Artika345
19.09.18,12:39
Dobrý deň, prosím mám takú trocha zložitejšiu otázku, teda zloženú s viac otázok, ak by mi niekto mohol pomôcť.
Zamestnávateľ by chcel dať zamestnancom výpovede dnes, zajtra, z dôvodu zrušenia prevádzky, teda výpovedná lehota by začala plynúť 1.10.2018 a bola by trojmesačná (nakoľko všetci pracujú vo firme viac ako 5 rokov), teda 10,11,12/2018
A teraz tie otázky
1. Čo sa stane, ak sa zamestnancovi dnes pošle takáto výpoveď poštou a on pošle zajtra PN, teda že zajtra začína PN? Teda začne PN v čase, keď ešte nemohol výpoveď dostať, ale je už na ceste...ruší sa týmto tá výpoveď, teda jej platnosť?
2. Pošle sa výpoveď okolo 25.9, ale zamestnanec ju neprevezme a tým pádom pošta vráti lístok až do 18 dní a zamestnanec začne PN trebárs 6.10, teda akoby už po dni, odkedy plynie výpovedná lehota, ale možno neprevzal na pošte, lebo vedel od kolegov, že sa vedenie chystá poslať výpoveď, tak sa hodí na PN. Bude takáto výpoveď platná?
3. Zamestnanec už dostal výpoveď do ruky, aj sa nám vrátil doručenkový lístok a od 20.10 sa hodí na PN...bude mať PN 3 mesiace, predlžuje sa aj v tomto prípade o čas prekážok v práci táto výpovedná lehota? ako je to s odstupným, ak zamestnanec počas 3 mesiacov výpovednej lehoty bol 2 mesiace PN?
4. Čo so zamestnancom, ktorý je už teraz dva mesiace na PN? Viem že tam je ochranná lehota, ale proste v decembri sa ruší prevádzka a on môže byť na PN trebárs aj do marca 2019, kedy už prevádzka nebude existovať, ako s ním a čo s odstupným a podobne?
5. Čo so zamestnancom, ktorý počas výpovednej lehoty (lebo zamestnávateľ ich všetkých ešte počas výpovednej lehoty určite bude potrebovať) začne bojkotovať, nepracovať, flákať sa? Dá sa z toho dôvodu krátiť odstupné, alebo čo by ste robili?

Ďakujem pekne za odpovede veľmi moc by som prijala aj diskusiu, lebo stále sa mi vynárajú nové otázky, má to veľa háčikov...
širi1
19.09.18,11:10
Takéto dokumenty sa v prvom rade majú dať osobne na pracovisku na protipodpis.
Doručovanie poštou je až krajné riešenie; odberná lehota na doručenie do vlastných rúk sa tiež dá nejako rôzne určiť.
4. ked sa ruší prevádzka tak aj počas PN možno dať výpoved
5. ak pocas VD má niekto napr. absencie tak sa dôvod ukončenia prac. pomeru môže zmeniť na okamžité skončenie a tým pádom nedostane odstupné