M+M
04.08.18,15:29
ahojte, mam jednoizbovy byt ktory sa aktualne nevyuziva tak ma napadlo to vyuzit. jednalo by sa o salon v ktorom by som robila premanentny makeup. vsetky kurzy mam len este nemam otvorenu zivnost. ma s tym niekto skusenosti ci je to mozne otvorit v byte? co vsetko je na to potrebne? a ci vobec sa tym mam zaoberat?
dakujem pekne za vsetky odpovede
misoft
04.08.18,13:45
Hmmm... v byte? A čo na to hygiena? Čo na to zmena funkcie bytu na prevádzku - stavebný úrad? Čo takto prispôsobenie/úprava bytu na prevádzku?
sosak
04.08.18,15:01
Píšeš, že máš všetky kurzy. Máš aj hygienické minimum na vykonávanie epidemiologicky závažných činností v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo?

Odbornú spôsobilosť preukazuje osoba podľa charakteru epidemiologicky závažnej činnosti:
diplomom, vysvedčením vzdelávacích inštitúcií, ktoré sú uvedené nižšie:
Zoznam vzdelávacích inštitúcií, ktorých diplom alebo vysvedčenie preukazuje odbornú
spôsobilosť na vykonávanie epidemiologicky závažných činností:
 lekárska fakulta,
 farmaceutická fakulta,
 fakulta verejného zdravotníctva, fakulte ošetrovateľstva a sociálnej práce,
 veterinárna fakulta,
 fakulta chemickej a potravinárskej technológie,
 stavebná fakulta v odbore vodné hospodárstvo a vodné stavby,
 fakulta so zameraním na prácu v potravinárstve,
 stredná zdravotnícka škola,
 stredná hotelová škola,
 stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve
a na prácu vo farmaceutickej výrobe,
 stredná priemyselná škola stavebná v študijnom odbore vodohospodárske
stavby,
 stredné odborné učilište vodohospodárske,
 stredná škola alebo odborné učilište v odboroch starostlivosti o ľudské
telo,
 vzdelávacie zariadenie uskutočňujúce rekvalifikačný akreditovaný kurz
v odbore kuchár, čašník a v odboroch starostlivosti o ľudské telo, ktorému
akreditáciu vydalo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky,
 stredná veterinárna škola,
alebo, Osvedčením o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky
závažných činností, ktoré vydáva regionálny hygienik.
Osvedčenie o odbornej spôsobilosti na tieto činnosti vydáva regionálny úrad verejného
zdravotníctva osobám, ktoré úspešne absolvovali skúšku pred komisiou na preskúšanie
odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností.
http://ruvzlm.iweby.sk/ruadminvz/files_stranky/1178.pdf
LEGISLATÍVNE PREDPISY V ZARIADENIACH
STAROSTLIVOSTI O ĽUDSKÉ TELO
http://ruvzlm.iweby.sk/ruadminvz/files_stranky/1178.pdf
M+M
04.08.18,16:02
to ake kurzy na otvorenie salonu mam mat to viem.. cize toto mojou otazkou nebolo co vsetko potrebujem. moja otazka znie ze ci je mozne z jednoizboveho bytu co nieje vyuzivany urobit salon. ak ano tak ako..
M+M
04.08.18,16:04
este som sa o to nazaujimala na kompetentnych miestach prave preto pisem sem...ci ma niekto skusenost.. takze mi davate otazky ktore som ja chcela mat zodpovedane
sosak
04.08.18,16:16
Prečítaj si ten priložený link, tam je popísané ako majú byť členené priestory na prevádzku. 2. nie.
avalik
05.08.18,05:03
byt je urceny na byvanie - je vydane kolaudacne rozhodnutie ... byty nie su urcene na podnikanie, potrebujes zmenu kolaudacneho rozhodnutia na nebytovy priestor a po skonceni podnikania naopak ... zisti si na stavebnom urade, ale aj v bytovom dome, ci by ti dali ostatni vlastnici bytov suhlas na takuto zmenu
buchač
05.08.18,06:55
1. Súhlas ostatných majiteľov ?

Že ty nevieš, to ešte neznamená, že nie je potrebný.
Podumaj nad problematikou a (snáď) na to prídeš.

2. Vyňatie izby ?

Takže zvyšok ostane ako bol ? Teda bytom ?


P.S.:
Príspevok jak lusk...ani prišiť, ani priplátať...ani nehodnotiť.
majkii
05.08.18,07:00
Na tieto činnosti je potrebné aby podnikateľka mala zriadenú prevádzku, t.j.časť bytu vyčleniť na iný účel než bývanie tak ako bola stavba skolaudovaná, Na zmenu účelu a spôsobu užívania stavby - bytu alebo jej časti sa vyžaduje súhlas vlastníkov bytov, pretože k bytu prislúchajú spoločné časti a zariadenia, ktoré budú využívané v rámci prevádzky. S tým súvisia aj určité povinnosti pre ostatných vlastníkov bytov v dome. Napr. v jednom bytovom dome si byte chceli zriadiť detské jasle, vlastníkom bytov, keďže udelili súhlas vznikla povinnosť zriadiť bezbariérový prístup, to bolo nepríjemné zistenie pre vlastníkov bytov.

tu je link ohľadom zriadenia prevádzky v byte
https://hnonline.sk/expert/475642-podnikanie-v-byte-moze-vyjst-aj-draho

Tiež táto zmena bytu na prevádzku nemôže byť v rozpore s územným plánom, takže treba overiť ako je schválený územný plán v danej lokalite. Za tento priestor vyčlenený na prevádzku sa bude pätiť vyššia - podnikateľská daň, tiež podnikateľ sa stane pôvodcom odpadu z čoho vyplývajú ďalšie povinnosti a náklady, tiež je otázka ako sa budú rozúčtovávať náklady za užívanie napr.za používanie výťahu výťahu, osvetlenia spol. priestorov a pod.

Ja by som zadávateľke odporučil iný postup ako vyžiť byt a to tak, že ho prenajať a z výťažku z prenájmu si prenajať priestory, kde zriadenie takejto prevádzky je vhodné
misoft
05.08.18,07:17
Hmmm... rada o alaya1 je ako skazené víno.... vyzerá pekne, ale je to odpad.....
buchač
05.08.18,07:18
Aby som nekecal...na Porade sa to už preberalo.

http://www.porada.sk/t76600-podnikanie-v-byte.html
alaya1
05.08.18,07:27
Prsne tak - zvysok ostane ako bol - Bytom. takto funguju uctovnici, grafici, a mnoho dalsich zivnostnikov. Dokonca poznam aj masera.
alaya1
05.08.18,07:28
Ja som napisala, aby poziadala stavebny urad. Garancia, ze jej to schvalia nie je sucast mojho prispevku.
alaya1
05.08.18,07:29
Precitaj si svoje :)......konkretizuj, co je v mojom prispecku odpadopm....ci si si len potreboval opat pohladkat ego, ked to inde neide?
buchač
05.08.18,08:22
alaya1 (Dnes 10:27) Prsne tak - zvysok ostane ako bol - Bytom. takto funguju uctovnici, grafici, a mnoho dalsich zivnostnikov. Dokonca poznam aj masera.
==============
Účtovníka, grafika a podobne beriem.
Masér a kozmetika,prípadne holičstvo už je trochu iné...tam by to malo byť trochu inak.
ALE keďže nie som podnikateľ, tak sú to len moje dohady.

Iné je to ale s tými nákladmi na spoločné priestory.
Tam by sa mali vyjadriť aj ostatní majitelia bytov.
Veď odpad, osvetlenie, výťah, upratovanie....aj malé náklady každým dňom sa na konci mesiaca/roka dopracujú k peknej sume.
...a túto by mali znášať všetci ?

Tak potom díky.
alaya1
05.08.18,08:26
ona nebude tobit kozmetiku, len tetovanie obocia, pier a pod - permanentny make up.

Urcite sa ako nebytovy priestor bude podielat ma financovani. tak isto, ako aj ini, ktori maju prevadzky v bytovych domoch. Napr. pivnicnych priestoroch, tam, su aj obchody, kadernictva, a pod.
kopretinka
05.08.18,09:04
nestačí iba zdravotný preukaz,je nutná ODBORNÁ SPÔSOBILOSŤ NA VYKONÁVANIE
EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ
V ZARIADENIACH STAROSTLIVOSTI O ĽUDSKÉ TELO.
alaya1
05.08.18,10:19
Ved ona tetuje. To je skraslovanie tela volna zivnost nie remeselna-stsrostlivost o plet.
sosak
05.08.18,16:58
hĺbky, vpichu, techniky prevedenia, od toho či je PMU robený prvýkrát, prípadne či už klientka PMU mala aplikovaný (hlavne do hlbších vrstiev pokožky).
https://diva.aktuality.sk/clanok/49661/permanentny-make-up-zbytocny-risk-alebo-skvela-pomocka/
----------------------------------------------------
Pri manipulácii s pokožkou nevyhnutne potrebuje osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo. Pre získanie osvedčenia je potrebné absolvovať skúšky. Pre absolvovanie skúšky je potrebné podať žiadosť o overenie odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností a o vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti. Osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností vydáva regionálny úrad verejného zdravotníctva po úspešnom vykonaní skúšky.
Hygienické minimum nepotrebuje, ak preukáže odbornú spôsobilosť vysvedčením, diplomom vzdelávacích inštitúcii uvedené v mojom príspevku.
@alaya1, pre neznalých, permanentný makeup je o vpichovaní pigmentov do hlbších vrstiev pokožky jednoducho tetovanie.
http://www.ruvznr.sk/dokumentynew/skussluzby.pdf
sosak
05.08.18,17:02
Pri tetovaní, musí splňať platnú legislatívu, bez ohľadu, či ide o remeselnú, alebo voľnú živnosť.
http://www.ruvznr.sk/dokumentynew/skussluzby.pdf
misoft
05.08.18,17:14
alaya1 (Dnes 10:29) Precitaj si svoje ......konkretizuj,
------------------------------------
Konkretizovať?
A toto je čo?
1. Poziadaj stavebny urad za vynatie izby z bytoveho fondu a na prekvalifikovanie na nebytovy priestor.>>>Neviem o tom, zeby sa vyzadoval suhlas odstatnych majitelov bytpv, ak tento priestor je v tvojom osobnom vlastnictve<<<, vyzadoval sa len vtedy, ak sa jednalo o spolocny priestor v bytovom dome. - vari naozaj?
2. Poziadaj "hygienu" o stanovisko.
K tomu, aby ti hygiena vyhovela, potrebujes splnit - >>>>mat v priestore umyvadlo s teplou vodou, toaletu, lehatko, priestor "cakarne" - staci stolicka.<<<< - si si v tomto istá?
>>>Potrebujes len zdravotny preukaz<<<, ktory ti vyda prakticky lekar a registracnu pokladnicu. - fakt? Veď ona predsa bude na POKOŽKU nanášať rôzne mastičky, krémy a podobne - všetko prichádza styku s ľudským telom!
alaya1
05.08.18,18:16
a ty kde mas istotu misoft, ze prave ty vies, co vyzaduje hygienA. Uz si zakladal napr. kozmeticky salon, tetovaci salon. Pisala som zo skusenosti NAPR. aj vynatia izby z bytoveho fondu a prekvalifikovani na nebytovy. ty si to kolkokrat riesil ? Doma z PC? Len ak sa ti ulavilo, tak OK....ale hulvat k zenam si a aj ostanes...gentleman detto....vid vcera vysmech z Korely. To bolo na grc.
alaya1
05.08.18,18:18
.
alaya1
05.08.18,18:48
sosak, myslim, ze mnohi o tomto nevedia, ked zakladaju volnu zivnost..
korela
06.08.18,09:07
Budem reagovať už iba na tvoj príspevok, keďže posledná odpoveď aj s komentármi odišla. Chcela som dať dnes plus, aby sa odpoveď ešte otvorila.

Môžem teraz vychádzať iba z tvojho textu. Preto reagujem tu, nie na teba.
Byt učený na bývanie, a ide iba o jednoizbový byt, takže je tam pre hygienu vytvorené všetko. Niekto spomínal stoličku. Prepáčte, neviem načo. Každý majiteľ takejto služby vie prakticky presne koľko bude výkon "zákroku" trvať. Tak si hádam bude zákazníkov objednávať na určitý čas.
.
Zbytočne sa komplikuje situácia. Ak bude mať ŽL, túto činnosť nezahŕňam do čiernej ekonomiky.
.
Alaya1 má zrejme osobnú alebo skúsenosť z okolia, a vie, že to funguje. Pretože písala dosť k veci. Sa nezbláznite z tých nezmyselných predpisov. Nechajte ľudí pracovať, a nie kradnúť.
.
Vo svojich bytoch pracuje množstvo ľudí, to keby si mali všetci vynímať z bytového fondu priestory pre svoju činnosť, tak zbohom. Počnúc spomínanými účtovníkmi, znalcami, tlmočníkmi, doučovateľmi a učiteľmi čokoľvek, ľuďmi čo predávajú hand made šité a iné rôzne vecičky, krajčírky, domáce torty a dezerty, novinári, ľudí od PC, poradenstvá rôzneho druhu, písanie diplomoviek, ...

Na rekvalifikačnom podnikateľskom kurze nám v účtovníctve Ing. Sirotka prednášal, ako platiť nájomné vo vlastnom byte pri podobných činnostiach, žiadna jedna vymedzená miestnosť pre prácu doma, ale iba za plochu stolových nôh. Rovnako ako iba za plochu pätiek lešenia, ak sa dá pod ním chodiť a neprekáža chodcom na chodníku, a nie za celú plochu pôdorysu lešenia. Logiku to má.
Ak sa niečo medzitým zmenilo, tak to beriem späť. V zákonoch je plno dier a nezmyselných predpisov. Treba sa poradiť. Tu sa však mnohokrát kladú pod nohy iba prekážky, a nie ako by sa to dalo.
Nič nechcem vracať Alayii, ale v mnohom mala pravdu.
Paradoxné, že pre mňa najlepšia odpoveď musela vypadnúť iba pre vzťahové naťahovačky a text, ktorý si dovolila napísať. Tak jej rypneme mínusy.
Porada je dávno za svojím horizontom v zmysle kvalitného poradenstva, aj keď ešte niekoľko ľudí tu snahu vykazuje.
Nepripúšťa sa názorová rozdielnosť, ide sa podľa nickov.
alaya1
06.08.18,10:37
Korela ja som vymazala svoj prispevok nie z dovodu minusiek, ale z dovodu, aby to neovplyvnilo zadavatelku prispevku. Moj prispevok nebol ako skazene vino. V odbornych temach radim len vtedy, ak odpoved poznam. Nepisem k tomu o com neviem nic. Len z dlhej chvile.
Co sa tyka tej cakarne. V prevadzkach to aspon u nas hygiena vyzaduje. Mozes prist s doprovodom pripadne sa doba osetrenia predlzi. Oni si vsak robia co chcu na hygiene, napr. Ako sa kto vyspi.
Ja robim tiez len na objednavky a cakaren musim mat.
alaya1
06.08.18,10:39
Ocakavala odpovede - rady, nie otazniky.
korela
06.08.18,11:39
Sedenie na niečom pripúšťam. V poriadku. Závisí od činnosti, tiež prichádzam do bytu, osoba podniká na ŽL, žiadna čiernota, nie jednoizbového, ale na časenku a mám presne vymedzený čas, takže som sa ešte s druhým klientom nikdy nestretla. Tak predpokladám, že by sa to dalo aj pri permanentnom make upe, byť zadávateľkou, radšej časová rezerva medzi zákazníkmi, nech ev. nedráždim susedov.
Čo sa týka hygieny, v kritických rokoch hneď po 89 som chcela otvoriť prevádzku v samostatne stojacej garáži, žiadni zákazníci, iba moja občasná činnosť, nakoľko stroj k dispozícii, nepovolili, bola som za nimi osobne, videli vzdelanie, chýbalo mi 10 cm do svetlej výšky, išlo o veľkosť 3 x 5 m, vôbec ich nezaujímala veľkosť okenných a dverných otvorov, čím by vzduch spĺňal všetky podmienky.
Ale obchodík takmer vedľa nás prerobený z garáže tak, že ju predelili polpriečkou a parkovalo tam auto aj s "vôňou" auta. Išlo a aj stále ide o takmer 30 rokov obchodu s potravinami, aj čerstvými nebalenými potravinami, chlebom, pečivom. To im prešlo a beží podnes. To je naša hygiena a dodržiavanie predpisov.
.
Preto v tomto prípade treba hľadať cesty a zrejme bude veľa závisieť od názvu druhu živnosti.