Juro br
19.08.18,12:13
V roku 2009 som bol prepusteny z vykonu trestu za majetkovu trestnu cinnost po 20 mesiacoch. Mam uz register trestov cisty, alebo o to musim poziadat?? Chcem si totiz zalozit zivnost a k tomu musim byt bezuhonny. Ak o to musim poziadat, ako dlho budem cakat na zahladenie?? V registry trestov sr sa objavy aj odsudenie v inom clenskom state eu??
misoft
19.08.18,14:50
Nerád by som ťa sklamal, ale:
Tr. zákon §92 ods.1 -

§ 92
(1)

Súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po ...
a)
desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov,
b)
päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,
c)
tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

U teba by bola lehota po 5-tich rokoch.
Ďalej záleží na tom, aký to bol trest - podmienečný - vtedy sa zahladí po skončení skúšobnej doby, pri nepodmienečnom však zahladí až súd. Takže musíš o to požiadať.
Avšak!
Zahladený trest/odsúdenie sa prejaví len vo VÝPISE z registra trestov, ale BUDE stále figurovať v odpisoch z registra trestov.
Takže - aj keby si požiadal o zahladenie a budú požadovať ODPIS registra trestov - tak sa to tam VŽDY objaví.

Čo sa týka zahraničia (nie som si istý), ale tresty v zahraničí sú platné v zahraničí a nemali by sa v tvojom registri objaviť (ovšem, pokiaľ to zahraničná strana nebude chcieť, aby sa to registrovalo i na SK).
Juro br
19.08.18,15:36
Dakujem za odpoved
Mária27
19.08.18,15:45
Vyžiadaj si výpis z registra a uvidíš.
pavol54
19.08.18,17:45
odpis živnostník nepotrebuje,
profesional
19.08.18,18:58
To akože fakt? Ty si právnička?

Nabudúce, keď sem napíše nejaká panna, čo nikdy nemala nič so žiadnym chlapom a ani sa na žiadneho nepozrela, či môže byť tehotná z pohľadu na nahého chlapa v časopise, ty jej určite poradíš, nech si urobí tehotenský test...

Ako môže mať zahladené odsúdenie niekto, kto o neho nepožiadal a o ktorom súd zjavne nepojednával a ani nerozhodol?

Sládkovičovo?
profesional
19.08.18,19:03
1. Zahladzovacia doba v tvojom prípade je 5 rokov od vtedy, od kedy uplynula skúšobná lehota podmienečného prepustenia, ak ťa prepustili podmienečne pred uplynutím celého trestu. Inak po 5 rokoch od prepustenia po skončení riadnej dĺžky trestu.

2. K zahladeniu odsúdenia nedochádza automaticky. Musíš podať na súd žiadosť o zahladenie odsúdenia.

Takže ak o zahladení nič nevieš, tak je zjavné, že si takú žiadosť ešte nedal, súd o zahladení nepojednával a máš v RT nezahladený záznam.
Mária27
19.08.18,19:58
žiarliš?
profesional
20.08.18,11:21
Na Sládkovičovo? Nie. Je mi jasné, čo vychovávajú..
misoft
20.08.18,13:32
...ale jeden nikdy nevie..... čo sa deje v hlavách štátnych úradníkov.....
buchač
20.08.18,13:40
Je dane zakonom, kto potrebuje odpis.
bodliak
20.08.18,14:01
Vzhľadom na právne bezvedomie tých, čo sa tu pýtajú, mi to príde ako celkom priamočiara odpoveď aj s výsledkom. Uvidí to čierne na bielom. Nejaké kecy o lehotách, žiadostiach ... aj tak nerozumejú.