xeva
17.09.18,23:18
Zamestnanec dovŕšil dôchodkový vek 12. júna 2016, o starobný dôchodok požiada až od 20.septembra 2018, pričom bude naďalej pracovať. Ako správne vyplniť oddiel II. ELDZ za rok 2018 ? V oddieli I v kolonke dátum zániku sa uvedie „trvá“ a v oddieli II obdobie a VZ do dátumu podania žiadosti o dôchodok 19. septembra 2018 ? V roku, v ktorom zamestnancovi vznikol nárok na dôchodok, bolo tiež potrebné v ELDZ uviesť VZ na dvoch riadkoch ? do a od doby dosiahniutia dôchodkového veku ? Ďakujem vopred za odpovede.
jales
18.09.18,11:51
Ja by som sa poradila s pracovníčkou v SP, ktorá to bude vybavovať a samozrejme aj so zamestnancom. O dôchodok je možné požiadať a spätne za určité obdobie. Viď odpoveď SP:
3. Narodil som sa 12. decembra 1954. Dovŕšením dôchodkového veku 62 rokov som nepožiadal o starobný dôchodok. Ak v tomto roku požiadam o starobný dôchodok, bude sa môj dôchodkový vek predlžovať?

Dôchodkový vek sa Vám predlžovať nebude. Postupná úprava dôchodkového veku sa vzťahuje na poistencov narodených po 31. decembri 1954, teda tých, ktorí vek 62 rokov dovŕšia po 31. decembri 2016.

Dôchodkový vek ste dovŕšili 12. decembra 2016. O starobný dôchodok môžete požiadať spätne od dovŕšenia dôchodkového veku alebo od ktoréhokoľvek dátumu po dovŕšení dôchodkového veku.