twetty89
12.08.18,22:12
Chcela by som sa spýtať. Bývam v nájomnom byte kde mám aj trvalý pobyt. Rozviedla som sa a ex sa odsťahoval,no stále mi robí na priek. Odmieta sa odhlásiť z bytu lebo je na nájomnej zmluve. Chodí mi do bytu ako chce,kedy chce že má na to právo vymenila som zámku, zavolal políciu ťa bola na mojej strane keďže bol odstahovany a obťažoval má. Dá sa zrušiť nejako trvalý pobyt? Nie je nejako určené keď už spolu neobývané že sa to dá zrušiť aj bez neho? Nájomca mi tvrdí že to ide iba súdne čomu moc neverím keďže sú to obecné byty. Ďakujem za odpoveď
misoft
12.08.18,20:23
Zrušiť môže jedine prenajímateľ (ako vlastník bytu) a to na základe ukončenia zmluvy o nájme. Takže by si musela TY s prenajímateľom uzavrieť novú nájomnú zmluvu ako jediný nájomca a on by tam už nesmel figurovať. Všetko záleží na prenajímateľovi - teda (píšeš obecné byty) asi na meste/obci.....
Mila123
13.08.18,03:36
choď na miestny/ mestský/ obecný úrad, na oddelenie evidencie obyvateľstva so starými a novými nájomnými zmluvami, predpokladám, že to vyriešiš
profesional
16.08.18,06:10
Najprv musíš dať na súd žalobu o určenie výlučnosti nájmu. A následne požiadaš o zrušenie jeho pobytu z dôvodu zániku užívacieho práva.
Mária27
18.08.18,09:58
Tým, že sa exmanžel odsťahoval, stala si sa výhradným nájomcom a on nemá právo vstupovať do tvojho príbytku. Môžeš aj požiadať prenajímateľa o dodatok k nájomnej zmluve, najmä ak by to bolo potrebné pre odhlásenie trvalého pobytu.. Okrem potvrdenia o rozvode môžu od teba žiadať aj vyporiadanie BSM (§ 7 zákona o hlásení pobytu občanov č. 253/1998).

Ak sa exmanžel odsťahoval po rozvode, môže sa to považovať za dohodu rozvedených manželov, ktorá nemusí byť písomná. Nie je potrebné podávať návrh na súd v zmysle § 705 obč. zákonníka, nakoľko dohoda je potvrdená tým, že po zániku nájmu si jediný užívateľ a jeho netreba z bytu vypratávať, ani mu dať náhradný byt. Tvoje bývanie nesmie byť podľa ústavy rušené.

Ak by sa aj manžel odsťahoval pred rozvodom, je to právny úkon podľa § 34, išlo by o trvalé opustenie spoločnej domácnosti podľa § 708, čo sa hodnoti obdobne ako jeho smrť (§ 707).
profesional
19.08.18,19:11
Hahaha. Že nemusí podávať návrh na súd.. Judikatúra nás nezaujíma? Odporúčam hlavne tú z ČR. Naša je v tomto nepostačujúca. Sládkovičovo?
Mária27
20.08.18,04:21
žiarliš?
profesional
20.08.18,11:22
Ani najmenej. Je mi jasné, čo z tade vychádza..