Maminka33
11.08.18,10:54
Co mam robit=poberam ciastocny invalidny dochodok a som zamestnana na 6hodinovy uvezok ako pokladnicka.menezment nariadil dlhe a kratke smeny cize viac ako sest hodin.doniesla som potvrdenie od lekara ze pracu mozem vykonavat len sest hodin ale nebolo mi to akceptovane vraj to moze napisat hocikto a mam z toho problemy od nadriadenych hotova sikana a posielaju ma k svojmu zavodnemu lekarovi s vyhrazkami ze budem robit iba styri hodiny co je pre mna nevyhodou nakolko nebudem mat narok na veskere benefity,prestavku,stravne listky,dovolenku.som sokovana z pristupu nadriadenych neviem ako sa mam branit poradte prosim
veronikasad
11.08.18,09:14
Vykon prace 6 hod.denne mas v lekárskom posudku zo SP pri schvaľovaní invalidity?
jslancik
11.08.18,10:51
vyhoveli tvojmu posudku (môžeš robiť iba 4 hodiny), tak nerozumiem, čo sa ti nepáči. že ti to nevyhovuje po finančnej stránke alebo časovej, je tvoj problém.

To, že zamestnávateľ využíva svoje právo na rozvrhnutie smien, sa volá šikana? V čom porušuje zákon? Však si nemyslíš, že celý svet sa bude točiť iba okolo teba?
buchač
11.08.18,11:32
Fujtajbl....čo by pani povedala, ak by ju poslali na prehodnotenie zdravotného stavu ?

...kuwa...a ja by som jej to aj doprial.
misoft
11.08.18,11:42
Hmmmm.... nič v zlom, ale.......
Mohla pracovať 6 hodín... a s tým súviseli benefity, SL...... a teraz jej dajú možnosť 4 hodiny - samozrejme benefity, SL fuč.... a vraj šikanujú... naopak - chránia tvoje zdravie!
Tu asi nejde ani tak o to, koľko hodín pracuje, ale o to, o KOĽKO € bude menšia výplata!!!!!!
profesional
11.08.18,11:57
1. Na vznik práv a povinností nestačí akékoľvek potvrdenie od akéhokoľvek lekára. Potrebuješ tzv. lekársky posudok

2. Môžeš požiadať následne o preradenie na inú prácu. Ak nebudú mať pre teba iné miesto, ukončíš pracovný pomer
jslancik
11.08.18,12:02
no veď to je strašné, oni jej nevedia ušiť smenu na mieru.
Dav
11.08.18,13:06
Isť k "ich" závodnému lekárovi by nemal byť problém. Koniec koncov v rámci pracovnej zdravotnej služby má firma svojho lekára v súlade so zákonom. Závodného lekára treba informovať o svojom zdravotnom stave, o miere invalidity a dôvodoch priznania ČID. Lekár dá posudok, či je, alebo nie je možná práca na viac ako 6 hodín. Skús to celé nebrať osobne ako šikanu, ale ako organizačné opatrenie firmy, ktorá sa snaží optimalizovať prevádzku. Že pri 4 hodinách prídeš o lístky, to áno, na prestávku nárok mať nebudeš (Zákonník práce), ale o dovolenku neprídeš. Len budeš mať zostatok z 6 hodinového úväzku a od úväzku 4 hodín už len 4 hodiny. Plat pôjde dole, lebo budeš mať menej hodín. Nastáva pre Teba rozhodovanie - pristúpiť na viac ako 6 hodín počas dlhej zmeny, alebo pristúpiť na 4 hodiny. Svoje zdravie poznáš najlepšie Ty, o koľko stratíš pri iba 4 hodinách úväzku vieš tiež len Ty - a ešte riskuješ, že v súlade so Zákonníkom práce prídeš o prácu - pre zdravotné dôvody, pre organizačné zmeny. Nevyhráš nič, ešte môžeš prísť o prácu.
Dav
11.08.18,13:10
Ale no tak, sú aj ľudia, ktorí žijú zo svojej výplaty a ČID a potrebujú na preživorenie aj tú mzdu za + 2 hod. oproti 4, aj tie stravné lístky. Nemusí byť všetko len o lenivosti a neochote, ani o chamtivosti, ale o nutnosti vyžiť.
buchač
11.08.18,13:51
Dav (Dnes 16:10) Ale no tak, sú aj ľudia, ktorí žijú zo svojej výplaty a ČID
================
...sú ľudia, čo žijú LEN z výplaty a ČID nemajú.

...sú ľudia, čo žijú aj z výplaty - účelovo upravenej a ČID poberajú...majú také prilepšenie.
Ak si ČID odložia, každý rok vyjde na parádnu dovolenku.
Dav
11.08.18,14:08
Buchač - áno, sú všelijakí ľudia v rôznej situácii. Nevieme ani Ty, ani ja, v akej situácii je autorka otázky, čo sa týka financií, zdravia a situácie vo firme. Môžme si len domýšľať, na základe toho, čo vieme, napr. zo svojho okolia, o aký prípad ide. Ináč, trochu od pôvodnej otázky - zamestnávateľ s počtom zamestnancov nad 20 má povinnosť zamestnávať občanov zdravotne znevýhodnených, alebo platiť odvod za nezamestnávanie takýchto ľudí. Preto si zvykne rozmyslieť, či si nechá osobu s ID, ČID, v pracovnom pomere, alebo radšej bude platiť odvod, alebo kupovať niečo do firmy vyrobené v chránenej dielni.
buchač
11.08.18,15:25
Dav
Podumaj, kde smerujem s tými komentármi.