Jozef Mihál
12.11.06,17:17
Od akého veku môže študent pracovať formou dohody o brigádnickej práci študentov?
Jozef Mihál
12.11.06,16:19
Tu sú dôležité ustanovenia § 11 ods.2 až 5 Zákonníka práce:

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Fyzická osoba, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, môže výnimočne vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť, jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri
a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
b) športových podujatiach,
c) reklamných činnostiach.

(5) Fyzickej osobe, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, výkon ľahkých prác povoľuje príslušný inšpektorát práce po dohode s orgánom na ochranu zdravia. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať.

Dôležité je, že fyzická osoba môže vykonávať práce (aj na základe dohody o brigádnickej práci študentov) až vtedy, ak splní obe nasledujúce podmienky:
1. Dovŕšila najmenej 15 rokov.
2. Ukončila povinnú školskú dochádzku. Povinná školská dochádzka trvá 10 rokov a trvá najdlhšie do konca školského roka v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov (pozor, započítavajú sa aj prázdniny, teda školský rok trvá až do 31.8.).

Príklad 1.: Študent dovŕši 16 rokov v marci 2006 a v auguste 2006 má za sebou 10 rokov školskej dochádzky, zamestnať sa môže od 1.9.2006.

Príklad 2.: Študent dovŕši 16 rokov až v októbri 2006 avšak 31.8.2006 má za sebou 10 rokov školskej dochádzky, zamestnať sa môže od 1.9.2006.

ZP_§11
Ludula
09.07.07,11:46
Chceme zamestnať študenta, ktorý dovŕši 16 rokov 31.7.2007. Na základe Vášho príspevku ho môžeme na dohodu o BPŠ zamestnať až od 1.8.2007.
Môžeme ho zamestnať ešte pred dovršením 16 rokov na dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem. Ludula
Tweety
09.07.07,11:49
Nie, pre DOVP platí rovnaké obmedzenie.
Iveta G II
10.07.07,06:27
Dobrý deň. Pán Mihál, chcem sa opýtať ohľadom zamestnávania na DoBPŠ. Bola som na dovolenke a zamestnávateľ prijal do zamestnania študentov na DoBPŠ, teraz som zistila že už majú 16 rokov, ale podľa všetkého nemajú ešte skončenú 10 ročnú dochádzku keďže čítam že sa započítava až 31.08.2007, Neviem teraz že či už môžu pracovať na dohodu o BPŠ alebo ešte nie a čo ďalej keď už sú od 04.07.2007 nahlásení na soc. poisť. Ďakujem
Jozef Mihál
10.07.07,06:44
Odporúčam okamžite zrušiť uvedenú DoBPŠ z dôvodu, že pri jej uzatvorení bol porušený Zákonník práce, § 11 ods. 2. Ku dňu zrušeniu DoBPŠ súčasne podáte odhlášku zo SP.
alena11
10.07.07,09:48
Podmienka je ukončenie povinnej školskej dochádzky.
Iveta G II
10.07.07,11:01
Pán Mihál, ďakujem za radu ale chcela by som Vás ešte požiadať o jednú. Keďže pracujú iba v areáli firmy ( zametanie, poriadky ) či by sa to nedalo považovať za výnimočné vykonávanie ľahkej práce, ktorá neohrozuje zdravie a bezpečnosť. Je to iba na jeden mesiac, alebo ako radíte dohodu o BPŠ radšej ukončiť. Ďakujem
Jozef Mihál
10.07.07,11:16
§ 11 ods. 4 ešte raz:

(4) Fyzická osoba, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, môže výnimočne vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť, jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri
a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
b) športových podujatiach,
c) reklamných činnostiach.

To "zametanie a poriadky" pod písmenkami a) až c) jednoducho nevidím, takže - nedalo by sa to.
hontapex
13.07.07,04:16
dobrý deň, chcela by som sa spýtať koľko môže zarobiť študent na DoBPŠ a aký je minimálny rozsah pracovného času na týždeň. Ďakujem
Jozef Mihál
13.07.07,06:11
Zárobok na DoBPŠ nie je ničím obmedzený.

http://www.porada.sk/t35803-dohoda-vyska-odmeny.html

K rozsahu pracovného času pozrite tu:

http://www.porada.sk/t35809-dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov-rozsah-prace.html

a tu:

http://www.porada.sk/t35810-dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov-rozsah-prace-2-a.html

Vo všeobecnosti prosím, predtým ako zadáte vašu otázku, skúste pohľadať v DRAK-ovi, či váš problém tu už nie je vyriešený. Na to slúži systém vyhľadávania a najmä systém značiek:

http://www.porada.sk/tags/

Konkrétne otázky a odpovede na dohody sú tu:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dohoda/
ivanabel
30.07.07,11:07
Dobrý deň, mám podobný problém ako sú už vyššie uvedené. Zamestnali sme študentku na DoBPŠ na júl, august. Študentka ukončila 1-vý ročník strednej školy, z čoho mi vyplýva, že ešte nemá za sebou tých 10 rokov povinnej školskej dochádzky. Môžem jej v dohode ako náplň práce uviesť: že bude robiť reklamu tovaru, ktorý firma predáva. Denne 4 hodiny chodiť po domoch a ukazovať ľudom, že takýto tovar predáva táto firma a ponúka takéto zľavy na tento tovar, za také množstvo a pod. Môžem to chápať ako ľahkú prácu pri vykonávaní reklamnej činnosti? Že robí reklamu našej firme? Alebo som úplne mimo?
Jozef Mihál
30.07.07,11:46
Podľa môjho názoru to je možné, aspoň do 31.8.2007.

Pozor ale na zmenu od 1.9.2007:

§ 11 ods.5 Zákonníka práce v znení účinnom od 1.9.2007:

"(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané."
Daju
31.07.07,07:07
Dobrý deň.
Mám podobný prípad- študent 16 v marci, ukončená povinná škol. doch. ako píšete až 31.8.2007, ale na DOBš prihlásený už 3.7. 2007 - pomoc pri reklamnej akcii firmy, roznášanie akciových letákov po schránkach pre firmu. Teda výkon ľahkej práce. Zaujíma ma či na tú dobu do 31. 8. 2007 potrebujem nejaké špeciálne povolenie z inšpektorátu práce na vykonávanie tejto činnosti študenta. Usudzujem z Vašej odpovede, že po 1.9. už áno - teda ak nie je splnená jedna z podmienok - vek a ukonč. pov. škol. dochádzka.
Ďakujem
Jozef Mihál
31.07.07,08:38
Do 31.8.2007 sa v prípade, ak študent dovŕšil 15 rokov, súhlas inšpektorátu práce nevyžaduje.

Od 1.9.2007 sa súhlas inšpektorátu práce vyžaduje jednak pri práci študenta vo veku do 15 rokov, jednak pri práci študenta ktorý dovŕšil 15 rokov ak neskončenil povinnú školskú dochádzku.

Pozrite § 11 ods. 4 a 5 Zákonníka práce pred a po novele.

Najlepšie tu:

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html
pazo
20.08.07,08:19
Dobrý deň,
mohol by brigádnicky pracovať 15r. chlapec na dokladanie tovaru s tým, že DoVP má uzatvorenú jeho 18 r. sestra a on je uvedený ako vypomáhajúci rodinný príslušník? Môže robiť aj sám, alebo musí byť ona vždy prítomná?
Melnick
20.08.07,08:32
Dobrý deň,
mohol by brigádnicky pracovať 15r. chlapec na dokladanie tovaru s tým, že DoVP má uzatvorenú jeho 18 r. sestra a on je uvedený ako vypomáhajúci rodinný príslušník? Môže robiť aj sám, alebo musí byť ona vždy prítomná?
Nie. Vypomáhať môže rodinný príslušník osobe SZČ. Keby to mohlo takto fungovať,tak polovica pracujúcich Slovákov by mala uzatvorený nejaký pracovnoprávny vzťah a druhá polovica by bola vypomáhajúci rodinný príslušník.
To je môj názor. Ak sa mýlim ........
Jozef Mihál
20.08.07,09:05
Pri dohodách musí ten, kto pracuje na dohodu, vykonávať prácu osobne: § 224 ods.1 písm. b).
pazo
20.08.07,09:54
Dovolím si nesúhlasiť, veď v tlačive na DoVP je kolonka č.4, kde sú 2 možnosti: 1.osobne
2. za pomoci rodinných príslušníkov ....
Asi pred 6 rokmi som mala vo firme podobný prípad, keď firma zamestnala na DoVP zdravotne postihnutého a chodila mu vypomáhať jeho mama, ale všetky náležitosti boli na jeho meno. Mali sme aj kontrolu z UP aj y DU a nebol to problém.
Len neviem, či to platí teraz a preto sa pýtam, možno sa mýlim?
Jozef Mihál
20.08.07,10:09
Aktuálne máte pravdu, ale k zmene dochádza od 1.9.2007:

§ 224 ods. (1) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 sú zamestnanci povinní najmä

a) vykonávať práce zodpovedne a riadne a dodržiavať podmienky dohodnuté v dohode,
b) vykonávať práce osobne, prípadne za pomoci rodinných príslušníkov uvedených v dohode,

atď.

Červené a prečiarknuté platí do 31.8.2007.
pazo
20.08.07,13:09
Ďakujem za rýchle a fundované odpovedi, aj keď ste ma nepotešili, chlapec si už vybavil zdravotný preukaz a bude mu rok nanič.
Jozef Mihál
20.08.07,19:51
...čo sa človek všetko nedozvie...
Anja111
28.06.09,10:01
Študent ukončil 1. ročník na SŠ. Nakoľko išiel do školy neskôr, tak 11.8.2009 dovŕši už 17 rokov veku.
Môže tento študent pracovať na DBPŠ od júla 2009, alebo až po ukončení povinnej školskej dochádzky, t.j. od 1.9.2009?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
28.06.09,10:09
Povinná školská dochádzka trvá 10 rokov a trvá najdlhšie do konca školského roka v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov.

V danom prípade študent dovŕšil 16 rokov už vlani v lete, tj. povinná školská dochádzka bola u neho ukončená už 31.8.2008.

Preto môže od júla 2009 pracovať na DoBPŠ.
Anja111
28.06.09,10:10
Ďakujem veľmi pekne. Pomohli ste mi...
ivanam
30.08.12,10:34
Môžem zamestnať na "dohodu o brigádnickej práci študentov" študenta, ktorý v júni 2012 ukončil bakalárske štúdium a od septembra 2012 pokračuje na inžinierskom štúdiu ? Jedná sa o obdobie medzi týmito dvomi štúdiami. Aké potvrdenie o návšteve školy od neho potrebujem ?
Jozef Mihál
11.09.12,12:10
Môžete, až do konca októbra daného roku môže pracovať na DoBPŠ.

Postačuje potvrdenie, ktoré ste získali na začiatku šk. roku 2011/12, resp. pri začatí práce na DoBPŠ.