apolinka
04.09.06,18:31
Zaujímalo by ma čo to slovo čmýriť sa znamená. Je medzi vybranými slovami, ale nikto nevie čo to znamená a ani na internete to nemôžem nájsť.:D
Danila
04.09.06,16:33
Zaujímalo by ma čo to slovo čmýriť sa znamená. Je medzi vybranými slovami, ale nikto nevie čo to znamená a ani na internete to nemôžem nájsť.:DA odkedy je medzi vybranými slovami? V živote som to nepočula.
Zita5
04.09.06,16:39
[quote=apolinka]Zaujímalo by ma čo to slovo čmýriť sa znamená. Je medzi vybranými slovami, ale nikto nevie čo to znamená a ani na internete to nemôžem nájsť.:D[/quo


To je sranda .......tak na opakovanie

http://davidkralik.blog.sme.sk/c/40512/Vybrane-slova-bez-mucenia.html
Braňo
04.09.06,16:39
Prehľad vybraných slov


B by, aby, byľ, bystrý, Bystrica, Bytča, byť (jestvovať), nábytok, bydlisko, bývať, príbytok, dobytok, obyčaj, kobyla, býk, bylina, bydlo (bývanie), byt, dobyť (zmocniť sa), odbyt, byvol, bytosť, bývalý, úbytok, prebytok, zbytočný

M my (zámeno), mykať, mýliť sa, myslieť, myseľ, umývať, mydlo, myš, šmýkať sa, hmyz, žmýkať, priemysel, Myjava, mýto, mys, zamykať, odmykať, pomykov, hmýriť sa, smyk, priesmyk, zmysel, omyl, pomyje, čmýriť sa

P pýcha, pýtať sa, pýr, kopyto, prepych, pysk (papuľa), pykať, pýšiť sa, pytliak, dopyt, zapýriť sa

R ryba, rýchly, ryť (rozrývať), rýpať, hrýzť, kryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rys (zviera), Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým (vo verši), ryha, poryv, úryvok, prikrývať, kryha, stryná, Torysa, ryšavý, rýľ, prýštiť, trysk

S syn, syr, sýty, sypať, syseľ, syčať, sýkorka, sychravý, vysypať, osýpky, sypký, sykať (vydávať zvuk), sykot

V vysoký, zvyk, vy (zámeno), výr (druh sovy), výskať, vyť (vydávať zvuk), vy-, vý- (predpona), vyžla (druh psa), vykať, vydra, vyhňa, výsosť, zvyšok, výskyt

Z jazyk, nazývať, ozývať sa, prezývať, pozývať, vyzývať, vzývať

I keď neviem čo je to : čmýriť sa, varyto, tryzna :mee:
Nika
04.09.06,16:40
čmýriť sa znamená hmýriť sa. (=hemžiť, prtiť, mechriť, rojiť)Zdroj: synonymický slovník slovenčiny r.2000
apolinka
04.09.06,16:43
hrooooooooooozne pekne ďakujem hrozne ma hnevalo, že som nevedela čo to je ;)
dari1
05.09.06,11:33
a tryzna je myslím smútočný obrad za zosnulým???
ale nezávidím školákom učiť sa tieto slová, nám ich stačilo oveľa menej...
Palino
05.09.06,12:05
Inak toto a podobné už tu raz bolo:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=119991&postcount=55
bendži
05.09.06,12:08
tryzna = smútočná slávnosť na počesť mŕtveho, pôvodne slávnosť na počesť mŕtvych u starých Slovanov
Ivana Š
05.09.06,15:56
Povedzte mi, keď my dospelí nevieme, čo znamená tryzna alebo varyto, a ani tieto slová takmer nikto nepoužíva, načo boli pridané do vybraných slov? majú naše deti málo učenia?
Nika
05.09.06,17:25
Je to síce mimotemy , ale to slovo sa mi páči. Mama mojej kamarátky ho používala - hovorievala že je "álkánpičorodovaná". ....... :) Ani neviem čo to presne znamená, ale myslím že bez nálady, v depke.....
willma
06.09.06,06:22
Pravidlá slovenského pravopisu schválené MŠ SSR v máji 1972 vo svojom 4 vydaní z roku 1976 uvádzajú " Namiesto slov chmýrie, chmýriť sa, čmýriť sa používajú sa slová páperie, páper, hmýriť sa."
Eulalia
07.09.06,13:59
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
No, tak na tieto vybrané slová už nestačím......
Chúdence deťúrence..:mee: :mee: :mee: :mee: :mee: :mee: :mee:
Marianna01
07.09.06,15:40
Pravidlá slovenského pravopisu schválené MŠ SSR v máji 1972 vo svojom 4 vydaní z roku 1976 uvádzajú " Namiesto slov chmýrie, chmýriť sa, čmýriť sa používajú sa slová páperie, páper, hmýriť sa."




Ako počítam, tak počítam, chodila som do školy ďaleko neskôr ako citované pravidlá vyšli, a my sme slovo "čmýriť sa " :eek: (mimochodom - dosť hrozné slovo) nemali vo vybraných slovách. Ak je však toto slovo už v slovníku zo 76 zrušené (resp. nahradené iným slovom), prečo, preboha, ho dali teraz do vybraných slov?!
Som naozaj zvedavá, kedy nastane okamih, keď moje dieťa zahlási - maminka, nečmýr sa toľko! :eek: Asi mu nebudem rozumieť.