luluhaha
02.10.06,12:48
ahojte poraďáci - záhradkári, prosím o praktickú radu čo urobiť s opadanými orechovými listami - dávate ich do kompostu? Vraj sa veľmi dlho rozkladajú - až 3 roky. Tak čo s nimi robíte - nechcela by som ich páliť..
monte
11.10.06,15:48
tieto listy do kompostu nepatria, asi bude najlepšie ich spáliť alebo zakopať
taťko
08.02.07,14:45
čo sa dá robiť, iba spáliť.
Antea
08.02.07,16:38
ahojte poraďáci - záhradkári, prosím o praktickú radu čo urobiť s opadanými orechovými listami - dávate ich do kompostu? Vraj sa veľmi dlho rozkladajú - až 3 roky. Tak čo s nimi robíte - nechcela by som ich páliť..My sme ich dali na kopu trošku prikryli, aby ich vietor nerozfúkal a pomaly pracujú. Na jar pôjdu do kompostu naspodok.
Marianna01
08.02.07,16:51
Najlepšie spracovanie je vykopať jamu, nahádzať ich tam a prikryť zeminou. Za pár rokov je z toho kvalitný kompost. Kto na to nemá čas a priestory - robí to ako my - nahádzať do umelých virec, dobre stlačiť a narvať tam čo najviac. Uložiť do nejakej starej šopy/kôlne/drevárne - do najsledujúcej jesene skompostejú.
Nika
08.02.07,17:31
mimotemy spomínam si, že keď som bola malá chlapci si tie listy stocili do rulicky a fajčili....(a kašlali a aj iné - však viete čo:D ). Smrdelo to statočne...:)
camelfly
08.02.07,17:34
mimotemy spomínam si, že keď som bola malá chlapci si tie listy stocili do rulicky a fajčili....(a kašlali a aj iné - však viete čo:D ). Smrdelo to statočne...:)


:D:D:D:D zeby novy zdroj cigar? alebo parfem na komarov :D
Gabi03
08.02.07,17:44
Nooo ja neznám, ale moja stará mama vravieva, že tie listy nie sú "dobré" do kompostu, lebo sú nejaké jedovaté či niečo podobné. Ona ich vždy pálila.
STRELEC
08.02.07,17:53
Nooo ja neznám, ale moja stará mama vravieva, že tie listy nie sú "dobré" do kompostu, lebo sú nejaké jedovaté či niečo podobné. Ona ich vždy pálila.Náš domáci mičurinec je manželka, ale orechové lístie likvidujem aj ja. Ja som zas hlavný domáci smetiar. Spôsob likvidácie = vrecia (deti + ja + najatý miestny blízky alkoholik). Ten posledne menovaný má leví podiel na veci, lebo v "orechovej špičke" urobí zhrabanie a odvoz do kontajnera.
Manželka má tiež info, že orechové lístie sa do kompostu nedáva.
camelfly
08.02.07,18:17
ahojte poraďáci - záhradkári, prosím o praktickú radu čo urobiť s opadanými orechovými listami - dávate ich do kompostu? Vraj sa veľmi dlho rozkladajú - až 3 roky. Tak čo s nimi robíte - nechcela by som ich páliť..
Orechové lístie sa v komposte pomaly rozkladá, nie je preto vhodné do rýchlokompostov, ale ako si písala tri roky na rozklad stačia. Aby sa proces kompostovania začal, treba orechové lístie premiešať s iným záhradným odpadom a so zemou.

našťastie máme len listy od suseda ktorému to zaveje až k nám ;):)

alebo robiť čaj až do minutia listov :)
Čaj z listov orecha

1 čajovú lyžičku podrvených orechových listov zaparíme 0,25 l vriacej vody a necháme vylúhovať 20 minút. Pri zažívacích problémoch pijeme trikrát denne. Do kúpeľa pri nadmernom potení použijeme 100 g listov na 0,25 l vody a po vylúhovaní pridáme do kúpeľa.
durisovad
08.02.07,20:30
Ja viem tolko, ze orechove listie treba vyhodit (alebo spalit), ale cast z neho treba dat do budy psovi - je odpudive pre blchy. Moj otec hovoril, ze ked bol za Protektoratu v Nemecku v totalnom nasadeni, davali si orechove listy pod plachty, aby ich nestipali plostice.
vema
08.02.07,20:39
Ja, keď som na jeseň zasadila cesnak,tak na vrch som dala orechové listie.To mi poradila sestra,že je to dobré proti škodcom,čo napádajú cesnak.
ivetaf
16.02.07,18:31
Orechové listy vysušené , treba uvariť vo veľkom hrnci, pridať trochu saponátu, nechať vychladnúť a potom s tým postrekovať kvety, alebo stromy.
Je to dobré na vošky.
ondrejvla
16.02.07,21:42
Ja som mala istého času veľký problém s vlasmi, redli a začala sa mi robiť skoro pleš, dostala som odporúčanie : listy z orecha ale natrhané koncom júna, vtedy majú najväčšiu silu treba ich natrhať a natlačiť do plného 5 l hrnca, nechať ich vyvariť aspoň 5 minút, potom ešte nechať lúhovať a umývať s týmto odvarom vlasy. Ak sa dá aj denne! Mala som obavy, že oholím celý orech, ale on to ani nepocítil, robila som to takmer 2 mesiace a vlasy sa opäť objavili a rastú, napriek tomu, že už je odvtedy 11 rokov, som túto kúru viac nezopakovala. Zatiaľ chvála Bohu nebolo potrebné. Neverila som, ale mne pomohlo. Tak teraz neviem či sú jedovaté alebo proti blchám pre psa, ale mňa to nezabilo, iba posilnilo! Ale farba vlasov sa mi zmenila, už nie sú blond, ale šedivé...
misolga
16.02.07,22:07
S tými orechovými listami má Ondrejvla pravdu.Ja som ich zmiešala aj so žihľavou a bolo to super.Dodá to vlasom aj perfektný lesk a farbu a vlasy to posilní.
Dolcino
05.06.17,14:29
Orechové listy zhnijú skôr ako za tri roky. Musia mať však v komposte prístup vzduchu aby baktérie mohli pracovať. Baktérie bez kyslíka nemajú šancu kompost rozložiť. Nesprávne je kompostovať tak, že vykopeme jamu. Tým zamedzíme prístup kyslíka. Ideálne je kompost ohradiť a občas prehádzať. Listy zmiešať z iným odpadom. Ja v pohode skompostujem aj thuje. Nech sa darí, a mysleniu zdar.
bodliak
05.06.17,17:27
Za 10 rokov zhili určite.
ZahradnikAmater
15.06.17,20:42
Listy orecha pri svojom rozklade uvoľňujú kyseliny, ktoré sa v listoch iných stromov nenachádzajú. Tieto spomaľujú rast iných rastlín. To je dôvod, prečo sa neodporúča dávať ich do kompostu. Potláčajú rast iných rastlín.
Práve túto vlastnosť môžeme, v záhrade využiť. My sme listy orecha natlačili medzi nádrž na vodu a plot, je tam medzera asi 20 cm. Zabránili sme rastu pŕhľavy na tomto mieste, aj iných burín a tráv.