zazriva
29.08.18,15:45
Spolu so sestrou sme zdedili po otcovi dom s pozemkom, každá 1/2. Teraz sestra chce jej podiel predať. Zvažujem kúpu /podľa ceny, lebo pýta veľa/. Ak by som nehnuteľnosť kúpila, aké poplatky ma čakajú a v akej výške? V budúcnosti ak by som toto predala /podľa okolností - vyšší vek/ budem platiť daň z príjmu?
Mne vôbec nejde o nejaké zisky z toho domu, skôr na tom stratím Ja zvažujem o kúpe k vôli citovému vzťahu a aj k vôli tomu, že vedľa mám svoju parcelu, ktorú by som časom predala /keď mám ubudnú sily/. Otec býval v dome desiatky rokov a je po smrti tiež dlho. Takže netreba odsudzovať, keď nevieš, čo všetko je za tým.
Katy a R
29.08.18,16:44
treba ti kúpnu zmluvu - môžeš si spraviť sama. Overenie sestrinho podpisu 2x - to môže byť 4 eurá (u nás toľko na matrike). Návrh na vklad - normálne stojí kolok 66 eur - ak spravíš cez web zamýšľaný návrh na vklad - tak to bude za 51 eur. Neviem, koľko si pýtajú odborníci za vypracovanie zmluvy?
No a daň z príjmu - možno vôbec nebude treba riešiť? Možno nevýjde? A možno nejaká výjde - potom aj ZP. Ale to už záleží od doby vlastníctva, prípadne či výjde nejaký ZD ... máš tu okolo tohto tém habadej.
...
po doplnení - ak ozaj si chceš ten dom nechať ? - okrem tých poplatkov, čo som uviedla, iné nebude treba riešiť ... hádam 5 rokov budeš majiteľkou - a ak náhodou aj nie, draho asi predávať nebudeš? - takže daní z príjmu sa báť nemusíš;)
veronikasad
29.08.18,16:47
odkedy vlastnil nehnutelnosť otec ?
Katy a R
29.08.18,17:04
veronika - ak ona ešte len ide kupovať nehnuteľnosť, je úplne jedno, koľko to otec vlastnil! svoju zdedenú polovicu určite nemusí riešiť .. má len plány na predaj
veronikasad
29.08.18,17:20
Hej, ale svoja polovica by mohla byť od dane oslobodená, ak ju otec vlastnil aspoň 5 rokov.
vicktor
30.08.18,06:30
Ak predas drahsie nez za kolko si kupis a skor nez za 5 rokov, z rozdielu budes platit dan z prijmu a tusim aj nejake zdravotne odvody.
Ale zda sa ze ten dom nepotrebujes, tak ho predajte hned a uzite si peniaze.

Po doplneni:
"otec je po smrti tiez dlho" - potom je zrejme podmienka 5 rokov splnena, platit budes len kadejake kolky a overovanie podpisov.
Dom je prazdny? Aj o taky sa treba starat a platit udrzbu. To sa oplati iba ak tam raz pojde nejaky rodinny dorast. Ale ak bude viac zaujemcov, iba co sa pohadaju.
Aky prakticky uzitok budes mat z vlastnictva celeho domu? Potlac city ako sestra a predajte.
Ferdosondo
30.08.18,09:07
Podarené sestry. Chceš kúpiť od sestry lacno, aby si následne nato mohla predať dom za normálnu cenu. A čo svedomie, či to sa dnes už nenosí?
Katy a R
31.08.18,09:05
viktor - ale to, že otec dlho vlastnil nemá žiadny význam pre povinnosť DP z príjmu z tej kupovanej polovice od sestry pri následnom predaji! súhlasím, že načo kupovať- ak chce hneď aj predať. treba predať rovno a bez špekulácie okolo daní (ale zase - chápem aj "citový vzťah"☺ - je nám to ľúto predať)
vicktor
31.08.18,09:21
Ano, tak som napisal vcera v prvom odstavci.
Dnesne pokracovanie som uz uvazoval ze naco kupovat tu polovicu.
mareko
31.08.18,14:29
Presne si to napísal :) veď sestra chce predať ..takže nech "chce" aj zadávateľka, predajú a žiadne dane platiť nebudú. Ak v dome nik nebude bývať, tak bude iba strácať na cene, resp sa budú zvyšovať náklady na rôzne opravy a údržbu.