fleuerette
20.09.18,12:51
Máme zamestnanca so zmluvou na TPP od 23.2.2018, ukončenie 31.8.2018 (190 dní), v septembri dohoda o PČ na 2 hodiny denne, končí 30.9.2018. Predtým nepracoval nikde. Teraz začína "špekulovať" že asi od októbra dá na PN. Potrebovala by som poradiť či má nárok na dávky v PN? Jednak tých prvých 10 dní od zamestnávateľa a potom od Soc. poi. Ďakujem krásne
Katy a R
20.09.18,12:27
Má nárok tak, ako všetci ostatní ... ak jeho DPN bude ešte počas PP - tak 10 dní NM od zamestnávateľa a potom nemocenské. Ak to bude po skončení PP - tak už zamestnávateľ nič s tým nemá - dostane len nemocenské od SP, a aj to len vtedy, ak DPN začne v ochrannej lehote. (do 7 dní po skončení PP).
.....
doplnenie - predpokladala som, že ide o pravidelný príjem, neuvedomila som si, že je to necelý mesiac.
Mila123
20.09.18,12:35
ale ten zamestnanec, tým, že pracuje u Vás na dohodu a pred týmtiež u Vás na PZ jeho prípadná PN bude iba z dohody a iba z predpokladaného VZ, kt. by zrejme dosiahol ale zase ten má hornú hranicu a to je 456,- € mesačne, inak povedané ak zarábal na PZ viac ako 456,- € bude hromžiť nad dávkou NP z dohody
Katy a R
20.09.18,12:39
mila - hromžiť síce môže, ale zjavne od októbra žiadny príjem nemá, tak aj tých pár eur je viac "ako päsťou do oka" ;) - nebude to až také zlé (podľa mňa)
Jana Motyčková
20.09.18,17:25
Ak je dohoda uzatvorené od niektorého septembra do 30.9., tak po 1. ide o dohodu s nepravidelným príjmom a z tej nevyplýva nemocenské poistenie, takže ani nárok na náhradu príjmu pri PN ani na nemocenské. A po 2., aj keby z tej dohody bol nemocensky poistený a PN vznikne po skončení dohody, zamestnávateľ určite neplatí náhradu príjmu pri PN a nárok na nemocenské by vznikol, iba ak by PN vznikla do 7 dní po skončení dohody.