ivet.b
20.09.06,13:20
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.


A teraz konkretne pripady:

- chladnicka bola nam vyfakturovana s DPH, ktoru sme si uplatnili na odpocet

- chladnicku sme vyfakturovali zakaznikovi- priznana DPH na vystupe

- zakaznik odmietol prevziat poskriabanu chladnicku- vystaveny dobropis na zakaznika s minusovou DPH na vystupe

- vystavena skodova faktura prepravnej spolocnosti- bez DPH?

A ako to bude s tym prvym pripadom- mame teda narok odpocitat si DPH, ktora nam bola vyfakturovana nasim dodavatelom?

Uz mam z toho gulas.
Dakujem za vsetky rady.
Tweety
20.09.06,11:25
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.


A teraz konkretne pripady:

- chladnicka bola nam vyfakturovana s DPH, ktoru sme si uplatnili na odpocet

- chladnicku sme vyfakturovali zakaznikovi- priznana DPH na vystupe

- zakaznik odmietol prevziat poskriabanu chladnicku- vystaveny dobropis na zakaznika s minusovou DPH na vystupe

- vystavena skodova faktura prepravnej spolocnosti- bez DPH?

A ako to bude s tym prvym pripadom- mame teda narok odpocitat si DPH, ktora nam bola vyfakturovana nasim dodavatelom?

Uz mam z toho gulas.
Dakujem za vsetky rady.
Fa za škodu: bez dph
Prvý prípad: jednoznačne došlo k dodaniu, takže dodáv.dph zaplatil, vy si ju uplatníte na odpočte.
ivet.b
20.09.06,11:49
Dakujem za rychlu a jednoznacnu odpoved.
Macka
02.10.06,08:50
My máme podobný problém,
objednali sme si tovar a pri jeho preprave došlo k poškodeniu obalu a následnému vykradnutiu.Prepravná spoločnosť nám škodu uznala v plnej výške a žiada vystaviť škodovú faktúru.Sme platcovia DPH.Faktúru sme v plnej výške uhradili dodávateľovi a uplatnili si DPH.Ako máme vystavit FA?Ako pri predaji tovaru normálne s DPH /ako keby bol tovar predaný/ s poznámkou v texte ,že sa jedná o reklamáciu-stratu tovaru?Stačí to tak, a bude to správne?Máte niekto skúsenosti.
Veľmi pekne ďakujem.
Jana Acsová
02.10.06,09:22
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.

Fa za škodu: bez dph
Prvý prípad: jednoznačne došlo k dodaniu, takže dodáv.dph zaplatil, vy si ju uplatníte na odpočte.

Dakujem za rychlu a jednoznacnu odpoved.
Tak trošku pomalšie a menej jednoznačne.

A aká je dokumentácia o škode? Čo budete fakturovať dodávateľovi? Poškrabanie, celý kus alebo?

Táto otázka je typickým príkladom toho, že síce odpovedať v prípade škody vieme, ale len na jednoznačnú otázku. Niekedy je potrebné riešiť aj viac súvislostí. Nie je škoda ako škoda a nie vždy slovo škoda aj škodu znamená.

Prípad fakturácie škody už bol rozoberaný obsiahlejšie viackrát, niečo je aj vo vypracovaných otázkach. Zadávateľovi otázky doporučujem oboznámiť sa aj s touto problematikou zo širšieho uhla, ako mu bolo podané v jednoznačnej odpovedi.
Jana Acsová
02.10.06,09:26
My máme podobný problém,
objednali sme si tovar a pri jeho preprave došlo k poškodeniu obalu a následnému vykradnutiu. Prepravná spoločnosť nám škodu uznala v plnej výške a žiada vystaviť škodovú faktúru. Ak máte škodu zdokumentovanú a uznanú zo strany prepravcu, tak žiadosť o jej náhradu nie je dodaním tovaru ani služby z pohľadu ZDPH. Do textu faktúry uveďte jasne, že sa jedná o náhradu škody spôsobenej vtedy a vtedy, tam a a tam, tým a tým, prípadne sa odvolajte na zápis, ktorý ste spísali pri zistení škody a ktorý zrejme prepravca potvrdil.
Zo zmluvného vzťahu z prepravcom zrejme vyplýva, čo sa rozumie škodou a ako sa bude postupovať v prípade jej spôsobenia, keď ju uznal.
Macka
02.10.06,09:38
Ďakujem Janke za promptnú odpoveď.Ak som správne pochopila,tak FA vystavujeme bez DPH,napriek tomu,že sme si na daný tovar DPH uplatnili?Zmluvný vzťah s touto prepravnou spločnosťou nemáme,nakoľko prepravu zabezpečoval náš dodávateľ.Škodový zápis nie je,komunikácia prebehla písomnou žiadosťou o prešetrenie udalosti z našej strany a následná komunikácia bola len mailom,načo nám prišlo vyjadrenie k reklamácii kde túto škodu uznávajú v plnej výške,aj s DPH.A ešte ma mýli par.53 zákona o DPH,ktorý hovorí,že platitelovi dane,ktorému bol odcudzený tovar pri ktorom si uplatnil odpočet dane,vzniká povinnosť vrátiť daň.Dôvodom zakotvenia tejto povinnosti je skutočnosť,že odcudzený tovar platiteľ už nepoužije na uskutočňovanie svojich podn. aktivít.Tak teraz už aj ja mám z toho guláš.Ak teda vystavím podla tohto par. faktúru s DPH a uvediem ,že sa jedná o reklamáciu,čo potom prepravná spoločnosť,tá si daň uplatní na základe našej faktúry? To by ma zaujímalo.Ešte som sa s takýmto niečím nestretla.
Jana Acsová
02.10.06,09:47
Ďakujem Janke za promptnú odpoveď.Ak som správne pochopila,tak FA vystavujeme bez DPH,napriek tomu,že sme si na daný tovar DPH uplatnili.Zmluvný vzťah s touto prepravnou spločnosťou nemáme,nakoľko prepravu zabezpečoval náš dodávateľ.Škodový zápis nie je,komunikácia prebehla písomnou žiadosťou o prešetrenie udalosti z našej strany a následná komunikácia bola len mailom,načo nám prišlo vyjadrenie k reklamácii kde túto škodu uznávajú v plnej výške,aj s DPH.Ono je skutočne niekedy potrebné veci zvážiť zo širšieho uhla. Stručná odpoveď by znela:
Ak to bola Vaša škoda, na základe jej vyčíslenia (záznamu atď.) ju fakturujete voči tomu, kto Vám ju spôsobil bez DPH.

Zo širšieho uhla:
A je to Vaša škoda? Nebola to škoda spôsobená Vášmu dodávateľovi? Ale to len na okraj.
Aj v prípade škôd je potrebné rozlišovať komu, kedy a ako bola spôsobená, kto a voči komu bol za čo zodpovedný.

Zhrnutie:
Ak je všetko OK a jedná sa o škodu Vám spôsobenú, fakturácia bez dane s uvedením, že sa jedná o náhradu škody je v poriadku. Následne pozor na účtovanie. V účtovníctve by mal byť premietnutý jednak vznik škody a jednak jej náhrada.
Jana Acsová
02.10.06,09:50
...FA vystavujeme bez DPH, napriek tomu,že sme si na daný tovar DPH uplatnili. Áno ... vy ste si totiž neobjednali dodávku škody .-) ale dodávku tovaru a také bolo aj plnenie voči Vašej firme. Dodávka tovaru. Predpodkladám, že k predmetnej dodávke tovaru zo strany dodávateľa aj došlo. (To je ten prípad, na ktorý upozorňujem. Komu bola škoda spôsobená.)
Ostatné účtovné a daňové prípady nastali až následne. A bez objednávky .-)
Macka
02.10.06,10:24
Podľa mňa bola škoda spôsobená nám a to prepravnou spoločnostou.My sme si tovar objednali, faktúru zaplatili a následne náš dodávateĺ si objednal prepravu a tovar nám prepravná spoločnosť priviezla.Pri preberaní sme si nič nevšimli,nakoľko obal bol zalepený,a až pri preberaní tovaru sme zistili,že nám chýba tovar a obal bol zalepený dodatočne.Reklamáciu nám uznali z toho dôvodu,že boli dodatočne zistené aj dalšie reklamácie,nakoľko tovar nechýbal len nám.Stalo sa totiž to,že auto plné tovaru parkovalo v noci niekde mimo svojho objektu a následne bolo vykradnuté s tým,že si prepravka nič nevšimla,až dodatočne po viacerých reklamáciach firiem ,že im chýba v krabiciach tovar. Ale mýli ma ten par.53 zákona o DPH.
Sme firma,ktorá účtuje v jednoduchom účtovníctve.Takže pri vystavení FA to zaúčtujem ako predaj tovaru a pri náhrade ako zdaniteľný príjem,alebo nezdaniteľný výdaj a nezdaniteľný príjem?
Jana Acsová
02.10.06,10:52
Čo sa týka odvodu dane z ukradnutého tovaru, tak tam vzniká povinnosť odviesť daň.
Vo Vašej otázke bolo zatiaľ odpovedané na to, či môžete z faktúry za dodávku tovaru daň odpočítať. Odpoveď: môžete. Ďalšia otázka, či fakturujete bez dane: Odpoveď: áno, lebo sa nejedná o dodávku služby, ani dodávku tovaru.

Dodatočne vznesená otázka: Čo s odvodom dane v prípade krádeže tovaru? Odpoveď: V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný túto odviesť.
Čiže právo na odpočítanie dane môžete uplatniť, ale v zmysle § 53 Vám vznikajú nové povinnosti (nastali iné skutočnosti) spojené s odvodom odpočítanej dane.

V prípade krádeže by som doporučovala tento postup. V prípade jedného zdaňovacieho obdobia to však nevylučuje ani ten prístup, že neuplatníte odpočítanie dane, nakoľko dodaný tovar nepoužijete pre účely svojho podnikania.

A ešte záverom: chce to dobré vyčíslenie škody voči prepravcovi. Dodávateľovi ste zaplatili DPH (odpočítali a následne dodanili) ... zatiaľ je uhradená DPH pre Vás škodou. Obdobne, keby ste ju neodpočítali ... uhradiť ju musíte.
Macka
02.10.06,12:50
Takže aby mi to bolo jasné uvediem konkrétny príklad a prosím o odsúhlasenie postupu:/jedná sa o jedno zdaň.obdobie/
1. FA od dod ZD 20 000,- DPH 3 800,- /FA už zaplatená/
- hodnota ukradnutého tovaru ZD 5 000,- DPH 950,-

z tejto FA si uplatním DPH vo výške 2 850,-

2.vystavím škodovú FA prepravnej spoločnosti /bez vyčíslenia DPH/ vo výške 5 950 SK.

Čiže DPH som si neuplatnila a následne ju odviesť nemusím.Pochopila som to správne? Sumu vo výške DPH na došlej FA /950,-/ si dám do nákladov a pri úhrade škodovej FA vo výške 5 950 SK celá suma bude mojim zdaniteľným príjmom.Je to tak? Ospravedlňujem sa Janke ale asi mám dlhé vedenie a ďakujem za trpezlivosť ale z týmto som sa vo svojej krátkej praxi ešte nestretla.Ešte raz dík.
Jana Acsová
02.10.06,13:02
Takže aby mi to bolo jasné uvediem konkrétny príklad a prosím o odsúhlasenie postupu:/jedná sa o jedno zdaň.obdobie/
1. FA od dod ZD 20 000,- DPH 3 800,- /už zaplatená/
- hodnota ukradnutého tovaru ZD 5 000,- DPH 950,-

z tejto FA si uplatním DPH vo výške 2 850,-

2.vystavím škodovú FA prepravnej spoločnosti /bez vyčíslenia DPH/ vo výške 5 950 SK.Odsúhlasujem, ale nakoľko nepoznám podrobnosti ohľadom ocenenia tovaru a vyčíslenia škody pomerne k cene nakupovaného tovaru tak doporučujem nasledovné:
1. fa za dodávku tovaru: uplatniť odpočítanie dane z celej dodávky, t.j. 3800,00 Sk,
2. urobiť predpis odvodu dane vo výške ukradnutého tovaru podľa špecifikácie (záznamu o škode),
3. fakturovať voči prepravcovi škodu a zohľadniť tam aj doodvádzanú DPH. Na faktúre daň neuvádzať.
Jana Acsová
02.10.06,13:07
Sumu vo výške DPH na došlej FA /950,-/ si dám do nákladov a pri úhrade škodovej FA vo výške 5 950 SK celá suma bude mojim zdaniteľným príjmom.Je to tak?A tu sme už v účtovníctve a dokladovaní škody. Neviem v akej sústave účtujete, ale zameriam sa na daňové hľadisko. Principiálne škoda je uznaný náklad vo výške prijatej náhrady. Ak účtujete o škode ako o daňovom výdavku aj prijatá náhrada je daňovým príjmom.
Macka
03.10.06,05:53
Moc Vám ďakujem za cennú pomoc.Už som to tu niekde spomínala,účtujeme JÚ.Vrátim sa k zaúčtovaniu.Teda mojim nákladom/FA zaplatená/ bude hodnota odcudzeného tovaru bez DPH/túto si uplatním/ a mojim príjmom bude úhrada škodovej FA /vrátané DPH/od prepravnej spoločnosti.Pochopila som to správne?
Ďakujem ešte raz za čas ,ktorý ste mi venovali.
Macka
Jana Acsová
03.10.06,13:33
Moc Vám ďakujem za cennú pomoc.Už som to tu niekde spomínala,účtujeme JÚ.Vrátim sa k zaúčtovaniu.Teda mojim nákladom/FA zaplatená/ bude hodnota odcudzeného tovaru bez DPH/túto si uplatním/ a mojim príjmom bude úhrada škodovej FA /vrátané DPH/od prepravnej spoločnosti.Pochopila som to správne?
Ďakujem ešte raz za čas ,ktorý ste mi venovali.
MackaSkúsila som si to nahodiť do programu. Variant je veľa. Jedna z možných:
1. fa za tovar - tovar s odpočítaním DPH druhové členenie "tovar"
2. záznam o škode - predpis - nepeňažná operácia a preúčtovanie mínus z druhového členenia tovar v cene bez DPH a preúčtovanie do prevádzkovej réžie
3. predpis DPH z ukradnutého tovaru a náhrady škody - faktúra na prepravcu. Záznam podľa § 70 ZDPH v položke DPH na doodvádzanie dane podľa § 53, do PD sa úhrada dostane ako ostatný príjem v cene bez DPH a DPH, ktorú ste povinná odviesť.
Toto je potrebné urobiť v rámci zdaňovacieho obdobia, kedy škoda vznikla.

Skúste si to aj Vy, či Vám to vyjde.
Muška
03.10.06,14:41
T
- hodnota ukradnutého tovaru ZD 5 000,- DPH 950,-


vystavím škodovú FA prepravnej spoločnosti /bez vyčíslenia DPH/ vo výške 5 950 SK.

Janka nemá Macka vystaviť faktúru prepravnej spoločnosti vo výške iba 5000,- Sk??
Doplním:
ak by sa jednalo o škodu
Jana Acsová
03.10.06,14:48
Janka nemá Macka vystaviť faktúru prepravnej spoločnosti vo výške iba 5000,- Sk??
Doplním:
ak by sa jednalo o škoduNo ... ak berieme fakt, že DPH uhradí dodávateľovi, odpočíta a zároveň doodvádza, tak jedna úhrada vo výške prislúchajúcej DPH je navyše. Nebola by to jej škoda, keby si ju nežiadala? Na faktúre samozrejme DPH ako položku neuvedie, iba ju zahrnie do výšky škody.
Jana Acsová
03.10.06,14:54
Celkovo je táto problematika v JÚ dosť problematická ako aj jej premietnutie do peňažného denníka a evidencie DPH. Záleží na možnostiach softvéru. V PÚ je to v tomto prípade jednoduchšie a transparentnejšie.
Macka
04.10.06,06:57
Ďakujem Janke aj Muške za rady.Účtujem v MRP -DOS. Vyskúšam to.
Ešte raz dík poraďáčky,moc ste mi pomohli.
Jana Acsová
04.10.06,07:11
Ďalšia alternatíva:

1. faktúra za tovar: výdavok druhové členenie tovar a uplatnená DPH (ZD 5000,- DPH 950,-)
2. škodový záznam: nepeňažná operácia storno druhového členenia tovar a uplatnenej DPH (ZD -5000,- DPH -950,-), a preúčtovanie do prevádzkovej réžie vo výške ceny ukradnutého tovaru s daňou (5950,-),
3. faktúra na prepravcu: ostatný príjem (5950,-).

Tento spôsob je vhodnejší. V prvom prípade som sa príliš upriamila na softvér, ktorý používam.

Ale tak ako uvádzam, aj tento prípad je špecifický a variant na jeho premietnutie do účtovných kníh je viac. Upozorňujem ešte na skutočnosť, že náhrada za škodu musí byť v roku 2006 aj inkasovaná, aby boli výdavky daňovo uznané.

Upozorňujem Poraďákov, ktorí túto tému sledujú, že sa jedná o prípad ukradnutého tovaru, kedy je povinnosť odviesť odpočítanú DPH. Nie je aplikovateľný všeobecne na škodu ako takú.
Macka
04.10.06,11:05
Janka,tento spôsob sa pozdáva aj mne.Problém je v tom,že úhrada za celú FA prebehla bankou.Spolu 23 800 ,- V knihe daňových dokladov mám celú uplatnenú DPH vo výške 3800 SK. V PD zaúčtované ako 20 000=nákup tovaru a 3 800= DPH. Ak chcem vystornovať DPH vo výške 950 SK a ZD 5000 z knihy daňových dokladov ako nepeňažná operácia mi to nejde.Jedine ako peňažnú operáciu -náklad 5 000,. - DPH 950,Týmto sa mi zvýšia peňažné prostriedky na účte / v PD/ o sumu 5 950.Následne sumu celú 5 950 dám ako výdavok z BÚ na réžiu ,čím budem mať výpis O.K.V knihe daňových výdavkov budem mať DPH tým pádom poníženú a do DPH sa mi dostane len suma 3800-950.Sumu 5 950 mám v nákladoch a po uhradení FA ,ktorú vystavím prepravnej spoločnosti môj príjem bude tiež vo výške 5 950 SK.Samozrejme budem sledovať aby úhrada od prepravnej spol. prebehla v tomto roku.Ja viem,že takéto operácie by mali prebehnúť mimo BÚ ako nepeňažná operácia ale neviem tú DPH ináč z knihy daň.dokladov dostať.Dúfam,že som Vás tým nezamotala,a že ste pochopili ako som to myslela, a že to bude správne.
No a čo mňa úplne dorazilo,volala som s prepravnou spoločnosťou,ktorá mi tvrdí,že škodovú FA im mám vystaviť ako ZD a DPH.Vraj takéto FA dostávajú aj od iných odberateĺov služby,ktorí si u nich škodu uplatňujú.No to sa mi ale nezdá. Ak im tam tú daň vyčíslim a vyfakturujem to ako reklamáciu -strata tovaru,som zvedavá na akom základe si daň budú chcieť odpočítať,keďže nepôjde o dodanie tovaru /tovar je odcudzený/ čiže ho nemôžu použit na podnikanie.
Jana Acsová
04.10.06,11:41
Nezamotala som sa .-)
Javí sa mi to správne, čo sa týka premietnutia do PD. Postup je odôvodniteľný, ak Vám softvér neponúka iné možnosti, teda ako nepeňažnú operáciu.
A čo sa týka prepravcu a jeho požiadavky, tak Vy ste mu tovar nedodali. Nie je možné uvažovať o vzniku daňovej povinnosti. Vy si stojte za svojím postojom. Ak máte záznam o škode, požiadavka na jej náhradu nie je pre účely DPH ani dodaním služby, ani dodaním tovaru. Je to náhrada a to v predmete ZDPH nenájdete.
A že je to v praxi občas inak? Áno. Ak tí čo vystavujú faktúry na náhradu škody nechodia na Poradu. .-)
Macka
05.10.06,06:42
Ďakujem,budem si za tým stáť.A už som zase o čosi múdrejšia.
Ešte,že máme poradu a skvelých poraďákov.
Mooooooc dík.
zienka
10.04.08,09:26
Nezamotala som sa .-)
Javí sa mi to správne, čo sa týka premietnutia do PD. Postup je odôvodniteľný, ak Vám softvér neponúka iné možnosti, teda ako nepeňažnú operáciu.
A čo sa týka prepravcu a jeho požiadavky, tak Vy ste mu tovar nedodali. Nie je možné uvažovať o vzniku daňovej povinnosti. Vy si stojte za svojím postojom. Ak máte záznam o škode, požiadavka na jej náhradu nie je pre účely DPH ani dodaním služby, ani dodaním tovaru. Je to náhrada a to v predmete ZDPH nenájdete.
A že je to v praxi občas inak? Áno. Ak tí čo vystavujú faktúry na náhradu škody nechodia na Poradu. .-)

Ak smiem, vrátim sa k tomuto príspevku. Stlala sa nám obdobná situácia. Prepravca nám uznal reklamáciu (poškodenie obalového materiálu na tovare) a žiadal aby som mu vystavila škodovú faktúru (zvýraznil, že bez DPH). Na to som im odpísala, že z našej strany (ako ste písali Vy) nedošlo ani k dodaniu služby ani k dodaniu tovaru, no jednoducho aby situáciu vyriešili na svojej strane. A odpoveď od nich bola, že im musíme vystaviť škodovú faktúru, nakoľko došlo k škode na Našej zásielke, nemôžu nám vystaviť dobropis k pôvodnej faktúre, nakoľko to nie je zľava na prepravnom. Tak teraz neviem ako ďalej. Keď im vystavím škodovú faktúru, ako ju zaúčtujem? Do výnosov? Do nákladov? Na účet obstarania? Ak viete prosím poraďte mi k tejto situácii riešenie :o. Jediné, čo mi je jasné, že ju vystavím bez DPH.
Vladimír Ozimý
10.04.08,10:34
no ja by som účtoval:


Ak som prijal celý tovar na sklad:

hotnota tovaru 100 Sk 132/321
spôsobená škoda 50 Sk 549/132
vystavenie fa naškodu 50 Sk 311(378)/648

základ dane nebudem upravovať keďže škoda je krytá nárokom...

Ak nie a mám Fa potom účtujem:

Obstaranie tovaru 131/321
dodanie tovaru 132/131
škoda na tovare 549/131
vystavenie škodovej Fa 311(378)/648
zienka
11.04.08,11:01
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Moc ste mi pomohol. A ešte mám jednu otázku - bude v tomto prípade škoda prip. položkovou k základu dane pri dani z príjmov?
Vladimír Ozimý
11.04.08,11:10
do výšky náhrad je uznaná za daňový výdavok. Par. 21 ods. 2 písm. e)
zienka
11.04.08,12:05
No a teraz som z toho jeleň. Je tam odvolávka na §19 odst.3 písm.g - ja nemám škodu zavinenú v dôsledku živelnej pohromy ani nemám doklad od polície. Jediné čo viem, že mám škodu v hodnote 2305Sk, a túto sumu mi aj vyplatia. Aj tak to nie je prip. položkou?
Tweety
11.04.08,12:08
Nie je, máš predsa aj náklad, aj výnos.Takže v konečnom škoda neovplyvní výsledok hospodárenia.
zienka
11.04.08,12:32
Ďakujem Vám veľmi pekne za upresnenie. Už sa mi bude lepšie spať :-) . Pekny vikend
ANNAP
23.06.08,06:30
mám podobný prípad: zákazník si objednal u nás vozík, dodali sme mu ho prepravnou službou, bola vystavená faktúra, pri preberaní zákazník zistil, že si zle vytypoval vozík tak ho ani neprebral. Prepravná služba ho uložila v svojom depe.Po dodaní vozíka naspäť k nám prepr.službou zistili sme hneď pri preberaní, že bol vozík rozbalený a poškodený o čom sa hneď spravil zápis, na základe toho sme žiadali prepravnú službu o uznanie škody vo výške 20 % hodnoty vozíka, prepravná služba súhlasí a žiada nás vystaviť škodovú faktúru. Mám ju vystaviť bez DPH ? Ešte... zákazníkovi sme vystavili dobropis na celú sumu, keďže vozík neprebral.
Keďže sa jedná o škodu predpokladám podľa predchádzajúcich príspevkov od Janky, že bez DPH, nebude mi to potom ovplyvňovať koeficient? robím všetky plnenia na výstupe s DPH.dopredu všetkým vďaka
Tweety
23.06.08,06:39
mám podobný prípad: zákazník si objednal u nás vozík, dodali sme mu ho prepravnou službou, bola vystavená faktúra, pri preberaní zákazník zistil, že si zle vytypoval vozík tak ho ani neprebral. Prepravná služba ho uložila v svojom depe.Po dodaní vozíka naspäť k nám prepr.službou zistili sme hneď pri preberaní, že bol vozík rozbalený a poškodený o čom sa hneď spravil zápis, na základe toho sme žiadali prepravnú službu o uznanie škody vo výške 20 % hodnoty vozíka, prepravná služba súhlasí a žiada nás vystaviť škodovú faktúru. Mám ju vystaviť bez DPH ? Ešte... zákazníkovi sme vystavili dobropis na celú sumu, keďže vozík neprebral.
Keďže sa jedná o škodu predpokladám podľa predchádzajúcich príspevkov od Janky, že bez DPH, nebude mi to potom ovplyvňovať koeficient, robím všetky plnenia na výstupe s DPH.dopredu všetkým vďaka
Áno, škoda nie je predmetom dane, t.j. fakturovať bez dph. Na koef. nemá vplyv.
Vlasta Č.
06.05.09,06:28
Dobrý deň,
znovu otvorím túto tému ak môžem a poprosím o radu.
Prečítala som asi všetky príspevky k téme škoda a škodová faktúra.

Poslali sme balík do Španielska /tovar aj naše výrobky/, bola vystavená faktúra v sume 201,84 € bez DPH /intrakom. dodanie/. Faktúra ešte nebola uhradená.

Odberateľ dostal poškodený balík a niektoré veci chýbali.

Škoda teda vznikla nám. A faktúrovali sme škodu prepravnej spol. bez dph v sume 201,84 € /ako odberateľovi, nakoľko je v podstate aj sum ušlého zisku/ + 17,41 € /čo je suma dph ktorú sme museli odviesť z ukradnutého tovaru/.

Preprav. spol. nám nechce preplatiť túto sumu, dodatočne nám po našom vyžiadaní poslali ich všeobecné podmienky, kde majú uvedené že zodpovedajú len za skutočnú škodu a nie za ušlý zisk a ďalšie následné škody; skutočnou škodou rozumejú to, o čo sa zmenšil majetok príkazcu na balíku v dôsledku škodovej udalosti.

Máme trvať na našej vyfakturovanej sume alebo upraviť sumu podľa ich podmienok?
Vyžadujú od nás čestné prehlásenie, že naša faktúra pre nich je vystavená v obstarávacej cene výrobkov.


Poraďte prosím rýchlo. Vopred vďaka.
Vlasta Č.
06.05.09,07:07
Posúvam.
Vlasta Č.
06.05.09,10:38
Ešte raz posúvam.
Vyjadrite sa niekto prosím. Ď.
Tweety
06.05.09,11:30
Dobrý deň,
znovu otvorím túto tému ak môžem a poprosím o radu.
Prečítala som asi všetky príspevky k téme škoda a škodová faktúra.

Poslali sme balík do Španielska /tovar aj naše výrobky/, bola vystavená faktúra v sume 201,84 € bez DPH /intrakom. dodanie/. Faktúra ešte nebola uhradená.

Odberateľ dostal poškodený balík a niektoré veci chýbali.

Škoda teda vznikla nám. A faktúrovali sme škodu prepravnej spol. bez dph v sume 201,84 € /ako odberateľovi, nakoľko je v podstate aj sum ušlého zisku/ + 17,41 € /čo je suma dph ktorú sme museli odviesť z ukradnutého tovaru/.

Preprav. spol. nám nechce preplatiť túto sumu, dodatočne nám po našom vyžiadaní poslali ich všeobecné podmienky, kde majú uvedené že zodpovedajú len za skutočnú škodu a nie za ušlý zisk a ďalšie následné škody; skutočnou škodou rozumejú to, o čo sa zmenšil majetok príkazcu na balíku v dôsledku škodovej udalosti.

Máme trvať na našej vyfakturovanej sume alebo upraviť sumu podľa ich podmienok?
Vyžadujú od nás čestné prehlásenie, že naša faktúra pre nich je vystavená v obstarávacej cene výrobkov.


Poraďte prosím rýchlo. Vopred vďaka.
Škodu by som fakturovala v tej výške, aká skutočne vznikla, ak len vo výške fakturovaného balíka, tak len v tej. Ušlý zisk, si myslím tu nie je žiadny.
Vlasta Č.
06.05.09,11:37
Vďaka za reakciu,

ale tovar sme vyfakturovali odberateľovi predsa so ziskom a nie len v obstarávacej cene ako požaduje preprav. spol.

To, že nám tovar ukradli - prišli sme o možnosť predať ho a teda aj o zisk z predaja.
Tweety
06.05.09,11:42
Vďaka za reakciu,

ale tovar sme vyfakturovali odberateľovi predsa so ziskom a nie len v obstarávacej cene ako požaduje preprav. spol.

To, že nám tovar ukradli - prišli sme o možnosť predať ho a teda aj o zisk z predaja.
A nemali ste ho poistený? Ak áno, tak čiastočnou náhradou zaň bude poistné plnenie.
jana007
30.06.09,07:31
Poslala som balík UPS-kou, odberateľovi prišiel tovar poškodený. Spísali o tom reklamáciu. UPS od nás zistovala výšku škody (100 Eur). Mám i zaslať faktúru na tovar - má to byť s DPH alebo bez DPH?
azla
30.06.09,07:52
Ak si platiteľom Dph, Tvojou škodou je hodnota aká bola pri obstaraní bez Dph, lebo Dph si si pri nákupe odpočítala.
jana007
30.06.09,08:01
Som platiteľ DPH, len neviem, či mám fakturovať s DPH?
azla
30.06.09,10:38
Komu ideš čo faktúrovať ?

Dodávka tovaru je s Dph.

Ak je tovar reklamovaný a uznáš reklamáciu (je poškodný, je vrátený), odberateľovi vystavíš dobropis s Dph (ak nemáte dohodu, že pri oprave fa nevyčísľujete dph ).

Uplatnenie škody u prepravnej spoločnosti je uplatnenie vo výške škody a tá je v cene obstarania bez Dph. Faktúra, alebo môže to byť aj nejaké vyúčtovanie, dohoda atĎ...tu dph neuplatňuješ, lebo nenastalo žiadne dodanie, ty iba požaduješ náhradu škody.
Assea
19.01.10,13:45
Neviem sa tu poriadne zorientovať v tejto téme, radšej sa opýtam...

Firma ktorá robí rôzne servisy vozidiel spôsobila zákazníkovi škodu - poškriabanie, majiteľ vozidla si dal poškriabaný diel v original serevise vymeniť, nechal si to vyfakturovať a následne to "refakturoval" firme ktorá mu to poškodila...
(pričom firma ktorá škodu spôsobila si uplatňuje náhradu u poisťovne - zatiaľ sa nevie či to uznajú)

Vyfakturovali (refakturovali) to s DPH, s textom že ide o náklady spojené so servisom (náhrada škody za poškodený....

Je správne že to vyfakturovali s DPH?
DPH môžem normálne odpočítať?


Ďakujem veľmi pekne za radu
azla
19.01.10,14:12
Podľa môjho názoru dodanie dielu bolo poskytnuté Vášmu zákazníkovi.
On si objednal diel, vymenil, dostal fa a odpočítal Dph.

Ak výmena jeho poškodeného dielu bola spôsobená Vami, môže si uplatniť náhradu škody voči Vám (vo výške základu dane).
Neposkytol Vám dodanie ani tovaru ani služby, preto nemôže uplatňovať daň.
On "iba" žiada náhradu škody a tá nie je predmetom Dph.

Dph si nemôžete odpočítať, lebo Vy ste neprijali nijaké plnenie. Faktúru je potrebné vrátiť na prepracovanie.
Assea
20.01.10,09:12
Ahojte, volala som pani audítorke a tvrdí že v tomto prípade je to správne ako to urobili - s DPH, a mám si ju normálne odpočítať.
azla
20.01.10,12:33
Ahojte, volala som pani audítorke a tvrdí že v tomto prípade je to správne ako to urobili - s DPH, a mám si ju normálne odpočítať.

Ja sa nechcem sporiť, domnievam sa však, že pani auditorka nemá pravdu.:D

A čím pani audítorka podložila svoje tvrdenie ?

Toto nie je účtovná záležitosť, toto je daňová záležitosť - oblasť Dph.
Je fakturácia náhrady škody predmetom dane ?

§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskeho spoločenstva (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.
Ľaľa
20.01.10,18:41
Prosím poradiť, firma dostala faktúru za oneskorenú úhradu splátok
leasingu, kde bol vyrúbený poplatok z omeškania. Otázka:
1. Je tento poplatok daňovým výdavkom?
2. Má firma nárok na odpočet DPH na vstupe? Ďakujem.
junior2121
11.02.10,16:13
dobry den.

cital som som tu vela prispevkov, ale asi ma nieco specificke, preto by som poprosil O CO NAJRYCHLEJSIU RADU...

Mame spolocnost, ktora dovaza tovar zo zahranicia, uskladneny ho mame v externej logistickej firme. Fakturovali sme na zakaznika do ciech bez dph - ako export tovaru nejake polozky. Zakaznik po prijati tovaru zistil ze z jedneho vyrobku mu chyba 10 ks. Pozaduje od nas dosposlanie alebo dobropis na chybajuce polozky. Toto vsak nie je problem. Problem je, ze prepravna firma dodala deklarovany pocet balikov. To znamena ze tovar pravdepodobne bol vybraty z balenie u nasej externej logistiky. Ti priznali ze teda asi bude problem u nich a pozaduju od nas fakturu na nahradu skody - vyfakturujem tym padom 10ks chybajuceho tovaru externej log. firme - ako keby som im to predal, lebo mi to musi tym padom nejak zmyznut zo skladu, a poznamkou ze ide o skodu - strateny tovar... Pozaduju vsak fakturaciu bez dph. Je to spravne, aj ked sme tovar priviezli zo zahranicia - predali zas do zahranicia - obe fa su bez dph. Ale lokalna fakturacia logistickej firme je slovensky subjekt?
Ak ano, viete mi prosim poradit presne zakon - paragraf, pretoze konatel nasej spolocnosti tomu neveri, podla coho teda si narokuju fakturaciu skody v takomto pripade bez dph, a hlavne ci je to teda naozaj spravne?

Dakujem za promtnu odpoved, lebo uz ma sef dost nahana, ze preco to este nie je doriesene, len mam problem teda s tym ci s dph alebo bez dph.
azla
11.02.10,18:12
Ak by ste im tovar predali tak fakturujete s Dph.

Vy Ste im tovar zrejme nepredali, tovar chýba, zrejme bol ukradnutý, priznali to a sú ochotní znáša dôsledky. Teda im fakturuje náhradu škody.

Ak by sa pozeralo na to, že tovar bol ukradnutý, je tam povinnosť odvodu Dph, ktorá bola odpočítaná pri nadobudnutí.

Vaša škoda je tovar v skladovej cene a výška Dph, ktorú budete odvádzať. (v konečnom dôsledku to bude skladová cena + Dph....t.j 100+19).

Vyfakturujte im spôsobenú škodu - čiže faktúra bude bez Dph vo výške 119. (avšak hodnota tejto fakturácie pokryje Vašu skladovú cenu + Dph.)
Jalcak
17.03.10,12:32
Dobry den,

ja mam takyto pripad. objednali sme si tovar u talianskeho dodavatela. na prepravu tovaru na Slovensko sme si objednali ceskeho dopravcu. pocas prepravy este na uzemi Talianska bola ukradnuta cast nasho tovaru v nakupnej cene 9590 EUR.

Aku skodovu fakturu mame vystavit dopravcovi? na sumu 9590 EUR alebo na sumu 11412,10 EUR /9590x1,19/?

Vopred dakujem za odpoved.
JankaDa
18.04.11,10:52
Dobry den!
Chcela by som Vas velmi poprosit o radu. Mame takyto pripad:
1./ Kupili sme od dodavatela tovar (na ktory nam vystavil fakturu s vycislenim DPH) ,ktore sme si odpocitali
2./ Tovar sme riadne prijali na sklad, no po naslednom preverovani vyrobku (nasa firma sa venuje kalibracii) sme zistili, ze tovar je vadny a tak sme ho prepravnou spolocnostou zaslali naspat dodavatelovi ako reklamaciu.
3./ V prepravnej spolocnosti doslo k odcudzeniu nasho balicka a prepravna spolocnost ziada o vystavenie faktury, nakolko chcu vzniknutu skodu (ktora vznikla ukradnutim tovaru) preplatit.
Ako mam tento tovar fakturovat prepravnej spolocnosti? Viem, ze na fakture nesmie byt vycislena DPH (teda je to faktura mimo DPH), ale neviem, ci mam vo fakturovanej sume zohladnit aj DPH, tj. uviest tam celkovu sumu tovaru vratane DPH (bez vycislenia DPH)?
A ako sa zauctuje takyto pripad v podvojnom uctovnictve?
Vopred dakujem za cenne rady.
JankaDa
19.04.11,08:45
:( Nevie mi nikto poradit? :(( Prosiiim!!! :(
JankaDa
10.05.11,20:08
NEPORADITE MI PROSIM? :(