anina
24.11.04,10:16
Co tak pridat nejake osvedcene vianocne kolaciky?
mudroš
24.11.04,12:48
Nechcem kaziť radosť ale bude platiť novela zákonov o dani z prímov, DPH, zdravotné poistenie, postupov účtovania a ...
Budeme mať vôbec vianoce ?
Marta L
24.11.04,12:51
Mudroš, ty vieš ale človeka potešiť.
ZuzanaA
24.11.04,12:51
Jasné, mudroš, Vianoce budeme mať aj tak :o Veď si nenecháme pokaziť radosť takýmito starosťami....
janaGT
24.11.04,12:54
Nemali by sme tu písať o "vianočných dobrotách"??? Inak, keď som uvidela na hlavnej stránke, že odpovedal na tému mudroš, tak som si pomyslela - bože, chlap a recept? A vykľulo sa z toho niečo celkom iné ...
Hlinkovx
24.11.04,12:56
Vidím..že ste toho už napiekli habadej...len kto to bude jesť?!?!?!..hihihi
ale je fakt..že tu mali byť recepty...!!
Zita4
24.11.04,14:25
Som tu nová, ale keď vianočné recepty, tak pridám osvedčený:
Vianočný vrkoč:
600 g hladkej múky
25 - 30 g kvasníc
70 g cukru
1 vajce
2 žĺtky
1 kávová lyžička soli
2 dl mlieka
125 g masla
Múku so soľou preosejeme do rýchlokysky, pripravíme si kvások.
Potom pridáme zmäknuté maslo, žĺtky, vajce a dobre cesto vypracujeme.
Cesto po vykysnutí premiešame a rozdelíme ho na tri časti a každú časť rozvaľkáme na plát dlhý ako plech.
Každý plát potrieme inou plnkou a zvinieme.
Záviny spletieme do vrkoča a konce zatlačíme.
Vrch potrieme rozšľahaným vajcom.
Vrkoč položíme na vymastený plech a pri teplote 175 oC pečieme asi 50minút.

Orechová plnka: 1,5 dl mlieka, 180 g práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru,
250 g pomletých orechov, 30 g piškótových omrvín.
V horúcom lieku rozpustíme cukor, necháme ho zovrieť, vsypeme orechy, zamiešame a do odstaveného vmiešame piškótové omrvinky.

Maková plnka: 1,5 dl mlieka, 200 g cukru, 250 g pomletého maku.
V horúcom mlieku rozpustíme cukor, necháme zovrieť, primiešame mak a odložíme vychladnúť.

Tvarohová plnka: 250 g tvarohu, 1 vajce, 80 g práškového cukru, štipka soli, 3 lyžice krupice, 2 lyžice napučaných hrozienok. Všetko spolu zmiešame.

Pozn.: Plnky je dosť aj na 2 vrkoče.
accad
24.11.04,15:30
To môže byť dobré.
ingi
24.11.04,18:48
Pečenie je pre mňa super relax po týchto šialených dňoch (mám doma dosť veľký mančaft :-))), ale neviem, či sa nestrápnim otázočkou - čo je to rýchlokyska? Asi nádoba (možno dvojitá), kde cesto rýchlejšie vykysne?
accad
24.11.04,18:53
Áno, je to špeciálna nádoba na rýchlokysnutie cesta. Závidím, keď niekto povie, že je preňho pečenie a varenie relax. Pre mňa je to vždy stres, lebo pritom chcem stíhať kopec ďalších vecí. Každý rok si hovorím, že už na Vianoce budem aj ja piecť a vychutnávať atmosféru, ale vždy to v strese skončí naháňaním nejakej dobrej cukrárky. Pritom strašne rada kupujem všetko, kde sa mihne nejaký recept. Veď hádam raz bude aj lepšie.
janaGT
25.11.04,05:29
Aj mne sa ten recept veľmi pozdáva, budem ho musieť vyskúšať. A rýchlokysku vrele odporúčam, ja s ňou robím asi 7 rokov, ale nič lepšie na vykysnutie cesta nepoznám. Je to veľmi rýchle oproti klasickému kysnutiu. Ale kúpte si originál rýchlokysku od spoločnosti - neviem či môžem menovať - tup.....are. Ja ju mám spolu s nádobou na kvások. Celý ten set ma vyšiel asi na 600,- ale som veľmi spokojná. Sestra si kúpila kysku za 100,- ale je to o ničom, nedá sa to s mojou porovnať.
Viki
25.11.04,05:40
Ten vianočný vrkoč je fakt výbornýýýýý - vyskúšajte :)

Ja cesto delím na 4 časti a tú štvrtú plním slivkovým lekvárom.

Robím aj tak, že cesto rozdelím na 5 častí - ta piata je menšia - a plním na plech klasicky na seba - cesto, plnka, cesto, plnka..... na poslednú plnku urobím šikmú mriežku (po uhlopriečke) z cesta natenučko vyšúľaného.
Je dobré keď tá posledná vrstva plnky je tmavá-najlepší je lekvár.
Upečený trošku posypem práškovým cukrom.
accad
25.11.04,06:13
Viki a neupečieš aj navyše? Pozrela som, že si z Bratislavy a ja tiež. Dávam to placu ako zákazku. Aj rýchlokysku požičam od Tu....ware.
Ja keď vidím tohtoročný december, tak budem rada ak stihnem Vianoce. Odkedy chalani dorástli, zaviedli sme doma spoločný darček pre celú rodinu a tým mi odpadli problémy so zháňaním darčekov (max. symbolický pre každého). Osobne si to pochvaľujem. Vždy domov pribudne niečo praktické a hodnotné, čo využijú všetci. Ale to chcelo, aby deti prestali vnímať Vianoce podľa počtu balíčkov pod stromčekom.
deha
25.11.04,06:35
Napíšte prosím Vás niekto recept na štedrák /ale s podrobným postupom ako pre začiatočníka aj so stupňami Celzia pri pečení/Moji spolubývajúci sú zatiaľ odkazaní len na výrobok pekární, možno by to bol z mojej strany aj darček pre nich.Ď.
ingi
25.11.04,07:26
Accad, JanaGT, ďakujem za priblíženie rýchlokysky, určite kúpim...
Čo sa týka toho relaxu v kuchyni, je to ozaj tak, a to napriek tomu, že vianočné koláčiky stíham zásadne po nociach. Možno je to aj tým, že keď človek vidí, ako to mizne z "komory", rád zamení papiere za varechu.
Ja tiež posledné roky vždy upozorním mládež, že budú iba 1-2 darčeky, ale potom to akosi nezvládnem a ledva ich pomestím pod stromček. Mno, bude to asi tým, že mám dve dievčatá (a ašte jedného rozkošného pubertiačika :-))), takže neodolám.
Zita4
25.11.04,07:45
Pečenie je pre mňa super relax po týchto šialených dňoch (mám doma dosť veľký mančaft :-))), ale neviem, či sa nestrápnim otázočkou - čo je to rýchlokyska? Asi nádoba (možno dvojitá), kde cesto rýchlejšie vykysne?Tá rýchlokyska je špeciálna nádoba, v ktorej je cesto uzavreté a rýchlejšie vykysne - max. za 12 minút, ale nepotrebuješ ju. Nechaj cesto normálne kysnúť.
Ja som si nevšimla, že v tom recepte mám spomenutú rýchlokysku. (Kopírovala som text z môjho receptára.)
ingi
25.11.04,07:50
Dakujem, Zita4. A vitaj na Porade, úvod si mala veľmi lákavý.
jess
25.11.04,07:56
.... a pekára k tým receptom neponúkate ????? Nie som síce totálne neschopná, ale je fakt, že moje koláče síce nevyzerajú, ale chutia veľmi dobre. Preto každému hovorím, nech zavrie oči a vychutnáva. A vie mi niekto poradiť, prečo sa mi krém do torty pri šľahaní vždy zrazí ? Miešam mixérom na 1.stupni, lebo som kuchár-rýchlokuchár a nebaví ma hrať sa s tým a miešať ručne.
ajacik
25.11.04,08:23
Máme tu písať recepty, či nie? takžč ideme na to:

Kakaové kolieska
36 dkg hladkej múky
30 dkg palmarínu
12 dkg práškového cukru
10 dkg orechov
5 dkg kakaa
1 žĺtok

Spracjeme cesto a vykrajujeme kolieska. Po upečení spájame s lekvárom a máčame do čokolády.

Orechové srdiečka
30 dkg hladkej múky
25 dkg palmarínu
12 dkg práškového cukru
15 dkg orechov
1 žĺtok
na špičku noža sódy bicarbóny
kôru z 1 citróna

Spracujeme cesto a necháme v chladničke 1 hod postáť. Potom vykrajujeme srdiečka a pečieme jemne do ružova. Spájame lekvárom a máčame do čokolády.

Možno si myslíte, že je to obyčajné linecké cesto. Ale fakt samýlite. Sú božské. Úplne sa rozplývajú na jazyku.
Dobrú chuť
Zita4
25.11.04,13:27
:) Ingi, keď si ma už tak pekne pochválila, dám ešte jeden recept na Výborný kakaový závin Je fakticky veľmi dobrý a u nás zmizne priamo z plechu behom niekoľkých minút:
Cesto:
3 vyšľahané bielky
65 dkg hladkej múky
5 dkg droždie
3 dcl mlieka
4 polievkové lyžice oleja
5 dkg práškového cukru
1 kávová lyžička soli

Plnka:
1 HERA
25 dkg kryštálového cukru
3 vanilkové cukry
4 polievkové lyžice kakaa - zmiešať

Cesto vykysne, rozdeliť na 6 častí, rozvaľkať, natrieť plnkou a zvinúť.
Spletať po 2 záviny do vrkoča, nakoniec máme 3 pletence. Po podkysnutí na plechu potrieť zvyšnými žĺtkami.
S týmto budete mať určite úspech. Garantujem!
dari1
25.11.04,13:53
to zita4 a ostatným:
nieco veeelmi jednoduché nemáte? najlepšie hrnčekové.
Ja robievam presnídavkový koláč, ktorý som si prerobila na hrnčekový, takze nieco také, čo sa spolu zosype, vymieša, vyleje, upečie.....
2 šálky polohr.múky
1 šálka cukru
1 šálka oleja (dávam 1/2 olej, 1/2 mlieka)
3 vajcia
1 PL (pol.lyž.) sódy bicarbóny (alebo prášok do peč.)
4 PL kakaa (zmiešam s cukrom)
3 presnídavky (alebo hocijaký starý kompót, ale najlepšie je jablkové), niekedy ho robím so strúhanými jablkami,
niekedy dám do cesta posekané orechy, čokoládu, kand.ovocie - co chladnička dá a chlapi nepojedli.
navrch sa môže -nemusí natrieť džemom, dať poleva, posypať kokosom.... fantázii sa medze nekladú,
vydrží dlho (podľa počtu návštevníkov) svieži.
Ale naspäť k pečeniu.
Zmiešajú sa vajíčka s cukrom, potom olej, múka, ostatné prísady a nakoniec presnídavky, vyleje na vymastený a vysypaný plech (nikdy nemám hrubú múku, takže dávam strúhanku), pečiem ho na začiatku cca 5 min v horúcej, potom v miernej, čas vám nepoviem, lebo mám "špeciálnu plynovú", kde všetko vysychá, takže kým sa na špajdlu prestane lepiť cesto.
Nie je to vianočné, ale je to rýchle a dá sa urobiť aj elegantné "rezové".
p.s. dúfam, že som na nič nezabudla, lebo som to písala spamäti
andreaS
25.11.04,13:54
no receptiky vytlacene, som zvedava co mi z toho vyjde :)

Ziti: v tom poslednom recepte pises 5dkg drozdia.. mam pocit ze ta mala kocka ma tak 40g.. tak ako? nieze tam damtoho velaa :)
ingi
25.11.04,14:16
Dievčatá, akosi som vyhladla :-)).
Ziti, ako prvý skúšam závin, už na papieri vyzerá fajn. Potom zreferujem.
Zita4
26.11.04,05:20
no receptiky vytlacene, som zvedava co mi z toho vyjde :)

Ziti: v tom poslednom recepte pises 5dkg drozdia.. mam pocit ze ta mala kocka ma tak 40g.. tak ako? nieze tam damtoho velaa :)
Kľudne daj 1 kocku droždia. To úplne stačí.
Zita4
26.11.04,05:25
To dari1: Najjednoduchší rýchly koláč mám tento:
Sypaný koláč:
2 šálky polohr. múky
1 šálka cukru
1 prášok do pečiva - zmiešať.
Zmes rozdelíme na 2 časti, dobre vymastíne plech, polovica múky sa vysype na plech.
Na to ide plnka:
3 tvarohy, 1/2 šálky cukru, 1 hrozienka, 3 vajcia, 1/2 l mlieka, 2 vanilkové cukry – vymiešať.
Navrch druhú polovicu múky, na to nastrúhať 1/2 smetolu, upiecť.
Jednoduchší naozaj nepoznám.
Ludka M
26.11.04,05:34
aj ja Vám pridám "zopár "receptov....
Zita4
26.11.04,05:41
Vďaka Ludka M, všetky som si stiahla a budem skúšať. Zasa si rozšírim zbierku.:p
Hlinkovx
26.11.04,06:10
Baby..a čo keby ste tie recepty písali ako LUDKA M...jednoducho do wordu..či jeden či viac..to jedno....
ale bolo by to prehladnejšie...a takto to len stiahnem...
a keď to píšete ako tému..tak to musím aj kopírovať...
je to len návrh...skúsme spolu pouvažovať...ako by sme to vyriešili!?
Vera
26.11.04,06:26
Niečo čo mám uložené v PC... :-)
Hlinkovx
26.11.04,06:37
Vera...
takto som si to predstavovala...
janaGT
26.11.04,06:46
To dari1: Najjednoduchší rýchly koláč mám tento:
Sypaný koláč:
2 šálky polohr. múky
1 šálka cukru
1 prášok do pečiva - zmiešať.
Zmes rozdelíme na 2 časti, dobre vymastíne plech, polovica múky sa vysype na plech.
Na to ide plnka:
3 tvarohy, 1/2 šálky cukru, 1 hrozienka, 3 vajcia, 1/2 l mlieka, 2 vanilkové cukry – vymiešať.
Navrch druhú polovicu múky, na to nastrúhať 1/2 smetolu, upiecť.
Jednoduchší naozaj nepoznám.
to sa na plech vysype zmes múky,cukru a prášku do pečiva? Len také "nasucho"? Lebo neviem si predstaviť, čo z toho vznikne, ešte som také ničo v živote nepočula, a to pečiem často a veľmi rada.
Vera
26.11.04,07:02
Tiež som niečo také už robila ... to ten smetol ...
maja
26.11.04,07:55
Táto perníková roláda má veľký úspech hlavne u detí, lebo sú v nej želé cukríky. Je jej veľa, ja vždy jednu roládu dám do mrazničky (upečenú bez čokolády). Pri pečení mi vždy popraská, ale čokoláda to zachráni. Hlavne ju pevne stočte, lebo sa "roztečie" po celom plechu.
rosemary
26.11.04,09:08
To:Ludka M
Tvoje recepty som si vytlačila, zviazala a nadpis:Kuchárská kniha od LudkyM 1 +++++
/ to bol pokus o hviezdičky/
Varenie a pečenie je mojím koníčkom, takže sľubujem, že všetky vyskúšam .
rosemary
26.11.04,09:53
K mojím Vianociam: moje deti si už od malička pamätajú atmosfétu Vianoc spojenú s vôňou vanilky, škorice a čokolády.Deti už sú dospelé, ale mesiac pred Vianocami sa zaujímajú, kedy budeme piecť. Je to u nás predvianočný rituál. Pečieme min. 12 druhov cukrovia, teraz už aj pre vydatú dcéru, pre mamičku, ktorej sa už nechce. Aj keď aj ja žijem hekticky, ako každá z Vás, to vianočné cukrovie neodbývam, aj za cenu, že byt nebude uprataný podľa mojich predstáv. Pri pečení sa nás zíde viacej, ako pri štedrovečernom stole. Takže....strašne sa teším.
No a čo sa týka tých nových zákonov......veď mám Vás, a verím že s Vami to určite zvládnem.
A toto je v rodine najobľúbenejšie:
Guľky od Janky
celé tortové oblatky, 15 dkg mletého cukru, 1 HERA, 2 lyžice kakaa, sekané oriešky, hrozienka, cukríky želé/akékoľvek/
Tortové oblatky nalámeme a zalejeme cukrovým siropom s rumom. pre deti môže byť osocný sirup. Až sú rozmočené primiešame všetko ostatné, bude z toho maglajz. Dáme do chladničky na hodinu ztuhnúť. Potom tvarujeme guľky, ktoré máčame v čokoláde. Vyskúšajte, neobanujete.
bazalka
26.11.04,10:05
Viki a neupečieš aj navyše? Pozrela som, že si z Bratislavy a ja tiež. Dávam to placu ako zákazku. Aj rýchlokysku požičam od Tu....ware.
Ja keď vidím tohtoročný december, tak budem rada ak stihnem Vianoce. Odkedy chalani dorástli, zaviedli sme doma spoločný darček pre celú rodinu a tým mi odpadli problémy so zháňaním darčekov (max. symbolický pre každého). Osobne si to pochvaľujem. Vždy domov pribudne niečo praktické a hodnotné, čo využijú všetci. Ale to chcelo, aby deti prestali vnímať Vianoce podľa počtu balíčkov pod stromčekom.
Spoločnosť sa volá TUPPERWARE, sídli na Slávičiej ulici. Okrem rýchlokysky májú bomba sortiment iných výrobkov. Pozri. www.tupperware.sk
Krásne pečenie. Ja začínam s mojim chlapčekom tento víkend. Klasickým čajovým pečivom. :D
ingi
26.11.04,11:01
Bazalka, ďakujem, bolo to asi pre mňa, našla som na adrese kontakt aj pre zastúpenie v BA.
Rosemary, si moja krvná skupina, prvé vety akoby si mi vytiahla z úst.
accad
26.11.04,21:27
Pre INGI, ak máš záujem o výrobky Tuperware, dám ti kontakt na kamarátku v BA, ktorá s tým robí. Možno pomôžem tebe aj jej. ja mám už pár vecí od nej a som s tým veľmi spokojná.
ingi
27.11.04,17:20
Accad, budem veľmi rada, hlavne ak tým ušetrím čas (aj pri nákupe). Vopred vďaka.
rene
28.11.04,14:38
Co tak pridat nejake osvedcene vianocne kolaciky?
A čo tak pridať aj nejaké osvedčené vianočné veršíky?
Každoročne neviem, čo písať do SMSiek a pohľadníc...
janaGT
29.11.04,08:08
Mne sa veľmi páči tento veršík:

Lyžičku hrdosti,
hrnček radosti,
kotlík úspechu,
jazierko peňazí,
more šťastia,
oceán zdravia
a celý vesmír lásky
v novom roku praje ....
Mirčo1
29.11.04,08:24
Na tejto stránke mi chýba mužské zastúpenie a tak mi to nedá. Kľudne Vám všetkým pošlem moju adresu a budem robiť ochutnávača rubriky - hlavne na všetko sladké. Je starou pravdou, že my muži sme maškrtnejší ako ženy, len to neradi oficiálne priznávame. Všetky recepty som si stiahol a v blízkej budúcnosti skúsim pripojiť niektoré aj ja. Ďakujem za inšpiráciu a teším sa na pokračovanie.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif P.S Vymením rezeň za buchtu.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Katka29
29.11.04,08:33
Pripájam niekoľko veršíkov:

V Novom roku vinšujeme Vám nastokrát
teplé slnko nad domovom, dobré skutky
s dobrým slovom, šťastia akurát,
aby Vás mal každý rád.

Vinšujeme Vám Nový rok,
aby ste mali šťastlivý krok.
Doma lásku, svornosť a
všetkého hojnosť.

Až zvony oznámia príchod Vianočných sviatkov,
zabudnite na všetky starosti a ťažkosti a tých
pár chvíľ prežite v šťastí a radosti.

Rok sa už končí,
možno bol krátky.
Všetkým Vám želáme príjemné sviatky
a šťastný Nový rok.

Lásku a nádej,
radosť a nehu,
nech prinesie Vám vianočný sen.
Naše prianie nájdete vo vločke snehu,
nech šťastný je Váš štedrý deň.

Nech tichá hudba veselosti
počas Vianoc znie Vám,
nech ten rok budúci len zdravie,
šťastie a radosť prinesie Vám.

Príjemné Vianoce, veselé a šťastné.
By ste už prežili len chvíle krásne.

Nech láska Vianoc hreje
a vleje do Vás ďalšie nádeje.

Keď vianočný stromček žiarí,
nech sa všetkým dobrým ľuďom darí.
Keď Vianoc zneje pieseň,
nech odložíte všetku tieseň.

A prajem už teraz krásne VIANOCE všetkým "poraďakom".
Katka 29
bazalka
29.11.04,09:24
*Milá Ludka, určite si niečo z Tvojich receptov vyberiem. niektoré sa zdajú super. pekné pečenie.*
Viki
29.11.04,13:18
Viki a neupečieš aj navyše? Pozrela som, že si z Bratislavy a ja tiež. Dávam to placu ako zákazku. Aj rýchlokysku požičam od Tu....ware.
Ja keď vidím tohtoročný december, tak budem rada ak stihnem Vianoce. Odkedy chalani dorástli, zaviedli sme doma spoločný darček pre celú rodinu a tým mi odpadli problémy so zháňaním darčekov (max. symbolický pre každého). Osobne si to pochvaľujem. Vždy domov pribudne niečo praktické a hodnotné, čo využijú všetci. Ale to chcelo, aby deti prestali vnímať Vianoce podľa počtu balíčkov pod stromčekom.Editka, rada by som pomohla, ale aj keď všetko stíham pripraviť, je to vždy takmer na poslednú chvíľu.
Štedrák robím až na Štedrý deň ráno, aby bol dlhšie čerstvý. Robím vtedy tiež opekance musia byť domáce - celá rodinka si spinká, lebo oni už sviatkujú a ja som rada, že sa mi nemocú popod nohy :-)))

Môžem poskytnúť tel.číslo (44971425) do jednej cukrárskej výrobne. Je to Sv. Jur - ulicu si už nepamatám.
Brala som od nich zákusky 2x na Vianoce a raz na oslavu - bolo to síce naposledy pred 4 rokmi, snáď pečú stále tak chutne. Dá sa tam ísť pozrieť, veď nie je to ďaleko a ochutnať.
Dúfam, že aspoň takto som pomohla.
Viki
30.11.04,03:31
Ja prikladám link stránky kde sú vinše

http://www.mojweb.sk/juko/vinse.htm


a ešte vinšovačky našich predkov
http://www.vinsovacky.szm.sk/data/novy_rok.htm
http://www.mladymisionar.sk/02_Vianoce/Vinse.htm


Pekne Vianoce :)

...a nech sa Vám nič podobné neprihodí
Na Vianoce vraví mamička synovi:
"Zapáľ, prosím Ťa, vianočný stromček."
Za chvíľu príde syn za mamou a vraví:
"A sviečky tiež?"
rene
01.12.04,16:15
Jedna vločka,druhá vločka, kto bol dobrý, ten sa dočká.
Ježiškovi napíšem, nech Vám splní každý sen.

Oheň v krbe tíško praská, v srdciach vládne pokoj,láska.
Z oblohy sa sype sneh,všade počuť detský smiech.
Už sa stromček ligoce, prajem krásne Vianoce!
andreaS
13.12.04,09:04
v sobotu som robila Kakaovy zavin od Zitky4. Moj chlap nema rad kakaove zaviny, ale riskla som to... ked bolo setko na plechu, tak som len dufala, nech to vyzera lepsie ked to z tej rury vyberiem..... potom to zacalo rozvoniavat a uz som len pocuvala "vyber to, to pekne vonia, no naloz uz" :) len skoda, ze mi povytekala plnka. Ale bol vyborny. Polovica plechu zmizla raz-dva... dnes som si ho davala na ranajky a studeny nist moc tak som ho supla do mikrovlnky... uuuplna balada.. mnaaam

Zitka dakujem za super recept, zaradim si ho medzi svoje naj naj.. :)
janasv
23.11.05,09:31
Vianoce pred dverami, mile gazdinky, pribudli aj nejake novinky?
miriza
23.11.05,09:55
Nepoznáte niekto nejakú dobrú stránku textov na novoročenky?
tonkat
23.11.05,11:12
aj ja Vám pridám "zopár "receptov....
Ľudka, zaujal ma tvoj citrónový koláč, ale neviem, načo sa použije tá uvarená citrónová voda.
pyton
15.12.05,10:00
Maxi Mucha
26.12.05,04:35
Prajem pekné chvíle Vianočné a predsilvestrovské.Jeden recept ku šampanskému:
1kg hladkej múky,10malých uvarených zemiakov v šupke(vychladnutých),1a 1/2lyžicky soli,2 dcl oleja,1kocka droždia,1/2l mlieka,cukor.
Kvások-droždie,hrnček mlieka,trošku cukru,pridať ostatné ingrediencie-zamiesiť trochu hustejšie cesto, nechať vykysnúť, na 2-3 razy preložiť,zľahka rozvaľkať,potreť vajcom,posypať soľou,rascou,syrom,nadrobno posekanou slaninkou a cesnakom a pod. Dobrú chuť a nazdravie.
zdeník
17.01.06,06:27
:) Ingi, keď si ma už tak pekne pochválila, dám ešte jeden recept na Výborný kakaový závin Je fakticky veľmi dobrý a u nás zmizne priamo z plechu behom niekoľkých minút:
Cesto:
3 vyšľahané bielky
65 dkg hladkej múky
5 dkg droždie
3 dcl mlieka
4 polievkové lyžice oleja
5 dkg práškového cukru
1 kávová lyžička soli

Plnka:
1 HERA
25 dkg kryštálového cukru
3 vanilkové cukry
4 polievkové lyžice kakaa - zmiešať

Cesto vykysne, rozdeliť na 6 častí, rozvaľkať, natrieť plnkou a zvinúť.
Spletať po 2 záviny do vrkoča, nakoniec máme 3 pletence. Po podkysnutí na plechu potrieť zvyšnými žĺtkami.
S týmto budete mať určite úspech. Garantujem!

viem, že je už po Vianociach, ale našla som receptík, ktorý sa mi pozdával, tak som ho vyskúšala a mal doma veľký úspech, len mal jednu chybičku a tú by som potrebovala doriešiť. Chcela by som Zitka vedieť, že prečo keď som vytiahla koláč z rúry, tak som mala na pekáči veľa masti, kakaa s cukrom a keď to vychladlo, tak mi to potom skaramelizovalo na tom pekáči. Snažila som sa to aj poriadne zavinúť a aj druhýkrat mi tá plnka vytiekla. Kde robím chybu? Na akú veľkosť treba rozvaľkaťto jedno cesto a plnku nenatrieť celkom? Alebo ako. Prosíííím odpoveď, lebo detičky ma stále prosia upiecť to, ale ja už nemám veľmi chuť.
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Zita4
17.01.06,19:35
Musím sa ti priznať, že mne to tiež vždy vytečie. Ale nám to zatiaľ veľmi nevadilo. Treba ho nechať vychladnúť na pekáči a potom pokrájať. Nám chutí aj tak. :p Neviem na to prísť, ako zamedziť tomu vytekaniu. Sorry, že neviem pomôcť... :confused:
zdeník
18.01.06,05:51
Musím sa ti priznať, že mne to tiež vždy vytečie. Ale nám to zatiaľ veľmi nevadilo. Treba ho nechať vychladnúť na pekáči a potom pokrájať. Nám chutí aj tak. :p Neviem na to prísť, ako zamedziť tomu vytekaniu. Sorry, že neviem pomôcť... :confused:

Aj si ma potešila, že sa to aj Tebe robí.Tak si na to zvyknem, alebo ak na niečo prídem, tak dám vedieť. Dík:)
bepo
18.01.06,06:24
Skúšali ste nechať konce koláča bez plnky,len holé cesto?
bv_alexandra
04.12.06,14:07
Kedže Vianoce sú pomaly predo dvermi, podarilo sa mi objaviť túto tému. :)
Chcem sa opýtať nemáte niekto recept na opitého Izidora a nepečený koláč s be be keksov?
Soňula
05.12.06,06:26
Kedže Vianoce sú pomaly predo dvermi, podarilo sa mi objaviť túto tému. :)
Chcem sa opýtať nemáte niekto recept na opitého Izidora a nepečený koláč s be be keksov?

Pozriem doma recept, ak ma niekto dnes nepredbehne, zajtra ti ho napíšem. U nás patrí " izidor " medzi oblúbené zákusky, hlavne pre dospelých, hlavne dlho vydrží, ak sa nestihne zjesť.:p
bv_alexandra
05.12.06,06:28
Pozriem doma recept, ak ma niekto dnes nepredbehne, zajtra ti ho napíšem. U nás patrí " izidor " medzi oblúbené zákusky, hlavne pre dospelých, hlavne dlho vydrží, ak sa nestihne zjesť.:p
Vďaka, teším sa už terazky mi slinky tečú :p Teším sa naň.
Marína
05.12.06,09:04
Nika, tu je môj Opitý Izidor. Len rumu dávam menej, ako je uvedené v recepte. Veď to sama uvidíš, koľko Ti orechy "zhltnú".
http://www.porada.sk/showpost.php?p=151734&postcount=21
EPk
05.12.06,09:59
U nás majú úspech medovníkove srdiečka. Prikladám v prílohe
camelfly
05.12.06,11:16
dievcata nema niektora z vas aj nieco z nepeceneho cesta? kedysi som to robievala, no nemozem najst ten recept, bolo to dvojfarebne nakolko som tam davala miesto kakaa granko
dakujem

aaa nieco som uz nasla tu za roztekom v teme nepecene kolace
suzuki
05.12.06,11:34
Viete mi poradiť z vlastnej skúsenosti - medovníky je lepšie piecť v teplovzdušnej rúre alebo na tradičnom pečení? Lebo viem, že nie všetko je dobré piecť na teplom vzduchu (s ventilátorom) - napr. kysnuté cesto sa mi neosvedčilo. Ako je to teda s medovníkmi??
mbclo
05.12.06,13:03
Milé účastníčky a účastníci porady. Aby ste nepovedali, že len vy ženy prispievate do rubriky Recepty, tak za nás mužov (kuchárskych amatérskych fanatikov) prikladám jeden osvedčený rodinný recept. Dúfam, že sa vám podarí a bude všetkým chutiť.

Parížsky kapric.
7 žĺtkov vymiešame do penista so 7 PL kryštálového cukru a 5 PL horúcej vody.
200 g hladkej múky a 1/2 prášku do pečiva zmiešame a opatrne premiešame s vyšľahanou žĺtkovou penou. Vylejeme na plech s pečiacim papierom a pečieme v stredne vyhriatej rúre.
7 bielkov vyšľaháme s 300 g kryštálového cukru. Po vyšľahaní pridáme šťavu z 1/2 citróna a 10 minút šľaháme metličkou nad parou (mierne vriacou vodou).
Upečený korpus potrieme vrstvou marhuľového prípadne ríbezľového džemu a rozotrieme vychladnutú bielkovú penu. Polejeme glazúrou.
Glazúra: 3 PL uvarenej silnej čiernej kávy, 180 g práškového cukru a kopcovitú PL kakaa dáme variť na 2 - 3 minúty. Po odstavení primiešame 100 - 150 g masla. Po miernom vychladení opatrne rozotrieme na snehovú penu a necháme zatuhnúť.
Krájame na potrebné rozmery ostrým, v horúcej vode nahriatym nožom.
marči
05.12.06,13:28
Kedže Vianoce sú pomaly predo dvermi, podarilo sa mi objaviť túto tému. :)
Chcem sa opýtať nemáte niekto recept na opitého Izidora a nepečený koláč s be be keksov?

Nika, myslíš toto ?

www.porada.sk/t32134-nepecene-kolace.html?highlight=Bermudsk%FD+trojuholn%EDk (http://www.porada.sk/t32134-nepecene-kolace.html?highlight=Bermudsk%FD+trojuholn%EDk)
dari1
05.12.06,14:10
toto vyzera dobre
Sedm jednou ranou
Ingredience:
mouka pšeničná hladká - 1 kg (14780 kJ) 1478 kJ / 100 g
máslo - 350 g (10507 kJ) 3002 kJ / 100 g
cukr moučka - 250 g (4010 kJ) 1604 kJ / 100 g
žloutek - 3 ks (804 kJ) 268 kJ / 1 ks
citronová šťáva - z 1 citronu (64 kJ) 127 kJ / 100 ml
rum - 3 lžíce (185 kJ) 925 kJ / 100 ml
Návod:
První díl: Rozválíme na placku, vykrájíme kolečka nebo jiné tvary, upéčeme do růžova, slepíme marmeládou a obalíme v cukru.
Druhý díl: Do těsta přidáme 5 dkg mletých ořechů, zpracujeme, rozválíme na placku, vykrájíme hvězdičky. Upečené hvězdičky ozdobíme citronovou polevou.
Třetí díl: Přidáme 5 dkg strouhaných mandlí, zpracujeme těsto a uděláme rohlíčky. Upečené obalíme ve vanilkovém cukru.
Čtvrtý díl: Přidáme vrchovatou lžíci kakaa, zpracujeme a tvořítkem - lisem na cukroví uděláme sušenky libovolného tvaru. Upečeme.
Pátý díl: Vyválíme placku a vykrájíme malé tvary. Ty ozdobíme čokoládovou polevou a posypat barevným máčkem.
Šestý díl: Rozválíme na placku, vykrájíme obdélníčky. Upečené ozdobíme čokoládovými puntíky jako domino.
Sedmý díl: Zbytky rozlámaného nebo jinak nepovedeného cukroví z předchozích šesti várek rozdrtíme, přidáme máslo, cukr, kakao, rum a uděláme brambůrky. Namočíme do čokolády a obalíme v oříškách a uložíme do papírových košíčků.

Dobrou chuť přeje Sirikit.


Doba přípravy: 120min.
Porce: 4
Energetická hodnota: jedna porce 7587 kJ
Země původu: Česká republika
zdroj:http://www.zena-in.cz/minisite/vanoce2005/?recept=0&rrid=1&rid=1521
LudmilaM
06.12.06,06:20
Pekný predvianocny cas , prikladám Vám niečo na "varenie, pečenie" snád to využijete
vema
06.12.06,09:15
Dievčence,ak budete mať čas,hoďte mi niektorá osvedčený recept na makový závin.Chcem ho upiecť na vianoce a mne vždy praskne.Ďakujem
marči
06.12.06,21:42
Dievčence,ak budete mať čas,hoďte mi niektorá osvedčený recept na makový závin.Chcem ho upiecť na vianoce a mne vždy praskne.Ďakujem

Ahoj, vyskúšaj tento: (moja mamina ho zvykla piecť)
Marína
07.12.06,06:21
Chyba nie je v ceste, ale nesmieš dávať príliš veľa plnky a nesmie byť príliš mokrá, pretože voda sa chce vypariť a dostať von z cesta, preto Ti praskne.
Hlinkovx
07.12.06,06:32
keď zase bez veľa plnky to nie je ono ..
ja by som ani to cesto nepotrebovala..
radšej takú orechovú plnku ..mňam :D
sgm
07.12.06,06:35
Viete mi poradiť z vlastnej skúsenosti - medovníky je lepšie piecť v teplovzdušnej rúre alebo na tradičnom pečení? Lebo viem, že nie všetko je dobré piecť na teplom vzduchu (s ventilátorom) - napr. kysnuté cesto sa mi neosvedčilo. Ako je to teda s medovníkmi??
Pri tomto druhu pečiva veľmi záleží od kvality múky a potom od toho, ako rúra pečie. Ja som kedysi mala teplovzdušnú rúru a veľmi rada by som sa k nej znovu vrátila - pečivo bolo vždy ako nadýchané, lebo piekla rovnomerne v každom "kúte". Moja terajšia elektrická nestojí za fajku dymu a to ju mám nejaké tri roky.. :confused: Medovníčky pečiem vždy okolo 200 - 200 st.C a ešte aj dávam pozor pri výbere múky - uprednostňujem obyčajnú hladkú (zeleno-biele vrecká). Ak sa mi podarí, priložím aj foto.
Bea:)
liduska
07.12.06,07:04
Dievčence,ak budete mať čas,hoďte mi niektorá osvedčený recept na makový závin.Chcem ho upiecť na vianoce a mne vždy praskne.Ďakujem

Ja som čítala, že koláče popraskajú vtedy, keď sú málo nakysnuté.
dari1
07.12.06,07:52
Ahoj, vyskúšaj tento: (moja mamina ho zvykla piecť)



do cesta nejde vajicko? zaujimavy recept, vyskusame
marči
07.12.06,19:28
do cesta nejde vajicko? zaujimavy recept, vyskusame

Nie, vajíčko tam neide. Pre istotu som skontrolovala recept. :)