yvica
19.09.18,10:36
prosím o radu,
idem zaregistrovať platcu dph - prekročil obrat, potrebujem poradiť:
1. treba lepiť dennú uzávierku do pokladničnej knihy?- ja si mesačne zrátavam v excel tabuľke a účtujem potom a konci mesiaca, ale ak skontrolujem mesačnú z erp, tak sú tam rozdiely?
2. čo budú odo mňa pýtať, min. rok som robila registráciu na dph ale tam nebola erp ale len vystavené faktúry, doložila som hlavnú knihu a hotovo. konateľ sa nato bol pýtať na daň. úrade, že nič netreba lepiť ani fotiť, ale že im stačí posledná páska z erp-ale podľa mňa to nedokazuje obrat za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov a čo vystavené faktúry?????tie sú tam neni zarátané.
3. no a ako zaúčtovať tie rozdiely- čiže mi napríklad chýba denná uzávierka za 1 deň, čiže nesedím na obrat - doplním si tržbu aby som sedela na obrat a zaúčtujem? neviem ako to riešiť, prosím o radu.
ďakujem
mepex
19.09.18,17:54
Prosím nemiešajte účtovníctvo a ERP. ERP je iba časť účtovníctva tj. uzávierky sú podkladom pre účtovníka pre dane; k tomu evidencia vyšlých a došlých faktúr, majetku a ďalších položiek.
1. DU z ERP je potrebné lepiť do knihy pokladni. 289/2008 Z.z. (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2008/289/20180101)
neviem ako môžu vznikať rozdiely a moc by som sa tým nechválil...
2. ERP registruje iba platby v hotovosti, tj. nie faktúry okrem toho prípadu, že dakto sa rozhodne zaplatiť faktúru, alebo jej časť v hotovosti.
3. Podľa platného zákona neexistuje, že nemáte DU pokladne, dokonca je povinnosť ich archivovať 10 rokov a k tomu aj storno doklady z pokladni.
yvica
19.09.18,18:39
1. no veď ale ako mám presvedčiť konateľa, pani na daňovom mu povedala, že netreba ani bločky lepiť - ja som tvrdila že treba ešte som ja za blbu čo to chcem. . neviem čo sú DU pokladne, práveže doteraz to nemali ani nič neriešili a ja som prebrala účtovníctvo a čuduje sa konateľ, čo to všetko od nich chcem. a neviem prečo nesedia mesačné tržby s dennými, vždy je tam rozdiel. a neviem čo s tým. čoho sa mám držať denných alebo mesačných??? potrebujem to dať dokopy.
takže ja si vytlačím hlavnú knihu min. roka 9-12, kde sú tržby z erp+vystavené faktúry+hlavnú knihu 1-8/18 - kde sú tiež erp + vystavené faktúry - zistím obrat . registrácia je do 20. dňa, čiže zajtra je posledný deň-pošlem žiadosť o registráciu, kde uvediem obrat z mojich materiálov.?
Žabinka
19.09.18,20:50
kn-alka
20.09.18,08:44
lepiť uzávierky už netreba, ale treba ich uschovať - nie je zadaná forma úschovy. Dokonca nie je povinnosť robiť mesačné uzávierky.

Ja osobne som svojim klientom "nariadila" aby si svoju povinnosť denných uzávierok robili formou lepenia do knihy, aj keď to nie je povinné, je to prehľadné. Zároveň aby robili mesačné uzávierky, ktoré ja mesačne účtujem a zakladám ja.
mepex
20.09.18,10:14
Zákon mesačnú uzávierku nepozná iba intervalovú.