MIKI182
25.08.18,20:32
Kúpil som pozemok na ktorom stojí dom. Jednu polovicu ja a druhú polovicu otec. Mama sa vzdala v prospech otca /pod nátlakom/. Mama zomrela skôr. Po smrti otca som zdedil druhú polovicu na základe kúpnej zmluvy / je tam číslo ako to bolo zavkladované pri kúpe/. Sestra sa vzdala dedičstva. Čiže som vlastníkom celej nehnuteľnosti. Po 43 rokoch od kúpy /a 36 rokoch po dedičstve/ som sa dozvedel o existencii darovacej zmluvy môjho otca pre moju sestru. Na dedičskom konaní to zamlčala. Ja som nikomu nič nedaroval a ani nijaký pozemok neodčlenil ako podielový spoluvlastník. Na darovacej zmluve bolo napísané, že daruje zo svojej polovice polovicu pozemok č. a/b v zátvorke xy m2. Je platné dedičské konanie
a čo tá darovacia zmluva, je platná bez môjho podpisu?
Mária27
25.08.18,18:36
Čo bolo skôr zavkladované, to je platné.

katastrálny zákon č. 162/1995

§ 41 Spôsob zápisu práv k nehnuteľnostiam
(2) Práva k tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa okresnému úradu doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti na zápis do katastra.
bodliak
25.08.18,18:45
Kúpil si alebo kúpili ste (polovicu ty, polovicu otec) ?
Mama sa vzdala čoho ?
Po smrti otca si zdedil druhú polovicu na základe kúpnej zmluvy ? Kúpna zmluva a dedičstvo je ako vrtulník a ovesné vločky. O čom píšeš ?
Ak sa sestra zúčastnila dedičského konania a darovaciu zmluvu zamlčala, tak prečo by dedičské konanie malo byť po 36 rokoch neplatné ?
MIKI182
25.08.18,19:19
Ano kupil som polovicu ja a polovicu otec. Mama ako manželka otca /BSM/ na kupnej zmluve nefiguruje , ale na konci je podpísana že súhlasí aby otec nadobudol nehnuteľnosť vo vlastnom mene. Pretože by musela podpísať darovaciu zmluvu s ktorou pravdepodobne nesúhlasila.

Na dedičskom mám vetu že som zdedil nehn. na LV v jednej polovici : na základe RI .../.. /to čislo súhlasí so zavkladovaním kúpnej zmluvy.

Po kadejakých katastralnych úpravách som mal časť na LV a ďaľšia časť pozemku bola vedená na operáte. Teraz má aj sestra pozemok , ktorý bol asi tiež vedený na operáte. Teraz po ROEPe
zistila že jej chýbajú m2, a vraj ich mám ja. Lenže po ROEPe
aj mne chýbajú m2. Má nejaký geom. plán s odčleneným pozemkom od otca, ale ja ako podielový spoluvlastník som nič nepodpísal.

Chcem ísť do súdneho konania, kvôli tej darovacej zmluve.
Mária27
26.08.18,04:48
Nech sa súdi ona - prehrá.
MIKI182
26.08.18,11:57
A čo platilo v roku 1974? kupa jar 74
darovanie november 74 /teraz sa oháňa že som o tom nemusel vedieť/
dedenie máj 81
/ak daroval viacerým asi budem musieť dokupiť pôdu a uspokojiť všetkých :) :)/
MIKI182
26.08.18,12:11
ja som hradil kupu 80% otec 20%, bohužiaľ nemám o tom doklad a svedok /predseda MNV-predávajúci/ zomrel pred rokom
tak isto vedela o tom mama
Mária27
26.08.18,13:57
Nič nerob, máš to zapísané a nik ti to nevezme.
profesional
26.08.18,21:08
V SR máme ústavne zakotvený princíp právnej istoty. Po toľkých rokoch sú akékoľvek nároky premlčané. A sestra nemá prakticky žiadnu šancu úspešne sa ich na súde domôcť.
Mária27
26.08.18,21:57
Ak má platne uzavretú zmluvu, mohla by ju dať aj po rokoch do katastra. V tomto sa princíp právnej istoty prejavuje práve inak. Nejde o premlčanie ale o neskoršie podanie na kataster, keď už je zapísaný iný vlastník.
profesional
27.08.18,04:48
Zákonná lehota na podanie návrhu na zápis do katastra nič? K tom s prekluzívnym charakterom..
Jakubec
27.08.18,05:33
Pokial sestra nepodala navrh na vklad a Vy ste si Viac ako 10 rokov opravnene mysleli a uzivali na zaklade kupnych zmluv a zapisov v katastri, ze ste majitelom celej nehnutelnosti, tak mozete celu nehnutelnost vydrzat.
Jakubec
27.08.18,05:35
profesional, vlastnicke pravo sa nepremlcuje. Avsak MIKI182 sa opravnene mohol domnievat, ze je vlastnikom celej nehnutelnosti. Pokial ju ako opravneny drzitel uzival viac ako 10 rokov, moze vlastnicke pravo vydrzat.
Mária27
27.08.18,06:24
Nie, nič!!!
vicktor
27.08.18,08:38
Netusim ako vydrzi svoje vlastne vlastnictvo - pise "Čiže som vlastníkom celej nehnuteľnosti".
Jakubec
27.08.18,09:04
Ak mu predal podiel nevlastnik nehnutelnosti, ktory ju predtym daroval tretej osobe, tak je tato kupnopredajna zmluva neplatna. Ale na zaklade zapisu v katastri a podpisu kupnopredajnej zmluvy, o ktorej sa domnieval, ze je platna moze vydrzat nehnutelnost ako dobromyselny uzivatel.
profesional
27.08.18,09:17
Vlastnícke právo sa síce nepremlčuje, ale jeho účinky voči tretím stranám nastávajú zápisom do katastra. A v tom čase bol platný zákon, ktorý stanovoval prekluzívnu lehotu na podanie návrhu na zápis do katastra. Jej márnym uplynutím nie len že došlo k trvalému zániku práva na zápis do katastra, ale právny úkon, ktorý nebol zapísaný včas, bol nulitný, tj. sa na neho hľadí ako by nikdy neexistoval. A z nulitného právneho úkonu vlastnícke právo nevzniká.
Mária27
27.08.18,10:27
Zákon je rovnaký aj dnes, vtedy sa to zle vysvetlovalo. Aj najvyšší súd upravil svoju judikatúru.