sybila3
04.12.06,12:44
Ahojte, chcem sa opýtať, či môžem pracovnú obuv a odev zaúčtovať na 501 medzi ostatný spotrebný materiál, alebo musí byť zvlášť? dík
Anja111
04.12.06,11:51
Pracovné oblečenie treba zaúčtovať na 527.
AHA
04.12.06,12:26
Ja to účtujem na 501AE aby sa nákup týchto vecí dal odsledovať v návňznosti na internú smernicu.
sybila3
04.12.06,14:56
Aj ja som to dala na 501, ale medzi spotrebný materiál, nemám nato zvlášť účet. Ale čítam, že na 527 idú náklady týkajúce sa zamestnancov, ale toto je prac.oblečenie a topánky konateľa?
JankaO
04.12.06,16:02
Ja to účtujem na 501AE aby sa nákup týchto vecí dal odsledovať v návňznosti na internú smernicu.
Na účet 527. Zákonné sociálne náklady.
Na účte 527 sa účtujú náklady na pracovné podmienky..............atď..., v súlade so zákonnými predpismi - napr. Zákonník práce. ( na základe ktorého je zamestnávateľ povinný poskytnúť OOPP. )
sybila3
04.12.06,16:13
Takže to môžem nechať na 501 ale neviem, či musí mať zvlášť analytiku? dík
Zoltán Kovács
04.12.06,16:19
Zákon o dani z príjmov hovorí o tom, že pracovné oblečenie sa uznáva do daňových nákladov len v prípade keď oblečenie je viditeľne a natrvalo označené názvom, resp. logom zamestnávateľa.
Anja111
04.12.06,16:27
Zákon o dani z príjmov hovorí o tom, že pracovné oblečenie sa uznáva do daňových nákladov len v prípade keď oblečenie je viditeľne a natrvalo označené názvom, resp. logom zamestnávateľa.

Podľa akého § ? Myslíte si, že neoznačené pracovné oblečenia bude DU pri kontrole vyhadzovať z nákladov? Napr. SZČO pracuje sám a prevádzkuje autodopravu. Aj on ich musí mať označené? Aké máte s tým praktické skúsenosti?
JankaO
04.12.06,16:28
Zákon o dani z príjmov hovorí o tom, že pracovné oblečenie sa uznáva do daňových nákladov len v prípade keď oblečenie je viditeľne a natrvalo označené názvom, resp. logom zamestnávateľa.

Prosím o odpoveď, ktorý § ZDP o tejto podmienke hovorí? Ďakujem
Danila
04.12.06,16:30
Podľa akého § ? Myslíte si, že neoznačené pracovné oblečenia bude DU pri kontrole vyhadzovať z nákladov? Napr. SZČO pracuje sám a prevádzkuje autodopravu. Aj on ich musí mať označené? Aké máte s tým praktické skúsenosti?Ja také, že všetko čo je seriózne ošetrené internou smernicou DÚ akceptuje.
Zoltán Kovács
04.12.06,16:33
Podľa akého § ? Myslíte si, že neoznačené pracovné oblečenia bude DU pri kontrole vyhadzovať z nákladov? Napr. SZČO pracuje sám a prevádzkuje autodopravu. Aj on ich musí mať označené? Aké máte s tým praktické skúsenosti?

Ja mám takú skúsenosť,že DÚ vyžaduje označenie pracovného oblečenia.
Anja111
04.12.06,16:35
Internú smernicu máme vypracovanú, ale pracovné odevy označené nemáme. Dúfam, že to bude v poriadku.
Sabety
04.12.06,16:37
Zákon o dani z príjmov hovorí o tom, že daňové výdavky sú cit. § 19 ods. 2, písm. c) výdavky na pracovné a sociálne podmienky a staroslivosť o zdravie vynaložené na: 1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, koniec cit.. V prípade, že sa jedná o čisto ochranný pracovný odev nie je pre uznanie do daňových nákladov podstatné označenie pracovného odevu logom firmy. V prípade, že sa jedná o pracovný odev, ktorý ma odlíšiť pracovníka od klienta, tak v tomto prípade je nutné aby bolo oblečenie označené logom firmy. Tento problém riešilo aj usmernenie uverejnené vo Finančnom spravodaji. Ak nájdem jeho číslo, tak ho priložím. Čo sa týka účtovania, myslím si, že by malo byť účtované na účte 527 - tento účet je na to vytvorený.
Anja111
04.12.06,16:40
Zákon o dani z príjmov hovorí o tom, že daňové výdavky sú cit. § 19 ods. 2, písm. c) výdavky na pracovné a sociálne podmienky a staroslivosť o zdravie vynaložené na: 1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, koniec cit.. V prípade, že sa jedná o čisto ochranný pracovný odev nie je pre uznanie do daňových nákladov podstatné označenie pracovného odevu logom firmy. V prípade, že sa jedná o pracovný odev, ktorý ma odlíšiť pracovníka od klienta, tak v tomto prípade je nutné aby bolo oblečenie označené logom firmy. Tento problém riešilo aj usmernenie uverejnené vo Finančnom spravodaji. Ak nájdem jeho číslo, tak ho priložím. Čo sa týka účtovania, myslím si, že by malo byť účtované na účte 527 - tento účet je na to vytvorený.

S týmto súhlasím. A ak sa podarí nájsť to usmernenie, rada si ho vytlačím a priložím k internej smernici.
Zoltán Kovács
04.12.06,16:40
Aj ja som to dala na 501, ale medzi spotrebný materiál, nemám nato zvlášť účet. Ale čítam, že na 527 idú náklady týkajúce sa zamestnancov, ale toto je prac.oblečenie a topánky konateľa?

Prac oblečenie pre konateľa zrejme nie sú obyčajné monterky, ale kvalitnejší oblek, alebo niečo podobné. Tam už by som mal problém to obhájiť bez označenia logom, nakoľko DÚ bude argumentovať, že to môže používať aj v súkromnom živote.
Anja111
04.12.06,16:43
Prac oblečenie pre konateľa zrejme nie sú obyčajné monterky, ale kvalitnejší oblek, alebo niečo podobné. Tam už by som mal problém to obhájiť bez označenia logom, nakoľko DÚ bude argumentovať, že to môže používať aj v súkromnom živote.

Áno, toto je na uváženie... Ale ja som sa zamerala skôr na ostatné SZČO a zamestnancov, ( viď môj príkl. autodoprava).
tuta
04.12.06,16:44
My sme mali kontrolu z DÚ. Montérky ani obuv neboli označené logom firmy a bolo to v pohode. Akurát kontrolovali či máme podpísané prevzatie jednotlivými pracovníkmi.
Anja111
04.12.06,16:46
My sme mali kontrolu z DÚ. Montérky ani obuv neboli označené logom firmy a bolo to v pohode. Akurát kontrolovali či máme podpísané jprevzatie jednotlivými pracovníkmi.

Rada počúvam, že aj na DU sú ľudia...
Zoltán Kovács
04.12.06,16:46
Áno, toto je na uváženie... Ale ja som sa zamerala skôr na ostatné SZČO a zamestnancov, ( viď môj príkl. autodoprava).

Súhlasím. Len pôvodná otázka smerovala na prac.oblečenie konateľa, preto som vyslovil svoje pochybnosti.
JankaO
04.12.06,16:49
Súhlasím. Len pôvodná otázka smerovala na prac.oblečenie konateľa, preto som vyslovil svoje pochybnosti.


??? asi nie.
Anja111
04.12.06,16:52
??? asi nie.

Ešte som sa zamyslela a aké pracovné oblečenie konateľa tým bolo myslené?
JankaO
04.12.06,17:00
Ešte som sa zamyslela a aké pracovné oblečenie konateľa tým bolo myslené?

V pôvodnej otázke sa o konateľovi nehovorilo. Moje odpovede sa týkali pracovného odevu ako povinného príspevku zamestnávateľa.
Zoltán Kovács
04.12.06,17:00
Len v ďalšom príspevku sa to uviedlo.
sybila3
04.12.06,18:11
Je to oblečenie a obuv, keď konateľ pracuje v dielni, nechodia všetci konatelia v obleku, niektorí aj pracujú?
Anja111
04.12.06,18:18
Keď pracuje v dielni, tak by s tým nemal byť problém. Podľa mňa je to uznateľný výdavok.
sybila3
04.12.06,18:42
Ale teraz mám to nechať na 501 alebo to mám dať na 527? dík
Anja111
04.12.06,18:51
Ale teraz mám to nechať na 501 alebo to mám dať na 527? dík

Myslím si, že už som to tu spomínala. U zamestnancov je to jednoznačné, t.j. 527. A u konateľa, pokiaľ nie je zamestnancom, by som to radšej nechala na 501 a dala by som si tam analytiku.
accad
04.12.06,20:09
Prikladám text pokynu MF SR (uvádzaný v príspevku č.13), ktorý bol vydaný k zákonu č.366/1999 Z.z., ale jeho aplikácia by mohla byť obsahovo platná aj pre zákon č.595/2003.
kaja1
04.12.06,20:24
My sme účtovali ošatné /obleky, kosela, sukne a pod./ -pre všetkých zamestnancov, na účet 527, tiež sme to mali ošetrené v smernici a zaroveň sme mali doklad o nákupe nášiviek s firemným logom. Pri kontrole to auditorka odsúhlasila.
Sabety
05.12.06,15:20
Ďakujem sa rýchle zaradenie pokynu, ja som dnes nemal čas ho hľadať.
mmima
18.01.08,08:23
potrebovala by som poradiť, ako je to s pracovným oblečením lekára, konateľa s.r.o.
Koľkokrát za rok si môže kupovať pracovnú obuv a odev pre seba a koľkokrát pre sestričku.
Ďakujem
Tweety
18.01.08,08:28
potrebovala by som poradiť, ako je to s pracovným oblečením lekára, konateľa s.r.o.
Koľkokrát za rok si môže kupovať pracovnú obuv a odev pre seba a koľkokrát pre sestričku.
Ďakujem Vypracuje si smernicu a tam si to určí. Potom budem podľa nej postupovať.
MartinkoK
11.08.08,05:48
Prosím Vás,
náš konateľ prišiel s tým, že sa rozprával s nejakou pracovníčkou DU a ona mu povedala, že od r.2008 neplatí to, že pracovný odev musí byť označený logom firmy - jedná sa mi o napr. monterky, a že, konateľ si môže dať da nákladov všetko od ponožiek až po oblek.
Čo vy na to ???????
Lenka1979
11.08.08,06:22
Prosím Vás,
náš konateľ prišiel s tým, že sa rozprával s nejakou pracovníčkou DU a ona mu povedala, že od r.2008 neplatí to, že pracovný odev musí byť označený logom firmy - jedná sa mi o napr. monterky, a že, konateľ si môže dať da nákladov všetko od ponožiek až po oblek.
Čo vy na to ???????
Ak si dáte do vyhľadávača "pracovný odev", je tam všetko krásne vysvetlené. Neviem ako máte pracovný odev ošetrený v internej smernici, ako často ho dávate zamestnancom, montérky-áno, i keď pred kontrolou sa ľahšie vysvetľuje ak sú označené logom firmy, pozri aj par.19 ZDP. Ponožky... ???- ak si ich viete obhájiť, a máte v smernici, že ich dávate zamestnancom... neviem ako často... skúste. Všetko čo si viete obhájiť si môžte dať, len sa musíte vedieť oprieť aj o nejaký § podľa ktorého ste si to dali do nákladov. Bez rozumného vysvetlenia-ťažko.
Lenka:)
Vierka.lienka
16.10.08,11:05
Takže to môžem nechať na 501 ale neviem, či musí mať zvlášť analytiku? dík
ja by som to rozhodne dala na 527. uctujem sem vsetko, co sa tyka BOZP. a mam na to vytvorenu analytiku pre lepsiu prehladost. napriklad pracovne odevy, mineralku a pod. vsetko mam vsak zakotvene v internej smernici.
MartinkoK
05.11.08,08:45
Dobrý deň,
prosím Vás ako mám zaúčtovať nasledovné:
31.10.2008 kúpil zamestnávateľ pre zamestnancov prac.oblečenie - vesty, na tieto vesty dá vyšiť logo ale až v ďalšom mesiaci.
Tweety
05.11.08,08:51
Dobrý deň,
prosím Vás ako mám zaúčtovať nasledovné:
31.10.2008 kúpil zamestnávateľ pre zamestnancov prac.oblečenie - vesty, na tieto vesty dá vyšiť logo ale až v ďalšom mesiaci.
Náklady na pracovné oblečenie -ak sú to OOP, účtujeme podľa postupov účtovania na účet 527. Ale je to potrebné ošetriť v IS.
MartinkoK
05.11.08,09:22
Náklady na pracovné oblečenie -ak sú to OOP, účtujeme podľa postupov účtovania na účet 527. Ale je to potrebné ošetriť v IS.

To znamená, že tento bloček - vesty - zaúčtujem na 527, a keď nám príde faktúra za vyšívanie loga aj túto zaúčtujem na 527?
MartinkoK
21.11.08,07:43
To znamená, že tento bloček - vesty - zaúčtujem na 527, a keď nám príde faktúra za vyšívanie loga aj túto zaúčtujem na 527?

Nikto neporadí ???????
Tweety
21.11.08,07:44
Nikto neporadí ???????
Áno, táto služba zvyšuje OC pracovného oblečenia.
MartinkoK
28.11.08,09:33
Prosím Vás,
vyskytol sa mi taký problém, kúpili sme vesty - chceli sme na ne dať vyšiť logo, ale dodávateľ nám od toho odstúpil lebo máme len 4 ks, že sa mu to neoplatí. Vesty by som mohla dať ako N neovplyvňujúci ZD, ale čo s DPH, bolo to v 10/2008 a uplatnili sme si odpočet. Môže to tak byť? Nemám s tým žiadne skúsenosti.
Tweety
28.11.08,09:36
Prosím Vás,
vyskytol sa mi taký problém, kúpili sme vesty - chceli sme na ne dať vyšiť logo, ale dodávateľ nám od toho odstúpil lebo máme len 4 ks, že sa mu to neoplatí. Vesty by som mohla dať ako N neovplyvňujúci ZD, ale čo s DPH, bolo to v 10/2008 a uplatnili sme si odpočet. Môže to tak byť? Nemám s tým žiadne skúsenosti.
Ak sú to pracovné vesty, je to riadny daňovo uznaný náklad- takže ich zaúčtuj do VOZD. Nárok na odpočet dph si uplatniť môžeš.
MartinkoK
28.11.08,09:54
Sú to vesty kúpené v športovom obchode ale za účelom pracovných.
Tweety
28.11.08,09:57
Sú to vesty kúpené v športovom obchode ale za účelom pracovných.
Nič to nemení na skutočnosti, že je to VOZD. Ak ich poskytovanie ošetríte v smernici je to OK.
Laura1
29.05.09,06:00
Zdravím Vás,
tiež kupujeme pracovné oblečenie /všetko označené logom firmy/- ale nemáme stálych zamestnancov - len brigádnikov na "Dohodu o vyk.práce" - ak si to ošetrím v smernici - malo by to byť v poriadku?
Ak áno, naúčtujem to na 527? brigádnik - sociálne dávky :confused:
Laura1
08.07.09,12:53
Zdravím Vás, vraciam sa k téme,
aký máte názor na kúpené pracovné oblečenie a ochranné prostriedky pre brigádnikov na základe Dohode o vyk. práce?
Daňový náklad - nedaňový? 527? 501?

Ďakujem ta názory a rady.
lenkak
08.07.09,13:55
daňový.
všetko označené logom firmy
v smernici
Laura1
08.07.09,14:17
Ďakujem Lenka:)
a dala by si to na 527?
POzdravujem, Betka
Tweety
08.07.09,15:27
daňový.
všetko označené logom firmy
v smernici
Ochranný predmet na to, aby bol daň. nákladom, nemusí byť označený logom firmy- logo je podmienka len pri reklamnom predmete. Ochranný pracovný predmet je daňovo uznaným nákladom aj bez neho, samozrejme to tiež určuje IS. S účtom 527 súhlasím.
grammatika
17.07.09,08:08
Ahojte,
poradíte mi prosím:
Nakúpené tričká, vesty, monterky označené logom našej spoločnosti (vyžaduje si to investor pri výkone prác), ale tieto práce vykonáva naša spoločnosť na základe Zmluvy s ďalšou spoločnosťou a jej zamestnancom poskytuje tento pracovný odev.
Nemám potvrdené prevzatie tohto prac.odevu. (konatelia ich rozdajú robotníkom, ktorí teda nie sú našimi zamestnancami).

Môžem účtovať 527+343/321? (daňovo uznateľný náklad)?

ďakujem
Žabinka
20.07.09,07:08
Ahojte všetci, prosím o pomoc. Mam Fa, na ktorej sú uvedené nasledovné položky:
-olej (sud)-2ks
-monterky kombinéza-2ks
Na olej urobím kartu, dám na sklad. Monterky sú ako darček, ku každému sudu jedny. Tie si chcú zobrať spoločníci (nie zamestnanci, tých nemám) do dielne, keď niečo manuálne robia.
Olej účtujem 504/AU, môžem dať monterky priamo na 501/AU, alebo keďže je to na jednej Fa, musím urobiť príjemku na celú sumu, aby sedela s Fa, čiže monterky tiež zaúčtujem najprv
504/AU, a preúčtujem na 501/AU?
Žabinka
20.07.09,10:00
Ešte som zabudla napísať, že monterky sú v cene 0,03€ bez DPH.
grammatika
22.07.09,05:39
Ahojte,
poradíte mi prosím:
Nakúpené tričká, vesty, monterky označené logom našej spoločnosti (vyžaduje si to investor pri výkone prác), ale tieto práce vykonáva naša spoločnosť na základe Zmluvy s ďalšou spoločnosťou a jej zamestnancom poskytuje tento pracovný odev.
Nemám potvrdené prevzatie tohto prac.odevu. (konatelia ich rozdajú robotníkom, ktorí teda nie sú našimi zamestnancami).

Môžem účtovať 527+343/321? (daňovo uznateľný náklad)?

ďakujem

Odpoviem si sama ;)
Budem účtovať na 501AE-reklamné predmety, nakoľko tieto predmetné veci nedávame svojim zamestnancom, ale živnostníkom.
Tweety
22.07.09,05:59
Ahojte,
poradíte mi prosím:
Nakúpené tričká, vesty, monterky označené logom našej spoločnosti (vyžaduje si to investor pri výkone prác), ale tieto práce vykonáva naša spoločnosť na základe Zmluvy s ďalšou spoločnosťou a jej zamestnancom poskytuje tento pracovný odev.
Nemám potvrdené prevzatie tohto prac.odevu. (konatelia ich rozdajú robotníkom, ktorí teda nie sú našimi zamestnancami).

Môžem účtovať 527+343/321? (daňovo uznateľný náklad)?

ďakujem
Reklamným predmetom označeným logom-účet 501 s nárokom na odpočet dph je predmet, ktorého OC spolu s ost. nákladmi je max. 16,60.€
tinka111
13.10.09,06:40
Ahojte,
chcem sa opytat. Mame zmluvu so spolocnostou ktora nam prenajima pracovne oblecenie pre nasich zamestnancov a to nasledne pravidelne perie a fakturuje nam to mesacne ako najom. Mozem to uctovat na 527?
Dakujem!
Tweety
13.10.09,06:43
Ahojte,
chcem sa opytat. Mame zmluvu so spolocnostou ktora nam prenajima pracovne oblecenie pre nasich zamestnancov a to nasledne pravidelne perie a fakturuje nam to mesacne ako najom. Mozem to uctovat na 527?
Dakujem!
Áno, patrí to tam.
Kinga
27.10.09,12:40
Môže mi prosím niekto poradiť, za akých podmienok sa môže poskytnúť rovnaké firemné oblečenie našim zamestnancom na expozitúrach - kontakt s klientmi . Pre zamestnávateľa je to daňovo uznaný výdavok? . Zamestnancom sa to musí zdaniť, ako príjem... Prosím poraďte ak s tým má niekto skúsenosti.
Ďakujem
petra:-)
27.10.09,12:48
Môže mi prosím niekto poradiť, za akých podmienok sa môže poskytnúť rovnaké firemné oblečenie našim zamestnancom na expozitúrach - kontakt s klientmi . Pre zamestnávateľa je to daňovo uznaný výdavok? . Zamestnancom sa to musí zdaniť, ako príjem... Prosím poraďte ak s tým má niekto skúsenosti.
Ďakujem

Interným predpisom môžte upraviť používanie rovnošaty zamestnancami, ktorí na expozitúrach pracujú s klientmi. Ak navyše rovnošaty označíte logom firmy niet žiadnych pochýb o uznateľnosti daňového výdavku :) . Zamestnancom sa to nezdaňuje, ide o pracovné oblečenie.
Kinga
27.10.09,12:58
obrovské ĎAKUJEM za bleskovú radu:)
Libusa
01.02.12,06:54
Ahojte. Včera som bola na školení a zistila som, že pravdepodobne robím chybu v účtovaní pracovných odevov. Pracovné odevy účtujem v triede 527. Ako prosím potupujete pri účtovaní pracovných odevov, ak pracovník ukončil pracovný pomer skôr, ako uplynula doba použitia pracovného odevu určená Regulatívom ochranných pomôcok? Ďakujem