macokovac
10.10.18,17:17
Dobry den,

Cakame babatko s mojou buducou manzelkou. Ona zamestnana, bola 2 tyzdne dozadu na gynde, buduci tyzden ide znova - to uz budeme cca v 8 tyzdni. V pripade ze sa tehotenstvo potvrdi, dostane tehotensku knizku atd... Po navsteve gyndy pisomne oznami zamestnavatelovi ze je tehotna s udajom v ktorom tyzdni je, kedy sa predpoklada porod, prilozi kopiu tehotenskej knizky a teraz ta otazka: Moze popri oznameni s prilohou knizky ziadat hned aj o nahradu mzdy za den vysetrenia kedy je potvrdene ze je tehotna? Na webe som nasiel iba toto:
//Vyšetrenia, tehotenské poradne - Ak vyšetrenie alebo ošetrenie nie je možné vykonať mimo pracovného času, zamestnávateľ je povinný tehotnej zamestnankyni poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom. //

Nenasiel som vsak info ci sa to vztahuje aj na tu dolezitu navstevu u gynekologa na zaklade ktorej sa zamestnavatel dozvie ze je tehulka. Tak ako to vlastne je?


Prosim nerieste preco by mala ziadat alebo nie, skratka chcem vediet ci aj za prvotnu pre zamestnavatela dolezitu navstevu moze ziadat.


Dakujem,
Martin
veronikasad
10.10.18,15:24
Lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom sa nezapočítavajú do 7 dní na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení. Zamestnávatel prepláca nevyhnutný čas na návštevu lekára ako prekážku v práci priemerným zárobkom.

Zamestnávatelovi treba stručne oznámiť že je tehotná, priložiť potvrdenie gynekologa alebo kopiu tehotenskej knižky a ak je už známi predpokladaný termín pôrodu, môže ho uviesť. Nástup na materskú oznamuje písomne mesiac vopred pred nástupom.