maranka
16.09.08,11:25
Dobrý deň

prosím o radu. Zamestanec pri nástupe do zamestnania predložil ako doklad o odpracovaných rokoch - potvrdenie o započítaných rokoch zo SP (zápočtové listy z jednotlivých organizácií nemá nakoľko ich odovzdal do SP) . Je možné akceptovať pri určovaní nároku na riadnu dovolenku aj takýto doklad ?? :confused:
liba2
16.09.08,09:53
Dobrý deň

prosím o radu. Zamestanec pri nástupe do zamestnania predložil ako doklad o odpracovaných rokoch - potvrdenie o započítaných rokoch zo SP (zápočtové listy z jednotlivých organizácií nemá nakoľko ich odovzdal do SP) . Je možné akceptovať pri určovaní nároku na riadnu dovolenku aj takýto doklad ?? :confused:
Určite áno, dokonca je to vieryhodnejšie... len pozor, niekedy tam môžu byť doby ktoré sa prekrývajú, tak započítať ich možno len raz.
Heni
16.09.08,13:55
chcem sa opýtať na starobného dôchodcu...
nárok na nezdaniteľnú čiastku nemá, ani príjem zo zamestnania či z dohôd.
má len príjem z úrokov z termínovaného vkladu, úroky sa mu pripisujú vždy k 31.8. bežného roka, vtedy mu z nich banka strhne aj daň.
znamená to, že ak by podával daňové priznanie, uvedie v ňom tieto úroky a daň mu DU vráti? trošku ma mýli to, že sú vyčíslené k 31.8. a nie k 31.12....
chudaska
16.09.08,15:16
asi ma terminovany vklad rocny, a vtedy sa pripisuju uroky ku dnu,kedy uplynie rok. A ano ak nema ine prijmy, a uvedie tuto strhnutu dan v dan, priznani,tak DU mu ju vrati!!
Heni
19.09.08,13:08
asi ma terminovany vklad rocny, a vtedy sa pripisuju uroky ku dnu,kedy uplynie rok. A ano ak nema ine prijmy, a uvedie tuto strhnutu dan v dan, priznani,tak DU mu ju vrati!!
dík, bála som sa, či netreba prirátať alikvotnu čiastku úrokov, ktorá by bola pripísaná k 31.12. ....
Iveta Matlovičová
21.09.08,07:31
Ak je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou a pracoval vo sviatok 3 hodiny, ako to preplatím.Ak to dám do programu tak mi vypíše Platené sviatky 0,63dňa t.j.5,04hod., odpracované sviatky 0,37 dňa t.j. 3 hodiny.Môže to takto byť?Myslím také nezaokrúhlené, ale inak sa mi to nedá zadať, lebo keď zadám tie odpracované hod.vo sviatok, hneď mi to takto prepočíta.

Ak bude v deň sviatku pracovať, patrí mu mzda a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Dosiahnutou mzdou sa rozumie alikvótny podiel jeho nekrátenej mesačnej mzdy, ku ktorému prináleží mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok.
Z tvojho textu dedukujem, že sa jedná o ZC-a, ktorý má ustanovený 40 hod. týždenný úväzok (8 hodín denne), sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň. Mzdový program dobre rozdelil čas (0,63 dňa), kedy vo sviatok nepracuje - ale patrí mu alikvotna časť mzdy a čas (0,37 dňa), kedy pracuje a za tento čas patrí alikvótna čast mzdy + mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok.
saman
21.09.08,17:24
Dobrý deň,
prosím o radu a odsúhlasenie.
Zamestnanec pracuje u zamestnávateľa na pozícii asistent predaja. Okrem toho píše rôzne články, či už pre firmu alebo pre klientov firmy, ktore sa umiestňujú na internet. Tento príjem za písanie článkov chceme zamestnancovi vyplatiť na dohodu alebo ako autorský honorár. Čo s dohodou to viem.
Čo s autorskym honorarom (AH) potrebujem odsúhlasiť. Zdanil by sa asi zrážkovou daňou § 43 ods. 3 h) - pozn. ide o prijem za prispevky ale na internet nie do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie - vadí to? Tym padom je daňovo vysporiadany (ak sa zamestnanec nerozhodne podať si daňove priznanie).
AH do VZ na sociálne poistenie nevstupuje.
AH zdaneny zražkou nevstupuje do VZ na zdravotne poistenie. Ak by mal zamestnanec takyto prijem z AH každý mesiac, išlo by asi o sustavnu činnosť, musel by sa prihlasiť ako SZČO na zdravotnej poisťovni a platiť preddavky z minima alebo ním určené? Nakoľko sa ale zdravotne poistenie z AH zdanenych zražkou neplati, v ročnom zučtovani by mu vyšiel preplatok, ktorý mu zdravotna poisťovňa vráti.
Čo sa týka príspevku do LITY z AH, tak v prípade dohody by sa neplatil - 13/1993 - §5 ods. 3 ?
Uvažujem správne? Sa mi zdá byť fakt jednoduchšia tá dohoda. Aj keď daň z AH by bola nižšia, lebo pri zdanení zrážkou môžem odpočítať paušálne výdavky, ale opletačky so zdravotným poistenim a LITA asi za to nestoja. Aký je Váš názor?

Ďakujem!
Jozef Mihál
21.09.08,17:56
Príjem za články zdaňte zrážkovou daňou, aj keď sú uverejnené na internete.

Autorský honorár je príjem, ktorý nevstupuje do VZ na SP.

AH zdanený zrážkou - ak sa neuvedie v daňovom priznaní - je príjem, ktorý sa neuvádza v RZZP.

Ak ide o honoráre - príjmy zdanené výlučne zrážkovou daňou, autor sa nemusí prihlasovať na DÚ ako osoba s príjmami podľa § 6 ZDP.

Ak by sa aj na DÚ prihlásil, aj tak sa nemusí prihlasovať ako SZČO v ZP.

Dohoda o prácach mimo pracovného pomeru sa nesmie uzatvoriť na na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona (§ 223 ods. 3 ZP).

Pri AH so zdravotným poistením nie sú žiadne opletačky, do LITA sa 2% zatiaľ stále musia platiť, daň je nižšia o 40%, ja by som preferoval AH.
zuzana
22.09.08,05:22
Ak bude v deň sviatku pracovať, patrí mu mzda a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Dosiahnutou mzdou sa rozumie alikvótny podiel jeho nekrátenej mesačnej mzdy, ku ktorému prináleží mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok.
Z tvojho textu dedukujem, že sa jedná o ZC-a, ktorý má ustanovený 40 hod. týždenný úväzok (8 hodín denne), sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň. Mzdový program dobre rozdelil čas (0,63 dňa), kedy vo sviatok nepracuje - ale patrí mu alikvotna časť mzdy a čas (0,37 dňa), kedy pracuje a za tento čas patrí alikvótna čast mzdy + mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok.



Čiže ak má základnú mesačnú mzdu 15000 Sk, tak ak odpracuje sviatok tak sa mu za ten odpracovaný sviatok 3 hodiny, skráti na 14736 Sk a+ mzda za odprac.sviatky 268+ 50% príplatok 180Sk.Alebo sa mu bude rátať i s tým pracovným sviatkom 15000Sk +268Sk+180Sk??
enigma
22.09.08,08:16
Dobry den p. Mihal, prosim vedeli by ste mi pomoct s cerpanim dovolenky? zamestnankyna konci matersku dovolenku a ziada zamestnavatela ci by si nemohla medzi nastupom na rodicovsku dovolenku cerpat riadnu dovolenku. je to mozne, alebo sa to berie ako preplatenie dovolenky, ktore je mozne len pri skonceni prac. pomeru? velmi pekne dakujem. prajem pekny den
mzdypd
22.09.08,08:34
Dobry den p. Mihál!
Chcela by som sa opýtať, či má nárok náš zamestnanec na daňový bonus na syna, ktorý študoval na Technickej univerzite ( Lesnícka fakulta) vo Zvolene v období 2004/2005 I. ročník, 2005/2006 II. ročník a 2006/2007 II.ročník (opakovaný ročník ). Zo štúdia bol vylúčený z dôvodu nesplnenia požiadaviek. Syn zamestnanca od 2.9.2008 znova začal navštevovať I. ročník Technickej univerzity na tej istej fakulte ( lesníctvo).
Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
22.09.08,09:15
Dobry den p. Mihal, prosim vedeli by ste mi pomoct s cerpanim dovolenky? zamestnankyna konci matersku dovolenku a ziada zamestnavatela ci by si nemohla medzi nastupom na rodicovsku dovolenku cerpat riadnu dovolenku. je to mozne, alebo sa to berie ako preplatenie dovolenky, ktore je mozne len pri skonceni prac. pomeru? velmi pekne dakujem. prajem pekny den

Je to bežný postup ktorý sa často v praxi využíva.

Čiže: zamestnankyni skončí v deň D materská dovolenka (28, prípadne 37 týždňov) a nepožiada okamžite o nadväzujúcu rodičovskú dovolenku, ale vráti sa do zamestnania s tým, že požiada od prvého dňa po skončení MD o poskytnutie riadnej dovolenky - obvykle v dĺžke nevyčerpanej dovolenky za predošlý rok (roky) + dovolenky na ktorú má nárok za bežný rok.

Po vyčerpaní tejto dovolenky nastúpi na rodičovskú dovolenku.

Teda de facto v práci nie je ani jeden deň a medzi MD a RD čerpá dovolenku. Tu nejde o preplatenie nevyčerpanej dovolenky, ale o čerpanie dovolenky.
Jozef Mihál
22.09.08,09:17
... má nárok náš zamestnanec na daňový bonus na syna, ktorý študoval na Technickej univerzite ( Lesnícka fakulta) vo Zvolene v období 2004/2005 I. ročník, 2005/2006 II. ročník a 2006/2007 II.ročník (opakovaný ročník ). Zo štúdia bol vylúčený z dôvodu nesplnenia požiadaviek. Syn zamestnanca od 2.9.2008 znova začal navštevovať I. ročník Technickej univerzity na tej istej fakulte ( lesníctvo).
Veľmi pekne ďakujem.

Áno, má nárok na daňový bonus. O presiahnutí štandardnej doby štúdia nemôže byť reč, pretože študuje úplne odznova - od 1. ročníka.

Pripomínam ale, že nárok na DB je najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku.
zuzana
22.09.08,10:05
Čiže ak má základnú mesačnú mzdu 15000 Sk, tak ak odpracuje sviatok tak sa mu za ten odpracovaný sviatok 3 hodiny, skráti na 14736 Sk a+ mzda za odprac.sviatky 268+ 50% príplatok 180Sk.Alebo sa mu bude rátať i s tým pracovným sviatkom 15000Sk +268Sk+180Sk??


Vie mi niekto poradiť ohladne toho základu?
enigma
22.09.08,11:53
p. Mihal mozem poprosit este o jednu radu? zamestnanec zneuzije firmenu kreditnu kartu, mozme mu vykonat zraku zo mzdy, ak nepodpisal dohodu o zrazkach zo mzdy? §131 ods 3 ZP hovori, ze zrazku zo mzdy mozno vykonat ak to vyplyva z osobitneho predpisu. mozno za tento osobitny predpis povazovat interne firemne predpisy, kde je uvedene ze v pripade zneuzitia karty sa dlzna suma zrazi zo mzdy? dakujem vemi pekne
mzdypd
23.09.08,06:46
Ďakujem pekne p. Mihál.
Jozef Mihál
23.09.08,07:04
p. Mihal mozem poprosit este o jednu radu? zamestnanec zneuzije firmenu kreditnu kartu, mozme mu vykonat zraku zo mzdy, ak nepodpisal dohodu o zrazkach zo mzdy? §131 ods 3 ZP hovori, ze zrazku zo mzdy mozno vykonat ak to vyplyva z osobitneho predpisu. mozno za tento osobitny predpis povazovat interne firemne predpisy, kde je uvedene ze v pripade zneuzitia karty sa dlzna suma zrazi zo mzdy? dakujem vemi pekne
Výrazom "osobitný predpis" sa v našich zákonoch myslí iný zákon, prípadne vyhláška. Nie interný predpis zamestnávateľa.
Candy
23.09.08,09:51
Ako sa bude vypĺňať ELDP v roku 2009 a neskôr za roky 2004-2008? Bude sa prepočítavať na euro alebo sa ponechá v Sk?
Jozef Mihál
23.09.08,09:54
Podľa mojich informácií sa ELDP za roky 2008 a predošlé bude vypĺňať len v Sk. A naopak, za roky 2009 a nasledujúce len v €.
Candy
24.09.08,06:53
Podľa mojich informácií sa ELDP za roky 2008 a predošlé bude vypĺňať len v Sk. A naopak, za roky 2009 a nasledujúce len v €.

Ďakujem
Silvia S
25.09.08,06:20
Krásny deň všetkým....chcela by som poprosiť o radu pre moju maminu, ktorú celý rok odsúvam na bočnú koľaj. Nar.1.12.1952, má 3 deti a je stále zamestnaná.Niekedy v marci 09 by mala mať nárok na starobný dôchodok. Len všetky jej kolegyne, známy jej radia, aby išla do predčasného ešte tento rok, lebo tak získa všetky výhody. Priznám sa, tomuto sa vôbec nerozumiem, len jedno viem, že tak stratí nárok aj na nezd.čiastku, ale možno to prevýši tie spomínané výhody o ktorých neviem. Vedeli by ste mi poradiť, čo by bolo pre ňu najvýhodnejšie? Vopred ďakujem za čas a drahocennú radu.
Jozef Mihál
25.09.08,06:46
Ak je a bude stále zamestnaná, je nezmysel, aby šla do predčasného starobného dôchodku. Vlani sa ešte dalo uvažovať o požiadaní o predčasný starobný dôchodok pred koncom roka, pretože podmienky sa sprísňovali od 1.1.2008. Teraz však žiadne mimoriadne výhody poberateľ predčasného starobného dôchodku nemá, práve naopak, ak ďalej pracuje, prichádza na dani o 19% z nezdaniteľnej čiastky.

Morbídne úvahy si odpustím, pozrite ešte túto tému:

http://www.porada.sk/t89297-pracujuci-poberatel-predcasneho-starobneho-dochodku.html

Prípadne tento článok:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/diskriminacia-pracujucich-dochodcov/142733.html
Silvia S
25.09.08,07:59
P. Mihál, ani neviete ako ste ma potešil. Bola som totižto presvedčená, že je výhodnejšie, aby už "vydržala". Len viete, keď tá aj tá povedala... Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň a nielen tento...
TomosP
25.09.08,09:21
ad Eurokonverze

Dobrý den,

je možno např. v kolektivních smlouvách pro rok 2009 stanovovat sazby různých příplatků na více desetinných míst než na eurocent?
Dnes jsou hodinové tarify (hodinové mzdy) stanoveny s přesností na haléře (2 des.místa) - budou i po konverzi stanoveny na 2 des.místa (eurocenty) a nebo na více des.míst? (GZ hovoří o přepočtu na EUR a zaokrouhlení na 2 des.místa, hodinové tarify nevyjímaje).
Může se stát, že bude mít někdo na mzdovém výměru hodnotu hodinové mzdy např. 3,1265 EUR/hodinu?

Děkuji.
Jana Motyčková
25.09.08,16:57
Minimálna hodinová mzda stanovená vládou v € bude na 3 des.miesta, prepočítaná pri kratšom úväzku bude na 4 des.miesta (zákonom stanovené zaokrúhľovanie). Príplatky stanovené v Zákonníku práce percentom z minimálnej mzdy nemajú stanovené zaokrúhľovanie, takže vyjdú najmenej na 4 desatinné miesta. Preto nevidím dôvod, prečo by príplatky uvedené v kolektívnej zmluve nemohli byť stanovené na 4 desatinné miesta, tiež hodinová mzda môže byť na 4 desatinné miesta - keďže aj minimálna mzda a minimálny mzdový nárok sa stanovuje na 4 d.m.
Jozef Mihál
25.09.08,17:28
Je to na diskusiu, pochybujem že sa zamestnávatelia budú "hrať" s určovaním rôznych príplatkov na viac ako dve desatinné miesta, ak hodnota jedného eurocenta je približne 30 halierov.

Samozrejme súhlasím s tým, že minimálna hodinová mzda podľa zákona bude stanovená na 3 alebo 4 desatinné miesta, viď http://www.porada.sk/t88378-prechod-na-euro-pracovnopravne-vztahy-a-odmenovanie.html

Z pohľadu autora SW by som ale určite pre každý prípad riešil rozsahy príslušných položiek v databázach na 4 desatinné miesta.
TomosP
26.09.08,05:11
Děkuji Vám oběma za odpověď. :)
Ze zatímních dotazů to vypadá, že zaměstnavatelé právě kalkulují výši příplatků na rok 2009 - dle jejich vyjádření by jim zaokrouhlení hodinové sazby příplatku na eurocent zvedlo celkové mzdové náklady.

Jakým způsobem však přepočítat stávající hodinové tarify - podle GZ platí pro přepočet stávajících smluvních hodnot zaokrouhlování na 2 des. miísta matematicky ?
Je možno u hodinových tarifů (hodinových mezd) toto pravidlo porušit a přepočítat je na 4 des.místa (se zaokrouhlením matematicky)?
Jana Motyčková
26.09.08,06:47
Osobitné pravidlo pre zaokrúhľovanie hodinovej mzdy pri prepočte na euro som neobjavila. Takže malo by platiť zaokrúhľovanie na €c matematicky. Porušiť pravidlo zaokrúhľovania na €c svojvoľne (teda mimo zákonov, vyhlášok) nie je možné. Iné zaokrúhľovanie je možné ešte na základe dohody oboch zmluvných strán, možno aj podľa kolektívnej zmluvy.
magdalenaa
26.09.08,19:45
Dobrý večer,
chcela by som Vás požiadať o pomoc s DP za rok 2007 /práca v Anglicku/. Vyhľadávam si témy týkajúce sa tejto problematiky, ale akosi sa mi nedarí prísť, čo s tým. Známy mal odklad podania DP, tak to rieši teraz, ale tiež na poslednú chvíľu. Dal mi tlačivo P60 /tax year to 5 apríl 2008/. Neviem je to tlačivo použiteľné na podanie DP na Slovensku? Robila som asi pred dvoma rokmi DP, ale prepočítala som to z výplatných pások, teraz si neviem rady. Neviem bohužial preložiť tiež text v angličtine: NIC table letter /A/,
Earnings up to and including the Earnings Threshold (where earnings are equal to or exceed the Lover Earnings Limit) - tam je suma 5100 L

Earnings above the Earnings Threshold, up to and including the Upper Earnings Limit - tam je suma 6698 L

Employee´s contributions - tam je suma 736,71 Libier

Prosím, ak môžte a viete poraďte mi.
Ďakujem
jas
27.09.08,10:46
Pekný deň,

dovoĺujem si vás požiadať o pomoc pri riešení
nasledovnej otázky / náš audítor ani
ekonómka nevedia zaujať jednoznačné stanovisko/:

Otázka: Môže občianske združenie v súlade s
platnou legislatívou darovať financie získané z
dvoch percent. Ak áno - ako formou. Darovacou zmluvou?
Má byť v darovacej zmluve špecifikovaný účel
použitia týchto financií a musí sa zhodovať s
účelom možností použitia, ktoré má vo svojich
stanovách vyšpecifikované občianske združenie? Ak
je to možné, považujú sa v zmysle zákona
prostriedky za vyčerpané? Dokedy musí obdarovaný
subjekt / tiež nezisková organizácia/ vyčerpať takto
získané prostriedky? O ktoré paragrafové znenie sa
môžeme pri takomto postupe oprieť?
Ďakujem za pomoc. jas
magdalenaa
28.09.08,10:53
Prosím, ak viete reagovať na môj príspevok, poradte mi.
Ide o to, že neviem, či potvrdenie P60 je akceptovateľné DÚ na Slovensku na podanie DP.
Ďakujem
Jozef Mihál
28.09.08,13:43
Dobrý večer,
chcela by som Vás požiadať o pomoc s DP za rok 2007 /práca v Anglicku/. Vyhľadávam si témy týkajúce sa tejto problematiky, ale akosi sa mi nedarí prísť, čo s tým. Známy mal odklad podania DP, tak to rieši teraz, ale tiež na poslednú chvíľu. Dal mi tlačivo P60 /tax year to 5 apríl 2008/. Neviem je to tlačivo použiteľné na podanie DP na Slovensku? Robila som asi pred dvoma rokmi DP, ale prepočítala som to z výplatných pások, teraz si neviem rady. Neviem bohužial preložiť tiež text v angličtine: NIC table letter /A/,
Earnings up to and including the Earnings Threshold (where earnings are equal to or exceed the Lover Earnings Limit) - tam je suma 5100 L

Earnings above the Earnings Threshold, up to and including the Upper Earnings Limit - tam je suma 6698 L

Employee´s contributions - tam je suma 736,71 Libier

Prosím, ak môžte a viete poraďte mi.
Ďakujem
P60 je formulár ktorý sa vydáva vo VB po skončení daňového obdobia a je možné ho použiť pri podaní DP na Slovensku.

Viac informácií ani preklad uvedených položiek Vám neviem poskytnúť, pozrite stránky ako napr.:

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/WorkingAndPayingTax/DG_10013512

http://www.imigrant.sk/c/27/formular-p60-suhrn-mzdy-za-ukonceny-danovy-rok

S VB máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou vyňatia príjmov, čiže výsledkom daňového priznania určite nebude nedoplatok dane spôsobený príjmami vo VB.
saman
28.09.08,14:16
Dobrý deň,
prosím o radu a odsúhlasenie.
Zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku 12.9.2005. Na rodičovskú dovolenku nastúpila 26.3.2006. Po skončení RD skončila so zamestnávateľom pracovný pomer dohodou dňa 4.9.2008.
Nárok na dovolenku:
- za rok 2005 plný
- za rok 2006 11,5 dňa (20-8,5)
(trvanie MD 1.1.2006-25.3.2006 = 60 pracovných dní)
(trvanie RD 26.3.2006-31.12.2006 = 200 pracovných dní)
Medziotázka: sviatok 6.1.06 (piatok) počítam do počtu odpracovaných dní pri stanoveni pracovnych dni trvania MD?
- za rok 2007 - žiadny (neodpracovala ani deň)
- za rok 2008 - žiadny (neodpracovala ani deň)

Ďakujem !
Jozef Mihál
28.09.08,16:02
Ako výkon práce pri posudzovaní nároku na dovolenku (§ 144 ZP) sa posudzuje aj deň, keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti.

Čiže deň 6.1.2006 treba započítať do počtu dní výkonu práce.

Počty dní dovolenky sú v poriadku -rok 2005 plný nárok, rok 2006 krátenie o 5/12-tin, roky 2007 a 2008 bez nároku.
magdalenaa
28.09.08,17:04
Pri použití potvrdenia P60, ktoré je prakticky za obdobie od 06.04.2007 - 05.04.2008, nebudem mať pokryté obdobie od 01.01.2007-05.04.2007, keďže nema žiadne vyplatné pásky a navyše je tam tým pádom obdobie roku 2008.
Viem, že v podstate to vysledok DP nezmení, len či to bude akceptovateľné DÚ. Ide o to, že bude žiadať o daňový bonus, tak aby nevznikol problém.
Prosím, ak môžte vyjadrite svoj názor a ďakujem za ochotu a pomoc, pomohli ste mi p. Mihál.
saman
28.09.08,18:01
Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď.

Ešte riešim jeden problém. Fyzická osoba zamestnaná na pracovný pomer v ČR poberá príjem z dohody o vykonaní práce na území SR od slovenskej s.r.o.. Ako je to s daňami a odvodmi?
Podľa môjho názoru do slovenskej zdravotnej poistovne odvody platiť netreba, nakoľko je daná FO zdravotne poistená v ČR (pracovný pomer).
Čo sa týka sociálneho poistenia treba platiť garančné a úrazové poistenie z tejto dohody v SR?
Čo sa týka zdaňovania. Podľa mňa treba dohodu zdaniť v SR, u zdroja príjmu pri výplate.

Ďakujem !
Jozef Mihál
28.09.08,18:08
Určite treba zohnať aj potvrdenie P60 za predošlé daňové obdobie, teda 6.4.2006 - 5.4.2007 a pre DP za rok 2007 potom vytiahnuť z oboch potvrdení alikvótne čiastky.
Jozef Mihál
28.09.08,18:11
Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď.

Ešte riešim jeden problém. Fyzická osoba zamestnaná na pracovný pomer v ČR poberá príjem z dohody o vykonaní práce na území SR od slovenskej s.r.o.. Ako je to s daňami a odvodmi?
Podľa môjho názoru do slovenskej zdravotnej poistovne odvody platiť netreba, nakoľko je daná FO zdravotne poistená v ČR (pracovný pomer).
Čo sa týka sociálneho poistenia treba platiť garančné a úrazové poistenie z tejto dohody v SR?
Čo sa týka zdaňovania. Podľa mňa treba dohodu zdaniť v SR, u zdroja príjmu pri výplate.

Ďakujem !
Odvody sa platia len raz a to v ČR. Treba si zisiť, či je povinnosť platiť nejaké odvody do ČR z príjmov na dohodu, ak áno, slovenský zamestnávateľ bude platiť do ČR.

Daň z príjmu sa rieši rovnako ako u slovenského občana. Pripomínam, že občan ČR pracujúci na území SR má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka.
Iveta Matlovičová
29.09.08,02:58
Čiže ak má základnú mesačnú mzdu 15000 Sk, tak ak odpracuje sviatok tak sa mu za ten odpracovaný sviatok 3 hodiny, skráti na 14736 Sk a+ mzda za odprac.sviatky 268+ 50% príplatok 180Sk.Alebo sa mu bude rátať i s tým pracovným sviatkom 15000Sk +268Sk+180Sk??
ak by si to urobila takto - duplicitene by si vyplatila mzdu, vyplatíš mu:
15 000 + 180 alebo
14 732 + 268 + 180.
Iveta Matlovičová
29.09.08,03:09
Denný vymeriavací základ: zaokrúhľuje sa na 4 DM nahor, čo s tým po prechode na euro, v GZ, v článku Čl. XVII sa úprava nespomína, ale zase na strane druhej sa vo Vyhláške MPSVR (§20) uvádza, že medzivýsledky pri prepočte dávok je možné uvádzať najviac na 8 DM, ak by som počítala so 6 DM nahor, bude to v poriadku, aký je váš názor na túto vec ?

Dočasná PN, ktorá začne na konci roka 2008 a pokračuje ešte v januári 2009:
- RO bude rok 2008
- celý výpočet náhrady v SKK
- prepočet KK a zaokrúhlim náhradu vyplatenú za január na 10 €c nahor ?

Dočasná PN, ktorá začne v roku 2009 (§ 293ar GZ)
- RO bude rok 2008
- výpočet VZ na SP v SKK, prepočet KK, uviesť na 8 DM, vydeliť dňami NP = DVZ na 6 DM nahor v €
- výpočet náhrady so zaokrúhlením na €c nahor ?

Dočasná PN, ktorá začne v roku 2009
- RO bude rok 2009
- všetky výpočty v €
Ďakujem za vaše reakcie.
mariapol
29.09.08,05:13
Takto sa vyjadrila SP. Na ďaľšie odpovede ohľadom DVZ ešte len čakáme.
mariapol
29.09.08,05:14
Ak je rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu rok 2008, príp. určité obdobie roka 2008, poistenec platil poistné na nemocenské poistenie z vymeriavacích základov určených v slovenských korunách.

V zmysle § 293ar ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 659/2007 Z. z., ak v rozhodujúcom období na určenie výšky nemocenskej dávky podľa § 54 ods. 1 a 2 zákona 461/2003 Z. z. v znení zákona 659/2007 Z. z. sú vymeriavacie základy určené v slovenských korunách, súčet vymeriavacích základov v slovenských korunách sa prepočíta na sumu v eurách podľa konverzného kurzu. Súčet vymeriavacích základov prepočítaný na eurá podľa konverzného kurzu sa vyjadrí na osem desatinných miest bez zaokrúhlenia. Tento prepočet bude vykonávať Sociálna poisťovňa pri výpočte dávky.
Jozef Mihál
29.09.08,05:24
S vyjadrením SP súhlasím, tento postup skutočne je upravený v § 293ar ods. 3 zákona č.461/2003 Z.z. novelizáciou, ktorá je súčasťou Generálneho zákona.
Jana Motyčková
29.09.08,06:14
Fronco :
Keďže aj po 1.1.2009 bude platiť novelizovaný zákon o SP, a priamo v ňom je uvedené že DVZ sa zaokrúhľuje na 4 d.m. nahor, tak aj po 1.1.2009 sa DVZ bude zaokrúhľovať na 4 d.m. nahor. Samozrejme ešte je v parlamente novela, treba počkať, či tam nezapracujú zmenu zaokrúhľovania DVZ, ale podľa môjho súkromného názoru, je to zbytočné.

K náhrade príjmu pri PN. Po 1.1.2009sa náhrada príjmu zaokrúhľuje na €c nahor (GZ čl.XVII).
1.prípad - v každom prípade sa DVZ určuje pri začatí PN, t.j. ešte v r.2008, čiže RO môže byť aj rok 2007, pri platbe za január by som DVZ prepočítala na €, zaokrúhlené na 4 d.m. nahor a z toho potom náhradu príjmu pri PN zaokrúhlenie na €c nahor.
2.príklad - správne, ale DVZ na 4 d.m. nahor
3.príklad - správne.
Jozef Mihál
29.09.08,06:17
Ad Fronco:

Dočasná PN, ktorá začne na konci roka 2008 a pokračuje ešte v januári 2009:
- RO bude rok 2008
- celý výpočet náhrady v SKK
- výsledná "čistá" suma vyplácaná zamestnancovi sa podľa § 4 vyhlášky prepočíta konverzným kurzom a zaokrúhli na €c nahor.

Dočasná PN, ktorá začne v roku 2009 (§ 293ar GZ)
- RO bude rok 2008
- výpočet VZ na SP v SKK, prepočet KK, uviesť na 8 DM, vydeliť dňami NP = DVZ na 4 DM nahor v €
- výpočet náhrady so zaokrúhlením na €c nahor (§ 10 ods. 2 zákona 462/2003)

Dočasná PN, ktorá začne v roku 2009
- RO bude rok 2009
- všetky výpočty v €, DVZ na 4 des. miesta zaokr. nahor
- výsledná náhrada so zaokrúhlením na €c nahor
zhv
29.09.08,09:34
Dobrý deň, nový zamestnanec ma požiadal o daňový bonus od 01.10.2008. Dovtedy to poberala manželka.Mám si pýtať potvrdenie o tom dokedy jej bolo naposledy vyplatené? Podľa mňa nie , keď to vyhlási vo vyhlásení k dani, ja nemám skúmať, či to poberá ona a dokedy jej bolo vyplatené..
spiel
29.09.08,11:34
Dobry den.

Mam zamestnankynu, ktora nastupila 4. 2. 2008 na HPP. Je to jej ptrve zamestananie po skole. Ma narok na 16,5 dna alebo 18,5 dna dovolenky?
Dakujem.
Analytik1
29.09.08,11:56
Ak teda nemá odpracovaných 15 rokov a pracuje po 5 dni v týždni, nárok na dovolenku za rok 2008 má v dĺžke 16,5 dňa.
spiel
29.09.08,12:31
Dakujem. Aj som jej ju tak zadala do systemu, ale ona ma stale kontaktuje kvoli tomu, ze jej kamaratka nastupila do zamestnania v ten isty den a jej zamestnavatel dal 18,5 dna dovolenky (vekovo su rovnake).
Este raz dakujem.
Iveta Matlovičová
29.09.08,17:13
dakujem vám za vašu rýchlu reackiu; príjemný zvyšok večera.
PD SILADICE-Ilovičová
30.09.08,10:25
Prosím poradiť ohľadne Zák. práce - zamestnanec dňa 29.9.2008 spisoval žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou /par. 61 ZP/, kde uviedol, že rozväzuje pracovný pomer ku dňu 30.11.2008. Dvojmesačná výpovedná lehota sa mu ráta
-od začiatku mesiaca, ktorý nasleduje po dni spísania žiadosti, teda od 01.10.2008 a pracovný pomer mu tým končí toho 30.11.2008?
- alebo sa mu ráta až od začiatku mesiaca,ktorý nasleduje po dni 30.11.2008, teda od 01.12.2008 a tým mu pracovný pomer skončí 01.01.2009? Ďakujem
TomosP
30.09.08,10:58
Dobrý den,

upravuje některý z "europředpisů" způsob výpočtu či pořadí přepočtu a zaokrouhlování složek mezd počítaných v roce 2009, jejichž základnou je suma jiných složek mzdy z části roku 2008 (například prémií vyplácených v lednu 2009 a počítaných jako procento z úhrnu hrubých mezd vyplacených v posledním kvartálu roku 2008), které jsou evidovány v Sk?
Co nejdřív přepočítat - základny nebo až výsledek?
Tánička
30.09.08,13:06
Prosim o radu ohľadne odvodov. Zamestnanec na skrátený uväzok 1 hod týždenne , odmeňovaný hodinovou mzdou 100 sk na hod bude platiť odvody mesačne zo sumy 400 SK? Neporušíme nič ohľadne minimálneho mzdového nároku? Musí byť zamestnaný na čiastočný úväzok nakoľko ide o odborného garanta. Nepotrebujeme ho však dlhšie ako 1 hod týždenne. Ďakujem.
chudaska
30.09.08,16:09
Prosím poradiť ohľadne Zák. práce - zamestnanec dňa 29.9.2008 spisoval žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou /par. 61 ZP/, kde uviedol, že rozväzuje pracovný pomer ku dňu 30.11.2008. Dvojmesačná výpovedná lehota sa mu ráta
-od začiatku mesiaca, ktorý nasleduje po dni spísania žiadosti, teda od 01.10.2008 a pracovný pomer mu tým končí toho 30.11.2008?
- alebo sa mu ráta až od začiatku mesiaca,ktorý nasleduje po dni 30.11.2008, teda od 01.12.2008 a tým mu pracovný pomer skončí 01.01.2009? Ďakujem
No ked to takto spisal,tak si myslim,ze chce aby sa mu vypovedna lehota ratala od 1.10.2008-30.11.2008, ale mohol to uviest do vypovede,ze dvojmesačná výpovedná doba plynie od -do...
Jana Motyčková
01.10.08,06:26
Prosim o radu ohľadne odvodov. Zamestnanec na skrátený uväzok 1 hod týždenne , odmeňovaný hodinovou mzdou 100 sk na hod bude platiť odvody mesačne zo sumy 400 SK? Neporušíme nič ohľadne minimálneho mzdového nároku? Musí byť zamestnaný na čiastočný úväzok nakoľko ide o odborného garanta. Nepotrebujeme ho však dlhšie ako 1 hod týždenne. Ďakujem.
Bude platiť odvody zo 400 Sk, neporušíte nič.
marek32
01.10.08,10:02
Zamestnávateľ uhradil svojim zamestnancom preventívnu lekársku prehliadku dobrovoľne, pre zamestnanca je to zdaniteľný príjem.

Je to aj súčasťou vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie ?
Jozef Mihál
04.10.08,17:08
Zamestnávateľ uhradil svojim zamestnancom preventívnu lekársku prehliadku dobrovoľne, pre zamestnanca je to zdaniteľný príjem.

Je to aj súčasťou vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie ?
Áno.
Jozef Mihál
04.10.08,17:10
Dobrý den,

upravuje některý z "europředpisů" způsob výpočtu či pořadí přepočtu a zaokrouhlování složek mezd počítaných v roce 2009, jejichž základnou je suma jiných složek mzdy z části roku 2008 (například prémií vyplácených v lednu 2009 a počítaných jako procento z úhrnu hrubých mezd vyplacených v posledním kvartálu roku 2008), které jsou evidovány v Sk?
Co nejdřív přepočítat - základny nebo až výsledek?
Neviem o žiadnom predpise, ktrorý by to upravoval.

Odporúčam postupovať tak, že celý výpočet prebehne v Sk a na euro sa prevedie až konečný výsledok.
Jozef Mihál
04.10.08,17:12
Prosím poradiť ohľadne Zák. práce - zamestnanec dňa 29.9.2008 spisoval žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou /par. 61 ZP/, kde uviedol, že rozväzuje pracovný pomer ku dňu 30.11.2008. Dvojmesačná výpovedná lehota sa mu ráta
-od začiatku mesiaca, ktorý nasleduje po dni spísania žiadosti, teda od 01.10.2008 a pracovný pomer mu tým končí toho 30.11.2008?
- alebo sa mu ráta až od začiatku mesiaca,ktorý nasleduje po dni 30.11.2008, teda od 01.12.2008 a tým mu pracovný pomer skončí 01.01.2009? Ďakujem
Podľa § 62 ods. 2 Zákonníka práce, výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

V uvedenom prípade to znamená, že výpovedná doba začína plynúť od 1.10.2008, pretože zamestnanec doručil výpoveď 29.9.2008. Pracovný pomer pri dvojmesačnej výpovednej dobe končí 30.11.2008.
Jozef Mihál
04.10.08,17:14
Dobrý deň, nový zamestnanec ma požiadal o daňový bonus od 01.10.2008. Dovtedy to poberala manželka.Mám si pýtať potvrdenie o tom dokedy jej bolo naposledy vyplatené? Podľa mňa nie , keď to vyhlási vo vyhlásení k dani, ja nemám skúmať, či to poberá ona a dokedy jej bolo vyplatené..
Súhlas.
kiikaa
05.10.08,13:14
Prosím o radu. Zamestnávateľ sa dohodol so zamestnancom, že mu poskytne platené voľno tri týždne. Čo to znamená pre zamestnávateľa? Musí oznámiť soc.p. a zdravotnej p. vznik a ukončenie plateného voľna? Odvody soc.p. a zdravot.p. platí zamestnávateľ , alebo zamestnanec? Ďakujem
Jozef Mihál
05.10.08,13:25
Platené voľno sa neoznamuje ani do SP ani do ZP.

Odvody sa platia obvyklým spôsobom za zamestnanca i za zamestnávateľa.
Bodnarovaa
05.10.08,22:21
Prosim, zamestnanec v 8 hod.dennom prac.pomere, chce 4 hod. dovolenky. je to mozne a ako potom stravny listok? Dakujem
Eva99
06.10.08,07:37
Prosím Vás, zamestnanec má rozvrhnutý pracovný čas tak, že pracuje od stredy do nedele 8 hodín a teda 40 hodín týždenne. Je to rovnomerné rozvrhnutie prac. času? Nie je ale dodržaný fond pracovnej doby a nedosiahne ani minimálnu mzdu. Ako vypočítať mzdu v takomto prípade?
Jozef Mihál
06.10.08,08:23
Prosim, zamestnanec v 8 hod.dennom prac.pomere, chce 4 hod. dovolenky. je to mozne a ako potom stravny listok? Dakujem
Zákonník práce neobmedzuje čerpanie dovolenky "zdola". Preto po dohode zamestnanca so zamestnávateľom môže byť čerpanie 4 hodín - alebo poldňa - dovolenky.

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravovanie vtedy, ak zamestnanec v pracovnej smene odpracuje viac ako 4 hodiny. Nie je podstatné, čo sa deje mimo toho - či zamestnanec má kratší úväzok, či došlo k prekážkam v práci, či čerpal dovolenku.
Jozef Mihál
06.10.08,08:33
Prosím Vás, zamestnanec má rozvrhnutý pracovný čas tak, že pracuje od stredy do nedele 8 hodín a teda 40 hodín týždenne. Je to rovnomerné rozvrhnutie prac. času? Nie je ale dodržaný fond pracovnej doby a nedosiahne ani minimálnu mzdu. Ako vypočítať mzdu v takomto prípade?
Citujem § 86 ods. 2 a 3 Zákonníka práce:

"(2) Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom v určitom období, spravidla štvortýždňovom, presahovať hranicu pre ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času rozvrhuje zamestnávateľ týždenný pracovný čas zásadne na päť pracovných dní v týždni."

V uvedenom prípade to platí, čiže ide o rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.

Nerozumiem, prečo v otázke konštatujete, že nie je dodržaný fond pracovnej doby a že zamestnanec nedosiahne ani minimálnu mzdu.

Ak zamestnanec odpracuje celý pracovný čas podľa uvedeného rozvrhu, tj. 40 hodín týždenne, fond pracovnej doby dodržaný je a zamestnanec má mať mzdu v súlade s § 120 Zákonníka práce najmenej vo výške príslušného minimálneho mzdového nároku, pri stupni náročnosti práce č.1 teda najmenej vo výške minimálnej mzdy.
Eva99
06.10.08,09:00
Citujem § 86 ods. 2 a 3 Zákonníka práce:

"(2) Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom v určitom období, spravidla štvortýždňovom, presahovať hranicu pre ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času rozvrhuje zamestnávateľ týždenný pracovný čas zásadne na päť pracovných dní v týždni."

V uvedenom prípade to platí, čiže ide o rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.


Nerozumiem, prečo v otázke konštatujete, že nie je dodržaný fond pracovnej doby a že zamestnanec nedosiahne ani minimálnu mzdu.

Ak zamestnanec odpracuje celý pracovný čas podľa uvedeného rozvrhu, tj. 40 hodín týždenne, fond pracovnej doby dodržaný je a zamestnanec má mať mzdu v súlade s § 120 Zákonníka práce najmenej vo výške príslušného minimálneho mzdového nároku, pri stupni náročnosti práce č.1 teda najmenej vo výške minimálnej mzdy.

No napríklad v septembri je fond pracovného času 22 dní. Keďže ale robí streda-nedeľa, pracovných dní má len 20.
Lissa
06.10.08,09:01
Dnes mi prišiel exekučný príkaz na zamestnanca, ktorý je u nás posledný mesiac na DOVP. Jeho odmena je 6000 SK, exekučný príkaz je na 8825 SK. Som povinná odviesť časť odmeny exekútorovi? Ako sa v prípade odmeny z DOVP počítajú čiastky životného minima?
Jana Motyčková
06.10.08,10:24
Exekučná zrážka sa z DOVP počíta rovnako ako z bežnej mzdy. Ak je to jeho jediný príjem, nepostihnuteľné sumy sú v rovnakej výške ako u bežného zamestnanca. Ak okrem dohody má aj iný príjem z pracovného pomeru alebo z inej dohody, v takom pripade exekútor každému zamestnávateľovi určí akú časť nepostihnuteľnej sumy môže od čistej mzdy odpočítať.
Jozef Mihál
06.10.08,10:58
No napríklad v septembri je fond pracovného času 22 dní. Keďže ale robí streda-nedeľa, pracovných dní má len 20.
Ak v septembri odpracuje celý fond svojho pracovného času, má nárok na mesačnú mzdu bez nejakého krátenia. Hoci odpracuje len 20 dní a september má 22 pracovných dní pondelok - piatok.
Eva99
06.10.08,11:08
Ak v septembri odpracuje celý fond svojho pracovného času, má nárok na mesačnú mzdu bez nejakého krátenia. Hoci odpracuje len 20 dní a september má 22 pracovných dní pondelok - piatok.

Ahaaa, ďakujem veľmi pekne. Ešte ak by som Vás mohla poprosiť, prebrala som mzdy po inej účtovníčke, som v tom začiatočník ale nezdajú sa mi určité veci. Zamestnanec pracuje viac-menej podľa potreby. To znamená, že jeden týždeň odrobí len 4 dni, iný týždeň 5 dní, vždy iné dni v týždni. Je to tak vôbec možné? Ak odrobil dni sobota, nedeľa, mal vo výplate za tieto dni príplatky za nadčas. Dokonca nadčas prvý 25%, nadčas druhý 50%. Kedy je vlastne nadčas duhý? V ZP sa hovorí len o príplatku 25%. Kolektívna zmluva nie je uzatvorená žiadna. Ale aj tak, prečo nejaké príplatky? On odrobil 40 hodín v danom týždni, to je predsa jedno, či to bola sobota, alebo nedeľa, nie?
Eva99
06.10.08,11:24
A už keď sa pýtam... Pozerám, že sa neodvádzalo do sociálneho fondu. Viete mi prosím povedať, prečo nie? Spracovávala to daňová poradkyňa, tak nepredpokladám že je to chyba, skôr asi ja neviem prečo, tak mi prosím poraďte...:(
Lissa
06.10.08,12:29
Exekučná zrážka sa z DOVP počíta rovnako ako z bežnej mzdy. Ak je to jeho jediný príjem, nepostihnuteľné sumy sú v rovnakej výške ako u bežného zamestnanca. Ak okrem dohody má aj iný príjem z pracovného pomeru alebo z inej dohody, v takom pripade exekútor každému zamestnávateľovi určí akú časť nepostihnuteľnej sumy môže od čistej mzdy odpočítať.
V exekučnom príkaze je uvedené, že mám vykonať zrážku z dvoch tretín mzdy a iného príjmu povinného a zrazené sumy nevyplácal povinnému. To znamená že z čistej mzdy nerobím žiadne odpočítanej nepostihnuteľnej sumy - exekútor žiadnu neuviedol a celé 2/3 mzdy mu mám odviesť? Ďakujem
Jozef Mihál
06.10.08,17:49
Eva99:

Jednoducho ste zdedili pekný chaos. Odpovede na konkrétne otázky odo mňa nečakajte, musíte sa s tým postupne popasovať sama, ak ste skúsená mzdárka, verím že riešenia pomaly a postupne nájdete sama.
Eva99
06.10.08,19:03
Eva99:

Jednoducho ste zdedili pekný chaos. Odpovede na konkrétne otázky odo mňa nečakajte, musíte sa s tým postupne popasovať sama, ak ste skúsená mzdárka, verím že riešenia pomaly a postupne nájdete sama.

Veď práve že až taká skúsená nie som... :( Ale aj tak Vám veľmi pekne ďakujem za ochotu...
Jozef Mihál
06.10.08,20:02
Tak tri rady:

Ak má pracovný čas podľa rozvrhu pripadať na sobotu či nedeľu, tak za 8 hodín odpracovaných počas týchto dní nemá nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas. Len ak by odpracoval viac, ako mal v daný deň podľa vopred stanoveného rozvrhu odpracovať.

Mzdové zvýhodnenie je najmenej 25%. Rovnako za prácu nadčas v obyčajný deň, či v sobotu alebo v nedeľu, je to jedno. Môže to byť aj viac, pozorne sa rozhliadnite, či niekde nenájdete firemný pracovný poriadok, ktorým by ste to mali eventuálne upravené.

Z hrubej mzdy každého zamestnanca (zamestnanca na pracovnú zmluvu) sa musí robiť odvod do sociálneho fondu.

V DRAK-ovi všetky tieto informácie nájdete, len treba hľadať a používať systém značiek.
Eva99
07.10.08,05:50
Tak tri rady:

Ak má pracovný čas podľa rozvrhu pripadať na sobotu či nedeľu, tak za 8 hodín odpracovaných počas týchto dní nemá nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas. Len ak by odpracoval viac, ako mal v daný deň podľa vopred stanoveného rozvrhu odpracovať.

Mzdové zvýhodnenie je najmenej 25%. Rovnako za prácu nadčas v obyčajný deň, či v sobotu alebo v nedeľu, je to jedno. Môže to byť aj viac, pozorne sa rozhliadnite, či niekde nenájdete firemný pracovný poriadok, ktorým by ste to mali eventuálne upravené.

Z hrubej mzdy každého zamestnanca (zamestnanca na pracovnú zmluvu) sa musí robiť odvod do sociálneho fondu.

V DRAK-ovi všetky tieto informácie nájdete, len treba hľadať a používať systém značiek.

Ďakujem Vám pán Mihál, ste neskutočne zlatý človek.
Analytik1
07.10.08,06:08
Dobrý deň. Poprosím o radu k nasledovnej otázke:
Ak zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na DDS vo výške 6 % zo mzdy, ako sa má zaokrúhliť výsledná čiastka (napr. 6 % zo sumy 11 236 = 674,16 = ??)? A prípadne, ako sa bude táto výsledná čiastka zaokrúhľovať v EUR od 01.01.2009? Ďakujem za Vašu odpoveď.
Jozef Mihál
07.10.08,19:27
Zaokrúhľuje sa tak, ako je to uvedené v zamestnávateľskej zmluve. Zákon nedefinuje, ako sa majú príspevky zamestnávateľa zaokrúhľovať, a to ani teraz, ani po či pri prechode na euro.
Ludula
08.10.08,12:17
Pracovník s rozvrhnutým pracovným časom 40 hod.týždenne nebude v pondelok pracovať, ale odpracuje v dňoch utorok - sobota po 8 hod. spolu 40 hod za týždeň. Môže sa práca v sobotu považovať ako náhrada za voľno ktoré čerpal v pondelok a táto práca v sobotu nieje práca nadčas.
Ludula
gabriela p
08.10.08,14:05
Dobrý deň, prosím o radu - v roku 2005 obdržal živnostník platobný výmer zo dňa 25.5.2005 od Perspektíva DZP v konk. na dlžnú sumu poistenia za rok 1997 a 1/98. Žiadal o povolenie splátok, ale keďže nedostal odpoveď, na túto záležitosť sa "pozabudlo". Dňa 30.9.2008 mu bolo doručené oznámenie o začatí exekúcie (pre ZH Kredit, s.r.o., návrh na ex.zo dňa 18.8.2008). Bolo by možné namietať lehotu premlčania platobného výmeru zo dňa 25.5.2005 (nie je presne uvedené, odkedy je platobný výmer právoplatný)? Ten poplatok z omeškania je pre túto rodinu až likvidačný. Budem veľmi rada, ak mi poradíte. Ďakujem.
Jozef Mihál
08.10.08,14:07
Pracovník s rozvrhnutým pracovným časom 40 hod.týždenne nebude v pondelok pracovať, ale odpracuje v dňoch utorok - sobota po 8 hod. spolu 40 hod za týždeň. Môže sa práca v sobotu považovať ako náhrada za voľno ktoré čerpal v pondelok a táto práca v sobotu nieje práca nadčas.
Ludula
Môže.
Jozef Mihál
08.10.08,14:12
Dobrý deň, prosím o radu - v roku 2005 obdržal živnostník platobný výmer zo dňa 25.5.2005 od Perspektíva DZP v konk. na dlžnú sumu poistenia za rok 1997 a 1/98. Žiadal o povolenie splátok, ale keďže nedostal odpoveď, na túto záležitosť sa "pozabudlo". Dňa 30.9.2008 mu bolo doručené oznámenie o začatí exekúcie (pre ZH Kredit, s.r.o., návrh na ex.zo dňa 18.8.2008). Bolo by možné namietať lehotu premlčania platobného výmeru zo dňa 25.5.2005 (nie je presne uvedené, odkedy je platobný výmer právoplatný)? Ten poplatok z omeškania je pre túto rodinu až likvidačný. Budem veľmi rada, ak mi poradíte. Ďakujem.
Podľa § 21 ods. 2 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa § 21 odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

V uvedenom prípade podľa môjho názoru tri roky uplynuli.
gabriela p
09.10.08,07:58
Ďakujem p. Mihál za odpoveď, tiež si myslím, že by to už mohlo byť premlčané, ale dostala som aj tento názor: "Túto lehotu premlčania nemožno namietať, pretože sa v tej veci ozvali práve v roku 2005 čím prerušili plynutie 10 ročnej lehoty (zo zákona) a akoby začala opäť plynúť". Ale v takom prípade sa mi zdá §21, ods.2 o premlčaní práva vymáhať poistné na základe platobného výmeru zbytočný. Prosím Vás o názor. Ďakujem.
Ludula
09.10.08,09:59
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Zamestnanec bol na PN od 8.9.08 do 30.9.08 a vypísaný ako schopný práce od 1.10.08.
Náhradu mzdy pri DPN sme mu vyplatili od 8.9. do 17.9.
Nemocenské dávky mu vyplati SP od 18.9. do 30.9.
Zamestnanec však priniesol dalšiu PN-ku, kde je uvedené, že je neschopný práce od 1.10.2008. Budeme mu od 1.10. platiť prvých desať dní náhradu príjmu pri DPN, alebo sa táto PN-ka posudzuje ako pokračovanie tej prvej.
Ďakujem.
Jozef Mihál
09.10.08,19:52
Ďakujem p. Mihál za odpoveď, tiež si myslím, že by to už mohlo byť premlčané, ale dostala som aj tento názor: "Túto lehotu premlčania nemožno namietať, pretože sa v tej veci ozvali práve v roku 2005 čím prerušili plynutie 10 ročnej lehoty (zo zákona) a akoby začala opäť plynúť". Ale v takom prípade sa mi zdá §21, ods.2 o premlčaní práva vymáhať poistné na základe platobného výmeru zbytočný. Prosím Vás o názor. Ďakujem.
Presne rovnaký názor mám aj ja.
Jozef Mihál
09.10.08,19:53
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Zamestnanec bol na PN od 8.9.08 do 30.9.08 a vypísaný ako schopný práce od 1.10.08.
Náhradu mzdy pri DPN sme mu vyplatili od 8.9. do 17.9.
Nemocenské dávky mu vyplati SP od 18.9. do 30.9.
Zamestnanec však priniesol dalšiu PN-ku, kde je uvedené, že je neschopný práce od 1.10.2008. Budeme mu od 1.10. platiť prvých desať dní náhradu príjmu pri DPN, alebo sa táto PN-ka posudzuje ako pokračovanie tej prvej.
Ďakujem.
Ak ide o inú diagnózu ako pri predošlej PN, tak je to skutočne nová PN a zamestnávateľ vypláca prvých 10 dní náhradu pri PN.
zhv
10.10.08,06:09
Dobrý deň,aká cena zákazky musí byť aby sme splnili podmienku náhradného plnenia na započítanie 1 občana so ZPS v tomto roku?
apsgroup
11.10.08,19:20
Prosim o radu. Zapocitava sa do obdobia odpracovanych rokov pre posudenie 5 týždnov dovolenky aj praca v zahranici /napr.OPR a podobne/ pripadne rocne študium v zahraniči?
Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
11.10.08,20:27
Dobrý deň,aká cena zákazky musí byť aby sme splnili podmienku náhradného plnenia na započítanie 1 občana so ZPS v tomto roku?

Uvedené rieši § 64 zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, citujem:

§ 64
Zadávanie zákaziek na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím


(1) Povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím vo výške povinného podielu podľa § 63 ods. 1 písm. d) môže zamestnávateľ plniť aj zadaním zákazky vhodnej na zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím alebo zadaním zákazky občanovi so zdravotným postihnutím, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

(2) Na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je potrebné zadať zákazku vo výške 0,8-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d) zadaním zákazky plní. Výsledná suma vypočítaná podľa predchádzajúcej vety sa zaokrúhľuje na stovky korún smerom nadol.

(3) Zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, započítava do ceny zákazky na účely podľa odseku 2 aj daň z pridanej hodnoty. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, nezapočítava do ceny zákazky na účely podľa odseku 2 daň z pridanej hodnoty vo výške, v akej mu vznikne nárok na jej odpočítanie podľa osobitného predpisu.46b)

(4) Plnenie povinnosti podľa § 63 ods. 1 písm. d) zadaním zákazky podľa odseku 1 je zamestnávateľ povinný preukázať úradu najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.

Podľa Štatistického úradu bola priemerná mesačná mzda za 1. až 3. štvrťrok 2007 zaradom suma 18592 Sk, 19598 Sk a 19514 Sk, priemer za tieto tri štvrťroky je 19235 Sk, po pripočítaní odvodov zamestnávateľa vo výške 35,2% zjednodušene je to 26006 Sk. Z toho 0,8-násobok je 20805 Sk, po zaokrúhlení na 100 Sk nadol je výsledok 20800 Sk.

Cena zakázky tak musí byť najmenej 20800 Sk. Poznámka - na niektorých webových stránkach sa uvádza suma len 20000 Sk.
Jozef Mihál
11.10.08,20:47
Prosim o radu. Zapocitava sa do obdobia odpracovanych rokov pre posudenie 5 týždnov dovolenky aj praca v zahranici /napr.OPR a podobne/ pripadne rocne študium v zahraniči?
Dakujem za odpoved.

Podľa môjho názoru započítava.
Anez
13.10.08,11:01
Dobrý deň.
Prosím o radu. Zamestnávateľ ma v úmysle zakúpiť zamestnancom zo SF poukážky soločnosti Ticket... (nákupné, prípadne na návštevu kultúrnych, športových zariadení). Jedná sa o zdaniteľný príjem zamestnanca, z ktorého sa neplatia odvody na SP ani ZP? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
13.10.08,12:51
Zdroj príjmu je sociálny fond, preto sa takýto príjem nezapočítava do vymeriavacích základov ani na sociálne, ani na zdravotné poistenie.

Do zdaniteľného príjmu zo závislej činnosti zamestnanca takýto príjem započítať treba.
apsgroup
13.10.08,13:05
Preplatok z rocneho zuctovania ZP firma zahrnula do mzdy za 9/2008. Zamestnankyna, ktorej sa to tyka je dochodkyna, má zo mzdy zrazkovu dan. Program vypocital zo mzdy aj preplatku rocnoho zuctovania zrazkovu dan. Podla Vásho vykladu by mala byt zo mzdy zrazkova dan a z preplatku rocného zuct.ZP preddavkova dan??? Pochopila som to spravne?
Jozef Mihál
13.10.08,15:58
Tak
asei
14.10.08,14:59
Dobrý deň, prosím o informáciu ohľadom potvrdenia pre nemocenské dávky v roku 2009. budú sa v potrvdení zobrazovať mesačné Vym. základy v Eurách zaokrúhlené matematicky? Alebo mesačné sumy stále v Skk, a až výpočet denného vymeriavacieho základu bude prepočítaný na eurá. Zatial som túto informáciu nikde nenašiel.
ďakujem
asei
14.10.08,15:08
Dobrý deň, prosím o informáciu ohľadom potvrdenia pre nemocenské dávky v roku 2009. budú sa v potrvdení zobrazovať mesačné Vym. základy v Eurách zaokrúhlené matematicky? Alebo mesačné sumy stále v Skk, a až výpočet denného vymeriavacieho základu bude prepočítaný na eurá. Zatial som túto informáciu nikde nenašiel.
ďakujem
už som to našiel na stránke SP.

socpoist.sk/884-menu/18220s

až výsledná suma zárobku sa prepočítava na Eurá. Mesačne sa vykazuje v SKK za rok 2008
Jozef Mihál
14.10.08,19:28
Všetko čo sa do SP vykazuje za rok 2008, sa vykazuje len v Sk.

Všetko, čo sa do SP bude vykazovať za rok 2009, sa bude vykazovať len v €.
Marta V
15.10.08,03:27
Dobré ráno, prosím o informáciu, ak odborová organizácia zakúpi pre svojich členov poukážky, ktoré sa môžu použiť na plaváreň, masáže, nákup vitamínových prostriedkov, je potrebné hodnotu poukážky zdaniť?Ďakujem
zuziku
16.10.08,10:30
Chcem sa spýtať, známa nežila v SR ani tu neplatila odvody, teraz sa sem vrátila a chcela by tu poberať aj starobný dôchodok, koľko rokov musí platiť odvody alebo byť zamestnaná v SR aby mala naň nárok ?
Silvia S
16.10.08,10:37
Ak je a bude stále zamestnaná, je nezmysel, aby šla do predčasného starobného dôchodku. Vlani sa ešte dalo uvažovať o požiadaní o predčasný starobný dôchodok pred koncom roka, pretože podmienky sa sprísňovali od 1.1.2008. Teraz však žiadne mimoriadne výhody poberateľ predčasného starobného dôchodku nemá, práve naopak, ak ďalej pracuje, prichádza na dani o 19% z nezdaniteľnej čiastky.

Morbídne úvahy si odpustím, pozrite ešte túto tému:

http://www.porada.sk/t89297-pracujuci-poberatel-predcasneho-starobneho-dochodku.html

Prípadne tento článok:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/diskriminacia-pracujucich-dochodcov/142733.html
Pekný deň p. Mihál, Vašu radu sme poslúchli, len situácia sa troška zmenila. V podniku nastali zmeny a oznámili im, že ich budú preložení do inej spoločnosti (ktorá nemá s nimi žiaden súvis). A teraz nastáva otázka, čo by bolo pre ňu najlepšie spraviť. Má problémy s klbom, takže nebol by problém vyriešiť to práceneschopnosťou, len neviem, či si tým nepohorší dôchodok. Alebo nesúhlasiť s ponukou na inú prácu, len tu sa zasa bojím, aby jej nedali výpoveď a nič tým nevyrieši. Marec je relatívne blízko, ale i ďaleko. Ďakujem za Váš názor.
TomosP
16.10.08,10:41
Ad Fronco:

Dočasná PN, ktorá začne na konci roka 2008 a pokračuje ešte v januári 2009:
- RO bude rok 2008
- celý výpočet náhrady v SKK
- výsledná "čistá" suma vyplácaná zamestnancovi sa podľa § 4 vyhlášky prepočíta konverzným kurzom a zaokrúhli na €c nahor.

.......

Dobrý den,
předpokládám, že podle § 4 vyhlášky se bude postupovat i při výpočtu náhrad mzdy za období, které započalo v roce 2008 a náhrada se vyplácí v roce 2009 - například doplatek náhrady za dovolenou od 27.12.08 do 5.1.2009 vyplácený ve výplatě za 01/2009, náhrada za překážky v práci v roce 2008 a pod. - tedy vypočítat náhradu v SKK z průměrného výdělku v SKK platného v příslušném období roku 2008, převést na EUR a zaokrouhlit na eurocenty nahoru.
Jana Motyčková
16.10.08,11:10
Doplatok za dovolenku čerpanú v decembri 2008 resp. prekážku v práci v r.2008 - ak tento doplatok sa bude robiť až v januárovej výplate 2009 a neskôr - tak sa vypočíta v Sk a prevedie sa na €, zaokrúhli sa na €c nahor -vyhláška 251/2008 §6.

Ak sa bude dovolenka a P platiť štandardne v decembrovej výplate v januári, decembrová výplata celá aj s odvodmi a daňou sa počíta v Sk, len výsledná suma k výplate sa prevedie na € a zaplatí sa v eurách.

Dovolenka za január sa už počíta priamo v eurách, z "eurového" priemeru teda aj prípadný doplatok bude v €.
TomosP
16.10.08,11:12
Díky, druhé dvě varianty byly jasné, šlo mi o první odpověď.. :)
enigma
16.10.08,14:29
Dobry den p. Mihal, prosim mozem mat otazku? zamestnavatel hradi zamestnancovi ocnu prehliadku, je cena tejto prehliadky pre zamestnanca zdanitelnym prijmom a ma z ceny zamestnanec odviest aj zdravotne odvody? velmi pekne dakujem. prajem pekny den
Bodnarovaa
17.10.08,19:35
Dobry vecer, rosim Vas zena na materskej dovolenke ma tazko postihnutu matku na ktoru sa moze poberat prispevok na opatrovanie. Moze ona poberat prispevok za opatrovanie?Materska jej vysla 10.tis Sk.Dakujem
Jozef Mihál
19.10.08,17:32
Ide o § 64a zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci, čo je trošku nad rámec DRAK-a ale podľa mojich vedomostí poberanie materskej nie je dôvodom, prečo by dcéra nemohla poberať príspevok na opatrovanie.
Jozef Mihál
19.10.08,17:42
Dobry den p. Mihal, prosim mozem mat otazku? zamestnavatel hradi zamestnancovi ocnu prehliadku, je cena tejto prehliadky pre zamestnanca zdanitelnym prijmom a ma z ceny zamestnanec odviest aj zdravotne odvody? velmi pekne dakujem. prajem pekny den
Podľa § 5 ods. 5 písmeno e) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, predmetom dane nie je hodnota poskytovaných rekondičných pobytov, rehabilitačných pobytov, kondičných rehabilitácií a preventívnej zdravotnej starostlivosti v prípadoch a za podmienok ustanovených osobitným predpisom, 17)

Kde v tomto prípade osobitným predpisom je pod čiarou uvedený zákon č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov, ktorý bol od 1.7.2006 nahradený zákonom č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Ak v uvedenom prípade je očná prehliadka povinnou preventívnou prehliadkou, ide o príjem ktorý nie je predmetom dane. V opačnom prípade ide o zdaniteľný príjem, ktorý sa súčasne musí zahrnúť aj do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
19.10.08,17:52
Chcem sa spýtať, známa nežila v SR ani tu neplatila odvody, teraz sa sem vrátila a chcela by tu poberať aj starobný dôchodok, koľko rokov musí platiť odvody alebo byť zamestnaná v SR aby mala naň nárok ?
Jedna z podmienok získania nároku na starobný dôchodok je mať 15 rokov dôchodkového poistenia. Do toho sa môže započítať aj doba poistenia v zahraničí, v závislosti od toho, v ktorej krajine dotyčná žila a čo tam robila. Skúste si preštudovať poradňu Sociálnej poisťovne, napríklad tu:

http://www.socpoist.sk/564/1383s
Jozef Mihál
19.10.08,18:01
Pekný deň p. Mihál, Vašu radu sme poslúchli, len situácia sa troška zmenila. V podniku nastali zmeny a oznámili im, že ich budú preložení do inej spoločnosti (ktorá nemá s nimi žiaden súvis). A teraz nastáva otázka, čo by bolo pre ňu najlepšie spraviť. Má problémy s klbom, takže nebol by problém vyriešiť to práceneschopnosťou, len neviem, či si tým nepohorší dôchodok. Alebo nesúhlasiť s ponukou na inú prácu, len tu sa zasa bojím, aby jej nedali výpoveď a nič tým nevyrieši. Marec je relatívne blízko, ale i ďaleko. Ďakujem za Váš názor.
Nový zamestnávateľ je povinný prevziať zamestnancov a všetky záväzky k nim od bývalého zamestnávateľa. Čiže dotyčnú osobu nemôžu len tak prepustiť, ak by k tomu došlo, má nárok na odstupné.

Pokiaľ ide o dôchodok, môj názor sa nemení, mala by počkať so žiadosťou oň prinajmenej do 2. januára 2009.

Prípadná práneneschopnosť jej dôchodok o niečo pohorší, pretože sa je zníži príjem, z ktorého sa platí dôchodkové poistenie, čo sa pre daný rok prejaví znížením osobného mzdového bodu.
anaka
20.10.08,09:34
Dobrý deň, prosím o radu.http://www.porada.sk/ />Keď zamestnanci na plný prac úväzok v rovnomernom prac.čase majú 40 hod.týždenný prac.čas, tak zamestnanci v štvortýždňovom pružnom pracovnom čase na polovičný úväzok môžu mať týždenný prac.čas 20 hod.?
Musí byť v pracovnom poriadku uvedený začiatok a koniec pracovnej doby? Napr. pri pružnom pracovnom čase. Môže to byť napísané aj mimo pracovného poriadku?
Zamestnanci na plný pracovný úväzok majú u nás pracovnú dobu od 8,00 hod do 16,30 hod. Popri tom máme aj zamestnancov ZŤP, na polovičný pracovný úväzok, ktorí pracujú v pružnom štvortýždňovom pracovnom čase a striedajú sa , časť z nich pracuje doobeda a časť poobede. Ráta sa toto striedanie ako dvojzmenná prevádzka? Hoci ich pracovný čas, kedy musia byť na pracovisku je určený v tej jednej zmene zamestnancov na plný pracovný úväzok. Ak je to dvojzmenná prevádzka, musí sa ich pracovný čas ešte krátiť, aj keď pracujú v polovičnom pracovnom úväzku?
Ďakujem
katjab
22.10.08,10:43
Akú povinnosť má rodička po pôrode voči Sociálnej poisťovni, keď nie sporiteľkou v II. piliery? Rodila 09.10.2008.
Jozef Mihál
22.10.08,20:42
petacuckova
23.10.08,04:28
Dobrý deň, prosím vás o radu.
Zamestnanec je u nás zamestnaný od 10.4.2007. Ale bol zamestnaný u nás aj 21.06.2006 do 31.12.2006 a v tomto pracovnom pomere bol PN jeden mesiac.
Otázka : Neviem, či mám pri rátaní podpornej doby brať do úvahy aj PN v predchádzajúcom PP, alebo beriem do úvahy len PP od 10.4.2007...

A v deň, keď mu končí podporná doba ho odhlásim na soc. poisťovni, teda preruším mu poistenie a do zdravotnej čo ? A ostáva naďalej našim zamestnancom ?
ROBOTA
23.10.08,16:33
Rada by som poznala odpoveď na môj problém so zamestnancom. Je zamestnaný so skúšobnou dobou 3 mesiace, ale tesne po nástupe išiel na PN a za chvíľu skúš. doba končí a checela by som ho prepustiť. Dá so to počas PN?
sway
23.10.08,17:01
Rada by som poznala odpoveď na môj problém so zamestnancom. Je zamestnaný so skúšobnou dobou 3 mesiace, ale tesne po nástupe išiel na PN a za chvíľu skúš. doba končí a checela by som ho prepustiť. Dá so to počas PN?

Ano, počas skúšobnej doby môžete ukončiť PP aj ak je momentálne PN:
použité z tejto stránky.....:

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe (§ 72)

Počas skúšobnej doby môže kedykoľvek ukončiť pracovný pomer zamestnávateľ alebo zamestnanec. Neexistuje žiaden dôvod, pre ktorý by sa v skúšobnej dobe nesmel pracovný pomer ukončiť.

Príklad

Zamestnávateľ v skúšobnej dobe oznámil tehotnej zamestnankyni, že s ňou končí pracovný pomer. Skutočnosť, že zamestnankyňa je tehotná, nie je prekážkou pre takéto skončenie pracovného pomeru.

Pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe sa môže ale nemusí uviesť dôvod. Skončenie pracovného pomeru sa musí druhej strane oznámiť písomne a doručiť druhej strane spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Jozef Mihál
23.10.08,19:49
Súhlas.
Silvia S
24.10.08,06:03
Dobré ránko. Podľa § 96 Pracovná pohotovosť, bod 7 sa uvádza, že prac.pohot.môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu 100 hod v kal.roku. Do tohto rozsahu zahrňame aj aktívnu a nektívnu alebo iba aktívnu? Každý mi to vysvetľuje inak. Budem vďačná aj za nejaký link, nemôžem to nikde nájsť. Vopred ďakujem a prajem pekný víkend.
Nutricia
24.10.08,07:52
Prosím o radu ohladne polovičných sadzieb na zdravotné poistenie a poistenie v nezamestnanosti u týchto osob:
A: poberateľ ČID s mierou poklesu 70%
B: pokles ZČ 45%,nepoberá ČID ani ID
C:poberateľ ČID s mierou poklesu 50%
D: poberateľ ČID s mierou poklasu 50%

Dakujem
zlolen
24.10.08,08:35
Dobrý deň, prosím Vás o radu
ZC dostal výpoveď § 63 odst.1 písm.b, jeho posledný pracovný deň je 30.10.
22.10. doniesol PN, náhradu platím do konca mesiaca, ďalej 1 deň náhrady doplatí SP a pokračuje v dávkach.
Môžem s ním ukončiť PP 30.10., alebo musím čakať, kým pracovná neschopnosť bude ukončená?
Ďakujem
Nutricia
24.10.08,08:46
Dobrý deň, prosím Vás o radu
ZC dostal výpoveď § 63 odst.1 písm.b, jeho posledný pracovný deň je 30.10.
22.10. doniesol PN, náhradu platím do konca mesiaca, ďalej 1 deň náhrady doplatí SP a pokračuje v dávkach.
Môžem s ním ukončiť PP 30.10., alebo musím čakať, kým pracovná neschopnosť bude ukončená?
Ďakujem
Výpoveď mu bola daná pred nástupom na PN nie počas PN-ky,takže tam sa nevztahuje zákaz výpovede na tohto zamestnanca.Pozrite si §64 ods.2.
Nutricia
24.10.08,09:06
Prosím o radu ohladne polovičných sadzieb na zdravotné poistenie a poistenie v nezamestnanosti u týchto osob:
A: poberateľ ČID s mierou poklesu 70%
B: pokles ZČ 45%,nepoberá ČID ani ID
C:poberateľ ČID s mierou poklesu 50%
D: poberateľ ČID s mierou poklasu 50%

Dakujem



nikto mi neporadí?:mee:
Jana Motyčková
24.10.08,09:26
Nutricia : Nevidím rozdiel medzi C a D, ale vśetci majú polovočnú sadzbu na zdravotné poistenie. Poistenie v nezamestnaností neplatí iba poberateľ invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%, t.j. všetci uvedení platia PvN.
Nutricia
24.10.08,09:47
Nutricia : Nevidím rozdiel medzi C a D, ale vśetci majú polovočnú sadzbu na zdravotné poistenie. Poistenie v nezamestnaností neplatí iba poberateľ invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%, t.j. všetci uvedení platia PvN.

Dakujem ,a to B má prečo mat zníženú sadzbu ked nepoberá ID a miera poklesu je len 45%?
Polovičnú sadzbu majú len ZTP s mierou poklesu 50% a viac.U ostatných je podmienka poberania ID.
Nutricia
24.10.08,10:00
Dakujem ,a to B má prečo mat zníženú sadzbu ked nepoberá ID a miera poklesu je len 45%?
Polovičnú sadzbu majú len ZTP s mierou poklesu 50% a viac.U ostatných je podmienka poberania ID.


prosim,prosim,prosim ešte k tomuto
zálesie
24.10.08,10:56
Dávka v nezamestnanosti

Občan bol evidovaný na úrade práce od 1.8.2005 do 21.9.2005 s vyplácaním dávky v nezamestnanosti. Od 22.9.2005 bol vyradený z evidencie z dôvodu nástupu do zamestnania. Od 1.1.2008 do 31.1.2008 bol znovu zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Sociálna poisťovňa mu vyplatila dávku v nezamestnanosti v sume, v akej mu bola vyplatená predchádzajúca dávka / § 105 odst. 3 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení/. Od 16.10.2008 je opäť evidovaný na úrade práce. Medzi jednotlivými evidenciami na úrade práce pracoval, nemal žiadne prerušenie. Má nárok na vyplatenie zostávajúcej dávky v nezamestnanosti /3 mesiace a 9 dní/ alebo mu vzniká nárok na novú dávku vypočítanú z vymeriavacich základov spätne od poslednej evidencie na úrade práce ? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
24.10.08,12:10
Dakujem ,a to B má prečo mat zníženú sadzbu ked nepoberá ID a miera poklesu je len 45%?
Polovičnú sadzbu majú len ZTP s mierou poklesu 50% a viac.U ostatných je podmienka poberania ID.
Zákon o ZP §12 - ...ak je zamestnanec osobou so zdravotným postihnutím 40), sadzba poistného je 2% ...
40) §9 zákona č.5/2004 Z.z. v znení zákona 191/2004 Z.z.
§51 zákona č.195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov

Nižšiu sadzbu poistného je teda možné mať z 2 rôznych dôvodov. Prvý je §9 zákona o službách zamestnanosti - to je vtedy ak jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 40%, nie je podmienkou, že musí poberať invalidný dôchodok - tento posudok vydáva SP. Druhou možnosťou je §51 zákona o sociálnej pomoci - to je podmienka, že miera funkčnej poruchy je aspoň 50% - to nevydáva SP ale miestne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Treba sa dobre pozrieť aký doklad vlastne má, podľa zadania otázky zrejme má rozhodnutie o poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť zo SP (prvá možnosť), lebo pre 45% by mu druhú možnosť - funkčú poruchu neuznali.


§9 zákona 5/2004 :
"(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je

a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu, 14)

b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20 %, ale najviac o 40 % podľa osobitného predpisu.15)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)"

14) § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html) poistení.
§71 ods.1 :
"(1) Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou."
Nutricia
24.10.08,12:58
Zákon o ZP §12 - ...ak je zamestnanec osobou so zdravotným postihnutím 40), sadzba poistného je 2% ...
40) §9 zákona č.5/2004 Z.z. v znení zákona 191/2004 Z.z.
§51 zákona č.195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov

Nižšiu sadzbu poistného je teda možné mať z 2 rôznych dôvodov. Prvý je §9 zákona o službách zamestnanosti - to je vtedy ak jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 40%, nie je podmienkou, že musí poberať invalidný dôchodok - tento posudok vydáva SP. Druhou možnosťou je §51 zákona o sociálnej pomoci - to je podmienka, že miera funkčnej poruchy je aspoň 50% - to nevydáva SP ale miestne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Treba sa dobre pozrieť aký doklad vlastne má, podľa zadania otázky zrejme má rozhodnutie o poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť zo SP (prvá možnosť), lebo pre 45% by mu druhú možnosť - funkčú poruchu neuznali.


§9 zákona 5/2004 :
"(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je

a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu, 14)

b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20 %, ale najviac o 40 % podľa osobitného predpisu.15)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)"

14) § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html) poistení.
§71 ods.1 :
"(1) Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou."

Dakujem,on mi doniesol posudok z úradu práce soc.vecí,kde ho posudzovali kvoli ponúknutému prac.miestu a posudkový lekár mu napísal že pac.má pokles zár.činnosti o 45% atd.
Potrebujem od neho nejaké iné rozhodnutie?
Jana Motyčková
24.10.08,17:44
Dakujem,on mi doniesol posudok z úradu práce soc.vecí,kde ho posudzovali kvoli ponúknutému prac.miestu a posudkový lekár mu napísal že pac.má pokles zár.činnosti o 45% atd.
Potrebujem od neho nejaké iné rozhodnutie?
Posudok o miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vydáva posudkový lekár Sociálnej poisťovne. Neviem či úrad práce má osobitného posudkového lekára, ale pokiaľ viem, v súčasnosti má právo vydávať posudok o miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť iba Sociálna poisťovňa. Treba sa dobre pozrieť na posudok, či to čo mu priznali je naozaj miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a podľa akého § to je.
petacuckova
27.10.08,04:07
Dobrý deň, prosím vás o radu.

Zamestnanec je u nás zamestnaný od 10.4.2007. Ale bol zamestnaný u nás aj 21.06.2006 do 31.12.2006 a v tomto pracovnom pomere bol PN jeden mesiac.

Otázka : Neviem, či mám pri rátaní podpornej doby brať do úvahy aj PN v predchádzajúcom PP, alebo beriem do úvahy len PP od 10.4.2007...



A v deň, keď mu končí podporná doba ho odhlásim na soc. poisťovni, teda preruším mu poistenie a do zdravotnej čo ? A ostáva naďalej našim zamestnancom ?
Nutricia
27.10.08,14:11
Posudok o miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vydáva posudkový lekár Sociálnej poisťovne. Neviem či úrad práce má osobitného posudkového lekára, ale pokiaľ viem, v súčasnosti má právo vydávať posudok o miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť iba Sociálna poisťovňa. Treba sa dobre pozrieť na posudok, či to čo mu priznali je naozaj miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a podľa akého § to je.
Dakujem za odpovede,musí mi doniest asi iný doklad,posudkový lekár úradu práce v Dun.Strede ho len posudzoval či je schopný alebo nie vykonávat ponúknuté miesto a v tom posudku mu uviedol túto 45% mieru poklesu zár.činnosti.
Mám však taký prípad,že zamestnanec mal byt od roku 2006 na polovičnej sadzbe ZP z titulu invalidity ale kolegyna predo mnou mu vykazovala plnú sadzbu.Mám urobit opravu do minulosti alebo to možem zmenit až od 1.10.2008?
Dakujem za odpoved.
S pozdravom
ROBOTA
27.10.08,19:32
Ďakujem za pomoc kolegovi Sway - ovi.
Nutricia
29.10.08,08:31
Posudok o miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vydáva posudkový lekár Sociálnej poisťovne. Neviem či úrad práce má osobitného posudkového lekára, ale pokiaľ viem, v súčasnosti má právo vydávať posudok o miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť iba Sociálna poisťovňa. Treba sa dobre pozrieť na posudok, či to čo mu priznali je naozaj miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a podľa akého § to je.

Dobrý den,
mám posudok so sociálnej poistovne ,odvolávka resp.výrok posudku je v nom na §71ods.1 zákona 461/2003.
Celková miera poklesu schopnosti vykonávat zárobkovú činnost je 45%.
Takže mu môžem priznat polovičné sadzby ZP? 2 a 5%
Ešte Vás poprosím,treba opravu do minulosti u zamestnancov,ktorým kolegyna predomnou neprizanala polovičné odvody:Išlo by to až do roku 2006.
Dakujem za odpoved:)
mzdypd
29.10.08,11:26
Dobrý deň p. Mihál!
Mám otázku k RZZP za rok 2008. Náš zamestnanec (PP od r. 2002) -poberateľ starobného dôchodku od r. 2000 - končí PP k 31.10.2008.Od 3.11.2008 uzatvoríme s ním DoPČ na dobu neurčitú. Od 1.1.2008 do 31.10.2008 mal v jednom mesiaci príjem nad 56283,-Sk ( príjem 58500,-Sk). V mesiaci december 2008 sa mu vyplatí ročná odmena v sume 40 000,- Sk. Za rok 2008 bude mať povinnosť tento náš bývalý zamestnanec podať RZZP a zaplatiť sám poistné vo výške 14 % zo sumy 42217,- Sk? Zamestnávateľ už neplatí nič, alebo áno? Keby dostal bývalý zamestnanec v decembri 2008 ročnú odmenu vo výške 8000,- Sk z tejto sumy by neplatil zdravotné poistenie?
PD SILADICE-Ilovičová
30.10.08,06:05
Dobrý deň pán Mihál, prosila by som o pomoc v nasledovnej veci:
Máme zamestnankyňu, ktorá pred nástupom na materskú pracovala v našej organizácii na 40 hod. prac.úväzok. Dňa 4.11.2008 končí materskú a nastupuje na rodičovský príspevok s tým, že chce popri rodičovskom vykonávať prácu upratovačky 2 hod. denne. Zostala jej nevyčerpaná dovolenka z roku 2007 a časť z roku 2008. Z dôvodu,že sa jej mení uväzok, mala by si túto dovolenku vyčerpať ešte pred nástupom na miesto upratovačky. Môže si túto dovolenku čerpať, keď je na rodičovskom príspevku? Ak áno, bude mať tým pádom VZ a nemusím jej nahlasovať na SP prerušenie poistenia z titulu nástupu na rodičovský príspevok? Ďakujem
zlolen
30.10.08,08:09
Dobrý deň, prosím Vás o radu
ZC končí PP 31.12., § 63 odst.1 písm.b, môžeme sa s ním dohodnúť, že odstupne nebude vyplatené v dec. výplate, ale až za jan.2009 a potom použijeme priemer za 4.Q 08, ďakujem
lucky
30.10.08,09:30
Dobrý deň,
zamestnancovi skončil pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú 19.9.2005. Od 2/2005 bol PN, ktorá pokračovala aj po skončení PP do 11.2.2006. Na úrade práce sa nemohol zaevidovať, nakoľko bol PN. Od 12.2.2006 poberá invalidný dochodok. Teraz je aj zamestnaný. Chcem sa spýtať, či sa doba PN od 20.9.2005 do 11.2.2006 bude považovať do doby trvania pracovného pomeru pre účely dovolenky. V § 103 ods. 5 ZP som to nenašla.
Ďakujem pekne
StankaM
30.10.08,10:32
Dobrý deň. Prosím o radu. Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 27.3.2005 a končí prac. pomer 3.11.2008. Jedná sa o nevyčepranú dovolenku. Čiže
od 27.3.2005 do 23.4.2005 pracovala
od 24.4.2005 do 30.9.2005 bola na PN
od 1.10.2005 nastúpila na materskú dovolenku, ktorú čerplala do 14.4.2006
od 15.4.2006 nastúpila na rodičovskú dovolenku, krorú ukončí 3.11.2008. Týmto dňom požiadala o ukočenie prac. pomeru dohodou.
Žiadnu dovolenku od roku 2005 nečerpala. Tým, že končí pracovný pomer nebude čerpať dovolenku. Má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky za rok 2005, ktorá bola krátená z dôvodu PN (115 prac.dní ) o 1/12 t.z. nárok na 13 dni dovolenky a za rok 2006, ktorá bola krátená z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (184 prac.dni) o 5/12 t.z. nárok na 12 dni dovolenky ?. Rok 2007 a 2008 mi vychádza, že jej nevznikol nárok na dovolenku z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Za odpoveď ďakujem.
pešková
30.10.08,12:02
Dobrý deň, pokiaľ sa dá poprosila by som o odpoveď. Do včerajšieho dňa bolo pre mňa samozrejmosťou, že konateľ s.r.o. ( nie spoločník ani majiteľ) , ktorý poberá odmenu za výkon funkcie, nemá žiadny prac.pomer v spoločnosti uzavrie so spoločnosťou dohodu o vykonaní práce. ( V inej spoločnosti má prac.-právny vzťah na dobu neurčitú.) Včera som sa však dozvedela ( neviem či je to naozaj pravda), že nejaká s.r.o. po kontrole inšpektoratu práce dostala pokutu 50 000,-Sk kôli tomu, že konateľ mal vo firme uzatvorenú dohodu ...Moja otázka teda znie : môže konateľ s.r.o. uzatvoriť so spoločnosťou dohodu o vykonaní práce?
ajobs
30.10.08,21:58
Dobrý deň, pokiaľ sa dá poprosila by som o odpoveď. Do včerajšieho dňa bolo pre mňa samozrejmosťou, že konateľ s.r.o. ( nie spoločník ani majiteľ) , ktorý poberá odmenu za výkon funkcie, nemá žiadny prac.pomer v spoločnosti uzavrie so spoločnosťou dohodu o vykonaní práce. ( V inej spoločnosti má prac.-právny vzťah na dobu neurčitú.) Včera som sa však dozvedela ( neviem či je to naozaj pravda), že nejaká s.r.o. po kontrole inšpektoratu práce dostala pokutu 50 000,-Sk kôli tomu, že konateľ mal vo firme uzatvorenú dohodu ...Moja otázka teda znie : môže konateľ s.r.o. uzatvoriť so spoločnosťou dohodu o vykonaní práce?


Áno, môže, ale samozrejme nie na funkciu konateľa, a iba za podmienok stanovených zákonom.
pešková
31.10.08,08:56
ďakujem
Jozef Mihál
31.10.08,20:11
Áno, môže, ale samozrejme nie na funkciu konateľa, a iba za podmienok stanovených zákonom.
Súhlas, treba si to uvedomiť a dávať si na to pozor. V mnohých firmách to však žiaľ robia nesprávne.
Jozef Mihál
31.10.08,20:14
Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 27.3.2005 a končí prac. pomer 3.11.2008. Jedná sa o nevyčepranú dovolenku. Čiže

od 27.3.2005 do 23.4.2005 pracovala
od 24.4.2005 do 30.9.2005 bola na PN
od 1.10.2005 nastúpila na materskú dovolenku, ktorú čerplala do 14.4.2006
od 15.4.2006 čeplala rodičovský príspevok, krorý ukončí 3.11.2008. Týmto dňom požiadala o ukočenie prac. pomeru dohodou.

Žiadnu dovolenku od roku 2005 nečerpala. Tým, že končí pracovný pomer nebude čerpať dovolenku. Má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky za rok 2006, ktorá bola krátená z dôvodu PN (115 prac.dní ) o 1/12 t.z. nárok na 13 dni dovolenky a za rok 2007, ktorá bola krátená z dôvodu čerpania rodičovského príspevku (184 prac.dni) o 5/12 t.z. nárok na 12 dni dovolenky ?. Rok 2007 a 2008 my vychádza, že jej nevznikol nárok na dovolenku z dôvodu čerpania rodičovského príspevku. Za odpoveď ďakujem.
Prosím urobte poriadok v tom, čo som vyznačil tučným písmom.
Jozef Mihál
31.10.08,20:18
Dobrý deň,
zamestnancovi skončil pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú 19.9.2005. Od 2/2005 bol PN, ktorá pokračovala aj po skončení PP do 11.2.2006. Na úrade práce sa nemohol zaevidovať, nakoľko bol PN. Od 12.2.2006 poberá invalidný dochodok. Teraz je aj zamestnaný. Chcem sa spýtať, či sa doba PN od 20.9.2005 do 11.2.2006 bude považovať do doby trvania pracovného pomeru pre účely dovolenky. V § 103 ods. 5 ZP som to nenašla.
Ďakujem pekne
V § 103 ods. 5 Zákonníka práce skutočne nie je uvedené, žeby sa do času trvania pracovného pomeru započítavala doba PN za obdobie, kedy občan nemal pracovný pomer.

Čiže - uvedená doba (PN po skončení PP) sa nezapočíta do doby trvania pracovného pomeru pre účely stanovenia výmeru dovolenky.
Jozef Mihál
31.10.08,20:22
Dobrý deň, prosím Vás o radu
ZC končí PP 31.12., § 63 odst.1 písm.b, môžeme sa s ním dohodnúť, že odstupne nebude vyplatené v dec. výplate, ale až za jan.2009 a potom použijeme priemer za 4.Q 08, ďakujem
Áno, po vzájomnej dohode je možná vyplatiť odstupné až s mesačným odstupom, § 76 ods. 5 ZP.

Avšak nesúhlasím s názorom, podľa ktorého by sa v uvedenom prípade odstupné vypočítalo s priemerom za 4. štvrťrok, výpočet odstupného treba urobiť vzhľadom na dátum ukončenia PP, teda v danom prípade s priemerom za 3. štvrťrok.
Jozef Mihál
31.10.08,20:29
Máme zamestnankyňu, ktorá pred nástupom na materskú pracovala v našej organizácii na 40 hod. prac.úväzok. Dňa 4.11.2008 končí materskú a nastupuje na rodičovský príspevok s tým, že chce popri rodičovskom vykonávať prácu upratovačky 2 hod. denne.

Zostala jej nevyčerpaná dovolenka z roku 2007 a časť z roku 2008. Z dôvodu,že sa jej mení uväzok, mala by si túto dovolenku vyčerpať ešte pred nástupom na miesto upratovačky. Môže si túto dovolenku čerpať, keď je na rodičovskom príspevku? Ak áno, bude mať tým pádom VZ a nemusím jej nahlasovať na SP prerušenie poistenia z titulu nástupu na rodičovský príspevok? Ďakujem

Mali by ste postupovať tak, že ukončíte MD, a zamestnankyňa sa vráti do práce s tým, že okamžite čerpá dovolenku. Súčasne začne poberať rodičovský príspevok.

Po skončení dovolenky zmenou pracovnej zmluvy sa zmení jej pracovné zaradenie a úväzok. Na rodičovskej dovolenke nebude - pretože bude pracovať. Nárok na rodičovský príspevok jej však zostane, ak nedá dieťa do štátneho zariadenia (jasle). Do SP prerušenie nenahlasujete - lebo na rodičovskej dovolenke nebude.
Jozef Mihál
31.10.08,20:38
RZZP za rok 2008. Náš zamestnanec (PP od r. 2002) -poberateľ starobného dôchodku od r. 2000 - končí PP k 31.10.2008.

Od 3.11.2008 uzatvoríme s ním DoPČ na dobu neurčitú.

Od 1.1.2008 do 31.10.2008 mal v jednom mesiaci príjem nad 56283,-Sk ( príjem 58500,-Sk).

V mesiaci december 2008 sa mu vyplatí ročná odmena v sume 40 000,- Sk.

Za rok 2008 bude mať povinnosť tento náš bývalý zamestnanec podať RZZP a zaplatiť sám poistné vo výške 14 % zo sumy 42217,- Sk?

Zamestnávateľ už neplatí nič, alebo áno? Keby dostal bývalý zamestnanec v decembri 2008 ročnú odmenu vo výške 8000,- Sk z tejto sumy by neplatil zdravotné poistenie?

RZZP za rok 2008 bude musieť podať, pretože mal v jednom mesiaci v zamestnaní príjem nad 56283 Sk. RZZP musí podať sám, pretože zamestnanie sa ukončilo.

Súčasne ako poistenec štátu - dôchodca, bez zamestnania, bude mať za december 2008 odmenu od bývalého zamestnávateľa vo výške 40000 Sk - je to príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov a teda pre poistenca štátu je to príjem, ktorý sa musí zohľadniť v RZZP.

Príjem na dohodu o vykonaní práce sa danom prípade v RZZP neuvádza.

Za týchto okolností bude jeho nedoplatok daný takto:

Ako zamestnanec bude doplácať 4% z rozdielu 58500 - 56283.

Ako poistenec štátu s príjmami vyššími ako tolerovaný limit bude doplácať 14% zo 40000.

Aj zamestnávateľ bude mať nedoplatok. Nedoplatok zamestnávateľa bude 10% z rozdielu 58500 - 56283.

Ak by odmena od bývalého zamestnávateľa na konci roka bola len 8000 Sk, tú by v RZZP neuvádzal a nič by z nej neplatil.

Limit príjmu podľa § 5 zákona o dani z príjmu, ktorý ešte nemusí uviesť v RZZP, je daný ako 2 mesiace x 5361 Sk (bez zamestnania je od 1.11.2008).
Jozef Mihál
31.10.08,20:41
Dobrý den,
mám posudok so sociálnej poistovne ,odvolávka resp.výrok posudku je v nom na §71ods.1 zákona 461/2003.
Celková miera poklesu schopnosti vykonávat zárobkovú činnost je 45%.
Takže mu môžem priznat polovičné sadzby ZP? 2 a 5%
Ešte Vás poprosím,treba opravu do minulosti u zamestnancov,ktorým kolegyna predomnou neprizanala polovičné odvody:Išlo by to až do roku 2006.
Dakujem za odpoved:)

SP ho uznala za invalida = má nárok na polovičné sadzby poistného odo dňa, od kedy má toto rozhodnutie, čiže aj spätne.
Nutricia
31.10.08,20:59
Dakujem p.Mihál,
1.čo s tými zamestnancami, ktorím neuplatnovala kolegyna polovičné sadzby od roku 2006?

2. Zamestnancovi vyplácali danový bonus 1-8/2008,neoprávnene nakolko dcéra tohto zamestnanca pracovala od 17.10.2007.Zamestnanec si robí sám danové priznanie z titulu SZČO.
Čo by som mohla/mala urobit?
A.opravit v nasl.mzde DB mínusom za celé obdobie roku 2008
B.nechám to na neho nech si to vysporiada v dan.priznaní?
Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
31.10.08,21:06
1. Opraviť.

2. To že dcéra pracovala, ešte nie je dôvod, prečo by nebol nárok na DB. Pokiaľ mala štatút nezaopatreného dieťaťa, nárok na DB je.

Ak ale skutočne nárok na DB nebol, postupujte podľa § 40 ods. 4 písm. b) zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, čiže okamžite mu zrazíte neprávom priznanú sumu DB.
Nutricia
31.10.08,21:11
pracovala ale už neštudovala,takže nemá nárok na danový bonus.

a co s rokom 2007?
StankaM
02.11.08,10:36
Ďakujem p. Mihál za upozornenie. Upravila som tie roky v príspevku 2941.
Jozef Mihál
02.11.08,12:24
Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 27.3.2005 a končí prac. pomer 3.11.2008. Jedná sa o nevyčepranú dovolenku. Čiže

od 27.3.2005 do 23.4.2005 pracovala
od 24.4.2005 do 30.9.2005 bola na PN
od 1.10.2005 nastúpila na materskú dovolenku, ktorú čerplala do 14.4.2006
od 15.4.2006 nastúpila na rodičovskú dovolenku, krorú ukončí 3.11.2008. Týmto dňom požiadala o ukočenie prac. pomeru dohodou.

Žiadnu dovolenku od roku 2005 nečerpala. Tým, že končí pracovný pomer nebude čerpať dovolenku. Má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky za rok 2005, ktorá bola krátená z dôvodu PN (115 prac.dní ) o 1/12 t.z. nárok na 13 dni dovolenky a za rok 2006, ktorá bola krátená z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (184 prac.dni) o 5/12 t.z. nárok na 12 dni dovolenky ?. Rok 2007 a 2008 mi vychádza, že jej nevznikol nárok na dovolenku z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Za odpoveď ďakujem.
Áno, má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky z rokov 2005 a 2006.

Ak by pracovný pomer neukončila a ak by sa po ukončení RD vrátila do zamestnania, túto dovolenku by si mohla a súčasne musela čerpať. Ak však ale PP ukončí, má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky a to aj takto prenesenej dovolenky z rokov 2005 a 2006.

Za roky 2007 a 2008 nárok na dovolenku nemá.
Ľaľa
02.11.08,15:11
Dobrý večer, prosila by som poradiť s nasledovným problémom: Náš zamestnanec umrel 31.10.2008. Bol slobodný,žil sám. Má jedno dieťa, ktoré žije v spoločnej domácnosti s matkou a jej manželom. Náš zamestnanec platí na dieťa výživné nakoľko dieťa navštevuje strednú školu. Nie som si istá, či už dieťa je plnoleté alebo ešte nie. Zamestnanec má ešte brata. Pohreb bude zrejme vybavovať brat. Mzda bola zasielaná zamestnancovi na osobný účet. Prvé čo urobím je to, že zamestnanca odhlásim zo soc. a zdrav.poisťovne. Vypočítam mzdu a prepočítam nárok na dovolenku ak mu ešte nejaký výjde, tak mu ju preplatím. Odošlem evidenčný list DZ.Nie som si istá, ako mám postupovať pri výplate mzdy za mesiac október, komu ju vyplatiť, či ju poslať ešte na osobný účet /ak ho rodina medzi tým nezruší, neviem kto má k účtu prístupové právo/, alebo mzda bude vecou dedičského konania, kde by mala byť podľa mňa dedičkou len jeho dcéra. Čo so mzdou zamestnanca v prípade ak je dcéra neplnoletá, a čo v prípade, ak je plnoletá. To, že dcéra nežila v spoločnej domácnosti s otcom, ale žije s matkou viem určite, sme malý kolektív.....
Je to dosť citlivá záležitosť preto prosím o radu, aby som sa nejako nedotkla pozostalých.... Komu vydám potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kto bude za zamestnanca podávať daňové priznanie za rok 2008? Ďalší problém je v tom, že zomrelý zamestnanec bol predsedom odborovej organizácie u nás vo firme.... Ďakujem za odpoveď.
StankaM
02.11.08,16:49
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
02.11.08,18:48
Ľaľa, § 35 Zákonníka práce ste si zrejme preštudovali a tak viete, že mzdové nároky z pracovného pomeru prechádzajú po smrti zamestnanca priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ale len ak s ním žili v čase smrti v domácnosti.

Keďže v danom prípade dcéra zamestnanca s ním nežila v spoločnej domácnosti, mzda zamestnanca sa stáva predmetom dedičstva.

Mzdu preto odporúčam previesť na účet zamestnanca a spolu s ostatnými prostriedkami na účte zamestnanca bude predmetom dedičského konania.

Potvrdenie o zdaniteľnej mzde vydáte dedičom a tí budú podávať za zamestnanca daňové priznanie.

Podľa § 49 ods. 4 zákona o dani z príjmu daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku.
Ľaľa
03.11.08,05:26
Pán Miháľ ďakujem Vám za odpoveď.
mzdypd
03.11.08,05:39
Ďakujem pekne pán Miháľ za odpoveď.
anitap
03.11.08,08:51
Dobrý deň,

prosím o pomoc v nasledujúcom prípade: 2 zariadenia sa zlúčili k 1.9.2008 do jedného zariadenia prechodom práv a povinností.

Máme zamestnanca, ktorý pracoval v obidvoch organizáciách - v jednej organizácii pracoval celý minulý rok aj tento rok bez prerušenia, v druhej organizácii pracoval od 1.2.2008 a v dňoch 9.6.-12.6. 2008 mal prerušené sociálne poistenie.
1. Ako mu máme vypočítať DVZ pre náhradu príjmu, ak je PN od 29.10.2008 - t.j. po zlúčení?
2. Ako má vyzerať jeho ELDP (ako uviesť prerušenie, ak bolo len v jednej organizácii pred zlúčením)?

Ďakujem.
zlolen
03.11.08,10:42
Dobrý deň, prosím Vás o radu
ZC má PZ na dobu určitú do 31.3.2010, môže urobiť ZĽ dodatok k tejto prac. zmluve a spísať so ZC dohodu o skrátení doby určitej napr. do 31.3.2009? Ďakujem
Jana Motyčková
03.11.08,10:56
Dobrý deň,

prosím o pomoc v nasledujúcom prípade: 2 zariadenia sa zlúčili k 1.9.2008 do jedného zariadenia prechodom práv a povinností.

Máme zamestnanca, ktorý pracoval v obidvoch organizáciách - v jednej organizácii pracoval celý minulý rok aj tento rok bez prerušenia, v druhej organizácii pracoval od 1.2.2008 a v dňoch 9.6.-12.6. 2008 mal prerušené sociálne poistenie.
1. Ako mu máme vypočítať DVZ pre náhradu príjmu, ak je PN od 29.10.2008 - t.j. po zlúčení?
2. Ako má vyzerať jeho ELDP (ako uviesť prerušenie, ak bolo len v jednej organizácii pred zlúčením)?

Ďakujem.
Zamestnanec má dve pracovné zmluvy a za každú zvlášť vediete ELDP aj za každu zvlášť počítate DVZ.
petkor
03.11.08,18:37
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Musíme uzatvoriť s našim moderátorom Licenčnú zmluvu o umeleckom výkone. Tento moderátor je študent, bude musieť z tohto príjmu platiť ZP, prípadne od akej výšky príjmu?
Ďakujem
Maryen
04.11.08,07:05
Prosím Vás láskavo ako je to s dovolenkou v tomto roku? Niečo sa zmenilo? Bolo mi povedané,že do nasledujúceho roka je možné prenášať len 15 dní tohtoročnej dovolenky. Sme verejná správa, mám nárok na 30 dní a že vraj polovicu treba vybrať ešte v tomto roku. Kto bude potom za mňa pracovať, keď v decembri nebudem? Robím mzdy, účtovníctvo. Vlastne neverím,že je to tak, ale potvrďte mi to. Ďakujem pekne.
Silvia S
04.11.08,07:30
Dobré ránko. Podľa § 96 Pracovná pohotovosť, bod 7 sa uvádza, že prac.pohot.môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu 100 hod v kal.roku. Do tohto rozsahu zahrňame aj aktívnu a nektívnu alebo iba aktívnu? Každý mi to vysvetľuje inak. Budem vďačná aj za nejaký link, nemôžem to nikde nájsť. Vopred ďakujem a prajem krásny deň.
Malovecká
04.11.08,13:52
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na pracovnú zdravotnú službu, či je povinnosťou zamestnávateľa sa zaregistrovať u takej PZS. Sú povinné vstupné prehliadky zamestnancov?
majar
05.11.08,10:32
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Máme zamestnanca, ktorý bol predvolaný na súd ako svedok na celý deň. Považuje sa výkon občianskej povinnosti podľa § 137 ods. 4 písm. a) pre účely sociálneho poistenia za prerušenie, tzn. že je potrebné na Sociálnu poisťovňu poslať registračný list - prerušenie?
Veľmi pekne ďakujem
obecbracovce
05.11.08,16:20
Mám dotaz ohľadom príspevku na úhradu - na ošatenie a úpravu zovňajšku matrikárky. Podľa usmernenia jej patrí príspevok vo výške 3 000 SK. Zdaňuje sa tento príjem a odvádza sa z neho aj poistné? Alebo je lepšie doložiť do pokladne bločik a celú túto sumu vyplatiť matrikárke?
TomosP
06.11.08,14:14
Přepočet na EURO - způsob zaokrouhlování

Ze školení o EURu, na kterém jsem bohužel nebyl, se mi dostaly do ruky poznámky o způsobu přepočtu a zaokrouhlování z SKK na EUR s tím, že vlastní přepočet na EUR se dělá s přesností na 3 desetinná místa (není-li určeno jinak) a podle třetího desetinného místa se zaokrouhluje druhé desetinné místo - na 4. a další des. místo se nepřihlíží..
Který předpis to takto stanovuje a v jakých případech?

Díky.
saman
06.11.08,18:08
Dobrý deň,

riešim vypočet miezd v dvojzmennej prevadzke, prosim o odsuhlasenie metodiky.
Zamestnanci pracuju v dvojzmennej prevádzke, 7-19 a 19-7, t.j. jedna zmena trvá 12 hodin. Týždenný pracovný čas je 38 hodin 45 minút, t.j. 7,75 hod. denne.
A. Zamestnanec za oktober predložil dochádzku kde odpracoval 16 zmien á 12 hod, plus 2 dni dovolenka.
Výpočet mzdy poďľa mňa:
FPČ = 23*7,75 = 178,25 hod.
Dovolenka 2*7,75 = 15,5 hod. (náhrada priemerkou).
Nadčas = 29,25 hod. (16*12-/178,25-15,5/) (mzda za nadčas + nadčas.príplatok)
Príplatok za prácu v noci, ak pracoval od 22-6 hodiny to je jasne.
B. Iný zamestnanec si vypísal dovolenku od 20.-25.10.08, t.j. 6 dní.
Mám brať do úvahy 6 * 7,75 = 46,5 dňa dovolenky alebo hodiny počas zmien ktoré neodrobil, napr. 3 zmeny * 12 hod = 36 hod. dovolenky.
Druhá vec, je normálne aby si vypísal dovolenku na sobotu - 25.10.08?
C. V mzdovom softvéri mám mať nastavený denný pracovný čas 7,75 hodiny alebo 12 hodín?

Da. Počas 12 hod. zmeny majú zamestnanci 0,5 hod.prestávky na obed. Chcem sa opýtať, či potom odpracovný čas je 11,5 hodiny, alebo 12 hodín? Myslím kvôli času ktorý započítavam do odpracovaného času?

Db. Ak by sa práce počas zmeny nemohli prerušiť a zamestnancovi by sa poskytol len primeraný čas na jedlo (v zmysle § 91 ods. 1 posledná veta ZP), započitalo by sa z pracovnej zmeny do odpracovaného času 12 hodin, alebo len 11,5 hod.?

Ďakujem
TomosP
07.11.08,08:22
Prosím, ak je to zle, opravte ma
VZ na Garančné poistenie a do Rezervného fondu sa
kráti - PN, OČR prvých 10 dní, materskom a vojenskej službe
nekráti - OČR od 11 dňa, rodičovský príspevok, neplatené voľno, nástup a výstup v priebehu mesiaca, absencia, výkon väzby alebo trestu
Ďakujem

Pan Mihál potvrdil správnost tohoto názoru.

Otázka : znamená to tedy, že pokud je zaměstnankyně celý měsíc na další mateřské dovolené (rodičovské dovolené) a neměla v měsíci žádný příjem, je její VZ na GP a RP 8100 a zaměstnavatel za ni platí odvody na GP a do RF?
Jozef Mihál
08.11.08,20:11
Pan Mihál potvrdil správnost tohoto názoru.

Otázka : znamená to tedy, že pokud je zaměstnankyně celý měsíc na další mateřské dovolené (rodičovské dovolené) a neměla v měsíci žádný příjem, je její VZ na GP a RP 8100 a zaměstnavatel za ni platí odvody na GP a do RF?
Odpoveď je na konci témy:

http://www.porada.sk/t36942-p2-vymeriavaci-zaklad-zamestnanca-ktory-bol-cast-mesiaca-pn.html

konkrétne tu:

http://www.porada.sk/865437-post76.html
Jozef Mihál
08.11.08,20:23
Ad saman:

"riešim vypočet miezd v dvojzmennej prevadzke, prosim o odsuhlasenie metodiky.
Zamestnanci pracuju v dvojzmennej prevádzke, 7-19 a 19-7, t.j. jedna zmena trvá 12 hodin. Týždenný pracovný čas je 38 hodin 45 minút, t.j. 7,75 hod. denne."

Z ďalej uvedeného je zrejmé, že ide o nerovnomerne rozvrhutý pracovný čas.

"A. Zamestnanec za oktober predložil dochádzku kde odpracoval 16 zmien á 12 hod, plus 2 dni dovolenka.
Výpočet mzdy poďľa mňa:
FPČ = 23*7,75 = 178,25 hod.
Dovolenka 2*7,75 = 15,5 hod. (náhrada priemerkou).
Nadčas = 29,25 hod. (16*12-/178,25-15,5/) (mzda za nadčas + nadčas.príplatok)
Príplatok za prácu v noci, ak pracoval od 22-6 hodiny to je jasne."

Nejde o nadčas, ak má takto rozvrhnutý pracovný čas a v ďalšom mesiaci odpracuje menej hodín.

"B. Iný zamestnanec si vypísal dovolenku od 20.-25.10.08, t.j. 6 dní.
Mám brať do úvahy 6 * 7,75 = 46,5 dňa dovolenky alebo hodiny počas zmien ktoré neodrobil, napr. 3 zmeny * 12 hod = 36 hod. dovolenky.
Druhá vec, je normálne aby si vypísal dovolenku na sobotu - 25.10.08?"

Náhrada mzdy za dovolenku sa vypočíta podľa toho, koľko hodín vymeškal zo svojho pracovného času podľa svojho rozvrhu pracovného času - pracovných smien. Ak mal pracovať v sobotu 25.10., tak aj za sobotu mu náleží náhrada mzdy.

"C. V mzdovom softvéri mám mať nastavený denný pracovný čas 7,75 hodiny alebo 12 hodín?"

To nedokážem posúdiť, záleží na ďalšej funkčnosti SW. Obe možnosti môžu ale i nemusia byť správne. Ak hovoríme o zamestnancoch pracujúcich v 12-hodinových smenách, potom je zrejme lepšie nastavenie denného pracovného času na 12 hodín.

"Da. Počas 12 hod. zmeny majú zamestnanci 0,5 hod.prestávky na obed. Chcem sa opýtať, či potom odpracovný čas je 11,5 hodiny, alebo 12 hodín? Myslím kvôli času ktorý započítavam do odpracovaného času?"

Odpracovaný čas je "čistý" pracovný čas, nezapočítavajú sa do neho prestávky na jedlo a oddych. § 91 ods. 5 ZP.

"Db. Ak by sa práce počas zmeny nemohli prerušiť a zamestnancovi by sa poskytol len primeraný čas na jedlo (v zmysle § 91 ods. 1 posledná veta ZP), započitalo by sa z pracovnej zmeny do odpracovaného času 12 hodin, alebo len 11,5 hod.?"

Viď vyššie, podľa môjho názoru sa takýto čas nezapočíta do pracovného času, aj keď ide o typický príklad "gumových §§" akých je v ZP veľa.
Jozef Mihál
08.11.08,21:01
Přepočet na EURO - způsob zaokrouhlování

Ze školení o EURu, na kterém jsem bohužel nebyl, se mi dostaly do ruky poznámky o způsobu přepočtu a zaokrouhlování z SKK na EUR s tím, že vlastní přepočet na EUR se dělá s přesností na 3 desetinná místa (není-li určeno jinak) a podle třetího desetinného místa se zaokrouhluje druhé desetinné místo - na 4. a další des. místo se nepřihlíží..
Který předpis to takto stanovuje a v jakých případech?

Díky.

Strávil som dnes celý deň prehľadávaním najrôznejších predpisov, počnúc nariadením Rady (ES) č. 1103/97 a končiac informáciami na rozličných webových stránkach a urobil som si nasledujúci záver.

Zaokrúhľovanie pri prepočte na eurá je definované v § 2 ods. 3 Generálneho zákona:

"Ak výsledkom prepočtu zo slovenskej meny na eurá podľa konverzného kurzu sú konečné peňažné sumy v eurách, ktoré majú byť skutočne zaplatené alebo vyúčtované (ďalej len „konečné sumy“), najmä konečné sumy vyúčtované na výpisoch z účtu alebo konečné sumy ceny, platby alebo inej hodnoty uvádzané na faktúrach, na iných účtovných dokladoch alebo dokladoch o zaplatení, také konečné sumy v eurách sa po prepočte podľa konverzného kurzu zaokrúhľujú na dve desatinné miesta na najbližší eurocent podľa pravidiel ustanovených osobitným predpisom.

Celkový vypočítaný zvyšok konečnej sumy, ktorý je nižší ako polovica jedného euro centa, sa podľa osobitného predpisu zaokrúhľuje nadol na najbližší eurocent a celkový vypočítaný zvyšok konečnej sumy, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica jedného eurocenta, sa podľa osobitného predpisu zaokrúhľuje nahor na najbližší eurocent, ak sa účastníci právnych vzťahov nedohodnú inak, alebo ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak

Konečné sumy, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu alebo iného druhu rozpočtu verejnej správy, sa však prednostne zaokrúhľujú nadol, na prospech osôb povinných znášať úhradu týchto platieb, a konečné sumy, ktoré sú výdavkom štátneho rozpočtu alebo iného druhu rozpočtu verejnej správy, sa prednostne zaokrúhľujú nahor, na prospech oprávnených príjemcov týchto platieb, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Pri zaokrúhľovaní sa musí súčasne rešpektovať § 2 ods. 2 Generálneho zákona:

"Na účely súvisiace s prípravou na prechod a prechodom na euro, vrátane duálneho zobrazovania, sa prepočty a premeny všetkých súm zo slovenskej meny na eurá povinne vykonávajú výlučne podľa konverzného kurzu, pravidiel pre zaokrúhľovanie a ďalších pravidiel pre prechod na euro16) a postupom podľa tohto zákona a osobitných predpisov tak, aby čiastkové výpočty a výsledné prepočty konečných peňažných súm zo slovenskej meny na eurá boli čo najpresnejšie a bez vplyvu na zvýšenie ich reálnej finančnej hodnoty a cenovej úrovne v dôsledku prípravy na prechod a prechodu na euro."

Z toho vyplýva záver:

Pri zaokrúhľovaní sumy prepočítanej na € na eurocenty matematicky, sa suma nižšia ako 0,005 € zaokrúhli na najbližší eurocent nadol (číslica na druhom desatinnom mieste sa nezmení) a suma od 0,005 € vrátane sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor (číslica na druhom desatinnom mieste sa zvýši o 1).

Pri zaokrúhľovaní matematicky teda postačuje výpočet sumy v € na tri desatinné miesta a ak na treťom desatinnom mieste je číslica 0 až 4, číslica na druhom desatinnom mieste sa nezmení. Ak na treťom desatinnom mieste je číslica 5 až 9, číslica na druhom desatinnom mieste sa zvýši o 1.

Pri zaokrúhľovaní sumy prepočítanej na € na eurocenty nadol stačí "odrezať" číslice na treťom a ďalších desatinných miestach, bez zmeny číslice na druhom desatinnom mieste. A to preto, lebo pri zaokrúhlení na eurocent nadol neberieme ohľad na to, či zvyšok konečnej sumy je nižší ako polovica jedného euro centa alebo sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica jedného eurocenta.

Pri zaokrúhľovaní sumy prepočítanej na € na eurocenty nahor je to zložitejšie. Ak zvyšok konečnej sumy je nenulový, číslica na druhom desatinnom mieste sa zvýši o 1. Problém je, ako posudzovať zvyšok konečnej sumy. Správne by to skutočne nemalo byť len na základe číslice na treťom desatinnom mieste ale len a len v rovine posúdenia "zvyšku konečnej sumy".

Záleží potom od technických možností pri prepočítavaní, či sa dá zvyšok konečnej sumy určiť dostatočne presne.

Súčasne sa ospravedlnujem všetkým, ktorí si odo mňa vypočuli nesprávny výklad na seminároch. Pri zaokrúhľovaní nahor nie je teda rozhodujúca číslica na treťom desatinnom mieste, ale skutočnosť, či celkový vypočítaný zvyšok konečnej sumy na treťom a ďalších desatinných miestach je alebo nie je nulový.

Príklad:

30,13 Sk prepočítame na € a zaokrúhlime na celé eurocenty nahor takto:

30,13 Sk deleno 30,1260 = 1,00 € so zvyškom 0,004/30,1260

(alebo 30,13 deleno 30,1260 = 1,000132...)

Keďže zvyšok je nenulový, výsledná suma v € je pri zaokrúhlení nahor 1,01 €
mojto
09.11.08,09:05
Svoju otázku sme asi zle zaradili, prosím, môžete sa ňu vyjadriť svoj názor?
http://www.porada.sk/t94315-prenajom-zamestnancov-zo-zahranicia-and-zdanenie-preddavkom.html
saman
09.11.08,13:45
OK, takže dovolenku, ktorou vymešká 1 zmenu = 12 hodín, budem považovať za 12/7,75 = 1,5 dňa dovolenky? Ďakujem.


Ad saman:

"riešim vypočet miezd v dvojzmennej prevadzke, prosim o odsuhlasenie metodiky.
Zamestnanci pracuju v dvojzmennej prevádzke, 7-19 a 19-7, t.j. jedna zmena trvá 12 hodin. Týždenný pracovný čas je 38 hodin 45 minút, t.j. 7,75 hod. denne."

Z ďalej uvedeného je zrejmé, že ide o nerovnomerne rozvrhutý pracovný čas.

"A. Zamestnanec za oktober predložil dochádzku kde odpracoval 16 zmien á 12 hod, plus 2 dni dovolenka.
Výpočet mzdy poďľa mňa:
FPČ = 23*7,75 = 178,25 hod.
Dovolenka 2*7,75 = 15,5 hod. (náhrada priemerkou).
Nadčas = 29,25 hod. (16*12-/178,25-15,5/) (mzda za nadčas + nadčas.príplatok)
Príplatok za prácu v noci, ak pracoval od 22-6 hodiny to je jasne."

Nejde o nadčas, ak má takto rozvrhnutý pracovný čas a v ďalšom mesiaci odpracuje menej hodín.

"B. Iný zamestnanec si vypísal dovolenku od 20.-25.10.08, t.j. 6 dní.
Mám brať do úvahy 6 * 7,75 = 46,5 dňa dovolenky alebo hodiny počas zmien ktoré neodrobil, napr. 3 zmeny * 12 hod = 36 hod. dovolenky.
Druhá vec, je normálne aby si vypísal dovolenku na sobotu - 25.10.08?"

Náhrada mzdy za dovolenku sa vypočíta podľa toho, koľko hodín vymeškal zo svojho pracovného času podľa svojho rozvrhu pracovného času - pracovných smien. Ak mal pracovať v sobotu 25.10., tak aj za sobotu mu náleží náhrada mzdy.

"C. V mzdovom softvéri mám mať nastavený denný pracovný čas 7,75 hodiny alebo 12 hodín?"

To nedokážem posúdiť, záleží na ďalšej funkčnosti SW. Obe možnosti môžu ale i nemusia byť správne. Ak hovoríme o zamestnancoch pracujúcich v 12-hodinových smenách, potom je zrejme lepšie nastavenie denného pracovného času na 12 hodín.

"Da. Počas 12 hod. zmeny majú zamestnanci 0,5 hod.prestávky na obed. Chcem sa opýtať, či potom odpracovný čas je 11,5 hodiny, alebo 12 hodín? Myslím kvôli času ktorý započítavam do odpracovaného času?"

Odpracovaný čas je "čistý" pracovný čas, nezapočítavajú sa do neho prestávky na jedlo a oddych. § 91 ods. 5 ZP.

"Db. Ak by sa práce počas zmeny nemohli prerušiť a zamestnancovi by sa poskytol len primeraný čas na jedlo (v zmysle § 91 ods. 1 posledná veta ZP), započitalo by sa z pracovnej zmeny do odpracovaného času 12 hodin, alebo len 11,5 hod.?"

Viď vyššie, podľa môjho názoru sa takýto čas nezapočíta do pracovného času, aj keď ide o typický príklad "gumových §§" akých je v ZP veľa.
IOB
09.11.08,13:50
Dobrý deň.
Može si zamestnanec na DoPČ evidovaný na ÚP uplatniť nezdaniteľnú časť ZD? Ďakujem a želám pekný deň.
Tweety
09.11.08,13:57
Môže.
Maryen
10.11.08,18:19
Prosím Vás láskavo ako je to s dovolenkou v tomto roku? Niečo sa zmenilo? Bolo mi povedané,že do nasledujúceho roka je možné prenášať len 15 dní tohtoročnej dovolenky. Sme verejná správa, mám nárok na 30 dní a že vraj polovicu treba vybrať ešte v tomto roku. Neverím,že je to tak, ale potvrďte mi to. Ďakujem pekne, je to už súrne.
Nutricia
10.11.08,19:05
Zamestnanec je PN-pracovný úraz,k 10.11.2008 mu končí podporná doba.Má zostatok dovolenky z roku 2007 25 dní a z tohto roku má tiež 25 dní.Požiadal o invalidný dôchodok,lekár mu PN neukončil.Mohla by som mu preplatit dovolenku,aspon z roku 2007?Na PN ešte bude asi dlho,nakolko v jari ide na operáciu.
Dakujem za radu.
Jozef Mihál
11.11.08,16:10
Otázka od apo: "Aký je postup pri zaokrúhľovaní minimálneho VZ zamestnanca ktorý má kratší pracovný čas?"

Odpoveď:

1. Minimálna mzda zamestnanca s kratším úväzkom sa zaokrúhli na 10 €c matematicky.

Napríklad pri PP na 1/2 úväzok je minimálna mzda 295,50 €/2 = 147,75 € = 147,80 €

2. Minimálny vz = minimálna mzda zamestnanca, sa zaokrúhli podľa pravidiel pre zaokrúhľovanie vym. základu. Pre SP na €c nahor, pre ZP na €c nadol.

Napríklad pre minimálnu mzdu pri polovičnom úväzku je VZ = 147,80 € a vlastne zostane bez zmeny.
Jozef Mihál
11.11.08,16:19
Prosím Vás láskavo ako je to s dovolenkou v tomto roku? Niečo sa zmenilo? Bolo mi povedané,že do nasledujúceho roka je možné prenášať len 15 dní tohtoročnej dovolenky. Sme verejná správa, mám nárok na 30 dní a že vraj polovicu treba vybrať ešte v tomto roku. Neverím,že je to tak, ale potvrďte mi to. Ďakujem pekne, je to už súrne.
Zmeny zavedené od 1.9.2007 v Zákonníku práce sú stále "bez zmeny" platné.

Do nasledujúceho roka si možno preniesť pri nevyčerpaní len tú časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne.

Ak máte nárok na 30 dní = 6 týždňov, tak preniesť si možno posledné dva týždne = 10 dní.
Jozef Mihál
11.11.08,16:23
Zamestnanec je PN-pracovný úraz,k 10.11.2008 mu končí podporná doba.Má zostatok dovolenky z roku 2007 25 dní a z tohto roku má tiež 25 dní.Požiadal o invalidný dôchodok,lekár mu PN neukončil.Mohla by som mu preplatit dovolenku,aspon z roku 2007?Na PN ešte bude asi dlho,nakolko v jari ide na operáciu.
Dakujem za radu.
Žiaľ v takomto prípade nie je možné preplatiť dovolenku - jediná možnosť by bola ukončiť po vzájomnej dohode PP.
Jozef Mihál
11.11.08,16:26
OK, takže dovolenku, ktorou vymešká 1 zmenu = 12 hodín, budem považovať za 12/7,75 = 1,5 dňa dovolenky? Ďakujem.
Je to jeden deň dovolenky. Vtip je v tom, že ak má napr. nárok na 4 týždne dovolenky, tak to pri 12-hodinových smenách nie je 20 dní dovolenky, ale 20 x (7,75/12) = 13 dní dovolenky.

Ale ak to budete počítať tak ako sa pýtate v otázke, nie je to defakto rozdiel.
UctAm
12.11.08,06:50
Dobrý deň,
prosím Vás ako sa bude zaokrúhľovať (v €) VZ na SP pripadajúci na 1 deň od 01.01.2009? Ostáva v platnosti pôvodné znenie zákona?

§ 138
(20) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odseku 9, v odseku 10 písm. a) a b) a v odsekoch 11, 12, 14 a 15 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta nahor.
enigma
12.11.08,08:03
Dobry den, prosim Vas ako je to s preplatenim dovolenky zamestnankyni, ktora bola od 6.2.2007 na materskej dovolenke, do prace nastupila po rodicovskej dovolenke od 1.8.2008. Z roku 2006 ma zostatok dovolenky 6 dni, z roku 2007 20 dni a narok na 2008 15 dni (ma kratenie za 158 dni). Ma sa jej preplatit cela dovolenka z roku 2006 a 2007, ktoru nestihne vycerpat do konca roku 2008? Vopred dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
12.11.08,09:07
UctAm : ostáva v platnosti.
michelle84
12.11.08,09:53
Neviete, či sa nechystá zmena odchodu do predčasného starobného dôchodku z dvoch rokov na jeden rok?
Maryen
12.11.08,14:31
No ja teraz mám dovolenku za rok 2008 = 30 dní. + dovolenku za r. 2007 = 6 dní. t.z. teraz mám ešte 46 dní.
Do nasledujúceho r. 2009 môžem z tých 46 dní prenášať len 10 dní?
Takže mám vybrať v tomto roku ešte 26 dní? To je nemožné, ja tu robím všetko, aj mzdy, aj účtovníctvo. No, ja som si myslela,že musím vybrať len tých 6 dní z r. 2007, a dovolenku za r. 2008 -tých 30 dní môžem preniesť do r. 2009.
Jozef Mihál
12.11.08,17:20
Neviete, či sa nechystá zmena odchodu do predčasného starobného dôchodku z dvoch rokov na jeden rok?
Nemám takúto informáciu.
Jozef Mihál
12.11.08,17:23
No ja teraz mám dovolenku za rok 2008 = 30 dní. + dovolenku za r. 2007 = 6 dní. t.z. teraz mám ešte 46 dní.
Do nasledujúceho r. 2009 môžem z tých 46 dní prenášať len 10 dní?
Takže mám vybrať v tomto roku ešte 26 dní? To je nemožné, ja tu robím všetko, aj mzdy, aj účtovníctvo. No, ja som si myslela,že musím vybrať len tých 6 dní z r. 2007, a dovolenku za r. 2008 -tých 30 dní môžem preniesť do r. 2009.

http://www.porada.sk/t57288-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky.html
Katkagar
12.11.08,19:07
Poraďte mi, môžu ma odmietnuť v ZP, že mi nevydajú potvrdenie, že nemám pohľadávky ako platiteľ poistného, keď nemám elektronický podpis??
anitap
13.11.08,09:52
Prajem dobrý deň a mám otázku.
Na zníženú sadzbu poistného na zdravotné poistenie má nárok: Podľa § 71 odst. 1 zákona 461/2004 Z.z.: Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.Musí mať pokles a súčasne aj poberať invalidný dôchodok? Nepoberá invalidný dôchodok ale má rozhodnutie SP o poklese schopnosti vo výške 45%.
pešková
13.11.08,10:13
Dobrý deň,
potrebovala by som súrne informáciu ( je dosť špecifická a neviem sa dopatrať odpovede) ohľadne kontrolného orgánu spol. s r.o. Viem, že kontrol.orgánom je valné zhromažd. , dozorná rada - ak je... Ale ako je to v prípade keď ide o s.r.o., ktorej zriaďovateľom a jediným spoločníkom je mestská časť, v ktorej valné zhromaždenie predstavuje starosta . Predčasom starosta- val.zhrom.zrušil dozornú radu tvorenú z poslancom miestneho zastupiteľstva. Otázka znie: majú naďalej právo poslanci miestneho zastupiteľstva kontrolovať s.r.o. ( účtovné doklady , Fa...)?
valika3
13.11.08,10:41
Zmeny zavedené od 1.9.2007 v Zákonníku práce sú stále "bez zmeny" platné.

Do nasledujúceho roka si možno preniesť pri nevyčerpaní len tú časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne.

Ak máte nárok na 30 dní = 6 týždňov, tak preniesť si možno posledné dva týždne = 10 dní.


nepochopila som otázku? alebo verejná správa má iný Zákonník práce?ja si myslím, že do nasledujúceho roka si možno preniesť celú dovolenku z tohto roka.
enigma
13.11.08,16:20
Dobry vecer p. Mihal, prosim mohli by ste nam poradit ohladom naroku na odchodne zamestnanca, ktory od nas odchadza do dochodku? podla zakonnika ma narok na odchodne vo vyske minimalne jeho priemerneho mes. zarobku. Mozeme mu dat aj vyssie odchodne napr 2 nasobok, aj ked to neupresnuje nasa kolektivna zmluva ani iny vnutorny predpis?
dakujem velmi pekne
Nutricia
13.11.08,18:24
Žiaľ v takomto prípade nie je možné preplatiť dovolenku - jediná možnosť by bola ukončiť po vzájomnej dohode PP.
Len v tom prípade,kedže nemôže vykonávat nadalej prácu kvoli pracovnému úrazu a rozviazali by sme s ním PP ,museli by sme mu vyplatit min.desatmesačné odstupné.
pešková
14.11.08,09:03
Poraďte mi, môžu ma odmietnuť v ZP, že mi nevydajú potvrdenie, že nemám pohľadávky ako platiteľ poistného, keď nemám elektronický podpis??
Dobrý deň,
Nemôžu, aspoň ja mám takú skúsenosť a prebehlo to bez problémov. Je pravda, že som o potvrdenie požiadala písomne a odoslala doporučene
vszpolz
14.11.08,10:49
Vo Vami uverejnenej tabuľke odvodov a VZ od 1.1.2009 do 30.6.2009 ste maximálny VZ do SP aj ZP počítali tak, že
priemerná mesačná mzda z r. 2007 = 20 146,-Sk sa vynásobila xnásobkom a vydelila konverzným kurzom 30,1260 a zaokrúhlil sa výsledok.
Ministerstvo zdravotníctva však pri prepočtoch max.VZ na ZP počíta takto: 20 146 : 30,1260 = 668,72(priemerná mzda z r. 2007 v EUR zaokrúhlená na dve desatinné) miesta x 3 = 2006,16.
Pri Vašom prepočte max. VZ na ZP vyjde výsledok 2006,17.
Čo je správne?
Maryen
14.11.08,20:18
nepochopila som otázku? alebo verejná správa má iný Zákonník práce?ja si myslím, že do nasledujúceho roka si možno preniesť celú dovolenku z tohto roka.
Ja si tiež myslím. Hádam na to nemáme iné zákony. No teraz už neviem, ako to je. Podľa mňa tiež dovolenku za r. 2008 je možné prenášať do r. 2009. Len dovolenku za r. 2007 nie je možné prenášať. No nie je to tak?
Jozef Mihál
14.11.08,22:42
Prosím Vás láskavo ako je to s dovolenkou v tomto roku? Niečo sa zmenilo? Bolo mi povedané,že do nasledujúceho roka je možné prenášať len 15 dní tohtoročnej dovolenky. Sme verejná správa, mám nárok na 30 dní a že vraj polovicu treba vybrať ešte v tomto roku. Neverím,že je to tak, ale potvrďte mi to. Ďakujem pekne, je to už súrne.
Opravujem svoju pôvodnú odpoveď, napísanú v slabšej chvíli.

Preniesť do nasledujúceho roka si môžete všetky dni nevyčerpanej dovolenky tohto roka.
Jozef Mihál
14.11.08,22:42
Dobry vecer p. Mihal, prosim mohli by ste nam poradit ohladom naroku na odchodne zamestnanca, ktory od nas odchadza do dochodku? podla zakonnika ma narok na odchodne vo vyske minimalne jeho priemerneho mes. zarobku. Mozeme mu dat aj vyssie odchodne napr 2 nasobok, aj ked to neupresnuje nasa kolektivna zmluva ani iny vnutorny predpis?
dakujem velmi pekne
Môžete.
Jozef Mihál
14.11.08,22:44
Prajem dobrý deň a mám otázku.
Na zníženú sadzbu poistného na zdravotné poistenie má nárok: Podľa § 71 odst. 1 zákona 461/2004 Z.z.: Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.Musí mať pokles a súčasne aj poberať invalidný dôchodok? Nepoberá invalidný dôchodok ale má rozhodnutie SP o poklese schopnosti vo výške 45%.

Áno, má nárok na zníženú sadzbu na zdravotné poistenie, pretože je invalidný: má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 45%.

Nie je podmienkou, aby musel poberať invalidný dôchodok.
Jozef Mihál
14.11.08,22:45
Dobrý deň,
prosím Vás ako sa bude zaokrúhľovať (v €) VZ na SP pripadajúci na 1 deň od 01.01.2009? Ostáva v platnosti pôvodné znenie zákona?

§ 138
(20) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odseku 9, v odseku 10 písm. a) a b) a v odsekoch 11, 12, 14 a 15 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta nahor.
Tu sa nič od 1.1.2009 nemení, zostáva to takto aj po zavedení eura.
pešková
15.11.08,05:16
Áno, má nárok na zníženú sadzbu na zdravotné poistenie, pretože je invalidný: má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 45%.

Nie je podmienkou, aby musel poberať invalidný dôchodok.
mam prípad, že pracovník je držiteľom preukazu ZŤP , /má psoriazu/ ale nemá zníženú prac. činnosť, nepoberá ani invalidný dôchook. Má tiež nárok na znížené odvody do zdrav.poisťovne?
Heni
15.11.08,15:05
týka sa januárová valorizácia o 6,95% aj výsluhových dôchodkov?
dakujem.
Jozef Mihál
15.11.08,15:27
Nie, týka sa len dôchodkov vyplácaných Sociálnou poisťovňou.
Jozef Mihál
15.11.08,15:27
mam prípad, že pracovník je držiteľom preukazu ZŤP , /má psoriazu/ ale nemá zníženú prac. činnosť, nepoberá ani invalidný dôchook. Má tiež nárok na znížené odvody do zdrav.poisťovne?
Áno má.
Jozef Mihál
16.11.08,13:43
Vo Vami uverejnenej tabuľke odvodov a VZ od 1.1.2009 do 30.6.2009 ste maximálny VZ do SP aj ZP počítali tak, že
priemerná mesačná mzda z r. 2007 = 20 146,-Sk sa vynásobila xnásobkom a vydelila konverzným kurzom 30,1260 a zaokrúhlil sa výsledok.
Ministerstvo zdravotníctva však pri prepočtoch max.VZ na ZP počíta takto: 20 146 : 30,1260 = 668,72(priemerná mzda z r. 2007 v EUR zaokrúhlená na dve desatinné) miesta x 3 = 2006,16.
Pri Vašom prepočte max. VZ na ZP vyjde výsledok 2006,17.
Čo je správne?

Moje doterajšie výpočty neboli správne, správny je postup, aký ste popísali vo Vašom príspevku. Tabuľky preto opravujem a týka sa to aj maximálnych základov na SP.

http://www.porada.sk/t89951-zoznam-velicin-pouzivanych-v-mzdovom-uctovnictve-rok-2009-a.html

http://www.porada.sk/t93878-tabulka-odvodov-od-1-1-2009-do-30-6-2009-a.html
ivanabel
16.11.08,14:09
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať: firma má zamestnankyňu, ktorá je na PN-ke už 2 roky. Teraz doniesla ukončenie PN-ky k 14.11.08 a rozhodnutie od SP o priznaní invalidného dôchodku s poklesom schopnosti o viac ako 70%. Robiť už nechce, takže s ňou ukončíme pracovný pomer k 14.11.08. Viem, že odchodné jej vyplatiť musím, ale čo s odstupným? Keď ukončíme pomer dohodou bez udania dôvodu, treba jej odstupné vyplatiť? Ona prišla s tým, že jej musím vyplatiť aj 2-mesačné odstupné.
A ako vypočítam priemerný zárobok, asi ako pravdepodobný zárobok, kde použijem mzdu akú mala pred tými 2 rokmi alebo mzdu, akú zarábajú dnes ostatní pracovníci na rovnakom poste. Výpočet: kedže v decembri budem robiť výplatu, použijem pravdepodobný zárobok np(12000+6000) : (184 hodín za oktober + 80 za november)= 68,2 za hodinu? Alebo len pravdepodobný zárobok za ten november, kedže v novembri končíme prac.pomer?
Jozef Mihál
16.11.08,15:11
Podľa § 76 ods. 1 ZP, odstupné patrí zamestnancovi ak:

... skončil pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov:

ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť - § 63 ods.1 písm. a),
ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách § 63 ods. 1 písm. b),
ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.Čiže postupujete podľa poslednej "guličky". Z uvedených informácií mne nie je jasné, či nárok na odstupné je alebo nie je. To, že je invalidom s poklesom schopnosti o viac ako 70% ešte nemusí znamenať, že stratila schopnosť vykonávať doterajšiu prácu.

Ak odstupné vyplatíte, použijete pravdepodobný zárobok vypočítaný z predpokladanej mzdy, ktorú by dosiahla za 3. štvrťrok 2008.
TomosP
16.11.08,15:27
Ad maximální VZ na SP a ZP pro rok 2009 :


Moje doterajšie výpočty neboli správne, správny je postup, aký ste popísali vo Vašom príspevku. Tabuľky preto opravujem a týka sa to aj maximálnych základov na SP.



To je ovšem v rozporu s informací o max. VZ na sociální pojištění uvedenou na stránkách Sociálnej poisťovne, kde uvádějí původní postup, tedy přepočítávat až hodnoty jednotlivých maxim, nikoli hodnotu všeobecného vym.základu !!!
Jozef Mihál
16.11.08,15:41
Presne tak, info zo SP znie: prepočítať z Sk na € súčasné max. VZ a nie prepočítať priemernú mzdu za rok 2007.

Chaos, ako obvykle.

Osobne uprednostňujem v tejto chvíli postup:

20146 Sk deleno 30,126 = 668,72 € a túto sumu násobiť koeficientom 1,5 - 3 - 4 - 36.

Treba vyčkať, ako sa situácia ustabilizuje.
ivanabel
17.11.08,10:14
k príspevku 3013 od p. Mihála:
A môžem žiadať od zamestnankyne aby mi predložila aj ten lekársky posudok, aby som vedela či je spôsobilá vykonávať tú prácu alebo nie? A ak by tam bolo, že prácu by mohla vykonávať, potom jej odstupné vyplatiť nemusím, že?
Jozef Mihál
17.11.08,10:15
Áno, požiadajte o lekársky posudok a ak podľa neho doterajšiu prácu vykonávať môže, nárok na odstupné nemá.
vszpolz
17.11.08,12:39
Z MZ SR povedali, že sa pozrú na výpočet SP a možno to zjednotia. Treba asi počkať.
zlolen
18.11.08,10:58
Dobrý deň,
ZC-ovi dnes oznámim, že sa stáva nadbytočný, začne mu plynuť od 1.12. dvojmesač. výp. doba.
ZC chce ukončiť PP 30.11., musím mu vyhovieť s ukončením PP aj s dvojmesačným odstupným, alebo je to dohoda a dvojmesačné odstupné nemusím vyplatiť? Ďakujem
Silvia S
19.11.08,07:57
Blíži sa koniec roka a mňa zaujíma preplatenie nevyčerpanej dovolenky u pracovníčok na rodičovskej dovolenke. Ak zamestnankyňa s nárokom na 25 dní dov. má zostatok z min.roka 16,5 dňa, je v poriadku preplatiť jej 5 dní a 11,5 preniesť alebo je lepšie preniesť celých 16,5 dňa a nekomplikovať si to zbytočne? Vopred ďakujem za Váš názor. Pekný deň.
enigma
19.11.08,09:07
Dobry den p. Mihal, prosim potrebovala by som poradit s hromadnym cerpanim dovolenky. pri hromadnom cerpani moze zamestnavatel nariadit max 2 tyzdne, no nenasla som definiciu hromadneho cerpania dovolenky? je hromadnym cerpanim dovolenky aj to keby sme casti zamestnancom nariadili dovolenku? aleho hromadnym cerpanim sa mysli "celozavodne dovolenky"?
Mozeme nariadit casti zamestnancov (cca 10% celkoveho poctu) cerpanie celeho zostatku dovolenky, t.j. v niektorych pripadoch aj cele 4 tyzdne, do konca tohto kalendarneho roku?
dakujem velmi pekne a prajem pekny den
Jozef Mihál
19.11.08,20:43
Dobrý deň,
ZC-ovi dnes oznámim, že sa stáva nadbytočný, začne mu plynuť od 1.12. dvojmesač. výp. doba.
ZC chce ukončiť PP 30.11., musím mu vyhovieť s ukončením PP aj s dvojmesačným odstupným, alebo je to dohoda a dvojmesačné odstupné nemusím vyplatiť? Ďakujem
Ak budete ako zamestnávateľ trvať na dvojmesačnej výpovednej dobe, zamestnanec to musí rešpektovať.

Ak nebudete trvať na dvojmesačnej výpovednej dobe a dohodnete sa so zamestnancom na ukončení PP už k 30.11. - z dôvodu nadbytočnosti, nárok na odstupné mu zostáva.
Jozef Mihál
19.11.08,20:46
Blíži sa koniec roka a mňa zaujíma preplatenie nevyčerpanej dovolenky u pracovníčok na rodičovskej dovolenke. Ak zamestnankyňa s nárokom na 25 dní dov. má zostatok z min.roka 16,5 dňa, je v poriadku preplatiť jej 5 dní a 11,5 preniesť alebo je lepšie preniesť celých 16,5 dňa a nekomplikovať si to zbytočne? Vopred ďakujem za Váš názor. Pekný deň.
Zamestnankyni na RD nemôžete preplatiť dovolenku.

Zamestnankyňa sa však môže "vrátiť" z RD do zamestnania a dovolenku si bude čerpať - a po jej vyčerpaní sa opäť poberie na rodičovskú dovolenku.

Takto si môže čerpať ľubovoľný počet dní dovolenky, čiže len časť, a zostatok sa jej prenesie do ďalšieho roka.
Jozef Mihál
19.11.08,20:50
... prosim potrebovala by som poradit s hromadnym cerpanim dovolenky. pri hromadnom cerpani moze zamestnavatel nariadit max 2 tyzdne, no nenasla som definiciu hromadneho cerpania dovolenky? je hromadnym cerpanim dovolenky aj to keby sme casti zamestnancom nariadili dovolenku? aleho hromadnym cerpanim sa mysli "celozavodne dovolenky"?
Mozeme nariadit casti zamestnancov (cca 10% celkoveho poctu) cerpanie celeho zostatku dovolenky, t.j. v niektorych pripadoch aj cele 4 tyzdne, do konca tohto kalendarneho roku? ...
Pri hromadnom čerpaní dovolenky nemusí ísť o čerpanie dovolenky úplne všetkými zamestnancami.

Hromadné čerpanie je napríklad aj vtedy, ak si dovolenku naraz čerpá jedno oddelenie firmy, len jedno stredisko, a pod.
botuľa
20.11.08,06:49
Prosím o radu ohľadne zníženej sadzby odvodov na zdravotné poistenie. Jedná sa o pracovníčku, ktorej bol pred rokom 2000 (neviem presne dátum) priznaný invalidný dôchodok a od 06.08. 2001 jej bol odobraný.
Citujem text z rozhodnutia
"Podľa ustanovenia § 29, § 96 zákona č. 100/1988 zb. o sociálnom zabezpeční odnímame invalidný dôchodok od 06.08. 2001.
Odôvodnenie: podľa posudku Sociálnej poisťovne .... nie ste už invalidná podľa ustanovenia § 29 ods. 3 zákona č. 100/1988, ale ste čiastočne invalidná podľa ustanovenia § 37 ods. 3 písm. b) zákona č. 100/1988 zb. o sociálnom zabezpečení"

Táto pracovníčka mala nejakú vrodenú vadu od detstva a jej zdravotný stav sa už nepreposudzuje. Bude mať nárok na zníženú sadzbu na zdravotné poistenie? Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
20.11.08,06:54
Ak je čiastočne invalidná, má polovičnú sadzbu na zdr. poistenie.
michelle84
20.11.08,07:05
Je možné zmeniť v priebehu mesiaca pracovný pomer z 8 hodín denne na 4 hodiny denne?
botuľa
20.11.08,08:05
Ďakujem pekne p. Mihál
Jozef Mihál
20.11.08,08:59
Je možné zmeniť v priebehu mesiaca pracovný pomer z 8 hodín denne na 4 hodiny denne?
Áno.
enigma
20.11.08,12:37
Dobry den. Prosim o radu ohladom preplacania nadcasov. Podla Zakonnika prace moze zamestnavatel z vaznych dovodov dohodnut so zamestnancom vykon prace nadcas nad hranicu 150 hodin, maximalne vsak 250 hodin. Je potrebne tie nadcasy, ktore zamestnanec odpracuje po dohode so zamestnavatelom, mat podlozene pisomnou dohodou so zamestnacom alebo staci dohoda ustna? Dakujem pekne.
michelle84
20.11.08,12:48
Dobry den. Prosim o radu ohladom preplacania nadcasov. Podla Zakonnika prace moze zamestnavatel z vaznych dovodov dohodnut so zamestnancom vykon prace nadcas nad hranicu 150 hodin, maximalne vsak 250 hodin. Je potrebne tie nadcasy, ktore zamestnanec odpracuje po dohode so zamestnavatelom, mat podlozene pisomnou dohodou so zamestnacom alebo staci dohoda ustna? Dakujem pekne.

Je potrebné to mať aj písomne podložené. Treba spísať dohodu o práci nadšas a tam spomenúť presne paragrafy.
enigma
20.11.08,12:56
Dakujem za rychlu odpoved. Nemate nahodou k dispozicii vzor dohody o praci nadcas?
michelle84
20.11.08,13:02
Dakujem za rychlu odpoved. Nemate nahodou k dispozicii vzor dohody o praci nadcas?

Takto narýchlo som ju nikde nenašla. Zajtra ju môžem prilepiť, ak dovtedy neprilepí niektorý ďalší člen Draka.
botuľa
21.11.08,04:56
Potrebovala by som pomoc ohľadne nezdaniteľnej časti na životné poistenie. Mala som uzatvorenú zmluvu s poisťovňou Generali, ale táto zmluva bola z nejakých ich dôvodov ukončená a prevod našetrenej čiastky bol vykonaný do inej poisťovne. V minulých rokoch som si dala do nákladov tieto príspevky na živ poistenie.
V zmluve o ukončení poistnej zmluvy je že poisťovateľ teda Generali sa zaväzuje previesť rezervu poistenia stanovenú k dátumu konca poistenia na mimoriadny účet novej poistnej zmluvy...
Teraz sa mi jedná o daň z príjmu. Nebudem musieť nejak dodaniť za minulé roky, pretože zmluva s poisťovňou Generali bola ukončená. Takže s novom poisťovnou bude nová zmluva, kde bude stanovené, že z našetrenej čiastky (z poistky Generali) budem môcť vyberať peniaze, teda z tou starou poistkou budem môcť hýbať. Tak teraz neviem, ako sa s tým vysporiadať..:(. Poradíte mi prosím????
michelle84
21.11.08,08:41
Dakujem za rychlu odpoved. Nemate nahodou k dispozicii vzor dohody o praci nadcas?

Prikladám vzor dohody o práci nadčas. Upravte si ju podľa svojich požiadaviek.
enigma
21.11.08,08:56
Velmi pekne Vam dakujem.
Silvia S
21.11.08,13:11
Dobrý deň p. Mihál, práve mi bol doručený ex.príkaz na pracovníka, ktorý u nás zamestnaný na DoPČ. Postupujem vo všetkom rovnako ako pri pracovníkovi zamestnanom v pracovnom pomere? Ďakujem vopred za odpoveď a teším sa v pondelok na školenie. Pekný víkend.
Jana Motyčková
21.11.08,17:31
Silivia S: Postupujete rovnako ako pri bežnom pracovnom pomere. Od čistej mzdy odpočítate sumu na povinného, vyživované osoby atď.
evuša
21.11.08,18:43
Mám hlavu v smútku. Podnikateľovi zrušil živnostenský úrad živnosť k 31.10.2008. Toto rozhodnutie je konečné. Umelec mi nič nepovedal, pekne si to založil do šuplíčka a ja som sa to dozvedela až teraz. Do 25. 11. teda musím ukončiť účtovníctvo, nakoľko je mesačný platca DPH a iný spôsob, ako predať majetok FO právnickej osobe už nie je možný. Samozrejme, že má aj zamestnancov. Tých som odhlásila zo soc. poist. až 2O.11. Bude problém ak sám už vlastne nebol živnostník ale ľudí zamestnával? Viete mi poradiť ako budem musieť v podvojnom účtovníctve upraviť základ dane? Čo mi zvyšuje základ dane a čo znižuje? HIM, NIM, zásoby, pohľadávky, závazky odpredám s.r.o, aby nemusel platiť DPH, na základe zmluvy o predaji podniku. Na čo všetko nemám ešte zabudnúť? Prosím súrne, cez veekend na tom musím robiť.http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Jozef Mihál
22.11.08,19:54
Pokiaľ ide o povinnosti živnostníka, riešenie problémov v podvojnom účtovníctve, DPH atď. žiaľ nepomôžem.

S odhlásením zamestnancov zo SP až k 20.11. s tým, že v tom čase už nemal živnosť, by som problém nevidel.
Jozef Mihál
22.11.08,20:06
Potrebovala by som pomoc ohľadne nezdaniteľnej časti na životné poistenie. Mala som uzatvorenú zmluvu s poisťovňou Generali, ale táto zmluva bola z nejakých ich dôvodov ukončená a prevod našetrenej čiastky bol vykonaný do inej poisťovne. V minulých rokoch som si dala do nákladov tieto príspevky na živ poistenie.
V zmluve o ukončení poistnej zmluvy je že poisťovateľ teda Generali sa zaväzuje previesť rezervu poistenia stanovenú k dátumu konca poistenia na mimoriadny účet novej poistnej zmluvy...
Teraz sa mi jedná o daň z príjmu. Nebudem musieť nejak dodaniť za minulé roky, pretože zmluva s poisťovňou Generali bola ukončená. Takže s novom poisťovnou bude nová zmluva, kde bude stanovené, že z našetrenej čiastky (z poistky Generali) budem môcť vyberať peniaze, teda z tou starou poistkou budem môcť hýbať. Tak teraz neviem, ako sa s tým vysporiadať..:(. Poradíte mi prosím????
Nemám s takýmito prípadmi skúsenosť.

V zákone 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa uvádza v § 11:

"(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života."

Podľa môjho názoru Vy ste tieto podmienky zatiaľ neporušili a pokiaľ nevyberiete peniaze zo starej zmluvy skôr, ako uplynutím 10 rokov od vzniku starej zmluvy, tak ani neporušíte.
evuša
22.11.08,20:33
Pýtam sa len preto, že pracovníčka SP mi tvrdila, že zo strany podnikateľa ide o nedovolené podnikanie, ak má zamestnancov a živnosť má zrušenú. Je to pravda?
Jozef Mihál
22.11.08,21:02
Zamestnávať môže aj fyzická osoba bez živnosti. Viď § 7 Zákonníka práce.

Niečo iné je nelegálne podnikanie, ak sa vykonávala po zrušení živnosti reálne nejaké činnosť. Ale to je znova otázka smerujúca nad rámec DRAK-a.
botuľa
23.11.08,06:02
ďakujem pekne p. Mihál
obecbracovce
23.11.08,17:59
Mám dotaz ohľadom príspevku na úhradu - na ošatenie a úpravu zovňajšku matrikárky. Podľa usmernenia jej patrí príspevok vo výške 3 000 SK. Zdaňuje sa tento príjem a odvádza sa z neho aj poistné? Alebo je lepšie doložiť do pokladne bločik a celú túto sumu vyplatiť matrikárke?
Jozef Mihál
23.11.08,19:15
Podľa § 5 ods. 5 zákona o daniach z príjmov...:

"(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

...g) náhrada výdavkov a plnenie poskytované v súvislosti s výkonom funkcie, na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 9) okrem náhrady ušlého zdaniteľného príjmu a náhrady za stratu času."

Ak výšku príspevku určuje osobitný predpis, napr. usmernenie príslušného ministerstva, ide o nezdaňovaný príjem a potom sa nezapočítava ani do VZ na odvody.
Bodnarovaa
23.11.08,22:02
Dobry den, prosila by som poradit, pri rocnom zuctovani ZP mi vysiel nedoplatok, ktory som nebola schopna zaplatit a tak som poziadala o splatkovy kalendar. Nenasla som v zakone ci poistovna moze a ci musi na ziadost odpovedat, alebo ako sa vyspi pracovnik, ktory rozhoduje o ziadosti. Dakujem
Melnick
23.11.08,22:17
dudroš
24.11.08,07:49
Prosim, neviete mi poradit, ci s.r.o. moze zamestnavat cudzinca? Nejake Slovenske viza ma, ale na zdravotnej poistovni nie je prihlasený. Mozeme ho zamestnat na dohodu o prac.cinnosti ???
dakujem
Melnick
24.11.08,08:57
Silvia S
25.11.08,09:16
Silivia S: Postupujete rovnako ako pri bežnom pracovnom pomere. Od čistej mzdy odpočítate sumu na povinného, vyživované osoby atď.
Ďakujem p. Motyčková a prajem pekný deň.
Luci
25.11.08,13:10
Dobrý deň,
ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/ Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci : zamestnanec má za rok 2008 nedoplatky(daň z príjmu), ktoré mu vyrovnám v Ročnom zúčtovaní DzP . Za rok 2008 mal vyplatený daňový bonus navyše v sume Sk 582,- /r.08 tlačiva Ročné zúčtovanie. Na dani mu vychádza nedoplatok Sk 641,-/r.12 tlačiva Ročné zúčtovanie. Výsledná suma nedoplatku je Sk 1223,- /r.10 tlačiva RZ . Vysporiadavať nedoplatok so zamestnancom budem vo mzde za 02/2009. Jedná sa mi o to, či mám celú sumu nedoplatku, t.j. 1223/30,1260=40,596 zaokrúhliť na ec dole, t.j. dopracujem sa k sume 40,59 euro, alebo je potrebné zvlášť prepočítať nedoplatok na dani, t.j. 641/30,1260=21,277=21,27 a zvlášť daňový bonus na vybratie, t.j. 582/30,1260=19,318=19,31 a týmto spôsobom sa prepracujem k celkovému nedoplatku, t.j. 40,58 . Vopred ďakujem veľmi pekne za radu
wbi
25.11.08,14:25
Dobrý deň,

prosím o objasnenie:
Podľa § 2 ods. 3 Generálneho zákona sa mzda, vypočítaná v Sk za 12/2008, vyplácaná v € v 1/2009, po prepočte konverzným kurzom zaokrúhľuje na najbližší eurocent matematicky.
Podľa § 4 vyhlášky č. 251/2008 sa však zaokrúhľuje na eurocent nahor.
Ako sa má správne mzda v € na výplatnej páske a na prevodnom príkaze zaokrúhliť?

Ďalšia otázka:
Ako sa majú na prevodnom príkaze zaokrúhľovať zrážky, vypočítané za 12/2008 v Sk, uhrádzané v € v 1/2009? Tak isto som nenašla predpis pre zaokrúhlenie úhrad pre odborové zväzy a sociálny fond, pokiaľ sa uhrádza na samostatný účet, na prevodnom príkaze.

Ďakujem vopred za pomoc, wbi