maped
20.08.18,14:37
Poprosím o poradenie ak sa zmenilo číslo fa v kontrolnom výkaze - podáva sa iba KV? Klient si číslovanie vystavených faktúr zmenil a pridal jednu nulu, teda musím podať dodatočný výkaz pre dph za 05,06/2018. DP DPH nepodávam dodatočné?
Ďakujem pekne.

Ešte poprosím o názor, ak klienta upozorním že si začal číslovať odberateľ. fa nesprávne od 18009 si začal 180010 malo byť 18010, teda od 05,06/2018, môže sa vrátiť na pôvodné číslovanie? Čo mne uľahčí prácu a on bude mať nesprávne uvedené číslovanie cca za 3 mesiace. Resp. nechať už tak?
Ďakujem pekne.
Mila123
20.08.18,15:33
ako je to možné, že si dovolila , resp. súhlasila s výmenou už zaúčtovanej faktúry????
maped
20.08.18,16:58
Faktúru mi dal s novým číslovaním a to ja som si vtedy nevšimla že je to iný rad a čísluje to inak o jednu nulu pridáva 180010 lebo si vystavuje faktúry sám.
a_je_to
22.08.18,15:01
Toto som mal pred pár rokmi aj ja. Aj som v zákone hľadal pravidlá číslovania, ale nikde nič. Už som dávnejšie tu o tom aj písal a zastával sa ucelenej číselnej rady. Inak problém číslovania spôsobujú nejaké frre fakturačné programy. On je síce zadarmo, ale v druhom roku používania nedovolí zmeniť číselnú radu. Dokonca v nej urobil aj nejakú neopraviteľnú dieru. Samozrejme, že ja mám svoje číselné rady s predčíslím roka a poradovým číslom od 0001. Ale do KV dávam jeho číslo, nech je také, alebo onaké. Lebo je jeho a dostal ho aj jeho odberateľ. Vyhotovovať opravné faktúry s novým číslovaním je šialenstvo. A ešte väčšie dávať kvôli tomu dodatočný KV. Byť jeho odberateľom, tak dodatočný KV nepodávam. Mám jeho originálnu faktúru, základ a daň sa nemenili a a tým to pre mňa hasne.
maped
22.08.18,16:42
Ďakujem pekne, len asi sme sa nepochopili, lebo dodatočné KV podať bolo potrebné, nebolo v KV uvedené správne číslovanie.
a_je_to
23.08.18,08:02
Nie, my sme sa pochopili. Ibaže ja nie som zástancom drobných banálnych opráv aj za cenu sebatýrania. Aj tak to nikto a nikdy kontrolovať nebude, pokiaľ číselné väzby o základe a dani sedia s priznaním. Pokiaľ nerobíš účtovníctvo Bašternákovi :-). Práve zmätkovanie s číslovaním faktúr môže zbytočne spustiť daňovú kontrolu, ktorá je u málokoho vítaná. Áno, principiálne by sa všetko chybné malo opraviť. Ale pragmaticky treba zodpovedať najprv otázku, či je prínos hodný vynaloženej námahy. Asi tak ... :-)