Jozef Mihál
20.10.06,12:28
Som zamestnankyňa v pracovnom pomere od roku 2003. Na jar 2004 som nastúpila na materské pri prvom dieťati. Po materskej nasledovala rodičovská dovolenka až do konca roka 2005.

Od 1.1.2006 som sa vrátila do zamestnania. Od 30.10.2006 by som mala znova nastúpiť na materskú pri druhom dieťati. Ako sa stanoví výška materského v mojom prípade?
Jozef Mihál
29.10.06,12:51
Vo vašom prípade nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo ešte v roku 2003. Podľa § 54 ods.5 zákona sa pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu nepovažuje prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca (z dôvodu poberania rodičovského príspevku) za zánik a vznik povinného nemocenského poistenia zamestnanca.

Podľa § 54 ods. 1 zákona je rozhodujúce obdobie rok 2005.

Pretože v roku 2005 ste nemali vymeriavací základ na platenie poistného, podľa § 57 ods.1 zákona sa výška materského určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Podľa § 57 ods.2 zákona pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za mesiac október.

Podľa § 53 je materské je 55% z denného vymeriavacieho základu.

Ak teda napríklad by ste mali (teoreticky za celý mesiac) október vymeriavací základ 24000 Sk, pravdepodobný denný vymeriavací základ by bola suma 800 Sk a materské 440 Sk na deň.
gotka
20.09.07,09:55
prosim o radu: ako stanovim pravdepodobny vymeriavaci zaklad zamestnanca, ktory odisiel v 7/2005 na prvu matersku a v 10/2007 nastupuje na druhu matersku bez predchadzajuceho nastupu do zamestnania. treba vraj zohladnit valorizaciu platu z r.2005. je na to urceny postup?
Lackor
08.08.08,12:04
Dobry den, pravdupovediac, toto je tema kvoli ktorej som si predplatil draka a preto by ma zaujimalo optimalne riesenie mojej situacie ktora je nasledovna:

Manzelka bola zamestana od 12.3.2007 do 31.3.2007, kedy odisla na matersku. Zaroven bola dobrovolne nemocensky poistena zhruba do konca novembra 2007. Momentalne je na rodicovskej dovolenke avsak opat cakame prirastok do rodiny s termino porodu april 2009.

Velmi by ma zaujimalo ako postupovat ak chceme ziskat maximalne materske.

Mame nasledovne moznosti:

1. Dobrovolne sa poistit (kedy? z akeho zakladu? Zmena vymeriavacieho zakladu v priebehu poistenia sa povazuje/nepovazuje za vznik/zanik poistenia?)

2. Bola zamestnana od 12.3.2007 do 31.3.2007 v rodinnej SRO za 30000 hrubeho. Kedykolvek ma moznost ukoncit rodicovsku dovolenku, zamestnat sa v tejto SRO a opatovne odist na matersku.

Prosim co doporucujete?

Dakujem

Riso
nikulik
30.11.08,20:57
prosim o radu: ako stanovim pravdepodobny vymeriavaci zaklad zamestnanca, ktory odisiel v 7/2005 na prvu matersku a v 10/2007 nastupuje na druhu matersku bez predchadzajuceho nastupu do zamestnania. treba vraj zohladnit valorizaciu platu z r.2005. je na to urceny postup?
Podla info ktore som nasla na porada.sk, by to malo byt tak, ze sa rata pravdepodobny VZ, co sa berie HM z posledneho zamestnania, a vypocita sa podla §57 ods.2, ako pisal pan Mihal v tejto teme vyššie.
Bodnarovaa
03.12.08,12:43
Dobry den potrebovali by sme odborne poradit. Rozvedenej matke poberajucej prispevok na opatrovanie,cca 3 roky, zomrelo dieta na ktore poberala prispevok.Medzitym otehotnela a je v šiestom mesiaci tehotenstva.Uradom prace je bol odobraty prispevok umrtim dietata.Jej prijem v sucasnosti tvori vyzivne vo vyske 640,- Sk a pridavok na jedno zijuce dieta.V obdobi od 11/2006 -8/2007 bola v pracovnom pomere.Prosim o radu ako dalej postupovat a co mozem a kde poziadat v suvislosti s materskou dovolenkou.Velmi pekne dakujem, prosim poradte .
vjana
30.07.09,15:04
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som v trvalom pracovnom pomere odkiaľ som odišla na prvú materskú. Teraz čakáme druhé bábätko. Som v 12 týždni - má pre mňa zmysel dopoistiť sa dobrovoľne aby som mala vyššiu materskú. Prvé dieťa nebude mať ešte 3 roky keď sa narodí druhé. Bude sa mi materská vypočítavať len z posledného príjmu, alebo si ju môžem prilepšiť DNP. Koľko musí trvať DNP aby som mala nárok na výplatu materského aj z DNP. Vdaka za odpoveď.
Jozef Mihál
30.07.09,16:49
Ak sa prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), materské z neho nezískate - pretože bude trvať menej ako 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

Materské sa Vám vypočíta z tzv. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (materské na deň = 55% z neho).

Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom nastúpite na materskú., čiže z príjmu, ktorý by ste mali v tomto mesiaci, ak by ste pracovali. A výšku tohto pravdepodobného príjmu potvrdí Váš zamestnávateľ.
daniek
19.08.09,20:46
Dobrý deň,
chcem sa opýtať čo v prípade, ak som v trvalom pracovnom pomere z ktorého som odišla na materskú dovolenku ktorá trvá. Neplatila som si DNP. Teraz však plánujeme druhé dieťa (následné tehotenstvo). Mohla by som sa aj počas rodičovskej dovolenky prihlásiť na DNP a prilepšit si tak prípadnú druhú materskú (ak sa podarí :))? Ako dlho a z akého VZ by som musela platiť DNP? Ďakujem.
Jozef Mihál
20.08.09,11:30
Ak nič neurobíte, tak materské pri druhom dieťati sa vypočíta z pravdepodobného príjmu, ktorý nahlási do SP zamestnávateľ.

Ak ten bude výrazne nižší ako 1084 € mesačne, tak sa oplatí zvážiť DNP.

Na DNP je možné prihlásiť sa aj vo Vašej situácií - to že ste na rodičovskej dovolenke tomu nijako nebráni.

Potom však pozor na zásady pri DNP:

1. Treba sa na DNP prihlásiť určite ešte pred otehotnením. Musíte splniť podmienku, že DNP trvalo aspoň 270 dní v období 2 rokov pred narodením dieťaťa.

2. A zvoliť si VZ daný ako rozdiel 1084 a pravdepodobného príjmu v zamestnaní.

Odporúčam preštudovať si toto:

http://www.porada.sk/t117227-materske-v-roku-2009-a.html
daniek
21.08.09,08:00
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať ako sa vyráta pravdepodobný príjem? Je to suma ktorú mám uvedenú v pracovnej zmluve? Alebo to bude tá istá suma z ktorej sa mi vypočítal materský príspevok pri prvom dieťati? A ešte druhá otázka VZ ako rozdiel 1084 a pravdepodobného príjmu v zamestnaní si budem musiet odvádzať po celú dobu od kedy sa prihlásim na DNP alebo mi stačí odvádzať z minima aspoň pokiaľ neotehotniem?
Jozef Mihál
21.08.09,19:48
Pravdepodobný príjem je vlastne vymeriavací základ na nemocenské poistenie, ktorý by ste teoreticky mali v mesiaci v ktorom nastupujete na novú materskú.

Túto sumu zapíše zamestnávateľ do potvrdenia o príjme a mala by zodpovedať príjmu, ktorý by ste mali, keby ste neboli doma na rodičovskej dovolenke ale chodili do práce.

Suma pri ostatnej materskej je už neaktuálna, veď za tie (dva, či tri) roky šli platy hore...

Rovnako by to nemala byť ani suma uvedená v pracovnej zmluve, ak sa pracovná zmluva počas vašej RD neaktualizovala. Mala by to byť vyššia suma.

Opakujem, v konečnom dôsledku túto sumu zapíše do "potvrdenia" zamestnávateľ.


Pokiaľ ide o DNP:

1. Aby sa vám vyplatila materská aj z DNP, tak DNP musí trvať (hoci prerušovane) najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

2. Ak chcete DNP optimalizovať, tak ešte pred otehotnením sa prihláste na DNP s najnižším možným VZ (295,50) a plaťte si ho povedzme dva-tri mesiace.

3. Po zistení, že ste tehotná, sa z DNP - pozor, najneskôr cca v 6-8. týždni tehotenstva - odhláste.

O deň - dva nato sa na DNP znova prihláste ale teraz už so základom daným ako rozdiel 1084 a pravdepodobný príjem v zamestnaní.

Dôležité je, aby ste tento krok stihli urobiť tak, aby od tohto prihlásenia sa na DNP až po nástup na materskú prešlo najmenej 26 týždňov.


Prečítajte si seriál, na ktorý som vám dal link o príspevok vyššie.

Pomaly, pozorne, niekoľkokrát.
MS77
11.11.09,13:26
Dobry den,
pri retazovom pôrode nahlasujem nieco do SP prostrednitvom RLFO a do ZP? (napr. zmenu z RD na opätovnú MD)?
Dakujem
MS77
11.11.09,14:03
Este prosim o odspuhlasenie či správne počítam pravdepodobný VZ na platenie poistného na nemocenske poistenie.
Zamestnankyna 20.10.2006 nastupila na MD a nasledne na to bez prerušena na RD, ktorá jej trvá. Dna 11.11. opat nastupuje na MD.
Jej mzda v roku 2006 bola 8.000 Sk, co dnes nie je ani minimálna mzda, t.z., keby pracovala musela by dostávať aspoň minimálnu mzdu, čiže je vymeriavací základ z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky ( bod 7- potvrdenia) uvádzam sumu 295,50 EUR ( min. mzda), alebo sumu (295,50/30)*10 = 98,50 EUR. Za odbodie od 1.11-10.11, a od 11.11.09 nastupuje na MD.
Dakujem
Tánička
12.11.09,14:01
Dobry den,
pri retazovom pôrode nahlasujem nieco do SP prostrednitvom RLFO a do ZP? (napr. zmenu z RD na opätovnú MD)?
Dakujem


Na SP sa nahlasuje: nástup na MD, ukončenie MD, nástup na RD + začiatok prerušenia poistného (čo je vlastne dátum nástupu na RD).
Ak nastupuje na ďalšiu MD a nastupuje rovno z RD, tak sa nahlási ukončenie RD + ukončenie prerušenia poistného (dátum rovnaký s dátumom ukončenia RD) a nahlási sa nástup na MD. Ak skončí MD a ide hneď na RD tak sa hlási ukončenie MD, nástup na RD + začiatok prerušenia poistného a nakoniec ukončenie RD + ukončenie prerušenia poistného.
Pri nahlasovaní MD a RD začiatok aj ukončenie sa zaklikne na RLFO "zmena", pri nahlasovaní začiatku a ukončenia prerušenia poistného sa zaklikne na RLFO "prerušenie".
To isté sa nahlasuje aj na ZP, len tu sa nehlási začiatok a ukončenie prerušenia poistného. Začiatok a ukončenie MD je kód 1O a začiatok a ukončenie RD je kód 1C.
teofil
13.11.09,10:59
Dobrý deň, p. Mihál, veľmi by som Vás prosila o odpoveď, pretože aj keď som si naštudovala príspevky k tejto téme, nie som si vôbec istá riešením môjho prípadu. Od júna 2004 som SZČO a od tohto dátumu som bola aj nemocensky poistená, najprv dobrovoľne, potom povinne. Platila som si odvody v minimálnej výške. Súčasne som sa od 05.03.2007 zamestnala s hrubou mzdou 26 000,- Sk. V júli 2007 som nastúpila na materskú dovolenku a súčasná rodičovská dovolenka by mi mala končiť v auguste 2009. Materské mi bolo priznané len z nemocenského poistenia, ktoré som si platila ako SZČO. Od nástupu na materskú dovolenku si odvody ako SZČO neplatím a od 01.01.2009 som živnosť pozastavila, aby som neprišla o rodičovský príspevok. Ako som z príspevkov pochopila, tak doba nemocenského poistenia sa neprerušuje počas trvania materskej (rodičovskej) dovolenky. Prosila by som Vás teda o radu, akú výšku materskej by som dostávala v prípade, že druhé dieťa by sa nám narodilo v októbri 2010. Mala by som nárok na materské aj ako SZČO aj ako zamestnanec a vznikol by mi vôbec nárok na materské? Po ukončení súčasnej rodičovskej dovolenky by som živnosť zatiaľ neobnovovala, ale do zamestnania by som nastúpila. A čo v prípade, ak by som do zamestnania nastúpila a po niekoľkých týždňoch by som sa stala dočasne práce neschopná? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
15.11.09,15:58
Až mi je zle, keď to čítam. Tým, že ste pozastavili živnosť, aby ste nestratili nárok na rodičovský príspevok, Vám zaniklo povinné nem. poistenie SZČO. Pri druhom dieťati Vám tak nevznikne nárok na materské z poistenia SZČO - lebo nebude existovať.

Budete mať nárok na materské len z poistenia zamestnanca.

Ak po nástupe do zamestnania budete po niekoľkých týždňoch PN, budete mať nárok na nemocenské.
nicka
02.01.10,20:06
Dobrý večer pán Mihál, poprosím Vás o radu... S druhým dieťaťom som doma a poberám rodičovský príspevok. Poberala som maximálnu materskú, ku ktorej mi pomohol môj zamestnávateľ podľa Vašej rady /ukončenie PP a nový PP s novým VZ/. Zamestnávateľ ale zanikol v apríli 2009. Dieťa bude mať 3 roky 21. 10. 2010. Už Ste mi raz pomohli a vôbec ma nenapadla takáto situácia... ale ak som teraz tehotná - neplánovane...mám vôbec nárok na materskú? Samozrejme som nestihla DNP ku koncu roka /ak by som bola tehotná, určite by to aj tak nebolo 270 dni/ ... :eek: a ak by nebola materská, potom by mi aj padol nárok na zvýšený rodičovský potom... už sa to zamotať viac ani nemohlo :mee:

Ďakujem
Jozef Mihál
02.01.10,22:01
Pokiaľ trval PP (teda pokiaľ nezanikol zamestnávateľ) tak táto doba bola počas Vašej RD dobou prerušenia povinného nem. poistenia zamestnanca a zohľadní sa pri zvažovaní nároku na materské pri ďalšom dieťati.

Takže: Nárok na materské pri ďalšom dieťati budete mať vtedy, ak v období posledných 2 rokov pre pôrodom budete mať 270 dní nem. poistenia - vrátane doby RD pri predošlom dieťati, kým ešte existovalo zamestnanie.

Ak napríklad pôrod bude 1.9.2010, tak zoberieme obdobie:

1.9.2008 - 31.8.2010

a skúmame, koľko bolo dní NP.

A zistíme, že od 1.9.2008 do 30.4.2009 ešte trvalo zamestnanie - táto doba sa započíta. To by bolo cca 240 dní.

Takže stačí si to doplniť teraz založeným DNP a materskú máte.

S tým, že ak nové DNP bude trvať aspoň 26 týždňov do začiatku materskej, materská sa vypočíta z VZ na DNP.

Ak menej, materská sa vypočíta zo základu 319,58 €.
nicka
02.01.10,23:12
... tak teraz DNP z maximálneho VZ a to stihnem 26 týždňov poistenia.
Ďakujem, veľmi Ste ma potešil... ešte že Vás máme :-)
Jozef Mihál
02.01.10,23:37
Ok, ale vo vlastnom záujme si overte, dokedy ste boli v SP registrovaná ako zamestnanec.
lenkak
19.01.11,13:03
Prosím o potvrdenie:
Zamestnankyňa je na RD. RD jej končí v apríli, dieťa bude mať tri roky. Jej ho ale do škôlky nezoberú, až od septembra, tak požiadala o neplatené voľno, s tým, že sa bude naďalej starať o dieťa, nahlási to potom aj na SP, ZP. My s NV súhlasíme, pp naďalej trvá. Teraz ale zistila, že bude mať druhé dieťa, a porodiť by mala v septembri. Teda na NV by mala byť zhruba 4 mesiace. Bude sa jednať o reťazový pôrod?
Ak áno, potom jej vypíšem papiere ohľadom predpokladaného VZ, a môžem ho o nejakú čiastku navýšiť aj keď nemala minimálnu mzdu?
Ešte doplním, že má s nami uzatvorenú dohodu, ovplyvní to niečo?
Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
19.01.11,14:49
Túto otázku by som dala na SP, lebo ešte dnes neviem, ako to bude SP vykladať. Ja by som povedala, že by sa mal použiť pravdepodobný DVZ zo zamestnania.
lenkak
19.01.11,18:06
Ďakujem, ja si to myslím tiež.
Skúsim im napísať mail.
nikulik
21.01.11,12:36
Poprosim vas o vysvetlenie. Kamaratka nastupila 06.02.2009 na druhu matersku, 20.08.2009 nastupila na rodičovsku, a teraz cakaju dvojicky,predpokladany nastup na MD by mala mat 02.05.2011. Ešte doplnim ze pred tou druhou materskou bola 270 dni nemoc.poistena,mala narok na matersku. Otazka je ako teraz ratat dni nemoc.poistenia.Viem,ze pri nastupe na MD da papier ZL-ovi a ten urči pravdepodobny VZ,ale bude mat narok na matersku? Neodratava sa dni rodic.dovol. z nemoc.poistenia?
Jana Motyčková
21.01.11,18:51
Doba na RD sa započítava do doby poistenia.
nikulik
21.01.11,21:19
Ale pri retazovom pôrode sa predsa určuje pravdepodobny VZ, a v novele je napisane toto: (označene červenym)
Pravdepodobný DVZ je 1/30 minimálneho základu, ktorý platí ku dňu, kedy vznikol dôvod na poskytnutie ND. Pravdepodobný DVZ u poistenca, ktorý mal prerušené poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok je 1/30 z VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie ND. Pravdepodobný DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.

či zapocitanie RD do doby poistenia pri určeni naroku na matersku je jedna vec a pri určeni pravdepodobneho VZ vec druha? fakt nechapem.
nikulik
21.01.11,21:33
uz som to nasla v teme materska. započitava sa RD do doby poistenia, mali ste pravdu,ospravedlnujem sa,ze som pochybovala.:)
lenkak
03.03.11,08:48
Túto otázku by som dala na SP, lebo ešte dnes neviem, ako to bude SP vykladať. Ja by som povedala, že by sa mal použiť pravdepodobný DVZ zo zamestnania.

pripájam odpoveď zo sp:
Vychádzajúc z uvedených skutočností, nemocenské poistenie zamestnankyne je síce z vyššie uvedených dôvodov v súčasnosti zaniknuté, avšak v zmysle zákona sa nemocenské poistenie zamestnanca obnoví nástupom na materskú dovolenku, ak bude ukončené pracovné voľno bez náhrady mzdy.
Nakoľko dôvod na poskytnutie materského nevznikne nasledujúci deň po skončení prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, ale z dôvodu skončenia čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy, pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca bude jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu.
Jana Motyčková
03.03.11,18:43
pripájam odpoveď zo sp:
Vychádzajúc z uvedených skutočností, nemocenské poistenie zamestnankyne je síce z vyššie uvedených dôvodov v súčasnosti zaniknuté, avšak v zmysle zákona sa nemocenské poistenie zamestnanca obnoví nástupom na materskú dovolenku, ak bude ukončené pracovné voľno bez náhrady mzdy.
Nakoľko dôvod na poskytnutie materského nevznikne nasledujúci deň po skončení prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, ale z dôvodu skončenia čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy, pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca bude jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu.
Dúfala som, že to tak nebudú vykladať.
V tomto prípade odporúčam, aby pred materskou ukončila neplatené voľno a nastúpila aspoň na jeden deň do práce - stačí si vyčerpať dovolenku na ktorú jej vznikne nárok vďaka materskej. Potom by sa mal použiť pradepodobný DVZ z jej skutočného príjmu.
(Ale skúste prípadne aj toto "pre istotu" preveriť v SP - ale malo by to byť takto v poriadku).
lenkak
03.03.11,21:39
Janka,
to by bolo super. Ona má starú dovolenku nevyčerpanú tuším 19 dní, to sa jej prenieslo z prvej MD, nečerpala dovolenku pred RD. Keď sa odhlási z NV, a bude do nástupu novej MD čerpať tých 19 dní, potom by sa mal vymeriavací základ počítať z tých 19 dní? Alebo koľko dní si bude čerpať dovolenku. Správne som to pochopila?

Teraz pozerám
§ 57 (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho
základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z
dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.“.
Platí aj prerušené povinné NP z titulu neplateného voľna?

alebo
§ 54 (3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

§ 57 (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie

a už sa neviem z toho vymotať, ktoré pre ňu platí.
Ďakujem za pomoc.
lenkak
06.03.11,21:01
Posúvam.
Jana Motyčková
07.03.11,12:35
Platí pre ňu, že poistenie trvalo aspoň 90 dní,lebo pre účely zistenia RO sa prerušenie nepovažuje za zánik a nový vznik poistenia.
To ustanovenie v §57 ods.2 sa dá vykladať rôzne, preto som odporúčala dať radšej dopyt aj na tento prípad.
V predchádzajúcom prípade sa oni odvolávajú, na to že pravdepodobný DVZ sa použije z dôvodu podsľa ods.1 písm. b) - dôvod na poskytnutie ND vznikol v deň vzniku poistenia. Ak pred materskou bude alečerpať dovolenku, potom dôvodompoužitia pravdepodobného DVZ je ods.1 písm. a) - v RO (minulý rok) nemal VZ, potom §57 pods.2 by už mohli vykladať tak, že mala prerušené poistenie z dôvodu rodičovskej dovolenky (v RO). Ale ruku do ohňa za to nedám, že ten §57 ods.2 bude SP takto vykladať - preto treba dať dopyt.

Inak starú dovolenku by mala podľa Zákonníka práce čerpať hneď po nástupe po rodičovskej dovolenke. Vzhľadom na novu materskú jej vznikne ale nárok aj na ďalšiu dovolenku a tú by si mohla vyčerpať pred materskou.

Ak by to nešlo inak- tak by som to riešila tak - aby nemusela preušiť poistenie kôli neplatenému voľnu - že si bude povedzme pol dňa brať dovolenku a pol dňa neplatené voľno (to nie je prerušenie). Je to trochu divné, ale nič iné mi nenapadá. Aspoň zatiaľ.
lenkak
07.03.11,12:43
hmm, ďakujem, ja určite dám otázku na SP.
Toľko dní ako bude na NV určite nebude mať dovolenku, veď to sú 4 mesiace. :(
Lubinka01
29.09.11,08:04
Dobrý deň,od 15. augusta 2009 som nastúpila na materskú dovolenku, následne až dodnes pokračujem v rodičovskej dovolenke. Od augusta 2010 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie z minima. Moja mzda pred nástupom na MD v roku 2009 bola 860 eur v hrubom. 1. oktobra nastupujem na ďalšiu materskú dovolenku. Na SP mi povedali, že moja materská sa bude počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý by som zarobila, keby som pracovala - teda z tých 860 plus z toho, čo som si platila ako dobrovolne nemocensky poistená. Vychádza to viac ako je max VZ - teda nejakých 1240 eur. Materská sa mi teda bude rátať zo sumy cca 1116 eur. Niekde som sa dočítala, že je možnosť požiadať SP o vrátenie naviac zaplateného poistného - teda tých 1116 mínus 1240 eur - cca 120 eur, nakoľko som prekročila max hranicu VZ. Na SP mi ale povedali, že
keďže som posledné dva roky nepracovala ale bola som na RD, tak si nemôžem požiadať o vrátenie, pretože môj príjem je vlastne za tieto dva roky nula. Mám však viac ako 20 dní dovolenky. Čo keby som si napr. 2-3 dni medzi RD a nástupom na MD vyčerpala? Vtedy by sa mi to ako rátalo? Vrátili by mi nejaké peniaze? Vopred Vám veľmi ďakujem za
pomoc.
MIRKA
11.01.12,19:11
dobry den,
momentalne som na riadnej rodicovskej dovolenke a pravdepodobne poziadam o predlzenu RD zo zdravotnych dovodov dietata. planujem este dalsie dieta a otazky su:
1. pocita sa aj predlzena RD do nemocenskeho poistenia, a teda mala by som narok na materske z prijmu pred prvou MD?
2. ak by som po riadnej RD nastupila do prace, avsak do zaciatku dalsej MD neodpracovala 270 dni, tak sa sa mi pocita materske z prijmu v obdobi medzi skoncenou RD a zaciatkom tejto MD?
Jana Motyčková
12.01.12,08:43
1. Predĺžená rodičovská dovolenka sa tiež započítava do doby poistenia pre nárok na materské. Samozrejme predĺžená RD môže byť poskytnutá iba zo zdravotných dôvodov dieťata.
2. Odpracovanie/neodpracovanie 270 dní je nepodstatných. Napr. :
- nástup do práce v r.2012 a na materská začne v r.2013 - rozhodujúce obdobie, bude rok 2012 (prakticky od nástupu do práce) - teda materská sa vypočíta z príjmu v r.2012
- nástup do práce r.2012 a materská začne v r.2012 - rozhodujúce obdobie je rok 2011, ak v tom roku príjem nebol, materská sa vypočíta z pravdepodobného vymeriavacieho základu - to je to, čo by ste zarobili v mesiaci, kedy nastupujete na materskú.
MIRKA
12.01.12,13:41
dakujem pekne za odpoved, ale este sa k tomu vratim...
1. z coho sa teda vypocita materske v tomto pripade?
2.
- moje dieta dovrsi 3 roky az 16.12.2012 a skor pravdepodobne do prace nepojdem, takze ak sa zamestnam od 17.12.2012, tak sa mi materske vypocita len z tych 14 odpracovanych dni v roku 2012?
- ta druha moznost mi nehrozi, ale som zvedava... ak by som mala na zmluve 1000e/mesiac, tak moj pravdepodobny VZ by bol tychto 1000e?
MIRKA
12.01.12,13:53
este mam otazky od kamaratky, ktora pracuje pre SR v zahranici a riadia sa slovenskym zakonnikom prace...
je tehotna a ma zmluvu na dobu urcitu, zamestnavatel ju nuti pred odchodom z prace na MD podpisat dohodu o skonceni PP.
1. aky ma dovod zamestnavatel takto konat voci nej ??? ma z toho nejake vyhody??
2. ak nepodpise teda dohodu o SPP pred nastupom na MD, tak jej PP konci datumom dohodnutym v zmluve?
3. spravdila sa chodi na MD 6 tt pred terminom porodu, ale je niekde v zakone urcene, kedy musi zamestnanec odist na MD, alebo je to na ich dohode?
Jana Motyčková
12.01.12,14:31
dakujem pekne za odpoved, ale este sa k tomu vratim...
1. z coho sa teda vypocita materske v tomto pripade?
2.
- moje dieta dovrsi 3 roky az 16.12.2012 a skor pravdepodobne do prace nepojdem, takze ak sa zamestnam od 17.12.2012, tak sa mi materske vypocita len z tych 14 odpracovanych dni v roku 2012?
- ta druha moznost mi nehrozi, ale som zvedava... ak by som mala na zmluve 1000e/mesiac, tak moj pravdepodobny VZ by bol tychto 1000e?
1. Princíp platí rovnaký, ako som uviedla ... ale neviem v akom prípade.
2. áno a áno.
Jana Motyčková
12.01.12,14:37
este mam otazky od kamaratky, ktora pracuje pre SR v zahranici a riadia sa slovenskym zakonnikom prace...
je tehotna a ma zmluvu na dobu urcitu, zamestnavatel ju nuti pred odchodom z prace na MD podpisat dohodu o skonceni PP.
1. aky ma dovod zamestnavatel takto konat voci nej ??? ma z toho nejake vyhody??
2. ak nepodpise teda dohodu o SPP pred nastupom na MD, tak jej PP konci datumom dohodnutym v zmluve?
3. spravdila sa chodi na MD 6 tt pred terminom porodu, ale je niekde v zakone urcene, kedy musi zamestnanec odist na MD, alebo je to na ich dohode?
1. Zamestnávateľ z toho priame finančné výhody nemá, iba menej "papierovačky" - nemusí robiť za ňu výkazy, sledovať nejaké dátumy a skôr môže byť problém v tom, že na jej miesto chcú prijať niekoho iného.
2. Ak má zmluvu na dobu určitú, PP skončí dátumom uvedeným v zmluve.
3. V zákone je 6-8 t pred predpokladaným pôrodom. Môže na materskú ísť aj neskôr, potom ale je materské vyplácané najviac do 28 t. po pôrode (aj keby porodila skôr). Inak je vyplácané 34 t, ak je osamelá 37t od začiatku materskej.
nikulik
21.05.14,15:02
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. 29.10.2014 mi končí rodičovská dovolenka, a presne 29.10.2014 čiže v ten isty den nastupujem na matersku dovolenku. Pred prvou materskou som bola zamestnana na určitu dobu, ktora mi skončila počas poberania prvej materskej. Prosim poradite mi či budem mať narok na matersku pri druhom dietati, ak uz nie som zamestnanec? Lebo v Soc.poistovni mi povedali, ze nedostanem nic. Teda uplne nic? Ani nejake minimum?
Jana Motyčková
22.05.14,13:06
Ak zamestnanie skončilo, tak nie ste na rodičovskej dovolenke, len dostávate rodičovský príspevok. Čiže doba sa nepočíta do doby nem. poistenia, lebo zamestnanie nebeží. Ak ste nemali DNP alebo niečo, napr. nejakú dohodu s pravidelným príjmom, nárok na materské nie je. Budete mať nárok na rodičovský príspevok od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.
mia_mi
24.07.14,12:08
Dobry den, poprosim Vas o radu. 1.1.2011 som nastupila na matersku dovolenku, nasledne na rodicovsku dovolenku, ktora sa mi skoncila 7.2.2014. Moj pracovny pomer z roku 2010/2011 stale trva, len som od 8.2.2014 na neplatenom volne. Teraz cakam druhe dieta, ktore sa ma narodit v decembri 2014 (teda na MD by som mala nastupit este v roku 2014). Budem mat narok na materske? Dakujem pekne
Jana Motyčková
25.07.14,06:43
Nárok na materské by mal byť, ale otázka je v akej výške. Použije sa pravdepodobný zárobok. V prípade, že by sa nenastupovalo po neplatenom voľne, použije sa skutočný pravdepodobný zárobok, ale ak sa nastupuje na materskú po neplatenom voľne kedysi SP v takomto prípade používala pravdepodobný zárobok najviac vo výške z minimálneho základu (lebo dôvodom použitia bolo, že materská vznikla v deň vzniku poistenia). Či ešte takýto výklad platí, neviem. Odporúčam radšej nastúpiť do práce pred materskou, napr. vyčerpať si dovolenku a následne ísť na materskú.
mia_mi
27.07.14,19:41
Nárok na materské by mal byť, ale otázka je v akej výške. Použije sa pravdepodobný zárobok. V prípade, že by sa nenastupovalo po neplatenom voľne, použije sa skutočný pravdepodobný zárobok, ale ak sa nastupuje na materskú po neplatenom voľne kedysi SP v takomto prípade používala pravdepodobný zárobok najviac vo výške z minimálneho základu (lebo dôvodom použitia bolo, že materská vznikla v deň vzniku poistenia). Či ešte takýto výklad platí, neviem. Odporúčam radšej nastúpiť do práce pred materskou, napr. vyčerpať si dovolenku a následne ísť na materskú.

Dakujem velmi pekne za odpoved:)
Situacia je vsak taka, ze mam rizikove tehotenstvo a pojdem na PN (po skonceni neplateneho volna az do nastupu na MD). meni to nieco na situacii alebo sa mam predsa len snazit aspon jeden den odpracovat...? velmi pekne dakujem
Jana Motyčková
29.07.14,06:33
Ak sa skončí neplatené voľno a nastúpite na PN, začne Vám poistenie, pri PN je výška nemocenského ako som písala vyššie, potom ak nastúpite na materské po PN, už bude materské počítané zo skutočného pravdepodobného zárobku.
Aj v tomto prípade je lepšie pred PN čerpať dovoelnku.
zhv
29.09.14,06:44
Dobrý deň,
zamestnanec je zamestnaný vo firme na pracovnú zmluvu od 05.01.2012 na dobu neurčitú ( nástupný plat 1153,50€),od 05.03.2013 do 15.01.2014 bola MD,teraz je na RP.Znova je tehotná nástup na MD asi 05/2015. Ako sa jej bude počítať MD v roku 2015?? v 10/2014 nastúpi znova do práce, ked bude na PNS napr. v 11/2014 ako sa jej bude počítať PNS

Z platu 1153,50??
pdnovalubovna
22.06.16,11:57
Dobrý deň, chcem sa opýtať na moju situáciu. Som zamestnankyňa momentálne pracujúca popri rodičovskej dovolenke na polovičný úväzok. Otehotnela som a druhé dieťa sa narodí ešte pre dovŕšením 3 rokov prvého dieťaťa. Mám nárok na materské a z akého vymeriavacieho základu sa mi bude vypočítavať materské? Pred prvým tehotenstvom som pracovala 10 rokov s hrubou mzdou 700€. Momentálne mám 348 € hrubú mzdu z práce popri rodičovskej dovolenke stále u toho istého zamestnávateľa, len na polovičný úväzok. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
22.06.16,20:56
Bežia vám súbežne oba pracovné pomery? Ak áno, môźete mať nárok na materské z oboch PP. SP ale môže kontrolovať, či to nemá byť ten istý pôvodný PP - či je v pracovnej zmluve iný druh práce.
pdnovalubovna
23.06.16,05:15
Nie, mám len jeden pracovný pomer, ale mám dodatkom zmenený úväzok a druh práce.
Jana Motyčková
29.06.16,09:14
Čiže nie je to práca popri rodičovskej dovolenke (máte rodičovský príspevok a to je iné), to len objasnenie pojmov, prečo som sa pýtala.
Ak je to takto a pôjdete na materskú tento rok, materské sa bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v r. 2015. Ak ste v r. 2015 nemali VZ (boli ste na rodičovskej dovolenke alebo materskej dovolenke), materské sa určí z pravdepodobného zárobku - čo by ste zarobili, keby ste robili v mesiaci nástupu na materskú.
ivab
01.07.18,13:10
Dobrý deň, zamestnankyňa má PP od 05.01.2015, od 07.04.2015 na materskej dovolenke, RD ukončená 20.05.2018, od 21.05.2018 na neplatenom voľne, zistila že je opäť tehotná. Ak ukončíme neplatené voľno k 02.07.2018, doba MD+RD sa započítava do doby 270 dní? Ak áno,ako je najvýhodnejšie to spraviť pre najvyššiu materskú?
Jana Motyčková
01.07.18,20:57
áno, započítava sa. Ak pôjde na materskú v r.2019, najlepšie je dať vysoký príjem a kombinované s PN.
ivab
03.07.18,08:14
Ďakujem za odpoveď.
ivab
10.07.18,07:46
áno, započítava sa. Ak pôjde na materskú v r.2019, najlepšie je dať vysoký príjem a kombinované s PN.


Dobrý deň, ešte poprosím o informáciu, nástup na materskú zamestnankyne z predošlého môjho príspevku je nakoniec ešte v roku 2018, teda musím to riešiť inak. Momentálne je teda na neplatenom voľne, ak ukončím u terajšieho zamestnávateľa PP, na napr. týždeň ju prihlásim k inému zamestnávateľovi a následne po týždni odhlásim a nahlásim naspäť k terajšiemu zamestnávateľovi, zaplatí poistné za 90 dní, bude sa jej tiež započítavať obdobie RD u terajšieho zamestnávateľa do obdobia 270 dní? Asi nie je iná varianta na najlepšiu materskú, vzhľadom na nástup na MD v tomto roku, ako zaplatiť za tých 90 dní? Ďakujem.
Mila123
21.02.21,19:53
Dobrý deň, zamestannkyňa na RD je znovu tehotná, termín pôrodu je stanovený na 10/2021. Jej manžel by teraz chcel ísť na RD s poberaním materského. Dieťa má koncom roka 3 roky. Pre zamestnávateľa (ženy) nerobím nič, je u nás na RD. Ku dňu nástupu na novú MD ukončím prerušenie poistného? zmena sa už nerobí......
A ešte jedna otázka: má vplyv na novú MD ten fakt, že ostane u nás v zamestnaní osobou starojúca sa o dieťa? V inom zamestnaní má DoPČ, kde predpokladám jej vznikne nárok na druhú MD.....ďakujem za Váš názor.
Jana Motyčková
22.02.21,14:02
Dobrý deň, zamestannkyňa na RD je znovu tehotná, termín pôrodu je stanovený na 10/2021.

1.Jej manžel by teraz chcel ísť na RD s poberaním materského. Dieťa má koncom roka 3 roky. Pre zamestnávateľa (ženy) nerobím nič, je u nás na RD. Ku dňu nástupu na novú MD ukončím prerušenie poistného? zmena sa už nerobí......
2.A ešte jedna otázka: má vplyv na novú MD ten fakt, že ostane u nás v zamestnaní osobou starojúca sa o dieťa? V inom zamestnaní má DoPČ, kde predpokladám jej vznikne nárok na druhú MD.....ďakujem za Váš názor.

1. správne

2. u vás je na rodičovskej dovolenke, nárok na materské u vás jej vznikne z pravdepodobného zárobku.