MartinHS
22.08.18,07:15
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Spolu s mojou matkou vlastníme RD. Každý vlastní polovicu domu. V dome žijem spolu s manželkou a 3 ročnými deťmi. Mama sa mi začala vyhrážať že dom predá a ja skončím spolu s detmi na ulici. Môže dom predať aj bez môjho súhlasu? Ako sa v takomto prípade brániť?
Do domu som investoval ne malé peniaze a na dom je zobraná hypotéka ktorú riadne splácam. Ďakujem za radu.
profesional
22.08.18,05:17
Na jej polovicu máš predkupné právo. K tomu ak je zaťažený hypotékou ako celok, tak je prakticky nepredajný.
MartinHS
22.08.18,05:45
Nemôže to riešiť ne akým bezpodielovým vysporiadaním vlastníctva? Začala sa mi vyhrážať právnikom ktorý je náš sused.
buchač
22.08.18,06:50
Kedze vlastnici su len dvaja a skutocnosti dane, tak je jasne, ze jeden bez druheho si neskrtnete.
Ono nie je spomenute to najhlavnejsie....medziludske vztahy - problemy nevznikli len tak, bez priciny.
....a tu by sa dalo spekulovat az do het.
Dáša_
22.08.18,06:52
matka môže predať maximálne svoj podiel. Ale spoluvlastník má predkupné právo. A ak mu to matka neponúkne (podotýkam za rovnakú cenu, ako to predá inému, nie že od syna bude chcieť viac), tak syn na súde môže takúto zmluvu napadnúť pre neuplatnenie predkupného práva.
Tá hypotéka je zrejme viazaná záložným právom. Na celý dom, alebo iba na polovicu? Kto je dlžník, prípadný spoludlžník? Lebo do toho by mala aj banka čo povedať. Tam ani sused právnik nepomôže
MartinHS
22.08.18,07:06
Dĺžnik som ja a spoludĺžnik moja manželka. Hypotéka je na celý dom Hypotéku riadne splácam banka nemá so mnou žiaden problém. Najhoršie na tom je že matka si nasťahovala do domu priateľa a vybavila mu prechodný pobyt. Musím v takonto prípade dať aj ja súhlas na jeho prechodný pobyt? alebo to mohla spraviť aj bez mójho súhlasu?
vicktor
22.08.18,07:19
Som polovicny vlastnik a dvakrat som "udeloval' prechodny pobyt. Raz som na to stacil sam, v inej stvrti (v BA) sme museli obaja aj s manzelkou.
Bud ma prechodny pobyt povoleny, alebo matka robi natlak.
Sama predat dom nemoze. Inak ma kam ist? Asi len vymysla a robi prieky.
pavol54
22.08.18,07:38
To že naň máš hypotéku je pekné, ale nepíšeš kto koľko vložil do nákupu. Jeden aj druhý môže časť vlastniť na LV, bez toho aby sa podieľal na nákupe čo len eurom
gollmann98
22.08.18,14:49
mám skoro podobný problém - konkrétne jedného dňa mi mama oznámila, že sa chystá predať dom, ktorého vlastníčka je len ona. Po tom ako mi to oznámila tak prešli dva dni a už boli u nás 4 záujemcovia!?Do domu sme spolu s partnerom investovali nemalú časť + hypotéku na prerábanie, všetko čo sa týka opráv, havarijné stavy riešime my - všetky doklady máme odložené. S partnerom tam máme trvalý pobyt, s ktorým súhlasila!!!
misoft
22.08.18,17:16
Tak to máš naozaj problém.... Mama si so svojim majetkom za života môže nakladať, ako chce - teda aj PREDAŤ.
Že máš tam trvalý pobyt - nepodstatné - je to len informačný údaj, nezakladá nárok, alebo vlastnícke právo k tomu domu - hľadaj si iné ubytovanie.
Ovšem - ak ho predá - máš právo od nej žiadať, aby ti preplatila všetky náklady, ktoré si vložila do JEJ majetku (ak máš doklady), inak by sa predajom za vyššiu hodnotu (zhodnotenie budovy) obohatila.
kopretinka
23.08.18,07:02
mám skoro podobný problém - konkrétne jedného dňa mi mama oznámila, že sa chystá predať dom, ktorého vlastníčka je len ona. Po tom ako mi to oznámila tak prešli dva dni a už boli u nás 4 záujemcovia!?Do domu sme spolu s partnerom investovali nemalú časť + hypotéku na prerábanie, všetko čo sa týka opráv, havarijné stavy riešime my - všetky doklady máme odložené. S partnerom tam máme trvalý pobyt, s ktorým súhlasila!!!
hypotéku na cudzí dom? a to banka povolila?
buchač
23.08.18,07:12
Ej veru, veru..... aj take nieco existuje.
Mila123
23.08.18,07:17
mám skoro podobný problém - konkrétne jedného dňa mi mama oznámila, že sa chystá predať dom, ktorého vlastníčka je len ona. Po tom ako mi to oznámila tak prešli dva dni a už boli u nás 4 záujemcovia!?Do domu sme spolu s partnerom investovali nemalú časť + hypotéku na prerábanie, všetko čo sa týka opráv, havarijné stavy riešime my - všetky doklady máme odložené. S partnerom tam máme trvalý pobyt, s ktorým súhlasila!!!
hypotéku na cudzí dom? a to banka povolila?
samozrejme, že povolí.....
ivka70
23.08.18,07:35
hypotéku na cudzí dom? a to banka povolila?

Banke je uplne jedno, kto je vlastnikom nehnutelnosti, ktorou sa ruci,
ked je nehnutelnost dostatocne bonitna na krytie hypoteky a majitel s hypotekou suhlasi.
vicktor
23.08.18,08:01
To je teda "pekna" matka. Ona sama ma kam ist?
Asi len poziadat jej surodencov (ak ma) nech na nu apeluju.
gollmann98
23.08.18,14:45
presne tak to aj prebehlo - strýko sa ujal!!! za celou akciu stojí pani, ktorej som do nedávna hovorila " sestra"????? neviem čo mala v pláne s ňou, asi pod most, čo si zrejme mama neuvedomila!!??
gollmann98
23.08.18,14:51
Ej veru, veru..... aj take nieco existuje.
...vtedy mama tvrdila, že ja resp. my s partnerom sa staráme, a dá to do poriadku aj pappierovo, no keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú !!!!
vicktor
24.08.18,07:08
Stryko nech matku "spracuva" aj nadalej. Patrilo by sa aby pomernu cast domu podla vysky hypoteky prepisala na teba. Cudujem sa ze partner investuje do cudzieho domu.
gollmann98
24.08.18,09:51
Patrilo, patrilo, keďže do nedávna bola verzia, že kto sa stará o mamu tak toho bude dom sme tomu - naivne verili a investovali.