michal365
12.10.18,04:14
Ahojte, mam znameho, ktorý chce požičať väčšiu sumu a chce ručiť pozemkom so stavbou, pričom je jedna veľmi malá časť nevysporiadaná. Chcel by som sa spýťať na možné riziká, ak by došlo k najhoršiemu a predával by som pozemok so stavbou. Bolo by vôbec možné predávať alebo ako by som sa mohol dostať k nevysporiadanej parcele. ďakujem.
misoft
12.10.18,05:26
Môj názor na vec: môžu byť problémy. A za druhé - takéto pôžičky často končia súdnou dohrou..... Odmietni!
vicktor
12.10.18,05:56
Predpokladam, ze znamy SI chce pozicat od teba.
Preco nie od banky? Pretoze neuspeje, pretoze tam je problem. Radsej sa mu vyhni aj ty.
expeeert
12.10.18,06:10
Predávať môžeš, ale či to niekto kúpi...
Oliwa
12.10.18,06:21
Známemu rozhodne nepožičiavať! Čo je väčšia suma? Na čo ju potrebuje? Je to niečo životne dôležité alebo chce len novší model auta? Na koľko rokov a za koľko? Kto je spoluvlastníkom malej nevysporiadanej časti? Z tej malej časti by raz mohli byť veľké problémy... To musí byť veľmi dobrý známy, keď si ochotný nad takýmto niečím vôbec uvažovať. A ak áno, daj si podmienku - nech najprv vysporiada tú nevysporiadanú časť. A uvidíš, či aj potom zostane Tvojím známym...
Zrejme v Tebe vŕta červíček pochybností, keď si sa rozhodol založiť kvôli tomu tému... A dobre robíš, že sa radíš, kým nie je neskoro. Polož si otázku - chýbali by ti tie peniaze /teraz možno nie, raz možno áno/, keby Ti ich nesplatil/nemal z čoho splácať a k pozemku so stavbou by si sa nedostal - možno aj vďaka nášmu promptnému súdnictvu celé roky?
Môžeš si pozrieť sa http://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladajVlastniciAction.do, o akú malú časť sa vlastne jedná...
michal365
12.10.18,10:17
ahoj, pozical by si na 1 rok. Nevysporiadana cast je nejaka 1/12. Presne preto sa pytam a radim - ak by som chcel peniaze nazad a nesplatil by mi ich, ci by ta nevysporiadana cast nerobila problem.
vicktor
12.10.18,10:53
Nielen ta cast, ale aj znamy. Najskor sa premeni na Slubotechnu a potom na haj.zla.
Ako to chces mat PRAVNE zmluvne osetrene? Ci len na "cestne" slovo?
Oliwa
12.10.18,10:54
Robila. Nemohol by si predať niečo, čo Ti celé nepatrí, resp. len so súhlasom spoluvlastníka. Komu patrí ten zvyšok? Ty by si kúpil takú nehnuteľnosť?
A kde berie Tvoj známy istotu, že po roku Ti tú väčšiu sumu bude môcť vrátiť? Nech tú svoju "investíciu" teda o rok odloží, za rok si na ňu našetrí a môžete spolu ďalej chodiť na pivo...
Neverím, že toto by nejaký právnik dal na papier... iba ak by súhlasil aj ten spoluvlastník, lebo by išlo zrejme aj o jeho strechu nad hlavou.
vicktor
12.10.18,10:58
A keby si to mal super zmluvne osetrene a dojde k tomu vymahaniu, treba mat fest silny zaludok kamarata (plus rodinu?) vyhodit na ulicu.
Oliwa
12.10.18,11:18
Prečo len parcele? Na tej parcele je predsa dom. Vlastník/vlastníci parcely nie sú totožní s vlastníkom/vlastníkmi domu?
Oliwa
12.10.18,11:34
1. riziko nevrátených peňazí
2. riziko nepredajného pozemku so stavbou
3. riziko súdneho sporu s nejasným výsledkom
4. riziko o jedného známeho menej
michal365
12.10.18,11:37
ed praveze neviem ako sa toto da osetrit pravne a ci v najhorsom pripade nebudem musiet riesit dlhe sudne tahanice co nechcem
Oliwa
12.10.18,11:39
Takže neveríš kámošovi, že po roku Ti peniaze vráti?
Mária27
13.10.18,18:03
Stavba môže stáť aj na cudzom pozemku - takže by možno stačilo ručiť len stavbou.

Predmetom záložného práva môže byť aj spoluvlastnícky podiel na pozemku, lebo s ním možno nakladať. Nie je potrebný súhlas spoluvlastníkov, lebo tí môžu uplatniť svoje predkupné právo pri každom prevode. Nejde o hospodárenie so spoločnou vecou podľa § 132 obč. zákonníka.
michal365
14.10.18,12:30
Ahoj, dakujem. problem je v tom ze vlastnici pozemkov a stavieb na parcele su 3. No a 1 ktory ma 1/12 nesuhlasi so zalozenim. Cize potrebujem vediet ako by som mal postupovat keby som sa chcel dostat ku pozicanym peniazom (v pripade ze by mi dlznik nevratil peniaze.)
Mária27
14.10.18,12:41
So založením nemusí súhlasiť, jeho súhlas sa nevžaduje. Ak by si pozemok predával, normálne mu dáš ponuku, ktorú by musel akceptovať a nehmuteľnosť vyplatiť do dvoch mesiacov (§ 605 OZ). Ak nezaplatí, môžeš predať inému (nie lacnejšie ako si ponúkol spoluvlastníkovi).
michal365
14.10.18,12:46
ahoj, tak a este navyse tam je ta 1/12 tina navysporiadana:) toto bude asi problem ze?
michal365
14.10.18,12:51
no a navyse tam je jedna mala cast nevysporiadana. Toto bude asi najvacsi problem ze
Mária27
14.10.18,13:13
nie problém nebude, ty budeš predávať len ten podiel, ostatné zostáva tak
michal365
14.10.18,13:32
Nerozumiem, ako ja mozem predavat podiel, ktory mi nepatri? Ci myslis, len podiel ktory bude moj? Ak takto, tak potom mam obavy ze kto kupi parcelu, kde 1/12 nie je moja.
Mária27
14.10.18,13:56
Nejde o ručenie - ručil by ako ručiteľ niekomu inému, kto si od teba požičiava. Toto je iné zabezpečenie práva.
Ak si chce požičať on a "ručiť" chce nehnuteľnosťou, ide o záložné právo - pozri § 151a a nasl. Čo treba urobiť = § 151e. Podľa § 151j

1) Ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva. V rámci výkonu záložného práva sa záložný veriteľ môže uspokojiť spôsobom určeným v zmluve alebo predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona,3e) alebo domáhať sa uspokojenia predajom zálohu podľa osobitných zákonov,3f) ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.
Mária27
14.10.18,14:02
Aj teraz má on spolu-vlastníctvo bez 1/12 a existuje. Väčšinový vlastník o všetkom rozhoduje, v nevýhode je menšinový.