Zlata46
25.09.18,10:37
Zamestnanec bol na školení pred tohoročnými voľbami(člen volebnej komisie) na mestskom úrade(celý deň-asi nepodstatné, ale neviem, prečo to nerobia po pracovnom čase) a požiadal zamestnávateľa o vyplatenie náhrady mzdy za tento deň. Náhradu mzdy mu vyplatím a úhradu nákladov spojených so mzdovým nárokom zamestnanca (náhrada mzdy + odvody do ZP a SP za zamestnávateľa)vyfaktúrujem príslušnéhu mestskému úradu a ten je povinnný do 30. dní uhradiť náklad na náš účet. Je môj postup správny?
ivka70
25.09.18,11:56
z coho vychadza, ze by mu za takuto nepritomnost v praci patrila nahrada mzdy od zamestnavatela a ze ju ma prislusny miestny urad povinnost preplatit?
Inak, to skolenie trva asi 2 hodiny, urcite nie cely den
ivka70
25.09.18,12:03
Myslim si, ze ma narok na neplatene ospravedlnene volno alebo si na ten den vezme nahradne volno ci dovolenku:

Za ktoré prekážky v práci podľa Zákonníka práce patrí náhrada mzdy a za ktoré nie (http://www.epi.sk/odborny-clanok/Za-ktore-prekazky-v-praci-podla-Zakonnika-prace-patri-nahrada-mzdy-a-za-ktore-nie.htm)

Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu

Medzi prekážky v práci z dôvodov všeobecného záujmu patrí výkon verejnej funkcie, výkon občianskej povinnosti a iný úkon vo všeobecnom záujme.

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri prekážkach v práci vo všeobecnom záujme pracovné voľno bez náhrady mzdy, pokiaľ z osobitného predpisu, zo Zákonníka práce, z kolektívnej zmluvy alebo dohody uzatvorenej medzi zamestnávateľom a zamestnancom nevyplýva niečo iné.
.....

Iný úkon vo všeobecnom záujme je najmä:
...
účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní, činnosť člena volebných komisií vo voľbách, ktoré vyhlasuje predseda Národnej rady SR a referende a činnosť člena orgánov na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta SR,
Zlata46
02.10.18,05:45
180/2014Z.z. par. 36, v ospravedlnení má uvedené od 8:00 do 13:00. Ešte sa potrebujeme hlboko zamyslieť nad GDPR. Poslanci zase hodili horúci zemiak zamestnávateľovi dúfajúc, že ten to zaplatí zo svojho.
Zlata46
02.10.18,05:46
Ináč vďka za záujem. Myslela som si, že to bude trápiť viacej firiem, ale evidentne rezignujúci sú v presile.
Jana Motyčková
20.10.18,15:52
Trochu neskoro odpoveď, zadávajúca to aj tak vie, ale aj pre ostatných, je tam nárok na náhradu mzdy. Nehovorí o tom síce Zákonník práce, ale Zákon 180/2014 o podmienka výkonu volebného práva § 36. A je tam aj povinnosť preplatenia do 30 dní od uplatnenia nároku.
širi1
22.10.18,08:02
presne o tom hovorí §36 - členovia komisie majú nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy (priem.zárobok), zamestnávateľ si to potom môže nárokovať napr. na OU alebo v príslušnej obci do 30 dní. Tiež SZČO má nárok na náhradu.