Juraj Králik
17.08.18,06:08
Náš zamestnávateľ plánuje zaviesť elektronické stravovacie karty. Nikoho sa nepýtal, má to byť povinné.
Zákonník práce (311/2001 Z.z. 1.5.2018) hovorí o "stravovacích poukážkach", nehovorí nič o nejakých elektronických kartách - ku ktorým treba navyše registráciu u tretej strany.
Mám dve otázky:

1. Ak mi zamestnávateľ vystaví elektronickú stravovaciu kartu a zaregistruje ma do webových (povinných) služieb poskytovateľa bez môjho vedomia - neporuší moje osobné práva? Ako ma môže bez môjho vedomia registrovať v nejakej inej spoločnosti?

2. Ak mi zamestnávateľ vystaví elektronickú stravovaciu kartu s tým, že sa zaregistrovať musím ja sám, pričom toto odmietnem, neporuší moje právo na poskytnutie stravovania, keďže bez registrácie (ktorú odmietam a ktorú ma nikto nemôže prinútiť urobiť) je karta neplatná a ja tak nemám k dispozícii stravovanie, ktoré je zo zákona povinné?

Nikto ma nemôže nútiť k nijakej registrácii a k nijakému používaniu ďalšej karty spojenej so zberom osobných údajov. Zároveň je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť mi príspevok na stravovanie. Ďakujem za odpovede.

J.

P.S. Musím hľadať odpovede inde. Ale aj tak ďakujem. Nie každý ešte dokáže zachovať odstup od svojho ega a zamyslieť sa nad problémom. Naštudujem si problematiku GDPR a uvidím :)
pavol54
17.08.18,04:18
Na stravu máš právo, nie povinnosť odoberať, evidencia odberu je bud stravovacími bločkami, poukážkami alebo elektronickou kartou
Juraj Králik
17.08.18,05:10
§152/1, 311/2001 Z.z..: Zamestnávateľ je POVINNÝ zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti; túto povinnosť má aj zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania voči dočasne pridelenému zamestnancovi...
§152/2, 311/2001 Z.z.: Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo ZABEZPEČÍ STRAVOVANIE pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. (Teda: nezabezpečí KARTU).

To o "evidencii odberu" to je z nejakého zákona, vyhlášky alebo je to názor? Ď.
pavol54
17.08.18,06:05
Ak zamestnancovi ponúknem stravu v zmluvnom zariadení, a on odmietne, nemôže požadovať bločky, zamestnávateľ sa podiela na časti nákladov nákladov na skutočne odobranú stravu teda musí byť nejaký prehľad odberu alebo nie?
Oliwa
17.08.18,08:01
Áno, sú legálne. Aká forma stravovania by Ti vyhovovala?
Juraj Králik
17.08.18,09:18
Ako doteraz = gastrolístky.
Zaujímajú ma hlavne odpovede na dve položené otázky v hlavnom dotaze. Nie názory, ale legitímne a podložené odpovede. Ď.
lubko6394
17.08.18,09:43
A prečo by platné byť nemali ?
Ak dobre chápem tak Z-ľ zabezpečil stravu v blízkosti Vášho pracoviska. Na zúčtovanie medzi jedálňou a firmou slúžia kartičky. V kartičke stačí byť identifikácia Z-ľa a Z-ca. Na základe kartičky sa načítajú údaje za Z-ca a ako príloha faktúry sa hromadne pošle Z-ľovi, ten Ti strhne čo si mal doplatiť priloží stanovený doplatok 55 a zaplatí.
Všetko záleží na zmluve medzi firmou a jedálňou a v princípe jedáleň ani nemusí vedieť ako sa voláš, ale vie len číslo kartičky a dokonca ani čašník nemusí vedieť priradiť firmu ak sú kartičky vydávané na preskáčku viacerým firmám. K dekódovaniu kartičky a Z-ľa príde až v okamihu zúčtovania keď sa uvedú náklady na jednotlivé kartičky a priradia sa k firme. Učtáreň vykoná zrážku u jednotlivých Z-coch podľa vydaných kartičiek.
Celý ten gastrobiznis by sa mal zrušiť, do výplaty dať nezdaniteľné stravné keď už nám tak na tom záleží. Gastráče vraj majú slúžiť na teplé a zdravé jedlo pre Z-ca a aj tak si za ne môžete kúpiť bedničku nanukov v Tescu a v tom momente to bude to správne teplé a zdravé jedlo.
Taynee
17.08.18,10:30
Zamestnavatel ti prostrednictvom stravovacej spolocnosti ( asi Edenred) vyda kartu, kde je iba tvoje meno, ziaden iny identifikator. Nie je tam datum narodenia, ani rodne cislo, iba meno a firma. Nejde o porusenie ochrany osobnych udajov.

Zamestnavatel ta nikde neregistruje. Ty si aktivujes kartu sam. Nejde o registraciu, ale o aktivaciu karty.

Nemusis sa nikde registrovat pokial nemas zaujem. Do telefonu si mozes stiahnut aplikaciu, kde si mozes sledovat pohyby na karte a zostatok. Mozes, ale nemusis.

Zamestnavatel sa rozhoduje o sposobe stravovania pre vsetkych zamestnancov. Ak prechadza na karty, kartu ti vyda a nabije kazdy mesiac a to ci si ju aktivujes a budes vyuzivat je iba na tebe. Svoju zakonnu povinnost si splnil.

Nie je fyzicky mozne vyhoviet vsetkym zamestnancom. Ak sa vydava strava v jedalni, jednemu je malo, druhemu chyba bezmasite, tretiemu bezlepkove.
1/3 zamestnancov prinesie doklad o tom, ze ma specialny dietny rezim a pyta si gastrace.
Ked ma zamestnavatel gastrolitsky - tak sa stazuju, ze chodia neskoro, ze tam a tam im neplatia...

A ked prejde zamestnavatel na karty, tak sa spusti boj.Poviem ti, zazili sme si tento boj prednedavnom. Kopali nozkami a ruckami zamestnanci, vsetko nove je pre nich "zle".
Dnes? Nevedia si to vynachvalit a uz si ani nevedia predstavit platit gastracmi.

Odpoved na tvoje otazky - nie je to nezakonne, neaktivuj si kartu ked nechces, zamestnavatel dodrzal svoje povinnosti.
Zlata46
17.08.18,10:45
Pomocou mena, priezviska a zamestnávateľa sa nemožno stať identifikovateľnou osobou? Robíš v Edenrede? Prajem Ti to, firma so superziskom, ale tie stravovacie karty, to nebude také jednoduché....

Zákon:
Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa identifikovanej fyzickej osoby alebo identifikovateľnej fyzickej osoby, ktorú možno identifikovať priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora, iného identifikátora, ako je napríklad meno, priezvisko, identifikačné číslo, lokalizačné údaje,1) alebo online identifikátor, alebo na základe jednej alebo viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú identitu, fyziologickú identitu, genetickú identitu, psychickú identitu, mentálnu identitu, ekonomickú identitu, kultúrnu identitu alebo sociálnu identitu.
Zlata46
17.08.18,10:46
na čo sú osobné čísla?
Taynee
17.08.18,11:13
Poskytovatelov je viacero, nemusi to byt vyssie spomenuta, a nikde som nenapisala, ze tam pracujem, spominala som, ze sme prechadzali na karty. Nerozumiem len jednemu. Ked sa objednavaju stravne listky, takisto chodia zaobalkovane, kde na obalke je meno, priezvisko, pocet kusov, zamestnavatel a mesiac.

Toto zadavatelovi otazky nevadi? Tam nejde ku poruseniu ochrany osobnych udajov?
mimaBe
17.08.18,12:02
My sme prešli na karty od 1. 7., tiež z počiatku boli medzi zamestnancami obavy, ale prišli na to, že fungujú ako bankomatové, takže sme všetci spokojní :).
korela
17.08.18,12:19
pavol54, stredovek trvá ...
Nikdy nepochopím, prečo sa zamestnancom nevyplácajú peniaze v hotovosti, aby si mohli zabezpečiť jedlo pre seba podľa svojej ľubovôle, pretože sa nikdy nemôže nájsť v blízkosti pracoviska taká jedáleň, vývarovňa a pod., ktorá by zo zdravotného, osobného a ktovie ešte akého hľadiska vyhovovala všetkým.
Nikdy nepochopím, ako si môže niekto dovoliť niekomu nadiktovať typ stravovacieho zariadenia.
Tento zákon podporuje iba zdanlivo vyššiu zamestnanosť v kuchyniach, fy zaoberajúce sa predajom gastráčov, kariet a pod.
Vo väčšine je menu vysoko presolené, hygiena o tom svoje vie, nepomôžu ani pokuty. Soľ je iba jedna možnosť iných rizík.
Záver: mne ide o zdravie ľudí, pretože v konečnom dôsledku to pocítime všetci na zdravotnom poistení a hlavne zdraví národa.
Prečo podnes nie je v praxi zavedený zákon o zložení použitých potravín v jedle, ich pôvod rovnako ako na etiketách potravín v obchodoch? Zamestnanec si nemá ako skontrolovať, čo konzumuje.
Predpotopný zákon, stredovek je slabý výraz, ani vtedy nebol tak človek obmedzovaný inou osobou, ako sa má stravovať.
Nehovoriac o daňových únikoch a čiernej ekonomike.
.
Áno, nájdu sa aj fy, kde je spokojnosť, ale ide o fy ako NBS a pod., a nie blízke putiky s najlacnejšími surovinami z Číny, neskôr rozmrazované už nasolené mäso mikrovlnkách, potom opäť proces cez mikrovlnky, lacné oleje, odporujúce základom zdravej výživy.
Už sa, ľudia, prebuďte! Neriešte lístky, ale kvalitu stravy!
korela
17.08.18,12:28
Plus za odsek "Celý ten gastrobiznis by sa mal zrušiť, do výplaty dať nezdaniteľné stravné keď už nám tak na tom záleží. Gastráče vraj majú slúžiť na teplé a zdravé jedlo pre Z-ca a aj tak si za ne môžete kúpiť bedničku nanukov v Tescu a v tom momente to bude to správne teplé a zdravé jedlo."
Dodám, mnohokrát zdravšie ako to teplé jedlo.
korela
17.08.18,12:29
Ovečky.
Taynee
17.08.18,12:35
Juraj touto citaciou zakona a svojim vykladom ides vlastne povedat, ze ani stravne listky nie su dodavane v sulade so zakonom. Kde v tom odseku vidis odkaz na stravne listky? Dostavas stravne listky v zalepenej obalke? Je na nej tvoje meno a nazov firmy?
kopretinka
17.08.18,21:30
ide do obchodu,nakúpi si,čo chce......preto má byť ovca??? A čo má podľa teba asi ten zamestnanec robiť?
kopretinka
17.08.18,21:32
ide ti teda iba o to,že nechceš byť niekde zaregistrovaný?
mimaBe
18.08.18,10:12
už som si viackrát povedala, že nebudem prispievať na túto stránku.. dnes som sa v tom znovu utvrdila... aj keď ju čítam naozaj rada, niektorí ľudia tu nedokážu prijať iný názor ako ten svoj, alebo tých, ktorí sem prispejú považujú za totálnych hlupákov a nevzdelancov... adminovi stačí, ak sem prispievajú len tí istí cca 7 ľudí, ktorí majú uzurpované právo na komentovanie kohokoľvek a čohokoľvek... viem odporúčate tým, ktorí sa spätne ozvú/bránia, že sem nemajú/nemusia chodiť, a v tomto musím s vami len súhlasiť, nemá to totiž význam ani zmysel :) prajem všetkým krásny a pohodový deň
misoft
18.08.18,10:29
mimaBe - svojou odpoveďou si prakticky potvrdila, že tento systém plne funguje.
A z tej "papagájice" si nelám hlavu.... :D... je to Pavlovov podmienený reflex....
veronikasad
18.08.18,11:28
Stretla som sa v jednej reštaurácii s poznámkou na jedálnom listku (obedne menu), ze cena jedla pri platbe stravovacou kartou bola vyssia ako pri platbe v hotovosti...
buchač
18.08.18,16:49
....hehe....a to som este nedal ja komentar...;) :D
Xanti
18.08.18,19:04
Skús si pozrieť sú aj spoločnosti, ktoré ponúkajú anonymné karty, tj. s číslom vôbec nemusia byť osobné. Firma pridelí zamestnancovi kartu s číslom , a stravovacia spoločnosť netuší komu ide.
Juraj Králik
19.08.18,07:58
Nie, ide mi iba o to, aby som nebol registrovaný a tým pádom sledovaný a teda: aby sa nesledovali a neukladali operácie nad mojím používaním tejto karty, ako zostatok, miesta, kde som platil, za čo som platil a podobne.
Juraj Králik
19.08.18,08:01
Nevadí, pretože tam je iba moje meno, priezvisko, počet lístkov a názov firmy. Mne vadí zber dát pri používaní karty, aplikácia, ktorá sleduje jej používanie a zostatok. Ako viem, kde sú tieto a aké iné údaje ukladané? Ako sú zabezpečené? Na čo sú využívané? A podobne. Odmietam byť súčasťou takejto aktivity a mám právo to odmietať. Nejde o paranoju, ide o princíp.
roman876
19.08.18,08:06
U nas tiez mame tieto elektronicke stravovacie karty. Ak ale chces aj nadalej gastrolistky, da sa o to poziadat a firma co vydala kartu ti tie gastrolistky zasle za poplatok.Aspon teda u nas to tak je.
Juraj Králik
19.08.18,08:06
§152, ods. 5 hovorí o stravovacích poukážkach.
veronikasad
19.08.18,08:52
Ako sa teba ten odst.5 tyka?
Juraj Králik
19.08.18,14:58
:) LOL Asi tak, že zatiaľčo zákon gastráče rieši, nijaké elektronické karty nerieši. A to mi príde ako dosť dôležitý fakt. Aký je napr. zmluvný vzťah v prípade kariet medzi zamestnávateľom a poskytovateľom? Koľko a na základe čoho sa tam platí? Aké sú pravidlá? V tom zákone nie sú a aj preto si myslím, že je to nelegitímna forma poskytovania "stravovania".
buchač
19.08.18,18:50
Tvoje ego neutrpi tym, ze si sledovany inak a inym sposobom ?
Napriklad cez rozne aplikácie od Google.
lubko6394
20.08.18,06:02
A čo by si ty chcel kontrolovať zmluvy zamestnávateľa ? Je na karte Tvoje meno alebo nedajbože rodné číslo a adresa domov ? Vieš mi reálne povedať načo by Tvoje údaje jedálni boli ? Však ak by ich aj náhodou mal, tak by boli kdesi v poznámke alebo časti ktorá ho vôbec nezaujíma. On potrebuje len vedieť od koho má bubáky pýtať a už určite nebude si vytvárať Tvoj gastroprofil a dávať ho na fejsbúk.
buchač
20.08.18,13:36
vicktor
20.08.18,13:45
Je legalne v pracovnom case vypisovat blogy?
buchač
20.08.18,14:02
Hehe.....taky dobryyyy
vicktor
24.08.18,13:05