Mirčo1
02.12.04,09:15
Ahoj "PORAĎÁCI",
nenájde sa u niekoho osvedčený recept na pečenú kačicu ? Je to prosba mojej kolegyne, ako odozva na výborné recepty z tejto stránky. Ďakujem
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Tatiana
02.12.04,22:03
Kačicu poriadne nasolím-osolím zo všetkých strán aj z vnútra. Perfektne ju okorením - majoránkou a dám ju odležať do druhého dňa. Keď začínam piecť, do vnútra kačice dávam sušené slivky asi 6-7 a dva-tri jablká. Na vrch kačice dám plátky údenej slaniny, podlejem vodou a dám piecť do vyhriatej rúry. Počas pečenia ju podlievam. Olej alebo masť nedávam.Pečiem asi tak cca 2 hodiny. Podávam so zemiakovými knedľami a červenou kapustou. Dobrú chuť !!!!!!!!!!
deha
03.12.04,06:29
Ja ju dam do vedra, resp. nádoby so slanou vodou na 24 hod, resp. počas doby rozmrazovania a to perfektne odmočí vnútro aj presolí mäso.
Mirčo1
09.12.04,12:48
Ďakujem za rady, postúpim ich kolegyňke, ale už teraz sa mi zbiehajú slinky. Tuším to vyskúšam aj doma ( ešte jedna kačica mi ostala v mrazáku ).http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
ankap
10.12.04,11:29
Jedna malá rada. Hydinu, aj väčšie kusy mäsa vcelku (krkovička, karé), dokonca aj zemiaky pečiem vo fólii na pečenie - dostať v marketoch aj v každom lepšom papierníctve. Neoprská mi trúbu, nemusím podlievať, pekne to zapečie, je to proste super. Plnené kurča za hodinku a bez starostí. Vyskúšajte!
Daniela
10.12.04,11:56
Preto, že nemám rada kaičicu, nahrádzam ju pečeným kurčaťom na čiernom pive. Chutí rovnako ako kačica s červenou kapustou. Nemá chybu. Pečieme ako kačicu, len dáme 1/4 l piva (aj viac) a neustále polievame. Má krásnu farbu a chutí výborne.
Zuzka 335
25.08.10,07:00
Je tu čas pečenia kačíc a ja by som prosila o radu, ako d o b r e upiecť kačicu - doma vykŕmenú. Mám si kúpiť keramický prekáč? Mám ju piecť prikrytú? Piekla som ju na 160 stupňov 3 hodiny, polievala výpekom a napriek tomu v hornej časti pŕs bola húževnatá, akoby nedopečená, hoci bola krásne hnedá.
Ďakujem Vám.
VERONIKA6
25.08.10,07:04
osky
25.08.10,07:26
Je tu čas pečenia kačíc a ja by som prosila o radu, ako d o b r e upiecť kačicu - doma vykŕmenú. Mám si kúpiť keramický prekáč? Mám ju piecť prikrytú? Piekla som ju na 160 stupňov 3 hodiny, polievala výpekom a napriek tomu v hornej časti pŕs bola húževnatá, akoby nedopečená, hoci bola krásne hnedá.
Ďakujem Vám.

ja kacicu najskor dobre oplachnem ,nasolim zvnutra i zvonku-ochutim potom podla konkretneho receptu.
postup:
dno pekaca podlejem poharom vody a vlozim kacku prsami dolu!
potom pridam este tolko vody, aby jej bolo tak do polovice pekaca.
prikryjem vrchnakom/ak nemas dvoj-pekac,tak alobalom/a dam piect na 45 minut az 1 hodinku,na 160 stupnov.
potom pozriem,ci je koza od prs este dost pruzna-ci sa uz nelepi.
ak je este trochu surova,tvrda,necham dalej piect.ale ak je uz dost mäkka a je riziko ze neskor by sa roztrhla,rozpadla,kacicu uz obratim a viac sa uz obracat nebude..po tej hodine sa to uz musi casto sledovat,inak sa kacka prilepi a koza sa roztrha.
po obrateni kacky hore prsami ju peciem na rovnakom stupni este aj 2 hodiny,ked treba aj dlhsie.
skratka dovtedy,kym nie je jemne mäkka-to zistujem pichnutim spicateho nozika do prs i do stehna.
niekedy sa zda ze uz je mäkka a po pichnuti este vyjde krvava stava.treba to nechat dobre vypiect.
pocas pecenia ju pravidelne polievam stavou,lebo aj ked je prikryta,predsalen,vrch sa pripeka,zostal by suchy.
po upeceni ju este necham v rure na chvilu bez vrchnaka,aby sa do chrumkava upiekla koza,ale stupne neprepinam.stale peciem pozvolna.

poznamky:
1.dno pekaca neolejujem,lebo kacka sa mi potom zvykla prilepit a potrhala sa pri otacani.
2.kacku peciem najskor prsami dolu,prave preto,aby dobre zmäkli,po otoceni sa uz len dopecu a pripecie sa kozka.
osky
25.08.10,07:50
no a este moje odskusane receptiky;)

klasicka kacica s majoranom

ocistenu kacicu nasolit , dobre posypat grilovacim korenim a majorankou-potom vsetky koreniny rukou dobre porozotierat po kacici,aj zvnutra-majorankou nesetrit!
do vody v pekaci pridame ku kacke este zopar struckov cesnaku.
piect podla mojho navodu.
poznamky:kacicu mozeme aj naplnit/musime ju ale zasit,alebo dobre uzavriet pomocou ihlic ci sparadiel/,
alebo taku tristvrte hodinu pred dopecenim mozme pridat do pekaca par zemiakov.

vonava kacica

-pripravujem ako klasicku,len do jej vnutra vlozim stvrtky jablk a zopar susenych sliviek.do kacky este popicham vetvicky cerstveho rozmarinu. a pridavam k nej potom neskor upiect zemiaky.

moja vianocna kacka.
kacicu necham cez noc v slanej vode.naplnim ju plnkou a zasijem bielou nitou.posypem trochou majoranky a kminu a dobre to porozotieram po kacke rukou. rovnomerne do nej napicham vetvicky rozmarinu/cerstve sa v zime tazko zozenu,ale ja si to uz cez rok necham v celku uschnut,prave koli tejto kacke.a kto nema vetvicky,posype to mletym rozmarinom;)/.
vlozim do pekaca,dolejem 3 dcl piva,v ktorom som si rozmiesala 1 PL medu a este vody kolko treba.pridam par struckov cesnaku,stvrtky olupanych jablk a susene slivky.
dalej piect podla mojho postupu.
podavam to so zemiakmi a cervenou dusenou kapustou./väcsinou na 2.vianocny sviatok,alebo cez sviatky-ale nie na stedry vecer!/

vypek z tejto kacky je znacne sladky.
neda sa po stuhnuti pouzit na natieranie chleba alebo na pecenie zemiakov.
Zuzka 335
25.08.10,11:52
Ďakujem, vyskúšam a poviem. Niekde som čítala, že kačka sa má piecť na sieťke, aby sa nedusila, ale piekla. Neviem, akú sieťku možno použiť. Skúšala som kúpiť, ale nepochodila som.
trisestri
25.08.10,12:18
alabut
25.08.10,16:10
osky, si nezmar, ladujes tu recepty vo dne v noci, ja to nestiham varit, nieto konzumovat. Ta kacica ma stve, skusim podla tych receptikov upiect v nedelu kurca.
durisovad
25.08.10,17:04
Ja peciem kacicu tak, ze ju oderiem z koze a tuku, rozporcujem, z krku a kostnatej casti chrbta uvarim polievku. Casti urcene na pecenie posolim, posypem majorankou, necham asi pol dna odlezat v chladnicke a potom dam piect na troche tuku do pekaca s pokrievkou. Pecie sa cca 2 hodiny pri teplote cca 120 stupnov. Kozu so sadlom vyskvarim, scedim tuk, oskvaky zje psik a tuk ja na chlebe. Maso v pekaci podlievam vodou, nemame velmi radi mastne maso a prepaleny tuk.
osky
25.08.10,17:07
osky, si nezmar, ladujes tu recepty vo dne v noci, ja to nestiham varit, nieto konzumovat. Ta kacica ma stve, skusim podla tych receptikov upiect v nedelu kurca.

mimotemyno veru.mam receptov na tisic zivotov a tiez som vsetky este ani neskusila,ale ich odskusali moji pribuzni......
.ja strasne rada varim-ale nie v strese.a este radsej peciem.

tie kolace a zakusky co som pisala v noci-neviem co mi bolo,jednoducho som si lahla a nie a nie zaspat,tak som noc travila lepenim receptov,reku aspon cosi ponuknem druhym,kym mam cas -lebo ja mam hrozne vela dobrych receptov od mojej mamy a babicky.
potom mam vela kucharskych knih,starych,este z roku Pana:Da tam su tiez super veci a potom mam este vela knih a brozurok o vareni,co som si nakupila pocas zitia/4 roky/ v Taliansku.tie talianske napodobeniny -to je nieco uplne ine.....brrr
okrem toho mam takereceptove knizky o zdravi alebo na delenu ci vegetariansku stravu.......no a akoby tych receptov nebolo dost,vydala som sa do Rakuska a tu sa vari zas inak...tak sa zase ucim:---,aby moj muzicek nedudral.....
no a ked sa este pripojim na net,tak vyskakuju ku mne same .
pisem nove a ponukam tie svoje,vsak sme na porade.;)
ked budem mat zase trochu casu,opät cosi prilepim.
som rada ze cerpas,aj ja sa tu casto inspirujem.
Gapo
31.08.10,13:52
Kačku máme radi, do roka tak dva tri razy, aj viac by sa dalo, ale je to mastné a tak stačí na chuť. Zásadne nepodlievam kačicu vodou, iba ak je málo mastná. Nasolenú kačku dám do pekáča dolu prsiami a druhým ju prikryjem , pustí šťavu a aj tuk, dávam pozor ako písal (a) osky, aby sa neprilepila koža a keď je trochu pripečená, obrátim ju a pečiem prikrytú asi hodinu, samozrejme občas ju odokryjem a polejem výpekom, ak má málo masti pridám buď masť z chladničky, alebo olej. Žiadna slanina ani majoránka ani jablká, iba potrieť kožu trochou mlieka s medom, potom odokryjem a ak je dostatok masti, odoberiem ju a dopečiem odokrytú do zlatohneda, je mäkulinká, že je problém naporcovať ju. Potom treba dávať pozor na prsty, aby ste si ich nepohrýzli:D:---
osky
31.08.10,19:08
Kačku máme radi, do roka tak dva tri razy, aj viac by sa dalo, ale je to mastné a tak stačí na chuť. Zásadne nepodlievam kačicu vodou, iba ak je málo mastná. Nasolenú kačku dám do pekáča dolu prsiami a druhým ju prikryjem , pustí šťavu a aj tuk, dávam pozor ako písal (a) osky, aby sa neprilepila koža a keď je trochu pripečená, obrátim ju a pečiem prikrytú asi hodinu, samozrejme občas ju odokryjem a polejem výpekom, ak má málo masti pridám buď masť z chladničky, alebo olej. Žiadna slanina ani majoránka ani jablká, iba potrieť kožu trochou mlieka s medom, potom odokryjem a ak je dostatok masti, odoberiem ju a dopečiem odokrytú do zlatohneda, je mäkulinká, že je problém naporcovať ju. Potom treba dávať pozor na prsty, aby ste si ich nepohrýzli:D:---

Gapo,neviem si predstavit,z coho ti to zmäkne,ked tam nemas tekutinu.:confused:
to musis mat hrozne mastnu kacku.ved ta voda sa odpari a tuk ostane rovnako,ale ked pecies len na tuku a este pridavas mast-nemas to potom strasne mastne????
niekedy to skusim,ako pises.som zvedava........

ja som kacku pekavala aj s kminom ale tu v Rakusku sa robieva s majorankou-moj svagor je vyuceny kuchar a skoro ma vybil ked som ju tam 1.raz nedala:D.ale uznavam,ze spravi dobru chut.;)
Gapo
01.09.10,06:18
Nóóó, veď som napísal, že je zakrytá a tak sa neodparuje a ak je málo mastná, tak jej dám trochu vody, takže má sa v čom dusiť a samozrejme že pomaličky.
Viem, že sa dávajú koreniny, ale ja nie a je vynikajúca, lebo ja ju vyškvarím až je kožička chrumkavá a bez vrstvy tuku.:---:D
A ešte tento link.
http://mojachalupa.sk/content/pomaly-pe%C4%8Den%C3%A1-ka%C4%8Dica-alebo-hus
osky
01.09.10,12:23
Nóóó, veď som napísal, že je zakrytá a tak sa neodparuje a ak je málo mastná, tak jej dám trochu vody, takže má sa v čom dusiť a samozrejme že pomaličky.
Viem, že sa dávajú koreniny, ale ja nie a je vynikajúca, lebo ja ju vyškvarím až je kožička chrumkavá a bez vrstvy tuku.:---:D
A ešte tento link.
http://mojachalupa.sk/content/pomaly-pe%C4%8Den%C3%A1-ka%C4%8Dica-alebo-hus

mimotemykacicu vlozte do pekaca,ktory ale nemoze byt ovela väcsi ako samotny vtak.....:---:---:---

mozno to vyznie trapne,ale ked som si to precitala 1.raz, nezdrzala som sa smiechu.prislo mi to jak reklama na prezervativ-sory.
uz sa nesmejem:D
Zuzka 335
01.09.10,15:28
Ďakujem, vyskúšam a poviem. Niekde som čítala, že kačka sa má piecť na sieťke, aby sa nedusila, ale piekla. Neviem, akú sieťku možno použiť. Skúšala som kúpiť, ale nepochodila som.
Milí poraďáci, upiekla som kačku s medom, piekla som ju prikrytú na 125 stupňov 4 hodiny a bola naozaj vynikajúca. Bola to kačka z Tesca, takže sa spiekla a ušlo sa každému po troške. Chcem si vykŕmiť kačku doma, prosím, prosím, neviete, kto by predal lievik na kŕmenie kačiek, resp. husí?
Ďakujem Vám dopredu.
Zuzka
Gapo
09.10.10,14:26
Gapo,neviem si predstavit,z coho ti to zmäkne,ked tam nemas tekutinu.:confused:
to musis mat hrozne mastnu kacku.ved ta voda sa odpari a tuk ostane rovnako,ale ked pecies len na tuku a este pridavas mast-nemas to potom strasne mastne????
niekedy to skusim,ako pises.som zvedava........

ja som kacku pekavala aj s kminom ale tu v Rakusku sa robieva s majorankou-moj svagor je vyuceny kuchar a skoro ma vybil ked som ju tam 1.raz nedala:D.ale uznavam,ze spravi dobru chut.;)
Takže prišiel deň, keď manželka neodolala a kúpila kačku, dnes som ju piekol, ako som písal, tak som urobil. Do tejto som nedal ani mililiter vody ani gram oleja či masti. Nasolil som ju ako sa patrí večer pred pečením a ráno šup do trúby. Podotýkam okrem soli nič žiadne koreniny či jablká a pod. Nastavil som teplotu na 115 st.C, kačku prikryl druhým pekáčom a nevšímal som si ju skoro štyri hodiny, potom som ju odokryl, prihodil do masti pečienku, keď bola hotová vybral som ju a masť zlial na pečienku. Vtáka som horko ťažko za pomoci podberákov otočil, lebo sa skoro rozpadával a nechal zhnednúť, potom opäť obrat naspäť a prsíčka pekne do chrumkava. No a tu prikladám výsledok. Mňam je super.
lujza.j
09.10.10,14:31
čistá provokácia, mňáááám:)
Flinstone
09.10.10,14:35
keď som uvidel obrázky, zrazu som ostal hladný...
durisovad
09.10.10,14:37
Vyzera velmi chutne. Ja mam rada ku kacici cervenu dusenu kapustu a knedlik. A knedlik dobre poliat stavou z kacice. Je to sice nezdrave, ale uznajte, co zdrave je dobre?
Stefan2005
09.10.10,14:42
... neviete, kto by predal lievik na kŕmenie kačiek, resp. husí? ...

skús tu:

http://zvierata.bazos.sk/inzerat/4930725/Ako-najlepsie-vykrmite-kacice-a-husi.php
lenkam68
09.10.10,14:55
Takže prišiel deň, keď manželka neodolala a kúpila kačku, dnes som ju piekol, ako som písal, tak som urobil. Do tejto som nedal ani mililiter vody ani gram oleja či masti. Nasolil som ju ako sa patrí večer pred pečením a ráno šup do trúby. Podotýkam okrem soli nič žiadne koreniny či jablká a pod. Nastavil som teplotu na 115 st.C, kačku prikryl druhým pekáčom a nevšímal som si ju skoro štyri hodiny, potom som ju odokryl, prihodil do masti pečienku, keď bola hotová vybral som ju a masť zlial na pečienku. Vtáka som horko ťažko za pomoci podberákov otočil, lebo sa skoro rozpadával a nechal zhnednúť, potom opäť obrat naspäť a prsíčka pekne do chrumkava. No a tu prikladám výsledok. Mňam je super.
Presne takto pečiem kačicu alebo hus aj ja. Len s tým rozdielom, že ju pečiem v keramickom pekáči pri 250 stup. C a po odokrytí 225 stup. C a upečená je za cca hoďku a pol.
Beella
09.10.10,15:28
Ja už mám druhý rok odskúšaný tento spôsob pečenia.
http://www.apetitonline.cz/recepty/4217-pomalu-pecena-kachna.html

Jedno či kačku, či hus. Večer šup do rúry /pečiem v takej letnej kuchynke, takže nás nedráždi aróma :)/, ráno pridám stupne a je fakt neuveriteľná.
Medujem len vtedy, keď pečiem dve. Časť family nemá rada tú sladkú chuť mäska.
durisovad
09.10.10,15:54
Taketo pecenie vianocnej husi prezentoval aj herec Jamrich v jednej predvianocnej relacii v rozhlase. Pochvaloval si, ze s tym nie je vela roboty, ziadne kukanie do rury a vysledok je vyborny. Akosi sa mi to vtedy nezdalo, ale ked su s tym take dobre skusenosti, veru oprobujem aj ja.
Beella
09.10.10,16:50
Môžem odporučiť. Zo začiatku som mala problém s tým, že sa to nemá otvárať. Zvykla som si však. Až asi dokonca spohodlnela :-).
podhygmin:-)
12.10.10,08:34
Raz zacas si treba aj hladinu cholesterolu zvysit:-)
aninocka
13.10.10,10:46
Zuzka 335
14.10.10,05:49
Štefan, ďakujem!!!
Už som myslela, že sa to nedá kúpiť.
AlaNR
15.10.10,09:11
Ja pečiem kačku v takomto pekáči: http://www.kuchynskepotreby.cz/cz-detail-88930-pekac-nerezovy-tulip-34cm.html

má to dolu mriežku, takže nie je ponorená vo vode, vody dám akurát toľko, aby bola po mriežku.
Kačke iba narežem kožu na prsiach a nasolím, nedávam žiadne korenia, aby mi to "nezabilo" chuť, položím ju na mriežku prsami hore a pečiem ju pri 200stupňoch cca 1,5 hodiny. Po polovičke času pečenia ju 2-3x polejem a vždy sa podarí.