rorie
07.08.18,17:00
Ahojte môj nadriadený vyzaduje aby sme vyuzivali sukromny mobil a aplikáciu whatsapp na pracovnu komunikaciu. Dokonca mi prišla prvá správa ohladom tohto počas dovolenky. Existuje nejaký zakon ktorý podobne veci upravuje? Je to vôbec možne z pravneho hladiska?
misoft
07.08.18,15:34
Môj názor: môže žiadať, ale nesmie nariaďovať. Pokiaľ chce, aby ste používali SVOJ SÚKROMNÝ majetok v prospech firmy - tak nech to PREPLÁCA - inak nie. Ak chce takúto komunikáciu - on je povinný si to zariadiť, hoci aj pridelením služobného mobilu.
Z právneho hľadiska (podľa mňa) by to bolo obohacovanie zamestnávateľa na úkor pracovníka (ten by si musel platiť za mobil dáta a pod.), pričom zamestnávateľ by nemusel nič účtovať (v účtovníctve), ale mal by pod "palcom" svojich zamestnancov.
Martuk
07.08.18,16:44
presne, ako píšeš. Keď zamestnávateľ chce, aby zamestnanec využíval súkromné veci na vykonávanie práce, tak nech zaplatí za dáta, prácu nadčas a podobne. Keď nezaplatí, tak buď dostane po prstoch slušne od zamestnanca, alebo od príslušných úradov.
jslancik
08.08.18,03:47
Off Topic : takým ako ty by som ako zamestnávateľ monitoroval služobný počítač a z odrobenych hodín odpočítaval každú minútu využitú inak ako na prácu. Prípadne monitoroval celkovú aktivitu a odpočítaval každé slovo a činnosť mimo čisto pracovnej. Zrazu by sme aj na SK mali 6 hodinový pracovný deň. A možno aj menej.

Veď on od teba nechce, aby si si platil dáta. Ani kúpil mobil. Ked nie si na wifi, nedostaneš správu. To si musíš bez problémov obhájiť. Vyhovárať sa nemôžeš, lebo v appke vidieť, či a kedy bola správa doručená.
misoft
08.08.18,04:28
Neviem o čom to točíš, ale točíš nejakú onú.....
Súkromný mobil - zamestnávateľ pošle správu, zamestnanec nemusí reagovať. Zamestnávateľ v dobe plánovanej a SCHVÁLENEJ dovolenky nemá čo zamestnanca obťažovať, jedine, ak by šlo o mimoriadnu a nevyhnutnú situáciu (napr. zhorela fabrika, alebo zamestnávateľa zožral mimozemšťan.....:D:D:D)
expeeert
08.08.18,04:35
Kopa firiem počítač monitoruje :)
Aj keby nechcel, aby som si platil dáta alebo kúpil mobil, aj tak by som s tým nesúhlasil. Súkromný mobil mám presne preto, keď nechcem, aby ma otravoval niekto z roboty. A keď nechcem, aby ma vôbec niekto otravoval, tak vypnem aj ten :)
jslancik
08.08.18,04:36
točím o tom, že na druhej strane má zľ počas pracovnej doby nárok na 100% zamestnancovho času, síl, všetkého. a ruku na srdce a trocha sebareflexie...
ty si asi nepracoval v súkromnej sfére, či? ani ako zamestnávateľ ani ako zamestnanec...
jslancik
08.08.18,04:36
ani z teba pracovník mesiaca asi nebude :D
jslancik
08.08.18,04:39
ja viem, že monitoruje. len väčšinou to nemá aj primerané následky, čiže to nie je veľmi účinné.
expeeert
08.08.18,04:56
Neboj sa, ja pracujem dobre, nemám problém sem tam zdvihnúť telefón kolegom aj mimo prac. doby, ale proste niekedy ten mobil vypnem. Ale našťastie u nás sa napríklad toleruje právo na dovolenku a vtedy proste kolegovia nevolajú. Naozaj len výnimočne, keď hrozí nejaký prúser a dá sa telefónom odvrátiť. :)
buchač
08.08.18,04:59
" Dokonca mi prišla PRVÁ správa ohladom tohto počas dovolenky. "

Prvá, druhá správa (telefonát)...sa ešte dá zvládnuť.
Potom a viac by som nejak nezniesol...(a to som mal onehdá aj služobný mobil)..

Zákon nemôže - nemá šancu niečo také prikazovať...
A nevravím ani, že hentá aplikácia je teda poriadny špión - Veľký brat.
https://gazduj.etrend.sk/clanky-gazduj/whatsapp-lacna-aplikacia-za-ktoru-sa-plati-sukromim.html

Na základe daných skutočností by som určite neakceptoval "nariadenie".
jslancik
08.08.18,06:38
Veď aj jemu prišiel iba oznamovaci mail/správa o tom, že sa bude komunikovať aj týmto spôsobom. Maily chodia aj počas dovolenky, ale nik nečaká a nevyžaduje ich riešenie. Prípadne len výnimočne s tým, že si to obe strany zapamätajú.
Lubos1978
09.08.18,19:16
Bože to je ale prístup k práci. Tak asi keď od teba šéf niečo chce, asi len nejakú informáciu, aj keď si na dovolenke, tak je to asi dôležité. Pokiaľ sa to nedeje každý deň a niekoľko krát denne, tak aký máš s tým problém? To je taká úradnícka mentalita, riešiť, že či má na to oprávnenie a prípadne žiadať písomné nariadenie alebo pýtať centy za tie bajty dat prenesene cez Whatsupp. S takýmto prístupom k práci, akože mám voľno a úplne na saláme všetko, nezdvihnem ani šéfovi mobil, veľkú kariéru nespravíš. U manažérov nie je neobvyklé, že musia nejakú prácu urobiť aj počas dovolenky.
Lubos1978
09.08.18,19:20
Čo to vlastne riešiš. Ak nemáte firemné mobily a si po pracovnej dobe, a tvoj šéf potrebuje súrne od teba nejakú informáciu, aký máš problém zdvihnúť svoj súkromný telefón? Takýmto prístupom veru kariéru neurobíš. Pokiaľ sa jedná o tie prenesené dáta cez Whatsup, sú to bajty, a pri dnešných cenách je to na úrovni centového zaokrúhlenia
buchač
09.08.18,19:34
Hm....a čo tak čítať poriadne ?
Ja píšem v čase minulom...už som totiž na dôchodku.

Ale vysvetlím ti, ako to je teraz.
Manager potrebuje ešte aj asistenta na utretie rite a na oklepanie vtáka po vyčúraní (managerka niečo adekvátneho).
Asistent aby urobil všetko, no manager to podá za svoju prácu a za "výkon"má oveľa vyšší plat a iné benefity.

V živote by som nerobil také niečo....neexistuje !
----------------------------
Že nečítaš poriadne, tak o tom svedčí, že spomínaš dovolenku managera.
No otázka znie inak...o dovolenke zamestnaca, ktorého na nej otravuje a zaťažuje úlohami práve ten manager.
Ak manager toto potrebuje, takéto info ?...nemá čo sedieť na príslušnej stoličke.



.....a absolútne nejde o bájty. Tu ide o princíp.
Môj mobil - ja si do neho dám aplikácie, ktoré uznám za vhodné.
misoft
09.08.18,21:12
Lubos1978 (Včera 22:16) Bože to je ale prístup k práci. Tak asi keď od teba šéf niečo chce, asi len nejakú informáciu, aj keď si na dovolenke, tak je to asi dôležité. Pokiaľ sa to nedeje každý deň a niekoľko krát denne, tak aký máš s tým problém? To je taká úradnícka mentalita, riešiť, že či má na to oprávnenie a prípadne žiadať písomné nariadenie alebo pýtať centy za tie bajty dat prenesene cez Whatsupp. S takýmto prístupom k práci, akože mám voľno a úplne na saláme všetko, nezdvihnem ani šéfovi mobil, veľkú kariéru nespravíš. U manažérov nie je neobvyklé, že musia nejakú prácu urobiť aj počas dovolenky.
--------------------------------------------------------
Ak niekto má dovolenku a to s vedomím šéfstva, tak to šéfstvo NEMÁ čo cez dovolenku otravovať chobotinami. Dovolenka je na to, aby si zamestnanec ODDÝCHOL od roboty a nie aby ešte i tam robil. Šéf predsa má i iné možnosti, ako nejakú informáciu zohnať.
Chcel by som teba vidieť, ako by si nadával niekde pri mori, keby ti každú hodinu zvonil telefón a šéf by ťa otravoval niečim, čo by mohol urobiť aj sám. Potom z tej dovolenky nebudeš mať nič. A nabudúce ti šéf ešte povie, aby si v rámci dovolenky niečo vybavoval, vypracoval.
Toto nie je Japonsko!
Ing. Ľubomír Janoška
10.08.18,04:49
Škoda, že tu prevládajú subjektívne názory ľudí, ktorí netušia, o čom je legislatíva a bez argumentov vyžadujú, aby podriadení posluhovali šéfom. Porada by mala byť o odbornosti.
Lubos1978
10.08.18,13:30
Ja som pracoval dlhé roky ako manažér a na dovolenke som vždy každý deň pozeral pracovné maily, vybavil nejaké hovory a zároveň niekedy urobil aj nejakú fakt urgentnú prácu. Notebook a pripojenie na internet. A nemal som s tým žiadny problém. Na druhej strane som bol veľmi dobre platený, tak sa to aj očakávalo.

Ak niekto robí obyčajnú manuálnu prácu, asi nikto ho nebude obťažovať na dovolenke. Ak niekto robí vysoko expertnú alebo kvalifikovanú prácu, alebo je v strednom či vrcholovom manažmente, tak práca počas dovolenky je normálna vec. To isté platí o podnikateľoch
Ing. Ľubomír Janoška
10.08.18,15:07
Ak niekto robí vysoko expertnú alebo kvalifikovanú prácu, tak ho na dovolenke otravuje iba neschopný šéf, ktorý chýbal, keď sa bralo zastupovanie.
buchač
10.08.18,15:23
Lubos1978 (Dnes 16:30) Ja som pracoval dlhé roky ako manažér a na dovolenke som vždy každý deň pozeral pracovné maily, vybavil nejaké hovory a zároveň niekedy urobil aj nejakú fakt urgentnú prácu. Notebook a pripojenie na internet. A nemal som s tým žiadny problém. Na druhej strane som bol veľmi dobre platený, tak sa to aj očakávalo.

Ak niekto robí obyčajnú manuálnu prácu, asi nikto ho nebude obťažovať na dovolenke. Ak niekto robí vysoko expertnú alebo kvalifikovanú prácu,
=====================
Mňa cez dovolenku šéf obťažoval len výnimočne...a ja jeho tiež....tomu sa vraví vzájomné zastupovanie.

Manuálnu prácu veľmi neponižuj.
Na hovno je plno manažérov, ktorí by len manažovali...ale, predstav si, ono je potrebné mať aj koho manažovať.

Manuálnu prácu nie je potrebné ponižovať...nie jeden manager je ľavoruký, jak závit vytočený doprava.

Žiaden manager nie je nenahraditeľný...sú len menej schopní a neschopní.
--------------------------------
....a už si pochopil, čo som vlastne napísal ohľadom mobilu ?
Mne do mobilu nešahá manželka a nie aby mi diktoval niekto iný, čo za aplikácie si tam mám nainštalovať.

Predpokladám (som si istý), že ty ako manager si mal mobil služobný, NTB tiež...takže aj faktúry chodili na firmu.
Lubos1978
10.08.18,16:44
Buchač: mal som firemný telefón aj NTB. Samozrejme, nedá sa zovšeobecňovať, závisí od pozície a pracovnej náplne. Dôležitá je tiež miera.

V každom prípade, je rozdiel, či sa bavíme o prjímaní hovoru na súkromnom telefóne a situáciou, kedy by mal zamestnanec používať súkromný telefón na odchádzajúce hovory a dáta, ktoré by platil z vlastného vrecka a jednalo by sa o relevantnú sumu. Asi ak by si musel urgentne zavolať zo súkromného telefónu na dve minúty jednorazovo, tak by to bolo trochu divné pýtať si 10 centov preplatiť z pokladne, keď ľudia majú bežne stovky minút mesačne, prípadne neobmedzené.

To "obťažovanie" na dovolenke, veď práve, že je to len v drvivej väčšine o výnimočných prípadoch, kedy máš nejakú informáciu, ktorú nevyhnutne potrebujú vo firme, napríklad aby obslúžili zákazníka. V takom prípade ješitný a alibistický prístup môže vyrobiť problém vo firme a pritom sa jedná napríklad o pár minútový telefonát. V takom prípade to považujem za nezodpovedný a nelojálny prístup. Ak pracuješ na úrade, tak tam je to asi jedno. Im nezáleží na tom, či niekto bude čakať, alebo nejaký klient odíde naštvaný. Nie sú od toho platení.

Ak by to obťažovanie na dovolenke malo byť kvôli rutinným operatívnym veciam, ktoré by mal niekto urobiť, tak je to zlé riadenie tímu, v tom máš úplnú pravdu. A áno, nikto nie je nenahraditeľný, aj ten najlepší manažér sa dá nahradiť. Ale keď robíš samostatne na nejakej agende, tak nemusí mať tvoj šéf 100% informácií o tom.
mirko70
10.08.18,18:20
Ahoj. Zo zadania otázky je zrejmé,že zamestnávateľ má záujem iba o používanie aplikácie Whatsapp. Ak by vznikli nejaké náklady používaním súkr. prístroja,toto upravuje par.145 ZP,teda ak svoje súkromné veci používate s jeho súhlasom.Znenie Zákonníka práce (http://www.epi.sk/zz/2001-311#cast5)
iba dodám,že je jedno,či je aplikácia nainštalovaná na súkromnom alebo služobnom zariadení. Iba poradím,ak by som nechcel míňať svoj kredit,povedal by som ,že som nemal dobitý kredit. A v tomto prípade nie je mojou povinnosťou ho mať. Z mojej praxe sa mi niekoľkokrát stalo,že mi volal nadriadený ale jednoducho som to v danej chvíli nezdvihol. Ak by to odo mňa požadoval,musel by mi to písomne nariadiť. Nikdy sa nič závažné nedialo ani mi nebolo vytknuté.
Terezia13
10.08.18,19:15
súkromným mobilom by som pracovné veci neriešila, ale ak ma volal šéf na môj súkromný mobil (čo bolo dosť často), tak mi to nemá prečo vadiť či je to po pracovnej dobe alebo cez dovolenku - moju alebo šéfovu, otázka znie: či chcem alebo nechcem poradiť
rorie
11.08.18,16:34
Tento komentar je naozaj maximalne zbytocny a off topic, ale pokojne vam pan Slancik odpisem, ze moj pracovny pocitac je monitorovany a nemam s tym najmensi problem.
rorie
11.08.18,16:37
Dakujem za tento komentar, aj ked vobec neriesi polozenu otazku. Neviem kde v mojom prispevku bolo spomenute, ze "sef odo mna potrebuje surne nejaku informaciu", kedze tato informaciu nie je pravdiva.
rorie
11.08.18,16:37
Dakujem velmi pekne za radu. Ako jedna z mala v tejto diskusii je aj uzitocna.
rorie
11.08.18,16:44
Dakujem za odpoved. Narozdiel od vacsiny komentujucich, zdielam nazor, ze nie je v poriadku vyuzivat sukromne zariadenia na pravidelnu firemnu komunikaciu.
Terezia13
11.08.18,18:09
môj zlatý mínuskár nuž vďaka,nie sme si všetci sympatický, napriek tomu nikomu mínus nedám, aj keby som vedela, kto si a že nie si sympatizant
Dav
12.08.18,11:33
Hlavná otázka : Odkiaľ vie zamestnávateľ číslo telefónu? Ak išlo o dobrovoľne poskytnuté číslo telefónu, tak sa predpokladá, že sa číslo môže použiť/zneužiť aj na pracovné účely. V zákone (žiadnom) nie je nič o súkromných telefónoch a povinnosti nahlasovať číslo súkr. tf. zamestnávateľovi.
Aplikácia whatsapp sa považuje za bezpečnú aplikáciu pre prenos dát aj v súlade s nariadením GDPR o ochrane osobných údajov, tak možno to je dôvod, prečo zamestnávateľ chce riešiť veci cez túto aplikáciu.
Nepíšeš, či máš služobný mobil a či služobný mobil vie používať whatsapp.
Potom je tu otázka, čo a ako často zamestnávateľ požaduje. Veci absolútne nevyhnutné, alebo to klasické "přiměřene", alebo či otravuje s každou blbosťou.
Zákonná úprava používania súkromných telefónov nie je, môže však byť vnútorný predpis, kde je určené, že zamestnanec bude v nejakej miere používať svoj tf, dokonca mať za to platenú náhradu, a že nereagovannie na telefóny v čase od -do, alebo v tzv. pracovnej pohotovosti je porušenie pracovnej disciplíny.
Príklady: 1. pošli mi kód od trezoru, nevybavil si STK a veľký technický je v trezore (dôležité, akceptovateľné, a...sorry, šéfe) 2. Kde máš kľúče od auta, idem na tú STK (primerane a...díky, šéfe) a 3. Našiel som ich, sú tam 2, ktorý je správny (kategória šéf-nešéf, pôvodne moja nesplnená úloha, ale ...neotravuj s každou sprostosťou)
misoft
12.08.18,15:13
No akurát.... Takéto "nepríjemné" správy :D zásadne neoznámia po telefóne.
ZahradnikAmater
19.08.18,20:05
Ty kde žiješ? Ak chce zamestnávateľ so zamestnancom komunikovať telefonicky, má mu poskytnúť služobný mobil a hradiť jeho prevádzku. A má právo určovať spôsob jeho využívania v pracovnom čase. Mne sa snažili nanútiť nosiť služobný mobil domov "výmenou" za možnosť volať z neho aj súkromne za "mierny" poplatok, tak ostával po fajronte na stole v kancelárii. Mohli volať.
Zamestnanec mení svoj čas a svoje schopnosti v pracovnej dobe za plat. Svoje vybavenie využíva živnostník, pravda za trochu vyššiu faktúru.
Žiadny vnútorný predpis nemôže nariaďovať čokoľvek zamestnancovi mimo pracovnej doby, pracovného miesta a pracovných pomôcok. Iba ak vo vlhkých snoch niektorých tiežPodnikateľov.