kempo
14.11.18,14:02
Dobry den,
potreboval by som poradit ohladne prenajmu nehnutelnosti ktoru vlastnime s manzelkou v BSM a mame na nu hypoteku. Planujeme byt prenajat ale ja budem od januara na urade prace a kym si nenajdem novu robotu, budem poberat podporu v nezamestnanosti kedze poslednych 5 rokov vkuse pracujem. Zistil som, ze nemozem mat prijem z prenajmu ak budem evidovany na urade prace. Je mozne to spravit tak, ze by najomna zmluva bola podpisana len manzelkou a najomcom a samotne najomne by chodilo manzelke na ucet? (bralo by sa to potom tak, ze ja nemam prijem z prenajmu?)

Pripadne by bolo mozne byt prenechat bezodplatne na uzivanie napr. mojim rodicom ktori by ho nasledne prenajali a mali z toho prijem?
Ide mi o to aby byt nebol zbytocne prazdny a aby som ja mohol byt evidovany na urade prace kym si nanajdem robotu.
Pripadne neaky napad ako by sa to dalo legalne vyriesit?
Katy a R
14.11.18,14:44
Ak si myslíš, že by to robilo problém, byt môže prenajímať iba manželka. A iba ona to zdaní.
Ale pokiaľ viem, tak pre evidenciu na UPSVaR by takýto bežný prenájom (nechceš mať na to živnosť) nemal byť problém - aj tu na Porade je o tom už písané, len sa mi nechce hľadať.
ani tu nič nevidím https://www.upsvr.gov.sk/obcan/zmena-v-evidencii-uoz-od-25.5.2018-novela-zakona-o-sluzbach-zamestnanosti/evidencia-uoz.html?page_id=701266
napíš, kde si zistil, že nemôžeš mať príjem z prenájmu - tiež by ma to zaujímalo, že ako je to aktuálne ???
ivka70
14.11.18,16:02
Je to pravda, od 1.5.2017 nemoze, uz sa to tu riesilo, ide o prijem podla Obc. zakonnika http://www.porada.sk/t297759-prenajom-nehnutelnosti-a-urad-prace.html
Katy a R
14.11.18,16:24
aj si sa s tým stretla konkrétne ? .. ja si stále myslím, že nie je SZČO .. ani neprevádzkuje živnosť, ani nie je spoločníkom, ani nevykonáva poľnohosp činnosť, ani NEVYKONÁVA činnosť podľa osobitného predpisu (len môj názor, skúsenosť nemám) ... nuž ale aj tak je rozhodujúce, čo "povie" UPSVaR
ivka70
14.11.18,17:50
UP nepovie nic, je to sucast toho vstupneho formularu. Ak napises, ze prenajimas, teda mas prijem podla OZ, nezaradia ta do evidencie.
Ak to tam neuvedies, riskujes, ze na to pridu neskor (prenajimatel ma pridelene dan. cislo) a spatne zrusia evidenciu (aj ZP platene statom aj narok na podporu).
Tak si vyber.
Ale pri manzeloch sa to da riesit, ze prenajima len jeden.
Katy a R
14.11.18,18:22
Ivka - tak som si pre tú srandu otvorila to tlačivo.
prenájom tam nemáš kde uviesť.☺ stále si myslím to isté - nie je SZČO podľa zák 5/2004 (ako už som vyššie písala). Aj keď má pridelenéDIČ ... (možno veronika pridá nejaké upresnenie/vysvetlenie?)
ivka70
14.11.18,18:59
Katy je to tam, v casti cestne prehlasujem, ze nevykonavam cinnost podla osobitnych predpisov - v zoznsme su len priklady, podla vysvetleni zmien zakona sa to tyka aj prenajmov - osobitnym zakonom je Obciansky zakonnik a prenajom podla neho
Katy a R
14.11.18,19:10
veď nevykonáva žiadnu činnosť ... je to len pasívny príjem.. ☺ (nie činnosť)
ešte toto som našla (o zmenách) - a súhlasím s tým, cit: "Najväčším nedostatkom prijatej novely je, že neprecizuje detailne výkon zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu."
ivka70
14.11.18,19:33
S tym sa neda nesuhlasit :)