Gabbika
08.08.18,15:36
Dobrý deň,

rada by sa sa v mene môjho priateľa informovala na správnosť postupu nemenovaného podnikateľa, konkrétne ide o s.r.o., pre ktorého môj priateľ odpracoval v zahraničí ako živnostník dva mesiace bez sľúbenej a fakturovanej odmeny, no po týchto dvoch nevyplatených mesiacoch prešiel robiť pre zahraničnú agentúru, na čo pán podnikateľ reagoval tým, že má v zmluve o dielo klauzulu, v ktorej sa definuje pokuta vo výške 50.000 € + ušlí zisk, ak zhotoviteľ, teda môj priateľ, využije kontakt na pracovisku sprostredkovanom podnikateľom a prejde pracovať pre inú právnickú osobu. Pán podnikateľ ale túto zmluvu od môjho priateľa podpísanú nemá a ani môj priateľ od neho. Je teda možné, aby túto pokutu od neho táto s.r.o. vyžadovala zaplatiť? Okrem toho priateľovi stále dlhuje peniaze za dva odpracované mesiace, kto je v tomto prípade v práve a ako to celé vyriešiť? V týchto dňoch priateľovi prišla predžalobná výzva na zaplatenie pokuty do 10 dní, inak ho dá na súd a suma na splatenie sa vraj bude pohybovať vo výške cca 200.000 €. Len pre info spomeniem, že sú v tom viacerí, nie len môj priateľ, ku ktorým sa takto zachoval, samotný zahraničný objednávateľ s ním ukončil spoluprácu, pretože si neplnil svoje povinnosti riadne. Je možné, že by priateľ s partiou tieto peniaze po prípadnom súdnom konaní naozaj museli zaplatiť?

Ďakujem!
profesional
09.08.18,06:20
Ak nedošlo k podpisu zmluvy, vznikla medzi zmluvnými stranami zmluva konkludentne, avšak len v rozsahu definovanom zákonom.
Takže tá spoločnosť nemá na zmluvnú pokutu nárok. Jej výzvu treba ignorovať.
A treba im poslať predžalobnú výzvu na zaplatenie za vykonané práce.