umelkyňa
15.11.18,12:41
S maloletou vlastníme rodinný dom, každá jednu polovicu. Matka maloletej aj so svojim priateľom sa do domu v auguste nasťahovali, ale vyplatiť ma nechcú ani nechcú aby som ja ich vyplatila, lebo vraj nemajú kde bývať Užívajú celý dom aj so záhradou. V decembri čakajú dieťa a ani jeden ani druhý nikde nepracuje. Vraj sa od nich nikdy žiadnych peňazí nedočkám.
Poraďte mi čo robiť ?
ivka70
15.11.18,11:48
Mozes sa obratit na sud so ziadostou o vysporiadanie podieloveho vlastnictva.
A sud rozhodne.
Moze nariadit jednemu alebo druhemu spoluvlastnikovi vyplatenie alebo aj aj predaj nehnutelnosti a rozdelenie penazi.
Matka maloletej nema dovod ta vyplacat, musela by ta vyplacat maloleta, ktora bude mat urceneho opatrovnika, ktory ju bude v spore zastupovat.

Od tych, co pouzivaju tvoju ucast domu, mozes tiez ziadat primerane najomne za uzivanie tvojej casti nehnutelnosti, max. 3 roky dozadu.
Chobot
15.11.18,13:13
Dúfať, že raz v budúcnosti budú chcieť niečo s domom robiť a budú potrebovať tvoj súhlas. Vtedy budú donútení sa s tebou nejako vysporiadať.

Ak by si aj dala návrh na súd, je málo pravdepodobné, že by niekto uprednostnil tvoje vlastnícke záujmy pred ich ochranou - majú jedno maloleté dieťa a druhé čakajú. Žiadny sudca ich nevyhodí na ulicu.

Musela by si im vopred zohnať nejaké náhradné ubytovanie (napr. podnájom), ponúknuť im to a zároveň ponúknuť vyplatenie ich polovice. Ako uviedla ivka, maloletú bude zastupovať opatrovník, nemusela by to byť jej matka.

Alebo súd určí, že ti budú splácať 50 € mesačne, aby vyplatili svoj podiel. Vypočítaj si, kedy by ti vyplatili celú čiastku...
Jakubec
15.11.18,13:23
Ivka70, maloleta nebude potrebovat opatrovnika, lebo nie je rozpor medzi zaujmami maloletej a jej zakonnym zastupcom (rodicom). Takze ju moze zastupovat rodic.
Inak uplny suhlas.
draik
15.11.18,18:25
Ešte je tu ďalšia možnosť, za daných okolností pravdepodobná, že súd podielové spoluvlastníctvo nezruší.
Mária27
18.11.18,12:56
alebo súd nariadi predaj domu a rozdelenie peňazí - nech si nájdu iné bývanie