Richard
21.11.06,12:20
Keďže sa v Vám zapáčila myšlienka učiť sa jazyky spoločne, vytvoril som novú sekciu "Anglicky jazyk". (ak bude záujem aj o iné jazyky, vytvoríme .-)

Mnou odporúčaná metóda učenia sa jazyka je učiť sa slovíčka vo frázach (vetách) a veľa čítať. Ak je možnosť tak potom aj komunikovať a písať a počúvať rádio, telku, audiobooks atď.

Prečo?
Pretože učiť sa slovíčka len tak má dve nevýhody:
neviete presne kde použiť slovíčko v rámci svojho významu
neviete ako použiť v rámci skladby vetyAk sa však učíte slovíčka v rámci vety zabijete tri muchy jednou ranou:
naučíte sa význam slovíčka a jeho použitie úplne najrýchlejšie
naučíte sa kde vo vete slovíčko "uložiť"
popri slovíčku sa naučíte aj gramatické tvary slovíčka a tiež podvedomé používanie gramatických zákonovNa Porade najprv skúsime vytvoriť nejakú databázu slovíčok, ktoré je treba vedieť. Keď nám to bude rásť, môžeme ich rozdeliť na úrovne: Level 1; Level 2; atď.
Ak chcete môžete vytvoriť aj nejaké lekcie na gramatiku .-)

Pravidlá:
každé slovíčko bude mať svoju tému
v téme bude preklad slovíčka; časovenie; príklady na použitie slova vo vetách
každé gramatické pravidlo bude mať svoju témuNeučte sa slovíčka naspamäť, ale celé vety kde je slovíčko použité. Ak je Vám vo vete ďalšie slovíčko neznáme, preložte si ho. Učte sa celú vetu po anglicky naspamäť a na jej slovenský význam len myslite .-)

Ďalšie návrhy sa prijímajú .-)
Prvý príklad: wear (http://www.porada.sk/t36426-wear.html)

Doplnok: ak budete hľadať výslovnosť slovíčka odporúčam napríklad tu:
http://www.learnersdictionary.com/
DanielaSL
21.11.06,11:40
Začína tu kurz?:eek:

Aj nemčina by bodla...k tej mám nejaký bližší vzťah....;)
ormika
21.11.06,11:42
Zvládne kurz aj úplný začiatočník?
mada
21.11.06,11:47
Vynikajúci nápad, hodí sa tento spôsob učenia aj pre začiatočníka? Pokiaľ áno, uvítala by som za každým slovíčkom v zátvorke výslovnosť, trebárs wear /
Richard
21.11.06,11:50
Daniela, ormilka, presunul som Váše príspevky od slovíčka wear sem .-)
U slovíčok len odborná diskusia!!!

hodí sa pre začiatočníkov? Záleží od Vás. Nezačína sa tu kurz spôsobom chcem chodiť na kurz, ale kurz chcem sa zúčastniť jeho tvorby. Aktívnym prístupom sa aj viac naučíte .-)

Čiže každý môže prispieť svojim dielom a pridať slovíčko. Záleží od Vás či to bude pre zažiatočníkov alebo pokročilých - aké slovíčka budete vkladať, také sa nučíte. Môžem to rozdeliť na rôzne úrovne .-)

Výslovnosť je samozrejme potrebná... doplním .-)
Ak má niekto celú abecedu s výslovnosťou /tabuľku/ sem s ňou. Existuje zopár spôsobov označovania výslovnosti, tak aby sme sa ujednotili...
DanielaSL
21.11.06,11:52
Daniela, ormilka, presunul som Váše príspevky od slovíčka wear sem .-)
U slovíčok len odborná diskusia!!!

hodí sa pre začiatočníkov? Záleží od Vás. Nezačína sa tu kurz spôsobom chcem chodiť na kurz, ale kurz chcem sa zúčastniť jeho tvorby. Aktívnym prístupom sa aj viac naučíte .-)

Čiže každý môže prispieť svojim dielom a pridať slovíčko. Záleží od Vás či to bude pre zažiatočníkov alebo pokročilých - aké slovíčka budete vkladať, také sa nučíte. Môžem to rozdeliť na rôzne úrovne .-)

Výslovnosť je samozrejme potrebná... doplním .-)

Všimla som si presun a hneď ma aj napadlo, prečo si to urobil...;) :) Ale ešte jeden tam ostal a ten som vymazala.
maria87
21.11.06,12:18
Keďže sa v Vám zapáčila myšlienka učiť sa jazyky spoločne, vytvoril som novú sekciu "Anglicky jazyk". (ak bude záujem aj o iné jazyky, vytvoríme .-)

Mnou odporúčaná metóda učenia sa jazyka je učiť sa slovíčka vo frázach (vetách) a veľa čítať. Ak je možnosť tak potom aj komunikovať a písať a počúvať rádio, telku, audiobooks atď.

Prečo?
Pretože učiť sa slovíčka len tak má dve nevýhody:
neviete presne kde použiť slovíčko v rámci svojho významu
neviete ako použiť v rámci skladby vetyAk sa však učíte slovíčka v rámci vety zabijete tri muchy jednou ranou:
naučíte sa význam slovíčka a jeho použitie úplne najrýchlejšie
naučíte sa kde vo vete slovíčko "uložiť"
popri slovíčku sa naučíte aj gramatické tvary slovíčka a tiež podvedomé používanie gramatických zákonovNa Porade najprv skúsime vytvoriť nejakú databázu slovíčok, ktoré je treba vedieť. Keď nám to bude rásť, môžeme ich rozdeliť na úrovne: Level 1; Level 2; atď.
Ak chcete môžete vytvoriť aj nejaké lekcie na gramatiku .-)

Pravidlá:
každé slovíčko bude mať svoju tému
v téme bude preklad slovíčka; časovenie; príklady na použitie slova vo vetách
každé gramatické pravidlo bude mať svoju témuNeučte sa slovíčka naspamäť, ale celé vety kde je slovíčko použité. Ak je Vám vo vete ďalšie slovíčko neznáme, preložte si ho. Učte sa celú vetu po anglicky naspamäť a na jej slovenský význam len myslite .-)

Ďalšie návrhy sa prijímajú .-)
Prvý príklad: wear (http://www.porada.sk/t36426-wear.html)





Vieš Richard, ja by som to wear v tom časovaní napísala trošku inak. Pre tých začiatočníkov, ktorí o tom nemajú možno ani páru, to časovanie wear wore worn asi nevedia, o aké časovanie ide. Ja by som sa ako začiatočník vyľakala. Keby si to časovanie nechal na potom a išiel pomaly kúsok po kúsku. Ved časovanie neutečie.
Nechcela som ta nejako uraziť alebo tak, len chcem vyjadriť svoj názor
Gabi03
21.11.06,12:24
Ja myslím, že s tými slovíčkami je dobrý nápad. Možno by sa mali vytvoriť témy pre gramatiku, na časovanie, skloňovanie, tvorbu záporov a otázok...
Hm?
Richard
21.11.06,13:15
Vieš Richard, ja by som to wear v tom časovaní napísala trošku inak. Pre tých začiatočníkov, ktorí o tom nemajú možno ani páru, to časovanie wear wore worn asi nevedia, o aké časovanie ide. Ja by som sa ako začiatočník vyľakala. Keby si to časovanie nechal na potom a išiel pomaly kúsok po kúsku. Ved časovanie neutečie.
Nechcela som ta nejako uraziť alebo tak, len chcem vyjadriť svoj názor


súhlasím, ale aby to nebolo len pre začiatočníkov a aby sme dodržali istú mustru, malo by tam byť čo najviac o slovíčku... a keď už sa učia slovíčka -mali by sa naučiť aj jeho "minulé" tvary... najmä u nepravidelných...

ak niekto spracuje tému: nepravidelné slovesá a v minulom čase, aleobo minulý čas - môžeme to prelinkovať takže ak nevedia, dozvedia sa .-)

a vlastne to idem opraviť, veď to nie je časovanie ale iba časť časovania - teda minulý čas....
fides
21.11.06,13:30
Veľmi dobrý nápad...... Po dlhom čase téma, ktorá ma vyprovokovala k reakcii.
Teším sa na pokračovanie témy. Pozdravujem všetkých.
maria87
21.11.06,13:35
Prikladám súbor začiatky pre začiatočníkov. Dúfam, že sa bude páčiť. Ak máte nejaké pripomienky, tak šup s nimi sem. Je to zrozumiteľné, či nie?
ormika
21.11.06,13:48
Maria, myslím že je to zrozumiteľné, no chýba mi tam asi výslovnosť. Ja som sa nikdy angličtinu neučila, moja chyba :confused: ....
Richard
21.11.06,14:05
Prikladám súbor začiatky pre začiatočníkov. Dúfam, že sa bude páčiť. Ak máte nejaké pripomienky, tak šup s nimi sem. Je to zrozumiteľné, či nie?

podľa mňa nie je príliš praktické prikladať wordový súbor. ak máš niečo dobré, založ tému a tam to daj do textu.... (ovšem musíš mať na to autorské práva ...)

a pre poriadok: v tejto téme diskutujme o tom ako tvoriť túto jazykovú sekciu, nie priamo nejaké lekcie, slovíčka atď. .... inak urobíme z toho nepoužiteľný guláš....
Richard
21.11.06,17:38
no zatiaľ nikto žiadne ďalšie slovíčko nepridal :-(
maria87
22.11.06,06:26
Keby viem, ako sa to pridáva, tak to pridám. Ja to neviem urobiť tak ako ty.l Napišes wear a je to podčiarknute a hned ťa to presmeruje inam. Ja to viem robiť len tak, že si tam priložím nejaký súbor. Možno by to chcelo poradiť. I think ...:rolleyes:
DanielaSL
22.11.06,07:38
Keby viem, ako sa to pridáva, tak to pridám. Ja to neviem urobiť tak ako ty.l Napišes wear a je to podčiarknute a hned ťa to presmeruje inam. Ja to viem robiť len tak, že si tam priložím nejaký súbor. Možno by to chcelo poradiť. I think ...:rolleyes:

Pod prvým príspevkom máš Hľadáme,hľadáme....klikni si na to a tam je presne vysvetlené ako sa to robí s tým podčiarkovaním, myslím, že sa to podľa toho naučíš.

skúsim ti dať link....
http://www.porada.sk/t35299-hadame-hadame-hadame.html
Richard
22.11.06,08:24
To ako som podčiarkol wear to funguje inak ako hľadáme. To je odkaz na inú stránku.
Odkaz na inú stránku sa urobí tak že napíšeš slovo napr. "wear", označíš ho (vysvietiš) a stlačíš v navigačnej lište editora príspevku zemeguľu s rietiazkou http://www.porada.sk/images/editor/createlink.gif a zadáš adresu kde sa to nachádza na internete .-)

Čo sa týka priložených súborov, stačí to z wordu nakopírovať do príspevku aj je to Ctrl+C Ctrl+V

Ešte pre vysvetlenie: ak je text modrý a podčiarknutý, spravidla to znamená že text obsahuje v sebe link (odkaz), ktorý smeruje na iné miesto na internete (môže to byť tá istá stránka, alebo úplne iná). Keď píšem spravidla, znamená to že to je štandard, ktorý si však môže každá stránka zmeniť (inú farbu, zruší podčiarknutie a podobne - zväčša sa však takýto text niečim odlišuje od ostatného).
atramka
22.11.06,13:24
Milý Richard, toto je super....... určite sa pridám, prebehla som to len tak narýchlo, dakujem tým, čo mali tento nápad a dúfam, že sa spoločne niečo naučíme. ......veeeeľmi sa tešíííííííííím.
Marianna01
22.11.06,16:20
Richard, je to zaujímavé, ja by som sa rada pridala k vytváraniu nejakých tých slovíčok - možno fráz v obchodnej korešpondencii (snáď aj k tomu neskôr príde), len netuším, akým spôsobom to mám urobiť, tzn. kde mám to slovíčko a jeho výklad vytvoriť, uložiť...

Upravujem - už tuším...:cool: Nebude ale z toho zmätok, keď tu bude už len napr. 100 slovíčok? Nemalo by to teda fungovať podľa abecedy? A poprípade podsekcia - vyslovovanie, gramatika a veci podobné?
EPk
24.11.06,10:09
Mne sa osvedcil pri uceni WORDQUIZ. http://peterandlinda.com/wordquiz/Je to program, kde si vlozis slovka (ale mozu tam byt lubovolne 2 stlpce napr. hlavne mesta, dokonca tam mali deti nasobilku... ). Je to sharewear (da sa stahnut zo sekcie download) a skusa sa pisanim QUIZ (co je niekedy nevyhoda, lebo treba pisat presne, ale bez toho sa neviem vyrazy, vety, frazy naucit) vyberom z troch moznosti MULTIPLE CHOICE alebo FLASHCARD (karticky s vyrazom v 1. stlpci a 2. stlpci).
Dufam, ze to nie je reklama
Richard
25.11.06,01:07
Osobne by som nepovažoval Poradu za najlepšiu metódu učenia pre začiatočníka, hoci nevylučujem, že sa dá spoločne vytvoriť dobrý kurz (musel by to však niekto robiť koncepčne).
Keď som to zakladal skôr som mal na mysli pokročilejších študentov, ktorý vedia základy, ale potrebujú si rozšíriť slovnú zásobu a to je najlepšie formou, ktorú som spomínal, teda učiť sa celé vety (čo predpokladá znalosť základov...).
Marianna01
27.11.06,15:57
Osobne by som nepovažoval Poradu za najlepšiu metódu učenia pre začiatočníka, hoci nevylučujem, že sa dá spoločne vytvoriť dobrý kurz (musel by to však niekto robiť koncepčne).
Keď som to zakladal skôr som mal na mysli pokročilejších študentov, ktorý vedia základy, ale potrebujú si rozšíriť slovnú zásobu a to je najlepšie formou, ktorú som spomínal, teda učiť sa celé vety (čo predpokladá znalosť základov...).

Toto asi bolo treba povedať hneď na začiatku - viacerí sme sa zamerali hlavne na začiatočníkov. Takže asi treba najprv ozaj napísať nejakú koncepciu, návrh, čo a ako robiť, aby to malo nejakú hlavu aj pätu. Aby sme teda prispievali bez zmätku.
ANNA
27.11.06,18:10
Mám pár pomôcok, ale akosi mám v tejto téme chaos a neviem kam to priložiť. Richard ak to zle zaradím prosím oprav ma. Ď.

Takže minulý čas
ANNA
27.11.06,18:13
Pomôcka na časy
Fany
28.11.06,10:07
Možno by bolo dobre rozčleniť anglický jazyk podľa náročnosti, možno 1,2,3... alebo začiatočníci, pokročilí, zdatní...Každý by sa potom ľahšie orientoval a zaradil do uvedenej skupiny
Maca01
08.12.06,09:37
Doporučovala by som doplniť o text z niektorého z anglických výkladových slovníkov- pre začiatočníkov to bude na prvý pohľad vyzerať dosť komplikovane, všetko bude len v angličtine, ale naučia sa omnoho viac slov a pochopia v kedy sa dané slovo používa (učenie jazyka je mravenčia práca, ale ak sa používa len anj-slov. slovník - slovná zásoba sa buduje omnoho pomalšie)
kalkulka
04.02.07,08:24
Je to super vec, začať s učením AJ. Čím ďalej, tým viac písomností mi chodí v AJ a niekedy mám z toho zmätok, ak mám rozhodnúť o dôležitej veci a nie som si istá. Hlavne nejaké odborné výrazy by sa zišli. Také niečo, čo sa týka nášho ekonomického slovníka, zdaňovania, dodávok tovarov preclení a pod..
Nika
05.02.07,06:52
Pozri aj v tejto téme.
http://www.porada.sk/t36471-prve-najdoleitejie-vyrazy.html


A možno niečo nájdeš aj v prílohe
kalkulka
05.02.07,08:21
Vau, super, ď, ď, ď.........
orazel
25.02.07,12:05
Ahojte, nezbieral niekto anglický kurzSuccessful Englishz Hospodárskych novín od decembra 2006
centnarovab
26.02.07,07:23
ahoj som Bea z KE , ja mám ale až od 30. lekcie., ale tiež by som prívitala , keby to mal niekto celé.
janpra
03.04.07,19:54
U cudzích jazykoch, u Angličtiny zvlášt, je potrebné učiť sa rozumieť hovorenému slovu a samozrejme vedieť správne hovoriť. Chcem preto upozorniť na web stránku, na ktorej je množstvo odkazov na stránky, ktoré obsahujú anglické ozvučené texty v rôznych stupňoch obtiažnosti.
Kto má záujem nech sa pozrie na stránku:


http://www.anglickynazivo.szm.sk (http://www.anglickynazivo.szm.sk/)

Určite to bude dobrá pomôcka aj pre tento kurz
Macka
17.04.07,13:18
Aj ja som začiatočník,učím sa len od septembra minulého roku, a preto vítam všetko možné okolo výuky.Ja navštevujem jazykovú školu a popritom keď mám čas skúšam sa učiť aj pomocou tohto linku ,ktorý pripájam.Priznám sa ,že aj ja mám určité problémy,pretože už nie som najmladšia a ťažšie sa učím a za druhé mám zafixovaný starý spôsob učenia na školách /učila som sa nemčinu/,zvlášť slovíčka,zvlášť gramatika a potom nejaký text.Žiadne učenie fráz.Takže aj ja sa trápim /hlavne s výslovnosťou/a moje dcéry sa mi smejú.No ale hádam keď som sa dala na boj,hádam sa na mňa niečo nalepí.Takže vítam aj túto možnosť.
Pripájam ten link:www.e-academy.sk
milcsu
25.04.07,18:07
Prosím Vás pekne, vie niekto z Vás poradiť z okolia Nových Zámkov,
hladám v Nových Zámkoch súkromnú anglickú školku, alebo niečo podobné
celý deň angličtina v nejakom zariadení. Ďaakuujeem!!!!!!!!!!!!!!
Mária27
03.05.07,20:47
Držím palce. Ja som sa učila angličtinu v 50-ke, ide to, ak stále pracuješ. Po 2,5 roku to odrazu skočilo tak, že som si v duchu nemusela "prekladať". Po 5 rokoch môžem diskutovať na medzinárodnom fóre.
Podporujem učenie sa celých viet naspamäť - na jednu stranu napíšem vety anglicky, na druhú slovensky. Vraj po aktívnom použití 21- krát ju už nezabudneš. Takéto vety ti "našepkajú" aj gramatiku v iných vetách. Dajú sa opakovať aj v električke. Pozor -vracaj sa k predchádzaúcim vetám - po dvoch týždňoch zistíš, že ich opäť nevieš, treba opakovať.
janasv
24.05.07,07:37
Pripájam ten link:www.e-academy.sk (http://www.e-academy.sk)

Staci sa tam len zaregistrovat? Je to po registracii bezplatne? Dobre som to pochopila?:confused:
Macka
07.06.07,11:32
Ano,stačí sa len registrovať a možeš hneď začať.Prechod do ďalšej lekcie je len v prípade ak spravíš testy,ktoré sú v každej lekcii aspoň tuším na 80%.Ja som zatiaľ na 9 lekcii ,začala som niekedy v októbri 2006.Kombinujem to s klasickou výučbou na štátnej jazykovej škole.Tak veľa zdaru.
Macka
07.06.07,12:03
Môže mi niekto poradiť? Študujem prvý rok na štátnej jazykovej škole AJ,začala som ako úplný začiatočník.Je to systém výučby zameraný dosť na gramatiku,slovíčka ,nejaké články a sem-tam nejaké slohy.Avšak neviem komunikovať a dosť málo rozumiem,nakoľko AJ je rýchly.Ja viem,že študujem len prvý rok,ale aj tak sa mi zdá,že toho viem málo.A to sa učím poctivo aj doma. cca 2 hod. 3 x do týždňa.Práve mi unikol dobrý džob ,ktorý stroskotal práve na mojej angličtine.Pani,ktorá robila so mnou vstupný pohovor mi doporučila výučbu pomocou CALLANOVEJ METODY.AJ sa vraj učí 4x rýchlejšie ,stále sa komunikuje.Neabsolvoval niekto tu z Vás takýto kurz?Potrebujem poradiť či sa nevrhnem na takúto formu výčbu.Potrebujem totiž komunikovať a rozumieť.A ak áno ,nemáte na predaj ich knihy počnúc č1 aj s CD?Už teraz ďakujem
m.hladka
11.06.07,11:49
Práve ju absolvujem a doporučujem. Škola sa volá EMPIRE a má stránku www.empire-skola.sk
Macka
11.06.07,12:49
Práve ju absolvujem a doporučujem. Škola sa volá EMPIRE a má stránku www.empire-skola.sk (http://www.empire-skola.sk)
A môžem o tom vedieť viac?Učila si sa už AJ predtým ako si nastúpila na kurz?Nie je to tam moc rýchle na učenie?Ako taká výučba prebieha?Kolko hodín máš za sebou?Ako dlho ti trvalo,keď si začala rozumieť a vedela komunikovať?Môžeš mi napísať bližšie info na darnadiova@centrum.sk? A nebudeš mať náhodou knihy a CD na predaj?Lebo nové je to strašne drahé.Ja som z Nitry a chcela som som začať chodiť na kurz už v lete ale bohužiaľ v NR je len jedna jazykovka,ktorá vyučuje touto metódou a oni otvárajú kurzy až koncom septembra.Žiadnu inú jazykovku vyučujúcu touto metódou v NR nemáme a preto by som bola vďačná keby si nejaké info hodila do mailu.Rozhodujem sa totiž či budem pokračovať v klasickej štátnej jazykovke/mám za sebou 1 rok/ alebo sa dám na takéto niečo.Potrebovala by som sa dohovoriť čím skôr,pretože som mohla získať celkom dobrú prácu ale na komunikácii v AJ to stroskotalo.Ale dali mi ešte šancu sa to doučiť do októbra čo samozrejme nestíham.Budem sa učiť cez prázdniny sama a potom by som to chcela skúsiť .Mám dojem ,že v klasickej jazykovke som sa rozprávať nenaučila a mám problém rozumieť keď nám lektorka niečo raz za čas pustí z magnetofonu.Preto som rada,že som našla dušu ,ktorá to práve absolvuje.Ozvi sa mi prosím.Ďakujem.
Macka
m.hladka
14.06.07,09:02
Je to dobra metóda, pretože ja som sa v živote neučila anglicky. Myslim si, že ani nemam na to sluch, a mam už svoje roky, kedy sa učí už všetko ťažšie, ale sa to dá. Je to drahé, končím už teraz štvrtý stage (stejč) a mala by som ovládať 900 slov (80% ich asi ovládam). Rozumieť začneš hneď na hodinách, pretože tam sa len učíš slovička, vety a opakuješ po učiteľovi a opakuješ. Je to asi tak ako keď sa učí dieťa rozprávať. Sú to dvojhodinovky a v kuse sa rozpráva. Sú to 10 skupinové triedy, ale väčšinou je ná 6-7 ľudí. Potom až neskôr sa začína čítanie a diktáty. A vždy sa opakuje a opakuje. Je to ľahká metóda. Jeden stage trvá 44 hodín, t.j. 2x do týždňa po 2 hodiny, ráno alebo večer. Potom sú skúšky - testy. Potom sú bezplatné hodiny na pokec na určitú tému, ale len pre žiakov tejto školy. Cez prázdniny sú zrýchlené kurzy, intenzívne, t.j. denné po 2 hodinách. Niektorí mladí žiaci po 2 stagoch išli už do Anglicka. Rýchlejšie sa učia. Určite ti pomôže letný kurz ak už ovládaš niečo. Oni ti pri prvom pohovore povedia, do ktoreho kurzu možeš ísť, alebo na ktorý máš. Knihy nemôžem predať, lebo chcem pokračovať a musím si to opakovať. Zatiaľ toľko.
Macka
14.06.07,09:55
Je to dobra metóda, pretože ja som sa v živote neučila anglicky. Myslim si, že ani nemam na to sluch, a mam už svoje roky, kedy sa učí už všetko ťažšie, ale sa to dá. Je to drahé, končím už teraz štvrtý stage (stejč) a mala by som ovládať 900 slov (80% ich asi ovládam). Rozumieť začneš hneď na hodinách, pretože tam sa len učíš slovička, vety a opakuješ po učiteľovi a opakuješ. Je to asi tak ako keď sa učí dieťa rozprávať. Sú to dvojhodinovky a v kuse sa rozpráva. Sú to 10 skupinové triedy, ale väčšinou je ná 6-7 ľudí. Potom až neskôr sa začína čítanie a diktáty. A vždy sa opakuje a opakuje. Je to ľahká metóda. Jeden stage trvá 44 hodín, t.j. 2x do týždňa po 2 hodiny, ráno alebo večer. Potom sú skúšky - testy. Potom sú bezplatné hodiny na pokec na určitú tému, ale len pre žiakov tejto školy. Cez prázdniny sú zrýchlené kurzy, intenzívne, t.j. denné po 2 hodinách. Niektorí mladí žiaci po 2 stagoch išli už do Anglicka. Rýchlejšie sa učia. Určite ti pomôže letný kurz ak už ovládaš niečo. Oni ti pri prvom pohovore povedia, do ktoreho kurzu možeš ísť, alebo na ktorý máš. Knihy nemôžem predať, lebo chcem pokračovať a musím si to opakovať. Zatiaľ toľko.

Moc ďakujem za odpoveď,

chcela by som to skúsiť.Už som chcela začať cez prázdniny ale bohužiaľ v Nitre takýto kurz cez prázdniny nefunguje.Takže vážne uvažujem o septembri.Hlavne preto,že od septembra 2006 chodím do tej štátnej jazykovky a zdá sa mi ,že toho veľa neviem najmä čo sa týky konverzovania.Slovíčka a nejakú gramatiku som sa predsa len naučila,ale nestačí mi to.A ani ja už nie som na učenie najmladšia /mám 39 a nehanbím sa za to/.Volakedy dávno som sa na škole učila nemčinu a tá mi celkom šla.Ale AJ mi ide ťažšie,neviem či preto ,že som staršia.No mne sa zdá ťažšia ako NJ, hlavne kvôli výslovnosti čo mi robí veľké problémy.A nevieš mi povedať,keďže nikde na nete neviem zohnať použité knihy pre Callanovu metódu, koľko stoja?A myslím,že sú k tomu aj CD, či nie? A tie by sa nedali napáliť?Lebo určite sú drahé.Bojím sa,že už len ten kurz nabúra riadne náš rodinný rozpočet.Preto sa snažím kupovať čo sa dá pod rukou.Viem,že tá investícia sa mi vráti/aspoň dúfam/.Len budem mať teraz iné veľké výdavky.Dcéra mi ide študovať na výšku do Čiech a druhá o 2 roky,takže mama musí šetriť na sebe.Tak ak by si náhodu vedela či niekto tieto knihy nepredáva,alebo či sa k tomu nedajú napáliť CD daj mi prosím vedieť.Môžeš aj na môj mail /darnadiova@centrum.sk/,aby sme zbytočne nezahlcovali poradu.Budem Ti veľmi vďačná.Prajem veľa zdaru v učení.
A ešte raz ďakujem.

PS: A koľko už chodíš na ten kurz? A vedela by si sa už dohovoriť základné veci? A ešte jedna otázka. Koľko ťa ten kurz stojí?
Vďaka
Gabi03
14.06.07,09:59
Moc ďakujem za odpoveď,

chcela by som to skúsiť.Už som chcela začať cez prázdniny ale bohužiaľ v Nitre takýto kurz cez prázdniny nefunguje.Takže vážne uvažujem o septembri.Hlavne preto,že od septembra 2006 chodím do tej štátnej jazykovky a zdá sa mi ,že toho veľa neviem najmä čo sa týky konverzovania.Slovíčka a nejakú gramatiku som sa predsa len naučila,ale nestačí mi to.A ani ja už nie som na učenie najmladšia /mám 39 a nehanbím sa za to/.Volakedy dávno som sa na škole učila nemčinu a tá mi celkom šla.Ale AJ mi ide ťažšie,neviem či preto ,že som staršia.No mne sa zdá ťažšia ako NJ, hlavne kvôli výslovnosti čo mi robí veľké problémy.A nevieš mi povedať,keďže nikde na nete neviem zohnať použité knihy pre Callanovu metódu, koľko stoja?A myslím,že sú k tomu aj CD, či nie? A tie by sa nedali napáliť?Lebo určite sú drahé.Bojím sa,že už len ten kurz nabúra riadne náš rodinný rozpočet.Preto sa snažím kupovať čo sa dá pod rukou.Viem,že tá investícia sa mi vráti/aspoň dúfam/.Len budem mať teraz iné veľké výdavky.Dcéra mi ide študovať na výšku do Čiech a druhá o 2 roky,takže mama musí šetriť na sebe.Tak ak by si náhodu vedela či niekto tieto knihy nepredáva,alebo či sa k tomu nedajú napáliť CD daj mi prosím vedieť.Môžeš aj na môj mail /darnadiova@centrum.sk/,aby sme zbytočne nezahlcovali poradu.Budem Ti veľmi vďačná.Prajem veľa zdaru v učení.
A ešte raz ďakujem.

PS: A koľko už chodíš na ten kurz? A vedela by si sa už dohovoriť základné veci? A ešte jedna otázka. Koľko ťa ten kurz stojí?
Vďaka

Ahoj, aj mňa zaujala táto metóda. Kde v Nitre ňou učia?
Macka
14.06.07,10:25
pre Gabi03

Tá jazykovka v NR sa volá Súkromná jazyková škola nadácie Aspekt,
sídlo:Akademická 4, NR, tel.č. 037/7332218,0905636106
Má to na starosti pani Eva Zálepová ,už som s ňou komunikovala prostredníctvom mailu: aspekt@agroinst.sk
a majú aj web:www.aspektnd.sk

Tá pani mi odpísala,že cez prázdniny kurz nie je.Teraz práve jeden končí, a ďalší začína koncom septembra alebo začiatkom októbra.Budú uverejňovať inzeráty v Spravodaji a iných nitrianskych novinách,alebo sa bude dať s nimu spojiť a prihlásiť sa telefonicky alebo mailom.
Žeby sme sa tam stretli? Už som nahovorila aj moju súputníčku a spolužiačku so štátnej jazykovky,kde sa spolu trápime,že to spolu pôjdeme skúsiť.Len ona chce ísť na ukážkovú hodinu do BA,aby vedela čo ju čaká.Skús pozrieť niečo bližšie na stránkach: www.royalshool.sk a [url]www.empire-skola.sk, možno ťa to zaujme.
Gabi03
14.06.07,10:57
Díky za odpoveď, určite budem nad tým uvažovať. Tiež mám známu, ktorá si klasickou formou nevie dať rady s angličtinou. Ak sa rozhodneš ísť, daj mi vedieť. ;)
Macka
14.06.07,12:01
Díky za odpoveď, určite budem nad tým uvažovať. Tiež mám známu, ktorá si klasickou formou nevie dať rady s angličtinou. Ak sa rozhodneš ísť, daj mi vedieť. ;)

Poslala som Ti súkromnú správu,aby som nezahlcovala zbytočne poradu.
m.hladka
14.06.07,13:27
Ja som hovorila o Angličtine Callan method (www.empire-skola.sk). Ja som z KE a som staršia o 15 rokov, takže len tak na diaľku. Jedna hodina stoji 120,- Sk + dph jeden kurz (3 mesiace) 6283,- Sk a kniha 432,- Sk. Na tej škole, v ktorej prebiehaju kurzy si navzájom študenti prekopíruju, alebo predaju knihy a CD robia tak, že sa poskladá skupina na jedno CD a ostatní si ho prekopíruju. Mne robia problémy diktáty, ale dá sa to. Chodím na kurz 1 rok, čiže už teraz končím 4. stage. Dohovoriť by som sa možno vedela, ale mám trochu zábranu. Musím si dodať odvahu a veriť si, ale už dosť rozumiem a viem si aj ničo už preložiť, čo má veľmi teší a to má povzbudzuje sa aj naďalej učiť.
Macka
15.06.07,11:44
Ja som hovorila o Angličtine Callan method (www.empire-skola.sk) (http://www.empire-skola.sk)). Ja som z KE a som staršia o 15 rokov, takže len tak na diaľku. Jedna hodina stoji 120,- Sk + dph jeden kurz (3 mesiace) 6283,- Sk a kniha 432,- Sk. Na tej škole, v ktorej prebiehaju kurzy si navzájom študenti prekopíruju, alebo predaju knihy a CD robia tak, že sa poskladá skupina na jedno CD a ostatní si ho prekopíruju. Mne robia problémy diktáty, ale dá sa to. Chodím na kurz 1 rok, čiže už teraz končím 4. stage. Dohovoriť by som sa možno vedela, ale mám trochu zábranu. Musím si dodať odvahu a veriť si, ale už dosť rozumiem a viem si aj ničo už preložiť, čo má veľmi teší a to má povzbudzuje sa aj naďalej učiť.


Viem,že si hovorila konkrétne o tejto jazykovke.Lenže oni majú pobočky len v BA a KE.U nás v NR je zase táto už vyššie uvádzaná jazykovka ktorá vyučuje Callanovou metódou,ale ceny sa asi veľmi líšiť nebudú.Je to dosť financií na tie 3 mesiace ,ale asi sa na to dám.A určite by si sa dohovorila,veď ked sa dohovoríš na kurze... A tam sa stále komunikuje s lektorom,nie? Tak keď nemáš s tým problém v škole,tak určite by si nemala ani s nejakým angličanom.A presne toto ja potrebujem ,komunikovať,aby sa ma stále niekto niečo pýtal,aby som nemala veľa času na odpoveď.Učia Vás anglickí lektori?Lebo to je asi lepšie.No a že si 15 rokov staršia ,tak to ťa obdivujem.Mne môj sused povedal,že načo mi je už v mojom veku učiť sa cudzí jazyk.No ja si myslím,že na trhu práce sa môžem ešte ako 40-ročná uplatniť ,keď budem ako tak vedieť hovoriť anglicky,lebo to je tá veľká nevýhoda našej generácie,jazyk.Aj my máme na kurze 53-ročnú paniu,ktorá už tretí rok začína a vždy v inej jazykovke.A podľa mňa je veľmi šikovná.Má dobrú výslovnosť, a myslím,že jej to celkom dobre ide.Len si neverí ,a tiež jej takáto forma výučby nevyhovuje.Takže nie je to len o veku.
Tak ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, a knižky si snáď ešte zoženiem aj s CD.Držím Ti palce ,nech sa Ti dobre učí, ak nájdem tú odvahu a pôjdem do toho,budem informovať ako mi to ide,a hlavne budem môcť porovnávať.
Maj sa krásne do KE.
stud25
20.06.07,17:17
Zdravim.
Aj ja chodim na ANJ do KE - Empire. Ja som s touto skolou velmi spokojna,...vela si z hodin zapamatam,..a v praxi ked mam rozpravat anglicky tak nemam v tom strese problem spomenut si na slovicko/a a zaroven ho pouzit. Ja som si jednu knihu kupila, ked som nastupila. Ale potom som zacala surfovat pretoze tie ceny mi pripadali dost vysoke nielen za knihu ale za CD ani nevravim (okolo 1200 sk za to pytaju) a teraz sa cudujem ludom ze tolke prachy su ochotni dat za tie knihy a CDcka. Ja mam celu seriu knih a mp3 nahravok (1-11 stages) z netu stiahnute. ZADARMO;) :D .
Prajem pekny den.
m.hladka
20.06.07,20:29
To by ma celkom zaujímalo, kde sa to da stiahnúť?
Lion Topoľčany
20.06.07,20:52
To by ma celkom zaujímalo, kde sa to da stiahnúť?

A ja sa pripájam k prosbičke. Kde sa to dá stiahnuť ?.
Macka
22.06.07,12:02
Zdravim.
Aj ja chodim na ANJ do KE - Empire. Ja som s touto skolou velmi spokojna,...vela si z hodin zapamatam,..a v praxi ked mam rozpravat anglicky tak nemam v tom strese problem spomenut si na slovicko/a a zaroven ho pouzit. Ja som si jednu knihu kupila, ked som nastupila. Ale potom som zacala surfovat pretoze tie ceny mi pripadali dost vysoke nielen za knihu ale za CD ani nevravim (okolo 1200 sk za to pytaju) a teraz sa cudujem ludom ze tolke prachy su ochotni dat za tie knihy a CDcka. Ja mam celu seriu knih a mp3 nahravok (1-11 stages) z netu stiahnute. ZADARMO;) :D .
Prajem pekny den.

Díky za odpoveď.Si ďalšia spokojná s týmto systémom výučby,takže asi to pôjdem skúsiť.Len ťa chcem tiež poprosiť kde sa to nete dá stiahnuť.Pozerala som koľko stoja knihy.Dostať ich aj u nás v NR, tam nie je až taká horibilná suma.Ale tie CD sú fakt drahé.
Pošepkáš nám kde sa to na nete dá stiahnuť?Prípadne nemáš CD-čka,ktoré by si vedela dať napáliť a za nejakú slušnú cenu poslať na dobierku?Ja som si už dala aj na net inzerát,na kúpu knihy č1 aj s CD ,ale nik sa mi neozval.Asi ich nikto nechce predať.Musia byť fakt dobré.Len človek chce ušetriť kde sa dá,už ten kurz stojí ohromné peniaze.Preto zháňam knihy už teraz ,aj keď začínam až niekedy v septembri,ale je to ťažké. Tak nám prosím helfni.
Ďakujem
stud25
26.06.07,17:38
Caute vospolok!!!
Ja som si to stiahla z nejakeho share drivu. Mam to na 2 CD-ckach. Stahuje sa to cez program ktory si musite stiahnut tiez z netu.

Ale chcem vas upozornit, ze tie knihy niesu slovenske ale polske (slovicka). Inak skoro cela kniha je v anglictine, takze myslim ze sa nemusite bat,...aj v knihe ktoru si kupite je iba preklad anglickych slovicok do slovenciny. Takze trocha prace navyse alebo niekedy aj fantazie na prelozenie slovicok si do slovenciny. Ale myslim ze to stoji za to.

Kedze ja to mam zadara, a sikovnostou som si pomohla tak mebudem predsa na vas zarabat.

Hladajte! Vsetko je na nete! ;)

Link na ktorom to najdete je:
http://www.fulldls.com/downloading_ebooks_15967

Ak by ste si nevedeli dat rady tak mozte mi napisat na stud25stud25@yahoo.com a pomozem vam ak sa bude dat.

S pozdravom. Prajem pekny den.
Macka
27.06.07,13:38
Caute vospolok!!!
Ja som si to stiahla z nejakeho share drivu. Mam to na 2 CD-ckach. Stahuje sa to cez program ktory si musite stiahnut tiez z netu.

Ale chcem vas upozornit, ze tie knihy niesu slovenske ale polske (slovicka). Inak skoro cela kniha je v anglictine, takze myslim ze sa nemusite bat,...aj v knihe ktoru si kupite je iba preklad anglickych slovicok do slovenciny. Takze trocha prace navyse alebo niekedy aj fantazie na prelozenie slovicok si do slovenciny. Ale myslim ze to stoji za to.

Kedze ja to mam zadara, a sikovnostou som si pomohla tak mebudem predsa na vas zarabat.

Hladajte! Vsetko je na nete! ;)

Link na ktorom to najdete je:
http://www.fulldls.com/downloading_ebooks_15967

Ak by ste si nevedeli dat rady tak mozte mi napisat na stud25stud25@yahoo.com a pomozem vam ak sa bude dat.

S pozdravom. Prajem pekny den.


Tú námahu si určite dám.Veď sa aj pokúšam nájsť všetko možné čo sa týka Callanovej metódy.Práve včera som ukončila 1 ročník na štátnej jazykovke /skončila som s úspešnostou testu na 93%/,ale nie je sa čím chváliť.Rozprávat totiž neviem a takisto pri posluchu tomu nerozumiem.Tak som celá nedočkavá,ale mám aj trochu obavy či to zvládnem .Jediné čo mi bude ľúto budú moji "spolužiaci",boli sme dobrá partia,ale už som dve nahovorila aby to skúsili so mnou a prešli do druhej jazykovky.Dúfam,že na mňa nebudú naštvané.Podľa vašich slov to predsa len bude iné kafé.Aj ja mám z toho trošku obavy či to zvládnem,ale keď som už začala bojovat,nejako to dopadne.Takže moc dík za tipy,snáď pomôžu.Si zlatá,pôjdem sa na to pozrieť či to môj PC zvládne stiahnuť.
Takže ešte raz dík,nech sa ti " dobre anglicky hovorí".

Bye
ludmilla
27.06.07,15:13
mimotemy Anglicky jazyk neovládam. Potrebovala som preložiť vetu:
2 modern Food Laboratories. a well-equipped library. Dala som ju do PC Translator - inak môj dobrý priateľ a on mi nezbedník preložil tú vetu takto:
2 moderné jedlo skúšobňa. s veľkým penisom knižnicou .

Aký je správny preklad? Tá prvá veta bola ok predpokladala som, ale tá druhá veta bola dosť zaujímavá.
m.hladka
27.06.07,17:14
Pomocou dcéry sme to preložili asi takto:
1) 2 moderné laborátoria (o jedle)
2) dobre vybavená knižnica
Nedá sa to doslovne preložiť.
Meggi 1
27.06.07,22:29
Súhlasím s m.hladka, urobím len malú zmenu v prvej fráze:
2 modern Food Laboratories = dve moderné potravinové laboratóriá
a well-equipped library = dobre vybavená knižnica
ludmilla
28.06.07,08:03
Veľmi pekne obom ďakujem.:) :) :)
Meggi 1
28.06.07,09:59
Veľmi pekne obom ďakujem.:) :) :)

ludmillka, nemáš za čo, rada som pomohla;
keď bude treba aj druhý raz, vďačne pomôžem, ak budem vedieť :):):)
kaciatko20
22.08.07,21:33
To je uzasne, ked sa mozme jednoducho naucit po anglicky na internete. Myslim, ze by som najviac asi uvitala gramatiku, ale aj slovicka su super! :)
magdina
27.08.07,11:31
Tiež šrotím anglinu a hľadám všetko možné-nemožné na uľahčenie zapamätania si celej gramatiky a slovíčok. Tú callanovu metódu by som si rada skúsila, tiež som o nej počula len chvály, hoci je obtiažna.
laguna
11.09.07,16:00
Mam 26, jazyky sa ucim od skoly, potom bola dlhaaaaaaaaa pauza 6rokov v praci lebo som nepouzival ani AJ ani NJ. NJ som vedel plynule, ale uz neviem, uz som taky zaciatocnik. Ucim sa AJ, uz dva roky, komunikujem kazdy den, mal som skolenia vo viedni a pod. full in english, kazdy den pisem emaily ale stale mam pocit ze viem velmi malo. Mame vo firme lektorku, ale nevyhovuje mi to. Teraz mam vaznu dilemu, pretoze citam prispevky o Callanovej metode, uz som si "SKORO" zaplatil kurz kam som chodil dva roky a naucil som sa dost, ale takisto mam strach-stres z rozpravania a pod. Ten kurz je klasicky a vazne uvazujem vyskusat tu Callan method pretoze potrebujem len komunikovat. Otazka na tych co tam chodia, Callan method. Kolko to ma prosim vas stupnov a kolko to asi bude stat spolu? ked ratam 7tisic v tej skole x 12stupnov som sa docital v inej skole tak je to dost velka palka.

na doplnenie, NJ som sa ucil 10rokov! AJ predtym 4roky na skole. AJ sa mi zda lahsia ako nj, v gramatike a pod. veci sa daju povedat viacerymi sposobmi.
stefizami
11.10.07,10:10
Vie mi prosim niekto odporucit dobru jazykovu skolu? Chcem zacat s francustinou. Uz som sa na ucila spanielsky,nemecky,anglicky,taliansky a teraz sa mi zapacila francustina. SKOLA BY MALA BYT NA BRATISLAVE 1.

Vopred dakujem za rady.

Stefi
:)
rohff
17.10.07,09:47
tak aj sa da len treba cas a nikomu sa nece:( ale da sa kupit od 300-x SK kniha s frazami + cd/ mp3:) da sa to celkom:)
Remusus
17.10.07,10:41
Snaha sa cení. Podľa mňa vynikajúci nápad.
Remusus
17.10.07,10:43
Ja som chodila do Callanky, ale priamo v Londyne. Bolo to skveleeeeee.
Excise Duty
17.10.07,11:18
Vie mi prosim niekto odporucit dobru jazykovu skolu? Chcem zacat s francustinou. Uz som sa na ucila spanielsky,nemecky,anglicky,taliansky a teraz sa mi zapacila francustina. SKOLA BY MALA BYT NA BRATISLAVE 1.

Vopred dakujem za rady.

Stefi
:)

Skús aj slovenčinu...
sedi
29.11.07,06:49
skúška.. porada
daniel111
29.11.07,07:43
Super téma, super infomácie. Ďakujem :)
Vladimír Ozimý
21.12.07,14:30
kamaráti a kde sa učíme? :) ja by som takisto potreboval zlepšiť svoju anj...takže poďme na to....Happy Christmas :)
Leon
05.01.08,22:19
suhlasim s Richardom, ze slovicko treba napisat komplexne, ale treba presne napisať, o aky cas (tvar)ide. napr. ....-min. cas, ...-´bud. cas
Leggy
06.01.08,22:38
Ja by som sa iba chcela spytat ako mam prelozit vetu-,,Zabudla som ti povedat,, a aky cas nej pouzit:confused:
katkapekly
06.01.08,22:39
Ja by som sa iba chcela spytat ako mam prelozit vetu-,,Zabudla som ti povedat,, a aky cas nej pouzit:confused:
I forgot to tell you,... simple past - minulý jednoduchý
ajobs
07.01.08,22:57
I forgot to tell you,... simple past - minulý jednoduchý

No s takýmto prekladom možno polemizovať - ak tam nie je jednoznačný časový údaj o ukončenom deji, reálny Angličan by tam použil Present Perfect, teda predprítomný čas. Čiže veta by bola I have forgotten to tell you...
Ide o neukončený dej, pretože skutočnosť, že som niekedy zabudla niečo niekomu povedať (minulosť) má následok, že to teraz ty nevieš (prítomnosť).

Iné by bolo: I forgot to tell you good-bye yesterday ( zabudol som ti včera povedať ahoj ).
Meggi 1
07.01.08,23:53
Veď práve, že tá veta nie je úplná, je vytrhnutá z kontextu - teda nevieme, čo tam chcelo byť vyjadrené, či následok deja alebo ukončený dej. To "yesterday" by tam skutočne aj mohlo byť.
Preto preklad katkapekly považujem za správny:
"Zabudla som ti povedať a tým to zhaslo.Nie je následok." Čiže pokojne môžeme uvažovať, že dej je už ukončený.
Tvoje uvažovanie o predprítomnom čase považujem tiež za správne:
"Zabudla som a dôsledkom je to, že teraz ty nevieš to, čo ja." Zas hovorím, že to "yesterday" tam nie je.
T.zn., že je ťažké použiť vytrhnutú frázu z kontextu v správnom gramatickom čase. Na to potrebuješ byť v obraze o tom, o čom sa rozprávajú, akú tému riešia, o čo ide, o akom časovom rozpätí hovoria.
Meggi 1
08.01.08,00:03
.

............ I forgot to tell you good-bye yesterday ( zabudol som ti včera povedať ahoj ).
Len chcem poukázať na frázu: tell good-bye - správne má byť: say good-bye.
Sorry - len kvôli tomu, aby sa to niekto nenaučil zle, ak by si tú vetu chcel zapamätať.
Leggy
08.01.08,18:05
diky za ten preklad,ja mam s casmi obcas problem,v skole ich berieme velmi rychlo a zaradom,takze asi si viete predstavit ako sa to miesa.Nemohli by ste pridat aj priklady na vety-predminuly cas?Staci len nejake jednoduche aj s prekladom.;)
Meggi 1
08.01.08,22:43
diky za ten preklad,ja mam s casmi obcas problem,v skole ich berieme velmi rychlo a zaradom,takze asi si viete predstavit ako sa to miesa.Nemohli by ste pridat aj priklady na vety-predminuly cas?Staci len nejake jednoduche aj s prekladom.;)
Zopár viet v predminulom čase: ( opravujem: v predprítomnom čase)
I have visited my friends today. ( Dnes som navštívil svojich priateľov.)
We´ve painted the walls this week. (Tento týždeň sme maľovali steny.)
He has just done his homework. (Práve si urobil domáce úlohy.)
She´s already been to the USA. (Už bola v USA.)
They have never written e-mails in English. (Nikdy nepísali emaily v angličtine.)
I haven´t cooked any Italian meal yet. (Ešte som nevaril žiadne talianske jedlo.)
Stačí? :)
katkapekly
09.01.08,19:56
Zopár viet v predminulom čase:
I have visited my friends today. ( Dnes som navštívil svojich priateľov.)
We´ve painted the walls this week. (Tento týždeň sme maľovali steny.)
He has just done his homework. (Práve si urobil domáce úlohy.)
She´s already been to the USA. (Už bola v USA.)
They have never written e-mails in English. (Nikdy nepísali emaily v angličtine.)
I haven´t cooked any Italian meal yet. (Ešte som nevaril žiadne talianske jedlo.)
Stačí? :)
Všetky tieto vety sú v predprítomnom, nie v predminulom čase. V predminulom čase sa ako príklad dajú použiť jednoduché vety len teoreticky, lebo zvyčajne ide o súvetie, ak je použitý predminulý čas. Predminulý čas chce vyjadriť, že sa niečo stalo pred nejakým dejom v minulosti. Preto sa predminulý čas používa zvyčajne so spojkami before (pred) alebo after (po tom, čo). Takže prerobené príklady by boli:

I had visited my friends before I visited you. (Navštívil som priateľov predtým ako som navštívil teba).
We had painted the walls before we decorated rooms.
After he had done his homework, he phoned his friend.
Meggi 1
09.01.08,22:43
Všetky tieto vety sú v predprítomnom, nie v predminulom čase. V predminulom čase sa ako príklad dajú použiť jednoduché vety len teoreticky, lebo zvyčajne ide o súvetie, ak je použitý predminulý čas. Predminulý čas chce vyjadriť, že sa niečo stalo pred nejakým dejom v minulosti. Preto sa predminulý čas používa zvyčajne so spojkami before (pred) alebo after (po tom, čo). Takže prerobené príklady by boli:

I had visited my friends before I visited you. (Navštívil som priateľov predtým ako som navštívil teba).
We had painted the walls before we decorated rooms.
After he had done his homework, he phoned his friend.

:o:o:o Pravdaže sú v predprítomnom čase...Ja som si to ani nevšimla, len keď som si teraz prečítala tvoj príspevok: hovorím si, čo tá katka píše, veď tam mal byť predprítomný čas a potom som uvidela, čo som to vyviedla :eek: Sama sebe sa teraz tíško čudujem, ako som to mohla prehliadnuť :confused: Ospravedlňujem sa za to, nebolo to úmyselne ani z nevedomosti.
A s tým predminulým časom, ako si napísala, súhlasím, je to tak.
katkapekly
10.01.08,21:03
:o:o:o Pravdaže sú v predprítomnom čase...Ja som si to ani nevšimla, len keď som si teraz prečítala tvoj príspevok: hovorím si, čo tá katka píše, veď tam mal byť predprítomný čas a potom som uvidela, čo som to vyviedla :eek: Sama sebe sa teraz tíško čudujem, ako som to mohla prehliadnuť :confused: Ospravedlňujem sa za to, nebolo to úmyselne ani z nevedomosti.
A s tým predminulým časom, ako si napísala, súhlasím, je to tak.
Vôbec som si nemyslela že to bolo z nevedomosti, skôr nesústredenosť. To sa stáva. Len som to chcela uviesť na pravú mieru.:)
ajobs
10.01.08,22:16
Len chcem poukázať na frázu: tell good-bye - správne má byť: say good-bye.
Sorry - len kvôli tomu, aby sa to niekto nenaučil zle, ak by si tú vetu chcel zapamätať.


Sorry aj ja - samozrejme má byť say good-bye. Bol som ovplyvnený predchádzajúcou vetou so slovíčkom "tell"- a niekedy človek píše mechanicky.:rolleyes:
Meggi 1
10.01.08,22:31
Tak, ako píšeš - stáva, ktovie kde nám myšlienky niekedy lietajú :confused: potom sa stane to, čo sa nám stalo :D chceš rýchlo pomôcť a nejaký škriatok to zamotá ináč ;)
Fabiana
12.03.08,20:05
Najlepšia angličtina akú som kedy na webe našla je na stránke
3krát w bodka bbc bodka co bodka uk /czech/learningenglish/
Musím to napísať takto šifrovane, nakoľko mi to hypertextový odkaz neberie.
Texty predčítava anglický lektor, prípadne lektorka. Vysvetlené je to v češtine, navyše si možete stiahnuť texty a učiť sa čítať spolu s lektorom. Sú tam lekcie pre začiatočníkov aj pre pokročilých
Fabiana
29.03.08,18:17
janajal
14.06.08,10:23
Pre francúzštinu by sa miesto nenašlo?:)
stormcatcher
03.08.08,12:13
už to skončilo?
Rozalka
03.08.08,13:28
mimotemy veď sú prázdniny;)
katkapekly
03.08.08,21:24
Pridám niečo, čo som kedysi robila pre deti do školy, aby som im to zhrnula na jeden papier a uľahčila. Snáď sa to niekomu zíde. Dúfam, že sa mi to podarí priložiť.
katkapekly
03.08.08,21:42
A ešte nejaká slovná zásoba...
katkapekly
08.08.08,13:30
A ešte niečo o modálnych slovesách...
maminka77
18.03.09,17:03
magdina, prosim ta co je to ta callanova metoda?
vulxy
13.08.09,19:10
keby ste to nepoznaly podla mna najlepsia stranka venovana anglictine www.englishtips.org
najdete tam vse od ebooks,mp3 po videa,filmy a je zadara len sa registrovat...,
spor
12.09.09,17:28
ahoj, chcela by som reagovať na tú webovú stránku. Naozaj je to bezplatné všetko- aj sťahovanie ako hovoríš mp3, filmy a rozne... Neviem sa tam dobre zorientovať, nakoľko neviem ešte dobre po anglický. Ak by sa dalo ma navigovať na tie mp3 a podobne. dakujem
vulxy
12.09.09,17:48
ahoj, chcela by som reagovať na tú webovú stránku. Naozaj je to bezplatné všetko- aj sťahovanie ako hovoríš mp3, filmy a rozne... Neviem sa tam dobre zorientovať, nakoľko neviem ešte dobre po anglický. Ak by sa dalo ma navigovať na tie mp3 a podobne. dakujem

je to perfektna stranka na anglictinu a zadarmo vsetko ,uz som stade postahoval tony mp3 aj video ale ked nevies vobec po anglicky to bude trvat kym sa zorientujes
po prve si prepni jazyk na english(vpravo hore vlajocka) potom registracia ,(ked sa neregistrujes neukaze linky) ,a potom len hladaj na lavo mas pekne rozdelene do kategorii
poslednu dobu to dost skomplikovaly ,vsetko bolo hlavne na rapidshare ale uz to ukladaju horedole ale este v pohode.
keby si daco nevedela tak to sem napis;)
stonka
13.09.09,08:52
Ja sa momentálne učím z jednej stránky, ktorej link tu niekto poskytol na porade. Musím povedať, že som konečne našla to, čo mi vyhovuje. Skutočne je to tam podané všetko po lopate a mňa začala angličtina aj baviť:cool:
Stránka je zadarmo a netreba sa ani registrovať.
http://www.helpforenglish.cz/
marina8
13.09.09,09:21
http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/cs-cz/pages/online-jazykova-skola-zdarma.aspx


toto je super vyuka, texty, vsetko je nahovorene, mozete opakovat, mate interaktivne cvicenia a tak
Blankake
13.09.09,12:28
Ja sa momentálne učím z jednej stránky, ktorej link tu niekto poskytol na porade. Musím povedať, že som konečne našla to, čo mi vyhovuje. Skutočne je to tam podané všetko po lopate a mňa začala angličtina aj baviť:cool:
Stránka je zadarmo a netreba sa ani registrovať.
http://www.helpforenglish.cz/
Môžem potvrdiť, niektoré články sú veľmi dobre prepracované na konkrétnu časť gramatiky s preloženými príkladmi viet.
Blankake
13.09.09,12:30
http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/cs-cz/pages/online-jazykova-skola-zdarma.aspx


toto je super vyuka, texty, vsetko je nahovorene, mozete opakovat, mate interaktivne cvicenia a tak
Máme doma CD-ka tohto kurzu - je to super vecička. :)
jojinkoh
12.12.09,16:47
Kedy sa už začne alebo už začal?
Jaro1886
17.12.09,18:30
ja mám radšej angličtinu...je ľahšia o dosť :)
lianett
29.12.09,16:37
celkom sa teším na porady v sekcii AJ.Možno to ešte niektorí nevedia aj keď mnoháí určite áno; ale veľmi dobrá na preklady je aj táto stránka a nie len v AJ:

http://translate.google.com/

Aj keď v tomto prípade ide hlavne o tie slovká a pomôže hlavne pokročilejšiemu užívateľovi AJ /alebo iných jazykov/.
marcel99
18.03.10,12:35
Co hovorite na tohtorocnu maturitu z Anglickeho jazyka?
martina.sugarova
04.11.10,17:25
rada by som sa vrátila k tomu písaniu po anglicky. proste si písať s niekym v anglickom jazyku. čo vy nato?
martina.sugarova
04.11.10,17:29
a vlastne ako budeme komunikovať? akým spôsobom? ja sa naučím wear a čo mám vám napísať že to už viem, či ako. dakujem
Slayer666
04.11.10,22:49
rada by som sa vrátila k tomu písaniu po anglicky. proste si písať s niekym v anglickom jazyku. čo vy nato?

No ved na nete su tisice a statisice diskusnych for, preco sa na nejake neprihlasis? To je najjednoduchsi sposob, ak si chces s niekym pisat.
sobaka
08.11.10,20:23
Nemčina -kontrola textu
Prosím Vás potrebujem skontrolovať správnosť textu .má to byť odkaz do schránky ,z dovodu že som domácich nezastihol doma a kontaktovať ma možu na hotely.Ďakujem
Hallo Freunde,Sie sind bestimt überast ,dass ich an Ihr diese Nachricht schreibe .Ich habe eine Dienstvertrag im deiner Stadt.Um fünfzehn Uhr hielt ich an,aber tarff ich niemand zu Hause an.Ich wurde morgen abend warten an im Hotel Zentrum,wo wir mögen absteigen .Wenn Sie werden keine Zeit haben ,rufen mir an am telefon nummer xxx und vorschlage anders Termin zur Treffen.Ich freue mich auf unsere baldige Wiedersehen. Tschüs
arizona
08.11.10,21:13
skús radšej v niektorej nemeckej téme ,napr.http://www.porada.sk/t65302-p3-preklad-z-nemciny.html#post1489970

tu si mimotemyzlezaradil
Vronyka
11.11.10,23:44
Ahojte. Viete mi prosim poradit ako sa povie po anglicky 'Moja salka kavy"? vo vyzname to sa mi paci ,to je moja salka kavy.
Slayer666
12.11.10,10:02
Ahojte. Viete mi prosim poradit ako sa povie po anglicky 'Moja salka kavy"? vo vyzname to sa mi paci ,to je moja salka kavy.

my cup of tea - nepovie sa kavy, ale caju u nich
strakulka22
15.11.10,12:42
Ahojte,
viete mi poradiť s novoročným prianím? vytvorila som takéto, len si chcem byť istá, že je úplne OK, kým pôjde do tlače:

At the close of another year,
we wish you a merry Christmas
and prosperous New Year 2011.

ďakujem
Jana
koralkak
24.11.10,08:16
my cup of tea - nepovie sa kavy, ale caju u nich


Myslím, že môže pokojne aj povedať "my cup of cofee" pokiaľ to chce hovoriť o káve. Či nie?
Meggi 1
24.11.10,23:39
Myslím, že môže pokojne aj povedať "my cup of cofee" pokiaľ to chce hovoriť o káve. Či nie?
Nie, nemôže, pokiaľ chce povedať, že niečo má rada alebo sa jej páči.
Je to idiom: It's my cup of tea = I like it.
Teda nejde doslova o šálku kávy. Aj v slovenčine 'Moja šálka kávy' má svoj pôvodný, ale aj prenesený význam. To isté je v angličtine.
koralkak
29.11.10,10:10
Nie, nemôže, pokiaľ chce povedať, že niečo má rada alebo sa jej páči.
Je to idiom: It's my cup of tea = I like it.
Teda nejde doslova o šálku kávy. Aj v slovenčine 'Moja šálka kávy' má svoj pôvodný, ale aj prenesený význam. To isté je v angličtine.


o.k., thank you very much :-))
Lenka*1
29.11.10,13:06
prosim vas, akosi si neviem poradit s prekladom tohto:

Stredné odborné vzdelanie, získané na stredných odborných učilištiach - SOU (stredné vzdelanie, vyučenie)
Stredné vzdelanie (kratšie než štvorročné - bez maturity)
Úplné stredné odborné vzdelanie (úplné stredné vzdelanie - štúdium na SOU - ukončené maturitou)
Úplné stredné všeobecné vzdelanie (ukončené maturitou)
Úplné stredné odborné vzdelanie na strednej odbornej škole a konzervatóriu (úplné stredné vzdelanie ukončené maturitou)
Vedecká výchova

Moze mi s tym niekto helpnut?
dakujem pekne.
Vronyka
30.11.10,01:17
Ahojte, mam dalsiu otazocku.
Ako mozem povedat po anglicky : To je skoda! v zmysle mrzi ma ze sa to stalo, je mi luto a pod.?
A dakujem Slayerovi za salku kavy ;)
Meggi 1
01.12.10,00:16
Ahojte, mam dalsiu otazocku.
Ako mozem povedat po anglicky : To je skoda! v zmysle mrzi ma ze sa to stalo, je mi luto a pod.?
A dakujem Slayerovi za salku kavy ;)

It's a pity.
What a pity!
Vronyka
02.12.10,19:42
Dakujem.
A ako poviem "ZASPALA SOM" Myslim tym napriklad ked rano sa nezobudim a zaspim nechtiac. ?
Asi nemozem pouzit frazu FALL ASLEEP, ze?
Meggi 1
02.12.10,23:16
Dakujem.
A ako poviem "ZASPALA SOM" Myslim tym napriklad ked rano sa nezobudim a zaspim nechtiac. ?
Asi nemozem pouzit frazu FALL ASLEEP, ze?

Je to: Oversleep.

Fall asleep - v tom význame, že som zaspala a nezobudila som sa vtedy, keď som mala, nie. Porovnaj:
I was so tired that I fell asleep in the armchair.
I had overslept and missed the bus.
Vronyka
03.12.10,16:21
no top som si myslela, ze fall a sleep sa nemoze takto pouzivat. A dakujem za to oversleep- toto som hladala :)
Vronyka
25.03.11,13:23
Ahojte, opat sa pytam, tentoraz opacne: Co znamena Ain't ... ?
Viem priblizne v kontexte, ale neveim ako sa to vobec pouziva a kedy. JE to hovorove len?
Slayer666
25.03.11,13:52
Ano, je to len hovorove. Moze to mat viacero vyznamov, predovsetkym 'am not', 'are not' a 'is not', ale tiez 'has not' a 'have not' a 'do not' a 'does not', dokonca 'did not'.
tomasjuve
17.01.13,19:43
ako sa v zakonoch preklada fyzicka osoba?
ivka70
17.01.13,20:07
ako sa v zakonoch preklada fyzicka osoba?

http://mymemory.translated.net/t/Czech/English/pr%C3%A1vnick%C3%A1%20osoba

Fyzické a právnické osoby = Natural and legal persons
misomiso
25.02.13,19:32
Nemate niekto nejaky link na nejaku stranku, kde je vysvetlene, ako sa povie "nechat si nieco urobit", tada napr. nechat sa ostrihat, nechat si opravit auto... ?
Slayer666
27.02.13,12:11
to have your hair cut...to have your car repaired...
Stranku nemam.
misomiso
28.02.13,09:40
Teda "nechal som si opravit auto" je "I had my car repaired"?
Slayer666
28.02.13,10:03
Ano.