marči
03.09.06,13:59
Prikladám niektoré moje odskúšané recepty. Najskôr ten najnovší (skúšala som ho včera):

Sladké osie hniezda

42 dg polohrubej múky
2 dg droždia
asi 2,5 dl mlieka
2 žĺtka
trocha soli

Plnka:
15 dg masla
15 dg cukru

Z droždia, trocha mlieka a štipky cukru si pripravíme kvások. Primiešame ostatné suroviny a cesto necháme nakysnúť. Potom ho vyvaľkáme, potrieme s vymiešanou plnkou a zrolujeme. Pokrájame ho na kolieska hrubé cca 2 cm a poukladáme ich na vymastený plech. Povrch koláčikov nemusíme natierať . Upečieme.

Ja som teraz nedávala, ale najbližšie keď ho budem piecť znova, tak do plnky pridám aj škoricu. Je výborný a hlavne rýchly!

KREHKÉ ROŽTEKY


50 dg polohrubej múky
4 dg droždia
2 žĺtky
2 PL práškového cukru
l/4 l mlieka
1/2 bal. prášku do pečiva
2 dl oleja
štipka soli

Z prísad vypracujeme cesto (miesime aspoň 20min.) a rozdelíme ho na 8 dielov. Každý diel rozvaľkáme na tenko a rozdelíme na 8 trojuholníkov, na ktoré dáme ľubovoľnú plnku; skrútime a vyformujeme rožteky. Rozložíme na plech ďalej od seba, vrch potrieme rozšľahaným vajíčkom. Upečieme do zlatohneda.

Plnka:
Orechová:
200 g orechov
150 g práškového cukru
50 g hrozienok
1,5 dl horúceho mlieka

Maková:
200 g maku
150 g práškového cukru
1,5 dl horúceho mlieka
ALDA
03.09.06,12:09
mimotemy..presne si sa identifikovala v profile:):):)..je dobre vedieť na koho sa môžeme obrátiť v téme recepty:)
marči
03.09.06,13:35
Ak máte nejaké dobré a odskúšané recepty, tak ich prosím napíšte, určite nie som sama, ktorá ich rada vyskúša ! :) :) :)
marči
05.09.06,21:36
Ak máte nejaké dobré a odskúšané recepty, tak ich prosím napíšte, určite nie som sama, ktorá ich rada vyskúša ! :) :) :)

Chcela by som vás poprosiť o recept na klasické buchty- lekvárové ! Prosíííííím !!!!:mee:
mirka165
06.09.06,05:18
marči
06.09.06,06:57
Skús tieto, piekla som ich po tri dni za sebou:
http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=JQENIPI5&id_kategorie=JNLQCOO5

Ďakujem, už som si recept vytlačila v blízkej budúcnosti ho vyskúšam, potom sa Ti ozvem ! :)
mirka165
06.09.06,08:15
marči, ale pridaj do cesta pol lyžičky soli, nie je tam napísaná, ale do cesta musí ísť trošku soli.
denisamka
06.09.06,12:17
Baby skúste CESNAKOVO SYROVÉ KÚSKY:
Na cesto potrebujeme:
800g polohrubej múky, 500 ml mlieka, 2 PL kryštálového cukru, 1 kocku droždia, 150 ml oleja, soľ

PLNKA: 120g masla obyčajného, 130g Hery, 3 žĺtky, posekaná petržlenová vňať, 14 strúčikov prekisovaného cesnaku, soľ, vegetu, 600 g nastrúhaného tvrdého syra

Na potretie: 1 vajce, soľ
Na posypanie: rasca, sezamové alebo ľanové semienka

Postup: Zo surovín urobíme cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť. Po vykysnutí ho rozdelíme na 8 bochníkov. Každý bochníček rozvaľkáme na pomúčenej doske, potrieme plnkou, posypeme strúhaným syrom a stočíme do rolády. Potrieme rozšľahaným vajíčkom, posypeme rascou a sezamovými alebo ľanovými semienkami. Pokrájame na trojuholníčky, poukladáme na plech pokrytý papierom na pecenie a upečieme vo vyhritej rúre.
Plnka: Zmäknuté maslo, Heru, žĺtky, petržlenovú vňať, prelisovaný cesnak, soľ a vegetu spolu zmiešame.

Ja to robievam pri veľkých oslavách. Ďaľšia varianta môže byť, že sa do plnky pridá na tenko pokrájaná saláma. Alebo...fantázii sa medze nekladú.
marči
06.09.06,15:17
To môže byť dobré, už teraz prehĺtam...:) Ja robím niečo podobné, o čosi jednoduchšie:

CESNAKOVÝ ZÁVIN


1 kg hladkej múky
7,5 dl mlieka
soľ
1 PL cukru
1 droždie

Vypracujeme cesto. Nakysnuté rozdelíme na 5 bochníkov, každý rozvaľkáme a potrieme plnkou. Stočíme ako závin a pokrájame na trojuholníky. Vrch potrieme vajíčkom a posypeme sezamom.

Plnka:
1 Hera
2 hlávky pretlačeného cesnaku
3 lyžičky soli
katarina53
06.09.06,16:31
Skús tú plnku po natretí posypať vegetou. Záviny pokrájaj na trojuholníky na plechu tak, aby sa od seba neoddelili, nechaj kysnúť ešte 10 min. a šup do vyhriatej rúry.
marči
06.09.06,17:20
Vďaka za radu !
dermadena
09.09.06,09:24
Ak máte nejaké dobré a odskúšané recepty, tak ich prosím napíšte, určite nie som sama, ktorá ich rada vyskúša ! :) :) :)

ja síce recept teraz nepridám ale mám jednu velmi dobrú radu od staršej známej ktorá má vždy fantastické koláče. ked robí kysnuté cesto tak z droždia nikdy nerobí kvások ale ho vyšlahá do penista s tekutinami a hned pridá múku a ostatné suroviny .ja to robím tiež tak a výsledok je zaručene dobrý.napadol ma predsa jeden recept ktorý robím vždy ked chcem upiecť pizzu alebo osúch a aj ovocný koláč,lángoše.

pol litra tekutiny ztoho polovička vody a polovička mlieka kocka droždia jedno vajce styri lyžice oleja alebo smotany,toto všetko vyšlahám pridám aj trocha cukru a soli,tolko polohrubej múky aby bolo cesto polotuhé a miesim kým sa nerobia vzduchové bubliny.môže sa pridať aj trochu varených zemiakov ale ja to robím len zriedka.
marči
09.09.06,09:30
S tým vyšľahaním droždia je to zaujímavé, ja som to už tiež videla, naposledy na Tupperware prezentácii, kde poradkyňa pripravovala chlieb. Ja zvyknem robiť klasicky - kvások. Ale prečo nie, dá sa aj tak !
Itababa
09.09.06,13:23
S tým vyšľahaním droždia je to zaujímavé, ja som to už tiež videla, naposledy na Tupperware prezentácii, kde poradkyňa pripravovala chlieb. Ja zvyknem robiť klasicky - kvások. Ale prečo nie, dá sa aj tak !

tá pani mi hovorila že droždie stráca na kvalite ked sa najprv robí kvások
mirka165
09.09.06,19:12
Marči, ja už asi budem buchty robiť podľa tohoto receptu stále...mne ich vyšlo cca + - 29. Akú si dala plnku?
marči
10.09.06,13:34
Robila som len lekvárové - domáci slivkový lekvár..Mňam :p :p :p (takto sme sa olizovali)
mirka165
10.09.06,17:38
a slivkový lekvár robíš taký hustý? Nevytečie z buchiet? Ja domáci lekvár nemúžem dávať do buchiet, musím kúpiť, lebo vždy mi vytečie:-((( nemám asi dobrý recept na hustý lekvár
Elena Navrátilová
11.09.06,07:30
Neodolala som a skutočne som kvások vyšľahala. Použila som ručný mixér. Super.
marči
13.09.06,10:54
a slivkový lekvár robíš taký hustý? Nevytečie z buchiet? Ja domáci lekvár nemúžem dávať do buchiet, musím kúpiť, lebo vždy mi vytečie:-((( nemám asi dobrý recept na hustý lekvár

S mojou maminou varievame takýto: (môže sa robiť 2 spôsobmi- variť na sporáku alebo v rúre)

SLIVKOVÝ LEKVÁR

4 kg sliviek
0,5-1 kg kryštálového cukru
4 PL octu

1. Slivky zomelieme, pridáme ostatné prísady a za stáleho miešania varíme do zhustnutia.

alebo

2. Slivky zomelieme, pridáme cukor a ocot, vylejeme na hlboký plech a dáme do dobre vyhriatej rúry. Keď začnú vrieť, znížime stupne (asi na 130°C) a za občasného miešania necháme v rúre asi 4 hodiny.
mirka165
14.09.06,20:26
S mojou maminou varievame takýto: (môže sa robiť 2 spôsobmi- variť na sporáku alebo v rúre)

SLIVKOVÝ LEKVÁR

4 kg sliviek
0,5-1 kg kryštálového cukru
4 PL octu

1. Slivky zomelieme, pridáme ostatné prísady a za stáleho miešania varíme do zhustnutia.

alebo

2. Slivky zomelieme, pridáme cukor a ocot, vylejeme na hlboký plech a dáme do dobre vyhriatej rúry. Keď začnú vrieť, znížime stupne (asi na 130°C) a za občasného miešania necháme v rúre asi 4 hodiny.

Ďakujem, zajtra idem na slivky, asi to skúsim. Netreba ho sterilizovať?
marči
17.09.06,04:25
Ďakujem, zajtra idem na slivky, asi to skúsim. Netreba ho sterilizovať?

Prepáč, až teraz som sa sem dostala...:(

Sterilizovať netreba. Vyskúšala si niektorý ? Ako sa Ti pozdáva?


____________________________________
Marika
mirka165
17.09.06,05:42
Ešteč nie, lebo sme sa rozhodli, že slivky možu byt ešte aspon týžden na strome:-))))
ilona
21.09.06,03:55
Denisamka a marči,´dakujem za recept na cesnakové záviny,boli fakt super.
marči
21.09.06,19:52
Denisamka a marči,´dakujem za recept na cesnakové záviny,boli fakt super.

Som rada, že chutili ! :) :)






Ak som sa pomýlila, oprav ma, ak som ti pomohla, stlač "oceňujem" pri mojom príspevku. :D
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
denisamka
22.09.06,11:36
Teší ma, že ti chutili. Ja ich budem robiť zajtra.
mirka165
23.09.06,21:22
marči, tak som ten lekvár dnes urobila...skúsila som najprv z polovičnej dávky a je úplne super...robila som ho v rúre, síce dlhšie ako 4 hodiny, ale asi preto lebo som ho robila v hlbšom pekáči. Zajtra budem pokračovať...´dakujem :-))
marči
24.09.06,12:23
marči, tak som ten lekvár dnes urobila...skúsila som najprv z polovičnej dávky a je úplne super...robila som ho v rúre, síce dlhšie ako 4 hodiny, ale asi preto lebo som ho robila v hlbšom pekáči. Zajtra budem pokračovať...´dakujem :-))

Som rada, že sa Ti podaril a hlavne- že chutí !!! :) :)




Ak som sa pomýlila, oprav ma, ak som ti pomohla, stlač "oceňujem" pri mojom príspevku. :D
mirka165
06.11.06,18:20
Marči,jednu fľaštičku lekváru som dala kolegovi, lebo chcel, aby mu mama urobila pirohy, tak ho vychválila, že taký lekvár ešte nejedla - a veľmi sa čudovala, že je robený v rúre.:-))) Tento recept už budem používať stále, len aby boli slivky :)
marči
08.11.06,10:21
Marči,jednu fľaštičku lekváru som dala kolegovi, lebo chcel, aby mu mama urobila pirohy, tak ho vychválila, že taký lekvár ešte nejedla - a veľmi sa čudovala, že je robený v rúre.:-))) Tento recept už budem používať stále, len aby boli slivky :)

Ahoj Mirka, veľmi si ma potešila, že si sa ozvala. A som veľmi rada, že lekvárik má taký úspech !
Teraz je veľa jabĺčok - z nich si neskúšala uvariť dobrý lekvár ? Je vynikajúci ! Vyskúšaj !

http://animace.org/jidlo/G170024.gif
tonkat
08.11.06,14:28
Ahoj Mirka, veľmi si ma potešila, že si sa ozvala. A som veľmi rada, že lekvárik má taký úspech !
Teraz je veľa jabĺčok - z nich si neskúšala uvariť dobrý lekvár ? Je vynikajúci ! Vyskúšaj !

http://animace.org/jidlo/G170024.gif
A varíš ho tiež v rúre? Jablká stačí pokrájať?
mirka165
08.11.06,17:16
Jabĺk mám dosť, ale bohužiaľ,teraz nemám vôbec čas...ak sa nepokazia,tak vyskúšam neskôr.Presme podla toho receptu na slivky? A bude tiež hustý?

Ahoj Mirka, veľmi si ma potešila, že si sa ozvala. A som veľmi rada, že lekvárik má taký úspech !
Teraz je veľa jabĺčok - z nich si neskúšala uvariť dobrý lekvár ? Je vynikajúci ! Vyskúšaj !

http://animace.org/jidlo/G170024.gif
marči
09.11.06,07:53
A varíš ho tiež v rúre? Jablká stačí pokrájať?


Ahoj, dúfam, že Ťa nesklamem, nevarí sa v rúre. Recept som už písala v téme jabĺčka, prísp. č. 7. Aby si nemusela hľadať, pripájam ho sem : (aj keď je to tak trocha mimo témy) :)

Tu je recept:
2 kg jabĺk
1 kg kryšt. cukru
1 fľaša pomarančového sirupu (hustejší, nie nízkoenergetický)

Pokrájané jablká (aj so šupkou) varíme so sirupom, mierne rozmixujeme, aby nám v ňom zostali malé kúsky a pridáme cukor. Varíme približne 30 minút a nalejeme do čistých fliaš.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif
marči
09.11.06,07:57
Jabĺk mám dosť, ale bohužiaľ,teraz nemám vôbec čas...ak sa nepokazia,tak vyskúšam neskôr.Presme podla toho receptu na slivky? A bude tiež hustý?

Mirka, recept som už pripojila - nevarí sa ako ten slivkový, ale myslím, že nebudeš sklamaná. Hustý je, ale nie až tak ako slivkový. :)
mirka165
09.11.06,21:25
Ďakujem marči,keď budem mať čas, určite vyskúšam. Dúfam, že mi vydržia jablká.