veronika_veronika
13.08.18,12:09
dobry den chcem sa informovat ktory zakon urcuje ktore listiny sa musia zo zakona osvedcovat trikolorou pokial je dokument viac ako 1 strana a preco uznesenie o dedistve nie je potrebne takymto sposobom viazat? je nejaky zoznam konkretnych dokumentov ktore zakon urcuje akym sposobom sa taketo dokumenty osvedcuju? pekne dakujem
kukučka
13.08.18,10:59
Osvedčenie na matrike stačí pre Slovensko, do cudziny ešte musíš mať ešte overenie na okresnej matrike, volá sa to APOSTILE. Niekto ma ešte doplní.
https://www.minv.sk/swift_data/source/miestna_statna_sprava/okres_cadca/odbor_vvs/Legalizacia_matricnych_dokladov_do_cudziny_info.pd f
veronika_veronika
13.08.18,11:15
dakujem apostile poznam skor sa mi jedna o horeuvedenu otazku ake zakony resp § sa odvolavaju na to, akym sposobom notar overi uradny dokument a preco napr uznesenie o dedicstve nie je potrebne overit sposobom, ze sa pouzija snurka
lubko6394
13.08.18,11:39
Ja by som tipol že na osvedčení o dedičstve to nedáva preto, že to robil on sám a teda originál sám má a takýto posiela trebárs na Kataster. Šnúrkový pre dedičov by zbytočne zvyšoval náklady. Ale ak by si šnúrkový sama chcela tak Ti ho za príslušný bakšiš urobí.
veronika_veronika
13.08.18,11:44
to mi je jasne ze mi ho urobia :) len nerozumiem preco niektori notari zvazuju a niektori nie, ked mam napriklad v tomto pripade uznesenie o dedistve tak ma z banky otocili naspat ze potrebuju 3koloru - na to jeden notar povie ze to sa tak nerobi, dalsi ze ano. chcela som vediet cierne na bielom Ktore sa teda zvazuju a preco, ktore naopak nie :)
lubko6394
13.08.18,12:00
Notár nemusí vedieť kto a koľko šnúrkových bude potrebovať. Väčšinou asi ich nik nepotrebuje a ak áno tak sa dajú bez problému spraviť následne podľa potreby. Kataster rieši sám, nie každá banka musí požadovať šnúrkové. Myslím si že je lepšie ak dávajú bezšnúrkové, lebo väčšina by aj tak v banke odovzdala svoj originál a za rok by prehadzovala šuflíky a márne hľadala to lajstro.
profesional
13.08.18,20:19
Akonáhle ide o verejnú listinu opatrenú pečiatkou s priemerom 36 mm so štátnym znakom, je trikolóra povinná.
Notár má povinnosť osvedčenie o dedičstve, ak m viac ako 1 list, zviazať trikolórou.