Marián II
23.11.06,11:43
No a je to tu! Namerali mi zvýšeny cholesterol 7,8. Stravujem sa dosť zdravo,( ryba, biele mäso, veľmi málo hovädzie a bravčove) nepijem - len príležitostne, nefajčím už 4 roky. Čo robiť.
Lucuš
23.11.06,10:56
Moja mama má tiež zvýšený cholesterol, vynechala úplne vajcia a ak si dá tak prepeličie, tie neobsahujú.
A mäsko obmedzila je ho úplne máličko uprednostňuje zeleninové jedlá, ryža, cestoviny, zemiaky. Neviem či pomohlo toto ale je to lepšie.
Braňo
23.11.06,11:02
Šťava na zníženie cholesterolu - zeleninová šťava2001-06-24* ("")Suroviny :
300 g kapustových listov, 200 g špenátových listov, strúčik cesnaku.Recept :
Zmixujeme kapustové listy so špenátovými listami a pridáme cesnak.
+ surové papať surové čučoriedky
Barbara
23.11.06,11:19
No a je to tu! Namerali mi zvýšeny cholesterol 7,8. Stravujem sa dosť zdravo,( ryba, biele mäso, veľmi málo hovädzie a bravčove) nepijem - len príležitostne, nefajčím už 4 roky. Čo robiť.


Prosím Ťa Marian nemysli si, že zvýšeny cholesterol je len z toho čo jeme, môžeš sa Ty zdravo stravovať koľko len ceš, podľa môjho skromného názoru je to skôr z tých stresov a nervov, takže moja rada, nestresovať sa :p v dnešnom výbornom a dobrom svete je to dobrá rada, nonie??!!
Marián II
23.11.06,11:28
Dobrá, ale asi jediná vec ktorú v dnešnej dobe neovlivnime je "stres"!
duficek
23.11.06,11:30
vsade kde sa da, nahradzat tuky olivovym olejom.
sportovat ! - rekreacne, aj prechadzky pomozu, lae nie do potravin a spat :)
vstupit si do svedomia a zistit, ci sa naozaj stravujes zdravo, alebo ci si par dni pred odberom nepojedol vacsie mnozstvo potravin bohatych na cholesterol
elims
23.11.06,11:36
Moja mama má tiež zvýšený cholesterol, vynechala úplne vajcia a ak si dá tak prepeličie, tie neobsahujú.
A mäsko obmedzila je ho úplne máličko uprednostňuje zeleninové jedlá, ryža, cestoviny, zemiaky. Neviem či pomohlo toto ale je to lepšie.

Vajcia obsahuju cholesterol, ale nie ten zly (LDL), ktory je skodlivy, ale ten dobry, ktorz sa moze (HDL).

Suhlasim - znizit stres. Nevyprazat. A skus sa opytat v lekarni - napriklad na "lecitin", alebo "cholestop"
Marián II
23.11.06,11:43
No, je pravda, peši prejdem tak akurát k autu a späť a predtým som 20 rokov fajčil - veľa!!!
Marián II
23.11.06,11:46
A môžem kávu?
Marína
23.11.06,11:51
Na zníženie cholesterolu pomáha ráno a večer užiť 1 polievkovú lyžicu olivového oleja s 1 strúčikov prelisovaného cesnaku. Z vlastnej skúsenosti však viem, že ak máš poruchu metabolizmu tukov, tak prírodné prostriedky pomôžu cholesterol znížiť, ale len o nejaké desatinky. Aspoň v mojom prípade to tak je. Po rôznych pokusoch mi cholesterol udržujú ako-tak v norme lieky. Nie je to ideálne riešenie, ale ...
Marián II
23.11.06,11:56
To je asi môj prípad, tak si ma nepotešila, ale vďaka.
kalkulka
23.11.06,13:31
Ak môžem poradiť máme vyskúšaný rybí tuk v tabletkách. Toto znížilo cholesterol a za dosť krátku dobu z 8,14 na nejakých 6.
olga88
23.11.06,13:32
Na cholesterol vplyva strava a este viac pohyb na cerstvom vzduchu, teda kazdy den aspon 20 minutova prechadzka, ktora znizi hladinu cholesterolu a tiez i stres.
vema
23.11.06,15:43
Tak to som chcela napísať,Marína ma pravdu.Treba užívať lieky.Strava to ovplyvní strašne málo.Naštudovala som v odborných časopisoch.
Marína
23.11.06,16:06
Ak môžem poradiť máme vyskúšaný rybí tuk v tabletkách. Toto znížilo cholesterol a za dosť krátku dobu z 8,14 na nejakých 6.
Alicka, som rada, že Ti to pomohlo, ale ja som vyskúšala ozaj kadečo a zabrali mi až lieky. Mám priateľku, ktorá pri liekoch má hladinu cholesterolu 8 a bez mala 12-13. Jej otec mal dtto. A takú diétu, akú ona drží, nevydrží hocikto. Okrem internistu navštevuje aj metabolickú poradňu. Určite je to individuálne. Cholesterol nebolí, ale môže spôsobiť v organizme katastrofu.
Mariánovi prajem, aby mu pomohli naše rady. Keď nie, radím mu, aby dal na rady lekára.
iveta22
30.11.06,11:28
Mám čerstú vlastnú skúsenosť. Za cca 1,5 mesiaca som znížila z 6,8 na 5,1. Držala som 90-dńovú rozlišovaciu diétu /píše sa Porade o nej/ ale len 45 dní. Živočíšne bielkoviny /varené kuracie prsia ďalej upraveno na teflóne/ som jedla len každý 4. deň na obed a večeru, dosť som jedla paradajky s trochou olivového oleja, cesnak a celozrnný chlieb. Vylúčila som úplne bielu múku a výrobky z nej, sladkosti, vrátane nápojov - jednoduché cukry, z tukov len olivový - aj to za čajovú lyžičku na varenie. Žiadne vyprážané jedlá, veľa čerstvej zeleniny a vlákniny, pravidelná strava - najlepšie 5x denne menšie dávky. Výrazne išla dolu aj váha. Mne sa to podarilo aj bez pohybu, ale pohyb určite znižuje cholesterol. Najlepšia je kombinácia - úprava stravy a pridanie pohybu. Lieky sú krajné riešenie. Vyskúšaj, uvidíš či to zaberie. Držím palce.
Velettka
30.11.06,13:13
sportovanie, správna strava .... nerobim ani jedno ani druhe a cholesterol mam 3 ..... a moj manzel ktory ma cez 100kg sa takisto nezdravuje stravo (klobasky, slaninka, vyprazane) a ani nesportuje a cholesterol ma 4 ...... cele to je o organizme .... a zas kamoska, mala vsetko v poriadku, nahodila si rapidnu dietu (zeleninka, varenie na vode ...) a cholesterol jej tak vyletel, ze nevedia co s nim ...... ale pocula som ze pomaha aj caj Ruman Farbiarsky (je to caj na pecen, ale vraj zabera aj na cholesterol) ...
Nika
30.11.06,13:17
sportovanie, správna strava .... nerobim ani jedno ani druhe a cholesterol mam 3 ..... a moj manzel ktory ma cez 100kg sa takisto nezdravuje stravo a ani nesportuje a cholesterol ma 4 ...... cele to je o organizme .... a zas kamoska, mala vsetko v poriadku, nahodila si rapidnu dietu a cholesterol jej tak vyletel, ze nevedia co s nim ...... ale pocula som ze pomaha aj caj Ruman Farbiarsky (je to caj na pecen, ale vraj zabera aj na cholesterol) ...

Veru je to o opraganizme. Moja známa sa stravuje zdravo a má vysoký cholesterol, a jej manžel sa napcháva slaninou, klobásou a podobnými vecami a cholesterol má v norme. Ani jeden nešportuje.
blcha
30.11.06,14:29
Po začatí diéty je normálne, že sa cholesterol zvýši, pretože sa začína odplavovať z usadenín a preto ho je v krvi mnoho. Treba tiež rozlišovať, ktorý cholesterol Vám namerali, pertože sú dva: "dobrý" a "zlý". Ak Vám povedali iba jedno číslo, pravdepodobne je to ich priemer.
EPk
30.11.06,15:07
Pripravte si nápoj, ktorý zabráni kôrnateniu ciev a zvyšovaniu tlaku.
Potrebujeme: 20 strúčikov cesnaku, šťavu z 3 citrónov, liter vody alebo liter ovocného vína.
Príprava: Strúčiky cesnaku rozmixujeme v citrónovej šťave / môžeme ich len roztlačiť a zmiešať so šťavou/. Zmes zalejeme litrom vody a prevaríme. Po vychladnutí nápoj precedíme do fľašky a uchovávame v chladničke.
Iný variant: Rovnaké množstvo cesnaku rozmixujeme v 1/2 litri ovocného vína, necháme v chladničke stáť asi 1 týždeň a potom pridáme druhý polliter ovocného vína.
Užívame: likérový pohárik denne asi 3 týždne. Potom liečebnú kúru na dva mesiace prerušíme a nápoj si pripravíme znovu o dva mesiace.
Mne to pomohlo a robim si to kazdy 1/4 rok.
atramka
01.12.06,08:59
Ja pridám radu zo svojho okolia,treba piť veľa paradajkovej šťavy.Cez leto si nachystám a nazaváram do 7 Dl pohárov dávam piť celej rodine.
105 kg chlap čo zje všetko bez obmedzenia, si upravil cholesterol každodenným pitím tejto šťavy (0,7 l/deň)
a teraz to je v norme, ale štavu pije stále, aj keď nie dennodenne.
učtovníčka
01.12.06,09:24
Na úpravu cholesterolu sú veľmi dobré prírodné produkty E-Lecitín a Omega 3-nenasýtené mastné kyseliny od firmy NUTRILITE. Pôsobia veľmi priaznivo na to aby sa sám organizmus vysporiadal a opravil na správny chod. A keď sa na čas upraví strava a nejaký ten primeraný pohyb tak sa to musí podariť.
Cesnaková kúra môže byť dobrá, ale čo na to okolie? Viac ak máš záujem cez ss.
smoulinka85
07.12.06,09:31
ja som čítala že pomáha pitie zeleného čaju
Marián II
07.12.06,12:05
Zobral som si z každej rady trošku, ale hlavne so sa začal hýbať. O 3 týždne kontrola - uvidím - dám vedieť. Ale môžte radiť ďalej.
Beata
07.12.06,12:19
Adria.ma
08.12.06,10:49
Pripravte si nápoj, ktorý zabráni kôrnateniu ciev a zvyšovaniu tlaku.
Potrebujeme: 20 strúčikov cesnaku, šťavu z 3 citrónov, liter vody alebo liter ovocného vína.
Príprava: Strúčiky cesnaku rozmixujeme v citrónovej šťave / môžeme ich len roztlačiť a zmiešať so šťavou/. Zmes zalejeme litrom vody a prevaríme. Po vychladnutí nápoj precedíme do fľašky a uchovávame v chladničke.
Iný variant: Rovnaké množstvo cesnaku rozmixujeme v 1/2 litri ovocného vína, necháme v chladničke stáť asi 1 týždeň a potom pridáme druhý polliter ovocného vína.
Užívame: likérový pohárik denne asi 3 týždne. Potom liečebnú kúru na dva mesiace prerušíme a nápoj si pripravíme znovu o dva mesiace.
Mne to pomohlo a robim si to kazdy 1/4 rok.
Veľmi dobrý recept, oceňujem a pridávam sa. Svokor používal pri zvýšenom cholesterole v jedle dosť cesnaku - má aj dosť silný účinok na zníženie krvného tlaku. Tiež má na to nejaké účinky aj jabkový ocot. Na zlepšenie látkovej výmeny je tu aj žihľavový čaj a pravý zelený čaj. Ale tiež sa prikláňam k názoru, že lieky na cholesterol netreba v žiadnom prípade vynachať. Ak zistím, čo perfektne zabralo svokrovi, dám vedieť.
Tiež dodám o strave - nič mastné, nič vyprážané, dokonca ani len tvrdé syry, radšej zaraď ľahké jogurty - nie smotanové, rybacinu...
virka
12.12.06,19:47
Aj ja mám zvýšený celkový cholesterol, HDL, LDL cholesterol mám dobrý a trigliceridy mám pod normu. Internista mi i tak predpísal lieky. Mám fakt overenú radu ako na cholesterol pred vyšetrením. Nastrúhať mrkvu a tú jesť aspoň týždeň pred kontrolou. Moja mama si kúpi 1 kg mrkvy a tú konzumuje.
Skús to a uvidíš. Netráp sa pre cholesterol je to tiež jedna z chorôb, ale ako tu bolo spomenuté dietou sa neupraví. K mrkve si môžeš nastrúhať i jablko ale bez cukru.Virka:)
duficek
12.12.06,20:20
overenú radu ako na cholesterol pred vyšetrením. Nastrúhať mrkvu a tú jesť aspoň týždeň pred kontrolou.
takyto pristup sa mi vonkocom nepaci. koho chcete tym vysledkom oklamat? seba? tak naco potom na vysetrenie idete?
ked idem na vystrenie, chcem poznat svoj stav, nie sfalsovanu statistiku....a podla toho sa zariadit...:(
žanet
13.12.06,08:25
Tu je vraj zaručený recept/ okrem tých vyššie uvedených, s ktorými plne súhlasím/: každé ráno nalačno jedna kávová lyžička sézamu - dostať kúpiť v predajniach zdravej výživy
Saisa
27.01.07,19:09
No a je to tu! Namerali mi zvýšeny cholesterol 7,8. Stravujem sa dosť zdravo,( ryba, biele mäso, veľmi málo hovädzie a bravčove) nepijem - len príležitostne, nefajčím už 4 roky. Čo robiť.
Všetko s mierou, ale maximálne obmedziť stres! /Vlastná skúsenosť/
kargo
19.02.07,10:41
Píšem dosť po čase ale možno Ti to pomôže. Som tri roky po infarkte a príčinou bol pravdepodobne stres a cholesterol. Celé roky som chodil na pravidelné kontroly a cholesterol bol vždy v norme. Až po infarkte mi zistili že vôbec nemám tzv. dobrý cholesterol HDL.Jeho hodnota musí byť aspoň 1 ak nie je,tak máš problém.Ak máš jeho hodnotu viac ako 1 tak to máš dobré a nerob si ťažkú hlavu -tie hodnoty čo ti namerali sú ešte dobré.Oveľa horšou vecou je pneumatika okolo pása.Ozvi sa ako si dopadol s HDL-kom. Kargo
VERONIKA6
25.04.07,12:47
Dnes som bola na internom vyšetrení. Môj cholesterol sa znížil z 7,93 iba na 7,65 z čoho som nešťastná, nakoľko som držala dietu. Predpísal mi lekár ATORIS na zníženie, ktorý mám denne užívať. Tak uvidím. Niekde
v predošlých príspevkoch som čítala okrem iného aj o jedení lyžičky sézamu každé ráno. To je ten klasický sézam ktorý dávame na pečenie?
racing
26.04.07,08:59
Naša pani doktorka odporúčala používať maslo Floru Proaktiv, že s tým má dobré skúsenosti.
monnica
26.04.07,09:09
Skús papať viac surovej stravy - zelenina , ovocie , orechy a rôzné semiačka ale nepražené a nesolené - je to obrovský liek.
A surové zeleninové šťavy.

Zdravá strava je ale náročná na peňaženku.

A hlavne pohyb do obchodu radšej pešo a prechádzky v prírode odburávajú stres a nájsť si každý deň aj keď malú chvíľu pre seba a zastaviť sa.
širi
26.04.07,12:17
na zníženie cholesterolu skúste terajší "hit" čaj HANNASAKI, ja teraz začínam s ním ale na zníženie váhy+cholesterolu, je celkom chutný, ďalšie info o čaji aj na internete alebo v lekárni
misomiso
27.04.07,20:49
Mne zistili zvyseny cholesterol pred rokom. Lekar sa ma pytal na stravu - hovorim - ja sa stravujem pomerne zdravo, nevidim velku moznost nejako to upravit. Nadvahu nemam, nefajcim, co by som mal este zmenit? On - skuste este obmedzit tuky, absolutne ziadne udeniny, mastne syry a pod. Tak som jedol pomaly cistu vodu. Po opakovanej kontrole ziadna zmena. Lekar (internista) mi odporucil uzivat Atoris a prist na kontrolu. Zobral som prvu tabletu, ale po precitani lataku sme to s manzelkou zavrhli. Ona ma prinutila sa zacat hybat (aspon skusit sa hybat). Atoris som nebral.

Prisiel som na kontrolu s tym, ze sa idem ospravedlnit, ale ze na vlastne riziko som prerusil liecbu, tu chemiu nechcem a budem zit s vysokym chol. Hovorim mu, ze u mna to bude asi zo stresu ale ze nie je sanca sa stresu zbavit. On na to, ze stres ovplyvnuje mnohe hodnoty, ale cholesterol nie. Povedal - no ked uz ste prisi, tak skocte este rano na kontrolu, aj ked ste to nebrali. Ked som prisil po vysledky, zistil som, ze cholesterol je v poriadku. Lekar tomu nechcel verit, stale sa ma pytal, ci som pred odberom extremne nehladoval. Hovorim - no jedina zmena, ze som sa zacal hybat. Pred tym som sa 4 roky nehybal, pretoze som zalozil firmu, tak som prezil 4 roky za volantom a za monitorom. Pytam sa - myslite, ze to mohol ovplyvnit ten pohyb? On - samozrejme!! Ja na to - a preco ste mi nepovedali, ze sa mam hybat? On - ste sa nepytali...
liduska
28.04.07,07:21
Mne zistili zvyseny cholesterol pred rokom. Lekar sa ma pytal na stravu - hovorim - ja sa stravujem pomerne zdravo, nevidim velku moznost nejako to upravit. Nadvahu nemam, nefajcim, co by som mal este zmenit? On - skuste este obmedzit tuky, absolutne ziadne udeniny, mastne syry a pod. Tak som jedol pomaly cistu vodu. Po opakovanej kontrole ziadna zmena. Lekar (internista) mi odporucil uzivat Atoris a prist na kontrolu. Zobral som prvu tabletu, ale po precitani lataku sme to s manzelkou zavrhli. Ona ma prinutila sa zacat hybat (aspon skusit sa hybat). Atoris som nebral.

Prisiel som na kontrolu s tym, ze sa idem ospravedlnit, ale ze na vlastne riziko som prerusil liecbu, tu chemiu nechcem a budem zit s vysokym chol. Hovorim mu, ze u mna to bude asi zo stresu ale ze nie je sanca sa stresu zbavit. On na to, ze stres ovplyvnuje mnohe hodnoty, ale cholesterol nie. Povedal - no ked uz ste prisi, tak skocte este rano na kontrolu, aj ked ste to nebrali. Ked som prisil po vysledky, zistil som, ze cholesterol je v poriadku. Lekar tomu nechcel verit, stale sa ma pytal, ci som pred odberom extremne nehladoval. Hovorim - no jedina zmena, ze som sa zacal hybat. Pred tym som sa 4 roky nehybal, pretoze som zalozil firmu, tak som prezil 4 roky za volantom a za monitorom. Pytam sa - myslite, ze to mohol ovplyvnit ten pohyb? On - samozrejme!! Ja na to - a preco ste mi nepovedali, ze sa mam hybat? On - ste sa nepytali...
Môžeš napísať o aký pohyb sa jednalo?
misomiso
28.04.07,15:50
Akakolvek aerobna aktivita, chodza, beh, bycikel, plavanie. Dolezite je, aby clovek dal telu trocha zabrat, napr. take prechadzaky v prirode, su fajn na stres, ale na to aby sa odbural cholesterol by mal mat clovek taku namahu, aby si udrziaval tep na cca 100 - 120 (samozrejme podla veku) aspon po dobu 30 minut, ale lepsie je 45 - 60. Kratsia zataz ako 30 minut nema vobec zmysel.

Nemusi to byt nutne kazdy den, ale ak je to menej ako 3 x tyzdenne, tiez to nema moc efekt.

Ja som nepriklad zvolil najcastejsie obycajnu chodzu, ale do kopca, na rovine by som musel behat, aby som tu zataz dosiahol.
Evanka
28.04.07,16:05
Telesný pohyb je účinným prostriedkom prevencie chorôb spojených s vysokou hladinou cholesterolu. Pohyb podporuje látkovú výmenu, znižuje množstvo cholesterolu a zabraňuje kornateniu tepien. Takmer každý, kto má zníženú pohybovú aktivitu trpí na zvýšený cholesterol :(.
ondrejvla
28.04.07,19:14
Telesný pohyb je účinným prostriedkom prevencie chorôb spojených s vysokou hladinou cholesterolu. Pohyb podporuje látkovú výmenu, znižuje množstvo cholesterolu a zabraňuje kornateniu tepien. Takmer každý, kto má zníženú pohybovú aktivitu trpí na zvýšený cholesterol :(.

Súhlasím s Evičkou, tiež som mala po mozgovej príhode zvýšený cholesterol, priznávam, nadváha je, aj keď som mala "zlý" len 7,2, chcela som ho radikálne znížiť, dnes po 12 rokoch odvtedy mám najviac 4,9-5,1, ale beriem Simvastatin 1/2 tbl.denne pod lekárskym dozorom, ale denne si dám aspoň 50 gr olív, jedno, či sú čierne, či zelené, ak si jeden deň nedám, na druhý je to dupľovaná dávka. Už sa stalo, že som nemala tablety aj celý mesiac, a cholesterol bol vtedy najviac 5,2. Ale lieky sú lieky a dozor lekára je nutný.
misomiso
28.04.07,22:54
No tak co s vysokym cholesterolom sme si tu uz prediskutovali, ale poradi niekto co so zvysenym adrenalinom? :) :) :)
Melnick
29.04.07,10:42
No tak co s vysokym cholesterolom sme si tu uz prediskutovali, ale poradi niekto co so zvysenym adrenalinom? :) :) :)

Ukľudniť sa Miško :) :D :D :D A viac vyzerať takto::D a menej takto : :mad: .xixixi
PS Nezabi ma.:--- Dúfam,že som Ti nespôsobila jeho nárast.:eek:
ludmilla
30.04.07,08:20
No tak co s vysokym cholesterolom sme si tu uz prediskutovali, ale poradi niekto co so zvysenym adrenalinom? :) :) :)

Tu je rada veľmi jednoduchá, keď máš niečoho prebytok podaruj niekomu, kto má málo:D :D :D :D
Marína
30.04.07,10:36
Ľudmilka, len či sa nájdu takí, ktorí chcú byť obdarovaní.;)
katka266
23.07.09,19:13
orechy určite pomôžu :o)) MUDr. Igor Bukovský na svojich stránkach akv. sk orechy veľmi odporúča a netreba sa ani báť priberania :)
Morty
13.06.12,14:21
Dobrý den zisili my že mám zvýšený cholesterol mam iba 16 čo mam robiť pre to aku dietu ?