lenka0975
29.08.18,08:17
Dobrý deň, manžel je od 24.8.2018 hospitalizovaný. Bude min. celý september ešte PN. V soc. poisťovni mal nejaké dlžoby preto nebude mať nárok na dávky PN.
Chceli by sme aspom vedieť ako dokladovať SP PN aby nemusel platiť odvody.Ďakujem
veronikasad
29.08.18,06:34
Do konca mesiaca mate možnosť dlh na poistnom vyrovnať. Ak tak neurobite, narok na nemocenské nevznikne a aj počas PN bude musiet preddavky na zdr.poistenie. PN si treba dat vystavit na tlačive SP.

Po doplnení od Pepa opravujem - poistné do SP aj keď nevznikne nárok na nemocenské, neplatí...
Mila123
29.08.18,06:35
nárok na dávky zo SP nemá, pretože je dĺžnikom, i tak je povinný platiť poistné cez PN....
Katy a R
29.08.18,06:48
zze/2003-461/140/3
toto hovorí zákon o SP - treba samozrejme doložiť riadnou DPN (vypíšu mu v nemocnici) ... ale veru nie som si istá, že či netreba aj tak platiť poistné, keď nepoberá dávku ??? (ešte som sa s tým nestretla)
Čo sa týka odvodu do ZP - tak tam som si istá - odvody platiť musí aj počas takejto DPN (tam je jasne v zákone napísané, že sa neplatí len počas poberania nemocenskej dávky)
Ale! - Ak ešte zajtra uhradíš dlžné poistné (najlepšie priamo v pokladni SP) - tak by mohla byť aj nemocenská dávka, aj by nemusel platiť žiadne odvody za dobu DPN.
Pepa
30.08.18,06:13
SP treba predložiť potvrdenie o DPN, vystaví ho nemocnica.. Ak nebude dlžné poistné uhradené, nárok na nemocenské nevznikne, ale odvody do SP platiť nemusí. Do ZP áno.