MALUBI
12.08.18,18:53
Kde mám nahlásiť, že mi neodovzdávajú stravné lístky a pritom mi ich strhávajú zo mzdy 5 mesiacov.

dáva zamestnancom gastrolístky, ale prečo mi strhnú a nedajú, to je tiež zaujímavé, nejdeš sa dopátrať. pochopila by som keby nestrhli a nedajú.
veronikasad
12.08.18,16:55
Reklamuj písomne na personálnom oddelení. Upozorni ich, že ak nedôjde k náprave, dáš podnet na Inšpektorát práce...

Firma má zabezpečené stravovanie, alebo dáva zamestnancom gastrolístky ?
veronikasad
12.08.18,17:28
Prečo ti ich nedávajú sa musíš spýtať zamestnávatela ...
misoft
12.08.18,20:33
Gastrolístky (stravné poukážky) patria pod ceniny (majú ochranné prvky a svoje sériové číslo) - teda ako iná forma peňazí. Takže ich príjem by mal zamestnanec podpisovať.
Pokiaľ zamestnávateľ strháva zo mzdy za stravné lístky, vedie v účtovníctve, že zamestnancovi ich vydáva, musí ich aj fyzicky zamestnancovi dať (oproti podpisu).
Pokiaľ ich nevydá - obrátiť sa na zamestnávateľa, prečo ich nedostávate, alebo podať podnet IP - pretože takto zamestnávateľ si "vylepšuje" svoje účtovníctvo a zároveň okráda zamestnancov.
vicktor
13.08.18,07:19
A kolegovia tiez nedostavaju?
Oliwa
13.08.18,12:54
Stravné lístky máte naozaj v papierovej forme alebo ako elektronickú kartu, ktorá sa mesačne dobíja a Tebe ju "zabudli" vydať? Tak či tak, nechápem, načo si čakala 5 mesiacov...
MALUBI
13.08.18,16:14
nedostávajú nik to nerieši
MALUBI
13.08.18,16:16
nemáme elektronickú kartu, a odpoveď že čakať 5 mesiac a dnes odpoveď že či sa chcem takto baviť, keď som spomenula inšpektorát práce, a slovíčko, zajtra, zajtra, tento týždeň, budúci týždeň, tak aj neveriaci Tomáš pochopí že prečo...
Terezia13
13.08.18,19:41
tu je o praktikách zamestnávateľov
http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/zamestnavatel-mi-nedava-stravne-listky-co-s-tym-aktualita.htm
je tam popísaný taký prípad konkrétne

V praxi nie sú neobvyklé i prípady „serióznych“ zamestnávateľov, ktorí dokonca prinútia, napr. pod hrozbou prepustenia, zamestnancov podpísať, že stravné lístky akože dostali. Sú aj takí, ktorí si ani s týmto nerobia ťažkú hlavu, jednoducho zavádzajú svojich zamestnancov a vyhovárajú sa, že už v budúcom mesiaci „to dorovnajú“... a čas plynie, zamestnanci sú bez stravných lístkov, ale jesť musia, výlučne na vlastné náklady. Čo urobiť s takýmto „príjmom“ na strane zamestnávateľa?

Článok je skrátený. Celé znenie článku nájdete zverejnené v súvisiacich dokumentoch.

Súvisiace právne predpisy
311/2001 Z. z. Zákonník práce
595/2003 Z. z. Zákon o dani z príjmov
300/2005 Z. z. Trestný zákon
125/2006 Z. z. Zákon o inšpekcii práce
296/2014 Z. z. Opatrenie o sumách stravného
a tu je stránka Inšpektorátu práce, kde je vľavo Rady a informácie - podnety a sťažnosti
profesional
13.08.18,20:16
Podaj trestné oznámenie. Ide totiž o spreneveru.
misoft
14.08.18,03:49
Sprenevera? Obyčajná zlodejina poctivého podnikateľa.... a keby sa šlo do hĺbky - možno by sa zistilo, že ešte aj inde okráda...
Tweety
14.08.18,06:04
AK máš zrážky zo mzdy, SL nedostávaš a zam-ľ nijako nereaguje, ani IP s tým nič nerobí, máš podľa §69 ZP možnosť okamžite skončiť PP a svojich práv sa domáhať na súde.
Katy a R
14.08.18,06:16
obávam sa - že §69 nemôže použiť (SL sa tam nespomínajú, nie sú to cestovné náhrady) - alebo áno?
Tweety
14.08.18,06:19
ale zrážkou nie je vyplatená celá mzda a to tam už je
Katy a R
14.08.18,06:23
čiže ak nezrazí nič za stravné lístky - ale ani ich vôbec nedá - tak len v takom prípade sa nedá použiť? (riešila som vlani niečo podobné - "vydarený" zamestnávateľ)
Tweety
14.08.18,06:31
ak nezrazí,, § sa nedá použiť ale v tomto prípade zrazil zo mzdy bezdôvodne, kedže nemal za čo lebo SL nevydal
Dáša_
14.08.18,08:55
Len pre istotu - nepracuješ v reštaurácii a teda nemáte k dispozícii obed? Nepredpokladám, len pre istotu sa chcem spýtať
MALUBI
30.10.18,18:41
nie nepracujem v reštaurácií
veronikasad
30.10.18,18:44
Ešte stále si stravné lístky nedostal ?