Megi3
28.03.08,10:53
Dobrý deň p. Miháľ, znova sa obraciam na Vás s prosbou o radu. Občan ČR, príjmy v Čechách do 5/07 podal si v Čechách daňové = má preplatok, žiada si to späť ale kedže je u nás uznaný za rezidenta podáva aj tu daňové z príjmov na Slovensku od 6/07. Spravím zápočet príjmov, to je ok.Problém je ten, že do r. 50 daň. priznania typu A dám daň zaplatenú v zahraničí : a) zaplatené preddavky z potvrdenia o príjme z ČR, alebo b) zaplatené preddavky z potvrdenia z ČR mínus preplatok ( ktorý mu bude vrátený na základe daň. priznania podaného v ČR a ktorý mu vychádza (preplatok)z príjmov v ČR ??? ) Dúfam, že mi rozumiete ... :) veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
28.03.08,12:00
Do DP podávaného na Slovensku uvedie daň v ČR, vrátane preplatku. Teda výslednú daň z českého DP.
Megi3
28.03.08,12:24
prepáčte teda preddavok - preplatok??
napríklad:
preddavky: 120.000 daň k úhrade: 100.000
preplatok : 20.000
na riadok 50 DP typu A dám 100.000 ?? samozrejme prepočet podľa kurzu atď... Bude to správne ?
Na daňovom úrade mi povedali, že mám brať do úvahy jeho potvrdenie o príjme z ČRa nie české daňové priznanie, tak ja teda neviem. Ale to by zase znamenalo, že v ČR by mu vrátili 20.000 a u nás by si ich nepriznal.... a keď som tej pani povedala, že to je asi zle, tak mi povedala nech si napíšem žiadosť na DR SR ... chcem robiť na daňovom úrade !!..
tak ešte raz : môžem Vás poprosiť ? čo dať na riadok 50 ??? Veľmi pekne Vám ešte raz ďakujem.
hcm
28.03.08,17:38
Dobry den,
dna 12-05-08 ste uviedli priklad vypoctu RZZP typ A, kde 25.8.2007 zamestnankyna Danielia odisla na MD, potom do konca roka bola na RD a v 11/2007 dostala odmenu 10.000. Prosim vas mohli by ste rozpisat cely tento priklad, ak zamestnankyna pocas ostatnych mesiacov (01-08) dostavala mesacne minimalnu mzdu ? Hlavne p.34 a p.62. Dakujem
HCM
Jozef Mihál
28.03.08,18:04
prepáčte teda preddavok - preplatok??
napríklad:
preddavky: 120.000 daň k úhrade: 100.000
preplatok : 20.000
na riadok 50 DP typu A dám 100.000 ?? samozrejme prepočet podľa kurzu atď... Bude to správne ?
Na daňovom úrade mi povedali, že mám brať do úvahy jeho potvrdenie o príjme z ČRa nie české daňové priznanie, tak ja teda neviem. Ale to by zase znamenalo, že v ČR by mu vrátili 20.000 a u nás by si ich nepriznal.... a keď som tej pani povedala, že to je asi zle, tak mi povedala nech si napíšem žiadosť na DR SR ... chcem robiť na daňovom úrade !!..
tak ešte raz : môžem Vás poprosiť ? čo dať na riadok 50 ??? Veľmi pekne Vám ešte raz ďakujem.
Použime zdravý sedliacky rozum.

Preddavky na daň = zálohové platby, bolo ich treba platiť, zákon tak nariadil.

Čo je to daň? Je to daň vypočítaná v daňovom priznaní. Veď o tom to daňové priznanie je, alebo?

Preto v daňovom priznaní na Slovensku uvediete daň vypočítanú v Čechách tak, ako vyšla v českom daňovom priznaní, prepočítanú na Sk. V uvedenom príklade tých 100 000...
Jozef Mihál
28.03.08,18:07
Dobry den,
dna 12-05-08 ste uviedli priklad vypoctu RZZP typ A, kde 25.8.2007 zamestnankyna Danielia odisla na MD, potom do konca roka bola na RD a v 11/2007 dostala odmenu 10.000. Prosim vas mohli by ste rozpisat cely tento priklad, ak zamestnankyna pocas ostatnych mesiacov (01-08) dostavala mesacne minimalnu mzdu ? Hlavne p.34 a p.62. Dakujem
HCMPrepáčte, ale ak to nie je otázka života a smrti, k RZZP za rok 2006 sa už nebudeme vracať.
hcm
29.03.08,13:57
Dotaz bol podany k RZZP za 2007, a nie za 2006. Ani rok 2007 nie je otazka zivota a smrti, avsak jeden uceleny priklad zamestnankyne s rocnym primom 60000 a 5 mesiacmi RD by bol vhodny.
HCM
Jozef Mihál
29.03.08,21:21
hcm: Oficiálne ešte tlačivá k RZZP za rok 2007 neexistujú .

Keď budú - rozsype sa tu vrece s príkladmi.
Megi3
31.03.08,14:32
Dobrý deň, prosím Vás viete mi poradiť, či Veľkonočná nedeľa 23.3.2008 je platený sviatok alebo len "obyčajná" nedeľa ... zamestnanci u nás nastupovali na nočnú a neviem ako to zaplatiť....
viď:
§ 2
Dni pracovného pokoja


(1) Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja 1).

(2) Ďalšie dni pracovného pokoja okrem nedieľ sú tieto sviatky:

1) § 91 ods. 1 Zákonníka práce č. 65/1965 Zb. v znení neskorších predpisov

... ale zase v plánovacom kalendári je to označené ako sviatok.
Poradíte mi ? Ďakujem.
Zuziana
31.03.08,15:23
Mám takýto problém. Podnikateľ - zamestnávateľ zomrel. Bol stanovený nástupca vykonávania živnosti .Do doby ukončenia dedičského konania zamestnaci stále patrili zomrelému s dovetkom vykonávateľ živnosti - tak sa robili výkazy i platili odvody. Teraz bolo ukončené dedičské konanie, vykonávateľ bude mať od 1.4. vlastnú živnosť.
Čo urobiť teraz so zamestnancami? Ukončiť s nimi pracovné zmluvy u zomrelého a urobiť nové zmluvy u nástupcu? Tým pádom poodhlasovať z poisťovní. Alebo stačí dodatok k pracovnej zmluve že pokračujú u iného zamestnávateľa. Tu tiež neviem, či sa Olymp dokáže s niečím takým vysporiadať, že mu zajtra prepíšem firmu a zamestnanci ostanú.
Jozef Mihál
01.04.08,11:12
Dobrý deň, prosím Vás viete mi poradiť, či Veľkonočná nedeľa 23.3.2008 je platený sviatok alebo len "obyčajná" nedeľa ... zamestnanci u nás nastupovali na nočnú a neviem ako to zaplatiť....
viď:
§ 2
Dni pracovného pokoja


(1) Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja 1).

(2) Ďalšie dni pracovného pokoja okrem nedieľ sú tieto sviatky:

1) § 91 ods. 1 Zákonníka práce č. 65/1965 Zb. v znení neskorších predpisov

... ale zase v plánovacom kalendári je to označené ako sviatok.
Poradíte mi ? Ďakujem.

Podľa zákona č. 241 (http://www.porada.sk/t59543-241-vydane-kratkodobe-dlhopisy.html)/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, Veľkonočná nedeľa nie je sviatok, Veľkonočný pondelok je sviatok.

Veľkonočná nedeľa je deň pracovného pokoja - ak je to deň, na ktorý pripadá podľa rozvrhu pracovného času zamestnanca nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni.
Jozef Mihál
01.04.08,11:16
Mám takýto problém. Podnikateľ - zamestnávateľ zomrel. Bol stanovený nástupca vykonávania živnosti .Do doby ukončenia dedičského konania zamestnaci stále patrili zomrelému s dovetkom vykonávateľ živnosti - tak sa robili výkazy i platili odvody. Teraz bolo ukončené dedičské konanie, vykonávateľ bude mať od 1.4. vlastnú živnosť.
Čo urobiť teraz so zamestnancami? Ukončiť s nimi pracovné zmluvy u zomrelého a urobiť nové zmluvy u nástupcu? Tým pádom poodhlasovať z poisťovní. Alebo stačí dodatok k pracovnej zmluve že pokračujú u iného zamestnávateľa. Tu tiež neviem, či sa Olymp dokáže s niečím takým vysporiadať, že mu zajtra prepíšem firmu a zamestnanci ostanú.

Zákonník práce, § 30:

"Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú smrťou zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, na jeho dedičov."
Analytik1
02.04.08,08:15
Dobrý deň. Prosím vás o radu ohľadom určenia ročného nároku na dovolenku. Pre lepšie vysvetlenie uvádzam príklad:
Začiatok PP: 6. 10. 2007
Zamestnanec pracuje podľa pracovného kalendára pre 5 dní v týždni. V mesiaci október odpracoval zamestnanec 20 dní.

Zmena pracovnej zmluvy: 3.11.2007
Zamestnancovi sa zmenou pracovnej zmluvy zmení počet pracovných dní v týždni z 5 na 3 dni.

Ukončenie PP: 5.11.2007
V mesiaci november odpracoval zamestnanec už len 2 dni.

Zamestnanec spolu odpracoval 22 dní a teda splnil podmienku nároku na dovolenku podľa § 105 – t.j. za každých 21 odpracovaných dní má nárok na dovolenku v dĺžke 1/12 ročného nároku.

Ako však tomuto zamestnancovi určíme ročný nárok na dovolenku?

Prvých 20 dní pracoval 5 dni v týždni, na základe čoho by sa ročný nárok (pri 4 týždňovej výmere - t.j. neodpracoval ešte 15 rokov pre 5 týždňovú výmeru) vypočítal ako 5 dní * 4 týždne = 20 dní.

Ďalšie 2 dni však už pracoval podľa 3-dňového kalendára (3 dni v týždni), na základe čoho by sa ročný nárok (pri 4 týždňovej výmere) vypočítal ako 3 dni * 4 týždne = 12 dní.

Z akého ročného nároku teda máme 1/12 vypočítať? Majú sa tie dni nejakým spôsobom spriemerovať? Ak áno, akým? Nestretli ste sa s podobným prípadom, pretože v Zákonníku práce som odpoveď nenašla.
Ďakujem za odpoveď.
pdtrstenik
02.04.08,10:45
prosim o radu, aky je minimalny vymer. zaklad u zdravotneho poistenia, za poistenca, ktory je invalidny 75 %, pobera inv. dochodok, t. c. je na neplatenom volne povolenom organizaciou. ma od 01. 02. zmena zakona o min. mzde vplyv aj na min. vym. zaklad uvedeneho poistenca. teda konkretne minimalny zaklada 8100,-- alebo 4050 . dakujem.
Jozef Mihál
02.04.08,14:15
Od 1.2.2008 je platný nový zákon o min. mzde, preto treba pri určení min. VZ na ZP vychádzať zo sumy 8100 Sk pri plnom úväzku aj pri invalidoch.
pdtrstenik
03.04.08,06:40
velmi pekne vam dakujem, za rychlu odpoved pan mihal, poistovne mi na dotaz doteraz neodpovedali.
Ilka
03.04.08,07:24
Od 1.2.2008 je platný nový zákon o min. mzde, preto treba pri určení min. VZ na ZP vychádzať zo sumy 8100 Sk pri plnom úväzku aj pri invalidoch.
Dobrý deň!
Dovolím si s Vami celkom nesúhlasiť!
Podľa mňa invalidný zamestnanec, ktorý je celý mesiac na zamestnávateľom dovolenom neplatenom voľne platí odvod na ZP z min.vymeriavacieho základu vo výške 4.050,- Sk, nakoľko v zákone o zdravotnom poistení sa v § 13 odsek (15) píše toto: "Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu (podľa zákona o min. mzde) platná k 1.januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné." A k 1.1.2008 predsa platil ešte "starý" zákon o min. mzde!
Opravte ma, ak sa mýlim!

Ilka
symona
03.04.08,16:25
Zamestnankyňa požiadala o pracovné voľno. Bude sa pripravovať na vykonanie záverečnej skúšky na vysokej škole a na obhajobu diplomovej práce. Podľa zákonníka práce zamestnávateľ môže poskytnúť pracovné voľno a aj náhradu mzdy na tento účel podľa § 140 (navyše zvýšenie kvalifikácie zamestnankyne je v súlade s potrebou zamestnávateľa), v úhrne je to v tomto prípade 15 dní (celkovo sa neprekročí zákonom povolených 40 dní). Ak bude to voľno neplatené, v Sociálnej poisťovni sa poistenie preruší. Ale ako sa bude postupovať v tomto prípade v zdravotnom poistení? Kto a a z akého vymeriavacieho základu bude platiť zdravotné poistenie? Ďakujem za odpoveď.

Symona
martaf
03.04.08,16:59
Mám takýto problém:
Zamestnanec 13/03/2008 podpisal dohodu o skonceni pracovného pomeru k 31/03/2008, od 19/3/2008 si cerpal dovolenku na ktorú mal narok a ktorú mal ukončiť dňom skončenia PP, teda 31/03/2008. Dňa 28/03/2008 nám bola od tohoto zamestnanca poštou doručená PN kde je od 26/03/2008 v ústavnom liečení.
Moja otázka je: kedy je vlastne ukončený PP a čo s PN mám mu prerušit dovolenku a tých 6 dní do skončenia PP preplatiť, a zostatok dovolenky tiež preplatiť?
Jozef Mihál
04.04.08,07:43
Dobrý deň!
Dovolím si s Vami celkom nesúhlasiť!
Podľa mňa invalidný zamestnanec, ktorý je celý mesiac na zamestnávateľom dovolenom neplatenom voľne platí odvod na ZP z min.vymeriavacieho základu vo výške 4.050,- Sk, nakoľko v zákone o zdravotnom poistení sa v § 13 odsek (15) píše toto: "Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu (podľa zákona o min. mzde) platná k 1.januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné." A k 1.1.2008 predsa platil ešte "starý" zákon o min. mzde!
Opravte ma, ak sa mýlim!

Ilka
K konečnom dôsledku Vám dávam za pravdu a súhlasím s Vaším názorom.

Teda: Invalid má minimálny základ počas celého roka 2008 taký, aký bol k 1.1.2008.
Jozef Mihál
04.04.08,07:56
Zamestnankyňa požiadala o pracovné voľno. Bude sa pripravovať na vykonanie záverečnej skúšky na vysokej škole a na obhajobu diplomovej práce. Podľa zákonníka práce zamestnávateľ môže poskytnúť pracovné voľno a aj náhradu mzdy na tento účel podľa § 140 (navyše zvýšenie kvalifikácie zamestnankyne je v súlade s potrebou zamestnávateľa), v úhrne je to v tomto prípade 15 dní (celkovo sa neprekročí zákonom povolených 40 dní). Ak bude to voľno neplatené, v Sociálnej poisťovni sa poistenie preruší. Ale ako sa bude postupovať v tomto prípade v zdravotnom poistení? Kto a a z akého vymeriavacieho základu bude platiť zdravotné poistenie? Ďakujem za odpoveď.

Symona
Minimálny základ sa podľa § 13 ods. 15 a 16 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení nekráti, ak pracovné voľno bez náhrady mzdy zamestnávateľ (nepovinne) poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť.

Minimálny základ sa kráti, ak je pracovné voľno bez náhrady mzdy zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi.

Čiže rozhodujúce je, či podľa príslušných ustanovení Zákonníka práce, na základe ktorých sa poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ musí alebo môže pracovné voľno poskytnúť.

Podľa § 140 Zákonníka práce pri účasti na ďalšom vzdelávaní atď.
zamestnávateľ môže (ale nemusí) poskytovať zamestnancovi pracovné voľno.

Preto sa v uvedenom prípade minimálny základ na zdravotné poistenie za dni pracovného voľna poskytnutého na prípravu vykonanie záverečnej skúšky na vysokej škole a na obhajobu diplomovej práce krátený nebude.

Napríklad ak ide o zamestnankyňu v pracovnom pomere odmeňovanou mesačnou mzdou pri plnom úväzku je minimálny základ suma 8100 Sk. Ak bude mať pracovné voľno povedzme 10 dní, tak minimálny základ stále zostane vo výške 8100 Sk.

Ak v takomto mesiaci zarobí napríklad 10000 Sk, preddavky na ZP zamestnanca a zamestnávateľa sa vypočítajú z 10000 Sk. Ak zarobí 6000 Sk, preddavky sa vypočítajú z 8100 Sk.
Jozef Mihál
04.04.08,08:01
Mám takýto problém:
Zamestnanec 13/03/2008 podpisal dohodu o skonceni pracovného pomeru k 31/03/2008, od 19/3/2008 si cerpal dovolenku na ktorú mal narok a ktorú mal ukončiť dňom skončenia PP, teda 31/03/2008. Dňa 28/03/2008 nám bola od tohoto zamestnanca poštou doručená PN kde je od 26/03/2008 v ústavnom liečení.
Moja otázka je: kedy je vlastne ukončený PP a čo s PN mám mu prerušit dovolenku a tých 6 dní do skončenia PP preplatiť, a zostatok dovolenky tiež preplatiť?

1. PP končí dohodou, preto nie je rozhodujúce, že v deň, kedy podľa dohy má PP skončiť, bol zamestnanec PN. Viď § 60 Zákonníka práce.

Čiže PP končí tak ako bolo dohodnuté - 31.3.2008.

2. Dovolenka sa začatím PN prerušuje. Viď § 114 Zákonníka práce.

Ak zamestnanec dovolenku do skončenia PP nevyčerpal, zostatok sa mu preplatí. V danom prípade teda zamestnancovi preplatíte celý zostatok dovolenky, vrátane časti, ktorú si nevyčerpá z dôvodu PN.
Ilka
04.04.08,08:28
K konečnom dôsledku Vám dávam za pravdu a súhlasím s Vaším názorom.

Teda: Invalid má minimálny základ počas celého roka 2008 taký, aký bol k 1.1.2008.
Pán Mihál, ďakujem za odpoveď!
Rada by som ale upozornila, že ak môj názor bol správny, teda invalid má celý rok min.VZ vo výške 4.050,- Sk, tak Vaša odpoveď na otázku č.2317 od "veronikapallová" asi nebola správna, lebo pani sa pýtala na VZ u takého invalida, ktorý je na neplatenom voľne a odpovedali ste, že sa má vycházdať aj u invalida z minima 8100,- Sk?! Je pravda, že vyslovene nepísala, že je na neplatenom voľne celý mesiac.
Ale aj keby invalid mal neplatené voľno iba počas časti mesiaca, treba preddavok na ZP platiť za celý mesiac, a aj vtedy by sa dosiahnutý príjem porovnával s min.VZ vo výške 4.050,- Sk. Ak je príjem vyšší, platí odvod na ZP z príjmu, ak nižší, platí aspoň z VZ 4.050 Sk. Súhlasíte so mnou?

Ilka
Jozef Mihál
04.04.08,09:39
Súhlasím.
symona
04.04.08,10:10
Minimálny základ sa podľa § 13 ods. 15 a 16 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení nekráti, ak pracovné voľno bez náhrady mzdy zamestnávateľ (nepovinne) poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť.

Minimálny základ sa kráti, ak je pracovné voľno bez náhrady mzdy zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi.

Čiže rozhodujúce je, či podľa príslušných ustanovení Zákonníka práce, na základe ktorých sa poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ musí alebo môže pracovné voľno poskytnúť.

Podľa § 140 Zákonníka práce pri účasti na ďalšom vzdelávaní atď.
zamestnávateľ môže (ale nemusí) poskytovať zamestnancovi pracovné voľno.

Preto sa v uvedenom prípade minimálny základ na zdravotné poistenie za dni pracovného voľna poskytnutého na prípravu vykonanie záverečnej skúšky na vysokej škole a na obhajobu diplomovej práce krátený nebude.

Napríklad ak ide o zamestnankyňu v pracovnom pomere odmeňovanou mesačnou mzdou pri plnom úväzku je minimálny základ suma 8100 Sk. Ak bude mať pracovné voľno povedzme 10 dní, tak minimálny základ stále zostane vo výške 8100 Sk.

Ak v takomto mesiaci zarobí napríklad 10000 Sk, preddavky na ZP zamestnanca a zamestnávateľa sa vypočítajú z 10000 Sk. Ak zarobí 6000 Sk, preddavky sa vypočítajú z 8100 Sk.

V par. 13 ods. 16 ma však v tomto prípade mýli odvolávka 48, pretože tá odkazuje napríklad na paragrafy 136,139 až 141 Zákonníka práce. To by mohlo byť argumentom, prečo minimálny vymeriavací základ v prípade použitia par. 140 ZP by sa mohol krátiť.
katjab
05.04.08,18:31
Zamestnankyňa požiadala o vykonanie ročného zúčtovania dane ale zamestnávateľ odmietol, nakoľko je aj konateľkou v jednej s.r.o.
Zamestnávateľ vydal potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ale zamestnankyňa dnešným dňom prišla nato, že ona nepodala daňové priznanie.
Čo robiť v takomto prípade?
SMartina
07.04.08,06:52
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.
Študentka, ktorá končí školu 30.06.2008 a od 01.07.2008 možno nastupuje do zamestnania a koncom roka v otóbri na materskú dovolenku bude mať nárok na materskú zo sociláky? Posledný mesiac pred nástupom na materskú by zmenila zamestnávateľa a mala by HM 30.000,- Sk, chcela by som, aby jej vyšlo tých 15.000,- Sk materskej. Ona ako študentka si nič navyše neplatila. Ak by si nenašla hneď od 01.07.2008 zamestnanie a išla by na úrad práce a ten posledný mesiac by mala mzdu 30.000,- Sk, mala by aj v tom prípadu tú vysokú materskú??? :confused:Ďakujem.
Jozef Mihál
07.04.08,07:40
Zamestnankyňa požiadala o vykonanie ročného zúčtovania dane ale zamestnávateľ odmietol, nakoľko je aj konateľkou v jednej s.r.o.
Zamestnávateľ vydal potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ale zamestnankyňa dnešným dňom prišla nato, že ona nepodala daňové priznanie.
Čo robiť v takomto prípade?

Nepíšete, či ako konateľka dosiahla v s.r.o. príjmy, a ak áno, tak aké.

Pragmatické riešenie, keďže je 7.4.2008:

Treba ísť na miestne príslušný daňový úrad a tam to riešiť.

Ak ako konateľka v danej s.r.o. nedosiahla žiaden príjem zo závislej činnosti, uvedený zamestnávateľ jej mal na základe žiadosti podanej do 15.2.2008 vykonať ročné zúčtovanie dane.

Ak ako konateľka dosiahla v s.r.o. príjem zo závislej činnosti, mala do 15.2.2008 uvedenému zamestnávateľovi doručiť potvrdenie o príjme z s.r.o. - ak tak neurobila, bolo jej povinnosťou podať si DP.
Jozef Mihál
07.04.08,07:44
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.
Študentka, ktorá končí školu 30.06.2008 a od 01.07.2008 možno nastupuje do zamestnania a koncom roka v otóbri na materskú dovolenku bude mať nárok na materskú zo sociláky? Posledný mesiac pred nástupom na materskú by zmenila zamestnávateľa a mala by HM 30.000,- Sk, chcela by som, aby jej vyšlo tých 15.000,- Sk materskej. Ona ako študentka si nič navyše neplatila. Ak by si nenašla hneď od 01.07.2008 zamestnanie a išla by na úrad práce a ten posledný mesiac by mala mzdu 30.000,- Sk, mala by aj v tom prípadu tú vysokú materskú??? :confused:Ďakujem.
Nárok na materské má len vtedy, ak by v období 2 rokov pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Ak Vám správne rozumiem, v danom prípade tak nebude - nárok na materské mať nebude. Nemá potom ani zmysel uvažovať o zmene zamestnania, zvýšení príjmu atď.

PS. Odporúčam pred zadaním otázky najprv pohľadať riešenie, pomocou značiek:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/materske/
skonline
08.04.08,10:16
Dobry den,
nenašiel som v drakovi nič o minimálnom DVZ pre výpočet náhrady príjmu. Uvažujem správne, že je podobne ako max. DVZ určený nepriamo cez max.VZ? Pýtam sa preto, že ma moj sotfver pri výpočte miezd upozornil,aby som skontroloval či bol dosiahnutý minimálny DVZ
Jozef Mihál
08.04.08,23:30
Pojem "minimálny DVZ pre výpočet náhrady príjmu" (pri PN?) neexistuje.

Tak ako píšete, o akomsi minimálnom DVZ pri určení náhrady príjmu pri PN je možné uvažovať len nepriamo a to tým, že DVZ sa počíta ako podiel dosiahnutých VZ a počtu dní v rozhodujúcom období.

Keďže VZ má stanovené minimum, dá sa s veľkým zjednodušením uvažovať o akomsi minime i pri DVZ.
zlolen
09.04.08,07:25
Dobrý deň,prosím Vás o radu k RZZP
1.Pr. ZC pracuje u nás od 06 2007
VZ za 6-12 bol vyšší ako 51 822,-Sk,RZ robiť za nás nemusím,predchádzaúci ZĽ tam bol VZ kolísavý, keď ma požiada v termíne musím urobiť RZ ja, alebo si ho má urobiť sám.
2.Pr. ZC 1-2 2007 mal VZ menej ako 51 822,-SK, mesiac dobrovoľne nezamestnaný, od 04 2007 zamestnaný u nás, kolísavý príjem,RZ ak ma požada robím ja, alebo ako jeden mesiac dobrovoľne nezamestnaný robí si sám.
Ďakujem
Jana Motyčková
09.04.08,07:42
1. Ak požiada, musíte robiť vy.
2. Musi si robiť sám.
Jozef Mihál
09.04.08,07:42
1. Zamestnanec mal kolísavý príjem, ak Vás požiada o vykonanie RZZP za rok 2007 a to do 31.5.2008 - predpokladám, že ste stále jeho zamestnávateľom - budete mu musieť RZZP urobiť.

Ak vás o vykonanie RZZP nepožiada, bude si musieť podať RZZP sám.

2. RZZP sa podať musí, lebo mal v jednom zo svojich zamestnaní kolísavý príjem. Bol istý čas aj samoplatiteľ, preto si musí podať RZZP sám.
zhv
10.04.08,09:35
Dobrý deň,prosím o radu.Zamestnancovi / učiteľke ZŠ / vznikol preplatok na vyplatenej mzde z dôvodu nesprávneho platového zaradenia do platovej triedy za dlhšie časové obdobie.Ako máme postupovať,je zamestnanec povinný vrátiť preplatok? Za aké obdobie dozadu ? Veľmi pekne ďakujem.
pdtrstenik
10.04.08,13:06
ako je to so stravovanim zamestnancov v delenej smene, /pracovnici zv/ zaciatok o 5,30-9,30 dopoludnia, pokracuju od 15.30-19,30 / t. j. spolu 8 hodin. dakujem.
magmzdy
11.04.08,12:12
Ako platiť štátny sviatok pri dohodnutej mesačnej zmluvnej mzdy?
airin.nice
14.04.08,08:04
Dobry den pan Mihal-mam na Vas jeden surny dotaz:zamestnankyna bola do 14.11.2007 na rodicovskom prispevku /pred nastupom na MD a RD mala zmluvny plat 10.000/Dna 15.11.2007 opat nastupila do vykonu prace, ale zamestnavatel jej zvysil mzdu na 19000.Tohto roku 15.3.2008 zamestnankyna rozviazala pracovny problem pretoze doslo k vaznym nezhodam so zamestnavatelom a ja jej teraz preplacam zvysok RD/aj kratenej z dovodu RP aj alikvotnej casti za rok 2008/Problem je teraz v tom-ze ja som jej pocitala priemer za posledny Q 2007 v globale /mysim ze som spravne postupovala /-teda zo skutocne odprac. hodin a hrubej mzdy ktoru dosiahla za tento kvartal. Zamestnavatel s tym nesuhlasi, zda sa mu to neprimerane a mam jej pocitat podla neho priemer od 1.10-14.11. ked mala zmluvny plat len 10.000 /podotykam ze za toto obdobie nemala ziadnu mzdu/a dalej jej mam pocitat priemer od 15.11.2007 zo mzdy 19 000.
Zamestnavatel trva na svojom-spochybnil aj moje prepocty, ktore si myslim ze su spravne.
Preto Vas prosim pan Mihal sa k mojmu dotazu vyjadrit-pretoze zamestnavatel jej zadrzal mzdu a nesuhlasi so sposobom mojho prepoctu a dnes je vyplatny termin.
Dakujem, Katka.
judy
14.04.08,09:00
Jana Motyčková
14.04.08,09:21
arin.nice : Postupovali ste správne. Pri výpočte priemerného zárobku (dovolenkového priemeru) musíte dodržať §134 Zákonníka práce. Ak v minulom štvrťroku odpracovala aspoň 22 dní alebo 170 hodín, priemerný zárobok sa počíta ako suma zúčtovanej mzdy deleno počet odpracovaných hodín v minulom štvrťroku. Keďže v čase, kedy jej tarifná mzda bola 10000 Sk nepracovala, nie je možné túto nižšiu mzdu zohľadniť pri výpočte priemeru.
airin.nice
14.04.08,10:47
arin.nice : Postupovali ste správne. Pri výpočte priemerného zárobku (dovolenkového priemeru) musíte dodržať §134 Zákonníka práce. Ak v minulom štvrťroku odpracovala aspoň 22 dní alebo 170 hodín, priemerný zárobok sa počíta ako suma zúčtovanej mzdy deleno počet odpracovaných hodín v minulom štvrťroku. Keďže v čase, kedy jej tarifná mzda bola 10000 Sk nepracovala, nie je možné túto nižšiu mzdu zohľadniť pri výpočte priemeru.

velmi Vam dakujem za rychlu odpoved..Katka
pešková
14.04.08,12:33
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v niekt.krokoch súvisiacich so zrušením s.r.o. Spoločnosť aj keď nemá žiadne dlžoby bude sa rušiť s likvidáciou. Aj napriek preštudovaným materiálom som sa nedozvedela čo zo základným imaním, ktoré je v nepeňažnej forme ( najideálnejšie by bolo ho vrátiť spoločníkovi - dá sa?), čo z rezervným a sociálnym fondom? čo s peniazmi na účte? Odmena likvidátora sa zdaňuje? Ak je konateľ zároveň aj likvidátor, v čase od vstupu do likvidácie až po ukončenie , berie konateľ naďalej odmenu? Vopred ďakujem za rady.
NsP Galanta
14.04.08,12:36
Dobrý deň
zamestnenec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie, môže znížiť príjmy zo záv.čin. aj o úhrady za jeho ďalšie vzdel. o 40 000.- resp. 7000.- Sk počas celého obdobia vzdelávania v úhrne alebo každý rok zvlášť ?
Ďakujeme
michelle84
15.04.08,09:45
Aké plynú povinnosti z uzatvorenia zmluvy o obchodnom zastúpení? Registrácia, prihlasovanie ...
Jozef Mihál
15.04.08,19:23
Dobrý deň
zamestnenec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie, môže znížiť príjmy zo záv.čin. aj o úhrady za jeho ďalšie vzdel. o 40 000.- resp. 7000.- Sk počas celého obdobia vzdelávania v úhrne alebo každý rok zvlášť ?
Ďakujeme

§ 5 ods. 8 druhá veta zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov znie:


"Pri výpočte základu dane zamestnanec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky,23a) si po odpočítaní poistného a príspevkov môže znížiť príjmy zo závislej činnosti aj o úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni uskutočňujúcej študijný program akreditovaný ministerstvom zdravotníctva23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, a to do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)."


Čiže: zdravotník si každý rok zníži základ dane o sumu, ktorú v danom roku zaplatil za ďalšie vzdelávanie.
Jozef Mihál
15.04.08,19:26
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v niekt.krokoch súvisiacich so zrušením s.r.o. Spoločnosť aj keď nemá žiadne dlžoby bude sa rušiť s likvidáciou. Aj napriek preštudovaným materiálom som sa nedozvedela čo zo základným imaním, ktoré je v nepeňažnej forme ( najideálnejšie by bolo ho vrátiť spoločníkovi - dá sa?), čo z rezervným a sociálnym fondom? čo s peniazmi na účte? Odmena likvidátora sa zdaňuje? Ak je konateľ zároveň aj likvidátor, v čase od vstupu do likvidácie až po ukončenie , berie konateľ naďalej odmenu? Vopred ďakujem za rady.
Z celého zadania sa viem vyjadriť len k zdaneniu príjmu likvidátora:

Je to príjem zo závislej činnosti, viď § 5 ods. 1 písm. b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Jozef Mihál
15.04.08,19:29
Jozef Mihál
15.04.08,19:35
ako je to so stravovanim zamestnancov v delenej smene, /pracovnici zv/ zaciatok o 5,30-9,30 dopoludnia, pokracuju od 15.30-19,30 / t. j. spolu 8 hodin. dakujem.

Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.

Čiže: Pracovná zmena zamestnanca trvá spolu 8 hodín, má nárok na poskytnutie stravy.
judy
15.04.08,20:18
pešková
16.04.08,06:46
Ďakujem p.Mihál
ivetka
17.04.08,19:53
dobrý deň, aké výhody si môže od štátu uplatňovať zamestnávateľ, ktorý zamestná dlhodobo nezamestnanú, ktorá má 55 rokov?
Lissa
20.04.08,18:05
Prosím pomôžte mi tomu porozumieť. Zamestnanec nastúpil 1.2.2008 s 3-mesčanou skúš.dobou. Dňa 26.3.08 sme dali zamestnancovi oznámenie, že 31.3.08 s ním v skúš.dobe končíme PP. Dňa 27.3.2008 ostal PN a bol PN do 11.4.08. Sociálnej poisťovni som dala odhlášku k 31.3.08, ale chcela som mu platiť PN celých 10 dní. t.j. do 5.4. (tak som pochopila p.Motyčkovú, keď píše že "Skúšobná doba sa predlžuje o dobu práceneschopnosti." Na sociálke mi ale p.pri okienku povedala, že už ho budú platiť len oni. Tak teraz neviem, ako je to správne?
Jozef Mihál
20.04.08,20:44
Náhradu pri PN platíte len do ukončenia PP, teda do 31.3.2008.

Od 1.4.2008 má - už ako bývalý zamestnanec - nárok na nemocenské.
Lissa
21.04.08,09:08
Ďakujem, som rada, že ste.
arven
21.04.08,15:51
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to vlastne so správcami konkurznej podstaty? SZČO - advokát, je zároveň aj správcom konkurznej podstaty, zapísaný v zozname správcov. Podniká na základe § 6 ods.1 písm.c (t.j. podľa osobitných predpisov) a zároveň mal aj odmenu za konkurz, ktorá spadá pod § 6 ods.2 písm.b (t.j. z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním). Na sociálnej poisťovni mi pani povedala, že príjmy správcov konkurznej podstaty-čiže odmena, nie je príjem z ktorého sa platia odvody do soc. poisťovne. Neviem či má pravdu, neviete mi niekto podať k tomu vysvetlenie, pretože podľa § 5 zákona o soc.poistení sa za SZČO považuje aj ten, kto má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (t.j. aj advokáti) len neviem či tam spadá aj ten správca konkurznej podstaty, keďže aj on má oprávnenie ? Je to strašne zamotané a už neviem kde mám hľadať. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Jozef Mihál
21.04.08,20:43
Je to problém. Na jednej strane je to činnosť podľa osobitného predpisu, na druhej strane z "ducha zákona" o konkurze 7/2005 Z.z. vyplýva, že činnosť správcu K.P. má odlišný charakter, než "podnikanie".

Prikláňam sa k tomu, že v prípade správcu K.P. nejde o SZČO.
arven
21.04.08,21:00
Ďakujem pekne p. Mihál, ale ako môžu urobiť v zákone také nejednoznačné vysvetlenie, veď to nie sú až také zanedbateľné sumy a v konečnom dôsledku to nie je jedno či sa do vymeriavacieho základu ten príjem pripočíta alebo nie. Asi požiadam o písomné stanovisko Sociálnu poisťovňu aby som to mala čierne na bielom. Ešte raz Vám ďakujem, aj keď stále nie som z toho veľmi múdra.
zaziki
22.04.08,07:41
Dobrý deň,
poprosím o radu, či má spoločník s.r.o. a súč.konateľ firmy, ktorý je i zamestnancom v tejto firme (jeho mesač.príjem ako zamestnanca nie je vyšší ako 51 822,- Skk) podať Ročné zúčtovanie ZP za rok 2007, ak mu bol v r.2007 vyplatený podiel na zisku za rok 2006.
Ďakujem!
airin.nice
22.04.08,11:02
Dobry den-prosim Vas, mam nasledovny problem.
Zamestnanec je v trvalom pracovnom pomere od 9/2006.Vzhladom k tomu, ze firma ho vysiela na montazne prace do zahranicia-nemac cas na cerpanie riadnej dovolenky.On vsak teraz ziada o preplatenie dovolenky za rok 2007 s tym ze nebude mat cas si ju vycerpat/vpodstate doteraz cerpal minimum z naroku r.2007/Bol upozorneny na to, ze dovolenka z roku 2007 sa mu prenasa do roku 2008-on vsak trva na svojom a pisomne ziada o preplatenie dovolenky z roku 2007.
Pracovny pomer s nim nie je rozviazany a predpokladam ze ani nebude rozviazany v blizkej dobe.
Je jeho ziadost opodstatnena?Viem ze dovolenku z predosleho roku /r.2007/ mu je mozne preplatit len pri rozviazani pracovneho pomeru .
Dakujem, Katka.
zlolen
22.04.08,11:48
Dobrý deň
Prosím Vás o radu, ZC vyplácame daňový bonus na 3 deti, dnes - 22.4.doniesol rozsudok, kde súd rozhodol, že otcom 3.dieťaťa nie je,daňový bonus mu už za apríl nevyplatím. Má to vplyv na predchádzajúce roky, keď sme podľa rodného listu vyplácali daň. bonus pretože náš ZC bol uvedený ako otec dieťaťa? Ďakujem
danculo
24.04.08,09:53
Dobry den p. Mihal,
chcem sa opytat, ci bude mozne na porade klast otazky k RZZP za rok 2007 - t.j. hotline. Boli sme aj na Vasom skoleni, ale stale nemam jasno, co s prijmami vyplatenymi po ukonceni prac. pomeru, program nam totiz tento prijem ani nedava do "Dokladu o vyske prijmu...". Po minule 2 roky sme tieto prijmy nedavali do RZZP. Zmenilo sa nieco ? Vopred dakujem za Vasu odpoved.
Jozef Mihál
25.04.08,19:57
Príjem vyplatený zamestnancovi po skončení zamestnanca sa nezapočítava do VZ zamestnanca, neuvádza sa rteda v doklade o príjmoch. Rovnako ako minulé dva roky.

Príklad

PP sa ukončí 31.9.2007, vo výplate za 10.2007 sa vyplatí dodatočne nejaká odmena alebo náhrada za nevyčerp.dovolenku a pod. - táto suma už bola vyplatená bývalému zamestnancovi, v doklade o príjmoch preto nemá byť uvedená.

V tomto roku bude hotline k RZZP - a to od 2.6.2008 do 20.6.2008 (možno až do konca júna). K dispozícií by mala byť Janka Motyčková a určite aj ja.
Jozef Mihál
25.04.08,20:00
Dobrý deň,ffice:office" />http://www.porada.sk/ />

poprosím o radu, či má spoločník s.r.o. a súč.konateľ firmy, ktorý je i zamestnancom v tejto firme (jeho mesač.príjem ako zamestnanca nie je vyšší ako 51 822,- Skk) podať Ročné zúčtovanie ZP za rok 2007, ak mu bol v r.2007 vyplatený podiel na zisku za rok 2006.

Podiel na zisku s.r.o. vyplatený spoločníkovi (alebo konateľovi) s.r.o. nie je príjmom, z ktorého by sa platilo poistné na zdravotné poistenie.

Ak má spoločník (konateľ) príjmy započítateľné do VZ zamestnanca každý mesiac do sumy 51822 Sk a nie je iný dôvod na podanie RZZP, RZZP podávať nemusí. Podiel na zisku do úvahy - viď prvá veta - neberieme.

Jozef Mihál
25.04.08,20:01
Dobry den-prosim Vas, mam nasledovny problem.
Zamestnanec je v trvalom pracovnom pomere od 9/2006.Vzhladom k tomu, ze firma ho vysiela na montazne prace do zahranicia-nemac cas na cerpanie riadnej dovolenky.On vsak teraz ziada o preplatenie dovolenky za rok 2007 s tym ze nebude mat cas si ju vycerpat/vpodstate doteraz cerpal minimum z naroku r.2007/Bol upozorneny na to, ze dovolenka z roku 2007 sa mu prenasa do roku 2008-on vsak trva na svojom a pisomne ziada o preplatenie dovolenky z roku 2007.
Pracovny pomer s nim nie je rozviazany a predpokladam ze ani nebude rozviazany v blizkej dobe.
Je jeho ziadost opodstatnena?Viem ze dovolenku z predosleho roku /r.2007/ mu je mozne preplatit len pri rozviazani pracovneho pomeru .
Dakujem, Katka.
Žiadna výnimka v uvedenom prípade pre preplácanie nevyčerpanej dovolenky neexistuje, postupujete štandardným spôsobom.
Jozef Mihál
25.04.08,20:03
Dobrý deň
Prosím Vás o radu, ZC vyplácame daňový bonus na 3 deti, dnes - 22.4.doniesol rozsudok, kde súd rozhodol, že otcom 3.dieťaťa nie je,daňový bonus mu už za apríl nevyplatím. Má to vplyv na predchádzajúce roky, keď sme podľa rodného listu vyplácali daň. bonus pretože náš ZC bol uvedený ako otec dieťaťa? Ďakujem
Podľa môjho názoru nárok za apríl ešte má, súdne rozhodnutie platí od 22.4.

A podľa môjho názoru sa v danom prípade DB za predošlé roky nevracia.
topper1
28.04.08,11:26
Dobrý deň, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc s optimalizovaním odvodov zamestnanca, ktorý je súčasne konateľom aj spoločníkom v s.r.o.. V súčasnosti nepobera odmenu z funkcie konateľa ani spoločníka, je mu vyplacana mzda len zo zamestnania väčšinou nad hranicou maximálného vymeriavacieho základu sociálného poistenia..platí maximálne odvody na zdravotné aj sociálne poistenie. Bolo by možné vyplacať mu len minimálnu mzdu ako zamestnancovi a k tomu odmenu ako konateľoví a znížiť tak odvody na soc. poistenie? ..keď mam dobre informácie, tak odvody z odmeny konateľa sa neplatia? Aké sú predpoklady pre takto vyplacané odmeny? (zmluva?, prihláška do zdravot. a soc. poisťovne? - je uz prihlaseny ako zamestnanec) Ake su s tym spojene výhody a hlavne nevýhody?
Ako postupovať v bežnej praxi pri výplatach..je možne prijem zo zamestnania a z konateľstva posudzovať z pohľadu dane spolu? ..t.j. výpočet jedneho príjmu na jednej výplatnej páske= základna mzda zamestnanca + odmena konateľa - zdravot. poistenie z oboch príjmov - socialne poistenie len zo základnej mzdy - nezdaniteľná čiastka = základ dane, alebo je to potrebne posudzovať a počítať zvlášť? ako je takýto zamestnanec s odmenou konateľa uvedený vo výkazoch odvodov ZP a SP? ako jedna osoba pod jedným rodným číslom?
Ak bral len príjmy zo zamestnania, tak mu ročné zúčtovanie dane, aj zdravot. poistenie robil zamestnávateľ, zmenilo by sa to vyplácaním odmeny z konateľstva? mal by takýto zamestnanec sám nejake povinnosti navyše?
Prepačte široko zamerané otázky, ale potreboval by som to prebrať z každej strany, tak to posúvam možno ako podnet na vypracovanie témy za čo by som bol veľmi vďačný. Ospravedlňujem sa ak som prehliadol už vypracovanu podobnu tému, aj napriek môjmu dlhému hľadaniu. Vopred ďakujem za pomoc..
Marek
SMartina
29.04.08,14:29
Dobrý deň. Zamestnávateľ by chcel zamestnať niekoľkých zamestnancov. Ich pracovný úloha je: urobiť registrácie s oslovenými ľudmi. Za každú registráciu bude mať zamestnanec zaplatené 200,- Sk. Toto bude ich pracovná náplň. Mňa zaujíma to, ak by som im urobila HPP a pracovnú zmluvu v ktorej by bol napr. tento text: Zamestnanec bude odmeňovaný podľa počtu urobených registrácií, za každú registráciu dostane odmenu 200,-Sk. Keby som robila výplatu, tak by mal na výplatu len toľko koľko má urobených týchto registrácií. Je niečo také môžné ? Mohola by som urobiť takýto pracovný pomer? Ak nie, tak skúste mi poradiť čo iné by to mohlo nahradiť, aby výsledok bol ten istý. Má zaplatené len za registrácie, nie čas ktorý je v práci. Pretože niekedy nemusí urobiť veľa registrácií, malo by to byť takto ošetrené práve kvôli tomu. Ďakujem. :)
TomosP
29.04.08,14:33
Dobrý den, mám otázku ohledně nároku na náhradu příjmu při PN (a nemohu to nikde najít):

Zaměstnanec PN celý měsíc (od 1.2. do 29.2.2008), v 02/2008 dostal vyplaceny odměny za 01/2008 - má nárok na náhradu příjmu při PN...?

viz §4 ZNP
"Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (ďalej len „dočasná PN“) a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa ZSP za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej PN, ak ZNP neustanovuje inak."

Díky.
Jana Motyčková
29.04.08,14:56
Nejde o odmenu za prácu vykonávanu počas doby, kedy má nárok na náhradu príjmu pri PN a teda nárok na náhradu príjmu pri PN má.
pešková
29.04.08,15:44
Dobrý deň,

Pán Mihál, chcela by som vyjadriť veľkú spokojnosť k vypracovaným článkom týkajúcich sa RZZP. Je to veľmi dobré, ale čakala som, že aspoň pre uživateľov, kt. si zaplatili videoškolenie budú k dispozícií prázdne tlačivá k RZZP s možnosťou ich vyplnenia. Môžme sa tešiť?
Jozef Mihál
30.04.08,22:04
? Ste nejaká nedočkavá. Tlačivá ešte do tejto chvíle nevyšli v Zbierke.

V tejto téme http://www.porada.sk/t81004-vyhlaska-k-rocnemu-zuctovaniu-poistneho-bude-ucinna-od-1-5-2008-a.html nájdete "Zbierkové" tlačivá, stiahnite si, vytlačte a môžete vypĺňať.
Jozef Mihál
30.04.08,22:06
Dobrý deň. Zamestnávateľ by chcel zamestnať niekoľkých zamestnancov. Ich pracovný úloha je: urobiť registrácie s oslovenými ľudmi. Za každú registráciu bude mať zamestnanec zaplatené 200,- Sk. Toto bude ich pracovná náplň. Mňa zaujíma to, ak by som im urobila HPP a pracovnú zmluvu v ktorej by bol napr. tento text: Zamestnanec bude odmeňovaný podľa počtu urobených registrácií, za každú registráciu dostane odmenu 200,-Sk. Keby som robila výplatu, tak by mal na výplatu len toľko koľko má urobených týchto registrácií. Je niečo také môžné ? Mohola by som urobiť takýto pracovný pomer? Ak nie, tak skúste mi poradiť čo iné by to mohlo nahradiť, aby výsledok bol ten istý. Má zaplatené len za registrácie, nie čas ktorý je v práci. Pretože niekedy nemusí urobiť veľa registrácií, malo by to byť takto ošetrené práve kvôli tomu. Ďakujem. :)
V zásade to možné je, avšak musíte rešpektovať príslušné ustanovenia Zákonníka práce - napr. rozsah pracovného času, minimálny mzdový nárok atď.
Jozef Mihál
30.04.08,22:14
Dobrý deň, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc s optimalizovaním odvodov zamestnanca, ktorý je súčasne konateľom aj spoločníkom v s.r.o.. atď.
Pri troche štúdia a "zlepení" informácií by ste si odpoveď v DRAK-ovi našli.

Môžem odporúčať takéto riešenie:

1. Ponechať zamestnanie a ak to nie je problém, prejsť na čo najnižší úväzok, napríklad hodina denne. Z príjmu zamestnanca sa budú platiť príslušné odvody do SP a ZP - príjem - mzda bude samozrejme zodpovedajúca malému rozsahu úväzku. Aby sa "využila" nezdaniteľná časť na daňovníka - za rok 2008 spolu 98496 Sk - treba podľa potreby doplniť raz-dvakrát ročne príjem do tejto výšky odmenami pri životnom alebo pracovnom jubileu zamestnanca. Z takejto odmeny sa žiadne odvody neplatia. Pri takomto riešení si bude dokonca môcť nárokovať daňový bonus na deti (ak aj nie priebežne tak po skončení roka v ročnom zúčtovaní dane), ak nejaké má.

2. Za výkon funkcie konateľa nevyplácať žiadne odmeny z nákladov firmy. Rovnako za prácu spoločníka pre s.r.o. nevyplácať žiadnu odmenu z nákladov. Občanovi ako konateľovi alebo ako spoločníkovi vyplácať podiel na zisku - nie je predmetom dane, neplatia sa z neho odvody.

Výsledok - z príjmu zamestnanca - ak bude cca 98496 Sk, sa neplatí žiadna daň. Odvody sa zaplatia len z tej časti príjmu zamestnanca, ktorá bude jeho mzdou za jeho mini-úväzok.

Podiely na zisku budú zdanené na strane firmy, na strane spoločníka/konateľa pôjde o príjem bez zdanenia a odvodov.
Nutricia
01.05.08,21:31
Dobrý večer,
zamestnankyna do 10/07 zamestnaná s príjmom každý mesiac nad 51822 od 11/08 zamestnaná v zahraničí ,ale nebola sa odhlásit na zdravotnej poistovni nakolko jej v zahraničí nechceli vydat žiaden doklad o tom že je poistená v zahraničí.My ako zamestnávatel za nu platíme odvody z min.mzdy od 11/08.Na ZP je takisto zaevidovaná ako SZČO.Viem že podávat RZZP musí nakolko bola SZČO ale čo s tým zbytkom?Preddavky platila z RZZP roku 2006.Prosím poradte.Dakujem
Jozef Mihál
01.05.08,21:46
Čo "čo s tým zbytkom?" ...

RZ podávať musí - jednak bola SZČO, jednak mala v zamestnaní "kolísavé príjmy", nakoľko ako zamestnanec mala v novembri a decembri 0 Sk.

Typ S, list SA - zamestnanie, list SB - podnikanie, príjmy v zahraničí sa neuvádzajú.
Nutricia
02.05.08,20:01
Ten zbytok je to,že ona je u nás na neplatenom volne,platíme za nu odvody z min.VZ nakolko ona nie je odhlásená v ZP pretože jej nie sú schopní vystavit v zahraničí potvrdenie o tom že je poistená v zahraničí.To poistné pri neplatenom volne sa bude kde uvádzat?alebo ako sa odhlásit zo ZP ked je poistená v zahraničí?Treba aj nadalej za nu platit odovdy z min.VZ?
plastiak
05.05.08,12:14
Dobrý deň,
Prosím Vás, existuje pre dohodárov pri výpočte odvodov do GF max VZ? Ak áno ráta sa z neho pomerná časť?
Dohodár - Mzda 20 000,- Počet dní trvania dohody 5. Aký je potom max. vym. základ??? Ďakujem.
Nutricia
05.05.08,14:30
Max VZ pre dohody je ako pre TPP do 30.6.2008 to bude 28142.Pri dohode 20000,-Skk je VZ 20.000,-Skk.
enigma
06.05.08,09:23
Dobry den p. Mihal,
velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu. zamestnancovi sme robili RZD, vysledok / nedoplatok/ sme poslali na prislusny danovy urad. teraz danovy urad ziada aby danovnik podal danove priznanie aby oni mali pripis na zaklade coho budu ziadat uhradenie nedoplatku na dani. je to spravne? informovala som sa na viacerych dan. uradoch no dostali sa mi rozporuplne odpovede. dakujem, prajem pekny den
abel
06.05.08,10:44
Dobry den p. Mihal,
velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu. zamestnancovi sme robili RZD, vysledok / nedoplatok/ sme poslali na prislusny danovy urad. teraz danovy urad ziada aby danovnik podal danove priznanie aby oni mali pripis na zaklade coho budu ziadat uhradenie nedoplatku na dani. je to spravne? informovala som sa na viacerych dan. uradoch no dostali sa mi rozporuplne odpovede. dakujem, prajem pekny den
To sa jedná o bývalého zamestnanca?
enigma
06.05.08,11:21
To:abel
ano ide o zamestnanca ktory ukoncil pracovny pomer zaciatkom roka 2008
Melnick
06.05.08,11:27
Dobry den p. Mihal,
velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu. zamestnancovi sme robili RZD, vysledok / nedoplatok/ sme poslali na prislusny danovy urad. teraz danovy urad ziada aby danovnik podal danove priznanie aby oni mali pripis na zaklade coho budu ziadat uhradenie nedoplatku na dani. je to spravne? informovala som sa na viacerych dan. uradoch no dostali sa mi rozporuplne odpovede. dakujem, prajem pekny den
Ak ste boli VY posledným zamestnávateľom u ktorého si uplatňoval NČZD prípadne DB a spĺňal všetky podmienky na vykonanie RZD a nebol povinný kvoli prípadným iným príjmom podať DP sám , myslím si ,že zaslaním podkladov DÚ ste si povinnosť ako zamestnávateľ splnili a RZD by malo byť pre správcu dane dostatočným podkladom na vyrúbenie dane - nedoplatku na dani zamestnancovi, ktorému Vy takto vzniknutý nedoplatok už nemáte ako zraziť.
Ale je to za predpokladu ako píše Elenka -abel ,že už nie je Vašim zamestnancom.

Medzitým bolo doplnené zadávateľom, že predpoklad bol správny.Ide o bývalého zamestnanca.
Jozef Mihál
06.05.08,20:10
Súhlas s Melnick.
zlolen
07.05.08,09:30
Dobrý deň, prosím Vás o radu,
ZC bol rok na PN, komisia ho uznala za invalidného / 75% /, do prac. procesu nie je schopný sa vrátiť ani na menej náročnú prácu. Môžeme ukončiť PP §76 odst.2 ZP a vyplatiť aj 10.mes. odstupné? Aký to musí byť doklad zdravotnom stave a kt. lekár ho má vystaviť aby sme zákon dodržali, PN nebola v dôsleku prac. úrazu ani z choroby z povolania.
Ďakujem
Ajja
08.05.08,20:25
Zamestnanec v riadnom pracovnom pomere začal som podnikať od 1.4.2008. Je povinný sa prihlásiť a platiť zdravotné poistenie? Ak áno v akej výške.
Jozef Mihál
08.05.08,20:29
Bol povinný do 8.4.2008 prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni ako SZČO.

Preddavky na zdravotné poistenie ako SZČO platiť nebude (ak nepodával RZZP ako SZČO za rok 2006).
111jarka
08.05.08,21:31
Dobrý deň , prosím o nasledujúcu radu ,týkajúcu sa zápočtového listu.
Nie som si ista v rubrike I. Údaje pre zápočet predchádzajúcich období PN
Prehľad PN ...... Spadajúcich do obdobia jedného roku pred skončením zamestnania.Otázka -uvádza sa počet kalend. dní napr. 17 do uvedenej rubriky a nasledovne aj prislúchajúcej tabuľky. Do ELDP sa uvádza kalendárne dni vyluč.obd. 7 a do zápočtového?
Ďakujem
abel
09.05.08,06:30
Nerozumiem dobre otázke alebo je to len preklep? Do zápočtového aj do ELDP uvádzaš kalendárne dni.
V zápočtovom liste uvádzaš obdobie PN, napr. 3. 4. 2008 - 19.4.2008, spolu kalendárnych dní 17, a toľko by si uviedla aj v ELDP (teda sumár za každý rok zvlášť, v zápočtovom liste len za rok dozadu.
anitap
09.05.08,07:49
Prosim skuste mi pomoct. Obcan Ruskej federacie má tam trvalý pobyt, pracuje na uzemi ruskej federácie a má pracovnu zmluvu so slovenskym zamestnavatelom, ktorý tam nemá stálu prevádzkáreň. Zdaniť jeho príjmy na území SR a odvádzať mu poistné??? Poistné zrejme nie, ale to zdaňovanie sa veru neviem vymotať. Ďakujem.
petacuckova
09.05.08,11:50
Prosím Vás súrne o pomoc.Mám zamestnanca, ktorému skončil PP 30.4.2008. Majiteľ spoločnosti mu každý mesiac podpísal dovolenku a teraz sa stalo to, že prečerpal dovolenku o pár dní a mal by vrátiť 5420,- Sk.Odrobil v apríli 13 dní,po odrátaní vrátenej dovolenky je jeho hrubá mzda potom 2848,- Sk. Program mi vypočítal vymeriavacie základy takto :
VZ ZP : 5523,- a VZ SP 5400,-. Je to správne? Nemal by platiť len z tých 2848,- Sk ? Veď z predtým vyplatenej dovolenky už raz odvody platil. Ďakujem.
Nutricia
09.05.08,14:33
Prosím Vás súrne o pomoc.Mám zamestnanca, ktorému skončil PP 30.4.2008. Majiteľ spoločnosti mu každý mesiac podpísal dovolenku a teraz sa stalo to, že prečerpal dovolenku o pár dní a mal by vrátiť 5420,- Sk.Odrobil v apríli 13 dní,po odrátaní vrátenej dovolenky je jeho hrubá mzda potom 2848,- Sk. Program mi vypočítal vymeriavacie základy takto :
VZ ZP : 5523,- a VZ SP 5400,-. Je to správne? Nemal by platiť len z tých 2848,- Sk ? Veď z predtým vyplatenej dovolenky už raz odvody platil. Ďakujem.
Skús to nahodit ako odpracované dni 13 A čerpanú dovolenku daj s mínusom.
didiana
11.05.08,16:06
Vyplňovala som elektronicky RZZP typ B.Riadok 25- 365, riadok26- 12768, riadok 27 bol mínusový nakoľko SZČO bola v strate. Takže v riadku 56 mi automaticky naskočilo -12768.
Poradťe mi prosim Vás či sa naozaj jedná o preplatok, ktorý má vrátiť zdravotná poisťovňa SZČO ? Aká je potom výška preddavku na poistné SZČO od 1.7.2008 do 30.6.2009 ?
Veľmi pekne ďakujem
Jozef Mihál
11.05.08,22:29
Nevyplnili ste riadok 52 - úhrn minimálnych základov. Obvykle je to suma 91200 Sk, môže byť i nižšia, ak SZČO bol časť roka poistencom štátu alebo je invalid.
lubomirh
12.05.08,05:03
Dobrý deň,
môj syn v r. 2007 pracoval u 1.firmy 3 mesiace, u 2. firmy 6 mesiacov, 3 mesiace nepracoval. Od oboch zamestnávateľov si vyžiadal potvrdenie o príjmoch FO a v marci 2008 podal na DÚ daňové priznanie k dani z príjmov FO typu B. DÚ mu vrátil preplatok. Avšak 2. firma mu urobila ročné zúčtovanie a vrátila mu preddavky na daň zrazené podľa §35. Syn to chce vrátiť firme, avšak v účtarni mu povedali, že si má dať opravné daňové priznanie. Ako má správne postupovať? V prípade opravného daňového priznania hrozia nejaké penále alebo sankcie? Ďakujem
Jozef Mihál
12.05.08,06:17
Ak v 2. firme nežiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane, problém má 2. firma, nie on.

Zamestnávateľ môže RZD vykonať len na základe žiadosti od zamestnanca.

2. firma by mala ročné zúčtovanie stornovať.
didiana
12.05.08,12:07
Pán Mihál. Veľmi pekne ďakujem. Ste jednička!
lubomirh
12.05.08,17:06
Ďakujem p. Mihál !
Jozef Mihál
12.05.08,18:55
Pán Mihál. Veľmi pekne ďakujem. Ste jednička!
Nerád sa vyjadrujem k príspevkom ako tento. Som človek, ktorý mal tú smolu, že pre ministra Zajaca spolu s Jankou Motyčkovou vyriešil zapeklitý problém RZZP (tak ako vyriešil). Takže o nechcenom dieťati viem ako "jeho otec" všetko...
Gabbi
14.05.08,04:31
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ohľadne RZZP. Zamestnankyňa mala počas roku 2007 v dvoch mesiacoch započítateľný prijem vyšší ako 51822 Sk. Mala len jedného zamestnávateľa a od 23.6.2007-7.3.2008 čerpála materskú dovolenku a teraz je na rodičovskej. Môže jej zamestnávateľ urobiť RZZP za rok 2007 typu A alebo si ho musí urobiť sama? V mesiacoch 7-12/2007 bude mať nulový VZ a za 6/2007 VZ vo výške hrubej mzdy za 22 dní.
Gabbi
14.05.08,04:49
Poprosím ešte o radu ohľadne SZČO a súčasne aj zamestnanec. Ako SZČO bol celý rok a mal hospodrasky výsledok 50300 Sk, naklady na zdravotné poistenie si uplatnil vo výške 4158 Sk.
Od 12.11.2007-31.12.2007 bol aj súčasne zamestnancom.
Ma si urobit RZZP na tlačive typu S, SA a SB, kde za 1-10/2007 bude mať v tlačive SB výšku VZ po 7600 Sk, za 11/2007 VZ 2787 Sk za 11 dní a za 12/2007 bude nulový VZ? V tlačive SA uvedie úhrn príjmov podľa § 13 ods.1 až 4 zákona podľa dokladu, ktorý mu vydal zamestnávateľ.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Silvia S
14.05.08,12:30
Dobrý deň, neviem, či som sa trafila, ale skúsim....Potrebovala by som radu, či sa dá nejako šikovne dopredu ovplyvniť dávka v nezamestnanosti napr. ako pri plánovanom materskom? Keď nám zamestnávateľ oznámil, že na budúci rok ukončí pôsobenie fi na Slovensku. Ďakujem veľmi pekne za radu, ak sa nejaká nájde. Prajem všetkým pekný zvyšok dňa.
pero
14.05.08,18:24
p.Mihal, chcem Vás poprosiť o radu zamestnanec má v jednej firme vymeriavaci základ nad 51.822,-. v druhej firme je konateľom, kde dostáva mesačnú odmenu 10000, musí si robiť ročné zúčtovanie?Ďakujem veľmi pekne za radu.
Jozef Mihál
14.05.08,18:32
pero: musí.
pero
14.05.08,18:35
p. Mihál,
bude si sám robiť ročné zúčtovanie alebo mu môže urobiť zamestnávateľ. Aké budú tlačiva? Prečo si musí robiť RZZP. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
14.05.08,19:46
Zamestnanec od 01.01.08 zmenil zamestnanie, robi si RZZP sam ? Alebo môže o jeho vykonanie požiadať aj terajšieho zamestnávateľa, tým že bývalého požiada o vystavenie dokladu ?
Jozef Mihál
14.05.08,19:58
p. Mihál,
bude si sám robiť ročné zúčtovanie alebo mu môže urobiť zamestnávateľ. Aké budú tlačiva? Prečo si musí robiť RZZP. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Môže zamestnávateľ, ktorý bol jeho posledný zamestnávateľ v roku 2007, ak je stále jeho zamestnancom.

RZZP preto, lebo mal kolísavé príjmy. Mal zamestnanie a v ňom aspoň 1 mesiac s príjmom nad 51822 Sk (PP) a mal zamestnanie a v ňom aspoň 1 mesiac s príjmom pod 51822 Sk (konateľ).

Mimochodom, vyjdú preplatky, takže na jeho mieste by som sa existencií inštitútu s označením RZZP potešil.
Jozef Mihál
14.05.08,20:02
Zamestnanec od 01.01.08 zmenil zamestnanie, robi si RZZP sam ? Alebo môže o jeho vykonanie požiadať aj terajšieho zamestnávateľa, tým že bývalého požiada o vystavenie dokladu ?

RZZP si musí podať sám - u zamestnávateľa, ktorý bol jeho posledným zamestnávateľom v r.2007 už nie je zamestnancom.

U zamestnávateľa, u ktorého je teraz, o RZZP žiadať nemôže, keďže zamestnancom sa stal až 1.1.2008.
Iveta Matlovičová
14.05.08,20:08
ste zlatý, ďakujem za rýchlu odpoveď, dobrú noc:-))
mzdypd
15.05.08,10:01
P. Mihál prosím o pomoc!
Poistenec od 1.1.2007 do 14.4.2007 považovaný za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona (samoplatiteľ) bez príjmu. Od 15.4.2007 zamestnancom
do 31.12.2007 ( PP trvá ) v každom mesiaci s príjmom pod 51 822,-Sk. Poistné ako samoplatiteľ vyplatené za obdobie od 1.1.2007 do 30.4.2007. Má poistenec povinnosť podať RZZP, alebo môže podať a ZP mu vráti preplatok za obdobie od 15.4.2007 do 30.4.2007?
petacuckova
16.05.08,06:29
Dobrý deň. Včera som bola na školení a mám pocit, že mám v RZZP väčší chaos, ako keď som tam išla. Mám niekoľko otázok a prosím vás o radu :
1. Keď urobím RZZP zamestnancom, mám ich odniesť do ZP ? Neostávajú mne ako pri rz dane?
2. Dôchodca,KPČ,príjem mesačne 6000,-,spolu je to viac ako 59.232, musí podať RZ ZP ? Či keď platí z príjmu odvod do ZP je jedno koľko zarobí aj keď je dôchodca a platí za neho štát ?
3. Zamestnanec u nás príjem každý mesiac nad 51.822, v inej firme každý mesiac pod hranicu ? Musí podať RZZP?
4. Dôchodca, pracuje na zmluvu, odvody platí, príjem 30.000 mesačne, musí podať RZZP ?
5. Ak vlastne poistenec štátu platí preddavky chápe sa ako normálny zamestnanec aj keď presiahne hranicu 4936*12= 59232 ?
6. Študent, v lete pracoval na 3 mesiace na zmluvu, príjem 75.000 za tri mesiace, musí podať RZ ZP ?
ĎAkujem za odpovede.
Jana Motyčková
16.05.08,12:04
P. Mihál prosím o pomoc!
Poistenec od 1.1.2007 do 14.4.2007 považovaný za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona (samoplatiteľ) bez príjmu. Od 15.4.2007 zamestnancom
do 31.12.2007 ( PP trvá ) v každom mesiaci s príjmom pod 51 822,-Sk. Poistné ako samoplatiteľ vyplatené za obdobie od 1.1.2007 do 30.4.2007. Má poistenec povinnosť podať RZZP, alebo môže podať a ZP mu vráti preplatok za obdobie od 15.4.2007 do 30.4.2007?
Ák ako samoplatiteľ nemal príjmy vyššie 17112 RZZP podať nemusí. Ak chce, aby mu boli vrátené navyše zaplatené preddavky, má dve možnosti :
- urobiť RZZP a vypočítaný preplatok mu ZP vráti
- alebo požiada o vrátenie navyše zaplatených preddavkov.
Jana Motyčková
16.05.08,12:07
ad petacuckova: odpoveď už máte na porade.
Tánička
16.05.08,13:34
Konateľ zamestnaný v s.r.o. si vyplatil zisk za predchádzajúce obdobia, ktorý sa musel zdaniť ale aj zisk, ktorý sa nemusel zdaniť. Ako postupovať pri RZZP? Ďakujem
Jozef Mihál
17.05.08,08:12
Pokiaľ ide o konateľa s.r.o.:

Podiel na zisku za roky 2004, 2005 atď. vyplatený počas roka 2007 nie je predmetom dane, a nie je dôvodom na podanie RZZP za rok 2007. Ak sa RZZP podáva z iného dôvodu, takýto príjem sa v RZZP neuvádza.

Podiel na zisku za roky 2003, 2002 atď. vyplatený počas roka 2007 je predmetom dane podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Preto nie je dôvodom na podanie RZZP za rok 2007. Ak sa RZZP podáva z iného dôvodu, takýto príjem sa v RZZP neuvádza.
pero
17.05.08,15:01
p.Mihal,
chcem Vás poprosiť o radu, kamarátka má termín pôrodu koniec augusta. Je živnostníčka od roku 2004. Platí si z minima 8.100,-. Ako by sa jej dalo pomôcť, aby mala vyššiu materskú?

Ďakujem vopred za odpoveď.
Silvia S
18.05.08,11:59
Pekny den vsetkym,
potrebujem poradit dvom znamym ako maju postupovat pri RZ ZP.
1. ak minuly rok bol od 1.1. do 31.3 riadnym zamestnancom, kde mal prijem nad 51.822 Sk a od 1.4. bol v Rumunsku konatel, kde mal vyplacanu mesacne odmenu a este bol aj v tomto obdobi od 1.4 do 31.12 dobrovolne zdravotne poisteny na Slovensku.
2. ak bol od 1.1. do 31.1. zamestnany v SR, kde prijem bol do 51.822,Sk, od 1.2. do 30.6 bol zamestnany v CR a od 1.7. bol znova zamestnancom v SR, kde vsak jeho prijem bol nad 51.822Sk.

Vedeli by ste mi s tym pomoct alebo aspon odporucit na nejaky link?
Dakujeeeeeem!!!
Jozef Mihál
18.05.08,13:53
p.Mihal,
chcem Vás poprosiť o radu, kamarátka má termín pôrodu koniec augusta. Je živnostníčka od roku 2004. Platí si z minima 8.100,-. Ako by sa jej dalo pomôcť, aby mala vyššiu materskú?

Ďakujem vopred za odpoveď.
Zrušiť alebo pozastaviť živnosť pred nástupom na materskú, odhlásiť sa zo SP ako SZČO. Pred nástupom na MD sa zamestnať, s platom ideálne akolo 30200 Sk.

O materské požiada ako zamestnanec, nárok bude mať, pretože počet dní nem. poistenia zo zamestnania + počet dní z ukončeného nem. poistenia SZČO za posledné 2 roky bude bezpečne najmenej 270.

Materské sa vypočíta z príjmu, ktorý dosiahne v "čerstvom" zamestnaní.
Jozef Mihál
18.05.08,13:57
1. ak minuly rok bol od 1.1. do 31.3 riadnym zamestnancom, kde mal prijem nad 51.822 Sk a od 1.4. bol v Rumunsku konatel, kde mal vyplacanu mesacne odmenu a este bol aj v tomto obdobi od 1.4 do 31.12 dobrovolne zdravotne poisteny na Slovensku.

2. ak bol od 1.1. do 31.1. zamestnany v SR, kde prijem bol do 51.822,Sk, od 1.2. do 30.6 bol zamestnany v CR a od 1.7. bol znova zamestnancom v SR, kde vsak jeho prijem bol nad 51.822Sk.
1. RZZP musí podať (sám), typ S, listy SA, SC. Príjem v Rumunsku do RZZP nejde.

2. RZZP musí podať (môže žiadať o vykonanie druhého zamestnávateľa, ak tam stále je zamestnancom). Typ S, listy SA, SA. Príjem v ČR do RZZP nejde.
Silvia S
18.05.08,17:55
P. Mihal, mna ste potesil, ale ich dvoch ja urcite nepotesim...
Vrela vdaka za odpoved. Prajem vsetko dobre...
Silvia S
19.05.08,06:44
Dobré ránko,
este ma napadla jedna otázočka ohľadne RZ ZP. Viem, že zamestnávateľ môže vykonať RZ len ak je ešte stále jeho zamestnancom, ale k akému dátumu? K dátumu vykonania RZ ZP? Mne sa konkrétne jedná o zamestnanca, ktorý končí 30.06.2008. Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
19.05.08,06:50
Rozhodujúce je, či zamestnanec je stále zamestnancom k dátumu podania žiadosti o vykonanie RZZP.
milan.mw
19.05.08,08:18
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na prípad, keď zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke počas celého r. 2007. Od zamestnávateľa má nepeňažný príjem, ktorý je v úhrne vyšší ako suma 59.232,-. Ak si bude robiť RZZP môže ho vykonať zamestnávateľ, a ak áno tak na tlačive "A" alebo S - SA a SC ? Pretože výklad Všeobecnej ZP je ak zamestnanec, ktorý je poistencom štátu a jeho príjem je vyšší ako 59.232,- má si robiť RZZP sám ako samoplatiteľ. Ďakujem. Milan
Silvia S
19.05.08,09:01
Ďakujééééééééém!
Jozef Mihál
19.05.08,09:09
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na prípad, keď zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke počas celého r. 2007. Od zamestnávateľa má nepeňažný príjem, ktorý je v úhrne vyšší ako suma 59.232,-. Ak si bude robiť RZZP môže ho vykonať zamestnávateľ, a ak áno tak na tlačive "A" alebo S - SA a SC ? Pretože výklad Všeobecnej ZP je ak zamestnanec, ktorý je poistencom štátu a jeho príjem je vyšší ako 59.232,- má si robiť RZZP sám ako samoplatiteľ. Ďakujem. Milan
Z uvedeného príjmu, ak spadá pod § 13 ods. 1 až 3, mali byť odvedené preddavky na ZP.

Je zamestnanec počas celého roka 2007. Znamená to, že RZZP sa musí podať vtedy, ak by mala v nejakom mesiaci započítateľný príjem podľa § 13 ods. 1 až 3 vyšší ako 51822 Sk, ak áno, potom sa použije tlačivo typ A.

Nechce sa mi veriť, že VšZP má taký výklad, ako píšete, lebo je to úplne zle.
Jarka 1
19.05.08,09:49
Prosím o kontrolu správnosti. Po preštudovaní Porady som dospela k tomuto záveru:
SZČO zamestnával jedného zamestnanca na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú. Po jeho smrti nebude nikto pokračovať v podnikaní.
1.Na smrť zamestnávateľa sa vzťahuje ZP §63 ods.1 písm.a ... sa zrušuje zamestnávateľ ...
2.Zamestnancovi patrí odstupné ZP §76 ods. 2.
3.Neviem, kto má so zamestnancom rozviazať pracovný pomer. Predpokladám, že ho treba rozviazať k dátumu úmrtia zamestnávateľa s uvedením dôvodu §63 ods. 1 písm.a.
Ďakujem za odpoveď.
pdtrstenik
19.05.08,10:21
:confused:prosim o radu ako sa určí denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenského u zamestnanca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok odo dňa 31. 12. 2007, teda sa v ten deň nevzťahovalo na neho nemocenské poistenie. bude sa postupovať podľa § 57 ods. 1 písm. a? nemoc je od 19. 05. 2008. dakujem velmi pekne.
Erika N.
19.05.08,18:13
Dobrý deň,
ako máme postupovať v takomto prípade: Dňa 15.5.2008 sme zaslali pracovníčke okamžité skončenie pracovného pomeru k 14.5. z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny, neospravedlnená absencia na pracovisku. Okrem iného máme aj podozrenie z krádeže na pracovisku, dňa 13.5. boli výsluchy aj s príslušníkmi PZ. Dnes nám bola poštou doručená PNka pracovníčky, lekárka ju vystavila s dátumom 14.5. spätne od 12.5. Ako máme teraz posupovať? Ukončenie pracovného pomeru je v tomto prípade doručením PNky neplatné? Je možné aby lekárka vystavila PNku spätne?
Poprosím Vás o odpoveď, ak je to možné. So želaním príjemného dňa Erika N.
Silvia S
20.05.08,12:35
1. RZZP musí podať (sám), typ S, listy SA, SC. Príjem v Rumunsku do RZZP nejde.

2. RZZP musí podať (môže žiadať o vykonanie druhého zamestnávateľa, ak tam stále je zamestnancom). Typ S, listy SA, SA. Príjem v ČR do RZZP nejde.
Dobrý deň p.Mihál.
Dnes som odovzdala Vašu radu známemu, ktorý bol v Rumunsku. Ten mi na moje počudovanie oznámil, že on bol medzičasom v VšZP a tam mu oznámili, že si podávať nič nemusí. Tak volal pre istotu na info linku, kde mu pre zmenu povedali, že to bude mať zložité, lebo jeho príjem (keď u nás podával DP z dani z príjmu) v Rumusku, budú musieť zohľadniť u nás. Ja som mu tvrdila, že určite máte pravdu Vy. Neviete mi poradiť, čím by sa mal brániť? Ďakujem veľmi pekne!


Už som si aj objednala Vaše videoškolenie, nič nepomáha...
Tánička
20.05.08,14:28
Máme zamestnankyňu, počas celého roka 2007 bola zamestnaná u nás, mala kolísavý príjem v januári až septembri. 01.10.2007 nastúpila na MD, v decembri jej bola vyplatená odmena. Vyplním talčivo typ A, ale neviem do ktorého oddielu vyznačím MD. Prosím Vás a aký min. VZ mám uvádzať za mesiace október až december keď bola na MD a v decembri mala vyplatenú odmenu 26000?
Ďakaujem
Tánička
20.05.08,14:36
Musím spraviť zamestnancovi RZZP, lebo má kolísavý príjem. To viem. Len chcem vedieť, keďže mu vychádza nedoplatok 10 SK v konečnom výsledku 0 SK, či musím toto RZZP odovzdať aj do ZP.
Ďakujem
SMartina
20.05.08,15:10
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Firma chce prijať do TPP extérneho študenta. Chcela by ho prijať na HPP. Je to možné? Aký je rozdiel ak zamestnám extérneho študenta alebo klasického zamestnanca? Je rozdiel aj v niečom inom, alebo je to ako klasický pracovný pomer? Prosím o radu a iné návrhy. Ďakujem.
Jana Motyčková
20.05.08,18:36
Máme zamestnankyňu, počas celého roka 2007 bola zamestnaná u nás, mala kolísavý príjem v januári až septembri. 01.10.2007 nastúpila na MD, v decembri jej bola vyplatená odmena. Vyplním talčivo typ A, ale neviem do ktorého oddielu vyznačím MD. Prosím Vás a aký min. VZ mám uvádzať za mesiace október až december keď bola na MD a v decembri mala vyplatenú odmenu 26000?
Ďakaujem
Dni poberania materského zapíšete do oddielu VI. Minimálny VZ počas materskej (október až december) bude nulový.
Jana Motyčková
20.05.08,18:36
Musím spraviť zamestnancovi RZZP, lebo má kolísavý príjem. To viem. Len chcem vedieť, keďže mu vychádza nedoplatok 10 SK v konečnom výsledku 0 SK, či musím toto RZZP odovzdať aj do ZP.
Ďakujem
Ak musíte RZZP vykonať, musíte ho aj podať v ZP.
Jana Motyčková
20.05.08,18:39
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Firma chce prijať do TPP extérneho študenta. Chcela by ho prijať na HPP. Je to možné? Aký je rozdiel ak zamestnám extérneho študenta alebo klasického zamestnanca? Je rozdiel aj v niečom inom, alebo je to ako klasický pracovný pomer? Prosím o radu a iné návrhy. Ďakujem.
Zákonník práce nerozoznáva hlavný a vedľajší pracovný pomer. Nie je žiaden rozdiel v tom, či na pracovný pomer zamestnáte externého študenta, denného študenta, alebo inú osobu.
spiel
21.05.08,13:21
Dobry den.

Po precitani tem k vyplnovaniu RZZP 2007 mam otazku. Pochopila som, ze sa neupravuje zaklad dane, ked si vysporiadava SZCO stratu z minulych rokov. Tzn. ze uvadzam sumu z riadku 42, 135 874,-Sk. Ale ma este potvrdenie o prijme zo zavislej cinnosti na sumu 74 076,-Sk z dohod (mimichodom dodala mi ich teraz a musim urobit aj dodatocne DP :-( ). Zo ZP prislo potvrdenie o zaplatenych preddavkoch v sume 12 768,-Sk.
Ktore tlaciva mam vyplnit? S, SA a SB alebo X, XA a XB ? A kam mam uviest prijmy z dohod?

Dakujem,

Spiel
chudaska
21.05.08,14:43
Dobry den.

Po precitani tem k vyplnovaniu RZZP 2007 mam otazku. Pochopila som, ze sa neupravuje zaklad dane, ked si vysporiadava SZCO stratu z minulych rokov. Tzn. ze uvadzam sumu z riadku 42, 135 874,-Sk. Ale ma este potvrdenie o prijme zo zavislej cinnosti na sumu 74 076,-Sk z dohod (mimichodom dodala mi ich teraz a musim urobit aj dodatocne DP :-( ). Zo ZP prislo potvrdenie o zaplatenych preddavkoch v sume 12 768,-Sk.
Ktore tlaciva mam vyplnit? S, SA a SB alebo X, XA a XB ? A kam mam uviest prijmy z dohod?

Dakujem,

Spiel
Keďže prijem je viac ako 91200 Sk,tak tlacivo S a prijem z dohod sa neuvadza nikde v RZZP!!!
nota
21.05.08,15:14
Dobry den,
chcela by som sa poradit ohladne prechodu zo zivnosti na TPP vs odvody do SP a ZP.
1. variant: Ku vzniku TPP by som ukoncila alebo prerušila zivnost. Prestanem platit odvody do SP a ZP zo zivnosti? Je potrebne tieto skutocnosti nahlasit do SP a ZP?

2. variant: Ponechala by som si zivnost a sucastne by som bola na TPP. Odvody do SP a ZP zo zivnosti by zostali rovnake a sucastne budem platit odvody z TPP?

Dakujem za odpoved.
spiel
21.05.08,17:53
Keďže prijem je viac ako 91200 Sk,tak tlacivo S a prijem z dohod sa neuvadza nikde v RZZP!!!

A ked sa neberu do uvahy prijmy z dohod, nema sa pouzit tlacivo B pre SZCO? A urcite sa neberu do uvahy? Pri PP mi to je jasne, ale pri SZCO som sa nevedela dopatrat, ako to je.

Dakujem.
chudaska
21.05.08,19:18
A ked sa neberu do uvahy prijmy z dohod, nema sa pouzit tlacivo B pre SZCO? A urcite sa neberu do uvahy? Pri PP mi to je jasne, ale pri SZCO som sa nevedela dopatrat, ako to je.

Dakujem.

ano, mas pravdu, pomylilo ma to ze sa pytas na tlacivo S alebo X,tak som dala odpoved na to, ale pokial bola len SZCO a iny prijem okrem dohod o vykonani prace nemala tak samozrejme stačí tlacivo B a dohody sa nikde neuvadzaju na 100%.
Jozef Mihál
21.05.08,23:05
SZČO má vymeriavací základ definovaný v § 13 ods. 6 zákona o zdravotnom poistení - kde sa vychádza zo základu dane dosiahnutého v podnikaní podľa § 6 zákona o dani z príjmov.

Preto príjem na dohodu dosiahnutý SZČO do VZ SZČO nejde, v RZZP sa neuvádza.
spiel
22.05.08,06:51
Chudaska a pan Mihal veľmi pekne Vam ďakujem.
Spiel
Tánička
22.05.08,10:36
Ďakujem Janke Motyčkovej za odpovede.
Tánička
22.05.08,11:35
Chcela by som sa uistiť, či som správne spravila RPPZ typ B: SZČO - celý rok 2007 zároveň dôchodca - celý rok 2007
r. 25 365
r. 26 12780
r. 27 8105 (r. 42 z DP) - iba príjmy zo živnosti
r. 28 12780
r. 29 9760
odd. IV. od 01.01.2007 do 31.12.2007
r. 32 365
r. 33 9760
r. 34 59232
r. 35 áno
r. 36 9760
odd. VI všade uvedené "0"
r. 51 0
r. 52 0
r. 53 0
r. 54 14%
r. 55 0
r. 56 -12780 je to správne?

Prosím, pozrie sa na to niekto? Ďakujem
Tánička
22.05.08,13:20
Chcela by som upozorniť, kto si robí RZZP v programe od SOMI Trenčín, pri type B a vyšiel vám preddavok nižší ako minimálny, preddavok uveďte 1134, platný na rok 2008. Program tam udáva 1064, čo je minimálny preddavok za rok 2007.
Ale ak vám vyšiel predavok nižší ako 100 uveďte "0".
Silvia S
22.05.08,13:34
P.MIHAL - POMOOOOOC!!!
Už som písala o tom známom, ktorý bol prvé tri mesiace zamestnancom v SR a od 4 do 12 samoplatcom v SR. Okrem toho bol od 4 do 12 konateľom v Rumunsku, kde poberal odmenu a riadne si tam odvázal príspevky do ZP. Tlačivo máme správne, typ S, vyplname SA,SC až na to, že vo VšZP mu oznámili, že ak si podal DP z dani z príjmu na Slovensku, tak príjmy z Rumunska musí zahrnuť v SC do riadku C06, čo mu úbožiakovi vychádza nedoplatok vo výške 55.000 Sk, čo sa mu teda nesnívalo ani v najhoršom sne. Zdá sa mi to riadne nespravodlivé, aby znova z toho, čo odviedol v Rumunsku platil aj na Slovensku. Vychádza mi z toho len jedno, nikdy nerobiť takéto kroky uprostred roka...len vážne neviem, či je to správne, uviesť do C06 ten príjem z DP (Typ A z riadku 49)
Prosím, ak by ste mali iný názor, napíšte.Rada by som mu pomohla. Veľmi pekne ďakujem!!!
Jana Motyčková
22.05.08,18:43
Chcela by som upozorniť, kto si robí RZZP v programe od SOMI Trenčín, pri type B a vyšiel vám preddavok nižší ako minimálny, preddavok uveďte 1134, platný na rok 2008. Program tam udáva 1064, čo je minimálny preddavok za rok 2007.
Ale ak vám vyšiel predavok nižší ako 100 uveďte "0".
Ak si zadáte správne údaje, vyjde vám správne preddavok - u SZČO musíte uviesť minimálny základ pre preddavky 8100 a nie 7600. (Minimálny základ sa zadáva preto, že niektorí k 1.7. nemusia mať minimum 8100, ale môžu mať 4050 alebo 6075 (ak dobre počítam).
Jana Motyčková
22.05.08,18:46
Chcela by som sa uistiť, či som správne spravila RPPZ typ B: SZČO - celý rok 2007 zároveň dôchodca - celý rok 2007
r. 25 365
r. 26 12780
r. 27 8105 (r. 42 z DP) - iba príjmy zo živnosti
r. 28 12780
r. 29 9760
odd. IV. od 01.01.2007 do 31.12.2007
r. 32 365
r. 33 9760
r. 34 59232
r. 35 áno
r. 36 9760
odd. VI všade uvedené "0"
r. 51 0
r. 52 0
r. 53 0
r. 54 14%
r. 55 0
r. 56 -12780 je to správne?

Prosím, pozrie sa na to niekto? Ďakujem
Správne. Keďže je celý rok poistencom štátu, VZ má 0 a zaplatené preddavky sa mu vrátia.
Jozef Mihál
22.05.08,20:20
P.MIHAL - POMOOOOOC!!!
Už som písala o tom známom, ktorý bol prvé tri mesiace zamestnancom v SR a od 4 do 12 samoplatcom v SR. Okrem toho bol od 4 do 12 konateľom v Rumunsku, kde poberal odmenu a riadne si tam odvázal príspevky do ZP. Tlačivo máme správne, typ S, vyplname SA,SC až na to, že vo VšZP mu oznámili, že ak si podal DP z dani z príjmu na Slovensku, tak príjmy z Rumunska musí zahrnuť v SC do riadku C06, čo mu úbožiakovi vychádza nedoplatok vo výške 55.000 Sk, čo sa mu teda nesnívalo ani v najhoršom sne. Zdá sa mi to riadne nespravodlivé, aby znova z toho, čo odviedol v Rumunsku platil aj na Slovensku. Vychádza mi z toho len jedno, nikdy nerobiť takéto kroky uprostred roka...len vážne neviem, či je to správne, uviesť do C06 ten príjem z DP (Typ A z riadku 49)
Prosím, ak by ste mali iný názor, napíšte.Rada by som mu pomohla. Veľmi pekne ďakujem!!!
Príjem v zahraničí sa v RZZP neuvádza, tým "dupľom", ak z neho dokonca v zahraničí platil poistné podľa tamojších zákonov.

VšZP má občas podivuhodný výklad zákona, v danom prípade odporúčam nerešpektovať to, čo ste sa dozvedeli. V prípade sporu je kompetentný na rozhodnutie Úrad pre dohľad.
janasl
23.05.08,09:04
Zamestnankyna má u nás trvalý pracovný pomer od 01.3.2007 (stále trvá), nemala kolísavý príjem. V mesiaci januára a február 2007 mala tiež v našej firme dohodu o vykonaní práce spolu na 8400,-, ale v týchto mesiacoch 01-02/07 bola súčasne na predĺženej materskej dovolenke. Má táto zamestnankyňa povinnosť vykonania RZZP a zároveň doplatenia ZP z dohôd za 01-02/07? Z trvalého PP jej povinnosť nevzniká.
apsgroup
23.05.08,09:42
Pracuje u nás pani na skrátený pracovný úvazok 4200-hruba mzda,
pracovala celý rok. Je súčasne dochodkyna a má priznané ZTP, plati znizené odvody do ZP. Má podat ročné zučtovanie ZP a poistné sa jej vráti??
Lubinka01
23.05.08,10:37
V kolek.zmluve máme určené, že za prácu v sobotu a nedeľu máme príplatok vo výške 50 %, za prácu vo sviatok 100% a za nadčas 30%. Zamestnanec odpracuje sviatok, ktorý pripadá na sobotu a na tento deň nemá naplánovanú zmenu. Je takýto postup správny?:

mzda 70 Sk x 7,5 hod.
mzdové zvýh.za sviatok 100% x 7,5 hod.
mzdové zvýh. za prácu v sobotu 50 % x 7,5 hod.
mzdové zvýh. za nadčas 30 % x 7,5 hod.


V prípade, že na tento deň by mal naplánovanú zmenu, bolo by to takto?:

mzda 70 Sk x 7,5 hod.
mzdové zvýh.za sviatok 100% x 7,5 hod.
mzdové zvýh. za prácu v sobotu 50 % x 7,5 hod.


Vopred ďakujem
zlolen
23.05.08,12:25
Dobrý deň, prosím Vás o radu, dcéra ukončila I.stupeň VŠ - Bc., mám nárok na daňový bonus aj počas prázdnin, keď nevieme či v septembri nastupi na štúdium II. stupňa alebo až na budúci rok.
Ďakujem
Jozef Mihál
23.05.08,14:04
Pracuje u nás pani na skrátený pracovný úvazok 4200-hruba mzda,
pracovala celý rok. Je súčasne dochodkyna a má priznané ZTP, plati znizené odvody do ZP. Má podat ročné zučtovanie ZP a poistné sa jej vráti??
Áno, ak sa vykoná RZZP, vyjde nulové poistné a preddavky sa vrátia ako preplatok.
Jozef Mihál
23.05.08,14:06
Zamestnankyna má u nás trvalý pracovný pomer od 01.3.2007 (stále trvá), nemala kolísavý príjem. V mesiaci januára a február 2007 mala tiež v našej firme dohodu o vykonaní práce spolu na 8400,-, ale v týchto mesiacoch 01-02/07 bola súčasne na predĺženej materskej dovolenke. Má táto zamestnankyňa povinnosť vykonania RZZP a zároveň doplatenia ZP z dohôd za 01-02/07? Z trvalého PP jej povinnosť nevzniká.
Nemusí podávať RZZP.
apsgroup
23.05.08,14:14
Áno, ak sa vykoná RZZP, vyjde nulové poistné a preddavky sa vrátia ako preplatok.
Dakujem za odpoved a ake tlacivo má pouzit?
Jozef Mihál
23.05.08,14:21
A
Tinika
23.05.08,18:32
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak si SZCO platí odvody aj ako DNP, aj tie si môže dať do nákladov? Ďakujem
Jozef Mihál
23.05.08,19:39
Áno.
Heni
24.05.08,06:40
prosím, aký typ tlačiva použiť v tomto prípade:
celý rok zamestnanec
celý rok živnostík, v čase máj-november pozastavená živnosť (DZ=45000)
PN súvisle 32 kal. dní (PN bola v čase fungujúcej živnosti)
dakujem.
Jana Motyčková
24.05.08,18:14
Ak úhrn VZ zo zamestnania+SZČO bol apoň 91200,tak S+SA+SB, ak úhrn VZ bol menej ako 91200, tak X+XA+XB.
Heni
24.05.08,18:27
Ak úhrn VZ zo zamestnania+SZČO bol apoň 91200,tak S+SA+SB, ak úhrn VZ bol menej ako 91200, tak X+XA+XB.
dakujem
Silvia S
25.05.08,14:47
Príjem v zahraničí sa v RZZP neuvádza, tým "dupľom", ak z neho dokonca v zahraničí platil poistné podľa tamojších zákonov.

VšZP má občas podivuhodný výklad zákona, v danom prípade odporúčam nerešpektovať to, čo ste sa dozvedeli. V prípade sporu je kompetentný na rozhodnutie Úrad pre dohľad.
ĎAKUJEM VEEEEEELMI PEKNE! Určite sa budeme riadiť Vašimi pokynmi, ale skôr akoby to mohol riešiť Úrad pre dohľad,rada by som vedela /na obranu proti VšZP/ akým par.
by sme sa mohli brániť...stačí mi číslo a už sľubujem, že Vás nebudem zaťažovať.
Prajem pekný zvyšok víkendu!
Jozef Mihál
25.05.08,15:06
V danom prípade je trošku problém s odvolávkou na §§-fy zákona 580/2004, pretože tu ide o pravidlá hry v EÚ zavedené nariadeniami EÚ - poistné sa platí z jedného príjmu len raz.

Prečítajte si toto:

http://www.porada.sk/t34126-zakon-o-zdravotnom-poisteni-3-a.html
Silvia S
25.05.08,20:08
Ďakujem za rýchlu odpoveď a hlavne za ušetrené peniaze, o ktoré by bez Vás určite prišiel a to hlavne neprávom. VĎAKA!!!
katka50
26.05.08,08:34
Dobrý deň, chcem sa opýtať-Starobný dôchodca skončil u nás prac.pomer k 31.12.2007. V mesiaci december 2007 presiahol max.VZ 51.822,- Sk, čiže je povinný robiť RZ ZP. Od 1.1.2008 má u nás nový pracovný pomer. Môžem mu ako zamestnávateľ vykonať RZ ZP ?
Tánička
26.05.08,09:39
Ak si zadáte správne údaje, vyjde vám správne preddavok - u SZČO musíte uviesť minimálny základ pre preddavky 8100 a nie 7600. (Minimálny základ sa zadáva preto, že niektorí k 1.7. nemusia mať minimum 8100, ale môžu mať 4050 alebo 6075 (ak dobre počítam).


Ďakujem za upozornenie a ospravedlňujem sa za mylnú poznámku. :)
calgary
26.05.08,09:50
Dobrý deň, neviem si poradiť s jedným problémom, ktorý už bol určite na porade viac krát riešený, no nedarí sa mi nájsť odpoveď :(
Čo robiť v prípade, ak zamestnankyňa nemá nárok na materské a chce si hneď po pôrode vyčerpať riadnu dovolenku (je to pre ňu zrejme finančne výhodnejšie) s tým, že bude poberať len rodičovský príspevok?
Otázka je: musí zamestnávateľ poskytnúť materskú dovolenku?
V prípade, že MD je povinná ako sa zamestnávateľ dozvie ktorý deň je presne dňom nástupu - aký doklad požadovať? Ak je MD povinná, ako je to s dĺžkou a spôsobom oznámenia do SP a ZP?
Ďakujem Vám... :o
Heni
26.05.08,14:37
celý rok zamestnanec
celý rok živnostík, v čase máj-november pozastavená živnosť (DZ=45000)
PN súvisle 32 kal. dní (PN bola v čase fungujúcej živnosti)
dakujem.
prosím, v rzzp si neviem dať rady s vyplnením obdobia :confused:
nedal by sa na toto "vyrobiť" príklad v drakovi?
vyplňam tlačivo typu X, pretože súhrn všetkých príjmov nepresiahol 91.200,- a preddavky sa v r. 2007 neplatili žiadne, pretože išlo o súbeh PP+SZČO.
Dakujem vopred.
Jozef Mihál
26.05.08,18:30
Ak bol SZČO v dvoch obdobiach počas roka, tak druhé obdobie sa zadá v spoločnej časti tlačiva v "osobitných záznamoch".
Jozef Mihál
26.05.08,18:35
Dobrý deň, chcem sa opýtať-Starobný dôchodca skončil u nás prac.pomer k 31.12.2007. V mesiaci december 2007 presiahol max.VZ 51.822,- Sk, čiže je povinný robiť RZ ZP. Od 1.1.2008 má u nás nový pracovný pomer. Môžem mu ako zamestnávateľ vykonať RZ ZP ?
Zamestnávate ho - takže môžete.
Jozef Mihál
26.05.08,18:39
Dobrý deň, neviem si poradiť s jedným problémom, ktorý už bol určite na porade viac krát riešený, no nedarí sa mi nájsť odpoveď :(
Čo robiť v prípade, ak zamestnankyňa nemá nárok na materské a chce si hneď po pôrode vyčerpať riadnu dovolenku (je to pre ňu zrejme finančne výhodnejšie) s tým, že bude poberať len rodičovský príspevok?
Otázka je: musí zamestnávateľ poskytnúť materskú dovolenku?
V prípade, že MD je povinná ako sa zamestnávateľ dozvie ktorý deň je presne dňom nástupu - aký doklad požadovať? Ak je MD povinná, ako je to s dĺžkou a spôsobom oznámenia do SP a ZP?
Ďakujem Vám... :o
Nerozumiem celkom o čo ide. Vyjadrím sa takto:

Úplne pokojne si zamestnankyňa okamžite po pôrode môže čerpať riadnu dovolenku s tým, že na "rodičovskú" dovolenku prejde po vyčerpaní riadnej.

Súčasne má od prvého dňa života dieťaťa nárok na rodičovský príspevok, pokiaľ sa stará o dieťa - čo sa starať bude.

Do SP sa nahlási ako začiatok prerušenia povinného poistenia zamestnanca prvý deň samotnej rodičovskej dovolenky.

Do ZP sa nahlási ako poistenec štátu odo dňa narodenia dieťaťa.
katka50
27.05.08,05:46
p.Mihál -ďakujem pekne.
michelle84
27.05.08,05:53
Zamestnanec doniesol potvrdenie o priznaní čiastočného invalidného dôchodku. Priznaný ho má od decembra, doniesol mi to v máji. Aké sú moje povinnosti? Musím mu opraviť mzdy za tieto mesiace, kedy mal platiť nižšie odvody do zdravotnej poisťovne? Aké iné povinnosti mi ešte vyplývajú z danej skutočnosti?
zlolen
27.05.08,06:35
Dobrý deň, prosim poradiť,ZC 1-3 zamestnaný VZ nižší ako 51822,-Sk,
apríl dobrovoľne nezamestnaný príjem nemal, poistné do ZP platil sám, 5-12 kolísavý príjem, RZ môžem urobiť ja ak ma o to požiada alebo si musí urobiť RZ sám. Ďakujem
Jozef Mihál
27.05.08,06:55
Sám - lebo bol samoplatiteľ.
calgary
27.05.08,09:03
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
V otázke išlo v podstate o to, že bohužiaľ nemám jasno v tom, či zamestnávateľ musí poskytnúť materskú dovolenku, alebo aké sú ešte ďalšie možnosti riešiť obdobie po pôrode u matky - zamestnankyne pokiaľ nemá nárok na materské a špekuluje ako to spraviť najvýhodnejšie.
Napr. ak by dnes porodila a zajtra chcela nastúpiť do práce, môže?
Zamestnankyňa má ešte nárok na cca 20 dní dovolenky. Dajme tomu, že si ju vyčerpá hneď po pôrode. Bude však zrejme chcieť ostať doma ešte ďalší mesiac, poskytnenme jej automaticky MD, alebo nás má požiadať o RD?

Ešte raz Vám ďakujem za odpoveď, budem vďačná za Vašu radu, keďže som sa s takýmto prípadom zatiaľ nestretla. :o
Jana Motyčková
27.05.08,11:27
Ak ide o to, ako to urobiť, čo najvýhodnejšie - aj keď nemá nárok na materské, má nárok na práceneschopnosť min. 6 týždňov pred pôrodom a podľa zdravotného stavu najmenej do 6 týždňov ale aj dlhšie po pôrode.
Treba si uvedomiť, že materská dovolenka a materské sú dve rôzne veci. Materská dovolenka je voľno, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Materské je dávka nemocenského poistenia (peniaze). T.j. žena môže byť u Vás na materskej dovolenke a poberať napr. nemocenské aloob rodičovský príspevok. Nemôže zároveň čerpať MD a dovolenku. Ale neviem, či na jej žiadosť jej môžete časť materskej dovolenky nahradiť riadnou dovolenkou.
petkor
27.05.08,17:16
Dobrý deň,
zamestnávateľ chce ukončiť PP na dobu neurčitú z dôvodu organizačných zmien. Ak zamestnanec pristúpi na ukončenie dohodou k 31.5., má nárok na 2-mesačné odstupné?
Jozef Mihál
27.05.08,18:59
Viď:

http://www.porada.sk/t58691-odstupne-a-odchodne.html

Nárok na odstupné pri ukončení PP dohodou z dôvodu organizačných zmien zamestnanec má.
petkor
27.05.08,19:08
Ak by nám zamestnanec nechcel pristúpiť na výpoveď dohodou, Musí ešte u nás odpracovať 2 mesiace a potom odíde s odstupným. Čo ak si v priebehu výpovednej doby nájde nové zamestnanie a chce odísť pred skončením výpovednej doby? Má aj potom nárok na odstupné? A nemusíme doplatiť aj zvyšok tej výpovednej doby?
Jozef Mihál
27.05.08,19:17
Zrejme sa ho chcete zbaviť čo najrýchlejšie, preto nerozumiem, aký máte problém s tým, keď by si napokon našiel inú prácu a chcel napokon sám odísť čo najskôr?

Na vašom mieste by som sa s ním dohodol v takom prípade na okamžitom ukončení PP, nárok na 2-mesačné odstupné má tak či tak.
petkor
27.05.08,19:26
Odhadli ste to správne. Ja len, či má nárok na preplatenie aj výpovednej lehoty + odstupné (takže 4 mesiace) alebo ak by podpísal výpoveď dohodou k 31.5., tak mu vlastne dáme len odstupné za 2mesiace?
Jozef Mihál
27.05.08,19:43
Ak po dohode odíde už k 31.5., ušetríte na jeho plate za dva mesiace výpovednej lehoty, na čo by inak mal nárok. Odstupné musí dostať tak či tak.
petkor
27.05.08,19:57
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, chcela som sa len uistiť.
calgary
27.05.08,19:59
Ak ide o to, ako to urobiť, čo najvýhodnejšie - aj keď nemá nárok na materské, má nárok na práceneschopnosť min. 6 týždňov pred pôrodom a podľa zdravotného stavu najmenej do 6 týždňov ale aj dlhšie po pôrode.
Treba si uvedomiť, že materská dovolenka a materské sú dve rôzne veci. Materská dovolenka je voľno, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Materské je dávka nemocenského poistenia (peniaze). T.j. žena môže byť u Vás na materskej dovolenke a poberať napr. nemocenské aloob rodičovský príspevok. Nemôže zároveň čerpať MD a dovolenku. Ale neviem, či na jej žiadosť jej môžete časť materskej dovolenky nahradiť riadnou dovolenkou.
Vystihli ste to úplne presne! Práve týmto som si nie istá. Jednoducho povedané: musí byť zamestnankyňa po pôrode automaticky na MD? Je pre ňu povinná?
Práve veta, že zamestnávateľ MD musí poskytnúť vo mne vyvoláva pocit, že musí zamestnanca donútiť na materskú ísť za každú cenu :rolleyes:, ale čo keď nechce?
No v každom prípade ďakujem za odpoveď, som čoraz bližšie k riešeniu :)
natcha
28.05.08,09:20
K konečnom dôsledku Vám dávam za pravdu a súhlasím s Vaším názorom.

Teda: Invalid má minimálny základ počas celého roka 2008 taký, aký bol k 1.1.2008.
Dobrý deň p. Mihál,
v časopise Príjmy a mzdy č. 8/2008 bol uverejnený článok od JUDr. Zuzany Mackovej, Phd., kde sa na str. č. 18 píše:" ...vzhľadom na nadobudnutie účinnosti nového zákona č. 663/2007 Z.z. o minimálnej mzde od 1. 2. 2008 ustanovenie § 138 ods. 10 pism.a) a b) zákona č. 461/2003 Z.z. o soc. poist. v znení zákona č. 555/2007 Z.z., ktoré obsahuje zníženie sumy najnižšieho vymeriavacieho základu v prípade poberateľov invalidných dôchodkov z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % na 75 % vymeriavacieho základu a v prípade poberateľov inv. dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % na 50 % VZ, ako aj ustanovenie § 13 ods. 15 a 17 zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré odkazuje taktiež na starý zákon č. 90/1966 Z.z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov, ktorý ustanovoval aj nižšie minimálne mzdy pre poberateľov inv. dôchodkov sa stali tzv. obsolétnymi (t.j. zastaranými, nepouživanými) ustanoveniami. To znamená, že od 1.2.2008 najnižšie vymeriavacie základy na účely platenia poistného na sociálne poistenie, ako aj najnižšie minimálne základy na účely platenia preddavkov na zdravotné poistenie sú pre všetky subjekty ... vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné, t.j. suma 8 100,- Sk mesačne."
Prosím o Vaše stanovisko.
Anez
28.05.08,09:47
Dobrý deň p. Mihál,
chcem Vás veľmi pekne poprostiť, či by bolo možné vypracovať príklad na vykonanie RZ ZP typ X, nakoľko som medzi uvedenými príkladmi nanašla žiadny podobný prípad. Jedná sa o zamestnanca, ktorý bol celý r. 2007 PN, a pritom mal vyplatené nejaké príjmy, z ktorých platil preddavky na zdravotné poistné zamestnanec aj zamestnávateľ. Minimálny VZ je v takom prípade 0,- Sk? Pre úplnosť uvádzam :
- 4.7. skončenie ročnej podpornej doby, PN ukončená až 31.1.2008,
- v januári 2008 doručené rozhodnutie o priznaní inv. dôchodku do 70 % s účinnosťou od 4.7.2007,
zamestnanec mal vyplatené príjmy : máj - 13.390, november - 14.008, december - 14.176, t.j. 41.176 za rok 2007. Úhrn preddavkov zamestnanca - 1.665,- a zamestnávateľa 4.158,-.
Veľmi by ste mi tým pomohli, lebo takéto prípady mám asi u 4 zamestnancov s malými odlišnosťami. Veľmi pekne Vám ďakujem.
Candy
28.05.08,15:22
Dobrý deň,
v tlačive RZZP S a X za rok 2006, ak RZZP vykonal zamestnávateľ, bolo v oddieli VII resp. IX uvedené aj IČO zamestnávateľa, ktorý RZZP vykonal. Za rok 2007 tam už nie je. Nebudú mať ZP problém pri kontrole správnosti pri oznámení zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov?
stefi.pagacova
29.05.08,07:12
V roku 2007 som pracovala na PP od 1,1,2007 do 31,10,2007 od 1,11,2007 som evidovaná na UP. 6,11,2008 mám termín porodu. V mesici jun 2008 nastupim na PP na 1 mesiac s platom 15 000,- SK. MD sa mi bude počítať z vymeriavacieho základu 15 000,- ako ochranna doba do 6 mesiacov. Dakujem
kikuľka
30.05.08,06:26
Ku ktorému dátumu a na akú sumu sa zmení výška nepostihnuteľnej čiatky pri výkone rozhodnutia (exekúcia)?
marek32
30.05.08,06:36
Zamestnanec je zamestnaný na Slovensku, kde má každý mesiac v roku 2007 príjem nad 51822 Sk. Súbežne v roku 2007 mal aj zahraničného zamestnávateľa, ktorý odvádzal preddavky do našej zdravotnej poisťovne. V tomto zamestnaní mal príjem do 51822 SK.
Môže požiadať zamestnanec o ročné zúčtovanie poistného ?
Iveta Matlovičová
30.05.08,06:44
Ku ktorému dátumu a na akú sumu sa zmení výška nepostihnuteľnej čiatky pri výkone rozhodnutia (exekúcia)?

Výška nepostihnuteľných súm sa vypočíta ako príslušné % x platná suma životného minima, takže ak bude upravená výška ŽM, tak sa upraví aj výška nepostihnuteľných súm. Na otázku kedy? ŽM sa vždy upravuje k 1.7. príslušného roka .... MPSVR navrhuje úpravu na sumu 5390 Sk
viac na : http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=10004&pk_a=0&pk_id=241&pk_doc_id=1464
kikuľka
30.05.08,06:46
Ešte by som prosila doplniť k mojej otázke ohľadom nepostihnuteľnej časti mzdy pri výkone rozhodnutia - pri akej sume končí suma tretinového systému od 1.7.2008? ďakujem!
Jozef Mihál
30.05.08,10:42
Dobrý deň p. Mihál,
chcem Vás veľmi pekne poprostiť, či by bolo možné vypracovať príklad na vykonanie RZ ZP typ X, nakoľko som medzi uvedenými príkladmi nanašla žiadny podobný prípad. Jedná sa o zamestnanca, ktorý bol celý r. 2007 PN, a pritom mal vyplatené nejaké príjmy, z ktorých platil preddavky na zdravotné poistné zamestnanec aj zamestnávateľ. Minimálny VZ je v takom prípade 0,- Sk? Pre úplnosť uvádzam :
- 4.7. skončenie ročnej podpornej doby, PN ukončená až 31.1.2008,
- v januári 2008 doručené rozhodnutie o priznaní inv. dôchodku do 70 % s účinnosťou od 4.7.2007,
zamestnanec mal vyplatené príjmy : máj - 13.390, november - 14.008, december - 14.176, t.j. 41.176 za rok 2007. Úhrn preddavkov zamestnanca - 1.665,- a zamestnávateľa 4.158,-.
Veľmi by ste mi tým pomohli, lebo takéto prípady mám asi u 4 zamestnancov s malými odlišnosťami. Veľmi pekne Vám ďakujem.
V najbližších dňoch pridám príspevok "Typ X - zásady ako ho vyplniť".

V uvedenom prípade, ak bol zamestnanec celý rok na PN, je minimálny VZ = 0.

Ak rozhodnutie o priznaní inv. dôchodku do 70 % je s účinnosťou od 4.7.2007, tak za mesiace január - jún je sadzba 4% a 10% a za mesiace júl - december je sadzba 2% a 5%.

Ak mal ako poberateľ inv. dôchodku od 4.7.2007 príjem nižší ako úhrn základov poistenca štátu (suma 4936 Sk mesačne), čo aj evidentne bolo, tak poistné sa z tejto časti príjmu neplatí.

Čiže v type X sa vyplní aj oddiel III. a v liste XA sa vyplní oddiel IV.
Jozef Mihál
30.05.08,10:44
Zamestnanec je zamestnaný na Slovensku, kde má každý mesiac v roku 2007 príjem nad 51822 Sk. Súbežne v roku 2007 mal aj zahraničného zamestnávateľa, ktorý odvádzal preddavky do našej zdravotnej poisťovne. V tomto zamestnaní mal príjem do 51822 SK.
Môže požiadať zamestnanec o ročné zúčtovanie poistného ?
Mal len zamestnania, SZČO nebol, samoplatiteľ nebol, príjmy podľa § 6 ZDP nemal - môže požiadať o vykonanie RZZP toho zamestnávateľa, ktorý ho zamestnával v roku 2007 ako posledný a je u neho stále zamestnancom.
Jozef Mihál
30.05.08,10:48
V roku 2007 som pracovala na PP od 1,1,2007 do 31,10,2007 od 1,11,2007 som evidovaná na UP. 6,11,2008 mám termín porodu. V mesici jun 2008 nastupim na PP na 1 mesiac s platom 15 000,- SK. MD sa mi bude počítať z vymeriavacieho základu 15 000,- ako ochranna doba do 6 mesiacov. Dakujem
Podľa § 32 ods. 2 zákona 461/2003 o sociálnom poistení:

"Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov."
...
Čiže ochranná lehota je 6 mesiacov - aspoň dúfam, že SP nebude postupovať v uvedenom prípade podľa § 32 ods. 2 písm. a) - a materské sa vypočíta z VZ 15000 Sk.
Machulka
30.05.08,10:50
Dobrý deň. Mám otázku.
Od 1.1. do 15.9.07 bol zamestnancom, neprekročil v žiadnom mesiaci 51822, nemal kolísavý príjem. Potom dva mesiace bol zamestnaný v Anglicku, tam zaňho platil odvody zamestnávateľ, v SR bol odhlásený, odvody neplatil. Keď sa vrátil na SR, tak do konca roka bol evidovaný na úrade práce. V tomto období nemal žiadny zdaniteľný príjem. Má povinnosť podať za rok 2007 RZZP?
Jozef Mihál
30.05.08,16:39
Nemá povinnosť vykonať RZZP.
Iveta Matlovičová
31.05.08,14:49
Ešte by som prosila doplniť k mojej otázke ohľadom nepostihnuteľnej časti mzdy pri výkone rozhodnutia - pri akej sume končí suma tretinového systému od 1.7.2008? ďakujem!

nakoľko suma životného minima, nebola ešte schválená, tak nie je možné povedať. aká to bude čiastka, vzorec na výpočet sumy, pri ktorej končí suma tretinového systému: 1,5 (150%) x životné minimum platné od 1.7.2008, napr. 1,5 x 5390 = 8 085 (teraz platná: 1,5 x 5 130 = 7 695)
Daju
31.05.08,17:50
Dobrý deň,

prosím Vás odkontrolujete mi to niekto, či je to správne celý rok 2007 SZČO + celý rok star. dôchodca
r. 25 365
r. 26 9 534.- (6x 1024 a 6 x 565)
r- 27 98 408.-
r. 28 9 993.- (7x1024 a 5 x 565)
r. 29 50 655.-
r. 31 1.1.07 - 31.12.07
dôvod B
r. 32 365
r. 33 50 655
r. 34 59 232
r. 35 áno
r. 36 50 655
odd. VI- celý 0
r. 51 aj 52 0
r. 53 0
r. 54 14%
r. 55 0
r. 56 aj r. 57 - 9 534.-
r. 61 108 401
r. 62 12
r. 63 4 222
r. 64 14%
r. 65 592
r. 66 592

Ďakujem pekne za odpoveď
Jozef Mihál
01.06.08,09:00
Daju: Máte to OK.
Daju
01.06.08,19:46
Daju: Máte to OK.
p. Mihál
Ďakujem pekne za kontrolu a skorú odpoveď.
Ešte raz ďakujeeeeeeeeeeeeeem.
Jozef Mihál
02.06.08,07:40
Od dnešného dňa je na zadávanie otázok k RZZP zriadená osobitná téma:

http://www.porada.sk/t83389-rzzp-2007-hot-line-vase-otazky-k-rocnemu-zuctovaniu.html

Prosím zadávajte otázky k RZZP do uvedenej témy.
enigma
02.06.08,08:42
Dobry den p. Mihal, prosim mohli by ste mi pomoct? zamestnanec si pozical z firmy ponukajucej pozicku peniaze. Uvedena firma teraz chce aby sme zamestnancovi mesacne vykonavali zrazky na zaklade Dohody o zrazkach ktoru uzatvorili oni a zamestnanec. musime my ako zamestnavatel vykonavat taketo zrazky a akceptovat tuto dohodu, alebo to mozme odmietnut. velmi pekne dakujem a prajem pekny den
Jozef Mihál
02.06.08,08:51
§ 131 Zákonníka práce - ak zrážky zo mzdy neboli nariadené súdnym rozhodnutím, je možné zrážať zrážky zo mzdy uvedeného charakteru len na základe písomnej dohody so zamestnancom. Ako zamestnávateľ nemáte povinnosť k takejto dohode pristúpiť.
enigma
02.06.08,14:26
Dobry den, zamestnanec bol v mesiacoch 01-03/2007 evidovany na Urade prace, v mesiacoch 04-12/2007 bol zamestnancom s prijmami nad aj pod hranicou 51822. V roku 2007 mu bola jednorazovo vyplatena odmena vo vyske 7000 Sk za sprostredkovanie DSS, ktora sa vsak vztahovala este k roku 2006. RZZP si bude robit zamestnanec sam - je povinny v nom zohladnit aj tuto odmenu za sprostredkovanie DSS za rok 2006? Vopred dakujem za vasu odpoved.
michelle84
03.06.08,07:00
Zamestnanec doniesol potvrdenie o priznaní čiastočného invalidného dôchodku. Priznaný ho má od decembra, doniesol mi to v máji. Aké sú moje povinnosti? Musím mu opraviť mzdy za tieto mesiace, kedy mal platiť nižšie odvody do zdravotnej poisťovne? Aké iné povinnosti mi ešte vyplývajú z danej skutočnosti?

Poradíte mi?
Jozef Mihál
03.06.08,07:50
Áno, mali by ste mu prepočítať preddavky na zdravotné poistenie spätne od mesiaca, odkedy má priznaný invalidný dôchodok, teda od decembra. Prípadne môžete tento problém riešiť vykonaním ročného zúčtovania za rok 2007 - tlačivo X, list XA - a v RZZP počítať poistné za mesiace 1-11 v sadzbe 4+10%, za mesiac 12 v sadzbe 2+5%.

Podobne sa vysporiadate s rokom 2008 v RZZP za rok 2008.
Jozef Mihál
03.06.08,07:52
Dobry den, zamestnanec bol v mesiacoch 01-03/2007 evidovany na Urade prace, v mesiacoch 04-12/2007 bol zamestnancom s prijmami nad aj pod hranicou 51822. V roku 2007 mu bola jednorazovo vyplatena odmena vo vyske 7000 Sk za sprostredkovanie DSS, ktora sa vsak vztahovala este k roku 2006. RZZP si bude robit zamestnanec sam - je povinny v nom zohladnit aj tuto odmenu za sprostredkovanie DSS za rok 2006? Vopred dakujem za vasu odpoved.
Záleží na tom, kedy a ako bola odmena za sprostredkovanie DSS zdanená.

Ak si sám podával DP za rok 2007 v ktorom uviedol odmenu za sprostredkovanie DSS ako príjem podľa § 6 ZDP, tak poistné z odmeny si vypočíta na liste SD.
Martina Valnychova
03.06.08,08:00
Dobrý deň,pýtam sa na stravovanie.Ceny jedla máme rôzne-DiA 81,-Sk, RAC.67,- a šeky 80,- Sk. Daňové náklady si môžem uplatniť u všetkých rovnako 54,- Sk alebo z hodnoty každej ceny jedla. Ďakujem
Jozef Mihál
03.06.08,08:11
Podľa § 152 ods. 3 Zákonníka práce, zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

Od 1.6.2008 to znamená, že príspevok zamestnávateľa má byť v rozmedzí od 55% ceny jedla až do sumy 55% zo sumy stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Stravné pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín je od 1.6.2008 suma 98 Sk, príspevok zamestnávateľa je teda ohraničený sumou 55% z 98 Sk, čo je (po zaokrúhlení) 54 Sk.

Ak nemáte jednotnú cenu stravy (stravných lístkov), zamestnávateľ môže ale nemusí prispievať zamestnancom rovnakou sumou.

Ak cena stravy je 81 Sk, príspevok zamestnávateľa je najmenej 55% z 81 Sk = 44,55 Sk, najviac 54 Sk.

Ak cena stravy je 67 Sk, príspevok zamestnávateľa je najmenej 55% z 67 Sk = 36,85 Sk, najviac 54 Sk.

Ak cena stravy je 80 Sk, príspevok zamestnávateľa je najmenej 55% z 80 Sk = 44 Sk, najviac 54 Sk.

Čiže ako zamestnávateľ môžete vo všetkých prípadoch prispievať sumou 54 Sk.
Tánička
03.06.08,09:06
Prosím Vás, ako je to so študentom, keď 27.05. ukončí štátnou skúškou bakalárske štúdium. Má sa prihlásiť na ZP ako samoplatca? Alebo zostáva študentom až do 31.08.2008? Alebo sa má prihlásiť na túto dobu (kým bude pokračovať v štúdiu na VŠ) na úrade práce? A čo sociálna poisťovňa?
Ďakujem:)
Jozef Mihál
03.06.08,09:08
Ak pokračuje v ďalšom (Mgr.) štúdiu na VŠ, nemusí sa nikde hlásiť, je stále v postavení nezaopatreného dieťaťa.
Tánička
03.06.08,09:11
Takže ak bude pokračovať ďalej v štúdiu na VŠ, nemusí nieč riešiť?Ani ZP ani SP? Škola ale tomuto študentovi povedala, že do začiatku ďalšieho štúdia už nie je študentom.
Ďakujem pán Mihál.
Jozef Mihál
03.06.08,09:51
Zákon 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa, § 4 ods.4:

"Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, 12)
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa."
SMartina
03.06.08,10:23
Dobrý deň. Potrebovala by som bližšie informácie o starostlivosti o blízku osobu. Neter je v 4 mesiaci tehotenstva, práve skončila školu a do žiadneho zamestnania už do materskej dovolenky nenastupuje. Je registrovaná na úrade práce. Potrebovala by vedieť či teraz ešte pred pôrodom a potom počas materskej by sa mohla starať o svoju babku, ktorá má 80 rokov ako starostlivosť o blízku osobu, aby si troška prilepšila k materskej. Ak áno, čo k tomu potrebuje a ako to vlastne funguje. Ďakujem vopred každému za radu.
Tánička
03.06.08,10:46
Zákon 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa, § 4 ods.4:

"Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, 12)
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa."


Veľmi pekne ďakujem pán Mihál.
Analytik1
03.06.08,11:10
Dobrý deň. Poprosím vás o pomoc pri RZZP za rok 2007. Ak bol poistenec celý január 2007 poistenec štátu (rodičovská dovolenka) - nemal žiadny príjem a od 1.2.2007 do konca roka bol len zamestnanec (už poistenec štátu nebol), pričom mal v každom mesiaci príjem 60 000 Sk. Musí vykonať RZZP - považuje sa to za kolísavý príjem, aj keď v januári ešte zamestnancom nebol? Môže požiadať zamestnávateľa? Ak áno, aké tlačivo sa použije a kde zamestnávateľ uvedie, že bol tento poistenec v januári poistencom štátu? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
03.06.08,13:41
Analytik1: áno, musí podať RZZP, pretože existuje mesiac, v ktorom príjem zamestnanca nebol žiaden. Aj v takomto prípade ide o "kolísavý príjem". O vykonanie RZZP môže v danom prípade žiadať zamestnávateľa.

Tlačivo A.

Do osobitných záznamov - IX. oddiel - odporúčam uviesť, že v januári bol poberateľom rodičovského príspevku a teda poistencom štátu.

Predpokladám pri odpovedi, že pracovný pomer začal 1.2.2007. Ak ale ide o PP trvajúci celý rok 2007 s tým, že v januári bol v PP na rodičovskej dovolenke, tak situáciu to nemení, len do osobitných záznamov nič nepíšte - naopak do r.31 treba zapísať "od-do" ako 1.1.2007 - 31.12.2007.
Analytik1
03.06.08,14:13
Ďakujem za odpoveď, pán Mihál. Ešte však uvažujem, či by sa nemalo vyplniť tlačivo X - oddiel V? Alebo v akom prípade sa tento oddiel vyplní? A čo ak by tento poistenec štátu mal v januári napr. príjem z autorských honorárov, pričom by splnil podmienu príjmu?
Jozef Mihál
03.06.08,15:27
Tlačivo X nie je dôvod vypĺňať, ak dotyčný bol platiteľom poisteného len ako zamestnanec a len v jedinom zamestnaní a nezmenila sa mu počas roka z dôvodu vzniku invalidity sadzba.

Oddiel V v tlačive X sa vypĺňa ako počet dní kedy poistenec bol poistencom štátu z dôvodu nemocenskej, ošetrovania dieťaťa, materskej.

Ak by mal príjem z autorských honorárov okrem toho, že mal zamestnanie, a nebol by prihlásený ako SZČO, tak RZZP sa podáva, tlačivo S (pri predpoklade, že úhrn VZ je najmenej 91200 Sk).
Katarina
03.06.08,15:29
SZĆO invalidný dôchodca celý rok 2007.
r. 29 177 902
vyplnila som odd. IV r.33 177 902, r.34 59 232 , r.35 NIE.
Prosím pekne treba vypniť aj oddiel VI, ak áno v r.41 budú dni za príslušné mesiace spoli 365 a v r. 42 bude každý mesiac suma 3 800,-. Na r. 65 vyšlo 1 038,- túto sumu treba prepísať do r. 66.
enigma
03.06.08,15:31
Dobry den. Chcela by som sa spytat, ci student, ktory v maji ukonci bakalarske studium a od septembra bude pokracovat vo vysokoskolskom studiu druheho stupna, moze byt v tomto prechodnom obdobi nadalej zamestnany na dohodu o brigadnickej praci studentov. Vopred dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
03.06.08,15:50
Katarina: Oddiel VI. netreba vypĺňať, keďže VZ v r.29 je vyšší ako 91200 Sk.

Ak na r.65 vyšlo 1038, tak táto suma sa zapíše aj do riadku 66. Keďže ide o invalida, má sadzbu 7% a suma 1038 Sk je vyššia, ako 7% z minimálneho VZ.
Jozef Mihál
03.06.08,15:54
Dobry den. Chcela by som sa spytat, ci student, ktory v maji ukonci bakalarske studium a od septembra bude pokracovat vo vysokoskolskom studiu druheho stupna, moze byt v tomto prechodnom obdobi nadalej zamestnany na dohodu o brigadnickej praci studentov. Vopred dakujem za odpoved.
Áno, môže.
pazo
03.06.08,15:58
Dobrý deň,
Zamestnanec1-5/2007, pričom celý máj 2007 mal absencie, bola mu zaslaná okamžitá "výpoveď", neprevzal, kým sa vrátila, trvalo to mesiac a firma za tento mesiac za neho zaplatila odvody z 7600 Sk-min. VZ. Nedali by sa tieto peniaze nejako vyúčtovať späť? Tento bývalý zamestnanec je údajne v Anglicku, z jeho strany je komunikácia vylúčená. Ďakujem.
Katarina
03.06.08,16:02
Pán Mihál dakujem za skorú odpoved. Prosím Vás ak u dôchodcu na r. 35 je ANO tak sa odd. VI nevyplňa ani vtedy ak VZ je nižší ako 91 200. Takto som to pochopila z príkladu dôchodca s nízkym príjmom.
Jozef Mihál
03.06.08,16:50
Dobrý deň,
Zamestnanec1-5/2007, pričom celý máj 2007 mal absencie, bola mu zaslaná okamžitá "výpoveď", neprevzal, kým sa vrátila, trvalo to mesiac a firma za tento mesiac za neho zaplatila odvody z 7600 Sk-min. VZ. Nedali by sa tieto peniaze nejako vyúčtovať späť? Tento bývalý zamestnanec je údajne v Anglicku, z jeho strany je komunikácia vylúčená. Ďakujem.
V RZZP za rok 2007 by sa s vysokou pravdepodobnosťou vypočítal preplatok zamestnanca i zamestnávateľa rovný sume preddavkov, zaplatených za máj 2007 zo sumy základu 7600 Sk.
Jozef Mihál
03.06.08,16:52
Pán Mihál dakujem za skorú odpoved. Prosím Vás ak u dôchodcu na r. 35 je ANO tak sa odd. VI nevyplňa ani vtedy ak VZ je nižší ako 91 200. Takto som to pochopila z príkladu dôchodca s nízkym príjmom.
Ak je v tlačive typ B na riadku 35 "Áno" a ide o poistenca, ktorý bol dôchodcom celý rok, tak sa oddiel VI. vyplní - ale všade budú nuly.
SMartina
04.06.08,04:52
Prosím, pomôže mi niekto s mojou otázkou? Dík.
TRIANA
04.06.08,07:16
Dobrý deň! Od Home Creditu Slovakia a.s. sme dostali naraz 3 "výplaty zrážok zo mzdy" za nášho zamestnanca. Sme povinní mu mesačne zrážať splátky za nákup tovaru? V čase keď podpísal prvé dve úverové zmluvy ešte u nás ani nepracoval. Má ženu a 2 deti. Prosím vás, aká je základná suma, ktorá sa mu nesmie zraziť? Ďakujem.
zhv
04.06.08,08:08
Dobrý deň,zamestnanec,ktorý je starobným dôchodcom od roku 2004 nás požiadal k 30.06.2008 o rozviazanie PPV a zároveň požiadal aj o odchodné podľa § 76 ods.6) ZP.Sme rozpočt.organizácia,peniaze na odchodné žiadame od krajského školského úradu. Je možné odchodné vyplatiť aj v inom výplatnom termíne ako je jún,čiže keď obdržíme peniaze.Má to potom vplyv na odvody do SP,ZP?
zlolen
04.06.08,09:25
Dobrý deň, prosím Vás o radu
zamesnávame ZC s preukazom ŤZP
bez sprievodcu, odvod preddavkov máme 2% za ZC a 5% za ZĽ, ostáva taký odvod aj od 1.5.2008, lebo telefonicky mi potvrdila len 1 poisťovňa že ostáva odvod 7%, iné 2 mi potvrdili, že nadobudol zákon 139/2008 Z.z. a odvod 7% môžu mať len občania uznaný za invalidných s poklesom ... viac ako 41%,
ZŤP už takú výhodu nemajú. Ďakujem
mzdypd
04.06.08,10:17
Dobrý deň. Pán Mihál ja sa ospravedlňujem, ale neviem ako treba zadať otázku k RZZP 2007 - Hot line.
Moja otázka znie: Poberateľ predčasného starobného dôchodku od 1.3.2006 bol našim zamestnancom od 2.5.2007 do 20.6.2007. Príjem zo závislej činnosti za uvedené obdobie činil 16110,-Sk. Môže podať zamestnanec RZZP sám a má nárok na vrátenie poistného, keď jeho príjem za rok 2007 bol nižší, ako 59232,- Sk, alebo nemá nárok na vrátenie, nakoľko jeho príjem za obdobie 2.5.2007-20.6.2007 bol vyšší ako 4936/31*30+4936/30*20=8068,-Sk.
Ďakujem za pochopenie.
samo zv
04.06.08,10:31
Mňa akurát včera v jednej poisťovni informovali, že ak je ZŤP s mierou postihnutia 50% a viac, tak má samozrejme nárok na nižšie odvody. Že to platí asi od 1. 9. 2005 a toho sa nový zákon netýka.
hcm
04.06.08,12:37
Minulé roky bolo vytvorené testovacie prostredie pre dávky 541 a 542. Poprosim vas neviete, či sa niečo podobné chystá aj pre RZZP 2007 ?
Ďakujem
HCM
Jozef Mihál
04.06.08,15:13
Dobrý deň,zamestnanec,ktorý je starobným dôchodcom od roku 2004 nás požiadal k 30.06.2008 o rozviazanie PPV a zároveň požiadal aj o odchodné podľa § 76 ods.6) ZP.Sme rozpočt.organizácia,peniaze na odchodné žiadame od krajského školského úradu. Je možné odchodné vyplatiť aj v inom výplatnom termíne ako je jún,čiže keď obdržíme peniaze.Má to potom vplyv na odvody do SP,ZP?
Odchodné by sa malo vyplatiť vo výplatnom termíne za mesiac, v ktorom ako poslednom zamestnanec u vás pracoval. Po dohode so zamestnancom je možné odchodné vyplatiť aj neskôr. Z odhodného sa odvody na SP a ZP neplatia.

Ak ale bude odchodné zúčtované a vyplatené za mesiac, v ktorom už zamestnanec nebol vašim zamestnancom ani jeden deň, a v tomto mesiaci bude ako dôchodca poistencom štátu na účely zákona o zdravotnom poistení, hrozí mu, že si bude musieť zaplatiť poistné na zdravotné poistenie (14%) z odchodného sám.
Jozef Mihál
04.06.08,15:16
Minulé roky bolo vytvorené testovacie prostredie pre dávky 541 a 542. Poprosim vas neviete, či sa niečo podobné chystá aj pre RZZP 2007 ?
Ďakujem
HCM
Osoba, ktorá bola autorom štruktúr dávok 541 a 542 po minulé roky, tento rok nebola zaangažovaná do aktualizácie dávok a tým pádom ani do aktualizácie testovacieho prostredia. Treba len dúfať, že nový minister zdravotníctva si uvedomí, že v jeho rezorte okrem iných problémov je aj problém zvaný medzi nami RZZP.
Jozef Mihál
04.06.08,15:21
Dobrý deň, prosím Vás o radu
zamesnávame ZC s preukazom ŤZP
bez sprievodcu, odvod preddavkov máme 2% za ZC a 5% za ZĽ, ostáva taký odvod aj od 1.5.2008, lebo telefonicky mi potvrdila len 1 poisťovňa že ostáva odvod 7%, iné 2 mi potvrdili, že nadobudol zákon 139/2008 Z.z. a odvod 7% môžu mať len občania uznaný za invalidných s poklesom ... viac ako 41%,
ZŤP už takú výhodu nemajú. Ďakujem
Zmena k 1.5.2008 je v tom, že zníženú sadzbu poistného na ZP už nemajú:

osoby, ktoré boli prehodnocované komisiou SP po 1.1.2004 ohľadom zníženej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, s výsledkom 20-40%,Zníženú sadzbu poistného na ZP majú po 1.5.2008 len:

osoby, ktoré boli prehodnocované komisiou SP po 1.1.2004 s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 41% vrátane,
osoby poberajúce čiastočný invalidný dôchodok alebo invalidný dôchodok priznaný pred 1.1.2004, ktoré neboli prehodnocované komisou SP,
osoby, ktoré sú držiteľmi preukazu ZŤP, ktorý im vydal úrad práce soc. vecí a rodiny.Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení definuje osoby so zdravotným postihnutím v § 12 odkazom pod čiarou 40. Ten znie:

"40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191/2004 Z.z.
§ 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

Čiže osoba so zdravotným postihnutím je buď osoba podľa § 9 zákona č.5/2004 Z.z. alebo osoba podľa § 51 zákona č.195/1998.

Zákon č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, znenie účinné od 1.5.2008:

"§ 9 Občan so zdravotným postihnutím

(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)"

Odkazy pod čiarou:

14) § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z.
Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

16) Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Zákon č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci v znení účinnom od 1.1.2007:

"§ 51

Za občana s ťažkým zdravotným postihnutím na účely tohoto zákona sa považuje občan, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50%."

Inými slovami - držiteľ preukazu ZŤP, ktorý mu vydal úrad práce atď.
pazo
04.06.08,15:30
V RZZP za rok 2007 by sa s vysokou pravdepodobnosťou vypočítal preplatok zamestnanca i zamestnávateľa rovný sume preddavkov, zaplatených za máj 2007 zo sumy základu 7600 Sk.

Ďakujem za odpoveďk príspevku č.2529, práve o to ide, že by vznikol preplatok za ten máj, ale ako my ako firma dostaneme tieto peniaze späť, keď zamestnanec nás nepožiadal o RZZP? Ďakujem.
Jozef Mihál
04.06.08,15:39
Ak vás zamestnanec nepožiadal o vykonanie RZZP, sami od seba RZZP za neho vykonať nemôžete. To znamená, že žiaden preplatok nedostanete.
Jozef Mihál
04.06.08,15:46
Dobrý deň. Pán Mihál ja sa ospravedlňujem, ale neviem ako treba zadať otázku k RZZP 2007 - Hot line.
Moja otázka znie: Poberateľ predčasného starobného dôchodku od 1.3.2006 bol našim zamestnancom od 2.5.2007 do 20.6.2007. Príjem zo závislej činnosti za uvedené obdobie činil 16110,-Sk. Môže podať zamestnanec RZZP sám a má nárok na vrátenie poistného, keď jeho príjem za rok 2007 bol nižší, ako 59232,- Sk, alebo nemá nárok na vrátenie, nakoľko jeho príjem za obdobie 2.5.2007-20.6.2007 bol vyšší ako 4936/31*30+4936/30*20=8068,-Sk.
Ďakujem za pochopenie.
Otázky k RZZP prosím kvôli prehľadnosti a mojim prípadným rýchlejším reakciám na ne, zadávajte pridaním nového príspevku do témy:

http://www.porada.sk/t83389-rzzp-2007-hot-line-vase-otazky-k-rocnemu-zuctovaniu.html

K otázke: Poberateľovi predčasného st. dôchodku sa preddavky zaplatené v zamestnaní vrátia vtedy, ak jeho VZ dosiahnutý v zamestnaní neprevyšuje úhrn minimálnych základov poistenca štátu. To je suma 4936 Sk za jeden celý kalendárny mesiac. Úhrn sa posudzuje za obdobie, kedy poistenec poberal predčasný st. dôchodok a súčasne bol zamestnancom.

Ak celý rok 2007 poberal predčasný st. dôchodok a zamestnancom bol od 2.5.2007 do 20.6.2007, tak úhrn minimálnych základov poistenca štátu sa spočíta za obdobie od 2.5.2007 do 20.6.2007.

Čiže je to suma 4936/31 x 30 za máj
a 4936/30 x 20 za jún.

"Od oka" je to menej ako jeho príjem - čo bola suma 16110 Sk.

RZZP sa preto neoplatí vykonať, nebude mu vrátené nič.
Jozef Mihál
04.06.08,15:48
Dobrý deň! Od Home Creditu Slovakia a.s. sme dostali naraz 3 "výplaty zrážok zo mzdy" za nášho zamestnanca. Sme povinní mu mesačne zrážať splátky za nákup tovaru? V čase keď podpísal prvé dve úverové zmluvy ešte u nás ani nepracoval. Má ženu a 2 deti. Prosím vás, aká je základná suma, ktorá sa mu nesmie zraziť? Ďakujem.

Skúste si preštudovať toto:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/zrazky-zo-mzdy/
Katarina
04.06.08,16:18
Od 1.1.2007 do 28.2.2007 samoplatiteľ bez príjmu, od 1.3 do 31.12.2007 SZČO. Podáva tlačivo B, alebo S,SB,SC.
Ďakujem.
Jozef Mihál
04.06.08,16:26
Tlačivo bude S+SB+SC ak VZ v úhrne (p.S21) je najmenej 91200 Sk - ak je to menej, tak X+XB+XC.

Otázky k RZZP prosím kvôli prehľadnosti a mojim prípadným rýchlejším reakciám na ne, zadávajte pridaním nového príspevku do témy:

http://www.porada.sk/t83389-rzzp-2007-hot-line-vase-otazky-k-rocnemu-zuctovaniu.html
Katarina
04.06.08,16:44
Pán Mihál ďakujem za odpoveď, prepáčte ale neviem ako pridať príspevok do Hot line, keby ste mohli prosím usmerniť, možno by to pomohlo aj inému. Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
04.06.08,16:46
Kliknite na ten link - otvorí sa téma - a dole je okienko na zadanie nového príspevku.
Katarina
04.06.08,17:46
Pán Mihál je mi ľúto, ale do Hot line to neviem zaradiť. Prosím Vás o pomoc, trápim sa s tým X,XB,XC.
1.1.2007 - 28.2.2007 samoplatiteľ, nemal žiadne príjmy, uhradený preddavok 2 x 634,-
1.3.-31.12.2007 SZČO
r. 42 daň priznania 113 892,-
zaplatené poistné 10 640,-
poistné účtované v nákladoch 9 576,-
Pomohli by ste prosím vyplniť RZ.Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
04.06.08,18:23
X

VI: oddiel - 1-2 sumy 4936, 3-12 sumy 7600

XB

B06 = zaplatené preddavky = 10640
B07 = Základ dane = 113892
B08 = Výdavky na ZP = 9576

B21 = Jan-Feb 0, Mar-Dec plné počty dní
B22 = Jan-Feb 0, Mar-Dec 7600
B23 ako B21
B24 ako B22
B25 ako B21
...
B62 = 10
...
B66 1134

XC

C05 = 2 x 634
C06 = 0
C11 = všade 0
C12 = Jan-Feb plné počty dní, potom 0
C13 = Jan-Feb 7600, potom 0
C14 = Jan-Feb 4936, potom 0


Ostatné položky Vám spočíta elektronický formulár z rzzp.sk
Katarina
04.06.08,18:38
Veľmi pekne ďakujem, ešte mám jeden problém a prosím o radu.
1.1.2007 - 14.7.2007 študent
15.7.2007 - 17.10.2007 samoplatiteľ
od 18.10.2007 hlavný pracovný pomer.
V období od 1.1.2007 do 31.7.2007 brigádnicka činnosť študentov
mesačný príjem 2000,- /toto sa nezaráta/
V hlavnom pracovnom pomere nie je kolísavý príjem mesačne brutto 14 000,-. Treba podať RZ, ak áno prosím bohli by ste ma usmerniť. Ďakujem pekne.