Jana Motyčková
04.06.08,20:11
Netreba .
Katarina
04.06.08,19:06
Netreba .

Janka veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Analytik1
05.06.08,06:13
Dobrý deň. Poistenec bol celý rok zamestnancom, ale celý október bol PN. V tomto októbri mu však bola vyplatená odmena vo výške 3000 Sk, z ktorej zaplatil preddavky na ZP. Keďže z pohľadu RZZP bol za neho celý október platiteľ poistného štát, nemala by mu teraz ZP tieto zaplatené preddavky vrátiť? Ako by sa to však malo zadať do RZZP - resp. na akom tlačive??
Jozef Mihál
05.06.08,06:43
Ak má zamestnanec príjem počas PN, aj z tohto príjmu sa platí poistné. Súčasne platí poistné aj štát.

V danom prípade má zdravotná poisťovňa "dvojitý zisk" - má poistné od štátu i od zamestnanca+zamestnávateľa.

Takto zaplatené preddavky sa len z titulu, že šlo o príjem počas PN, na základe RZZP nevrátia.
mzdypd
05.06.08,06:44
Veľmi pekne ďakujem pán Mihál za odpoveď. Prepáčte, snažím sa , ale neviem pridať príspevok do Hot line.
Analytik1
05.06.08,06:52
Ďakujem, pán Mihál. Ešte jedna otázka. Ak mal zamestnanec aj príjem zo zahraničia, avšak z tohto príjmu sa platili preddavky na ZP na slovensku, zahrnie sa tento príjem do RZZP?
Jozef Mihál
05.06.08,07:09
Už sme s Richardom prišli na to, kde som urobil chybu: Téma "Hot-line" bola zaradená v sekcií "Aktuality", kde používateľ DRAK-a zadávať príspevok nemôže.

Tému som presunul do sekcie "Praktické príklady". To znamená, že otázky tam už môžete zadávať.

Preto: otázky k RZZP prosím kvôli prehľadnosti a mojim prípadným rýchlejším reakciám na ne, zadávajte pridaním nového príspevku do témy:

http://www.porada.sk/t83389-rzzp-2007-hot-line-vase-otazky-k-rocnemu-zuctovaniu.html
Jozef Mihál
05.06.08,07:10
Ďakujem, pán Mihál. Ešte jedna otázka. Ak mal zamestnanec aj príjem zo zahraničia, avšak z tohto príjmu sa platili preddavky na ZP na slovensku, zahrnie sa tento príjem do RZZP?
Ak sa z príjmu v zahraničí platili preddavky do slovenskej ZP, zahrnie sa aj tento príjem do RZZP.
SMartina
05.06.08,10:03
Dobry deň. Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť, kde sa dá vybaviť starostlivosť o blízsku osobu? Na akom úrade? Vopred ďakujem.
marek32
09.06.08,08:26
Osoba bola časť v roku 2007 zamestnaná na pracovnú zmluvu v zahraničí, kde bola aj riadne zdravotne poistená. Zároveň v tomto období platila do zdravotnej poisťovi v SR poistné ako samoplatiteľ.

Može táto osoba požiadať zdravotnú poisťovňu o vrátenie poistného ?
airin.nice
09.06.08,10:29
Dobry den pan Mihal,mala by som na Vas jeden dotaz.
Mame zamestnanca, ktory ma znizenu pracovnu schopnost, je invalid a dost casto navstevuje lekara pretoze musi chodit na pravidelne kontroly.
Chcem Vas tymto poprosit ci existuje nejaka vynimka pre takychto zamestnancov, ktori v beznom roku rychlo vycerpaju narok /7 dni/ na vysetrenie u lekara.Je skutocne nutne aby si takyto zamestnanec bral na tento ucel riadnu dovolenku, popripade musel nadcasovat?
Dakujem. Katka.
Jana Motyčková
09.06.08,11:20
Osoba bola časť v roku 2007 zamestnaná na pracovnú zmluvu v zahraničí, kde bola aj riadne zdravotne poistená. Zároveň v tomto období platila do zdravotnej poisťovi v SR poistné ako samoplatiteľ.

Može táto osoba požiadať zdravotnú poisťovňu o vrátenie poistného ?
Ak preukáže, že bola poistená v zahraničí, odhlási sa zo zdravotnej poistovne spätne, vráti preukazy, môže žiadať o vrátenie preddavkov. Ale môže sa stať aj, že dostane pokutu do 10000 Sk (od Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou) za nesplnenie si oznamovacej povinnosti.
Jozef Mihál
09.06.08,14:55
Dobry den pan Mihal,mala by som na Vas jeden dotaz.
Mame zamestnanca, ktory ma znizenu pracovnu schopnost, je invalid a dost casto navstevuje lekara pretoze musi chodit na pravidelne kontroly.
Chcem Vas tymto poprosit ci existuje nejaka vynimka pre takychto zamestnancov, ktori v beznom roku rychlo vycerpaju narok /7 dni/ na vysetrenie u lekara.Je skutocne nutne aby si takyto zamestnanec bral na tento ucel riadnu dovolenku, popripade musel nadcasovat?
Dakujem. Katka.
Pri najlepšej vôli si nedokážem spomenúť na žiaden predpis, ktorý by v prospech invalidného zamestnanca riešil uvedenú situáciu.
Gabika75
10.06.08,10:48
Od 1.1. - 31. 5. Zamestnanec v českej organizácii na prac. zmluvu. Od 1. 6. do 31. 12 SZČO na Slovensku. Vypĺňať tlačivo B? Čo s preddavkami od českého zamestnávateľa. Vopred ďakujem gabika
Jozef Mihál
10.06.08,10:59
Ak poistenec bol do 31.5. poistený v ČR a z príjmu v ČR bolo poistné na zdravotné poistenie odvádzané podľa českej legislatívy do českej ZP, tak pre RZZP sa použije tlačivo B a príjem dosiahnutý v ČR sa v RZZP neobjaví.
zdeník
12.06.08,06:10
Mám prípad:
Zamestnanec bol od 15.12.2007 do 6.4.2008 na PN.Od 7.4.2008 si čerpal nevyčerpanu dovolenku z r.2007 do 11.5. ( 25 dní). Pracovný pomer končí 12.5.Má nárok na dovolenku za r. 2008? Chcem sa uistiť, či dovolenka sa počíta do odpracovaných dní v zmysle § 105 ZP.
Jozef Mihál
12.06.08,06:23
Ako výkon práce na účely dovolenky sa posudzuje aj čas dovolenky.

Ako výkon práce sa neposudzuje pracovná neschopnosť pre chorobu alebo úraz - okrem práceneschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.

Znamená to, že výkon práce trval len 25 dní - čerpanie dovolenky. Je to menej ako 60, preto nárok na pomernú časť dovolenky podľa § 101 a 102 Zákonník práce nemá.

Nárok na dovolenku za odpracované dni podľa § 105 má, pretože odpracoval viac ako 21 dní.

Čiže má nárok na dovolenku v trvaní 1/12-tiny celoročnej výmery dovolenky.

http://www.porada.sk/t58772-dovolenka.html
Marta404
12.06.08,16:01
Dobrý deň,

Chcem sa opýtať, ako je to s posúdením osoby, ktorá vlastný živnostenské oprávnenie celý rok - ale v polovici roka si ju dala pozastaviť a zrušila ju až v roku 2008.
Zároveň táto osoba bola aj zamestnancom na PP a zároveň mala aj dohodu o vykonaný práce.
Ja som jej urobila RZZP typu S. Kde som uviedla dátum ako SZCO ku dátumu pozastavenia? Je to správne?
A v tomto prípade sa príjem z dohody neuvádza???
A bude treba urobiť jej RZZP aj v roku 2008, kedže tam už činnosť nevykonávala?

Ďakujem za odpovede a prajem príjemný zvyšok dňa.
Jozef Mihál
12.06.08,17:36
Typ S.

V liste SB doba od-do je doba od 1.1.2007 do dňa pozastavenia živnosti - či správnejšie do dňa, kedy sa ako SZČO odhlásila zo ZP.

Dohoda sa do RZZP uvádza len vtedy, ak by takýto príjem bol v mesiaci, kedy daná osoba bola samoplatiteľ - čo v danom prípade nebolo.

V RZZP SZČO nie je (ak sa zo ZP ako SZČO odhlásila!) a RZZP zrejme nebude musieť vykonať.

Otázky k RZZP prosím kvôli prehľadnosti a mojim prípadným rýchlejším reakciám na ne, zadávajte pridaním nového príspevku do témy:

http://www.porada.sk/t83389-rzzp-2007-hot-line-vase-otazky-k-rocnemu-zuctovaniu.html
Marta404
13.06.08,07:00
Ďakujem za skorú odpoveď.

Takže na dohodu pozerám len vtedy, keď bol v roku aj samoplatiteľom? V inom prípade nie? Lebo on bol SZČO a v tom čase aj pracoval na DoVP.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem a prajem príjemný zvyšok dňa.
Jozef Mihál
13.06.08,07:08
Príjem na dohodu sa započítava len do vymeriavacieho základu samoplatiteľa a len v prípade, ak príjem bol vyplatený za mesiac, v ktorom bol samoplatiteľ celý mesiac samoplatiteľ.
mak
15.06.08,17:35
Dobrý deň p. Mihál - mám k Vám prosbu - mám klienta, ktorý je SZČO od 1.8.07. Od 1.1. do 31.7.07 bol evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, a zdravotné za neho platil štát. Aké tlačivo mám použiť .. Neviem či B alebo X A ak B tlačivo, kde sa uvedú dni, za ktoré platil za neho štát ... do 1.8.07
Ďakujem
mak
Jana Motyčková
15.06.08,18:36
B, dni kedy bol poistencom štátu sa neuvádzajú nikde, príp. v osobitných záznamoch.
Jozef Mihál
15.06.08,18:56
Otázky k RZZP (http:///) prosím kvôli prehľadnosti a rýchlejším reakciám na ne, zadávajte pridaním nového príspevku do témy:

RZZP 2007 - Hot line - Vaše otázky k ročnému zúčtovaniu (http://www.porada.sk/t83389-rzzp-2007-hot-line-vase-otazky-k-rocnemu-zuctovaniu.html)
zlolen
16.06.08,04:58
Dobrý deň,
prosím Vás ešte raz o radu, na ZC sme dostali 3. zrážku zo mzdy, prosím Vás ako splácať správne tieto "pôžičky", viem, že nemôžem ísť so splátkami vyššie ako pri výkone rozhodnutia, ale pošlem všetkým približne rovnakú splátku, alebo podľa poradia ako zrážky prišli, plním prvú, na druhú ak niečo ostanie a tretia musí počkať v poradí.
Ďakujem
jvp111
16.06.08,05:07
Prosím Vás, mám taký prípad, že
1)študent študuje na STU -FA architektúry. Štandardná dľžka štúdia je 4 (Bc.) + 2 (Ing.) roky.
Opakoval štvrtý ročník. Teraz v septembri nastupuje do posledného, šiesteho ročníka. Daňový bonus môžem vyplácať len do 31.8.2008, nakoľko potom by už bola prekročená štandardná dľžka štúdia - a už by nebol považovaný za nezaopatrené dieťa?
Ďalší prípad: Teraz mal ukončiť VŠ 5. ročník, ale bol jeden rok
v Anglicku, pritom chodil na skúšky, ale 1 skúšku neurobil, čiže
opakuje 5.ročník. DB tiež len do 31.8.2008?
Ďakujem vopred za odpovede.
DS1
16.06.08,11:19
Aké je postavenie študenta VŠ v odobí od ukončenia I.stupňa záverečnými štátnicami po zápis na II. stupeň VŠ ?
Vysoké školy ho za študenta nepovažujú. Zdravotné poisťovne žiadajú, aby bol prihlásený ako samoplatiteľ, s tým že po zápise na II.stupeň sa odhlási ako samoplateteľ, ZP ho uzná aj spätne za poistenca štátu-nezaopatrené dieťa a na základe žiadosti mu vráti preddavky, ktoré bol nútený zaplatiť. Je tento postup v súlade so zákonom o zdravotnom poistení?
Ako je to s prídavkom na dieťa a daňovým bonusom v tomto období ?
Podľa odpovede č.2518 by prídavok a DB mal byť jasný, ale čo v prípade,keď študent študuje na 2 VŠ súčasne a teda štandardnú dĺžku štúdia prekračuje.
Jozef Mihál
16.06.08,20:05
Prosím Vás, mám taký prípad, že
1)študent študuje na STU -FA architektúry. Štandardná dľžka štúdia je 4 (Bc.) + 2 (Ing.) roky.
Opakoval štvrtý ročník. Teraz v septembri nastupuje do posledného, šiesteho ročníka. Daňový bonus môžem vyplácať len do 31.8.2008, nakoľko potom by už bola prekročená štandardná dľžka štúdia - a už by nebol považovaný za nezaopatrené dieťa?
Ďalší prípad: Teraz mal ukončiť VŠ 5. ročník, ale bol jeden rok
v Anglicku, pritom chodil na skúšky, ale 1 skúšku neurobil, čiže
opakuje 5.ročník. DB tiež len do 31.8.2008?
Ďakujem vopred za odpovede.
V oboch prípadoch súhlasím s Vami formulovanými odpoveďami.
Jozef Mihál
16.06.08,20:13
Aké je postavenie študenta VŠ v odobí od ukončenia I.stupňa záverečnými štátnicami po zápis na II. stupeň VŠ ?
Vysoké školy ho za študenta nepovažujú. Zdravotné poisťovne žiadajú, aby bol prihlásený ako samoplatiteľ, s tým že po zápise na II.stupeň sa odhlási ako samoplateteľ, ZP ho uzná aj spätne za poistenca štátu-nezaopatrené dieťa a na základe žiadosti mu vráti preddavky, ktoré bol nútený zaplatiť. Je tento postup v súlade so zákonom o zdravotnom poistení?
Ako je to s prídavkom na dieťa a daňovým bonusom v tomto období ?
Podľa odpovede č.2518 by prídavok a DB mal byť jasný, ale čo v prípade,keď študent študuje na 2 VŠ súčasne a teda štandardnú dĺžku štúdia prekračuje.
Zákon o zdravotnom poistení, § 11 ods. 8

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
a) nezaopatrené dieťa; 39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,

atď.

Odkaz 39a) znie:

"§ 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov"

§ 10 ods. 4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"(4) Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 32) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,
d) od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa."

Čiže - študent, ktorý ukončil 1. stupeň VŠ a pokračuje na 2. stupni VŠ, je stále poistencom štátu.
Jana Motyčková
17.06.08,05:55
Dobrý deň,
prosím Vás ešte raz o radu, na ZC sme dostali 3. zrážku zo mzdy, prosím Vás ako splácať správne tieto "pôžičky", viem, že nemôžem ísť so splátkami vyššie ako pri výkone rozhodnutia, ale pošlem všetkým približne rovnakú splátku, alebo podľa poradia ako zrážky prišli, plním prvú, na druhú ak niečo ostanie a tretia musí počkať v poradí.
Ďakujem
http://www.porada.sk/t38566-exekucne-zrazky-poradie-uspokojovania-pohladavok.html
enigma
17.06.08,08:08
Dobry den, prosim mohli by ste mi poradit? ide o neaktivnu cast pracovnej pohotovosti. je mozne / so suhlasom zamestnanca/ aby bol napriklad celych 24 hodin pocas vikendu v neaktivnej pohotovosti? alebo aby pocas pracovneho dna bol 8 hodin v praci a dalsich 8 hodin v neaktvnej casti pohotovosti? nie je potrebne dodrzat potrebny 12 hodinovy odpocinok ako uvadza §92 zakonnika prace. velmi pekne dakujem, prajem prijemny den
Jozef Mihál
17.06.08,08:20
So súhlasom zamestnanca môže byť neaktívna časť pracovnej pohotovosti - mimo pracoviska - v časovo neobmedzenom rozsahu. Napríklad tak, ako píšete v otázke.

http://www.porada.sk/t58169-pracovna-pohotovost.html
TomosP
18.06.08,06:40
Nárok na daňový bonus vs. minimální mzda (jaká)?

Dobrý den,
ZDP 595/2003 Z.z. v aktuálním znění v par. 33 o daňovém bonusu uvádí jako podmínku příjmy ve výši 6-násobku minimální mzdy - odkazuje však na již neplatný (od 1.2.2008) zákon o minimální mzdě 90/1996 Z.z., který byl zrušen novým zákonem 663/2007 Z.z. o minimální mzdě.
ZDP odkazoval na par. 2 ods. 1 písm b) až d) původního znění zákona o MM 90/1996 Z.z., tedy na částku měsíční minimální mzdu a její případné krácení pro invaliditu či mladistvost. Podmínka pro nárok na měsíční DB byla tedy jasně daná - 1/2 platné MM pro měsíčně odměňované (příp. zkrácená pro invaliditu či mladistvost), nekrácená podle sjednaného kratšího pracovního úvazku.

Nový zákon o MM 663/2007 krácení pro invaliditu či mladistvost již neobsahuje. Vzhledem k neaktuálnímu odkazu v ZDP na zákon o MM však není jasné, kam odkaz ze ZDP směřuje (jestli analogicky pouze na par. 2 ods.1 zákona 663/2007 nebo na celý par.2 včetně ods.3 ) a jestli se tedy MM pro přiznání DB krátí podle sjednaného kratšího pracovního úvazku či ne.

Krátí se pro nárok na DB minimální mzda podle sjednaného kratšího úvazku nebo ne?

Děkuji.

TomosP
Jozef Mihál
18.06.08,07:40
Vyťahujete zakaždým pekné problémy, v danom prípade by sa malo postupovať takto:

Minimálna mzda pre účel posúdenia nároku na DB je od 1.2.2008 vždy suma mesačnej minimálnej mzdy podľa § 2 ods. 1 zákona č.663/2007 Z. z. o minimálnej mzde.

A to aj v prípade invalidov alebo mladistvých, aj v prípade kratšieho úväzku.
TomosP
18.06.08,07:54
Děkuji za odpověď - v tomto případě za to může znění zákona...:)
Anna123
18.06.08,08:19
Dobrý deň,
pracujem na kratší pracovný čas a moja mzda je 5000,- Sk, od 1.2.2008 nemám nárok na daňový bonus?
Jozef Mihál
18.06.08,09:06
Minimálna mzda je 8100, polovica z toho 4050.

Ak v nejakom mesiaci zarobíte aspoň 4050 Sk, za tento mesiac máte nárok na DB.
natcha
18.06.08,11:24
Dobrý deň p. Mihál,
v časopise Príjmy a mzdy č. 8/2008 bol uverejnený článok od JUDr. Zuzany Mackovej, Phd., kde sa na str. č. 18 píše:" ...vzhľadom na nadobudnutie účinnosti nového zákona č. 663/2007 Z.z. o minimálnej mzde od 1. 2. 2008 ustanovenie § 138 ods. 10 pism.a) a b) zákona č. 461/2003 Z.z. o soc. poist. v znení zákona č. 555/2007 Z.z., ktoré obsahuje zníženie sumy najnižšieho vymeriavacieho základu v prípade poberateľov invalidných dôchodkov z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % na 75 % vymeriavacieho základu a v prípade poberateľov inv. dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % na 50 % VZ, ako aj ustanovenie § 13 ods. 15 a 17 zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré odkazuje taktiež na starý zákon č. 90/1966 Z.z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov, ktorý ustanovoval aj nižšie minimálne mzdy pre poberateľov inv. dôchodkov sa stali tzv. obsolétnymi (t.j. zastaranými, nepouživanými) ustanoveniami. To znamená, že od 1.2.2008 najnižšie vymeriavacie základy na účely platenia poistného na sociálne poistenie, ako aj najnižšie minimálne základy na účely platenia preddavkov na zdravotné poistenie sú pre všetky subjekty ... vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné, t.j. suma 8 100,- Sk mesačne."
Prosím o Vaše stanovisko.

Pán Mihál, prosím Vás ako je to s tými ustanoveniami § 138 ods. 10 pism. a) a b) zákona č. 461/2003 Z. z. a § 13 ods. 15 a17 zákona č. 580/2004 Z.z. ? Pýtam sa ešte raz, nakoľko na pôvodnú otázku č. 2489 som nenašla odpoveď.
enigma
19.06.08,14:06
Dobry den p. Mihal, smiem sa opytat na zdanovanie? ak zamestnavatel da v zamestnancovi pri prilezitosti pracovneho jubilea vecny dar / cca do 5000.-Sk/ . je potrebne ho zdanovat a odvies zdravotne odvody?/ alebo zdravtne odvody sa neodvadzaju § 13 ods 4 pism f zakona o zdravotnom poisteni?/. dakujem Vam velmi pekne za pomoc
Jozef Mihál
19.06.08,17:17
Áno, dar od zamestnávateľa je príjem podliehajúci dani.

Vo všeobecnosti by sa hodnota daru musela započítať aj do VZ na zdravotné poistenie.

Ak ale ide o vecný dar poskytnutý pri príležitosti pracovného jubilea, takýto príjem patrí medzi príjmy podľa § 13 ods. 4 písm. f) zákona 580/2004 Z.z. a preto sa nezapočítava do VZ na zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
19.06.08,17:17
Pán Mihál, prosím Vás ako je to s tými ustanoveniami § 138 ods. 10 pism. a) a b) zákona č. 461/2003 Z. z. a § 13 ods. 15 a17 zákona č. 580/2004 Z.z. ? Pýtam sa ešte raz, nakoľko na pôvodnú otázku č. 2489 som nenašla odpoveď.
S názormi JUDr. Mackovej na minimálny VZ, ktoré uvádzate v otázke, nesúhlasím.
shaggy
20.06.08,13:52
Zamestnancovi bude vyplatený podiel na zisku po zdanení spoločnosťou s ruč.obmedzeným, zamestnanec nemá účasť na ZI.
Aké odvody musí odviesť zamestnávateľ a aké zamestnanec?
koalko
23.06.08,07:02
P.Miháľ
chcela by som sa opýtať či do ročného zúčtovania sa počítajú príjmy funkcionárov.
Ide o náhrady straty času podľa §5 zákona o dani a príjmov,
odmeny za výkon funkcie. Sú to príjmy popri zamestnaní, alebo
živnosti.
Jana Motyčková
23.06.08,08:19
Ak to nie je príjem zo zamestnania (funkcionár inde ako je zamestnanec), a je to popri zamestnaní alebo SZČO, tak do RZZP nevstupujú.
ivanabel
23.06.08,12:24
Dobrý deň, mám takú otázku: V pondelok mi mala nastúpiť nová zamestnankyňa, ale nenastúpila a asi ani nenastúpi. Ja som ju však už minulý týždeň prihlásila do sociálnej poisťovne. Teraz je aký postup: Vyplním reg.list, kde vyznačím zrušenie prihlásenia? Zmluvu sme podpísali minulý týždeň, z tohto hľadiska treba aby mi niečo podpísala, alebo uzavrieť dohodu o rozviazaní pomeru v skúš.dobe /ale ona nepracovala ani jeden deň/? Alebo čo sa v takomto prípade robí /nemám s tým ešte skúsenosť/?
daduc
24.06.08,06:47
Dobrý den, chcem sa opýtať, mám pracovníka, ktorý mal v jednom mesiaci príjem vyšší ako 51822 Sk
/teda musíme robiť RZZP/ ale on bol súčasne aj člen predstavenstva s príjmom 3500 Sk/mesiac tak, že je evidovaný na inom mzdovom liste - ako člen predstavenstva. Urobím mu RZZP na tlačive S s prílohou SA/ako člen predstavenstva od toho istého zamestnávateľa ?
Jana Motyčková
24.06.08,08:29
Ak bol členom predstavenstva v tej istej firme ako je zamestnanec, treba na neho aplikovať ZZP_§29b_ods.5 :"(5) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa § 11 ods. 3 z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol u tohto zamestnávateľa zamestnancom iba raz."

T.j. na výkaze preddavov má byť uvedený iba raz a tiež ročné zúčtovanie sa robí z úhrnu VZ z oboch zamestnaní ale len na jednom liste, resp. tlačive A.
katjab
24.06.08,09:09
Pôvodca textu príspevku: katjab
Dobrý deň!
Dobrovoľne nezamestnaný na základe Zmluvy o spolupráci pri výkone športovej činnosti mal vyplatený v roku nezdanený príjem vo výške 195.660,- Sk.
Musí podávať daňové priznanie z tohoto príjmu?
V prípade, že áno, má nárok na paušálne výdavky 40% z toho príjmu?
Do ktorého riadku zapíšem tento príjem?
Odpoveď: Jozef Mihál
Daňové priznanie určite musí podať, príjem je predmetom dane a nie je oslobodený od dane.

Ide o príjem podľa § 6 ods. 2 písm. b) a tak ho i zapíšete do daňového priznania = riadok 6 tabuľky č.1, VI.oddiel.

K príjmu si môže uplatniť paušálne výdavky 40%.

Treba však upozorniť, že ak FO dosahuje príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, má povinnosť registrácie na daňovom úrade.

Musí podať aj RZZP za rok 2007?
Jana Motyčková
24.06.08,11:46
Keďže vykonáva športovú činnosť zárobkovo mimo pracovnoprávnych vzťahov, je pre ZP považovaný za SZČO a mal byť ako SZČO v ZP prihlásený.
Ak sa ako SZČO spätne neprihlási, ostane v ZP ako samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaný) a tento príjem vstupuje do RZZP, v takom prípade je povinný vykonať RZZP na tlačive C, vymeriavacím základom je suma 195660 Sk.
Ak by sa prihlásil na ZP ako SZČO (čo je správne), tiež by musel vykonať RZZP, ale na tlačive B, vymeriavacím základom by bola suma - základ dane/2,14, najmenej 91200 Sk, ak má zmluvu o športovej činnosti celý rok 2007.
katjab
24.06.08,12:40
Ďakujem.
Aj odvody do SP má odvádzať z tohto príjmu od 01.07.2008?
Jana Motyčková
24.06.08,13:00
Ak naďalej vykonáva športovú činnosť zárobkovo, je aj pre SP považovaný za SZČO a keďže príjem v r. 2007 presiahol 12-násobok minimálnej mzdy, je povinne poistený SZČO v SP. Odvody bude platiť zrejme z minimálnej mzdy (zo sumy - základ dane / 2 / počet mesiacov vykonavania sportovej činnosti v r.2007, najmenej z 8100 Sk.)
Marta404
24.06.08,13:40
DOBRY DEŇ,

Prosím Vás nevie mi niekto poradiť - mám dvoch zamestnancov, s ktorými som ukončila pracovný pomer dohodou ku 11.06. - v 06/2008 odpracovali všetkých 8 dní, ale majú už vyčerpanú celu dovolenku za celý kalendarný rok 2008. Ako im teraz vypočítať mzdu???
Mám dať mínusom -8 dní dovolenky (20 : 12 x 5) ´= cca 4000 skk
a potom 8 odprac. dni po 8 hod. = cca 5000 skk
Odvody do ZP aj do SP uhradiť zo sumy 1000 skk. alebo zo suma 5000 skk????

Ďakujem za odpoveď.
Marta404
25.06.08,06:12
Dobrý deň,

prosím neviete mi poradiť ohladom tých dovoleniek????
Janiela
25.06.08,10:59
Dobrý deň, SZČO, v súčasnosti platí povinne odvody z minimálnej mzdy. Má 58 rokov a rád by mal vyšší dôchodok. Má význam sa prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie?
katjab
25.06.08,12:15
Dobrý deň!

Má povinnosť podávať RZ ZP za rok 2007 poistenc, ktorý :
Ø Časť roka bol nezamestnaný t.j. do 14.05.2007
Ø Od 15.05.2007 do 14.06.2007 samoplatiteľ, - počas tohto obdobia na Dohodu o vyk. práce dostal v mesiaci máj odmenu 8.000,- Sk.
Ø Od 15.06.2007 Pracovná zmluva do 31.12.2007, kde nemal príjmy ani v jednom mesiaci presahujúce max. VZ.
Jana Motyčková
25.06.08,13:10
Odkedy dokedy presne mal tú dohodu ?
katjab
26.06.08,08:55
Presne teraz neviem, lebo nemám pri sebe doklady, ale pravdepodobe v období, keď bol samoplatiteľom.
Jana Motyčková
26.06.08,09:06
V tomto prípade je pre RZZP dôležitá výška príjmu z dohody za máj. Ak za máj mal príjem 8000 Sk, RZZP podať musí.
zlolen
27.06.08,05:40
Dobrý deň, prosím poradiť, ZC končí PP 25.6. - 6 dní A, nárok na dovolenku má 3.5 dňa, odpracoval 50 dní, čerpal 2 dni, za každý deň A krátim dovolenku o 2 dni, 1,5 dňa zostatok nepreplatím, môžem zraziť Sk aj za tie 2 dni dovolenky, čo je už vyčerpaná. Ďakujem
katjab
27.06.08,09:45
Ďakujem za doterajšie odpovede.
Ešte mám prípad študenta.
Za rok 2007 od 01.05.2007 do 31.12.2007 dostal štipendium do VŚ, dosťal aj potvrdenie.
Štidpendiá dostával od 7.000 - 8.000,- mesačne. Je to spolu 40.000,- Sk.
Iný príjem nemal.
Musí podávať RZZP z toho príjmu? A keď áno, na ktorom tlačive.
Jana Motyčková
27.06.08,09:50
Myslím si, že štipendiá nie sú zdaňované, takže RZZP netreba - alebo sú zdaňované?
katjab
27.06.08,10:02
Aj ja si myslím, že nie sú zdaňované.
magdalenaa
29.06.08,20:38
Prosím Vás o radu ohľadom druhého piliera. Sestra je ešte stále študentkou VŠ, keďže si dala odklad vykonania štátnej skúšky na august. Pracovala na pracovnú zmluvu v rokoch 2001 až 2002. Bude môcť vstúpiť do druhého piliera po skončení VŠ? Alebo to musí riešiť teraz, ak má záujem byť v druhom pilieri.
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
30.06.08,08:25
Ďakujem za doterajšie odpovede.
Ešte mám prípad študenta.
Za rok 2007 od 01.05.2007 do 31.12.2007 dostal štipendium do VŚ, dosťal aj potvrdenie.
Štidpendiá dostával od 7.000 - 8.000,- mesačne. Je to spolu 40.000,- Sk.
Iný príjem nemal.
Musí podávať RZZP z toho príjmu? A keď áno, na ktorom tlačive.
Ak ide o nezdanené štipendium od VŠ, tak takýto príjem nie je dôvodom na podanie RZZP.

Ak by šlo o zdanené štipendium - podnikové štipendium od nejakej firmy a pod., tak je to príjem podľa § 5 ZDP a v prípade, že by bolo vyššie ako úhrn minimálnych základov poistenca štátu, musel by vykonať RZZP, tlačivo C.
Jozef Mihál
30.06.08,08:28
Prosím Vás o radu ohľadom druhého piliera. Sestra je ešte stále študentkou VŠ, keďže si dala odklad vykonania štátnej skúšky na august. Pracovala na pracovnú zmluvu v rokoch 2001 až 2002. Bude môcť vstúpiť do druhého piliera po skončení VŠ? Alebo to musí riešiť teraz, ak má záujem byť v druhom pilieri.
Ďakujem za odpoveď
Ak nie je v druhom pilieri, tak po 30.6.2008 nebude môcť do II. piliera vstúpiť, pretože už bola dôchodkovo poistená v rokoch 2001 až 2002.

Ak má záujem vstúpiť do II. piliera, tak to musí riešiť dnes - dnes je posledný deň. A to tak, že sa s platnosťou od 30.6.2008 prihlási v SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, s tým, že dobrovoľné dôchodkové poistenie bude trvať len dnešný deň - čiže od 30.6.2008 do 30.6.2008.

Pobočky SP sú dnes otvorené až do 20.00.

Súčasne dnešný deň musí podpísať zmluvu s ňou vybratou DSS.
enigma
30.06.08,08:44
Dobry den, mame byvaleho zamestnanca, ktory v oktobri 2007 ukoncil pracovny pomer. Na zaklade dohody s nim, sme mu v mesiacoch november a december 2007 vyplatili kompenzaciu, ktora mu bola zdanena, SP a ZP sa z odmeny neodvadzali. Podla zakona o ZP plati, ze plnenia poskytnute po skonceni pracovneho pomeru sa nezahrnaju do VZ pre zdravotne odvody. Zamestnanec by teda v RZZP nemal odvody z tejto odmeny dopalcat. Ma byt tato kompenzacia teda vynata aj z uhrnu prijmov na Doklade o vyske prijmov a o preddavkoch za rok 2007? Dakujem pekne
Jozef Mihál
30.06.08,08:58
Áno, príjem vyplatený bývalému zamestnancovi sa nezahrnie do VZ zamestnanca a nemá byť preto uvedený v úhrne príjmov v doklade o výške príjmu na účely RZZP.
Jozef Mihál
30.06.08,09:00
Chcel by som ale upozorniť, že ak mal uvedený občan v novembri - decembri 2007 postavenie samoplatiteľa, tak príjem od bývalého zamestnávateľa je súčasťou jeho VZ samoplatiteľa.

Podobný problém by mohol mať aj poistenec štátu.
Tánička
30.06.08,11:35
Prosím Vás, podala som správny typ tlačiva RZZP? 1-2 zamestnaná 3-12 SZČO. Od zamestnávateľa príjem 2x 20000 , ako SZČO v strate. Spravila som RZZP typ X. Je to správne? alebo som mala dať typ B?
Ďakujem.

A ešte prosím: SZČO celý rok,
r.26 24942,
r. 27 498473,
r. 28 24942,
r. 29 244587.
SZČo bola PN 01.10.-10.10. a 26.11.-.05.12. Vyšiel mi nedoplatok 9301. Je to správne? Pretože ten nedoplatok mi vyšiel rovnaký keď som najprv zabudla zadať PN ale aj po zadaní PN do tlačiva.
vopred ďakujem za rýchlu odpoveď.
Jozef Mihál
30.06.08,11:40
Prvý prípad:

Správne je typ X, listy XA, XB. Šlo o kombináciu zamestnanie+SZČO, úhrn VZ nižší ako 91200 Sk.

Druhý prípad:

VZ = 244587
poistné 14% = 34243
zálohy = 24942
nedoplatok = 34243 - 24942 = 9301

Čiže vyšlo Vám to správne.

Pri tak vysokom VZ je existencia PN nepodstatná - prejavila by sa len pri VZ nižšom ako 91200 Sk.
Tánička
30.06.08,11:49
Ďakujem veľmi pekne pán Mihál.
Dúšava
03.07.08,09:03
Dobrý deň, prosím o radu. Stále sa vo firme nevedia dohodnúť, ako sa ráta pracovný čas. Ide o montážnu firmu. Zákazka je vzdialená cca 50 km od sídla firmy. Zamestnanci prídu do firmy presne na začiatku prac. doby, zoberú montážny kufor, v rámci pracovnej doby
sa presunú a začnú pracovať cca o hodinu. Na konci smeny končia o hodinu skôr, aby sa stihli prepraviť. Neni nutné, aby chodili do firmy,
konateľ žiada, aby boli na začiatku prac. doby už v mieste zákazky. Ta preprava sa ráta do pracovnej doby, alebo sa musia prepraviť pred začiatkom? Prosím aj konkrétny paragraf, situácia už je dosť vyhrotená. Ďakujem.
Jozef Mihál
03.07.08,09:27
Podľa § 43 ods. 1 Zákonníka práce, v pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

...
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
... atď.

Miesto výkonu práce je obvykle dané ako sídlo zamestnávateľa alebo jeho organizačnej zložky. Zákonník práce ani iný predpis však nevylučuje definovať miesto výkonu práce aj inak - občas sa ako miesto výkonu práce v praxi stretávame s fomuláciou typu:

"Miestom výkonu práce je celé územie Slovenskej republiky".

Tým sa zamestnávateľ "zabezpečí" pred tým, aby musel zamestnancovi preplácať cestovné náhrady v prípade, ak miesto výkonu práce zamestnanca je často, alebo pravidelne mimo sídla zamestnávateľa, či jeho organizačných častí.

Ak s takto formulovanou pracovnou zmluvou zamestnanec súhlasí, nemá nárok na cestovné náhrady, a pracovný čas mu "beží" skutočne až od momentu, kedy začne výkon práce u zákazníka.
Dúšava
03.07.08,09:55
V pracovnej zmluve sme na to zabudli, aj keď pracovné zaradenie je montážny pracovník a je logické, že montáže robí u klienta. Pokúsim sa to riešiť dodatkom k pracovnej zmluve, ale čo keď s tým nebudú zamestnanci súhlasiť? On neni ani tak problém v cestovných náhradách, to by zaplatil, ale keď robia 8 hodín, potom sedia v aute hodinu pred pracovnou dobou a hodinu po, chcú zaplaťiť dve hodiny nadčas. Alebo sa vezú v prac. dobe a platí sa im 8 hodín za 6 hodín práce. Dá sa z toho nejako vymotať?
Jozef Mihál
03.07.08,14:11
V danom prípade sa vec musí riešiť dodatkom k pracovnej zmluve, s ktorým zamestnanec môže ale nemusí súhlasiť. Je to vecou vyjednávania medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
airin.nice
04.07.08,08:56
Dobry den pan Mihal, chcem Vas poprosit o vyjadrenie sa k praci nadcas.Mame pracovnikov-montaznikov v zahranici, ktori uz v tomto obdobi prekrocili povoleny limit 150 hodin prace nadcas v kalendarnom roku.Neviem si dobre vysvetlit pasaz zo ZP :7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

V uhrne moze teda zamestnanec vykonat pracu nadcas 250 hodin alebo spolu 400?
Dakujem za vysvetlenie, Katka
Jozef Mihál
04.07.08,11:13
Zákonník práce, § 96 ods. 7:

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

§ 96 ods. 10:

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

Spolu môže zamestnanec v kalendárnom roku odpracovať 400 hodín nadčas.
katjab
04.07.08,11:46
ČID /s preukazom ZŤP/ naša organizácia prijala do pracovného pomeru 08.01.2007.
Odvody za celý rok som odvázdala na ZP z jej mzdy 2 a 5 %-á.
Koncom roka 2007 ona požiadala o starobný dôchodok spätne /mala už nárok/ od 02.01.2007.
Od 01.01.2008 som odvádzala na ZP z jej mzdy 4 a 10 %-á.
Opravné výkazy som nevystavovala spätne za celý rok 2007 s tým, že som urobila ročné zúčtovanie ZP za rok 2007 k 30.06.2008.
Volala mi zo zdravotnej pani, ktorá kontroluje RZ ZP a povedala, že nemala som jej robiť RZZP, nakoľko vlastní naďalej preukaz ZŤP a aj keď požiadala o starobný dôchodok, odvody jej boli správne odvedené vo výške 2 a 5%.
Má pani pravdu v ZP, potom čo mám robiť s rokom 2008. Opravné výkazy vystavovať za uplynulé mesiace, alebo doplnkový výkaz?
Ďakujem za skorú odpoveď Katka
Jozef Mihál
04.07.08,11:54
Pani v ZP má pravdu. Skutočnosť, že vďaka konštrukcií zákona o sociálnom poistení sa invalidné dôchodky dosiahnutám dôchodkového veku automaticky menia na starobné dôchodky neznamená, že by sa zmenil zdravotný stav dotknutej osoby.

Čiže aj po 2.1.2007 sa mala správne použiť sadzba 2% a 5%.

Nápravu odporúčam vykonať v spolupráci so ZP tak, aby to bolo čo najmenej prácne pre Vás i ZP.
Dúšava
04.07.08,14:03
Ďakujem za odpoveď pán Mihál, pokúsim sa riešiť situáciu pokojným vyjednávaním. Velmi som ocenila Váš materiál zo školenia k ročnému zúčtovaniu. Mala som rôzne kombinácie, ale mysleli ste na všetko. Stačilo len prelistovať a poradila som si. Výborne!
Jozef Mihál
04.07.08,17:39
Ďakujem, a keďže autorom príkladov v materiáli k RZZP je Janka Motyčková, poďakovanie preposielam jej.
airin.nice
05.07.08,13:36
dakujem za odpoved.:)
Lissa
05.07.08,15:21
Prosím o radu,
po skončení školy som bola na ÚP, podnikám od 15.3.2007. Práve si píšem prihlášku do Sociálnej poisťovne. Otázka: môžem sa ešte prihlásiť do II.piliera? Ďakujem
Jozef Mihál
05.07.08,17:21
Ak ste nikdy v minulosti nebola dôchodkovo poistená (zamestnanie, podnikanie alebo dobrovoľné dôchodkové poistenie) - z Vášho príspevku sa javí, že nikdy - tak ak ste prvýkrát poistená v Sociálnej poisťovni od 1.7.2008 (pretože ste ako SZČO dosiahli za rok 2007 príjem vyšší ako 97200 Sk) môžete sa do II. piliera prihlásiť.

Na vstup do II. piliera máte čas 6 mesiacov po vzniku dôchodkového poistenia v Sociálnej poisťovni - teda vo Vašom prípade do 31.12.2008.

Prihlásiť sa do II. piliera znamená: s Vami vybranou DSS podpísať zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení. Od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po dátume podpise zmluvy budete sporiteľom v II. pilieri.
Lissa
05.07.08,18:01
Ano, nikdy som este nebola poistena. Dakujem velmi pekne za odpoved. :) Znacne mi odlahlo, ze to stiham.
raya1
06.07.08,13:28
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu , ako máme postupovať :
Zamestnankyňa mala za mesiac jún 23 hod. práce nadčas - zastupovali v organizácii 1 PN. Vedúca to rieši potom v nasledujúcom mesiaci náhr. voľnom. Ale táto zamestnankyňa priniesla 1.7. PN, keďže je tehotná, pravdepodobne bude na PN až do nástupu na MD.
Ako riešiť tých 23 hod. práce nadčas ?
Ďakujem !
Jozef Mihál
06.07.08,13:39
? Vyplatiť mzdu a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas a hotovo.
raya1
06.07.08,13:40
Prosím o radu :
Odmeňovanie podľa 553/2003
Zam. narodená v 10/1968 nastúpila do PP 1.7.1987 do 31.10.2006. od zamestnávateľa dostala na zápočtovom liste odpracovaných 19 rokov a 359 dní.
Od 1.11.2006 nastúpila k nám, PP trvá.
K akému dňu treba túto zamestnankyňu preradiť do vyššieho teda 9 platového stupňa
V prípade, že už mala byť preradená - ako to vyriešiť ?
Ďakujem !
raya1
06.07.08,13:41
Môžem to vyplatiť aj za mesiac júl, kedy dostane vyplatené len 10 dní PN ?
Keďže sa to týkalo mesiaca júna, ale nikto nerátal, že ona pôjde na PN
Jozef Mihál
06.07.08,13:54
Prosím o radu :
Odmeňovanie podľa 553/2003
Zam. narodená v 10/1968 nastúpila do PP 1.7.1987 do 31.10.2006. od zamestnávateľa dostala na zápočtovom liste odpracovaných 19 rokov a 359 dní.
Od 1.11.2006 nastúpila k nám, PP trvá.
K akému dňu treba túto zamestnankyňu preradiť do vyššieho teda 9 platového stupňa
Ďakujem !
§ 27 ods. 5:

"Tarifný plat vo vyššom platovom stupni patrí zamestnancovi od prvého dňa mesiaca, v ktorom dosiahol počet rokov započítanej praxe určený pre vyšší platový stupeň."

Čiže do 9 platového stupňa ju preradíte od mesiaca, v ktorom dosiahne 21 rokov praxe. Viď prílohy 3 až 5 zákona 553/2003.
Jozef Mihál
06.07.08,13:57
Môžem to vyplatiť aj za mesiac júl, kedy dostane vyplatené len 10 dní PN ?
Keďže sa to týkalo mesiaca júna, ale nikto nerátal, že ona pôjde na PN
Môžete.
raya1
06.07.08,13:59
Ďakujem p. Mihál, ak jej teda zamestnávateľ uzná celú prax, preradenie do vyššieho platového stupňa mi vychádza teraz od 1.7.
Silvia S
07.07.08,11:03
Prajem pekný deň, potrebovala by som radu ohľadne neplateného voľna. Môžme po vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa poskytnúť neplat.voľno aj keď má ešte nejaké dni dovolenky? Presviedčajú ma, že nie. Ďakujem!
Jozef Mihál
07.07.08,11:06
Môžete.
Broskynka
07.07.08,17:35
Dobrý deň,
už ste sa zaoberali touto témou, ale prosila by som matematický výpočet odvodov do sociálnej poisťovne pri súbehu zamestnanca a SZČO pri týchto údajoch: VZ zamestnanca za január 2008: 44 852,- a čiastkový základ dane SZČO za rok 2006: 3 200,- Sk. Veľmi pekne ďakujem.
heja3
08.07.08,07:34
Zamestnanec je od 30.8.2007 dlhodobo PN, a bude viac ako 52 týždňov.
Potrebovala by som vedieť, ako mám postupovať, čo sa týka vykazovania a odvodov po 52 týždňoch.
TRW
08.07.08,12:46
§141,ods2
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
-chcem sa spýtať, pri bode 3 to znamemá, že sa tento deň prepláca len vtedy ak je prarodič v spoločnej domácnosti, alebo sa podmienka spoločnej domácnosti týka len "inej osoby" ?
TomosP
09.07.08,06:15
Čistá mzda pro exekuční srážky vs. příspěvek zaměstnance na DDS

Dobrý den, rád bych Vás požádal o pomoc se stanovením čisté mzdy pro exekuční srážky podle EP v případě, že zaměstnanec si sám přispívá na DDS :

Podle Zákonníku práce je příspěvek zaměstnance na DDS (III.pilíř) přednostní srážkou, která se sráží spolu s daněmi a zákonným pojistným (ZP §131 ods. 1) ještě před srážením exekučních srážek podle § 131 ods. 2 písm. b)

Čistá mzda pro exekuční srážky podle EP je přitom stanovena jako rozdíl mzdy a a pouze daně nebo zálohy na daň, pojistného na ZP a SP a příspěvku na SDS (II.pilíř) (EP § 69 ods. 1).

Zdá se mi, že v tom případě dochází k určitému nesouladu, neboť příspěvek zaměstnance na DDS je srážen přednostně, ale tato srážka není ve stanovení čisté mzdy pro exekuci zohledněna - jinými slovy, jako čistá mzda pro exekuce je stanovena částka, kterou povinný již nemá /díky srážce na svůj příspěvek DDS/ k dispozici :
- podle EP lze tedy sice pěkně vypočítat částku exekuční srážky, ale zaměstnanci je mimo to ještě podle ZP přednostně sražen jeho příspěvek na DDS a tudíž na zaplacení vypočtené exekuční srážky nemá dostatečný příjem.

Při využití tohoto postupu by povinný nemusel téměř nic platit na exekuční srážky, protože by velkou část svého (čistého) příjmu spotřeboval na vlastní příspěvky na DDS=přednostní srážky a na exekuce (byť hezky vypočtené) by již neměl dostatek prostředků..

Prosím o pomoc, jak v tomto případě postupovat (co má přednost).

Díky.
Silvia S
10.07.08,07:49
Dobrý deň,
mám otázočku ohľadne 25-dňového nároku na dovolenku. Všetkému ohľadne zdokladovania do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 15 odpr.rokov chápem. Ale mám prípad, kedy zamestnanec, ktorý spĺňa podmienku presne v 11/08, ale on 8/08 ukončuje PP, čo je už zaznamenané v programe. Ja som si logicky myslela, že má nárok už teraz, ale program mi to nechce zobrať a programátori ma usmernili, že je to správne. Naozaj mu nemôžem dať 25 dni dovolenky už teraz? Ďakujem a prajem pekný deň!
botuľa
11.07.08,06:42
Prosím o radu ohľadne zdravotného poistenia. Chcem si tento rok zamestnať pracovníčku na dohodu o brigádnickej práce študentov. Za rok 2007 platilo, že študenti neboli limitovaní výškou príjmu - teda nemuseli z dohôd doplácať zdravotné poistenie.
Bude to platiť aj v ročnom zúčtovaní za rok 2008? Teda, ak jej dám dohodu na 10.000,- /mes., nebude musieť z nej doplácať na ZP? ďakujem pekne za odpoveď.
Iveta Matlovičová
11.07.08,09:13
Dobrý deň,
v poslednej novele zákona o službách zamestnanosti č. 5/2004 bol doplnený § 50a, kde sa navrhuje ustanoviť poskytovanie príspevku na udržanie v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami s cieľom motivovať zamestnávateľov prijímať zamestnancov z radov uchádzačov o zamestnanie vedených v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a tiež uchádzačom o zamestnanie prijímať nízko platené pracovné miesta, vrátane sezónnych pracovných miest.
Príspevok sa navrhuje poskytovať na plnenie odvodových povinností zamestnávateľa za zamestnanca, ako aj odvodových povinností zamestnanca, pričom sa navrhuje, aby príspevok na úhradu poistného do poistných fondov plateného zamestnancom poskytoval zamestnávateľ zamestnancovi spolu s jeho mzdou.

Podľa zákona je príspevok pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Ako to zrealizovať v praxi ? Vstupuje tento príspevok napr. do základu dane, ak áno platí sa z neho predavok na zdravotné poistenie ?
Veľmi pekne ďakujem za za radu.
Jozef Mihál
11.07.08,16:13
Prosím o radu ohľadne zdravotného poistenia. Chcem si tento rok zamestnať pracovníčku na dohodu o brigádnickej práce študentov. Za rok 2007 platilo, že študenti neboli limitovaní výškou príjmu - teda nemuseli z dohôd doplácať zdravotné poistenie.
Bude to platiť aj v ročnom zúčtovaní za rok 2008? Teda, ak jej dám dohodu na 10.000,- /mes., nebude musieť z nej doplácať na ZP? ďakujem pekne za odpoveď.
Uvedené platí aj pre rok 2008. Študent môže počas roka na dohodu zarobiť akúkoľvek sumu, ide pre neho o tzv. vylúčený príjem (§ 13 ods. 20 zákona 580/2004), ktorý nie je dôvodom pre podanie RZZP ani za rok 2008.
Janiela
12.07.08,09:17
Dobrý deň, prosím vás máme zamestnanca na PN na základe ostatného úrazu. Išlo o dosť vážnu nehodu, no dotyčný odmieta doložiť záznam o úraze. Sociálna poisťovňa v takomto prípade odmietne uhradiť nemocenské dávky. Postupujem správne, ak ani ja zamestnancovi neuhradím prvých 10 dní, z dôvodu nedoloženia záznamu o úraze? Ďakujem.
Jozef Mihál
12.07.08,09:41
Postupujete správne.
Janiela
13.07.08,09:20
Ďakujem
Aja27
14.07.08,06:14
Dobrý deň,
prosim o radu ako spraviť odvod poistného na zdravotné poistenie. Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi neplatené voľno na 11 mesiacov z dôvodu študijného pobytu v USA. Zamestnanec tam bude aj zdravotne poistený. Pracovný pomer nebude ukončený, zamestnanca budeme stále evidovať bez vyplatenej mzdy. Ako v tomto prípade urobiť odvod poistného, keď na jednej strane bude zamestnanec poistený v zahraničí na dlšie ako 6 mesiacov ale na druhej strane mu na uzemí SR trva pracovný pomer? Dakujem z odpoved a prajem pekny den:)
Aja
symona
14.07.08,11:34
Dobrý deň, chcem Vás požiadať o radu, ako posúdiť nasledovný prípad:
Lekár vykonávajúci zdravotnú starostlivosť na povolenie ako SZČO (v odbore alergológia) vykonáva služby v nemocnici na detskom oddelení. Na tieto služby s ním nemocnica podpísala príkaznú zmluvu. Z dôvodu vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti je evidovaný na DÚ. Ako však daňovo posúdiť príjem zo služieb, patrí to do § 6 alebo 8? Ďakujem.
Jozef Mihál
14.07.08,19:02
symona:

Lekár je evidovaný na DÚ ako osoba majúca príjmy zo sam. zár. činnosti.

Jeho príjem na príkaznú zmluvu v uvedenom prípade je preto príjem podľa § 6 ZDP.
Jozef Mihál
14.07.08,19:09
Dobrý deň,
prosim o radu ako spraviť odvod poistného na zdravotné poistenie. Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi neplatené voľno na 11 mesiacov z dôvodu študijného pobytu v USA. Zamestnanec tam bude aj zdravotne poistený. Pracovný pomer nebude ukončený, zamestnanca budeme stále evidovať bez vyplatenej mzdy. Ako v tomto prípade urobiť odvod poistného, keď na jednej strane bude zamestnanec poistený v zahraničí na dlšie ako 6 mesiacov ale na druhej strane mu na uzemí SR trva pracovný pomer? Dakujem z odpoved a prajem pekny den:)
Aja
K tomuto problému nie je jednoznačné stanovisko.

Podľa § 3 ods. 2 písm. c) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení táto osoba nie je povinne verejne zdravotne poistená, pretože sa dlhodobo zdržiava v cudzine (dlhšie ako 6 po sebe idúcich kal. mesiacov) a je zdravotne poistená v cudzine.

Z tohto dôvodu podľa môjho názoru daná osoba nie je povinne poistená v SR a mala by sa odhlásiť ako poistenec zo zdravotnej poisťovne.
Aja27
15.07.08,04:30
Dakujem moc:)
enigma
15.07.08,07:52
Dobry den, chcela by som sa informovat, ako je to s preplacanim casu, ktory zamestnanec stravi na vstupnej lekarskej prehliadke. Je mozne ucast na povinnej prehliadke povazovat za odpracovany cas, ktory sa preplaca mzdou alebo v sulade s § 138 Zakonnika prace ide o platene volno s nahradou mzdy, ktore sa preplaca priemerom? Dakujem
TomosP
15.07.08,12:17
Mohl by mi prosím někdo pomoci s problémem 2651 (str. 266) - Příspěvek zaměstnance na DDS vs. čistá mzda pro exekuce ?
Díky.
trnka007
15.07.08,13:17
Spoločnosť stanovila odmenu pre zamestnanca, ktorý dosiahne za dané obdobie najvyšší obrat, zájazd podľa vlastného výberu v hodnote 30 000 Sk. Táto odmena mu bude zdanená ako "naturálny príjem" a bude zahrnutá do základu pre odvody do poistných fondov. Je uvedený postup správny?
viera37
15.07.08,13:21
Konateľ s.r.o. dostáva odmenu za výkon funkcie 1000,- Sk, iný príjem nemá. Z tejto odmeny spoločnosť odvádza poistné iba so zdravotnej poisťovni. Konateľ súčasne má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti na iný druh práce v inej s.r.o. s odmenou 11 000,- Sk. Otázka je, či tento konateľ bude povinný podávať RZZP za rok 2008 z úhrnu uvedených odmien?
Jozef Mihál
15.07.08,17:26
viera37:

Uvedený konateľ sa na účely zákona o ZP považuje za zamestnanca, pretože poberá ako konateľ odmenu.

Ako každý iný zamestnanec (pojem zamestnanec podľa zákona o zdr. poistení) preto neplatí poistné na ZP z odmeny na základe dohody o pracovnej činnosti - takýto príjem na účely ZP akokeby nebol.

RZZP za daných okolností podávať nemusí a ak by ho aj podával (povedzme dobrovoľne), tak príjem na dohodu, dosiahnutý v mesiaci, kedy mal ako konateľ odmenu, sa v RZZP neobjaví.
Jozef Mihál
15.07.08,17:29
Spoločnosť stanovila odmenu pre zamestnanca, ktorý dosiahne za dané obdobie najvyšší obrat, zájazd podľa vlastného výberu v hodnote 30 000 Sk. Táto odmena mu bude zdanená ako "naturálny príjem" a bude zahrnutá do základu pre odvody do poistných fondov. Je uvedený postup správny?
Áno, ide o zdaniteľný príjem zo závislej činnosti.

Pretože ide o zdaniteľný príjem plynúci z činnosti zamestnaca, započítava sa v súlade s § 13 ods. 1 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení do VZ na ZP.

Pokiaľ ide o sociálne poistenie, podľa môjho názoru je možné "obhájiť" aj nároz, podľa ktorého sa má takýto príjem započítať do VZ na SP ale možné je obhájiť aj názor, podľa ktorého sa nemá takýto príjem započítať do VZ na SP - viď § 138 ods. 1 a 2 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Môj názor je - nezapočítať do VZ na SP, pretože nejde o príjem za vykonanú prácu ale o "výhru v motivačnej súťaži".
Jozef Mihál
15.07.08,17:36
Dobry den, chcela by som sa informovat, ako je to s preplacanim casu, ktory zamestnanec stravi na vstupnej lekarskej prehliadke. Je mozne ucast na povinnej prehliadke povazovat za odpracovany cas, ktory sa preplaca mzdou alebo v sulade s § 138 Zakonnika prace ide o platene volno s nahradou mzdy, ktore sa preplaca priemerom? Dakujem

Podľa § 137 ods. 4 písm. c) Zákonníka práce, občianska povinnosť je najmä činnosť ... pri povinných lekárskych prehliadkach atď.

Podľa § 138 ods. 1 Zákonníka práce, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.
Dúšava
16.07.08,07:18
Dobrý deň, chcem si potvrdiť, že uvažujem správne. Potrebujeme zamestnať montážnikov na dohodu na dokončenie zákazky. Je to cca 3 týždne. Jeden je živnostník, ten si vystaví faktúru. Druhý je od 1.7. nezamestnaný, ale nikde sa neprihlásil, nič neplatí, ani zdravotné. Mňa to ale nezaujíma, ja podpíšem dohodu o vykonaní práce, prihlásim ho do sociálky, zaplatím úrazové a garančné. Po ukončení dohody mu vyplatím dohodnutú sumu, keď podpíše vyhlásenie, uplatním odpočítateľnú položku. Alebo mám nejaké iné povinnosti, napr. zdravotné, keď neni nikde prihlásený? Ďakujem za odpoveď.
karpis
16.07.08,07:29
ak nepodpíše vyhlásenie zraziť a odviesť daň z dohody ináč nič
skocka
16.07.08,07:48
Dobrý deň, zamestnanec má príjem do 5000 Sk, nemá podpísané výhlásenie, nepoberá daňový bonus, ale zamestnávateľ mu prispieva na DDS.
Má sa jeho daň považovať za zrážkovú, alebo preddavkovú?
Podľa mňa za preddavkovú. lebo príjem od zamestnávateľa na DDS nie je príjmom podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) DZP.
Alebo sa mýlim?
Ďakujem za odpoveď.
Skočka
Jozef Mihál
16.07.08,08:07
Ak zdaniteľný prijem je do 5000 Sk, zrážková daň, ak nad 5000 Sk, preddavková daň.

Do zdaniteľného príjmu treba samozrejme započítať aj príspevok zamestnávateľa na DDS, je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
didiana
19.07.08,19:05
Podala som RZZP za rok 2007, teraz mi prišla výzva, že som za rok 2006 podala chybný typ tlačiva.Musím pedložiť správny typ tlačiva RZ za rok 2006? RZZP typ tlačiva za rok 2007 som podala správne. Aby mi bol vysporiadaný rok 2007 musím znova podať opravné tlačivo RZ za rok 2006?
Ďakujem.
zuzana
22.07.08,10:29
Ak bol zamestnanec cely mesiac na PN, nemocenske uz plati soc.poistovna, lebo je to uz viac ako 10 dni.Cize zo zamestnania nemal ziadny prijem, iba zamestnavatel mu vyplatil letne odmeny vo vyske 5000Sk.Ake budu zrazky z prijmu, kde je potrebne odviest odvody, lebo dostal na ucet 4360Sk a vobec mi to nesedi?Mal iba tieto odmeny vyplatene.Ma riadne podpisane Vyhlasenie na odpoc.polozku 8208Sk.
enigma
22.07.08,11:47
Dobry den p. Mihal, prosim potrebovala by som pomoc v administrativnej veci. ked zamestnavatel nariaduje cerpanie dovolenky zamestnancovi ma mu to oznamit 14 dni vopred. moja otazka je, ci to ma zamestnavatel dat zamestnancovi pisomne alebo ho staci infomovat formou mailu alebo ustne. velmi pekne dakuejm. prajem prijemny den
Jozef Mihál
22.07.08,19:22
Podala som RZZP za rok 2007, teraz mi prišla výzva, že som za rok 2006 podala chybný typ tlačiva.Musím pedložiť správny typ tlačiva RZ za rok 2006? RZZP typ tlačiva za rok 2007 som podala správne. Aby mi bol vysporiadaný rok 2007 musím znova podať opravné tlačivo RZ za rok 2006?
Ďakujem.
Ak ste použili nesprávne tlačivo, musíte za rok 2006 podať RZZP ešte raz na správnom tlačive, v tlačive vyznačíte, že ide o dodatočné RZ.

S rokom 2007 to nemá nič spoločné, RZZP za rok 2007 nebudete musieť opravovať.
Jozef Mihál
22.07.08,19:28
Ak bol zamestnanec cely mesiac na PN, nemocenske uz plati soc.poistovna, lebo je to uz viac ako 10 dni.Cize zo zamestnania nemal ziadny prijem, iba zamestnavatel mu vyplatil letne odmeny vo vyske 5000Sk.Ake budu zrazky z prijmu, kde je potrebne odviest odvody, lebo dostal na ucet 4360Sk a vobec mi to nesedi?Mal iba tieto odmeny vyplatene.Ma riadne podpisane Vyhlasenie na odpoc.polozku 8208Sk.
Čítajte prvú odpoveď tu:

http://www.porada.sk/t39456-vymeriavaci-zaklad-zamestnanca-ktory-bol-cely-mesiac-pn.html

a tu:

http://www.porada.sk/t36187-zamestnankyna-na-materskej-ma-prijem-plati-poistne-na-zdravotne-poistenie.html

Čiže z odmeny 5000 Sk, vyplatenej zamestnancovi v mesiaci, kedy bol celý mesiac PN, sa odvádza len poistené na úrazové poistenie a preddavok na zdravotné poistenie.

Pre zamestnanca to znamená zrazených 200 Sk na zdravotné poistenie.

Preddavok na daň je nulový, pretože základ dane je 4800 Sk, čo je menej ako 8208 Sk (nezdaniteľná časť na daňovníka).
Jozef Mihál
22.07.08,19:36
Dobry den p. Mihal, prosim potrebovala by som pomoc v administrativnej veci. ked zamestnavatel nariaduje cerpanie dovolenky zamestnancovi ma mu to oznamit 14 dni vopred. moja otazka je, ci to ma zamestnavatel dat zamestnancovi pisomne alebo ho staci infomovat formou mailu alebo ustne. velmi pekne dakuejm. prajem prijemny den
V danom prípade Zákonník práce nevyžaduje písomnú formu nariadenia čerpania dovolenky.
Jozef Mihál
22.07.08,19:38
Dobrý deň, chcem si potvrdiť, že uvažujem správne. Potrebujeme zamestnať montážnikov na dohodu na dokončenie zákazky. Je to cca 3 týždne. Jeden je živnostník, ten si vystaví faktúru. Druhý je od 1.7. nezamestnaný, ale nikde sa neprihlásil, nič neplatí, ani zdravotné. Mňa to ale nezaujíma, ja podpíšem dohodu o vykonaní práce, prihlásim ho do sociálky, zaplatím úrazové a garančné. Po ukončení dohody mu vyplatím dohodnutú sumu, keď podpíše vyhlásenie, uplatním odpočítateľnú položku. Alebo mám nejaké iné povinnosti, napr. zdravotné, keď neni nikde prihlásený? Ďakujem za odpoveď.
Uvažujete správne.
Silvia S
24.07.08,05:57
Dobrý deň,
rada by som poznala Váš názor na zdaňovanie vozidla používaného na súkromné účely. Konkrétne sa mi jedná o situáciu, kedy zamestnanec z dôvodu PN odovzdal auto, ktoré bolo celé obdobie mesiaca na firme. Môžem na zdanenie použiť nejaké tzv. prerušenie? ĎAKUJEM!!!
Jozef Mihál
24.07.08,11:52
Podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, príjmom zamestnanca je aj suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely.

Nie je pritom rozhodujúce, či zamestnanec vozidlo skutočne použil, rozhodujúce je, že vozidlo mal poskytnuté.
Silvia S
25.07.08,07:29
Podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, príjmom zamestnanca je aj suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely.

Nie je pritom rozhodujúce, či zamestnanec vozidlo skutočne použil, rozhodujúce je, že vozidlo mal poskytnuté.
P.Mihál a chcem Vás poprosiť, keď som to už tak minulý mesiac nespravila, môžem to zdvojnásobiť tento mesiac? A nedá sa tomu nejak vyhnúť, trebárs ukončiť jednu zmluvu a potom uzatvoriť druhú? Zdá sa mi nespravodlivé, aby platil za niečo čo nepoužil, aj keď máte pravdu, že ho mal poskytnuté. A vlastne, poučím sa do budúcnosti. Ďakujem a prajem pekný víkend.
Jozef Mihál
25.07.08,08:24
Treba to zariadiť tak, aby na určité obdobie vozidlo nemal poskytnuté. Neviem či na to máte nejaký dodatok k pracovnej zmluve a pod. ak áno, treba urobiť "dodatok k dodatku" a ošetriť tak skutočnosť, že v mesiaci X vozidlo poskytnuté nemal.
Silvia S
25.07.08,08:35
Treba to zariadiť tak, aby na určité obdobie vozidlo nemal poskytnuté. Neviem či na to máte nejaký dodatok k pracovnej zmluve a pod. ak áno, treba urobiť "dodatok k dodatku" a ošetriť tak skutočnosť, že v mesiaci X vozidlo poskytnuté nemal.
Máme Zmluvu o poskytnutí motor.vozidla na používanie pre služ.a súkromné účely. Mám aj od správcu vozového parku odovzdávací protokol, že ho odovzdal a potom zasa prevzal. Stačí to? ĎAKUJEM!
Jozef Mihál
25.07.08,09:26
Myslím že áno.
Nutricia
28.07.08,11:43
Dobrý den,
možem poprosit nemá niekto tlačivo prehlad o zrazených preddavkoch,ale také aby sa v nom dalo písat?
Dakujem
TomosP
28.07.08,12:59
Mohl by mi prosím někdo pomoci s problémem 2651 (str. 266) - Příspěvek zaměstnance na DDS vs. čistá mzda pro exekuce ?
Díky.
SZZ KSK
30.07.08,07:44
Dobrý deň, mám otázku. Na základe príkazu na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy pre bežnú pohľadávku sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov. Rátam do základnej nepostihnuteľnej časti mzdy, ktorá sa povinnému (zamestnancovi) od 01.07.2008 nesmie zrážať: - 3234 Sk na osobu povinného, -1348 Sk na manžela povinného, - 1348 Sk na dieťa povinného, je teda suma 5 930 Sk základná nepostihnuteľná časť mzdy? Ďakujem, Jolka
Jana Motyčková
30.07.08,08:26
Áno. Ak sa exekúcia vykonáva z miezd oboch manželov, platia rovnaké pravidlá pre výpočet, ako by sa vykonávala iba zo mzdy jedného z manželov. T.j. obaja povinní si môžu uplatniť nepostihnuteľnú časť na manžela aj na deti.
pdtrstenik
30.07.08,12:03
Dobry den, prosim poradte mi, narok na nemocenske je najdlhsie po dobu 52 tyzdnov, t. j. 364 dni, alebo 365 dni -rok/rocna podporna doba. dakujem !
Jozef Mihál
30.07.08,12:39
52 týždňov = 364 dní.
Janiela
31.07.08,03:21
Prosím Vás, živnostník (živnosť začala 2.11.2005) je od 2.11.2005 poistený dobrovoľne nemocensky až do 30.06.2006. Od 1.7.2006 až do teraz je poistený povinne. Poistné bolo vždy riadne a včas uhradené. Od 18.6.2008 sa navyše pripoistil aj dobrovoľne na nemocenskom poistení. Soc. poisťovňa mu odmietla vyplatiť nemocenské dávky z dobrovoľného poistenia. Vyplatila len z povinného, aj to sme sa museli preukázať riadnymi a včasnými úhradami. Postupovala poisťovňa, čo sa týka dobrovoľného poistenia správne? Tvrdí, že poistenie nebolo vyplácané celých 270 dní. Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu.
Jozef Mihál
31.07.08,05:31
Lissa
31.07.08,06:56
Dobrý deň,
spracovávam účto sprostredkovateľovi poistenia, pre ktorého uzatvárajú poistky dealeri na dohodu o vykonaní práce. Anglický konateľ mi dal otázku ako by mohli dostávať provízie bez toho, aby boli považovaní za zamestnancov. Okrem fakturovania na živnosť mi nič nenapadá. Ak máte nejaký dobrý tip, budem povďačná.
Jana Motyčková
31.07.08,08:18
Čistá mzda pro exekuční srážky vs. příspěvek zaměstnance na DDS

Dobrý den, rád bych Vás požádal o pomoc se stanovením čisté mzdy pro exekuční srážky podle EP v případě, že zaměstnanec si sám přispívá na DDS :

Podle Zákonníku práce je příspěvek zaměstnance na DDS (III.pilíř) přednostní srážkou, která se sráží spolu s daněmi a zákonným pojistným (ZP §131 ods. 1) ještě před srážením exekučních srážek podle § 131 ods. 2 písm. b)

Čistá mzda pro exekuční srážky podle EP je přitom stanovena jako rozdíl mzdy a a pouze daně nebo zálohy na daň, pojistného na ZP a SP a příspěvku na SDS (II.pilíř) (EP § 69 ods. 1).

Zdá se mi, že v tom případě dochází k určitému nesouladu, neboť příspěvek zaměstnance na DDS je srážen přednostně, ale tato srážka není ve stanovení čisté mzdy pro exekuci zohledněna - jinými slovy, jako čistá mzda pro exekuce je stanovena částka, kterou povinný již nemá /díky srážce na svůj příspěvek DDS/ k dispozici :
- podle EP lze tedy sice pěkně vypočítat částku exekuční srážky, ale zaměstnanci je mimo to ještě podle ZP přednostně sražen jeho příspěvek na DDS a tudíž na zaplacení vypočtené exekuční srážky nemá dostatečný příjem.

Při využití tohoto postupu by povinný nemusel téměř nic platit na exekuční srážky, protože by velkou část svého (čistého) příjmu spotřeboval na vlastní příspěvky na DDS=přednostní srážky a na exekuce (byť hezky vypočtené) by již neměl dostatek prostředků..

Prosím o pomoc, jak v tomto případě postupovat (co má přednost).

Díky.
Niet k tomu čo dodať, je to tak. T.j. čistá mzda pre exekúcie sa vypočíta bez odpočitania príspevku na DDS, ale pri vykonaní zrážok sa naskôr zrazí DDS až potom exekučná zrážka. Exekučná zrážka by sa ale nemala "znížiť" o zrazený príspevok na DDS. Predpokladám, že príspevok na DDS nie je taký vysoký, aby už na exekučnú zrážku nevyšlo.
TomosP
31.07.08,08:37
Děkuji. Na příspěvek zaměstnance na DDS skutečně obvykle stačí třetí třetina... :) Přeji hezký den
Janiela
01.08.08,05:16
Silvia S
01.08.08,11:31
Dobrý deň, rada by som si overila informáciu, keď ideme zamestnávať občanov z Ukrajiny a z Rumunska, či pre nich platia rovnaké postupy,čo sa týka povinnosti /prihlášok, ale i odvodov/ do ZP a SP? Budú mať nárok na nezdaniteľnú čiastku? Ďakujem a prajem slnečný oddychový víkend.
Jozef Mihál
01.08.08,12:44
Pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu, pozrite tu:

http://www.socpoist.sk/zahranicie-a-eu/553s

Prihlásenie a samotné platenie odvodov do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne je následne v prípade, ak daná osoba bude poistená na Slovensku, rovnaké ako pri slovenskom občanovi.

Nárok na nezdaniteľnú čiastku majú aj takíto zamestnanci.
Ľaľa
01.08.08,19:26
Prosím poradiť v danom probléme, synovi zamestnávateľ doručil dňa 30.7.2008 výpoveď v zmysle § 63 odst.1, písm. b. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.8.08 a končí dňom 30.9.08. Syn má nárok na na mzdu za 8,9/08 a na dvojmesačné odstupné /prac.pomer trval menej ako 5 rokov/. Zamestnávateľ mu len povedal, že v mesiaci august má ešte pre neho prácu, ale v septembri už nie, tak že v septembri už nemusí chodiť do roboty. Syn má ešte 10 dní nevyčerpanej dovolenky, ktorú by si mohol čerpať v 9/08. Problém vidím v tom, že keď syn nebude chodiť polovicu septembra do práce /po vyčerpaní dovolenky/ môže od neho zamestnávateľ žiadať náhradu jednomesačného platu, reps. mu o to menej vyplatí na odstupnom. Prosím poradiť, ako má syn postupovať, keď mu zamestnávateľ povie, že už nemusí prísť do práce.Má si to vyžiadať od zamestnávateľa písomne alebo ako postupovať, aby sa mu nestalo napr. že bude máť trebárs absenciu a potom zbytočné problémy -platenie odvodov atď. Ďakujem za odpoveď
Silvia S
04.08.08,04:37
Dobré ránko, ďakujem za všetky doterajšie odpovede, ale vŕta mi ešte jeden problém v hlave. Koľko môže študent vykonávajúci prácu na DoBPŠ odpracovať hodín v auguste, keď dohodu má "natiahnutú" do 31.12.2008 a už od septembra pracovať nebude. Je správna informácia, že môžme polovicu určeného času prepočítať do konca roka? ĎAKUJEM!
enigma
04.08.08,07:04
Dobry den p. Mihal, prosim mohli by ste poradit vo veci znizenia zdravotnych odvodov pre zdravotne postihnutu osobu? ma narok na znizenie odvodov aj zamestnanec ktoremu Urad prace urcil mieru funkcnej poruchy. zamestnanec, ale nebol Socialnou poistovnou uznany za osobu zdravotne postihnutu. velmi pekne dakujem.
astherixova
04.08.08,08:39
aj mna by táto téma veľmi zaujímala na stránke drak.porada sa všade píše, že ak je držiteľomZŤP preukazu a UPSVaR mu uznal mieru funkcnej poruchy viac ako 50% tak ma polovicné odvody on aj zamestnavateľ. Pozerala som zákon ale nikde som to nenasla mozete napisať § podľa ktorého sú odvody polovicné teda presnejsie definovanie osov zdravotne postihnutých pre zákon o zdravotnom poistení. Dakujem.
Tánička
04.08.08,09:03
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť?
Zamestnankyni bol priznaný dôchodok od 10.05.2008 a potrebola by som vyrátať VZ za máj. HM mala 84.322. Potrebujem vedieť, aký bol max.VZ v máji - 56283 alebo 75044, a ďalej ako sa ráta VZ, aby som jej mohla vrátiť odovdy za IP a PvN. Rátajú sa kalendárne dni alebo pracovné?
napr. ak rátam kalendárne dni 75044 : 31 x 22 alebo ak rátam pracovné dni 75044 : 22 x 15?
Ďakujem
Jozef Mihál
04.08.08,09:18
Dobré ránko, ďakujem za všetky doterajšie odpovede, ale vŕta mi ešte jeden problém v hlave. Koľko môže študent vykonávajúci prácu na DoBPŠ odpracovať hodín v auguste, keď dohodu má "natiahnutú" do 31.12.2008 a už od septembra pracovať nebude. Je správna informácia, že môžme polovicu určeného času prepočítať do konca roka? ĎAKUJEM!
Polovica pracovného času sa počíta v priemere za celé trvanie dohody, najdlhšie však za 12 mesiacov. Viď § 227 ods. 3 Zákonníka práce. Čiže v danom prípade je možné použiť obvyklý trik a dohodu natiahnuť do konca roka atď.
veronikasad
04.08.08,09:19
pre táničku

tabulku VZ platných do 30.6.08 nájdeš tu :
http://www.porada.sk/411434-post3.html
Jozef Mihál
04.08.08,09:22
Ad enigma +


aj mna by táto téma veľmi zaujímala na stránke drak.porada sa všade píše, že ak je držiteľomZŤP preukazu a UPSVaR mu uznal mieru funkcnej poruchy viac ako 50% tak ma polovicné odvody on aj zamestnavateľ. Pozerala som zákon ale nikde som to nenasla mozete napisať § podľa ktorého sú odvody polovicné teda presnejsie definovanie osov zdravotne postihnutých pre zákon o zdravotnom poistení. Dakujem.

Čítajte tu:

http://www.porada.sk/t34144-zakon-o-zdravotnom-poisteni-12-sadzby-poistneho.html

Od 1.5.2008 došlo k zmene, čítajte tu:

http://www.porada.sk/t86073-tabulka-odvodov-od-1-7-2008-do-31-12-2008-a.html
Tánička
04.08.08,09:36
pre táničku

tabulku VZ platných do 30.6.08 nájdeš tu :
http://www.porada.sk/411434-post3.html

Veronikasad, chvíľu som sa mrvila na porade a našla som aj takúto tabuľku. Takže čo teda platí? Aký max VZ na IP a PvN? Ale ešte by som potrebovala vedieť, ako vyrátam alikvotny VZ? Na pracovné dni alebo kalendárne dni. :confused:
Tabuľka odvodov od 1.1.2008

Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
17-11-07


Súhrn sadzieb, výnimiek, minimálnych a maximálnych vymeriavacích základov pre výpočet poistného na sociálne a zdravotné poistenie pre obdobie od 1.1.2008 do 30.6.2008.

Údaje v tabuľke platia v období od 1.1.2008 do 30.6.2008.

PoistenieZamestnanecZamestnávateľ SZČODobrovoľne poistená osoba* VZ_min.VZ_max.
Nemocenské 1,4%1,4%4,4%4,4%810028142
Starobné4%14%18%18%810075044
Invalidné3%3%6%6%810075044
Úrazovéneplatí0,8%neplatíneplatí8100neobm.
Garančnéneplatí0,25%neplatíneplatí810028142
Nezamestnanosť1%1%neplatí2%810075044
Rezervný fondneplatí4,75%4,75%4,75%810075044
Zdravotné4%10%14%14%810056283
Zdravotné ZPS2%5%7%7%405056283


Jozef Mihál
04.08.08,09:44
Ajobsova tabuľka http://www.porada.sk/411434-post3.html platí pre obdobie od 1.7.2007 do 31.12.2007.

Moja tabuľka, ktorú citujete, platí pre obdobie od 1.1.2008 do 30.6.2008.

Alikvótny VZ na SP sa prepočítava v prípade potreby cez kalendárne dni, na ZP cez pracovné dni pri zamestnancoch a na kalendárne dni pri SZČO a samoplatiteľoch. Mimochodom, je to uvedené priamo pod tabuľkou tu: http://www.porada.sk/t65235-tabulka-odvodov-od-1-1-2008-a.html
Tánička
04.08.08,09:47
Ajobsova tabuľka http://www.porada.sk/411434-post3.html platí pre obdobie od 1.7.2007 do 31.12.2007.

Moja tabuľka, ktorú citujete, platí pre obdobie od 1.1.2008 do 30.6.2008.

Alikvótny VZ na SP sa prepočítava v prípade potreby cez kalendárne dni, na ZP cez pracovné dni pri zamestnancoch a na kalendárne dni pri SZČO a samoplatiteľoch. Mimochodom, je to uvedené priamo pod tabuľkou tu: http://www.porada.sk/t65235-tabulka-odvodov-od-1-1-2008-a.html


Ďakujem pán Mihál :)
Silvia S
04.08.08,13:03
Polovica pracovného času sa počíta v priemere za celé trvanie dohody, najdlhšie však za 12 mesiacov. Viď § 227 ods. 3 Zákonníka práce. Čiže v danom prípade je možné použiť obvyklý trik a dohodu natiahnuť do konca roka atď.
ČO INÉ AKO : VĎAKA!!!
Jozef Mihál
04.08.08,13:24
Príďte na seminár do Tatier, dozviete sa všetky triky, ktoré môžete použiť...
pazo
04.08.08,13:53
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadne nekonečnej kontroly z inšpektorátu práce. Konkrétne fundovanú odpoveď na §99 Zákonníka práce. tj. evidencia prac. času. Sme výrobná prevádzka, kde vedúci smeny vždy zapísal každému začiatok a koniec smeny, napr. 6-16 a pod to 10h ako dlžka smeny. To sa inšpekcii nepáčilo, že tam musí byť čas príchodu a odchodu, tak sme kúpili knihu príchodov a odchodov, kde sa každý zapíše, kedy presne príde, kedy presne odíde, ja to po mesiaci spočítam, vyznačím z toho nočnú prácu, napr. 29.5. xxx príchod 17,39, odchod 6,31h, odprac.12h, z toho nočná práca 8h. Asi po mesiaci mi prišlo rozhodnutie na pokutu 10 tis Sk!!!, že nesplňa §99 ZP!!, zabila by som ich, mám kopu inej roboty a toto je podľa mňa totálne buzerácia odbavujúcich sa úradníkov? Čo mám robiť? Naťahujem sa s nimi od marca, keby som sa na to vykašlala, mohla som mať kopu voľného času, oni proste tú pokutu musia mať a hotovo? Neviem, kam zaradiť tento príspevok, možno je mimo témy, tak sa ospravedlňujem. Ďakujem.
kattka.c
05.08.08,07:21
Dobry den,

chcela by som sa opytat na matersku. Zivnostnicka si povinne plati z minima uz niekolko rokov odvody do SP. Od aprila si zacala platit dobrovolne poistenie z VZ 20042 (rozdiel do maxima). V Juni otehotnela. Chcem sa opytat ci ma odvody dobre nastavene na to aby dostala max. matersku. Viem ze sa menili max. vymeriavacie zaklady a teda predpokladam ze by si mala zvysit to dobrovolne poistenie. prehliadli sme este nieco? Dakujem.
michelle84
05.08.08,12:01
Akou formou môžem zamestnancovi vyplatiť odmenu, ale tak, aby to nepodliehalo odvodom a dani z príjmov?
Jozef Mihál
05.08.08,19:03
Aby šlo o príjem oslobodený od dane a súčasne taký, aby sa z neho neplatili ani odvody, tak jediná možnosť je použitie sociálneho fondu a to takto:

http://www.porada.sk/t37259-socialny-fond-cerpanie-tak-aby-neslo-o-zdanitelny-prijem-zamestnanca.html
Jozef Mihál
05.08.08,19:09
Dobry den,

chcela by som sa opytat na matersku. Zivnostnicka si povinne plati z minima uz niekolko rokov odvody do SP. Od aprila si zacala platit dobrovolne poistenie z VZ 20042 (rozdiel do maxima). V Juni otehotnela. Chcem sa opytat ci ma odvody dobre nastavene na to aby dostala max. matersku. Viem ze sa menili max. vymeriavacie zaklady a teda predpokladam ze by si mala zvysit to dobrovolne poistenie. prehliadli sme este nieco? Dakujem.
Jednoduchá rada je, zvyšiť si od 1.7.2008 (ak ste to nestihli, tak potom najbližšia možnosť k dnešnému dňu je od 1.9.2008) vymeriavací základ na DNP podľa nového maxima, čiže na rozdiel súm 30219 Sk a VZ SZČO.

Na materskú pôjde cca február 2009, čiže rozhodujúce obdobie bude pre DNP i pre SZČO rok 2008.

Ak by ešte stihlo odhlásenie a prihlásenie na DNP tak, aby nové prihlásenie bolo 26 týždňov pred nástupom na materskú, tak by bola materská ešte o pár korún vyššia, lebo rozhodujúce obdobie pre DNP by bolo obdobie od nového prihlásenia sa do konca roka 2008 a tam by mala vyšší VZ.

To však neodporúčam z dôvodu prípadného odchodu na PN (RT) ešte pred nástupom na materskú - aby pri RT mala nemocenské aj z DNP a tým pádom vysoké.
pazo
06.08.08,05:27
Dobrý deň,
nikto mi nevie p o r a d i ť s tým i n š p e k t o r á t o m p r á c e - príspevok 2715?????
pešková
06.08.08,12:44
Dobrý deň,
nevie mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania? Ide o poistenie konateľa s.r.o. Poistníkom je teda fyz.osoba (konateľ), zamestnávateľ je s.r.o.ktorý preplatí toto poistenie.
apsgroup
07.08.08,04:33
SZCO má platit preddavky na zdravotne, ktore mu vysli v rocnom zuctovani. Momentalne je na PN.
Plati v tomto obdobi preddavky?
Neviem, ako je to sucasne, mám dojem, ze sa to nejako menilo.
Vrelá vdaka.
ELAST
07.08.08,07:35
Dobrý deň prajem,

neviete mi, prosím Vás, poradiť, či mám správnu minimálnu výšku odvodov do SP v sume 2 200,- Sk od 1.7.2008 pre SZČO, ktorej bol koncom roku 2007 priznaný predčasný starobný dôchodok?

Vypočítané to bolo následovne:

Min. odvody 2 686 Sk mínus 486 Sk (invalidné) = 2 200,- Sk.

Ďakujem pekne za pomoc.
zhv
07.08.08,08:11
Dobrý deň,som SZČO popri zamestnaní. Od 01.07.2008 som povinne nemocensky a dôchodkovo poistená ako SZČO. V zamestnaní som sporitelom starobného dôch.sporenia - druhý pilier. Bude sa mi to vzťahovať aj na SZCO,alebo mám uzavrieť zmluvu?
katjab
08.08.08,08:46
Zamestnankyňa učiteľka v škôlke od 9.07.2007 bola na PN. V júli tohto roku zomrela.
Ročne mala 40 dní dovolenky.
Teraz pri poslednej výplate kolko dní nevyčerpanej dovolenky jej mám preplácať, za roky 2007 a 2008.
Tuším za rok 2008 jej nepatrí dovolenka, lebo celé obdobie bola na PN, a niečo sa kráti za ten rok 2007.
Pomôžete mi?
Lackor
08.08.08,13:14
Dobry den, pravdupovediac, toto je tema kvoli ktorej som si predplatil draka a preto by ma zaujimalo optimalne riesenie mojej situacie ktora je nasledovna:

Manzelka bola zamestana od 12.3.2007 do 31.3.2007, kedy odisla na matersku. Zaroven bola dobrovolne nemocensky poistena zhruba do konca novembra 2007. Momentalne je na rodicovskej dovolenke avsak opat cakame prirastok do rodiny s termino porodu april 2009.

Velmi by ma zaujimalo ako postupovat ak chceme ziskat maximalne materske.

Mame nasledovne moznosti:

1. Dobrovolne sa poistit (kedy? z akeho zakladu? Zmena vymeriavacieho zakladu v priebehu poistenia sa povazuje/nepovazuje za vznik/zanik poistenia?)

2. Bola zamestnana od 12.3.2007 do 31.3.2007 v rodinnej SRO za 30000 hrubeho. Kedykolvek ma moznost ukoncit rodicovsku dovolenku, zamestnat sa v tejto SRO a opatovne odist na matersku.

Prosim co doporucujete?

Dakujem

Riso
Jozef Mihál
08.08.08,16:41
Lackor - odpoveď je tu:

http://www.porada.sk/t34496-materske-ako-si-ho-vylepsit.html

(na konci témy).
Jozef Mihál
08.08.08,16:50
Zamestnankyňa učiteľka v škôlke od 9.07.2007 bola na PN. V júli tohto roku zomrela.
Ročne mala 40 dní dovolenky.
Teraz pri poslednej výplate kolko dní nevyčerpanej dovolenky jej mám preplácať, za roky 2007 a 2008.
Tuším za rok 2008 jej nepatrí dovolenka, lebo celé obdobie bola na PN, a niečo sa kráti za ten rok 2007.
Pomôžete mi?

http://www.porada.sk/t58772-dovolenka.html

Pri posudzovaní nároku na dovolenku sa doba PN neposudzuje ako výkon práce.

Za rok 2008 nárok na dovolenku nemá.

Za rok 2007 má nárok na dovolenku podľa § 101 Zákonníka práce, lebo odpracovala aspoň 60 dní.

Podľa § 109 sa dovolenka za rok 2007 kráti, a to:

za prvých 100 neodpracovaných dní o jednu dvanástinu,
za každých ďalších 21 dní o jednu dvanástinu.Zostávajúci výpočet dúfam zvládnete.
Jozef Mihál
08.08.08,16:54
Dobrý deň,som SZČO popri zamestnaní. Od 01.07.2008 som povinne nemocensky a dôchodkovo poistená ako SZČO. V zamestnaní som sporitelom starobného dôch.sporenia - druhý pilier. Bude sa mi to vzťahovať aj na SZCO,alebo mám uzavrieť zmluvu?
Ak ste sporiteľom, tak ním ste bez ohľadu na to, či ste dôchodkovo poistená ako zamestnanec, ako SZČO alebo dobrovoľne dôchodkovo poistená.

Čiže - z Vašich odvodov, ktoré od 1.7.2008 platíte ako SZČO do Sociálnej poisťovne automaticky pôjde 9% na Váš dôchodkový účet v druhom pilieri. Žiadnu ďalšiu zmluvu teda uzatvárať nebudete.
Jozef Mihál
08.08.08,16:58
Dobrý deň prajem,

neviete mi, prosím Vás, poradiť, či mám správnu minimálnu výšku odvodov do SP v sume 2 200,- Sk od 1.7.2008 pre SZČO, ktorej bol koncom roku 2007 priznaný predčasný starobný dôchodok?

Vypočítané to bolo následovne:

Min. odvody 2 686 Sk mínus 486 Sk (invalidné) = 2 200,- Sk.

Ďakujem pekne za pomoc.

Dôchodca (poberateľ predčasného starobného dôchodku alebo starobného dôchodku), povinne poistený ako SZČO, platí do Sociálnej poisťovne:

nemocenské poistenie 4,4%
starobné poistenie 18%
rezervný fond 4,75%Neplatí invalidné poistenie.

Pri vymeriavacom základe 8100 Sk to znamená:

nemocenské poistenie 357 Sk
starobné poistenie 1458 Sk
rezervný fond 385 SkSpolu 2200 Sk.

http://www.porada.sk/t86073-tabulka-odvodov-od-1-7-2008-do-31-12-2008-a.html
katjab
12.08.08,07:50
Zamestnanec vo výpovednej dobe ako môže získať najvyššie nemocenské, pri mzde 18.000,-Sk mesačne.
Má možnosť sa zamestnať u druhého zamestnávateľa.
Jozef Mihál
12.08.08,08:51
Zamestná sa aj u druhého zamestnávateľa s VZ cca 12000 Sk mesačne a ide na PN s tým, že si nárok na nemocenské uplatní u oboch zamestnávateľov.

Pri uplatnení nároku na nemocenské z nem. poistenia zamestnanca nie je podmienka existencie nem. poistenia najmenej 270 dní, čiže ako zamestnanec získa nemocenské od prvého dňa existencie pracovného pomeru.
janaGT
12.08.08,11:03
čo hrozí poistencovi v prípade, ak dostal poukaz na liečenie ( po srdcovom infarkte ) resp. kúpele mu už aj poslali presný termín nástupu a on nechce ísť?
pazo
13.08.08,07:37
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadne nekonečnej kontroly z inšpektorátu práce. Konkrétne fundovanú odpoveď na §99 Zákonníka práce. tj. evidencia prac. času. Sme výrobná prevádzka, kde vedúci smeny vždy zapísal každému začiatok a koniec smeny, napr. 6-16 a pod to 10h ako dlžka smeny. To sa inšpekcii nepáčilo, že tam musí byť čas príchodu a odchodu, tak sme kúpili knihu príchodov a odchodov, kde sa každý zapíše, kedy presne príde, kedy presne odíde, ja to po mesiaci spočítam, vyznačím z toho nočnú prácu, napr. 29.5. xxx príchod 17,39, odchod 6,31h, odprac.12h, z toho nočná práca 8h. Asi po mesiaci mi prišlo rozhodnutie na pokutu 10 tis Sk!!!, že nesplňa §99 ZP!!, zabila by som ich, mám kopu inej roboty a toto je podľa mňa totálne buzerácia odbavujúcich sa úradníkov? Čo mám robiť? Naťahujem sa s nimi od marca, keby som sa na to vykašlala, mohla som mať kopu voľného času, oni proste tú pokutu musia mať a hotovo? Neviem, kam zaradiť tento príspevok, možno je mimo témy, tak sa ospravedlňujem. Ďakujem.
Silvia S
13.08.08,09:04
Dobrý deň, potrebovala by som si overiť informáciu pracovníčky SP. Zamestnanec v PP od 01.04.08 do 30.06.08. PN v ochrannej dobe od 01.07.08. Rozhodným obdobím je podľa nej 01.04. do 31.05 a nie do 30.06. Keď som sa jej spýtala na vysvetlenie, vyjadrila sa, že je to tak a nevedela vlastne prečo. Je to správne? Žiada odo mňa vystaviť potvrdenie podľa jej pokynov. ĎAKUJEM!
Jozef Mihál
13.08.08,09:45
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadne nekonečnej kontroly z inšpektorátu práce. Konkrétne fundovanú odpoveď na §99 Zákonníka práce. tj. evidencia prac. času. Sme výrobná prevádzka, kde vedúci smeny vždy zapísal každému začiatok a koniec smeny, napr. 6-16 a pod to 10h ako dlžka smeny. To sa inšpekcii nepáčilo, že tam musí byť čas príchodu a odchodu, tak sme kúpili knihu príchodov a odchodov, kde sa každý zapíše, kedy presne príde, kedy presne odíde, ja to po mesiaci spočítam, vyznačím z toho nočnú prácu, napr. 29.5. xxx príchod 17,39, odchod 6,31h, odprac.12h, z toho nočná práca 8h. Asi po mesiaci mi prišlo rozhodnutie na pokutu 10 tis Sk!!!, že nesplňa §99 ZP!!, zabila by som ich, mám kopu inej roboty a toto je podľa mňa totálne buzerácia odbavujúcich sa úradníkov? Čo mám robiť? Naťahujem sa s nimi od marca, keby som sa na to vykašlala, mohla som mať kopu voľného času, oni proste tú pokutu musia mať a hotovo? Neviem, kam zaradiť tento príspevok, možno je mimo témy, tak sa ospravedlňujem. Ďakujem.
Pre ostatných zacitujem zo Zákonníka práce:

"§ 99 Evidencia

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť."

Ak máte knihu príchodov a odchodov, kde si zamestnanec zaznačí začiatok a koniec výkonu práce - odporúčam súčasne podpisom vedúceho zamestnanca v knihe potvrdzovať takto zaznamenané údaje - tak je všetko v súlade s § 99. Nerozumiem prečo by Vám mal za toto inšpektorát práce udeliť pokutu.
Jozef Mihál
13.08.08,09:49
Dobrý deň, potrebovala by som si overiť informáciu pracovníčky SP. Zamestnanec v PP od 01.04.08 do 30.06.08. PN v ochrannej dobe od 01.07.08. Rozhodným obdobím je podľa nej 01.04. do 31.05 a nie do 30.06. Keď som sa jej spýtala na vysvetlenie, vyjadrila sa, že je to tak a nevedela vlastne prečo. Je to správne? Žiada odo mňa vystaviť potvrdenie podľa jej pokynov. ĎAKUJEM!
Súhlasím s pracovníčkou SP.

Ak PN vznikne v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie (RO) pre výpočet denného vymeriavacieho základu sa zisťuje k poslednému dňu trvania nemocenského poistenia, v danom prípade teda k 30.6.2008. Čiže RO sa stanoví akokeby PN vznikla 30.6.2008.

Nájdete to v § 54 ods. 3 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

K 30.6.2008 je rozhodné obdobie dané ako 1.4.2008 až 31.5.2008 - postupuje sa podľa § 54 ods. 2 písm. b) zákona.
Silvia S
13.08.08,10:52
Súhlasím s pracovníčkou SP.

Ak PN vznikne v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie (RO) pre výpočet denného vymeriavacieho základu sa zisťuje k poslednému dňu trvania nemocenského poistenia, v danom prípade teda k 30.6.2008. Čiže RO sa stanoví akokeby PN vznikla 30.6.2008.

Nájdete to v § 54 ods. 3 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

K 30.6.2008 je rozhodné obdobie dané ako 1.4.2008 až 31.5.2008 - postupuje sa podľa § 54 ods. 2 písm. b) zákona.
Ďakujem, zasa som o niečo vďaka Vám múdrejšia. Prajem pekný zvyšok dňa.
Silvia S
13.08.08,11:01
Príďte na seminár do Tatier, dozviete sa všetky triky, ktoré môžete použiť...
Určite by som rada prišla (ak mi to schváli finančák). Je to ešte aktuálne?
Jozef Mihál
13.08.08,11:12
V danom momente je vypredané. Nejaké miesta však určite zvýšia po prerozdelení prípadných nevyčerpaných kvót pridelených partnerským agentúram, sledujte tému http://www.porada.sk/t84645-seminar-mzdy-2008-a.html - tam oznámim prípadné uvoľnenie kapacity.
katjab
13.08.08,11:28
Komentár od katjab Včera 10:50 AM #2731
Zamestnanec vo výpovednej dobe ako môže získať najvyššie nemocenské, pri mzde 18.000,-Sk mesačne.
Má možnosť sa zamestnať u druhého zamestnávateľa.
Upraviť Citovať Reagovať

Riešenie od Jozef Mihál Včera 11:51 AM #2732
Zamestná sa aj u druhého zamestnávateľa s VZ cca 12000 Sk mesačne a ide na PN s tým, že si nárok na nemocenské uplatní u oboch zamestnávateľov.

Pri uplatnení nároku na nemocenské z nem. poistenia zamestnanca nie je podmienka existencie nem. poistenia najmenej 270 dní, čiže ako zamestnanec získa nemocenské od prvého dňa existencie pracovného pomeru.

Zamestnaný od 11.8.2008 u ďalšieho zamestnávateľa a je na PN od 12.8.2008 u obidvoch zamestnávateľov.
K 13.8.2008 s 1. zametnávateľom skončený pracovný pomer dohodou.
Ako platí 1.zamestnávateľ v takomto prípade nemocenské?
Za 12. a 13. náhradu dočasnej pracovnej neschopnosti a od 14. platí nemocenské SP?
2. zamestnávateľ 1.-10 dní platí nahradu a od 11. dňa SP?
janaGT
14.08.08,05:09
čo hrozí poistencovi v prípade, ak dostal poukaz na liečenie ( po srdcovom infarkte ) resp. kúpele mu už aj poslali presný termín nástupu a on nechce ísť?

posúvam ...
Janiela
14.08.08,09:07
Dobrý deň, prosím vás máme zamestnanca na PN na základe ostatného úrazu. Išlo o dosť vážnu nehodu, no dotyčný odmieta doložiť záznam o úraze. Sociálna poisťovňa v takomto prípade odmietne uhradiť nemocenské dávky. Postupujem správne, ak ani ja zamestnancovi neuhradím prvých 10 dní, z dôvodu nedoloženia záznamu o úraze? Ďakujem.

Dobrý deň, prosím vás, ja sa vrátim k svojej otázke. Poisťovňa uhradila PN zamestnancovi, neskôr doložil potvrdenie o úraze, ktorý zavinila iná osoba. Poisťovňa bude žiadať náhradu od dotyčnej osoby. Pravdepodobne takúto úhradu od osoby, kt zranenie zavinila, by sme mali žiadať aj my, nakoľko sme zamestnancovi dávku NP vyplatili? Ďakujem pekne za odpoveď.
katjab
14.08.08,10:33
Zamestnanec zamestnaný na PP je na PN od 12.08.2008, pritom má skončený PP dohodou od 13.8.2008.

U ďalšieho zamestnávateľa je prijatý na PP od 11.8.2008, PN od 12.8.2008.

Otázka znie?
1. zamestnávateľ zaplatí náhradu pri PN za 2 dní, ďalšie dni platí SP?
2.zamestnávateľ zaplatí náhradu od 12.8.2008 1.-10 dní a ostatné dni SP?
enigma
14.08.08,15:01
Dobry vecer p. Mihal, prosim mohli by ste mi pomoct s dualnym zobrazovanim? Musime zamestnancom s nastupom od 1.9.2008 uvadzat na pracovnej zmluve mzdu aj v EURO? v pripade, ze musime zobrazovat mzdu dualne riadit sa mame podla dna nastupu alebo podla dna podpisania zmluvy. priklad: zamestnanec nastupuje 1.9.2008 ale zmluvu podpisal 1.8.2008, mame dualne zobrazit mzdu? velmi pekne dakujem.
Jozef Mihál
14.08.08,20:48
Nie, v období duálneho zobrazovania (od 24.8.2008 do 1.1.2010) sa nemusí duálne zobrazovať mzda na pracovnej zmluve.

Generálny zákon (659/2007), § 18 ods. 6:

"(6) Ak predmetom duálneho zobrazovania sú peňažné sumy uvedené na faktúrach, v zmluvách, na platobných alebo výplatných dokladoch, na dokladoch vyhotovených elektronickou registračnou pokladnicou, pokladničných potvrdenkách, na ďalších dokladoch o zaplatení alebo na iných účtovných dokladoch, duálnemu zobrazovaniu na takýchto dokladoch podliehajú len celkové konečné sumy cien, platieb alebo iných hodnôt, ktoré majú byť skutočne uhradené alebo vyúčtované, najmä konečné sumy mzdy alebo platu vyplácané zamestnancovi alebo poukazované na ním určený bankový účet a konečné ceny výrobkov, tovarov, služieb alebo prác, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak."

Osobitný predpis - vyhláška MPSVaR SR č. 251/2008 Z.z. to inak nestanovuje, preto duálnemu zobrazovaniu podlieha len konečná suma vyplácaná zamestnancovi, uvedená na výplatnej páske, ktorú dostane v období duálneho zobrazovania.
zlolen
18.08.08,10:39
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, ZC skončila dcéra VŠ št. skúškou v sept. 2005,
daňový bónus sme vyplatili 1-9 2005, prosím o radu, je možné nejako tento preplatok opraviť aj spätne,dočítali sme sa, že nárok je len po dobu šk. roka , najpozdejšie za 06 2005. ZC už študujúce deti nemá, že by sme to opravili tým spôsobom.
Ďakujem
matuma
18.08.08,12:24
Zamestnanec zamestnaný na PP je na PN od 12.08.2008, pritom má skončený PP dohodou od 13.8.2008.

U ďalšieho zamestnávateľa je prijatý na PP od 11.8.2008, PN od 12.8.2008.

Otázka znie?
1. zamestnávateľ zaplatí náhradu pri PN za 2 dní, ďalšie dni platí SP?
2.zamestnávateľ zaplatí náhradu od 12.8.2008 1.-10 dní a ostatné dni SP?

Mám podobný problém PN od 11.8.2008 a PP skončený dohodou 12.8.2008. Vyplatiť náhradu PN za 10 dní?
TomosP
18.08.08,12:40
Dotazy k přechodu na Euro :

Pro období 2008-12 platí : výpočet mezd ještě v SKK, platby už v EUR (předpokládejme že všechno bude placeno až po 1.1.2009))

1./ Výplata za období 2008-12 bude vyplácena v 2009-01.
Jak bude zaokrouhlena duálně zobrazovaná výplata v EUR na výplatním lístku za období 2008-12 :
- matematicky podle § 3 ods. 1 vyhlášky MPSVaR 251/2008 Z.z. ?
- nebo nahoru podle § 4 této vyhlášky?

Zde je asi nejasno, neboť sama hodnota výplaty v EUR (pro zasílání na účet) se podle § 4 vyhlášky zaokrouhluje nahoru, ale pro duální zobrazování na VL má být tatáž výplata podle § 3 ods. 1 vyhlášky zaokrouhlena matematicky.


2./ Celkové částky odvodů za firmu - platby do SocPoist a do ZP - za období 2008-12, vyplácené po dni zavedení EURa, mají být pro přepočtu na EURa zaokrouhleny na eurocenty dolů.

Nikde jsem však nenašel, jak po přepočtu zaokrouhlovat celkovou sumu platby daně a záloh na daň za období 2008-12.

Poradíte?

Díky.
hcm
19.08.08,12:55
Citala som vas podnetny clanok Prechod na € (euro) - sociálne poistenie.
Poprosim vas vedeli by ste mi poradit ako sa zaokruhluju jednotlive sumy socialneho poistenia za jednotlivych zamestnancov v pripade spatnej opravy vyplaty za 12/2008 v januari 2009 ?
Rozdiel povodnej a znovu prepocitanej sumy jednotliveho poistneho v SKK sa prepocita konverznym kurzom a zaokruhli na Eurocent nahor v pripade ak rozdiel je preplatok
a v pripade ak je rozdiel nedoplatok po prepocte konverznym kurzom sa rozdiel poistneho zaokruhli nadol ?
- - -
V clanku Prechod na € (euro) - sociálne poistenie je pravdepodobne preklep.
Jednotlivé sumy sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor (§ 129 ods. 2 zákona č.174/2008 Z.z.).
HCM
Jozef Mihál
21.08.08,16:30
AD:

... vedeli by ste mi poradit ako sa zaokruhluju jednotlive sumy socialneho poistenia za jednotlivych zamestnancov v pripade spatnej opravy vyplaty za 12/2008 v januari 2009 ?

Rozdiel povodnej a znovu prepocitanej sumy jednotliveho poistneho v SKK sa prepocita konverznym kurzom a zaokruhli na Eurocent nahor v pripade ak rozdiel je preplatok a v pripade ak je rozdiel nedoplatok po prepocte konverznym kurzom sa rozdiel poistneho zaokruhli nadol ?

Odpoveď:

Správne sumy za jednotlivých zamestnancov za december 2008 vypočítate v Sk, zaokrúhľujete podľa zákona platného do 31.12.2008, teda jednotlivé sumy poistného na celé Sk nahor.

Pri úhrade - ak takto vznikne nedoplatok voči pôvodne vyčíslenému poistnému - nedoplatok vypočítate v Sk, čiže porovnáte pôvodné poistné v Sk so správnym poistným v Sk - nedoplatok prevediete na € a zaokrúhlite na eurocent nadol.

Ak vznikne preplatok, prepočíta sa na € a zaokrúhli na eurocent nahor.

Čiže tak ako si sama odpovedáte v otázke.


AD:

V clanku Prechod na € (euro) - sociálne poistenie je pravdepodobne preklep. Jednotlivé sumy sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor (§ 129 ods. 2 zákona č.174/2008 Z.z.).

Odpoveď:

V tomto momente je to v citovanom článku uvedené správne, zrejme ste čítali rozpracovanú verziu článku, kým to nebolo "upratané".

http://www.porada.sk/t88368-prechod-na-euro-socialne-poistenie.html

Čiže zopakujme si, že podľa Generálneho zákona, článok XVII., ktorým sa novelizuje od 1.1.2009 zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení - je dôležitý bod.č.4:


4. V § 129 ods. 2 sa slová „celé slovenské koruny nahor“
nahrádzajú slovami „10 eurocentov nadol“.
Jozef Mihál
21.08.08,16:37
AD Dotazy k přechodu na Euro :

Pro období 2008-12 platí : výpočet mezd ještě v SKK, platby už v EUR (předpokládejme že všechno bude placeno až po 1.1.2009))

1./ Výplata za období 2008-12 bude vyplácena v 2009-01.
Jak bude zaokrouhlena duálně zobrazovaná výplata v EUR na výplatním lístku za období 2008-12 :
- matematicky podle § 3 ods. 1 vyhlášky MPSVaR 251/2008 Z.z. ?
- nebo nahoru podle § 4 této vyhlášky?

Odpoveď:

Nahor, podľa § 4 vyhlášky.

Zde je asi nejasno, neboť sama hodnota výplaty v EUR (pro zasílání na účet) se podle § 4 vyhlášky zaokrouhluje nahoru, ale pro duální zobrazování na VL má být tatáž výplata podle § 3 ods. 1 vyhlášky zaokrouhlena matematicky.

Odporúčam na výplatnej páske zobraziť sumu v € tak, ako bude vyplatená, teda zaokrúhliť na eurocent nahor.

2./ Celkové částky odvodů za firmu - platby do SocPoist a do ZP - za období 2008-12, vyplácené po dni zavedení EURa, mají být pro přepočtu na EURa zaokrouhleny na eurocenty dolů.

Nikde jsem však nenašel, jak po přepočtu zaokrouhlovat celkovou sumu platby daně a záloh na daň za období 2008-12.

Napríklad celková suma poistného v Sk, ktorá vyjde na mesačnom výkaze poistného do Sociálnej poisťovne za december 2008, sa prepočíta na € a výsledok sa zaokrúhli na eurocent nadol.

Neviem, čo myslíte touto otázkou.
Jozef Mihál
21.08.08,16:44
Zamestnanec zamestnaný na PP je na PN od 12.08.2008, pritom má skončený PP dohodou od 13.8.2008.

U ďalšieho zamestnávateľa je prijatý na PP od 11.8.2008, PN od 12.8.2008.

Otázka znie?
1. zamestnávateľ zaplatí náhradu pri PN za 2 dní, ďalšie dni platí SP?
2.zamestnávateľ zaplatí náhradu od 12.8.2008 1.-10 dní a ostatné dni SP?

Prvý zamestnávateľ vyplatí náhradu pri PN za dni 12.8. a 13.8.

Od 14.8. vypláca Sociálna poisťovňa nemocenské až do skončenia PN, prípadne do skončenia podporného obdobia.

Druhý zamestnávateľ vyplatí za prvých 10 dní náhradu pri PN. Od 11.-teho dňa vypláca Sociálna poisťovňa nemocenské až do skončenia PN, prípadne do skončenia podporného obdobia.

Čiže tak, ako si sama odpovedáte v otázke.

Pripomínam, že pri existencií viacerých nemocenských poistení sa nárok na nemocenské posudzuje osobitne za jednotlivé poistenia, preto vyššie uvedený postup.
Jozef Mihál
21.08.08,16:45
Mám podobný problém PN od 11.8.2008 a PP skončený dohodou 12.8.2008. Vyplatiť náhradu PN za 10 dní?

Takže ešte raz - náhradu pri PN vyplatí zamestávateľ len za dni 11.8. a 12.8., od 13.8. dostáva bývalý zamestnanec nemocenské od SP.
TomosP
22.08.08,05:58
AD Dotazy k přechodu na Euro :

Pro období 2008-12 platí : výpočet mezd ještě v SKK, platby (výplaty, pojištění, daně) budou už v EUR (předpokládejme že všechno bude placeno až po 1.1.2009)

Celkové částky odvodů za firmu - platby do SocPoist a do ZP - za období 2008-12, vyplácené po dni zavedení EURa, budou pro přepočtu na EURa zaokrouhleny na eurocenty dolů.

Jakým způsobem se postupuje (jak zaokrouhlit) u odvodů daně a záloh na daň za období 2008-12 hrazených na účet DR v EUR (po 1.1.2009)?
Jozef Mihál
22.08.08,06:05
Suma odvádzanej dane alebo suma odvádzaného poistného, odvádzaného po 1.1.2009 za obdobie 12/2008 sa vypočítava v Sk, výsledok sa prepočíta na € a zaokrúhli na eurocent nadol.

Na € sa prepočítava a na eurocent nadol sa zaokrúhľuje výsledná odvádzaná suma.

Napr. firma má 3 zamestnancov, preddavky dane za december 2008 budú 1000 Sk + 1500 Sk + 1600 Sk = 4100 Sk, prepočet na € kurzom 30,126 ... výsledok 136,095 € ... zaokrúhli sa na 136,09 €.

Firma odvedie sumu 136,09 €.
TomosP
22.08.08,06:15
Suma odvádzanej dane alebo suma odvádzaného poistného, odvádzaného po 1.1.2009 za obdobie 12/2008 sa vypočítava v Sk, výsledok sa prepočíta na € a zaokrúhli na eurocent nadol.

Na € sa prepočítava a na eurocent nadol sa zaokrúhľuje výsledná odvádzaná suma.

Napr. firma má 3 zamestnancov, preddavky dane za december 2008 budú 1000 Sk + 1500 Sk + 1600 Sk = 4100 Sk, prepočet na € kurzom 30,126 ... výsledok 136,095 € ... zaokrúhli sa na 136,09 €.

Firma odvedie sumu 136,09 €.


Děkuji za rychlou odpověď - předpokládám, že to je podle § 2 Generálního zákona?
Jozef Mihál
22.08.08,07:23
§ 2 GZ,
§ 24 ods. 3 vyhlášky MPSVaR SR251/2008,
§ 10 ods. 1 vyhlášky MZ SR 247/2008.
TomosP
22.08.08,07:28
§ 2 GZ,
§ 24 ods. 3 vyhlášky MPSVaR SR251/2008,
§ 10 ods. 1 vyhlášky MZ SR 247/2008.

Díky - šlo mi hlavně o ty daně (pojistné jsem ve vyhláškách našel)... DRAK je skvělý... :)
zhv
25.08.08,08:42
Dobrý deň, je možné zamestnať bezpečnostného technika na dohodu o pracovnej činnosti. Sme ZŠ s právnou subjektivitou.
Ďakujem
airin.nice
26.08.08,07:26
dobry den pan Mihal, ma prosim Vas zamestnanec narok na poskytnutie volna s nahradou mzdy pri doprevadzani dietata v prvy skolsky den do skolskeho zariadenia?
dakujem, Katka.
hcm
26.08.08,11:49
Dakujem za vasu odpoved, ale nemal by mat prednost neskor vydany zakon ?

Generálny zákon 659/2007 Z. z v článoku XVII upravuje Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poisteni a definuje zaokrúhľovanie sociálneho poistenia nadol.

Zákon 174/2008 Z.z. ktory je úplným znením zákona č. 461/2003 a … a 659/2007 Z. z, definuje zaokrúhľovanie sociálneho poistenia nahor.

Dakujem
HCM
gitazv
26.08.08,18:18
Dobrý večer,
prosím Vás o odpoveď, či je možné skončiť pracovný pomer so zamestnakyňou k 31.08.2008. Menovaná si dala výpoveď a výpovedná doba jej končí dňa 31.08.2008, pričom menovaná je na PN od 25.06.2008 a PN bude pokračovať aj v mesiaci september
2008. Môžeme skončiť pracovný pomer k 31.08.2008
Ďakujem za odpoveď.
Gitazv
TomosP
27.08.08,08:13
Dobrý den,

je kromě příspěvků zaměstnavatele na DDS zaměstnance nějaký další typ nebo druh příjmu ze závislé činnosti, který je rozdílně započítáván do vym.základu SP a vyměřovacího základu ZP (tedy je vyměřovacím základem na SP a zároveň není vyměřovacím základem na ZP - a vice versa) ?
Jozef Mihál
01.09.08,12:45
Jozef Mihál
01.09.08,12:46
Dobrý večer,
prosím Vás o odpoveď, či je možné skončiť pracovný pomer so zamestnakyňou k 31.08.2008. Menovaná si dala výpoveď a výpovedná doba jej končí dňa 31.08.2008, pričom menovaná je na PN od 25.06.2008 a PN bude pokračovať aj v mesiaci september
2008. Môžeme skončiť pracovný pomer k 31.08.2008
Ďakujem za odpoveď.
Gitazv
Pri výpovedi zo strany zamestnanca môže pracovný pomer skončiť aj počas trvania PN zamestnanca.
Jozef Mihál
01.09.08,12:49
Dakujem za vasu odpoved, ale nemal by mat prednost neskor vydany zakon ?

Generálny zákon 659/2007 Z. z v článoku XVII upravuje Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poisteni a definuje zaokrúhľovanie sociálneho poistenia nadol.

Zákon 174/2008 Z.z. ktory je úplným znením zákona č. 461/2003 a … a 659/2007 Z. z, definuje zaokrúhľovanie sociálneho poistenia nahor.

Dakujem
HCM
V danom prípade je zákon č.174/2008 úplným znením zákona č. 461/2003 a Generálny zákon 659/2007 novelizuje zákon č.461/2003 s účinnosťou až od 1.1.2009, teda s účinnosťou po dni vydania zákona č.174/2008.

Ak sa nič nezmení znamená to, že od 1.1.2009 sa zaokrúhľuje v zákone o sociálnom poistení v súlade s novelizáciou danou Generálnym zákonom.
Jozef Mihál
01.09.08,13:00
dobry den pan Mihal, ma prosim Vas zamestnanec narok na poskytnutie volna s nahradou mzdy pri doprevadzani dietata v prvy skolsky den do skolskeho zariadenia?
dakujem, Katka.
http://www.porada.sk/t89326-sprevadzanie-prvacika-a-narok-na-poskytnutie-volna-s-nahradou-mzdy.html
Maryen
02.09.08,09:18
Potrebovala by som súrne zistiť, či dobre som vypočítala nárok na dovolenky u učiteľky. Má nárok za rok 45 dní. Pracovala u nás celý rok do 24.08.2008. Má nárok na pomernú časť čo je 26,5 dní? Je to správne? A dobre by bolo aj postup výpočtu. Alebo aspoň,či je to správne. Ďakujem pekne.
Jozef Mihál
02.09.08,09:32
http://www.porada.sk/t58772-dovolenka.html

Zamestnankyňa má nárok na pomernú časť dovolenky.

Pomerná časť dovolenky (§ 102) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

45/12 x 7 = 26,25 dňa. Či to zaokrúhlite na 26,5 dňa, to je vec vášho interného predpisu.
katjab
02.09.08,09:46
Môže zvýšiť materské zamestnankyňa, ktorá v pracovnom pomere zarába mesačne 18.000,-, ak sa zamestná tesne pred nástupom na materskú aj u 2. zamestnávateľa platom cca. 12.000,- Sk?
Jozef Mihál
02.09.08,09:54
Nie.
katjab
02.09.08,10:34
Prečo nie? Nebude sa jej zarátavať 2. zamestnanie?
Jozef Mihál
02.09.08,10:37
Pri tomto pláne bude mať dve paralelné nemocenské poistenia zamestnanca. Podľa výkladu SP sa v takom prípade osobitne pre každé nem. poistenie posudzuje, či nem. poistenie trvalo aspoň 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom. A túto podmienku to druhé zamestnanie nesplní, preto SP jej z druhého zamestnania materské vôbec neprizná.
caspero
02.09.08,12:18
Dobrý deň,
môžeme zamestnať študentku od 1.9.08 začína na strednej škole, 16-rokov bude mať v 2009 február, na DOBPŠ ako upratovačku. Spĺňa štatút študenta, keďže začína na strednej škole? ďakujem.
katjab
02.09.08,12:18
Ďakujem, chcela som pomôcť mojim známym. Škoda.
enigma
02.09.08,13:11
Dobry den p. Mihal, mozem mat otazku ohladom cerpania dovolenky? zamestnankyna konci pracovny pomer, mozme ako zamestnavatel nesuhlasit s tym aby si cerpala dovolenku, koli plynulosti prevadzky. samozrejme nevycerpana dovolenka jej bude preplatena. nenasla som v zakone o co by som sa dalo opriet pri neschvaleni dovolenky. velmi pekne dakujem
Jozef Mihál
02.09.08,16:15
Dobrý deň,
môžeme zamestnať študentku od 1.9.08 začína na strednej škole, 16-rokov bude mať v 2009 február, na DOBPŠ ako upratovačku. Spĺňa štatút študenta, keďže začína na strednej škole? ďakujem.
Nemôžete ju zamestnať, a to ani na dohodu, pretože neskončila povinnú školskú dochádzku.

Tú skončí v jej prípade až k 31.8.2009, čiže po skončení školského roka, v ktorom dovŕšila 16 rokov.
Jozef Mihál
02.09.08,16:20
Dobry den p. Mihal, mozem mat otazku ohladom cerpania dovolenky? zamestnankyna konci pracovny pomer, mozme ako zamestnavatel nesuhlasit s tym aby si cerpala dovolenku, koli plynulosti prevadzky. samozrejme nevycerpana dovolenka jej bude preplatena. nenasla som v zakone o co by som sa dalo opriet pri neschvaleni dovolenky. velmi pekne dakujem

Podľa § 111 ods. 1, druhá veta (Zákonník práce), zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

Ak si zamestnankyňa ešte v tomto roku nevyčerpala štyri týždne tohtoročnej dovolenky, tak s týmto ustanovením Zákonníka práce budete ako zamestnávateľ pri nesúhlase s dovolenkou kolidovať.
Analytik1
04.09.08,06:13
Dobrý deň. Podľa §50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti poskytne ÚPSVaR zamestnávateľovi po dodržaní určitých podmienok príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami. Zamestnávateľ časť tohto príspevku vyplatí zamestnancovi. Tento príspevok je podľa §50a ods. 3 pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Chcela by som opýtať, či má byť tento príspevok zdanený alebo je od dane oslobodený? Ďakujem za Vašu odpoveď.
Jozef Mihál
04.09.08,06:34
zlolen
05.09.08,04:56
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu,
ZC mal Prac zmluvu na dobu určitú od 1.2.08 do 30.6.08, potom sa urobil dodatok od 1.7.08 do 30.9.08
je možné urobiť ďalšie predľženie
od 1.10.08 na dobu neurčitú, alebo 30.9.08 končím PP.
Veľmi pekne Vás prosím o dopoveď, ďakujem
Jozef Mihál
05.09.08,05:51
§ 48 ods. 2 Zákonníka práce:

"(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát."

Sú možné výnimky, pozrite § 48 ZP.

V uvedenom prípade je možné od 1.10.2008 zmeniť PP na dobu neurčitú.
zhv
08.09.08,08:14
Doobrý deň,zamestnancovi zrážam exekúciu. V mesiaci august bol na PNS. Mala platených 10 dní náhrady od nás. Jej príjem nepostačuje na exekúciu. Mám to oznámiť exekútorovi,alebo mám zaslať oznámenie o exekúcii do sociálnej poisťovne? Ako sa zráža exekúcia v takomto prípade?
Jozef Mihál
08.09.08,10:36
enigma
08.09.08,11:59
Dobry den p. Mihal. potrebovala by som pomoct so zdravotnymi odvodmi. ak zamestnavatel da pri prilezitosti pracovneho jubilea vecny dar, cena tochto daru sa nezapocitava do VZ na zdravotne positenie. ako je to v pripade ze zamestnavatel da pri tej istej prilezitosti zamestnancovi poukazky v sume 5000Sk napr. na dovolenku, je potrebne odviest zdravotne odvody?
dakujem velmi pekne
Megi3
09.09.08,07:48
Dobry den, prosim Vas viete mi poradit, ak zamestnanec konci PP dohodou - § 60 ZP zo strany zamestnavatela, ma narok na odstupne ?
Velmi pekne dakujem.
saman
09.09.08,09:52
Prosim o odsuhlasenie.

Zamestnankyna v pracovnom pomere od 1.7.2008 je od 1.9.2008 na materskej dovolenke. Nárok na dovolenku za r. 2008 má 10 dní. Do 31.8.2008 vyčerpala 5 dní, zostáva jej tak nevyčerpaných 5 dní dovolenky.
Ide mi o to, ze k 31.8.08 ma narok na dovolenku len 3,5 dna a vycerpala 5 dni (sa to javi ako precerpanie naroku dovolenky) ale z hladiska celeho roka 2008, jej na konci roka aj tak zostane nevycerpana dovolenka 5 dni.
Ďakujem
Jozef Mihál
09.09.08,16:43
Dobry den p. Mihal. potrebovala by som pomoct so zdravotnymi odvodmi. ak zamestnavatel da pri prilezitosti pracovneho jubilea vecny dar, cena tochto daru sa nezapocitava do VZ na zdravotne positenie. ako je to v pripade ze zamestnavatel da pri tej istej prilezitosti zamestnancovi poukazky v sume 5000Sk napr. na dovolenku, je potrebne odviest zdravotne odvody?
dakujem velmi pekne
Odmena pri pracovnom jubileu a životnom jubileu sa do VZ na zdravotné a sociálne poistenie nezapočítava.

To platí aj v prípade, ak ide o nepeňažný príjem v podobe finančných poukážok alebo v podobe vecného daru.

Samozrejme uvedené podlieha dani z príjmu zo závislej činnosti.
Jozef Mihál
09.09.08,16:47
Dobry den, prosim Vas viete mi poradit, ak zamestnanec konci PP dohodou - § 60 ZP zo strany zamestnavatela, ma narok na odstupne ?
Velmi pekne dakujem.
Citujem z témy http://www.porada.sk/t58691-odstupne-a-odchodne.html

Nárok na odstupné

Nárok na odstupné má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončil pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov:

ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť - § 63 ods.1 písm. a),
ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách § 63 ods. 1 písm. b),
ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.Naopak, odstupné sa neposkytne pri ukončení pracovného pomeru napríklad:

výpoveďou alebo dohodou z iných, ako vyššie uvedených dôvodov,
okamžitým skončením,
skončením v skúšobnej dobe.Odstupné sa neposkytne ani v prípade, ak pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa.

Čiže k Vašej otázke - nárok na odstupné aj aj vtedy, ak sa PP skončil dohodou podľa § 60 ZP ale len vtedy, ak dôvodom na ukončenie PP bola jedna z alternatív:

zrušuje alebo premiestňuje sa zamestnávateľ alebo jeho časť - § 63 ods.1 písm. a),
zamestnanec sa stal nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách § 63 ods. 1 písm. b),
zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu
Jozef Mihál
09.09.08,16:48
Prosim o odsuhlasenie.

Zamestnankyna v pracovnom pomere od 1.7.2008 je od 1.9.2008 na materskej dovolenke. Nárok na dovolenku za r. 2008 má 10 dní. Do 31.8.2008 vyčerpala 5 dní, zostáva jej tak nevyčerpaných 5 dní dovolenky.
Ide mi o to, ze k 31.8.08 ma narok na dovolenku len 3,5 dna a vycerpala 5 dni (sa to javi ako precerpanie naroku dovolenky) ale z hladiska celeho roka 2008, jej na konci roka aj tak zostane nevycerpana dovolenka 5 dni.
Ďakujem
Áno, posudzujeme to z pohľadu ukončeného roka a stav je taký, ako píšete = zostatok 5 dní dovolenky.
botuľa
11.09.08,04:50
Chcem sa spýtať ohľadne zdravotného poistenia. Zamestnanec pracuje na skrátený pracovný úväzok, teda jeho VZ pre ZP je cca 4500,- Sk. U iného zamestnávateľa má dohodu o pracovnej činnosti. Nevzniká tomu zamestnancovi k 30.06 podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a doplatiť z tejto dohody? Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
11.09.08,06:09
Nevzniká mu povinnosť podať RZZP. V zamestnaní nemá kolísavý príjem - v žiadnom mesiaci nemá započítateľný príjem nad 56283 Sk. Príjem na dohodu prijatý v čase, keď má súčasne postavenie zamestnanca, sa do úvahy neberie a nie je dôvodom na podanie RZZP.
raya1
11.09.08,08:30
Dobrý deň !
Prosím o radu . zamestnankyňa má uzavretý PP na dobu určitú do 31.12.2008. Od 1.7.2008 je na PN, zrejme až do dňa pôrodu, ktorý by mal byť niekedy v marci.Ukončiť s ňou PP podľa zmluvy, teda 31.12., alebo ho predĺžiť ?
Ďakujem
Tweety
11.09.08,08:53
Ak sa nepredlží, PP skončí 31.12., ak ju chcete zamestnávať naďalej, tak predlženiu doby určitej nič nebráni.
Eva99
11.09.08,09:10
Prosím Vás, môže zamestnanec pracovať nie pondelok-piatok po 8 hodín, ale napríklad piatok-utorok? Nič sa tým pádom nemení? A ako je to potom napríklad so sviatkami? Teda, ak pripadne sviatok na víkend a zamestnanec pracuje od pon. do pia., tak akoby ten sviatok nebol. Ak bude pracovať od pia. do uto. a sviatok pripadne na víkend, bude sa brať do úvahy?
Ďakujem.
Jozef Mihál
11.09.08,15:14
Dobrý deň !
Prosím o radu . zamestnankyňa má uzavretý PP na dobu určitú do 31.12.2008. Od 1.7.2008 je na PN, zrejme až do dňa pôrodu, ktorý by mal byť niekedy v marci.Ukončiť s ňou PP podľa zmluvy, teda 31.12., alebo ho predĺžiť ?
Ďakujem
Viď vyššie odpoveď od Tweety.
Jozef Mihál
11.09.08,15:19
Prosím Vás, môže zamestnanec pracovať nie pondelok-piatok po 8 hodín, ale napríklad piatok-utorok? Nič sa tým pádom nemení? A ako je to potom napríklad so sviatkami? Teda, ak pripadne sviatok na víkend a zamestnanec pracuje od pon. do pia., tak akoby ten sviatok nebol. Ak bude pracovať od pia. do uto. a sviatok pripadne na víkend, bude sa brať do úvahy?
Ďakujem.
Je to bežné, ide o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, § 87 Zákonníka práce.

Ak pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase pripadne sviatok na deň, kedy mal zamestnanec pracovať - napríklad na sobotu - postupuje sa rovnako, ako v prípade zamestnanca s "klasickým" pracovným časom - pondelok - piatok, kedy sviatok pripadne na pracovný deň.

Čiže ak zamestnanec s pracovným časom rozvrhnutým na piatok - utorok pracuje v sobotu, ktorá je súčasne sviatkom, má nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok atď., viď § 122 Zákonníka práce.
Analytik1
12.09.08,10:38
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na § 131 ods. 2 písm. g) v Zákonníku práce, ktorý hovorí o tom, že zamestnávateľ môže zamestnancovi zraziť zo mzdy náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol.
Otázka znie, čo sa rozumie pod pojmom "stratil nárok na dovolenku"?
Je to aj taký prípad, ak si zamestnanec napr. v apríli daného roku vyčerpal celoročný nárok na dovolenku (napr. 20 dní) a 31. júla ukončil pracovný pomer, pričom by teda akože "stratil nárok na dovolenku“ za obdobie od júla - decembra (t.j. 10 dní)? Ak áno, podľa uvedeného by sa mu mala sumy náhrady mzdy za týchto 10 dní (ktoré si vyčerpal, ale na ktoré stratil nárok) zraziť v poslednej výplate formou zrážky.
Bol by však takýto postup správny, nakoľko z náhrady mzdy za dovolenku boli v apríli zaplatené aj odvody na SP a ZP (čím sa znížil aj základ dane a zaplatila nižšia daň), avšak v konečnom dôsledku, ak by sa táto suma náhrady mzdy zrazila v poslednej výplate formou zrážky, na odvody by však už vplyv nemala (t.j. nebol by o túto sumu zrazenej náhrady mzdy znížený VZ ani na SP ani na ZP)? Zamesnanec (aj zamestnávateľ) by teda zaplatil odvody z náhrady mzdy za dovolenku, následne by mu bola táto náhrada mzdy zrazená, ale odvody by sa mu už nevrátili... ?
Ďakujem za Vašu odpoveď.
SlavkaS
15.09.08,02:51
Dobrý deň,

poprosím Vás o vysvetlenie na čo ma nárok domácky zamestnanec.
Na hlavný pracovný pomer mame zamestnanú pracovníčku toho času je na rodičovskej dovolenke. Po rodičovskej dovolenke by chcela aby sa jej pracovný pomer zmenil a to na domáckeho zamestnanca. Pracovníčka je u nás zamestnaná ako grafička v tlačiarni.
Je pre nás otázne kto bude platiť náklady ktoré ona bude mať doma s prácou / t.j. telefón, internet, elektrina, počítač/

Vopred ďakujem
Jozef Mihál
15.09.08,12:08
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na § 131 ods. 2 písm. g) v Zákonníku práce, ktorý hovorí o tom, že zamestnávateľ môže zamestnancovi zraziť zo mzdy náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol.
Otázka znie, čo sa rozumie pod pojmom "stratil nárok na dovolenku"?
Je to aj taký prípad, ak si zamestnanec napr. v apríli daného roku vyčerpal celoročný nárok na dovolenku (napr. 20 dní) a 31. júla ukončil pracovný pomer, pričom by teda akože "stratil nárok na dovolenku“ za obdobie od júla - decembra (t.j. 10 dní)? Ak áno, podľa uvedeného by sa mu mala sumy náhrady mzdy za týchto 10 dní (ktoré si vyčerpal, ale na ktoré stratil nárok) zraziť v poslednej výplate formou zrážky.
Bol by však takýto postup správny, nakoľko z náhrady mzdy za dovolenku boli v apríli zaplatené aj odvody na SP a ZP (čím sa znížil aj základ dane a zaplatila nižšia daň), avšak v konečnom dôsledku, ak by sa táto suma náhrady mzdy zrazila v poslednej výplate formou zrážky, na odvody by však už vplyv nemala (t.j. nebol by o túto sumu zrazenej náhrady mzdy znížený VZ ani na SP ani na ZP)? Zamesnanec (aj zamestnávateľ) by teda zaplatil odvody z náhrady mzdy za dovolenku, následne by mu bola táto náhrada mzdy zrazená, ale odvody by sa mu už nevrátili... ?
Ďakujem za Vašu odpoveď.
Neviem či Vám rozumiem, ale podľa môjho názoru sa záporná náhrada mzdy za prečerpanú dovolenku má záporným znamienkom započítať do VZ na odvody.

Príklad:

Mzda zamestnanca 20000 Sk
Zrazená náhrada mzdy za prečerpanú dovolenku -5000 Sk
Vymeriavací základ = 15000 Sk.
Analytik1
16.09.08,04:30
To áno... Ale ak by sme zamestnancovi zrazili túto náhradu mzdy za prečerpanú dovolenku formou zrážky, ako hovorí Zákonník práce, táto by mu bola zrazená až z čistej mzdy. A to by nám teda vymeriavacie základy neovplyvnilo - neponížilo. Alebo?
zuzana
16.09.08,06:42
Ak je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou a pracoval vo sviatok 3 hodiny, ako to preplatím.Ak to dám do programu tak mi vypíše Platené sviatky 0,63dňa t.j.5,04hod., odpracované sviatky 0,37 dňa t.j. 3 hodiny.Môže to takto byť?Myslím také nezaokrúhlené, ale inak sa mi to nedá zadať, lebo keď zadám tie odpracované hod.vo sviatok, hneď mi to takto prepočíta.