Lyli
25.09.18,09:18
Dobrý deň,
chceme odkúpiť pozemok a dom, ktorý vlastnia 3 osoby, jedna osoba je ale nesvojprávna. Plánujeme odkúpiť prvé 2 časti a tretiu od nesvojprávnej osoby dodatočne aby sme súdne záležitosti (ohľadne odkúpenia ) riešili my. Má predkupné právo nesvojprávna osoba ?
ivka70
25.09.18,07:28
Ma. Ak nema sposobilost na pravne ukony, ma svojho opatrovnika, ktory ju zastupuje. Ale nevylucuje to jej prava, ktore ma zo zakona.
Lyli
25.09.18,07:33
Ďakujem za odpoveď, kto prosím Vás rozhoduje o tom či si chce alebo nechce uplatiť predkupné právo ? Môže teda opatrovník uviesť že nemá záujem o kúpu alebo musí rozhodnúť súd ?
Tweety
25.09.18,07:36
Ďakujem za odpoveď, kto prosím Vás rozhoduje o tom či si chce alebo nechce uplatiť predkupné právo ? Môže teda opatrovník uviesť že nemá záujem o kúpu alebo musí rozhodnúť súd ?
Musí rozhodnúť súd. https://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-procesne-pravo/ucastnici-konania/zastupenie/opravnenia-opatrovnika.html
vicktor
25.09.18,07:51
O com moze ten opatrovnik rozhodovat?
(Nazdaval som sa ze predavajuci napisu nesvojpravnemu a za neho odpovie opatrovnik.)
misoft
25.09.18,08:10
Vo veciach majetkových v tomto prípade rozhoduje súd. Opatrovník síce môže povedať, že nechce, ale je to naozaj vôľa toho opatrovaného? Alebo vôľa opatrovníka?