otázka
12.09.06,10:55
Chcem poprosiť niekoho, kto má nejaký domáci recept na čistenie striebra. Dcérka má náušnice s kamienkom, pod ktorým je to "zájdené". Skúšala som aj čistenie cigaretovým popolom s kefkou.
Tweety
12.09.06,09:00
Chcem poprosiť niekoho, kto má nejaký domáci recept na čistenie striebra. Dcérka má náušnice s kamienkom, pod ktorým je to "zájdené". Skúšala som aj čistenie cigaretovým popolom s kefkou.ak spomínaš kefku, tak skús s kúskom zubnej pasty na kefke. ALebo špeciálnu ružovú vatičku.
Chobot
12.09.06,09:09
Chcem poprosiť niekoho, kto má nejaký domáci recept na čistenie striebra. Dcérka má náušnice s kamienkom, pod ktorým je to "zájdené". Skúšala som aj čistenie cigaretovým popolom s kefkou.

Skús použiť chémiu - v drogérii sa dá dostať prípravok, volá sa tuším Sidol, či Sitol. Naliať do malej nádoby a na pol hodinku nechať náušnicu namočenú, potom vyleštiť.
Gabi03
12.09.06,09:11
Alebo skús namočiť do coca coly, najlepšie light :) Obsahuje toľko kyseliny nejakej, že by to mohlo pomôcť.
otázka
12.09.06,09:14
So zubnou pastou čistím zlato a taktiež ho nechám vyvariť vo vode s práškom do pečiva. Neviem či sa to môže aj so striebrom, nepoškodím ho? Chémia mi nikdy nešla.
Tweety
12.09.06,09:17
So zubnou pastou čistím zlato a taktiež ho nechám vyvariť vo vode s práškom do pečiva. Neviem či sa to môže aj so striebrom, nepoškodím ho? Chémia mi nikdy nešla.Pasta je dobrá aj na zlato, zlatíčko, aj na striebro.
Paula
12.09.06,09:18
Skús použiť chémiu - v drogérii sa dá dostať prípravok, volá sa tuším Sidol, či Sitol. Naliať do malej nádoby a na pol hodinku nechať náušnicu namočenú, potom vyleštiť.

Sidol je výborný aj na orientálne kovové "kusy", čístí bleskovo a bez námahy:)
Paula
12.09.06,09:21
Pasta je dobrá aj na zlato, zlatíčko, aj na striebro.

Zlatíčko sa dá aj klasicky vyvariť v mydlinkách.
otázka
12.09.06,09:32
Ďakujem, idem poskúšať.
Melnick
17.06.07,19:48
ak spomínaš kefku, tak skús s kúskom zubnej pasty na kefke. ALebo špeciálnu ružovú vatičku.

Majka ,prosím Ťa a akú zubnú pastu používaš?:D

PS: nečudujte sa,že som vyhrabala túto tému na povrch,ale pre mňa je aktuálna práve teraz.:)
milishop.eu
14.11.07,09:32
Najprv je potrebné poznať či je šperk povrchovo upravený rhodiom, ak ano, tak čistiť ho iba suchou cestou, max. vodou s detergentmi (Jar, Pur...a pod.) Ak je to iba striebro bez špec. povrchovej upravy je možné čistiť ho s profesionálnymi čističmi. (Connoisseurs a pod.) určenými výlučne na striebro. Pozor na očko prsteňa nečistiť mydlom obsahuje alkálie a ked je očko sklenené zmatnie. Doporučujem nechať odborníkom, hlavne šperky s kameňmi perlami, koralmi, jantárom, opálom, malachitom atď. Vykonávame takéto čistenia aj čistenia príborov.
blcha
14.11.07,09:41
Môj klient má ultrzvukovú vaničku na čistenie plošných spojov - a perfektne to vyčistí všetky šperky, aj so zložitým dezénom. Odporúčam.
ZEvina
14.11.07,10:29
Ja moje šperky čistím kečupom. (nemám ich veľa, ale pomáha to). Videla som to raz v telke, kde majiteľ najdrahšieho veterána (auta) čistil všetky kovové, chrómové .... a pod časti len kečupom.
AlaNR
14.11.07,14:44
Neviete, aký je ten trik s alobalom, vodou a ešte niečím, tuším soľou? Vraj to je účinné asi tak ako ten ultrazvuk.
Len si za toho čerta neviem spomenúť ,ako to robiť...
Angie13
22.11.07,14:00
My sme cistili striebro ruzovou vatickou a zlato sme varili v labaku v roztoku peroxidu vodika.
abel
22.11.07,14:13
Neviete, aký je ten trik s alobalom, vodou a ešte niečím, tuším soľou? Vraj to je účinné asi tak ako ten ultrazvuk.
Len si za toho čerta neviem spomenúť ,ako to robiť...

Nemám s tým skúsenosti, ale našla som na webe
azla
22.11.07,14:23
Neviete, aký je ten trik s alobalom, vodou a ešte niečím, tuším soľou? Vraj to je účinné asi tak ako ten ultrazvuk.
Len si za toho čerta neviem spomenúť ,ako to robiť...

Podobný recept, ale namiesto soli je tám soda bicarbona. Zlato sa zabalí do alobalu a da sa vyvariť do vody so sodou bicarbonou. Spomínala to jedná pani, ktorej zlaté šperky zašli v kúpeľoch /sfarbili sa do červená/. Vraj to tak stale robí.
banker
15.01.08,06:46
Ale nam tie ceny drahych kovov pekne narastli,:D .. oplati sa oprasit a vylestit stare striebro.. a do buducnosti sa budeme este viac usmievat
http://tinyurl.com/2kov4z
http://tinyurl.com/3a9wzr
b.
banker
15.01.08,06:54
A este jedna z analyz o striebre:cool:
http://tinyurl.com/2r9flp
b.
Pru
21.01.08,09:38
Ja som si kúpila v zlatníctve handričku na striebro, stála asi 50,- ale pekne vyčistí striebro, je niečim napustená ale je suchá a po vyčistení vidno na nej, aká zostane špinavá. Som spokojná s ňou.
deha
23.01.08,06:53
Neviete mi poradiť , čo je to borax?
legolas
24.01.08,15:37
Domáci recept na čistenie striebra je sóda bicarbona.
legolas
24.01.08,15:54
Neviete mi poradiť , čo je to borax?


Bórax tinkal - je jednoklonný boritan sodíka, zriedkavý minerál. Je bezfarebný, žltkastý či sivý, dokonale štiepateľný, rozpustný vo vode. T=2-2,5 hust. 1,71g.cm-3. Tvorí zrnité al.sypké agregáty, nálety,kôry. Vzniká v evaporitoch. Je to priem. zdroj bóru.
namornicka
26.01.08,22:23
Neviete, aký je ten trik s alobalom, vodou a ešte niečím, tuším soľou? Vraj to je účinné asi tak ako ten ultrazvuk.
Len si za toho čerta neviem spomenúť ,ako to robiť...

Ja som takto cistila nejake strieborne veci (kalich, vaza, tanier), ktore boli zanesene od ciernej farby ...do vriacej vody som nahadzala z alobalu urobene lopticky (asi 8) a dala do toho tie strieborne veci, a po asi 10 min sa tie lopticky napili tou ciernou sadzou a striebro sa krasne lesklo...
Rozalka
27.01.08,16:36
Ja som takto cistila nejake strieborne veci (kalich, vaza, tanier), ktore boli zanesene od ciernej farby ...do vriacej vody som nahadzala z alobalu urobene lopticky (asi 8) a dala do toho tie strieborne veci, a po asi 10 min sa tie lopticky napili tou ciernou sadzou a striebro sa krasne lesklo...
Platí aj pre alpaku? celá nádoba je matná, čo s ňou?
subard
27.01.08,16:47
Kečup
leští matné striebro
danushka
27.01.08,16:54
Mne sa tiež čosi marí s čistením striebra a trik s alobalom. No skúšala som to v minulosti tuším tak, že do skleneného pohárika som natrhala kúsky alobalu, dala som tam sódu bicarbónu asi za lyžičku , vložila striebro a zaliala to horúcou vodou. A teraz neviem, či tam ešte išiel aj ocot, fakt si nespomínam. To striebro bolo úplne vyčistené až do pórov. Keby som tak mala doma alobal, tak okamžite skúšam a poviem, či ten ocot tam treba, či nie. To čistenie prebehlo v cca 1 dcl sklenenom pohári, takže tu nehovoríme o dávke 1 čaj. lyžice sódy na veľa vody..., len tak cvrk vody na zaliatie striebra v pohári.
namornicka
27.01.08,20:25
Platí aj pre alpaku? celá nádoba je matná, čo s ňou?

nic sa nestane ked to vyskusas
Melnick
27.01.08,20:27
A čo s kameňmi ...mám ich povyberať von ???.:D:D:D:D:D:D
danushka
27.01.08,21:14
A čo s kameňmi ...mám ich povyberať von ???.:D:D:D:D:D:D

Tie žlčnikové:eek:? No tie moja nechaj na chirurga...:D:D:D
jtatiana21
29.01.08,12:59
ja mam jeden domaci recept, soda bikarbona alebo prasok do peciva s troskou vody, rozmiesaj to na taku pastu a s tym by to malo vyjst. Vcera som cistila strieborny pribor a fungovalo to velmi dobre.
pudlica
29.01.08,19:05
zarucene pomaha alobal plus kypriaci prasok ( bez srandy ) zlozky v kypriacom prasku posobia ako cinidlo a oxid streborny zreaguje na oxid hlinity.
do salky dam alobal, zalejem vodou, dam kypriaci pracok, vlozim sperk a rano je ako novy. doporucujem
DEDY22
18.02.08,18:55
vynikajuci polsky pripravok-polis,das do tejto tekutiny-uzavries,trocha pomixujes ,potom oplachnut studenov vodov-vyberat pinzetou
symona
18.02.08,19:07
zarucene pomaha alobal plus kypriaci prasok ( bez srandy ) zlozky v kypriacom prasku posobia ako cinidlo a oxid streborny zreaguje na oxid hlinity.
do salky dam alobal, zalejem vodou, dam kypriaci pracok, vlozim sperk a rano je ako novy. doporucujem


Mám to odskúšané, naozaj to funguje. Túto metódu používam už niekoľko rokov.
lukkyy
17.10.08,17:40
ešte niečo o tom boraxe... chcel by som vediet kde by sa dal zohnat, lebo ani v lekárniach ani v domácich potrebach to nemajú, nenašiel som to.
da sa to uz potom zohnat cez internet? ...?
Peterkrk
20.10.08,11:40
Môj klient má ultrzvukovú vaničku na čistenie plošných spojov - a perfektne to vyčistí všetky šperky, aj so zložitým dezénom. Odporúčam.


100% potvrdzujem, také ultrazvukové vaničky majú aj v otpikách, čistia super !!!
sway
29.10.08,07:59
zarucene pomaha alobal plus kypriaci prasok ( bez srandy ) zlozky v kypriacom prasku posobia ako cinidlo a oxid streborny zreaguje na oxid hlinity.
do salky dam alobal, zalejem vodou, dam kypriaci pracok, vlozim sperk a rano je ako novy. doporucujem

vďaka za radu sa moc teším som našla po babičke po rokoch na povale u tety vecičku ktorú som ako dieťa brávala do rúk.... spomienky ... tak prikladám ako sa mi ju podarilo zreparovať... moc dík sa tešíííím:):):):):):):):)
kamoska1
30.05.10,14:28
Poradí mi niekto,ako mám vyčistiť stieborný príbor,poprípade ako si ho aj udržiavať pri umývaní stale pekny?
Danielle369
30.05.10,14:46
invest
30.05.10,19:49
V drogérii dostať "silichrom" . je to taká pasta. Vyčistia sa prefektne no a potom ešte vyleštiť suchou handrou. Mám to vyskúšané, deti mi nechceli veriť, že sú to tie staré príbory čo sme našli po starých rodičoch.
Gapo
31.05.10,14:23
Alebo skús namočiť do coca coly, najlepšie light :) Obsahuje toľko kyseliny nejakej, že by to mohlo pomôcť.

Fosforečnej;)
atasom
25.11.11,10:36
Bórax dostaneš kúpiť aj v lekárni, používa sa tiež pri zváraní mosadzou.
mimosin
25.11.11,11:02
mimosin
25.11.11,11:07
LenkaMati
04.04.13,11:45
Nandrolon
04.04.13,11:59
Lenže častým "leštením" brúsnymi pastami, ako napr. zubná pasta, silichróm, neoxit /alebo neoxid/ a podobne za chvíľu z toho striebra nebudete mať nič, lebo ho zbrúsite...
buchač
04.04.13,20:00
Ja som na nete našla návod: https://www.silver.ag/cistenie-sperkov-doma (https://www.silver.ag/cistenie-sperkov-doma/)/ a funguje to :)

Lenže častým "leštením" brúsnymi pastami, ako napr. zubná pasta, silichróm, neoxit /alebo neoxid/ a podobne za chvíľu z toho striebra nebudete mať nič, lebo ho zbrúsite...
...tak z hentoho linku ma dostalo toto ...keby som nesedel , tak ma vystrie od smiechu ....:---


Spôsob číslo 2 - cigaretový popol:
Naneste na kefku alebo handričku malé množstvo cigaretového popola, veľmi máličko navlhčite a vyčistite šperk. Po vyčistení šperk opláchnite v čistej vode a vysušte.

...s popolom sme na vojne čistili tie najviac zašpinené časti od pušného prachu ...;)

Ale dá sa aj striebro , to je fakt ...:)
misoft
04.04.13,20:06
...veru, lebo pasta, silichrom, neoxid sú abrazívne prostriedky. Popol je síce abrazívny, ale jeho čiastočky sú malé a sú zo zvyškov horenia rastliny a papiera.
Peggynka
05.04.13,07:18
lujza.j
05.04.13,07:31
Mozno to tu uz je....ja prašok do pečiva....
Nandrolon
05.04.13,07:41
Buchač, polovica strieborných príborov je iba galvanicky pokovená oceľ o hrúbke niekoľko mikrónov striebra.
Ak to bude niekto prehnane čistiť silichromom tak po desiatkách čistenia tam už toho striebra nebude nič.

A cigaretový popol, to áno, je asi z uvedených prostriedkov najjemnejší brúsič a na vojne sa s ním čistili znečistené časti od pušného prachu, lenže z tvrdenej ocele a patričnej hrúbke.
stále je to ale čistenie iba "zoškrabaním nečistôt".

Používam špeciálny roztok na striebro, kde ho ponorím, nechám pôsobiť, umyjem čistou vodou a je ako nové. Nič sa neškrabe, nebrúsi.