DAvid96
19.09.18,12:44
Pracujem s pokladňou v nemenovaje firme, kde mi denne prejde cez ruky niekolko tisíc eur...vzniklo mi redčasom manko v pokladi 320€, no nemám z čoho to zaplatiť a tzv. na splátky mi to zamestnávatel nedá a požaduje vyplatenie vzniknutého manka okamžite, podľa zákona ako som sa dočítal, som povinný zaplatiť vzniknutú škodu v rozpätí max do 1 mesiaca od vzniku škody. Chcem sa teda opýtať , existúje nejaký zákon pre zamestnávatela alebo zamestnanca, že nemusím celú sumu uhradiť ihneď? Keby som zaplatil celu sumu, tým pádom by som riskoval zmeškánu splátku na úver a mal by som z toho väčšie problémy.
misoft
19.09.18,12:18
Máš hmotnú zodpovednosť? Vytvoril zamestnávateľ vhodné podmienky na to, aby nedochádzalo k takýmto situáciám? Pracuješ s pokladňou sám, alebo sa striedate s iným? Pri striedaní si presne odovzdávate financie? Je pri odovzdávaní prítomný i nejaký vedúci smeny (ako kontrola)?
Ak niečo z toho nie je reálne - zamestnávateľ MUSÍ dokázať, že to za teba vzniklo manko.
veronikasad
19.09.18,12:19
Ide o manko na tovare alebo rozdiel peňažnej hotovosti voči nablokovanou sumou ?
DAvid96
19.09.18,12:42
rozdiel v peňažnej hotovosti voči nablokovanej sume
DAvid96
19.09.18,12:45
pozriem sa v zmluve dnes doma, ale zdá sa mi že áno,pracujem s pokladňou sám...bežne vyplácam dobropisi v takých hodnotách, aj som prehľadal všetky doklady systémovo ale nikdy som takú sumu nenašiel...
veronikasad
19.09.18,13:07
Pokial má uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti, rozdiel vo finančnej hotovosti musí uhradiť v plnej výške, so súhlasom zamestnávatela je možné dohodnúť sa na splátkach. Bez zamestnancom podpísanej dohody o zrážkach zo mzdy jej schodok v pokladni nemôžu strhnúť zo mzdy.
Zamestnávatel by si musel uplatniť nárok cestou súdu, čím sa zamestnancovi samozrejme zvýši o súdne trovy.
DAvid96
19.09.18,13:22
zamestnávatel nesúhlasí na splátkach
veronikasad
19.09.18,13:24
A čo chce urobiť, uplatniť si nárok cestou súdu (exekúciou?). Tak tie peniaze dostane podstatne neskôr. Zo mzdy ti ich strhnúť bez dohody o zrážkach nemôže ...
DAvid96
19.09.18,13:31
keby sa jedná o malú firmu, pochopím, že chce peniaze ihneď ale pracujem pre medzinárodnu firmu?
veronikasad
19.09.18,13:33
zamestnávatel s tebou komunikuje písomne alebo ústne ? Si si vedomý vzniknutého schodku (neide napr.o "požičanie" si peňazí z pokladne)? Za aké obdobie vznikol ?
DAvid96
19.09.18,13:44
som si vedomí, že nič podobne sa nestalo, mal som podobnú situáciu v priebehu januára a to bolo v hodnote cca 150€...to som vyplatil naraz ale teraz sa jedná o viac ako polovicu a tá čiastka je pre mňa privelká, ak by som ju zaplatil naraz, nebudemmať na splátku úveru
veronikasad
19.09.18,13:56
to je denný rozdiel v pokladni ? Nesúvisí s platbou kartou ?
DAvid96
19.09.18,14:00
ano je to denný rozdiel,pozeral som platby
veronikasad
19.09.18,14:03
aj keď píšeš o velkých obratoch tržieb, 320€ za deň je vela. Niečo tam nebude v poriadku, alebo si nepozorný pri manipulácii s hotovosťou a mal by si od takejto roboty dať ruky preč a hladať si inú prácu
DAvid96
19.09.18,14:08
aj nad tým so uvažoval a asi ak aj urobím, keď tu mám za deň 200 ludí a každý druhý do mňa hučí, prípadne sa zarozpráva a ja nedám pozor a potom vźnikne takýto preblém...
kopretinka
19.09.18,19:22
a neokabátil ťa nejaký rozmieňač?