Evka55
20.08.18,13:08
Za slobodna som kúpila nehnuteľnosť, počas manželstva som ju predala.
Rodičia predali pozemky a peniaze mi darovali počas manželstva. Predpokladám, že peniaze v oboch prípadoch sú výlučne mojím vlastníctvom.
Chcem kúpiť byt, ktorý budem čiastočne financovať zo spomínaných peňazí a zvyšok HÚ. Moja otázka je, či manžel bude mať nárok na ½ bytu alebo len na časť časti ktorá je financovaná z HÚ.
Ďakujem
profesional
20.08.18,12:32
Nehnuteľnosť kúpená pred uzavretím manželstva nevstupuje do BSM.
Dar prijatý počas manželstva nevstupuje do BSM len v tom prípade, ak je v darovacej zmluve vyslovene uvedené, že ide o dar výhradne pre teba a že tento sa stáva tvojím výhradným vlastníctvom.
Byt zakúpený počas manželstva sa stane súčasťou BSM bez ohľadu na to, z akých prostriedkov bol kúpený, avšak v prípade rozvodu sa bude pri vyporiadavaní BSM prihliadať na to, z akých zdrojov bol zakúpený.
Jakubec
20.08.18,15:17
Nehnutelnost ziskana vylucne za prostriedky, ktore nepatria do BSM, nepatri do BSM. Zdoraznujem slovo "vylucne". Pokial sa na kupu nehnutelnosti pouziju co i len z nepatrnej casti prostriedky, ktore patria do BSM (napr. uroky z vkladu v banke), tak by nehnutelnost patrila do BSM. Takisto by nehnutelnost patrila do BSM, pokial by na strane kupujucich vystupovali obaja manzelia a ti sa dohodli, ze patri do BSM.
Pokial nehnutelnost patri do BSM a boli na jej kupu pouzite ciastocne prostriedky patriace vylucne jednemu z manzelov, tak sa moze tento manzel pri vyporiadavani BSM po jeho zaniku dozadovat toho, aby sud zohladnil to, co zo svojho vynalozil na spolocne.
Obaja manzelia sa mozu formou notarskej zapisnice dohodnut na zuzeni rozsahu BSM. Napriklad este pred kupou nehnutelnosti sa mozu formou not. zapisnice dohodnut, ze nehnutelnosti nebudu patrit do BSM.
draik
20.08.18,18:41
Posledný odstavec je chybný.
Evka55
21.08.18,04:48
Ďakujem Vám za odpoveď