Tamara021
25.08.18,18:28
Dobrý deň, po smrti mojich rodičov, sme sa spolu dohodli, že pozemok so záhradou a domom necháme sestre. Všetci sme súhlasili. Nedávno sestra zomrela tiež a teraz sme sa so súrodencami dohodli, že pozemok aj dom nechajú mne. Celý život som sa o ten dom a pozemok totiž poctivo starala, sestra mala zdravot. problémy + alkoholovú závislosť. Aby som ale prešla k veci, teraz počas prípravy na dedičské konanie som sa dozvedela, že pozemok na ktorom dom stojí/ teda viacero parciel + záhrada majú po roep mnoho iných majiteľov. Chcela by som vedieť či je možné tento pozemok vydržať, chcela som aby tak učinila už sestra ale pominula sa príliš rýchle na druhý svet, väčšinu poplatkov ako nájom a dane som hradila ja, dodnes sa o pozemok starám. Taktiež som našla ešte nejaké papiere s pár zmluvami, čo mali ešte rodičia uzavreté, zmluvy však nenašla na každú parcelu ale len niektoré . Je možné aby som predišla takto strate niečoho čo naši rodičia tak dlho budovali? Pozerala som sa na listy vlastnícta a nedávno niekto jednu z parciel odkúpil. Vedeli by ste mi povedať čo to môže pre mňa obnášať ? Za vašu pomoc by som bola veľmi vdačná, prajem krásny večer/deň všetkám a ďakujem. Tami
Mária27
25.08.18,18:46
Na vydržanie by si musela 10 rokov pozemok užívať v dobrej viere, že ti patrí (vrátane oprávnenej držby právneho predchodcu).
Tamara021
26.08.18,13:13
ďakujem za odpoveď, keď by som mala rátať aj predchodcu ešte nášho otca tak to bolo užívané omnoho dlhšie v domienke, že to je naše , počas toho keď ešte sestra žila, cca v r. 2015 bola robená roep (o ktorej som teraz našla záznam a dozvedela sa že ten pozemok má mnoho majiteľov) predtým som nevedela,že sa roep robila, kedže som tam nežila, sestra asi tiež nie pri jej zdravotnom stave. Záujímalo by ma veľmi či tá roep má nejaký vplyv na ten proces vydržania.
ďakujem
misoft
26.08.18,13:25
Problém je v tom, že sa to do 2015 neriešilo - v domnení, že to patrí rodine. Teraz po ROEP už sú známi vlastníci. Do 2005 - kedy sa s ROEP začalo, stačilo prehlásiť, že pozemok patril, patrí rodine XY a zapísalo sa to do katastra. Po 1989 sa začalo zisťovať, komu patrí ktorý pozemok.
Tamara021
26.08.18,14:18
ďakujem za pomoc, môže to teda spôsobiť nejaké komplikácie resp. dá sa teda ešte niečo s tým urobiť v zmysle vydržania? je možné prihliadnuť aj na fakt zlého zdravotného stavu sestry? Keby som bola o niečom takom vedela ihneď by som zistila potrebne kroky k tomu aby sa to vyriešilo
ďakujem
misoft
26.08.18,14:44
Jedine cez kataster a so žiadosťou o opravu ROEP.
Tamara021
26.08.18,14:51
tá oprava má nejaké časové obmedzenie na podanie, mesiac od roep alebo podobne, že? či môže sa podať aj teraz?
Mária27
26.08.18,15:47
Tamara021
16.12.18,22:33
Ahoj @misoft bola som na katastri kde mi povedali ze tak sa to da riesit iba ak by doslo k napr. zlemu vymeraniu z ich strany a odporucili mi obratit sa na advokata, ten chcel novy geometrak pozemku a teraz odomna chce aby som pobehala ludi, k niektorym castiam na tom pozemku mam zmluvu o predaji, k niektorym nie. Uzivane to bolo v dobrej viere ze to je nase, tak aj s tym narabane, platene dane, po viac nez 20r. Chcem sa preto opytat ci to je mozne riesit tou opravou cez roep alebo jedine takto zlozito cez advokata. Dakujem velmi pekne
BXLmiami
17.12.18,02:31
Ak má pozemok majitelov tak čo chceš vydržať.Musíš sa s nimi dohodnúť.Vyvlastnovanie bolo v 50 rokoch,takže Vám to pridelili asi bez ich súhlasu.
Tamara021
29.12.18,22:03
ospravedlnujem sa za neskorú reakciu, Tak to chcem aj skúsiť. Ako to myslíš s tým pridelením na pozemku je dom a pozemok aj s domom je cely uživaný nami a predkami po min 40r, dedko to nejako nestihol riešiť, pobral sa na druhy svet, jeho syn ktoremu to zostalo, bol alkoholik keď bola roep sa na to neodvolal, lepšie povedané neriešil to, že pozemok užíval aj on a rodičia a riadne sa oň staral. Keď sme to zdedili sme sa žial o tom dozvedeli až teraz :( Takže riešenie je jedine tou dohodou? musí súhlasiť každý jeden z nich ? alebo stačí len väčšina? niektoré parcely má aj pozemkový fond.
ďakujem za pomoc
BXLmiami
30.12.18,07:00
Komunisti podu znárodnovali v 50 rokoch a následne pridelovali ludom.Ak to boli miestni dedinčania,vačšinou vedeli na koho pode stavajú.Ak mali chrbtovú kosť,poistili si to s majitelmi,horšie na tom teraz sú potomkovia ,,prišelcov" ktorí neriešili v socializme majetkové vzťahy.Doriešiť s vlastníkmi,inak môžeš dopadnúť ako Kiska.
Tamara021
30.12.18,13:47
K čomu len ten komunizmus viedol, iba k okradaniu. Ono riešené to bolo našli sa zmluvy s niektorými majitelmi, kupno predajne, darovacie a podobne. Len niektoré z tých parciel boli riešené iba na základe dohody, chcem sa opýtať nevieš náhodou či treba súhlas úplne všetkých vlastníkov alebo podstatnej väčšiny? ďakujem Ako dopadol Kiska žial neviem :D
Mária27
30.12.18,14:46
Pozri priložený notársky poriadok od § 63
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/323/20160701