volodaaaa
14.08.18,20:42
Zdravím.

Predstavme si, že ma po vyše 30 rokoch prepustili z firmy, pre ktorú som robil celý život. Ku koncu na relatívne dobre platených pozíciách. Dostal som odstupné a v súčasnosti je môj priemerný osobný mzdový bod 2,35 s tým, že za posledných 10 rokov je môj ročný mzdový bod na úrovni 3.

30 mesiacov pre dôchodkovým vekom som dostal ponuku pracovať pre súkromnú firmu, ktorá mi dala na výber pracovno-právny vzťah podľa mojich preferencií.

Na výber mám:
1) TPP - neviem ale predpokladanú mzdu, ale na to, aby mi ostal ročný mzdový bod na úrovni 3, potrebujem vysokú mzdu, ktorú neviem, či dostanem.

2) na dohodu (ale neviem, či je lepšie dohoda o pracovnej činnosti alebo dohoda o vykonaní práce).

3) na živnosť (tú nemám a nikdy som nemal) - neviem, či je lepšia zazmluvnená činnosť alebo nevýhradná činnosť.

Rád by som ešte pracoval, nechce sa mi byť doma, ale na druhej strane si nechcem krátiť v súčasnosti vypočítaný dôchodok.

Vedeli by ste mi poradiť, ktorý scenár je z tohto hľadiska najlepší? Výška príjmu nie je smerodajná.

Ďakujem veľmi pekne :-)
veronikasad
14.08.18,18:48
Kedy skoncil pracvny pomer?
Dochodok sa nepočíta z prijmu za poslednych 10 rokov, ale z celeho obdobia dochodkoveho poistenia od roku 1984
Katy a R
14.08.18,18:58
ak máš takýto výber - tak podľa mňa ozaj nie je čo riešiť - 1. možnosť (môžme tíško závidieť) ☺ - máš tam všetky výhody riadneho zamestnanca - a ozaj nemusíš mať omb 3 ...
počíta sa ti priemer od roku 1984 ... takže ani minimálna mzda by ti až toľko šarapaty neurobila (za krátke obdobie) - a pozri si výpočet priemerného OMB;)
volodaaaa
17.08.18,05:31
Ahoj, pracovný pomer bol ukončený k 31.7.2018 :-)
volodaaaa
17.08.18,05:32
Ďakujem za info :-) Pravdou je, že možno by bolo dobré mať trochu voľnejší režim, čo TPP až tak veľmi neumožňuje.
veronikasad
17.08.18,12:19
Aky hruby príjem (uhradene faktúry) predpokladas do konca roka 2018, ak by si sa rizhodol ore zivnost? Aktuálne si na urade prace?
Katy a R
17.08.18,13:48
až chceš mať voľnejší režim - tak potom vyber živnosť - zatiaľ budeš platiť len odvody do ZP - SP až po podaní DP (alebo aj neskôr o ďalší rok? ... ale zase ani žiadny OMB za túto dobu, žiadne dávky zo SP).
Ale teraz si hádam už zaevidovaný - môžeš mať pol roka dávku v nezamestnanosti ... potom rieš robotu (prípadne popri tom krátkodobú brigádu)