EvaB.
04.10.18,06:39
Pred dvoma týždňami mi náhle zomrel manžel vo veku 46 rokov. Zostala som sama s troma deťmi vo veku 21 rokov - vysokoškoláčka (tretí ročník z celkových 6), ZŤP dieťa vo veku 18 rokov - práve jej vybavujem invalidný dôchodok a čerstvých 17 rokov - stredoškolák (druhý ročník a chce ísť aj na VŠ). Ja som po skončení VŠ kedysi robila na živnosť účtovníctvo, ešte aj popri deťoch keď boli malé, ale vzhľadom na postihnutie dcéry som to musela nechať a venovala sa plne rodine. Som opatrovateľkou nášho postihnutého dieťaťa, t.j. poberám opatrovateľský príspevok, som s ňou doma a po predchádzajúcich skúsenostiach so školou ju nechcem a vzhľadom na jej postihnutie ani nemám kam dať. Manžel slušne zarábal, robil v jednom podniku vyše 21 rokov, takže po finančnej stránke sme boli zabezpečení. Zostali mi nejaké úspory, ktoré sme mali odložené, lebo sme mali do zimy aspoň časť domu zatepliť. Stále sa neviem z toho všetkého spamätať, ale popri plači musím uvažovať čo ďalej. Viem, že môžem vybaviť (už mám doklady nachystané) sebe vdovský dôchodok, dvom deťom - školákom sirotské dôchodky a ak som správne pochopila, postihnuté dieťa nedostané sirotský ale len invalidný dôchodok (?). Pretože nemôžem dochádzať pracovať do zamestnania uvažovala som nad prácou doma - znova účtovníctvo. Len potrebujem poradiť, lebo som to nerobila (ak nerátam nejaké daňové priznania rodine) 14 rokov. Takže potrebujem poradiť:
- nejaký dobrý SW - pre viac firiem na jednoduché účtovníctvo
- ako sa čo najrýchlejšie dostať znova do problematiky - knihy, kurzy a pod.
- čo mi to spraví s poberaním opatrovateľského príspevku, invalidného dôchodku a pozostalostných dôchodkov, ako to ovplyvní/neovplyvní ich výšku
- ako inak si po večeroch zarobiť z domu
Ďakujem.
PS: Na rodinu sa obrátiť nemôžem, len manželova mama nám trochu finančne vypomáha.
veronikasad
04.10.18,05:11
Evia, robim JU a mzdy v uctovnych sw firmy Kros, sú spoľahlivé, ale dosť drahé. Popozeraj na ich stranke, ak sa pre ne rozhodnes, napisem viac a pomozem ti. JU robím viac ako 20 rokov.
EvaB.
04.10.18,05:27
Ďakujem, idem pozrieť. Ten program, čo som kedysi mala už neexistuje.
EvaB.
04.10.18,05:37
Pozerala som. V cca 1995 som dala za program pre 99 firiem približne 1500 Sk. Nuž čo, doba pokročila.
veronikasad
04.10.18,14:36
Pozri si aj aktuálnu ponuku celodenných školení