thecrow17
06.08.18,08:35
Zdravím, chcem sa opýtať, či sú príplatky za prácu v sobotu, nedeľu a v noci naviazané na minimálnu mzdu podľa náročnosti práce. Pátrala som na nete a dočítala som sa od viacerých (napr. p. Jozef Mihál), že nie sú a vychádza sa z minimálnej mzdy bez rozdielu stupňa náročnosti práce. Neviete mi poradiť, kde v zákone by som našla nejaké upresnenie, že je to skutočne tak? Vopred ďakuje krásne.
ivka70
06.08.18,06:40
Vychádza sa z minimálnej mzdy bez rozdielu stupňa náročnosti práce.
Je to presne definovane v ZP, ten hovori len o minimalnej mzde (nie o MM podla stupna narocnosti).
zze/2001-311/122a/1
thecrow17
06.08.18,06:52
Áno, ďakujem za odpoveď. Zákon som samozrejme čítala ako prvý. Len podľa mňa to z toho nie je úplne jasné. Veď §120 hovorí o tom, že zamestnávateľ musí poskytnúť minimálny mzdový nárok podľa stupňa náročnosti práce. A teda to nad čím rozmýšľam je, či sa minimálny mzdový nárok nestáva minimálnou mzdou u zamestnanca - ak sa chápeme, možno to vysvetľujem nejasne :o) a teda, či od neho nie je potrebné odvíjať aj príplatky. Preto skúšam poradu, či niekto nemá nejaké "oficiálne" stanovisko k tomuto.
ivka70
06.08.18,07:06
nie, vysvetlujes si to zle, priplatky su jednotne pre vsetky stupne narocnosti prace ... teda minimalne. Samozrejme ak sa zamestnavatel rozhodne, moze priplatky specifikovat inak, aj tak ,ze budu podla stupna narocnosti prace, ak dodrzi ten minimalny, dany ZP
Keby zakonodarci chceli rozlisovat priplatky za vikendy podla stupna narocnosti prace, definovali by to v zakone
takto je to ale skor zhodne s pojmom: rovnake zaobchadzanie - ak pracujes cez vikend, mas narok na tento priplatok, bez ohladu na to, ci je tvoja praca narocna viac alebo menej :)
thecrow17
06.08.18,17:24
Dakujem krasne za nazor. Niekedy sa snazim dodrziavat zakon tak presne, ze si aj vymyslim vlastny ;-)
mimkonr
15.09.18,02:40
Dobrý deň, neviem od kadiaľ je úryvok zo zákona čerpaný, ale za sobotu od 1.5.2018 je príplatok 25 %, od 1.5.2019 ma byť 50 %...
ivka70
15.09.18,08:56
Zo Zakonnika prace, tych 25% je na konci ako vynimka tohto paragrafu, priamo paragraf 122a znie takto ako je citovany.
mimkonr
15.09.18,11:11
ďakujem za vysvetlenie