Nada 2
08.08.18,11:23
Dobrý deň. Urbárska lesná spoločnosť (ULS), v ktorej vlastním podiely má zisk z prenájmu pôdy a predaja dreva.(SK NACE: Predaj dreva). Ide o novoobjavené dedičstvo a podľa zákona som žiadala vyplatenie výnosu z podielu v spoločnej nehnuteľnosti spätne po dobu 10-tich rokov od Slovenského pozemkového fondu, ktorý spravuje podiely neznámych vlastníkov. Odpísali mi, že ULS nič nepredáva a teda nemám právo na žiadne financie. Na pozemku ULS je postavených 56 chát a ročne platia majitelia prenájom za 1 m štv. od 5 € a viac. ULS neodpovedá na moje žiadosti a Pozemkový a lesný odbor, ktorý je aktuálne zrušený a bol priamy nadriadený ULS, ma odkázal na fond, tak som predpokladala na Slovenský pozemkový fond. Bola som prvý raz na schôdzi vlastníkov ULS v roku 2017, kde som neprevzala smiešny príspevok, lebo mi nepredložili žiadne doklady o hospodárení, ktoré som dopredu žiadala, iba staré výročné správy. Čo mi poradíte? Ďakujem za odpoveď.
a_je_to
08.08.18,21:51
Predovšetkým je nezmysel, že pozemkový a lesný odbor /myslíš okresného úradu ?/ je zrušený. Ten musí existovať a jeho pracovník, ktorý má na starosti pozemkové spoločenstvá musí mať poslednú platnú zmluvu o spoločenstve. Žiadaj si na OU-PLO vyhotoviť kópiu zmluvy - úplné znenie a preštuduj ju. SPF, ani OU PLO s peniazmi nič nemajú. Závisí aj od úrovne spoločenstva. Jedna pravda je, že tvoje nároky na podiely by mali byť uložené v depozite spoločenstva a mali by ti byť vyplatené, teoreticky od vzniku. Tak je to u nás. Ale ak to nie je, tak hlúposť, neochota a chamtivosť sú neprekonateľné. A čaká ťa veľký boj, ktorý asi nevyhráš. Môžeš písomne žiadať fotokópie hlavných kníh a zápisníc z valného zhromaždenia, ak sa v tom vyznáš. Ak si ich kópie zaplatíš, musia ti ich urobiť. Ak nie, môžeš pohroziť, že ich budeš žiadať cez súd. Svoje zákonné nároky si môžeš naštudovať v zákone 97/2013 o pozemkových spoločenstvách. Zo svojich LV si môžeš vypočítať, aký podiel z výsledku ti patril, zase ... ak sa v tom vyznáš. Je to dosť náročné.
Nada 2
09.08.18,03:43
Dakujem Ti za prakticke odporucania. Zakon 97/2013 ma novelu 100/2018 ktora plati od 01.07.2018. Podla nej by mali byt PLO zrusene a ich kompetencie prevziat OU. Mozno som zle precitala zakon ja. Prosim o info v akom fonde su ulozene zisky z urbariatu neznamych vlastnikov. Urbariat ten moj ma zisk z prenajmu pody a z tazby a predaja dreva. Slovensky pozemkovy fond spravuje pohladavky nezistenych vlastnikov z predaja pody. Urbariat nepredava tak mi odpisali ze nic mi nepatri. Poziadam o nalezitosti ktore mi odporucas a uvidim. Želám Ti vela zdravia a dakujem za odpoved.
Dáša_
09.08.18,03:55
len taká drobnosť, urbariat nemá iba príjmy z ťažby a prenájmu ale má aj výdavky. Napríklad na obnovu lesa, na mnohé iné veci. Takže celkom kľudne sa môže stať, že tie nároky na hlas sú fakt malé. Účtujem dve lesné spoločenstvá a sú roky, keď sú fakt v strate. Alebo roky, keď je výnos 2€ na hlas. A sú ľudia, ktorí vlastnia iba ten jeden hlas.
Nada 2
09.08.18,04:20
Dakujem za koment. Sa ozrejme som respektovala vsetky vydavky a som vdacna za starostlivost. Ale ako novy clen som ziadala len to co mi zakon 97/2013 odporucal a prehlad o hospodareni. Mam rada priamu rec ale zatial PLO aj vedenie urbariatu neposkytuju ani realne info. Zelam Ti prijemny den.
Dáša_
09.08.18,05:38
ja osobne by som žiadala účtovné závierky. Už pár rokov účtujú pozemkové spoločenstvá v sústave PU. Tam by sa malo dať vidieť mnohé. Obrat, náklady, dosahovaný zisk. Aj to, či sa účtuje o nevyplatených výnosoch, či také boli. A či bol zisk, ak bol, vyplácaný podielnikom. Ale nie je to všemocné
Dáša_
09.08.18,05:56
ešte otázka, vieš, aký veľký je vlastne ten tvoj podiel? Naozaj to, čo vyplácali bolo smiešne? Nebol to len odraz toho, že tvoj podiel je relatívne malý? Lebo celkom často sa stretávam s tým, že ľudia nemajú reálny odhad
Nada 2
09.08.18,09:38
Dakujem Dasa za cenne rady. Presne poznam svoj podiel a nie je maly. Prosim Ta koho mam poziadat o uctovne doklady? Urbariat? Ziadala som ale odmietaju prevziat postu a nekomunikuju. Neviem preco. Oficialne funguju od r 1997. Skusala som finsat. Nemaju povinnost zverejnit info o svojich financiach. Co je PU? Dakujem za Tvoju ochotu a cas ktory mi venuješ. Nech sa Ti darí!!!
Dáša_
09.08.18,10:03
PU je podvojné účtovníctvo. a žiadať treba predsedu spoločenstva. Nejaký je zvolený.
K tomu podielu, to nie je to, čo si sa pýtala niekedy minulý rok, týkalo sa to dvoch listov vlastníctva?
Nada 2
09.08.18,10:32
Dakujem Ti opat. Je to pokracovanie mojich otazok. Na Lv som sa pytala preto lebo nechcem mat velke oci a chcem vediet realny stav. Mame predsedu aj cely vybor aj reviznu komisiu. Vsetkym som pisala ale odpoved ziadna. V PU by mala byt polozka pre nezistenych vlastnikov. Mylim sa? Alebo idú zisky do ineho fondu?
Dáša_
09.08.18,11:21
to je celé zložitejšie s tým ziskom. Lebo nikde nie je povedané, že celý zisk sa vyplatí podielnikom. O tom práve rozhoduje schôdza. Sú urbáre, kde sa vypláca každý rok. A sú také, kde pomaly ešte podiely ani nevideli. Možno by bolo dobre skúsiť sa spojiť s iným podielnikom aby si videla, či sa vyplácolo a koľko sa vyplácalo.
je to pokračovanie tohto? http://www.porada.sk/t302838-podiely-z-lesnych-pozemkov-urcia-notari-z-listu-vlastnictva-alebo-z-parcelneho-cisla.html lebo tam tá výmera nie je fanozaj veľká.
Nada 2
09.08.18,12:19
Áno Daša, je to rozloha môjho podielu. Môj podiel je 761,14 m štv. čo sa mi nezdá zanedbateľné.Podľa priateľov z Porady by práve zákon o účtovníctve, PU a Občiansky zákonník mal chrániť podiely členov. Stačila by mi účtovná uzávierka a keď mi patrí 10€, ktoré mi boli ponúknuté a na druhý deň to bolo 40€ tak som chcela vedieť prečo.Podiel by som zobrala a je vybavené. Zisk sa po zdanení účtuje na účet 431, tento sa spravidla celý a časť prerozdeľuje podielnikom na účet 36401. Nerozdelená časť na účet 428, rozdelené a nevyplatené podiely zostanú na 36401 atď. Ale to vieš lepšie ako ja. Posledná prosba, komu posiela urbariát výsledky hospodárenia? Potrebujem poznať meno fondu, do ktorého sa posielajú nevyplatené podiely.Bývam 130 km od sídla urbariátu a osobne som odovzdala predsedovi moju žiadosť pred členmi schôdze a nič sa nevyriešilo. Ešte raz Ti ďakujem za záujem a Tvoj čas. Teším sa na Tvoju odpoveď.
Dáša_
09.08.18,12:32
učotvná zavierka sa posiela na danový úrad. A nevyplatené podiely sa neposielaju nikam. Ostanu napríklad na účte 364.
Ak urbárnici tvrdia, že tento tvoj podiel nemali zapísaný v svojich zoznamoch, tak potom nie je žiadny nevyplatený podiel podľa nich. Oni netušili (neviem prečo), že ty si podielnik. Ono by bolo treba lepšie poznať celú históriu. Lebo ak si oni mysleli, že majú 100 členov, tak delili medzi 100 členov. Dokedy si neprišla ako 101 člen.

Ťažko povedať, prečo ste sa skôr nehlásili o svoje práva, keď urbariat vznikol podľa teba v roku 97.

Inak, urbár bolo pôvodne spoločenstvo vlastníkov z jednej obce. Dnes máme v spoločenstve už menšinu podielnikov z obce. Väčšina je mimo, mnohí aj v zahraničí.
Nada 2
10.08.18,03:52
Opat skvele rady. Dakujem. Ja som sa dozvedela o vlastnictve pody pre mna a mojich surodencov len vdaka ZBGIS a Katasterportal. Preto az teraz. Vyriesila som prededenie a riesim vedome zneuzívanie pody rodinou a iné nechutnosti. Želám Ti v praci aj v súkromí všetko najlepšie.