papa1
03.08.18,08:24
Dobrý deň.
Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám som oslovil príslušný stavebný úrad obce ohľadom stavebného povolenia. Odpoveď mi bola zaslaná zo spoločného obecného úradu územného rozhodovania a stavebného poriadku, avšak odpoveďe na moje otázky boli vágne (pravdepodobne aj zavádzajúce) a vôbec nereagovali na podstatu mojich otáziek. V menovanom zákone som nenašiel ako a komu sa odvolať voči neposkytnutiu relevantných odpovedí. Viete mi poradiť aký je opravný prostriedok v tomto prípade? Ďakujem
branislavp
09.08.18,14:19
Keď sú odpovede nedostatočné, opakovane zo zákona pošli písomne jasne definované otázky s tým dodatkom, že Ti nebolo zrozumiteľne odpovedané. Píš zrozumiteľne, každú otázku si viditeľne čísluj v liste. Doporučujem, v jednom liste postačia dve otázky, t.j. pod č. 1,2. Ak máš viac otázok, tak oslov úrad novým listom. V liste nezabudni uviesť, že si žiadaš odpovedať písomne na Tvoju adresu poštou, či e-mailom, žiadaš v zákonnej lehote odpoveď. V prípade, že toto nebude dodržané, máš právo túto požiadavku - sťažnosť riešiť cez prokuratúru. Môže byť aj tak, že úrad bude mať sťažené podmienky dostať sa k informáciám, ktoré vyžaduješ, úrad Ti oznámi, že vzhľadom na obtiažnosť prístupu k listinám- informáciám predlžuje dobu na vybavenie Tvojej požiadavky. Tak potom musíš čakať.
jslancik
09.08.18,16:21
len či si ty nesprávne nevykladáš ich povinnosti...nevieme, na čo si sa ty vlastne pýtal. jedna vec je poskytnúť informácie a druhá odpovedať na tendenčné a iné otázky. a nezabúdaj, že nakladanie si informáciami je teraz výrazne obmedzené. predpokladáme, že si sa nepýtal na vlastné stavebné povolenie.
papa1
10.08.18,05:13
Nepýtal som sa na vlastné stavebné povolenie, ale na stavebné povolenie suseda, ktorý si postavil dom 1m od hranice svojho pozemku (stavebný zákon hovorí o minimálne 2m).
Moja otázka č.1 na stavebný úrad:
V predmetnom stavebnom povolení je stavba označená ako "Rekreačný dom". Žiadam o informáciu z akého všeobecne záväzného právneho predpisu ste pri názve stavby vychádzali a tiež aké musí podľa stanovených kritérií stavba spĺňať normy najmä s ohľadom na susedné parcely a bytové budovy.
Odpoveď: Navrhovaný prízemný rekreačný dom je umiestnený od pozemku parc.č. ... 1m a od rodinného domu na parc.č.... 5m. V obci ... nie je schválený územný plán obce, v ktorom sa určuje funkčné využitie územia. Navrhovaná stavba je v intraviláne obce a svojou funkciou vhodne dopĺňa charakter prostredia, nemá vplyv na ....... atď.
papa1
10.08.18,05:21
To sú zo zákona jasné postupy. Avšak čo mám robiť, ak stavebný úrad stále bude odpovedať v tom vágnom duchu. Nenašiel som v zákone žiadny opravný prostriedok pre prípad "zavádzania" v odpovedi. Teda teoreticky, ak bude úrad na otázku stále odpovedať, aj keď "mimo misu", je nejaký opravný prostriedok na to, aby som sa dozvedel skutočnosť na ktorú som sa pýtal? Je tam iba opravný prostriedok pri zaslaní rozhodnutia a fiktívneho rozhodnutia.
Onko
10.08.18,12:06
Pointou zákona o slobodnom prístupe k informáciám je sprístupniť občanom informácie, ktorými úrady disponujú, ktoré však sú v nejakej forme spracované. Spravidla sa informácie archivujú v spisoch v listinnej forme. Ak si požiadaš o sprístupnenie dokumentu s názvom AB evidovaným pod číslom XY, oni ti kópiu presne tohoto dokumentu zašlú. Úrady nie sú povinne podľa tohoto zákona informácie do nejakej špeciálnej podoby spracovávať, interpretovať, podávať vysvetlenia, obhajovať svoje postupy, a podobne. Zaslaná odpoveď bude zrejme, vzhľadom na vyššie uvedené, len skopírovaný text z nejakého existujúceho dokumentu v rámci stavebného konania, preto úplne presne neodpovedá na položené otázky, ale to je v zmysle tohoto zákona asi to maximum, čo je úradník povinný urobiť. Aké musí stavba spĺňať normy a podobne, to už je odborné a právne poradenstvo, čo je nad rámec tohoto zákona.
branislavp
11.08.18,02:16
papa1, zákon o slobodnom prístupe k informáciám niektoré úrady akoby igiorovali, ale ako zistia, že sa vieš pohybovať v intenciách zákona, tak otočia správanie. Záíleží aj na tom, aké odborné zastúpenie na obci je. Keď máš také podozrenie, že nie je všetko tak, ako Ti poskytli informácie, ešte skús v zmysle tohto infozákona požiadať písomne, osobne nahliadnúť do listín, ktore potrebuješ vidieť a ktoré Ti úradník môže poskytnúť k nahliadnutiu.. Dohodneš si termín. Predovšetkým, musíš tej veci rozumieť , a keď nedosiahneš úspech, aj opakovane si požiadaj na ďalšie nahliadnutie do spisov, ktorí Ťa posunú ďalej. Už som sa stretla na vyšších úradoch, kde vedúci pracovník začal robiť opletačky, ale keď zistil, aká z toho plynie z jeho pracovnej pozície zodpovednosť, nastala v komunikácii totálna zmena - neuveriteľná ústretovosť. Ale Ty musíš vedieť k akej informáícii sa chceš dopáítrať podľa infozákona. Držím palce.
jslancik
11.08.18,03:18
Si nečítala, čo sa vlastne pýtal? On chce výklad a ešte kadečo iné. S tým už infozákon nemá nič. Oni mu podali raw fakty, nie ich výklad ani ich obhajobu.
profesional
11.08.18,13:01
Podľa toho ako si formuloval požiadavku na informácie, tak nežiadaš informácie, ale právne poradenstvo. Toto úrady neposkytujú.
Mal si žiadať depersonalisovanú kópiu toho stavebného povolenia. Tam by si sa v časti Odôvodnenie dočítal všetko potrebné.
branislavp
11.08.18,13:36
jslančik, veru odborný výklad k veci nerieši infozákon. Toho sa musí papa1 domáhať inde.
papa1
12.08.18,17:52
Svojim spôsobom mate obaja pravdu, na druhej strane chcem iba vedieť čo je to rekreačný dom a aký zákon ho riesi.
jslancik
13.08.18,04:24
Také veci sú ti povinní vysvetliť asi rovnako ako predavač na tržnici. Svojím spôsobom :)
branislavp
14.08.18,20:41
papa1, no veru neviem Ti poradiť čo je rekreačný dom a či vôbec takýto názov domu je možné evidovať v KN.. Ak sa niekde dopátram, dám vedieť.