Zdeno13
07.10.18,20:54
O prenajme bytu je uzatvorenú zmluvu, kde je citácia, že zmluva o prenájme je uzatvorená v súlade s*Občianskym zákonníkom č. 40/1964. V zmluve je dohodnutá výpovedná doba 1 mesiac. Nerozlišuje sa či výpoveď podáva prenajímateľ, alebo nájomca. Prenájom začal v roku 2006 a v tomto roku bola taktiež uzatvorená predmetná zmluva o nájme. V zmluve sú aj podmienky pre automatické predĺženie platnosti zmluvy o 1 rok.

Medzičasom bol občiansky zákonník zmenený a jeho aktuálne znenie umožňuje ukončiť nájom s výpovednou lehotou minimálne 3 mesiace.

Otázky:

a) Platí aj dnes výpovedná lehota dohodnutá v zmluve v roku 2006, t.j. obojstranne 1 mesiac?

b) V aktuálnom znení Občianskeho zákonníka je uvedené, že výpovedná lehota je tri mesiace. Zo znenia zákona mi vyplýva, že výpoveď podáva len prenajímateľ. Otázka: Platí výpovedná lehota 3 mesiace aj zo strany nájomcu?

Ďakujem za radu
Katy a R
07.10.18,19:09
a) aj v roku 2006 bola podľa Obč z 3 mesačná výpovedná lehota. Samozrejme - môžte sa dohodnúť (potom nemusí nikto dávať výpoveď)
- môžeš si skontrolovať časové znenia zákonov
b) zákonom daná Výpovedná lehota platí pre obidve strany.
Len pre prenajímateľa sú prísnejšie podmienky - sú tam špecifikované v § 711
dmc
08.10.18,05:23
Pokial je zmluva uzatvorena podla Obcianskeho Zakonnika - vypovedna lehota je 3 mesiace (pre obe strany). Ak je v zmluve uvedena doba 1 mesiac - je tato cast zmluvy neplatna a postupuje sa podla platneho znenia OZ (3 mesiace) Ukoncenie najmu je mozne riesit aj v kratsej lehote- avsak na to treba suhlas oboch stran - dohodou.
Zdeno13
09.10.18,17:14
Ďakujem za odpoveď. Poradili ste mi. Zd
Zdeno13
09.10.18,17:53
Ďakujem za odpoveď. Poradili ste mi. Zd