Mila123
18.09.18,11:49
Dobrý deň,


spoločnosť zamestnala občianku z NL , ktorá ako 6. ročné dieťa sa vysťahovala zo SK. Prijala NL občianstvo o SK občianstvo prišla.
K 01 06 2018 bola dohodnutá pracovná zmluva s platom 450,- €.
k 01 06 2018 nám pobočka SP pridelila nové "RČ" a s tým sme ju prihlásili do poistenia , ale iba do SP, nakoľko bol dohodnutý plat na PZ iba vo výške 450,- €.
k 06 09 2018 má trvalý pobyt na SK, a v 7/2018 sa vydala za občana SK.

Pridelili jej znovu jej staré číslo (to ktoré mala do 6. rokov veku, resp. keď bývala na Slovensku).

Takže dnes som telefonovala na pobočku SP, zaslali sme zmenu RL FO. Dôvod je zmena RČ. NEdokázala som ju prihlásiť na ZP, tak som špekulovala čo sa deje. A zamestnankyňu vôbec nenapadlo aby mi oznámila , že má pridelené staré RČ, pretože to nové (zo SP) bolo pridelené mimo nej, pobočka nám ho poslala e-mailom, na základe našej žiadosti (zamestnávateľa).

A mám problém, do ZP sa nahlásila osobne pracovníčka k 01 09 2018, nakoľko je dohodnutá mzda vyššia ako MM, ( pracovníčka nikdy nebola vôbec v ZP prihlásená) .
A teraz otázka:
Po spracovaní miezd za 08 /2018 (pracovníčka má odmenu), jej príjem je vyšší ako MM, mám je zraziť zdravotné poistenie a spätne prihlásiť do ZP?
Alebo ak nemá za 08/2018 v PZ dohodnutú mzdu viac ako MM nemusím nič urobiť, t.j. prihlásiť spätne do ZP a zraziť zdravotné poistenie?
Ďakujem


pozn. komplikovanejšie by ti u nás na SK nešlo? (zmena RČ, ZP pri cudzincoch?), pozn. berte ako rečnícku otázku......(hrôza, des a panika, kým som prišla na to, prečo 2 týždne nemôžem prihlásiť človeka do ZP......)
ivka70
18.09.18,09:53
to nie je len na SK, muz robi v CR a ma tiez pridelene RC ako cudzinec, hoci to "slovenske" je riadne funkcne aj tam
Mila123
18.09.18,10:25
Ivka, teraz má naša holanďanka predsa iba jedno RČ, to čo mala ako dieťa.....
tak som uvažovala , že SP ma ešte nechce pustiť do starobného dôchodku, že som mladá (ani duchom), mňa to prestáva baviť....
teraz som volala na pobočku našej najväčšej ZP a pani kontrolórka mi nedala odpoveď, pretože nie je si istá.....
teda čo s tým ďalej, ???