Jana Motyčková
26.11.08,08:39
wbi :
§2 ods 3 hovorí tiež, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Osobitným predpisom ktorý ustanovuje inak je vyhlaška 251/2008. Čiže mzda za december uhrádzaná v € sa zaokrúhli na €c nahor.
2.otázka - ak nie je osobitný predpis, tak platí GZ §2 ods.3., t.j. €c matematicky, s výnimkou exekučných zrážok pre DÚ, ZP, SP a súdnych pohľadávok - tie nadol (hovorí osobitný predpis).
wbi
26.11.08,07:41
Veľmi pekne ďakujem za jasné vysvetlenie.
Prajem Vám príjemný deň, wbi
TomosP
26.11.08,21:08
wbi :
§2 ods 3 hovorí tiež, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Osobitným predpisom ktorý ustanovuje inak je vyhlaška 251/2008. Čiže mzda za december uhrádzaná v € sa zaokrúhli na €c nahor.
2.otázka - ak nie je osobitný predpis, tak platí GZ §2 ods.3., t.j. €c matematicky, s výnimkou exekučných zrážok pre DÚ, ZP, SP a súdnych pohľadávok - tie nadol (hovorí osobitný predpis).

Jaký zvláštní předpis hovoří o způsobu zaokrouhlování přepočtených (SKK-> EUR) exekučních srážek vypočtených v 12/2008 v SKK vyplácených (zasílaných) v roce 2009 v EUR - nikde jsem nic podobného nenašel ?
katjab
27.11.08,18:26
Dobrý večer!
Chcela by som sa informovať. Keď niekto sa prihlási v decembri 2008 na DNP s max. vymeriavacím základom, podľa poslednej novely k 31.12.2008 už nemôže podať žiadosť o zmenu vymeriavacieho základu na minimum od 01.01.2009,? až po pol roku?
Ako to vlastne zákonodarcovia mysleli? Novela platí od 01.01.2009.:rolleyes:
Jana Motyčková
28.11.08,09:11
Jaký zvláštní předpis hovoří o způsobu zaokrouhlování přepočtených (SKK-> EUR) exekučních srážek vypočtených v 12/2008 v SKK vyplácených (zasílaných) v roce 2009 v EUR - nikde jsem nic podobného nenašel ?
Našla som to niekedy v júli, keď som sa chystala na školenie, poznačila som si to - bol to nejaký návrh MS, ešte nemal číslo, preto neviem presne kde to bolo, ale dnes to neviem nájsť. V každom prípade, ak aj na to nie je osobitný predpis, ide o sumy platené do štátneho rozpočtu a rozpočtu verejnej správy, preto zaokrúhľujeme na €c nadol.
UctAm
28.11.08,09:30
Na internetovej stránke sociálnej poisťovne v časti "Sociálna poisťovňa informuje" sú uverejnené vymeriavacie základy platné od 01.01.2009, kde medzi poistným zamestnávateľa mesačne najmenej je aj výška úrazového poistenia v sume 2,30 EUR.

Viete mi prosím Vás niekto poradiť v ktorom § zákona o sociálnom poistení sa hovorí o minimálnej výške vymeriavacieho základu na "úrazové poistenie"?
Jana Motyčková
28.11.08,10:33
UctAm - to vie iba SP.
UctAm
28.11.08,11:04
Jana Motyčková - oni vedia...ale nepovedia. ;)
UctAm
28.11.08,11:52
Luci - Podľa môjho názoru by sa mali prepočítavať a zaokrúhľovať tieto sumy na eurá osobitne (celkový nedoplatok 40,58).
Luci
01.12.08,06:19
UctAm - díky veľmi pekne za odpoveď, poslala som dotaz aj na mfsr a drsr, keď mi pošlú odpoveď, dám vám vedieť
Janiela
01.12.08,07:27
Prosím Vás, zamestnávateľ chce uzatvoriť so zamestnancom pracovnú zmluvu, ale sám nevie dokedy, pretože ho môže zamestnávať len dovtedy, kým on sám má zákazku. Ako najlepšie riešiť takýto postup. V minulosti dal do pracovnej zmluvy ako doba trvanie prac. pomeru: "po dobu trvania zmluvných prác" (t.j. kým má prácu on, tak majú aj zamestnanci, ak príde o zákazku, tak dá zamestnancom výpoveď). Chápal to ako dobu určitú, a tým sa vlastne istil. V zákone som nič také nenašla, buď je to doba určitá alebo neurčitá. Poradíte? Ďakujem za odpoveď.
heja3
01.12.08,09:16
Zadanie: Zamestnanec 1,5 roka na PN od 30.08.2007, Posudok zo Soc.p. - invalid od 28.08.2008 50%. Nemôže pracovať na pozícii, a firma nemá pre neho inú prácu. Firma mu chce preplatiť dovolenku (ešte z roku 2006) a odstupné 3 násobné (odpracoval viac ako 5rokov).
Vymyslela som toto riešenie - prosím, skontrolujte mi, či to takto môže byť:

1) Zamestnanec si musí dať zrušiť PN.
2) Zamestnávateľ spíše so zamestnancom dohodu o ukončení prac. pomeru
z dôvodu, že pre zdravotný stav nemôže vykonávať túto prácu a inú prácu pre neho nemáme.
3) Nemusím pýtať povolenie z Úradu práce, pretože znenie zákona je: Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e). - nedávame výpoveď, ale robíme dohodu Zamestnávateľ - zamestnanec, takže to ide mimo ÚP
4) Nárok na odstupné má, pretože je to ukončenie pracovného pomeru dohodou od zamestnávateľa - zo zdravotných dôvodov. A dokonca má nárok na 3 násobok, pretože pracoval viac ako 5 rokov.
katjab
01.12.08,12:21
Zamestnankyňa sa chystá začiatkom januára na MD. V zamestnaní nemá vysoký plat 18.000.
Aby získala čo najvyššie materské má možnosť ukončiť súčastný PP a zamestnať sa s vyšším platom cca 25.000 u iného zamestnávateľ od 01.01.2009.

Ak tak urobí, jej materské sa bude počítať z 25.000,- Sk?
polka
01.12.08,20:13
Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná na PP 4 roky. Od 5.1.2009 má nastúpiť na MD. Termín pôrodu má stanovený na 5.2.2009. V r. 2008 (rozhodujúce obdobie) mala hrubú mesačnú mzdu 7000,- Sk. V polovici júla 2008 (už bola tehotná) si začala platiť aj dobrovoľné NP zo základu 21000,- Sk, aby si zvýšila materské.
1) Vznikne jej nárok na materské z obidvoch NP? Z DNP totiž nespĺňa podmienku 270 dní do pôrodu, len z povinného NP.
2) Je možné zvýšiť si materské skončením PP (napr. 31.12.2008) a následne (1.1.2009) uzavretím nového PP u toho istého zamestnávateľa s maximálnym základom 30 219,- Sk? Stačí, ak bude zamestnaná 4 dni, alebo len 1 deň pred nástupom na MD?
3) Je možné uzatvoriť takýto PP aj na dobu určitú, napr. na 1 mesiac? (Zamestnávateľ sa chce poistiť, lebo sa vraj môže kadečo stať.)
chudaska
02.12.08,07:08
Dobrý den, chcela by som sa informovat: moja znama nevie,ci v januari nedostane vypoved a nie je si ista,ci ma narok na podporu.
od 15.7.2003-14.1.2004 MD
od 15.1.2004-14.8.2006 rod. prispevok a od 15.8.2006 je nepretržite zamestnana! Ale viem,ze tusim od 1.7.2005 bola zmena,ze zena na rod. prispevku ma prerusene poistenie,a tak mi to vychadza,ze ak by dostala v januari vypoved,tak by este nemala narok na podporu v nezamestnanosti! Chybalo by jej tam par dni! Mozete mi to prosim skontrolovat,ci mam pravdu alebo nie? Srdečná vďaka!!
Lissa
02.12.08,10:15
Dobrý deň, prosím idem vyplácať jednorazovú ročnú odmenu 36000 Sk predsedkyni pasienkového spoločenstva, dôchodkyni na starobnom dôchodku. Odvediem iba preddavkovú daň z príjmu, SP a ZP nie? Môže si v marci dôchodkyňa podať DPFO a dostane daň z príjmu naspäť?
P.S. Ďakujem p.Mihál za vynikajúcu prednášku o EUR v Nitre aj za príjemný rozhovor.
Bodnarovaa
02.12.08,13:39
Dobry den potrebovali by sme odborne poradit. Rozvedenej matke poberajucej prispevok na opatrovanie,cca 3 roky, zomrelo dieta na ktore poberala prispevok.Medzitym otehotnela a je v šiestom mesiaci tehotenstva.Uradom prace je bol odobraty prispevok umrtim dietata.Jej prijem v sucasnosti tvori vyzivne vo vyske 640,- Sk a pridavok na jedno zijuce dieta.V obdobi od 11/2006 -8/2007 bola v pracovnom pomere.Prosim o radu ako dalej postupovat a co mozem a kde poziadat v suvislosti s materskou dovolenkou.Velmi pekne dakujem, prosim poradte .
zálesie
03.12.08,15:40
Dobrý deň. Zamestnanec - poberateľ predčasného starobného dôchodku má uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 31.12.2009. Ku dňu 31.8.2008 končí pracovný pomer v našej spoločnosti z dôvodu zrušenia časti zamestnávateľa s vyplatením dvojmesačného odstupného. Vzniká mu nárok aj na pracovné voľno s náhradou mzdy na vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru v zmysle § 141 ZP ako ostatným zamestnancom? Ďakujem za odpoveď.
airin.nice
03.12.08,16:18
dobry den-ako je to prosim Vas s pracou nadcas v danom mesiaci/mesiac novemeber 2008/ a zaroven aj cerpanie nahradneho volna v danom mesiaci.
Zamestanec celkovo odpracoval 180 hodín/mesacny fond je 152 hodin/.Zamestnanec sa rozhodol, ze kedze ma odpracovanych dost hodin v tomto konkretnom mesiaci, dva dni nepride do prace /16 hodin bude cerpat nahradne volno// a zvysok z nadcasov t.j. 12 hodin si ziadna preplatit.
Nie je mi jasne /pracujem v programe Olymp/-ked zadam cerpanie nahradneho volna-program nevypocita ziadnu mzdu /zamestnanec sa citi ukrateny o mzdu pocas cerpania nahradneho volna, tvrdi, ze on si to vlastne nadpracoval/Ja som mu tych 16 hodin cerpania nahr. volna odpocitala aj z celkoveho mesacneho fondu /pretoze bol doma a nepodal ziadny vykon/.
Neviem ci som postupovala spravne...Poradte mi prosim Vas ako mam v takomto pripade postupovat..dakujem..

Poznamka: zamestnanec je odmenovany hodinovou mzdou a v tej nie je zahrnuta odmena za pripadnu pracu za nadcas.
TomosP
04.12.08,08:14
Na internetovej stránke sociálnej poisťovne v časti "Sociálna poisťovňa informuje" sú uverejnené vymeriavacie základy platné od 01.01.2009, kde medzi poistným zamestnávateľa mesačne najmenej je aj výška úrazového poistenia v sume 2,30 EUR.

Viete mi prosím Vás niekto poradiť v ktorom § zákona o sociálnom poistení sa hovorí o minimálnej výške vymeriavacieho základu na "úrazové poistenie"?

Podle mého názoru to řeší §138 ods. 9 zákona 461/2003 Z.z. :
(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy 66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

Pojistné (na všechny subsystémy SP) se platí z vyměřovacího základu - tento pojem je společný pro všechny typy pojistného (i úrazového).

§ 138 ods. 9 tento "společný" VZ (nevyjmenovává na které subsystémy) zespodu omezuje (a to bez ohledu na druh pojištění, protože text na konci věty " .., za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity." se podle mého názoru vztahuje k určení hodnoty minimální mzdy a nikoli k minimu konkrétního druhu pojištění)

§ 138 ods. 9 také výslovně a explicitně neurčuje min.VZ na nemocenské pojištění či důchodové či jiné pojištění - hovoří o "společném" minimu VZ na všechny subsystémy.

V dalších odstavcích §138 pak jsou taxativně vyjmenovaná omezení seshora pro jednotlivé plátce a druhy pojištění - není tam samozřejmě úrazové pojištění a proto není stanoveno maximu VZ na ÚP.

Proto si myslím, že VZ na ÚP má stanoveno svoje minimum (stejně jako ostatní subsystémy SP v §138 ods.9), ale nemá stanoveno maximum.

Pokud se mýlím, opravte mne, prosím...
Jozef Mihál
04.12.08,08:36
Zákon 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, § 138 ods. 17:

"(17) Do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie a garančné poistenie sa zahŕňa aj odmena jeho zamestnanca za prácu, ktorú vykonáva na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na určenie vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie a garančné poistenie za zamestnanca, ktorý vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, odseky 9 a 10 sa nepoužijú."

Znamená to, že najmenší možný VZ zamestnávateľa na garančné poistenie a na úrazové poistenie nie je určený - ale len v prípade zamestnanca na dohodu.

V prípade ostatných zamestnancov (pracovný pomer) je určený aj najmenší možný VZ zamestnávateľa na garančné poistenie a na úrazové poistenie podľa § 138 ods. 9 a 10.
TomosP
04.12.08,08:40
Díky..
Analytik1
05.12.08,07:12
Dobrý deň. Do nového tlačiva Potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2008 doplnili do r. 11 (úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou), že sa jedná okrem príjmov podľa § 43 ods. 3 písm. j) aj o príjmy podľa § 43 ods. 3 písm. l). Aký príjem tam vyplní zamestnávateľ zamestnancovi podľa § 43 ods. 3 písm. l)? Však ak mal zamestnanec preplatok z RZZP (RZZP za neho robil zamestnávateľ), tak tento preplatok sa zamestancovi klasicky pripočítal k jeho príjmom a daň sa vypočítala bežným spôsobom (ak mal celkový príjem vyšší ako 5000 Sk a mal podpísané vyhlásenie, tak sa vypočítala preddavková daň).
zlolen
05.12.08,07:57
Dobrý deň, v našej spoločnosti máme hromadné prepúšťanie, PP sa končí v 02/09 alebo v 03/09 na odstupné použijem priemer zo 4.Q 08. Odbori dohodli so ZĽ, že ideme použiť priemer z 3.Q 08, lebo je výhodnejší, je to vôbec možne?
Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď, Ďakujem.
TomosP
05.12.08,14:37
VZ na sociální pojištění a dva pracovní poměry u téhož zaměstnavatele

Pokud má zaměstnanec dva pracovní poměry (nebo PP a dohodu) u téhož zaměstnavatele, sleduje se maximum a minimum VZ u každého pracovního vztahu (PP, dohoda) zvlášť, nebo je maximum (a minimum) VZ společné pro všechny pracovní vztahy ("pro osobu")?

Jak je to u zdravotního pojištění - tam se v případě více PP u téhož zaměstnavatele považuje zamětsnanec za zaměstnance pouze jednou, tedy předpokládám, že max. a min. VZ ZP je za všechny PP společně, tedy "za osobu".
Jozef Mihál
05.12.08,14:51
Dobrý deň, v našej spoločnosti máme hromadné prepúšťanie, PP sa končí v 02/09 alebo v 03/09 na odstupné použijem priemer zo 4.Q 08. Odbori dohodli so ZĽ, že ideme použiť priemer z 3.Q 08, lebo je výhodnejší, je to vôbec možne?
Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď, Ďakujem.
Myslím že to možné je.
Jozef Mihál
05.12.08,14:54
VZ na sociální pojištění a dva pracovní poměry u téhož zaměstnavatele

Pokud má zaměstnanec dva pracovní poměry (nebo PP a dohodu) u téhož zaměstnavatele, sleduje se maximum a minimum VZ u každého pracovního vztahu (PP, dohoda) zvlášť, nebo je maximum (a minimum) VZ společné pro všechny pracovní vztahy ("pro osobu")?

Jak je to u zdravotního pojištění - tam se v případě více PP u téhož zaměstnavatele považuje zamětsnanec za zaměstnance pouze jednou, tedy předpokládám, že max. a min. VZ ZP je za všechny PP společně, tedy "za osobu".
Na účely SP sa každý pracovno-právny vzťah posudzuje osobitne. Osobitne sa preto sleduje minimálny a maximálny základ pre každý pracovno-právny vzťah.

Na účely ZP sa všetky pracovno-právne vzťahy i ďalšie vzťahy, pri ktorých sa na účely zákona o ZP posudzuje fyz. osoba ako zamestnanec (napr. spoločník s.r.o. a súčasne má v s.r.o. prac. zmluvu), posudzujú spoločne - ako by šlo o jediné zamestnanie. Viď § 29b ods. 5 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

Minimálny a maximálny základ sa sleduje v súčte príjmov zo všetkých vzťahov.
TomosP
06.12.08,21:08
Díky... Je možno to podpořit paragrafovým zněním - obzvláště u SP - tam je to ze znění zákona dost nejasné... :) ?
Jozef Mihál
06.12.08,21:40
V samotnom zákone č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení sa o tom nehovorí. Vychádza sa však zo znenia § 50 Zákonníka práce (Zákon č.311/2001 Z.z.):

"Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne."

V zákone o zdravotnom poistení existuje § 29b ods. 5, ktoprý pre oblasť zdravotného poistenia rieši takúto situáciu. Obdobné znenie v zákone o sociálnom poistení nie je, preto sa postupuje podľa "kódexu" - Zákonníka práce, a vyššie citovaného § 50.

Ospravedlňujem sa za nie práve právnicky štylizovanú odpoveď, vecná podstata je však takáto.
TomosP
06.12.08,22:17
Děkuji - pro obhájení svého (společného) názoru potřebuji i právní podklad... :)
saman
07.12.08,13:26
Prosim o radu.
Zamestnanec pracuje na zmeny. Jedna zmena trva 12 hodin od 19:00 do 7:00. Ak pracuje od 30.11.08 (19:00) do 1.12.08 (07:00), tak mzda za 5 hodin ide do vyplaty za 11/08 a mzda za 7 hodin ide do vyplaty za 12/08? Alebo celych 12 hodin dostane vo vyplate 11/08, lebo vtedy sa zacala zmena? Dakujem.
Jozef Mihál
07.12.08,13:53
Rozhodujúci je deň, v ktorom začala zmena.
Timea13
08.12.08,07:52
Mám nasledovný problém: konateľ spoločnosti / len sám je aj spoločníkom i konateľom/ pracuje v s.r.o. na základe pracovnej zmluvy, kde poberá mesačnú mzdu. Teraz si chce vyplatiť odmenu za výkon funkcie dva milióny. Môže byť súbeh pracovnej zmluvy a výkonu funkcie na základe mandátnej zmluvy? Ďalej podniká i ako fyzická osoba, takže v daňovom priznaní FO príjem za výkon funkcie konateľa ide do ktorého paragrafu?
Jozef Mihál
08.12.08,07:58
Môže si vyplatiť 2 milióny za výkon funkcie.

Môže byť súbeh PZ a MZ, ak okrem toho, že je konateľ (MZ) vykonáva aj inú činnosť (PZ).

Príjem konateľa je príjem zo závislej činnosti, § 5 - v DP sa spočíta s príjmom na PZ.
Timea13
08.12.08,09:45
Pán Mihál ďakujem za rýchlu odpoveď, chcem sa ešte uistiť: z odmeny za výkon funkcie sa odvedie zdravotné poistenie,zahrnie sa do RZZP a samozrejme sa odvedie daň. Na sociálne poistenie sa neodvádza nič, pozerám na výpis pre SP tam je uvedený len § 6. Doteraz si konateľ odmenu za výkon funkcie nevyplácal, ani nemal mandátnu zmluvu. Musím ju teraz doplniť. Je povinnosť mandátnu zmluvu mať vypracovanú aj za predošlé roky, keď nemal vyplácané odmeny?
Jozef Mihál
08.12.08,11:08
MZ môže ale nemusí byť s konateľom uzavretá.
Timea13
08.12.08,11:53
Ďakujem
Jozef Mihál
08.12.08,15:43
Mzdový list je zostava pre internú potrebu zamestnávateľa, preto tam sa nemusí žiadna suma zobrazovať duálne.
Annaaa
08.12.08,19:41
Dobrý deň,prosím o radu.Živnostník,zároveň aj konateľ a spoločník v s.r.o.neberie mzdu ani odmeny v s.r.o.Odvody platí ako SZČO.Keďže predmet podnikania má totožný,nemôže ako SZČO fakturovať nič s.r.o.To zn.že celý rok nemá žiadne príjmy.Môžem ja ako manželka si uplatniť odpočit.položku na manžela v plnej výške?Jediný príjem manžela sú cestovné náhrady za používanie os.automob.a tie nepodliehajú dani.Je môj názor správny?
Annaaa
08.12.08,19:49
Ešte by som potrebovala dodať,že ak majú manželia vysporiadané BSM,má to nejaký plyv na odpočitateľnú položku jedného s manželov ak žijú v spoločnej domácosti?
Jozef Mihál
08.12.08,21:01
Ak nemá žiadne iné príjmy len cestovné náhrady, tak si môžete Vy uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela vo výške 98496 Sk mínus vlastný príjem manžela.

Do vlastného príjmu manžela sa započítavajú aj príjmy oslobodené od dane, napr. cestovné náhrady. Odpočítavajú sa však odvody manžela.

Ako SZČO nemá absolútne žiaden príjem? Nemyslím základ dane, ale samotný brutto príjem. Ak nejaký má, treba ho započítať do vlastného príjmu manžela.

Viac a podrobnejšie tu:

http://www.porada.sk/t91717-nezdanitelne-casti-zakladu-dane-v-dpfo-rzd-za-rok-2008-a.html

http://www.porada.sk/t44602-vlastny-prijem-manzelky-co-vsetko-sa-don-zapocitava.html

Vysporiadanosť BSM nemá priamy vplyv na uplatnenie nezd. časti na manžela.
Anez
09.12.08,06:49
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnankyni bol priznaný predčasný starobný dôchodok k 30.10.2008. Rozhodnutie mi doručila v decembri 2008. Mám za to, že postupujem správne, ak jej aj v mesiacoch november a december naďalej uplatňujem NČD vo výške 8208,- Sk pri výpočte mesačných preddavkov § 35 ods. 1. Stretla som sa s názorom, že nárok na uplatnenie 1/12 NČD stráca dňom priznania dôchodku. Rozdiel sa vyrovná pri vykonaní ročného zúčtovania, kedy sa uplatní celá suma NČD (98.496,-), čím jej bude vrátený preplatok na dani. Aký je správny postup ? Ďakujem za Vašu odpoveď.
iva
09.12.08,07:33
Dobrý deň,
živnostník (podniká cca od r.1992) v týchto dňoch dostal výzvu od exekútora - nezaplatil štyri mesiace zdrav.poistenie v roku 1996. Doplatok na poistenie je cca 6.000, penále a exek.poplatky sú takmer desaťkrát toľko !!
V tom roku 1996 živnostník nezaplatil zdrav.poistenie vraj z toho dôvodu, že bol práceneschopný, tak nebol povinný platiť. Kópiu PN vraj na ZP vtedy odovzdal (o tom už zrejme nejaký doklad nemá).
Zaujmímalo by ma, či je možné po toľkých rokoch vôbec nejaké príspevky na ZP súdne vymáhať a či v roku 1996 naozaj nebolo potrebné pri PN platiť zdravotné poistenie.
ďakujem vopred.
molnarova2
09.12.08,09:11
dobrý deň
poradíte mi prosím postup zamestnávateľa pri predložení OČR zamestnancom?
dakujem
michelle84
09.12.08,09:26
dobrý deň
poradíte mi prosím postup zamestnávateľa pri predložení OČR zamestnancom?
dakujem

Postúpiť na Sociálnu poisťovňu, potvrdiť, kedy naposledy pracoval zamestnanec. Na zadnej strane musí byť jeho podpis. Prikladám aj Potvrdenie o príjme, ak ide u zamestnanca, ktorý poberá prvýkrát v danom roku nemocenskú dávku, či už nemocenské alebo ošetrovné.
molnarova2
09.12.08,10:56
dakujem za odpoved a potvrdenie o príjme ste prosím kde priložili?
michelle84
09.12.08,10:58
Prikladám ho k OČR, keď posielam na SP. Ale môžem ho aj sem priložiť :)
molnarova2
09.12.08,11:19
veľmi pekne ďakujem
enigma
09.12.08,15:24
Dobry den p. Mihal, prosim mohli by ste nam poradit v oblasti odvodov a dane? v pripade, ze zamestnanec isiel na neplatene volno a pocas tochto obdobia by sa zamestnal napr. v zahranici. zamestnavatel by za neho platil zdravotne odvody ktore by po navrate musel vratit. on v zahranici bude odvadzat dan a ovody, danove priznanie a RZZP by si musel robit sam. prosim je to spravne?
dakujem velmi pekne
Jozef Mihál
09.12.08,21:07
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnankyni bol priznaný predčasný starobný dôchodok k 30.10.2008. Rozhodnutie mi doručila v decembri 2008. Mám za to, že postupujem správne, ak jej aj v mesiacoch november a december naďalej uplatňujem NČD vo výške 8208,- Sk pri výpočte mesačných preddavkov § 35 ods. 1. Stretla som sa s názorom, že nárok na uplatnenie 1/12 NČD stráca dňom priznania dôchodku. Rozdiel sa vyrovná pri vykonaní ročného zúčtovania, kedy sa uplatní celá suma NČD (98.496,-), čím jej bude vrátený preplatok na dani. Aký je správny postup ? Ďakujem za Vašu odpoveď.
Nárok na nezdaniteľnú časť zostáva až do konca roka. Za celý rok sa v RZD uplatní suma 98496 Sk.

Nárok na uplatnenie NČZD pri výpočte preddavkov na daň sa v uvedenom prípade stráca až od januára 2009.
airin.nice
10.12.08,10:08
dobry den-ako je to prosim Vas s pracou nadcas v danom mesiaci/mesiac novemeber 2008/ a zaroven aj cerpanie nahradneho volna v danom mesiaci.
Zamestanec celkovo odpracoval 180 hodín/mesacny fond je 152 hodin/.Zamestnanec sa rozhodol, ze kedze ma odpracovanych dost hodin v tomto konkretnom mesiaci, dva dni nepride do prace /16 hodin bude cerpat nahradne volno// a zvysok z nadcasov t.j. 12 hodin si ziadna preplatit.
Nie je mi jasne /pracujem v programe Olymp/-ked zadam cerpanie nahradneho volna-program nevypocita ziadnu mzdu /zamestnanec sa citi ukrateny o mzdu pocas cerpania nahradneho volna, tvrdi, ze on si to vlastne nadpracoval/Ja som mu tych 16 hodin cerpania nahr. volna odpocitala aj z celkoveho mesacneho fondu /pretoze bol doma a nepodal ziadny vykon/.
Neviem ci som postupovala spravne...Poradte mi prosim Vas ako mam v takomto pripade postupovat..dakujem..

Poznamka: zamestnanec je odmenovany hodinovou mzdou a v tej nie je zahrnuta odmena za pripadnu pracu za nadcas.
michelle84
11.12.08,05:00
Z akej sumy rátať odvody na SP a ZP pri kratšom pracovnom pomere, keď hrubá mzda je 2.062,- Sk? Zamestnanec pracoval pol mesiaca, pol mesiaca bol na OČR. Môžete mi prosím poradiť?
Silvia S
11.12.08,13:51
Dobrý deň,
potrebovala by som súrne radu. Náš pán majiteľ sa v tejto chvíli rozhodol, že členom dozornej rady nevyplatí klasickú ročnú odmenu, ale im vyplatí podiel na zisku avšak za rok 2004, ktorý im "visí" v účtovníctve. Mohol by mi niekto poradiť, aké povinnosti máme?Ďakujem za Váš názor. Mimochodom, prihlásila a aj odhlásila som ich k 30.11.08 do ZP, aby som im mohla vyplatiť zajtra predpokladanú odmenu.Nepoužívala by som "súrne", ale všetci tu čakajú na výplatu miezd.Ďakujem.
Jozef Mihál
11.12.08,19:15
Z podielov na zisku za rok 2004 sa daň neplatí, ak ide o členov štatutárneho orgánu (DR), tak ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Súčasne sa v danom prípde neplatia ani žiadne odvody. Na účel zákona o zdr. poistení sa uvedené osoby nepovažujú za zamestnancov, prihlasovať a odhlasovať ich do-zo ZP, bolo zbytočné a nesprávne.
hontapex
12.12.08,05:52
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či zamestnávateľ môže prikázať pracovať v sobotu a za akých podmienok. Dakujem
Silvia S
12.12.08,06:03
Z podielov na zisku za rok 2004 sa daň neplatí, ak ide o členov štatutárneho orgánu (DR), tak ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Súčasne sa v danom prípde neplatia ani žiadne odvody. Na účel zákona o zdr. poistení sa uvedené osoby nepovažujú za zamestnancov, prihlasovať a odhlasovať ich do-zo ZP, bolo zbytočné a nesprávne.
Dobré ránko p. Mihál,
ďakujem za Vašu radu, veľmi si cením Vašu rýchlosť. Nakoniec sa dnes ráno rozhodlo, že včerajšie "zbrklé" rozhodnutia boli zbytočné a dnes ráno sa vrátili k pôvodnej verzii a to, aby som členom dozornej rady vyplatila normálnu odmenu, čiže ako mzdu. Dúfam, že vtedy sa odvod do ZP platí a prihlásenie nebolo zbytočné. Ešte raz sa však chcem poďakovať za Vašu cennú radu, budem aspoň pripravená, keď si zasa niečo za 5 min. 12 zmyslia. Prajem všetkým krásny víkend.
UctAm
12.12.08,12:05
Podle mého názoru to řeší §138 ods. 9 zákona 461/2003 Z.z. :
(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy 66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

Pojistné (na všechny subsystémy SP) se platí z vyměřovacího základu - tento pojem je společný pro všechny typy pojistného (i úrazového).

§ 138 ods. 9 tento "společný" VZ (nevyjmenovává na které subsystémy) zespodu omezuje (a to bez ohledu na druh pojištění, protože text na konci věty " .., za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity." se podle mého názoru vztahuje k určení hodnoty minimální mzdy a nikoli k minimu konkrétního druhu pojištění)

§ 138 ods. 9 také výslovně a explicitně neurčuje min.VZ na nemocenské pojištění či důchodové či jiné pojištění - hovoří o "společném" minimu VZ na všechny subsystémy.

V dalších odstavcích §138 pak jsou taxativně vyjmenovaná omezení seshora pro jednotlivé plátce a druhy pojištění - není tam samozřejmě úrazové pojištění a proto není stanoveno maximu VZ na ÚP.

Proto si myslím, že VZ na ÚP má stanoveno svoje minimum (stejně jako ostatní subsystémy SP v §138 ods.9), ale nemá stanoveno maximum.

Pokud se mýlím, opravte mne, prosím...


Nie je mi jasné, pečo sa zákonodarca neunúval pridať do vymenovaných druhov poistenia, ktoré sa platia z takto ohraničeného vymeriavacieho základu, aj úrazové poistenie.
TomosP
12.12.08,12:38
ad UctAM :

Proč se zákonodárce neobtěžoval nevím, ale pěkné vysvětlení, jak to s minimem pro ÚP a GP v závislosti na druhu pracovního vztahu vlastně je, podal p. Mihál v příspěvku 3074 na straně 308.
hcm
14.12.08,11:59
Poprosim o radu tykajucu sa zaokruhlovania zrazok stravneho podla § 5 ods. 6. od 01.01.2009 (475/2008).
Definicia zaokruhlenia zrazok vypadla z 475/2008 pre tuzemske cesy. Ma sa zrazka zaokruhlit matematicky na dve desatinne miesta, alebo az vypocitane stravne je potrebne zaokruhlit nahor (Spravny je priklad A alebo B) ?
Priklad:
Zamestnancovi patri stravne za 24 hodin (8,1 EUR), poskytnute boli ranajky a vecera.
A
Stravne sa krati o ranajky 2,03 (25% z 8,1=2,025) a veceru 2,84 ((35% z 8,1=2,835)), takze stravne bude poskytnute vo vyske 3,23 EUR (8,1-2,03-2,84).
B
Stravne sa krati o 60% a zaokruhli sa nahor, takze stravne bude poskytnute vo vyske 3,24 (8,1-60% z 8,1=4,86).

V pripade zahranicnej cesty nie je definovane zaokruhlenie zrazky. Ako sa ma kratenie zaokruhlit?

Dakujem
HCM
Tinika
14.12.08,17:09
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či bude v roku 2009 ešte možné kombinovať PNP s DNP, ak som SZČO. Ďakujem
hontapex
15.12.08,10:30
Dobrý deň, potrebovala by som pomoc: Može sa spolumajiteľ firmy s podielom 50/50 stať druhým konateľom? Potrebujeme na zápis do OR aj súhlas prvého (terajšieho) konateľa? Ako postupovať?
zhv
16.12.08,06:55
Mám zamestnanca na pracovnú zmluvu na 3 hodiny denne. Priniesol mi rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberá invalidný dôchodoch. Môžem ho považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť mu znížené odvody ? Splňa podmienku plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím ? ďakujem
viera37
17.12.08,08:01
SZČO končí podnikanie 31.12.2008. Ak vykoná RZZP za rok 2008 do 31.3.2009 považuje sa nedoplatok zo zúčtovania za záväzok, o ktorý si môže upraviť základ dane za rok 2008?
saman
17.12.08,12:00
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je za rok 2008 zmena ohľadom povinnosti zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím a s tým súvisiacej povinnosti zaplatiť odvod za nezamestnávanie ZP občana alebo zadať zákazku. Ďakujem
enigma
18.12.08,16:29
Dobry den p. Mihal. vedeli by ste mi pomoct, chceme dat studentovi Dohodu o brigadnickej praci studenta, ale v nej by sme nechceli vymedzit kolko hodin denne bude pracovat. mozeme to do dohody uviest ako: dohodnuty rozsah tyzdenneho prac casu nepresiahne 20 hodin v priemere?
velmi pekne dakujem
mak
19.12.08,07:07
Dobrý deň - prosím o radu - Mám v rodine známych ktorí predali cenné papiere z druhej vlný kuponovej privatizácie - sú dôchodcovia, ako je to so z daňovaním príjmu z tohto predaja cen. papierov. Vedeli by ste mi poslať číslo zákona, ktorý to rieši ...
Ďakujem
mak
SPECTRUM
19.12.08,07:46
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jozef Mihál
Ježišikriste.

To, že zmeniť VZ v DNP je možné až po 6-tich mesiacoch, je dané novelou zákona, ktorá je účinná AŽ OD 1.1.2009.

Čiže dnes - a to až do 31.12.2008 - platí ešte stále znenie zákona, podľa ktorého je možnosť zmeny VZ v DNP ničím neobmedzená.

To, že vieme, že od 1.1.2009, platí nové znenie, neznamená, že už dnes musíme postupovať podľa nového znenia.

Katastrofa. Už som skoro chcel napísať, že voľte ... ale Porada je apolitická.
-----------------------------------

Ďalšia z múdrych tiet na sociálnej poistovni v Trenčíne.
Toš dnešný zážitok. Odhlásila som sa z DNP 16.12.2008, nanovo prihlásená
19.12.2008 z maxima, hned ako mi potvrdili prihlášku som dala zmenu od 1.1.2009 na minimum a nastal skrat a chaos, začala telefonovať a neviem čo, že to mi nezoberie, lebo mám nárok na zmenu až po šiestich mesiacoch, mohla som jej vysvetlovať, že zmenu podávam v decembri 2008, kde platí terajší zákon a ona na mňa už "s novinkami", ktoré sa snaží presadiť v decembri. Ani mi to nezobrala, že ona si to zistí a v pondelok mi zavolá. Tak čo poviete na toto?
Zmeny som robila už viacerým v tomto mesiaci, bolo to dobre. Ale ona argumentovala, že aj ked je to prevzaté, budú sa im posielať listy s tým, že
majú nárok na zmenu až o 6 mesiacov a zmena nebude akceptovaná.
Akým paragrafom ich mám vyšachovať. Som z Trenčína, ak toto číta SOMIJ,
prosím Vás, ako ste vy postupovali v decembri s DNP. Lebo mám z toho des.
Emwa
21.12.08,15:22
Pekny den,
potrebujem poradit v : zamestnankyna na rodicovskej s druhym dietatom. Prve dieta je tiez vo veku do troch rokov. Chce pracovat u terajsieho zamestnavatela len na vikendove zmeny, to znaci, ze cely tyzden bude doma s detmi. Prve / starsie/ dieta chce aspon na par hodin denne dat do skolky
/prevadzkovatel mesto/. Dostane rodicovsky prispevok cely? /podla nas sa rod.prispevok tyka druheho dietata/. S druhym dietatom bude doma cely tyzden. V podstate na prve dieta nedostava ziadny prispevok, tak by nemala
mat rodic. prispevok nijako krateny.

Alebo ?


Vdaka za poradu vsetkym, ktori si najdu na mna cas

P.S. este prajem vsetkym krasne a pokojne sviatky
obecbracovce
22.12.08,05:44
Zaradenie do platových tried

Kto vie poradiť, do akej platovej triedy mám zaradiť "asistentku učiteľa", ktorá má vysokoškolské vzdelanie II. stupňa (titl. Mgr.) - odbor sociálna práca a tiež aj "správcu počítačovej siete", ktorý má vysokoškolské vzdelanie I. stupňa (titl. Bc.) - odbor masmediálna komunikácia? Jedná sa o zamestnancov základnej školy.
Emwa
23.12.08,17:49
Prosiiim, najde si niekto cas aby mi poradil ? Velmi by mi to pomohlo.



Dakujem odpovedajucim..
Jozef Mihál
23.12.08,19:58
Na odpovede som si síce vyhradil zajtrajšok, ale tu je:

Dôležité je, ako bude postarané o druhé dieťa. To v danom prípade znamená, že bude mať nárok na nekrátený rodičovský príspevok.
Emwa
23.12.08,21:14
Pekny vecer, p. Mihal, vrela vdaka, prajem krasne vianocne sviatky.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Emwa
23.12.08,21:21
Pekny vecer, p. Mihal, vrela vdaka, prajem krasne vianocne sviatky.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
TomosP
24.12.08,10:03
Ad zaměstnávání občanů se ZPS - otázka od Fronco :

"Čo ak v príklade....
Splnenie povinnosti zamestnaním občana so ZP s poklesom vyšším ako 70%
Zamestnávateľ má podľa priemerného evidenčného počtu 53 zamestnancov. Z nich jeden zamestnanec je invalidný občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %.

3,2 % z 53 je 1,696 .............................. 2 zamestnaci so ZP

V zmysle § 63 ods. 1 písm. d) ZSZ bol zamestnávateľ povinný zamestnávať dvoch zamestnancov, občanov so ZP. Nakoľko jeden zamestnanec tohto zamestnávateľa je invalidný občan, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75%, na účely plnenia povinného podielu zamestnávania zamestnancov so ZP sa započíta tak, ako keby zamestnávateľ zamestnával 3 občanov so ZP. Odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so ZP nebude musieť v tomto prípade zamestnávateľ do 31.3.2007 podľa § 65 ZSZ za rok 2006 odviesť.

... zamestnanec, ktorý je invalidný občan, s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %, nie je u zamestnávateľa zamestnaný celý rok, ale povedzme napr. len 5 mesiacov, aký to bude mať dopad na výpočet náhradného plnenia?"

Také mne zajímá jaký to bude mít dopad. Zná někdo odpověď....? Děkuji.
mirhu
26.12.08,11:02
Som štatutárom v N.O., od 1.1.2009 budem mat túto funkciu platenú, koho mam uviest do pracovnej zmluvy ako statutara :samu seba, pretoze na zriadovacej listine som takto uvedena, alebo predsedu spravnej rady,
alebo : uvediem seba ale zmluvu mi za organizaciu podpise predseda spravnej rady? aby som nebola podpisana na zmluve ako zamestnanec, aj ako zamestnávatel) teda jeho statutar ...

vdaka za rady
Jozef Mihál
26.12.08,13:48
Funkcia štatutára sa nevykonáva na pracovnú zmluvu. Ak by ste mali mať pracovnú zmluvu len a len preto, lebo ste štatutár, tak je to právny nezmysel a žiadnu pracovnú zmluvu neriešte.

Odmenu ako štatutár budete poberať v súlade s rozhodnutím príslušných orgánov n.o.

Táto odmena sa podľa zákona o DZP považuje za príjem zo závislej činnosti.

Súčasne budete mať postavenie zamestnanca na účely zákona o zdr. poistení a z odmeny sa budú odvádzať preddavky na ZP.

Na účely zákona o soc. poistení sa za zamestnanca nebudete považovať a z odmeny sa do SP poistné neplatí.
mirhu
26.12.08,18:23
Ak mozem trosku sa poopravim : som spravca fondu,v statute mame ze spravca fondu je platena funkcia, alebo mozem byt teda zamestnana na riadny prac.pomer ako napr. uctovnik,administrativny pracovnik a pod?ide o to,ze naozaj riesim vsetky veci okolo administrativy a uctovnictva a spravna rada to myslela tak, ze budem riadne zamestnana, ale ako spravca fondu..teraz vlastne neviem co s tym... vdaka za pomoc
Jozef Mihál
26.12.08,19:07
Nevyznám sa do zákona podľa ktorého fungujú neziskové organizácie. Takže si najskôr sama zistite, či funkcia, ktorú v n.o. vykonávate, je štatutárna. Ak áno, platí môj predošlý príspevok. Ak nie, je potrebná pracovná zmluva, ktorú s Vami uzavrie ten, kto má podľa stanov vašej n.o. právo uzavrieť. Vaša otázka je nad rámec mojich znalostí, keďže žiadne znalosti o fungovaní n.o. nemám.
mirhu
26.12.08,19:10
V zakone je spravca statutar,ale je podriadeny spravnej rade, cize potom podla toho co som tu nasla, mi treba mandatnu zmluvu.. na zaklade nej odvody do ZP, ale co s tymi odvodmi do SP,ktore nie je treba platit?dochodok je sice daleko, ale predsa :)
Jozef Mihál
26.12.08,19:46
Ak je správca štatutár, tak z jeho odmeny sa neplatí poistné na sociálne poistenie.

To samozrejme znamená, že neexistuje nárok na príslušné dávky, napr. nemocenské, takáto doba sa nezapočítava do "odpracovaných rokov" pre nárok na dôchodok atď.

A preto by sa tieto skutočnosti mali zohľadniť vo výške Vašej odmeny. A ak máte záujem, môžete sa sama prihlásiť na dobrovoľné nemocenské alebo dôchodkové poistenie.
mirhu
26.12.08,20:08
Dakujem, uz mam v tom jasnejsie, len neviem ake su sadzby na nemocenske a dochodkove v takomto pripade
Jozef Mihál
26.12.08,20:34
obecbracovce
28.12.08,20:37
Kto vie poradiť, do akej platovej triedy mám zaradiť "asistentku učiteľa", ktorá má vysokoškolské vzdelanie II. stupňa (titl. Mgr.) - odbor sociálna práca a tiež aj "správcu počítačovej siete", ktorý má vysokoškolské vzdelanie I. stupňa (titl. Bc.) - odbor masmediálna komunikácia? Jedná sa o zamestnancov základnej školy.

nikto nevie poradiť? blíži sa 1. 1. a ja potrebujem vypísať dekréty

Tak čo, nikto nemá "asistentov" ani "správcov?" Berie sa do úvahy ich vzdelanie? Prosím Vás-poraďte mi!
magdalenaa
29.12.08,07:08
Platím si DNP a chcela by som si zmeniť VZ od januára 2009 na minimum, t.j. tých 295,5 eur, len neviem na akom tlačive to mám urobiť - na tlačive platnom od 01.01.09, alebo na tom, kde sú ešte SK? Viem, že to musím stihnúť ešte v roku 2008, lebo potom by som mohla zmenu urobiť až po 6 mesiacoch, tak ma prosím usmernite, aby som to neurobila zle. Ďakujem
Miuška
29.12.08,07:29
V roku 2003 podal bývalý zmc žalobu o určenie neplatnosti výpovede. Koncom roka 2008 bola uzatvorená dohoda o skončení pp ku dňu 30.4.2003.
Na základe tejto dohody má zmv záväzok zaplatiť bývalému zmc x-násobok priemernej hrubej mesačnej mzdy.
Ako je to s odvodmi? Je môj názor správny?
Vzhľadom na to, že sa jedná o plnenie zmc po skončení pp, neplatíme odvody ani do SP ani do ZP, odvádzame len 19% daň z príjmu. Zamestnanec si však musí vysporiadať zdravoné poistenie v rámci RZZP. Uvedený príjem spadá pod §11odstavec.2.
Ďakujem za odpoveď.
enigma
29.12.08,13:37
Dobry den p. Mihal, prosim mohli by ste mi pomoct s DoBPS? snazila som sa pomoct si sama ale neuspesne, ste moja posledna nadej :).
ked je v dohode definovany rozsah prace takto: rozsah prace nepresiahne polovicu tyzdenneho pracovneho casu, mysli sa tym ze aj keby som nevedela dohodarovi pridelit pracu ma narok na to aby minimalne 20 hod do tyzdna odrobil? alebo ma to nezavezuje pridelit mu pracu v minimalnom pocte 20 hodin kazdy tyzden/ teda ze by niektory tyzden neodrobil napriklad nic/?
Budem rada ak mi budete vediet pomoct. Dakujem
Jozef Mihál
29.12.08,14:49
enigma: Uvedená veta rozhodne neznamená to, že dohodár má nárok aby odrobil každý týždeň 20 hodín.

"Rozsah práce nepresiahne polovicu týždennéhopracovného času"

...znamená, že rozsah práce môže byť od 0 po 20 hodín týždenne (pri 40 hod. týžd. pracovnom čase).

Takže pokojne môžu byť týždne, kedy neodrobí nič.
Jozef Mihál
29.12.08,14:51
V roku 2003 podal bývalý zmc žalobu o určenie neplatnosti výpovede. Koncom roka 2008 bola uzatvorená dohoda o skončení pp ku dňu 30.4.2003.
Na základe tejto dohody má zmv záväzok zaplatiť bývalému zmc x-násobok priemernej hrubej mesačnej mzdy.
Ako je to s odvodmi? Je môj názor správny?
Vzhľadom na to, že sa jedná o plnenie zmc po skončení pp, neplatíme odvody ani do SP ani do ZP, odvádzame len 19% daň z príjmu. Zamestnanec si však musí vysporiadať zdravoné poistenie v rámci RZZP. Uvedený príjem spadá pod §11odstavec.2.
Ďakujem za odpoveď.
Ak správne chápem, súd sa nekonal, nakoľko došlo k dohode o ukončení PP.

Ak je to tak, potom je Vaša úvaha správna.
Jozef Mihál
29.12.08,14:57
Platím si DNP a chcela by som si zmeniť VZ od januára 2009 na minimum, t.j. tých 295,5 eur, len neviem na akom tlačive to mám urobiť - na tlačive platnom od 01.01.09, alebo na tom, kde sú ešte SK? Viem, že to musím stihnúť ešte v roku 2008, lebo potom by som mohla zmenu urobiť až po 6 mesiacoch, tak ma prosím usmernite, aby som to neurobila zle. Ďakujem
Treba sa spýtať v Sociálnej poisťovni. Podľa mojich informácií sa má až do 31.12.2008 používať registračný list platný v roku 2008.

http://www.socpoist.sk/616/1567s
TomosP
29.12.08,20:51
Zná někdo odpověď na otázku 3127 - str. 313...?

Počítají se pro povinný podíl osob se ZPS zaměstnanci se ZPS (kolonka "Skutečný stav") také jako přepočtení za kalendářní rok...? Z vysvětlivek mi to není moc jasné...
zhv
30.12.08,10:09
Kto vie poradiť, do akej platovej triedy mám zaradiť "asistentku učiteľa", ktorá má vysokoškolské vzdelanie II. stupňa (titl. Mgr.) - odbor sociálna práca a tiež aj "správcu počítačovej siete", ktorý má vysokoškolské vzdelanie I. stupňa (titl. Bc.) - odbor masmediálna komunikácia? Jedná sa o zamestnancov základnej školy.

nikto nevie poradiť? blíži sa 1. 1. a ja potrebujem vypísať dekréty

Tak čo, nikto nemá "asistentov" ani "správcov?" Berie sa do úvahy ich vzdelanie? Prosím Vás-poraďte mi!
do 9 platovej triedy.
Príloha č.1 k nariadeniu vlády SR č. 341/2004 Z.z. – Katalóg pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme, časť 17 – Školstvo a telovýchova
09.08 Výchovno-vzdelávacia a komunitná činnosť zameraná na vytváranie podmienok na prekonávanie zdravotných, jazykových a sociálnych bariér dieťaťa alebo žiaka pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu, vykonávaná asistentom učiteľa v základnej škole, špeciálnej základnej škole, materskej škole alebo v špeciálnej materskej škole po splnení podmienok určených určených vyhláškou MŠ SR č.41/1996 Z.z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov v znení neskorších predpisov/.
.
Jozef Mihál
30.12.08,20:10
Ad zaměstnávání občanů se ZPS - otázka od Fronco :

"Čo ak v príklade....
Splnenie povinnosti zamestnaním občana so ZP s poklesom vyšším ako 70%
Zamestnávateľ má podľa priemerného evidenčného počtu 53 zamestnancov. Z nich jeden zamestnanec je invalidný občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %.

3,2 % z 53 je 1,696 .............................. 2 zamestnaci so ZP

V zmysle § 63 ods. 1 písm. d) ZSZ bol zamestnávateľ povinný zamestnávať dvoch zamestnancov, občanov so ZP. Nakoľko jeden zamestnanec tohto zamestnávateľa je invalidný občan, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75%, na účely plnenia povinného podielu zamestnávania zamestnancov so ZP sa započíta tak, ako keby zamestnávateľ zamestnával 3 občanov so ZP. Odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so ZP nebude musieť v tomto prípade zamestnávateľ do 31.3.2007 podľa § 65 ZSZ za rok 2006 odviesť.

... zamestnanec, ktorý je invalidný občan, s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %, nie je u zamestnávateľa zamestnaný celý rok, ale povedzme napr. len 5 mesiacov, aký to bude mať dopad na výpočet náhradného plnenia?"

Také mne zajímá jaký to bude mít dopad. Zná někdo odpověď....? Děkuji.

§ 63 ods. 4 zákona 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti:

"Zistený počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať, a skutočný počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnávateľ zamestnáva, sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor."

Čiže: Vypočítate priemerný evidenčný počet zamestnancov so zdr. postihnutím vo fyzických osobách za kalendárny rok, a výsledné číslo zaokrúhlite na celé číslo od 0,5 vrátane nahor.

Napríklad ak PEPZ so ZP vyjde 1,50, je to po zaokrúhlení 2.

Ak PEPZ so ZP vyjde 1,45 tak po zaokrúhlení je to 1.
TomosP
30.12.08,20:30
Díky - a krásný nový rok všem... :)
obecbracovce
31.12.08,15:48
Prosím pekne, kto mi poradí?Chcela by som vedieť zaradenie do platovej triedy "správcu počítačovej siete", ktorý má vysokoškolské vzdelanie I. stupňa (titl. Bc.) - odbor masmediálna komunikácia? Jedná sa o zamestnanca základnej školy. Do práce nastupil 2.januára, a ja som mu zatiaľ nevypísala platový dekrét, lebo neviem, do akej platovej triedy ho mám zaradiť. Dúfam, že sa mi niekto ozve a poradííííí. Díky.
apsgroup
04.01.09,14:58
Zamestnanec odmenovany min.mesacnou mzdou 8100,-Sk od 7/2008 do 12/2008 má v mesiaci 12/2008 10 dni dovolenky. Priemer na dovolenku mi program vypocital 46,6 t.j. min.hodinova mzda. Z prepoctu odpr.hodin a mzdy za 3.Q. mi to vyhadza menej. Je to spravne?
Dakujem.
Viki
06.01.09,06:45
Dobrý deň.
Na výpomoc na 2-3 mesiace potrebujeme zamestnať 3 pracovníkov. Našli sme si ich. Všetci traja sú nezamestnaní.
1. vedený na ÚPSVaR s podporou
2. vedený na ÚPSVaR bez podpory
3. nie je prihlásený na ÚPSVaR
Prosím o radu ako zamestnať týchto troch pracovníkov na výpomoc v súlade zo zákonom a výhodne pre nás aj pre nich.
Ďakujem :)
Jana Motyčková
06.01.09,07:56
Zamestnanec odmenovany min.mesacnou mzdou 8100,-Sk od 7/2008 do 12/2008 má v mesiaci 12/2008 10 dni dovolenky. Priemer na dovolenku mi program vypocital 46,6 t.j. min.hodinova mzda. Z prepoctu odpr.hodin a mzdy za 3.Q. mi to vyhadza menej. Je to spravne?
Dakujem.
Je to správne, podľa §134 ods.5 Zákonníka práce (zjednodušene) ak je priemer nižší ako minimálna mzda, priemer sa navýši na minimálnu mzdu., detto platí navýšenie na minimálny mzdový nárok.
Jozef Mihál
06.01.09,12:26
Dobrý deň.
Na výpomoc na 2-3 mesiace potrebujeme zamestnať 3 pracovníkov. Našli sme si ich. Všetci traja sú nezamestnaní.
1. vedený na ÚPSVaR s podporou
2. vedený na ÚPSVaR bez podpory
3. nie je prihlásený na ÚPSVaR
Prosím o radu ako zamestnať týchto troch pracovníkov na výpomoc v súlade zo zákonom a výhodne pre nás aj pre nich.
Ďakujem :)
1. a 2: Tu ide zrejme o to, aby neboli vyradení z evidencie na UPSVaR.

Uchádzač o zamestnanie musí spĺňať podmienky uvedené v § 6 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.

Podľa § 6 ods. 2 písm. d) odmena pri práci na dohodu nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov.

Podľa informácií uvedených na webe Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000BDA je maximálna možná výška odmeny od 1.7.2008 (odkedy platí suma životného minima 5390 Sk) 3978 Sk.

Od 1.1.2009 by to mala byť suma 131,65 €, viď: http://www.porada.sk/907776-post12.html


3. Otázka mi nedáva zmysel. Zamestnáte ho rovnako, ako zamestnávate iných ľudí.
Viki
06.01.09,13:11
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď pán Mihál.

Čiže tí, čo sú vedení na ÚPSVaR môžu pracovať na dohodu (o vykonaní práce? aj o pracovnej činnosti?) za dodržania určených podmienok, teda aj výška odmeny. Tých 3978 SK je HM, alebo k výplate? (65% z 5390 je 3504 a 3978-3504=474 a to je daň??)
Prosím môžem zamestnať na dohodu aj toho nezamestnaného, čo nie je evidovaný na ÚPSVaR, alebo on musí mať pracovnú zmluvu?
Ďakujem :)
Jozef Mihál
06.01.09,13:20
Tí, čo sú v evidencií na UPSVaR, môžu pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo na dohodu o pracovnej činnosti, alebo v pracovnom pomer, to je jedno.

Podmienkou, aby ich nevyradili z evidencie, je, že ich mzda alebo odmena brutto (hrubá mzda alebo odmena, nie je podstatná suma k výplate) nepresiahne sumu 131,65 €.

Pozrite si (!) aj tento link: http://www.porada.sk/907776-post12.html
Jozef Mihál
06.01.09,13:26
Prosím môžem zamestnať na dohodu aj toho nezamestnaného, čo nie je evidovaný na ÚPSVaR, alebo on musí mať pracovnú zmluvu?
Ďakujem :)

Ak chcete niekoho zamestnať na dohodu, môžete tak urobiť pri dodržaní podmienok, daných Zákonníkom práce, § 223 a nasledujúce.

Vôbec pritom nezáleží na tom, či ide o občana, ktorý má alebo nemá iné zamestnanie, alebo či ide o občana, ktorý je alebo nie je evidovaný na UPSVaR.

Čiže v prípade 3. ako uvádzate, môžete tohto občana zamestnať na dohodu (Pri splnení podmienok podľa § 223 a nasl. ZP) alebo v PP.

Pri dohode sa samozrejme "ušetrí" na odvodoch.

Pozor, ak je "dobrovoľne" nezamestnaný, tak si platí sám zdravotné poistenie. Ak nemá mať problémy s ročným zúčtovaním na zdravotné poistenie a ak si nemá doplácať poistné z príjmu na dohodu, tak jeho príjem na dohodu by v roku 2009 nemal prekročiť sumu 191,07 € v priemere na mesiac.
Viki
06.01.09,13:35
Ďakujem za odpoveď
a prajem pevné zdravie, veľa rodinnej pohody a pracovných úspechov v tomto novom roku :)
Viki
06.01.09,14:47
Tí, čo sú v evidencií na UPSVaR, môžu pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo na dohodu o pracovnej činnosti, alebo v pracovnom pomer, to je jedno.

Podmienkou, aby ich nevyradili z evidencie, je, že ich mzda alebo odmena brutto (hrubá mzda alebo odmena, nie je podstatná suma k výplate) nepresiahne sumu 131,65 €.

Ešte otázočku.
Znamená to, že je jedno, či je v PP alebo na dohodu, ale musí podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka, môže mať hrubú mzdu 131,65 €

Ďakujem :)
Ludula
07.01.09,05:42
Dobrý deň. Ja sa chcem opýtať, že keď sa od l.l.2009 zmenila výška stravného v časovom pásme 5-12hod. na 3,30 EUR mal by mať stravný lístok hodnotu 75% z tejto sumy.
Hodnota stravného lístka by mala byť 2,47 EUR alebo 2,48EUR?
Ďakujem.
Jozef Mihál
07.01.09,10:39
2,48 €.
Ludula
07.01.09,11:22
2,48 €.
Ďakujem.
Jozef Mihál
07.01.09,11:40
Ešte otázočku.
Znamená to, že je jedno, či je v PP alebo na dohodu, ale musí podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka, môže mať hrubú mzdu 131,65 €

Ďakujem :)
Viki, aby ho nevyradili z evidencie na UPSVAR, stačí dodržať limit hrubej mzdy (odmeny) do 131,65 €.

Je jedno, či bude v PP alebo na dohodu.

Je jedno, či bude alebo nebude mať podpísané "Vyhlásenie" a teda či si bude alebo nebude uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka.
SlavkaS
07.01.09,14:32
Žiadam Vás o radu ako vysporiadať dovolenku zmestnankyni, ktorá sa vrátila po RD, MD 2 deti

od 9.11.2008 nastúpila opätovne do práce, jej PS nevyčerpanej dovolenky bol 25 dní, nevyčerpala si ju z dôvodu čerpania MD, RD / tieto nároky su mi jasné, nie je mi jasný zostatok k 31.12.08, keď už opätovne začala robiť /

PS 25 dní - 20 dní si vyčerpala / v roku 2008 od 9.11.08 / = 5 dní zostatok z dôb minulých mám k 31.12.2008
+ podľa mňa by jej mal vzniknúť nárok aj za obdobie od 9.11.08 do 31.12.08 má narok na 25/12 = 2 dni jej podľa mňa patria ešte za rok 2008.

Otázne:
- zostatok 5 dní jej prepradne alebo sa môže presunúť do r. 2009
- má nárok za dovolenku v roku 2008 od 9.11.08, keď prevažnú časť dovolenkovala?

Vopred ďakujem
Jozef Mihál
07.01.09,16:44
Na úvod pripomínam http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dovolenka/

alebo konkrétny článok http://www.porada.sk/t58772-dovolenka.html

Zamestnankyňa si do konca roka 2008 nevyčerpala 5 dní dovolenky ešte z roka pred nástupom na MD.

V súlade s § 113 ods. 2 ZP jej zamestnávateľ poskytol dovolenku nevyčerpanú pred nástupom na MD, po skončení RD. Zamestnankyňa si však 5 dní tejto dovolenky k 31.12.2008 nevyčerpala, preto sa tieto dni prenesú do roka 2009.

Je nárok na dovolenku za obdobie od 9.11.08 do 31.12.08?

Ako výkon práce sa podľa § 144 ZP považuje aj čerpanie dovolenky. Na dovolenku za kalendárny rok podľa § 101 ZP však nárok nie je, pretože zamestnankyňa neodpracovala (vr. dovolenky) 60 dní.

Zamestnankyňa však bude mať nárok na dovolenku za odpracované dni podľa § 105 ZP a to v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní (vrátane dní čerpania dovolenky, viď vyššie) v čase od 9.11. do 31.12.
MS77
07.01.09,21:02
Neviem do akej temy mam dat moju otazku. Zamestnavatel a zamestnanec sa dohodli na skonční pracovného pomeru k 31.12.2008. Zamestnanec je od 29.12.2008 na PN a k 31.12.2008 je stale PN. Kedy zamestnancovi konci pracovný pomer? Dna 31.12.2008, alebo az uplynutím ochrannej doby? Podla zakonnika prace mi vychadza ze ochranná doba sa vztahuje len na vypoved. Ako je to v pripade skoncenia pracovneho pomeru dohodou? Dakujem za skoru odpoved
Jozef Mihál
07.01.09,21:24
MS77: Ochranná doba chráni zamestnanca pred jednostranným podaním výpovede zo strany zamestnávateľa.

Pri skončení PP dohodou, končí PP dohodnutým dňom bez ohľadu na to, či je alebo nie je zamestnanec PN.
HeCha
08.01.09,07:26
Od 01.01.2009 budeme zamestnávať invalida na HPP, týždenný úvätok 15 hodín. Tento invalid už pracuje na HPP, 40 hod. týžd. úväzok u iného zamestnávateľa. Potrebujem poradiť, či existujú nejaké obmedzenia pre invalidov ohľadom počtu odpracovaných hodín alebo počtu prac. pomerov. Ďakujem.
kocsing
08.01.09,10:50
Prosím vie mi niekto poradiť, či má exekučný príkaz prednosť pred dohodou o zrážkach zo mzdy, ak tá už beží dávnejšie? Viem, že keď príde ex.pr. a iný už beží, dám ho do poradia. Ale keď bežiaca je dohoda o zrážkach povedzme od profirealu, má v takom prípade prednosť exekučný príkaz alebo tiež dám do poradia?
Jozef Mihál
08.01.09,14:38
Od 01.01.2009 budeme zamestnávať invalida na HPP, týždenný úvätok 15 hodín. Tento invalid už pracuje na HPP, 40 hod. týžd. úväzok u iného zamestnávateľa. Potrebujem poradiť, či existujú nejaké obmedzenia pre invalidov ohľadom počtu odpracovaných hodín alebo počtu prac. pomerov. Ďakujem.
Nie, neexistujú takéto obmedzenia.
Jana Motyčková
08.01.09,14:44
Prosím vie mi niekto poradiť, či má exekučný príkaz prednosť pred dohodou o zrážkach zo mzdy, ak tá už beží dávnejšie? Viem, že keď príde ex.pr. a iný už beží, dám ho do poradia. Ale keď bežiaca je dohoda o zrážkach povedzme od profirealu, má v takom prípade prednosť exekučný príkaz alebo tiež dám do poradia?
Pokiaľ ide o dohodu o zrážkach so mzdy medzi zamestnancom a zamestnávateľom, prednosť má vždy exekučná zrážka.
Pokiaľ ide o dohodu o zrážkach zo mzdy uzavretú s inou spoločnosťou, ktorá bola postúpená zamestnávateľovi, poradie zrážania sa spravuje podľa dátumu doručenia zamestnávateľovi, obdobne ako zrážky podľa Občianskeho súdneho poriadku. T.j. v tomto prípade by sa najskôr zrážala dohoda o zrážkach zo mzdy, potom exekučná zrážka.
bredikova
09.01.09,10:06
Dobrý deň.

Potrebovala by som poradiť. Zamestnankiňa bola u nás zamestnanná od 15.9.2008 na dobu neurčitú. Výpoveď dohodou podľa §60 ku dňu 31.12.2008 podpísala už 22.12.2008. Dnes doniesla PN od 30.12.2008. Čo to pre nás znamená. Výpoveď paltí? PN jej vyplatíme len za 30 a 31.12.? Prosím poraďte. takýto prípad som ešte nemala. Nerada by som bola , keby zamestnávateľ na to doplatil. Nie je to žiadny veľký zamestnávateľ. Má len 2 zamestnancov, ale bol by rád keby to bolo v poriadku.Ďakujem.:---
Jozef Mihál
09.01.09,10:13
Ak je výpoveď dohodou, PP môže skončiť aj v deň, kedy je zamestnankyňa PN.

Za 30. a 31.12. jej vyplatíte náhradu príjmu pri PN.

Od 1.1.2009 nie je vaša zamestnankyňa a od tohto dňa má nárok na nemocenské zo SP.
cathyc
09.01.09,12:19
Dobrý deň,
Potrebovala by som vedieť aké sú odvody za dohodu o pracovnej činnosti. Pravdepodobne mám chybu v softe, je tam za zamestnávateľa odvod do GF a UP a za zamestnanca do PvN. To posledné by asi nemalo byť. Prosím o Vaše stanovisko. Ďakujem a do Nového roka aj keď oneskorene prajem všetkým poraďakom všetko len to najlepšie.
bredikova
09.01.09,19:05
Veľmi pekne ďakujem.
botuľa
10.01.09,10:39
Ospravedlňujem sa, je to asi primitívna otázka, ale predsa mi nedá spávať :confused: . Stačí podpis výplatnice ako doklad, že zamestnanec, ktorému sa vypláca mzda v hotovosti tú hotovosť prevzal??? Ďakujem.
Jozef Mihál
10.01.09,12:05
Dobrý deň,
Potrebovala by som vedieť aké sú odvody za dohodu o pracovnej činnosti. Pravdepodobne mám chybu v softe, je tam za zamestnávateľa odvod do GF a UP a za zamestnanca do PvN. To posledné by asi nemalo byť. Prosím o Vaše stanovisko. Ďakujem a do Nového roka aj keď oneskorene prajem všetkým poraďakom všetko len to najlepšie.
Rovnako ako pri dohode o vykonaí práce alebo dohode o brig. práci študentov:

Zamestnanec nič.
Zamestnávateľ platí GP a ÚP.
Jozef Mihál
10.01.09,12:06
Ospravedlňujem sa, je to asi primitívna otázka, ale predsa mi nedá spávať :confused: . Stačí podpis výplatnice ako doklad, že zamestnanec, ktorému sa vypláca mzda v hotovosti tú hotovosť prevzal??? Ďakujem.
Áno.
obecbracovce
10.01.09,17:24
Jožko,ty si asi moja jediná záchrana!
Prosím Ťa pekne, poraď! Chcela by som vedieť zaradenie do platovej triedy "správcu počítačovej siete", ktorý má vysokoškolské vzdelanie I. stupňa (titl. Bc.) - odbor masmediálna komunikácia! Jedná sa o zamestnanca základnej školy. Do práce nastupil 2.januára, a ja som mu zatiaľ nevypísala platový dekrét, lebo neviem, do akej platovej triedy ho mám zaradiť. Dúfam, že mi PORADÍŠ. Díky.
Jozef Mihál
10.01.09,18:17
9. platová trieda.

K Vašej práci je potrebné mať poruke katalóg pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme (čudujem sa, že ho poruke nemáte).

Je to vlastne nariadenie vlády č. 341/2004 Z.z. - nájdete ho v Zbierke alebo pomocou JASPI.
Jozef Mihál
10.01.09,19:07
Katka2: Nerozumiem.
obecbracovce
10.01.09,19:18
Veľmi pekne ďakujem, môžem vypisovať dekrét.
hontapex
12.01.09,07:00
dobný deň, chcela by som sa spýtať, či musí byť súhlas nadriadeného, keď zamestnanec nemá dostatok dovolenky a dávame mu neplatené hodiny bez prerušenie poistenia.
Ing. Pavol Zúber
12.01.09,09:49
Chcem sa spýtať či treba pri prechode na EUR zamestnancom urobiť zmeny pracovnej zmluvy- platových podmienok?
Tweety
12.01.09,09:50
Nie.
calgary
12.01.09,13:36
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako treba postupovať pri prechode práv a povinností z pracovnop.vzťahov na iného zamestnávateľa podľa §28 Zák.práce. Posudzuje sa prevedený pracovný pomer ako novovzniknutý a starý ako zaniknutý? (RLFO odhl.+prihl., ZP-oznámenie zamestnávateľa skonč.+zač., ELDP Soc.p., záp.list...).
Ďakujem.
Ľaľa
12.01.09,17:17
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu pri výpočte priemerného hodinového zárobku pre prac. právne účely. Mzdový program je nastavený tak, že do priem.hod.zár. zahŕňa mzdu za odpracované hodiny, prémie, osobné ohodnotenie. Toto vydelí počtom odpracovaných hodín v rozhodnom období. Podľa mňa pri výpočte priem.hod.zár. by mal zahrńať mzdu za odprac.hodiny,prémie osob.ohodn., mzdové zvýhodnenie za prácu v noci, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdu za prácu nadčas a príplatok za prácu nadčas. Toto všetko spočítať a vydeliť počtom odpracovaných hodín teda vrátane nadčasových hodín z rozhodného obdobia.
Program to tak nerobí a tak to každý Q prepočítavam ručne. Je to len okolo
30 zamestnancov, ale keďže mnohí pracujú v nadčase, kuriči aj vo sviatok,a v noci tak pri výpočte podľa programu a mojom výpočte vznikajú určité rozdiely. Upozornila som na to programátora a on mi povedal, že mu to nedáva logiku aby sa zo mzdových zvýhodnení počítal priemerný zárobok, z ktorého by sa poskytovalo v nasledujúcom Q opäť nové zvýhodnenie zrejme porgramátor postupuje podľa § 120 ods. 2 ZP. Chcem ho o zmenu požiadať písomne a preto prosím o radu či stačí, keď budem programátorovi citovať znenie 118 ZP - čo všetko sa považuje za mzdu.Ďakujem
Viki
13.01.09,06:48
Viki, aby ho nevyradili z evidencie na UPSVAR, stačí dodržať limit hrubej mzdy (odmeny) do 131,65 €.

Je jedno, či bude v PP alebo na dohodu.

Je jedno, či bude alebo nebude mať podpísané "Vyhlásenie" a teda či si bude alebo nebude uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka.

Pán Mihál ďakujem pekne :)
Jozef Mihál
13.01.09,07:24
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako treba postupovať pri prechode práv a povinností z pracovnop.vzťahov na iného zamestnávateľa podľa §28 Zák.práce. Posudzuje sa prevedený pracovný pomer ako novovzniknutý a starý ako zaniknutý? (RLFO odhl.+prihl., ZP-oznámenie zamestnávateľa skonč.+zač., ELDP Soc.p., záp.list...).
Ďakujem.
Áno, starý PP zaniká, a vnziká nový PPO u nového zamestnávateľa.

Z pohľadu povinností starého a nového zamestnávateľa sa postupuje obvyklým spôsobom.

Starý zamestnávateľ: RLFO odhlásenie, oznámenie do ZP o skončení PP, ELDP, zápočtový list...

Nový zamestnávateľ: RLFO prihlásenie, oznámenie do ZP o začatí PP.
Jozef Mihál
13.01.09,07:46
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu pri výpočte priemerného hodinového zárobku pre prac. právne účely. Mzdový program je nastavený tak, že do priem.hod.zár. zahŕňa mzdu za odpracované hodiny, prémie, osobné ohodnotenie. Toto vydelí počtom odpracovaných hodín v rozhodnom období. Podľa mňa pri výpočte priem.hod.zár. by mal zahrńať mzdu za odprac.hodiny,prémie osob.ohodn., mzdové zvýhodnenie za prácu v noci, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdu za prácu nadčas a príplatok za prácu nadčas. Toto všetko spočítať a vydeliť počtom odpracovaných hodín teda vrátane nadčasových hodín z rozhodného obdobia.
Program to tak nerobí a tak to každý Q prepočítavam ručne. Je to len okolo
30 zamestnancov, ale keďže mnohí pracujú v nadčase, kuriči aj vo sviatok,a v noci tak pri výpočte podľa programu a mojom výpočte vznikajú určité rozdiely. Upozornila som na to programátora a on mi povedal, že mu to nedáva logiku aby sa zo mzdových zvýhodnení počítal priemerný zárobok, z ktorého by sa poskytovalo v nasledujúcom Q opäť nové zvýhodnenie zrejme porgramátor postupuje podľa § 120 ods. 2 ZP. Chcem ho o zmenu požiadať písomne a preto prosím o radu či stačí, keď budem programátorovi citovať znenie 118 ZP - čo všetko sa považuje za mzdu.Ďakujem
Len na účely určenia minimálneho mzdového nároku podľa § 120 ods. 1 ZP (2) sa do mzdy podľa § 120 odseku 1 nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

Podľa § 134 ods. 1 ZP priemerný zárobok zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

Do mzdy sa pritom započíta všetko, čo sa považuje za mzdu podľa § 118 ZP.

Podľa § 118 ZP., ods. 2 a 3:

"(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

(3) Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu."

Na účely výpočtu priemerného zárobku preto treba započítať aj mzdové zvýhodnenia za prácu nadčas, vo sviatok, za nočnú prácu a za zťažený výkon práce.
bredikova
13.01.09,08:05
Ak je výpoveď dohodou, PP môže skončiť aj v deň, kedy je zamestnankyňa PN.

Za 30. a 31.12. jej vyplatíte náhradu príjmu pri PN.

Od 1.1.2009 nie je vaša zamestnankyňa a od tohto dňa má nárok na nemocenské zo SP.

Vraciam sa k otázke, na ktorú ste mi odpovedali. Dnes poslala zamestnankiňa , zamestnávateľke výhražnú SMS, že ona je v v nejakej ochrannej mesačnej dobe a tým je zmluva neplatná. Taktiež argumentuje , že na zmluve je staré číslo občianskeho preukazu. Toto číslo nám nadiktovala pri podpisaní pracovnej zmluvy zo dňa 14.9.2008. Žiadnu zmenu OP nám počas PP neoznámila. Teraz tvrdí , že aj na základe toho je zmluva neplatná. Neviem čo stým. Vyhráža sa , že ona to má všetko zistené u právnikov. Ja som ju všade už odhlásila. Poraďte.:confused::confused:
Jozef Mihál
13.01.09,08:21
Neporadím nič nové. Písali ste, že PP skončil dohodou. Dohodou možno ukončiť PP aj vtedy, ak je zamestnanec na PN.

Ochranná doba podľa § 64 ZP chráni zamestnanca pred jednostranným podaním výpovede zo strany zamestnávateľa.

Ak je na pracovnej zmluve neplatné číslo občianskeho preukazu, nieje to dôvod na neplatnosť pracovnej zmluvy. Nie som právnik, možno sa v tomto tvrdení mýlim.
SLAVKA.H
13.01.09,10:44
Spoločnosť podnikajúca v inštalačných remeslách (hlavná činnosť) vlastní reštauračné zariadenie (vedľajšia činnosť), ale zamestnanci hlavnej činnosti sa tam nechcú stravovať. Je možné aby reštauračné zariadenie predalo vnútropodnikovou faktúrou gastrolístky pre zamestnancov hlavnej činnosti, aby im zamestnávateľ mohol poskytúť stravu týmto spôsobom? Alebo sú zamestnanci povinní sa stravovať v tomto zariadení spoločnosti aj keď zamestnávateľ na tom netrvá? :rolleyes:
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
13.01.09,12:53
Ak chcú zamestnanci gastrolístky namiesto možnosti stravovania vo vlastnej reštaurácií zamestnávateľa a zamestnávateľ s tým súhlasí, nie je to problém. Môžu mať stravovanie vyriešené poskytovaním gastrolístkov.
zhv
14.01.09,08:00
Mám zamestnanca na pracovnú zmluvu na 3 hodiny denne. Priniesol mi rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberá invalidný dôchodoch. Môžem ho považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť mu znížené odvody ? Splňa podmienku plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím ? ďakujem
Prosím Vás ako je to?
matuma
14.01.09,08:15
Prosím o pomoc s prepočtom exekúcie na EUR. Zamestnanec má exekúcie - prednostnú voči Soc.poisťovni a druhú voči banke. Akým spôsobom sa majú zaokrúhliť tieto exekúcie? Je to upravené nejakým rozhodnutím. Vopred ďakujem.
Dada
14.01.09,08:54
Stravné pri pracovnej ceste od 5 do 12 hodíne je 3,30 EUR. Ak budem zamestnancovi poskytovať stravný lístok v hodnote 3,30 EUR a budem mu hradiť 55% z tejto hodnoty = 1,815 EUR - zaokrúhlim to na 1,82???
Jozef Mihál
14.01.09,09:26
Ad zhv:

Mám zamestnanca na pracovnú zmluvu na 3 hodiny denne. Priniesol mi rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberá invalidný dôchodoch. Môžem ho považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť mu znížené odvody ? Splňa podmienku plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím ?

§ 9 zákona 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti:

"Občan so zdravotným postihnutím
(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)
(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)

Poznámky:

14) § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z. Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
16) Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."

Znamená to, že na účely zákona o službách zamestnanosti sa pri posudzovaní povinnosti zamestnávateľa zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím za zdravotne posithnutého občana považuje občan, ktorý je invalidný podľa zákona o sociálnom poistení alebo podľa zákona o soc. zabezpečení policajtov a vojakov.

Za takého sa nepovažuje občan, ktorý má len rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím
Jozef Mihál
14.01.09,09:29
Prosím o pomoc s prepočtom exekúcie na EUR. Zamestnanec má exekúcie - prednostnú voči Soc.poisťovni a druhú voči banke. Akým spôsobom sa majú zaokrúhliť tieto exekúcie? Je to upravené nejakým rozhodnutím. Vopred ďakujem.
Exekúcia voči SP sa zaokrúhli na eurocent nadol, vyplýva to z Generálneho zákona, ide o vzťah občan - štát.

Exekúcia voči banke sa zaokrúhli na eurocent matematicky.
Jozef Mihál
14.01.09,09:30
Stravné pri pracovnej ceste od 5 do 12 hodíne je 3,30 EUR. Ak budem zamestnancovi poskytovať stravný lístok v hodnote 3,30 EUR a budem mu hradiť 55% z tejto hodnoty = 1,815 EUR - zaokrúhlim to na 1,82???
Áno.
SlavkaS
14.01.09,12:50
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu pri nasledovnom. Zamestnancom zabezpečujeme stravovanie od vyvarovne ktorá nám vozí odeby priamo do firmy.
V 12/2008 mám nasledovnú faktúru

obedy za 12/2008 250 ks po 65,- Sk + DPH - vyporiadanie je mi jasné

príloha za 12/2008 5 ks po 8,40 Sk + DPH - vyvarovňa poskytuje aj prílohy k jedlám - šalaty a pod., nieje to v cene obedu, treba za to zaplatiť zvláš. Vyššie uvedené prílohy si objednal iba 1 zamestnanec.

Žiadam Vás o radu ako vysporiadať prílohy, platí aj v tomto prípade, že zamestnávateľ ma zaplatiť 55% ?

Vopred ďakujem
milan.mw
15.01.09,14:10
Dobrý deň. Poprosím Vás o radu, máme zamestnancov ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou a v mesiaci v ktorom nepracujú, pretože sviatok pripadol na ich pracovný deň, sú odmeňovaní mzdou. Zaujíma ma, či za dni sviatkov, za ktoré bola vyplatená mzda sa tieto dni berú do výpočtu priemernej hodinovej mzdy, t.j. či sa uvedená mzda za sviatky zaráta do hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a sviatky do času odpracovaného v rozhodujúcom období. Ďakujem.
kattka.c
15.01.09,14:58
ak je odmeňovanyy mesacnou mzdou .... sviatok sa berie ako odpracovany den.

§ 122 ods (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Jozef Mihál
15.01.09,21:10
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu pri nasledovnom. Zamestnancom zabezpečujeme stravovanie od vyvarovne ktorá nám vozí odeby priamo do firmy.
V 12/2008 mám nasledovnú faktúru

obedy za 12/2008 250 ks po 65,- Sk + DPH - vyporiadanie je mi jasné

príloha za 12/2008 5 ks po 8,40 Sk + DPH - vyvarovňa poskytuje aj prílohy k jedlám - šalaty a pod., nieje to v cene obedu, treba za to zaplatiť zvláš. Vyššie uvedené prílohy si objednal iba 1 zamestnanec.

Žiadam Vás o radu ako vysporiadať prílohy, platí aj v tomto prípade, že zamestnávateľ ma zaplatiť 55% ?

Vopred ďakujem
Neviem, dá sa to brať tak aj tak. Ak chcete byť ako zamestnávateľ prísni, tak môžete argumentovať, že nie ste podľa § 152 ZP povinní zabezpečiť ako súčasť jedla aj prílohu.
Jozef Mihál
15.01.09,21:15
AD milan.mw: Dobrý deň. Poprosím Vás o radu, máme zamestnancov ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou a v mesiaci v ktorom nepracujú, pretože sviatok pripadol na ich pracovný deň, sú odmeňovaní mzdou. Zaujíma ma, či za dni sviatkov, za ktoré bola vyplatená mzda sa tieto dni berú do výpočtu priemernej hodinovej mzdy, t.j. či sa uvedená mzda za sviatky zaráta do hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a sviatky do času odpracovaného v rozhodujúcom období. Ďakujem.

...nadviažem na príspevok od kattka.c: ...čiže pri výpočte priemerného zárobku sa zoberie do úvahy jednak mzda za sviatok, jednak tento deň ako odpracovaný.
milan.mw
16.01.09,07:03
AD milan.mw: Dobrý deň. Poprosím Vás o radu, máme zamestnancov ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou a v mesiaci v ktorom nepracujú, pretože sviatok pripadol na ich pracovný deň, sú odmeňovaní mzdou. Zaujíma ma, či za dni sviatkov, za ktoré bola vyplatená mzda sa tieto dni berú do výpočtu priemernej hodinovej mzdy, t.j. či sa uvedená mzda za sviatky zaráta do hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a sviatky do času odpracovaného v rozhodujúcom období. Ďakujem.

...nadviažem na príspevok od kattka.c: ...čiže pri výpočte priemerného zárobku sa zoberie do úvahy jednak mzda za sviatok, jednak tento deň ako odpracovaný.


Ďakujem za odpoveď. Milan
enigma
16.01.09,16:28
Dobry vecer p. Mihal. mozem mat otazku z rodicovskemu prispevku? zamestnankyne konci materska dovolenka isla sa prihlasit na rodocovku. na UP jej povedali, ze kedze nema pozastavenu zivnost nevznika jej narok na rodicovky prispevok ale len na prispevok na starostlivost o dieta. my ako zamestnavatel posudzujeme zamestnankynu, ze je na rodicovskej dovolenke aj ked jej nebol priznany rodicovsky prispevok? dakujem velmi pekne za pomoc.
cathyc
16.01.09,16:39
Rovnako ako pri dohode o vykonaí práce alebo dohode o brig. práci študentov:

Zamestnanec nič.
Zamestnávateľ platí GP a ÚP.
Srdečná vďaka
SlavkaS
19.01.09,07:13
PN po ukončení pracovného pomeru

Dobrý deň,

poprosím Vás o radu pri nasledovnom. Zamestnankyňa ukončila k 31.12.2008 pracovný pomer. Rozhodla sa isť pracovať do zahraničia, obdobie od 1.1.2009 - po súčastnosť nie je nikde evidovaná. Byvala zamestnankyňa mala autonehodu. V nemocnoci jej tvrdia, že PN musia vypísať na posledného zamestnávateľa a že jej plynie ochraná doba. Poprosím Vás o radu aké povinnosti pre nás ako bývalého zamestnávateľa z vyššie uvedeného vyplývajú. Pracovný pomer bol riadne ukončený k 31.12.2008 so všetkými naležitosťami.
Ľaľa
19.01.09,17:29
Dobrý večer, prosila by som o radu - v súčasnom období tvoríme rezervu na nevyčerpanú dovolenku z roku 2008, tiež rezervu na ročnú odmenu riaditeľa za rok 2008, rezervu na prémie THP za IV.Q 2008, ktoré budú vyplatené v roku 2009, tiež tvoríme rezervu na odvody na poistné do SP a ZP. V roku 2007 sme tvorili aj rezervu na odchodné, lebo zamestnávame 1 poberateľa star. dôchodku, a 1 pober.predč.star. Poberateľ pred.star. dôchodku dovŕšil vek pre nárok na starobný dôchodok, po dovŕšení veku ukončil pracovný pomer dôchodkový ukončil prac. pomer a bolo mu vyplatené odchodné. V roku 2009 budeme zamestnávať 1 poberateľku predč.star.dôchodku a 2 zamestnanci dosiahnu vek 60 rokov - teda tiež môžu a nemusia požiadať o predčasný star.dôchodok. Mám dilému či tvoriť pre týchto zamestnancov rezervu na odchodné alebo nie. Všetci majú PZ na dobu neurčitú. Kolegyňa poberateľka predčs.star.dôchodku pracovný pomer neukonči, ale neviem čo urobia ostatní dvaja zamestnanci. Dnes sme sa niekde dočítali, že daňovo
uznané sú len rezervy na nevyčerpanú dovolenku. Ďakujem. Ak som príspevok zle zaradila, prosím presunúť. Vďaka.
veronikasad
19.01.09,17:54
PN po ukončení pracovného pomeru

Dobrý deň,

poprosím Vás o radu pri nasledovnom. Zamestnankyňa ukončila k 31.12.2008 pracovný pomer. Rozhodla sa isť pracovať do zahraničia, obdobie od 1.1.2009 - po súčastnosť nie je nikde evidovaná. Byvala zamestnankyňa mala autonehodu. V nemocnoci jej tvrdia, že PN musia vypísať na posledného zamestnávateľa a že jej plynie ochraná doba. Poprosím Vás o radu aké povinnosti pre nás ako bývalého zamestnávateľa z vyššie uvedeného vyplývajú. Pracovný pomer bol riadne ukončený k 31.12.2008 so všetkými naležitosťami.
Bývalej zamestnankyni vystavíte potvrdenie o príjme a spolu so začiatkom PN-ky doručite do soc.poisťovne. Ak vám začiatok PN-ky neposlala, odošlete do SP len potvrdenie o príjme pre účely PN. Žiadne iné povinnosti Vám z toho nevyplývajú. /ochranná doba je 42 dní/
SLAVKA.H
20.01.09,05:35
Skladové zásoby.

Sme stavebná firma a urobili sme fyzickú inventúru na sklade, ktorá nám sedí so stavom v účtovníctve. Problém je v tom, že určité množstvo materiálu bolo vyvezené na stavby (zákazky) a tento materiál je zo skladu vydaný a zaúčtovaný do nákladov r.2008, ale výnos vznikne až v r.2009. (inventúra tohto materiálu na stavbách sa nerobila). Čo máme robiť s týmto materiálom? Skladník ho po uzavretí skladovej evidencie a vykonaní inventúry odmieta prijať späť na sklad aby prešiel do ďalšieho roka ako zásoba a vydal sa v januári a šéf zase nechce oproti týmto nákladom vyčísliť výnos. Dá sa s tými zásobami urobiť ešte niečo iné?
Ďakujem za odpoveď
Marta Žigová
20.01.09,06:13
Dobrý deň, prosím o radu. SZČO mal živnosť od 1.1.2008 do 31.12.2008 kedy ju zrušil, od 1.1.2009 sa zamestnal, jeho príjem zo živnosti bol v roku 2008 50 000.-- EUR, bude mať v roku 2009 povinnosť platiť do sociálky? /dokonca dostal informáciu, že aj spätne/.
Ďakujem
UctAm
21.01.09,07:45
Na stránke SP je uverejnené nasledovné: "Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné."
V zmenách platných od 1.1.2009 úvádzate, že sa do vymeriavacieho základu odmena pri odchode do starobného dôchodku započítava.
natcha
21.01.09,14:33
Dobrý deň,
p. Mihál ako postupovať pri výpočte minimálneho základu pre zamestnanca, ktorý neodpracoval celý mesiac. Zamestnanec v mesiaci, v ktorom bolo 23 pracovných dní odpracoval:
a.) 1 deň
b.) 2 dni
c.) 0 dni, mal 6 dni absencie

Je potrebné zaokruhľovať medzivýpočty? Ak áno ako?
295,50 / 23 = 12,8478260869...
Aký by mal byť minimálný základ v uvedených prípadoch ak podľa zákona č. 460/2008 Z.z. článok I, bod 9 v § 130 ods. 1 by mzda mala byť zaokrúhlená na eurocenty nahor, podľa zákona č. 460/2008 Z.z. článok II., bod 1 v § 2 ods. 3 sa suma minimálnej mzdy zaokruhľuje na najbližších 10 eurocentov a podľa zákona č. 461/2008 , ktorým sa novelizoval zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení § 13 VZ by mal byť zaokrúhlený na eurocenty nadol.
Ďakujem za skorú odpoveď.
Ľaľa
21.01.09,17:20
Áno odmena pri odchode do star.dôchodku sa započíta od 1.1.09 do vym. základu. Niekde na porade je odpoveď, že zamestnávateľ by si mal upraviť vo vnútornom predpise, že zamestnancovi pri odchode do dôchodku poskytne odchodné vo výške trebárs dvojnásobku mesačného platu /za predpokladu, že na odchodné vznikne nárok/ a nebude poskytovať odmeny pri odchode do dôchodku. Odchodné sa do vym. základu nezahŕňa. O tom, že sa odmena pri odchode do dôchodku započítava do vym.základu sa píše aj v poslednom Národnom poistení.
Ľaľa
21.01.09,17:31
Dobrý večer, prosila by som poradiť - otec /náš občan/ dieťaťa pracuje v Nemecku od 2007 , kde mu spätne v 10/2008 vyplatili prídavok na dieťa, matka /naša občianka/ dieťaťa pracuje na Slovensku, kde doteraz poberala prídavok na dieťa. Má matka dieťaťa vrátiť prídavok na dieťa za obdobie od 2007 do 10/2008
naspäť ÚPRaSV alebo môže aj ona naďalej na dieťa poberať prídavok. Ďakujem.
Jozef Mihál
21.01.09,22:50
Na stránke SP je uverejnené nasledovné: "Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné."
V zmenách platných od 1.1.2009 úvádzate, že sa do vymeriavacieho základu odmena pri odchode do starobného dôchodku započítava.
Šokujete ma touto neuveriteľnou informáciou o nekompetentnosti Sociálnej poisťovne.
Jozef Mihál
21.01.09,22:51
K ostatným otázkam sa vyjadrím zrejem až počas nastávajúceho víkendu. Vďaka za pochopenie, ako iste viete, DRAK nie je servis otázok a odpovedí on-line ale databázou vypracovaných riešení.
UctAm
22.01.09,06:02
Súhlasím
Marta Žigová
22.01.09,08:54
súhlasím
magdalenaa
22.01.09,13:25
Ja by som Vás chcela požiadať o radu v uvedenom prípade, prečítala som si viacero príspevkov, ale neviem sa presne zorientovať. Volala mi známa, ktorá má termín pôrodu 11.08.2009, VZ zo zamestnania má 26000,-, podmienku 270 dní v zamestnaní splnenú, materskú bude mať slušnú, ale chcela by, ak sa ešte dá zvýšiť ju na maximum.
Viete mi odpovedať, či je to ešte možné, aby si viac neuškodila ako pomohla?
Ďakujem
apsgroup
23.01.09,09:20
Prisla mi vyzva zo ZP UNION na opravu rocneho zuct.ZP.
Ide o studenta VS cely rok 2007, od 1.2.2007-31.12.2007 bol SZCO. Kod chyby uviedli 31_3_A.
Ja som v riadku 31 uviedla od 1.2.2007-31.12.2007, dovod A
a do V.oddielu za mesiac januar som dala 31.
Oni mi tvrdia ze mam v riadu 31 napisat 1.1.2007-31.12.2007 a do V.oddielu nic, ze tam sú PN-ky. Moc sa mi to nezda.
Dakujem za Vás cas ,ale zaujima ma, ci majú pravdu.
Eva99
23.01.09,09:33
Prosím Vás, mám trošku technický problém a ani neviem, či sem patrí...
Keďže sa preddavková daň a zrážková daň píšu do rozdielnych mesiacov v prehľade, ale koľko máte zaplatiť počítate pri výplate, kedy beriete do úvahy jeden konkrétny mesiac, stane sa, že pri štvrťročnom prehľade máte na DÚ preplatok, alebo nedoplatok. Ako to riešite? Napríklad v mojom konkrétnom prehľade:
10/2008 - vo výplatách vyšlo 515,- zrážková daň, 932,- preddavková a 1164,- DB, takže som neodviedla nič.
11/2008 - bola len zrážková daň 1017,-, tak som ju zaplatila.
12/2008 - 758,- zrážková daň, 113,- preddavková a 1164,- DB, takže som zase neplatila nič.
No ale v prehľade mi v 10/2008 vychádza, že som mala zaplatiť 364 (http://www.porada.sk/t59491-364-zavazky-voci-spolocnikom-a-clenom-poi-rozdelovani-zisku.html),- (zrážková z 9/2008), čo som nezaplatila a v 11/2008 a 12/2008 som nemala platiť nič. Keď som ale v 11/2008 poslala 1017,-, čo s tým? Dám pri tú zrážkovú ktorú som mala zaplatiť v 10/2008 dátum novembrový, kedy som zaplatila tých 1017,-, ale stále som DÚ zaplatila o 653,- Sk viac. Čo však ale nie je suma DB, ktorú by som mohla v prehľade žiadať. Môžem ich aj tak žiadať priamo v tom prehľade? Ako to tam zapísať? Alebo samostatným listom? :confused:
Jozef Mihál
24.01.09,19:22
Prisla mi vyzva zo ZP UNION na opravu rocneho zuct.ZP.
Ide o studenta VS cely rok 2007, od 1.2.2007-31.12.2007 bol SZCO. Kod chyby uviedli 31_3_A.
Ja som v riadku 31 uviedla od 1.2.2007-31.12.2007, dovod A
a do V.oddielu za mesiac januar som dala 31.
Oni mi tvrdia ze mam v riadu 31 napisat 1.1.2007-31.12.2007 a do V.oddielu nic, ze tam sú PN-ky. Moc sa mi to nezda.
Dakujem za Vás cas ,ale zaujima ma, ci majú pravdu.
r. 31 = 1.2.2007 - 31.12.2007, uvádza sa obdobie, kedy bol súčasne SZČO i poistenec štátu ako nezaopatrené dieťa - študent.

V. oddiel prázdny - tam sa skutočne píšu len počty dní, kedy by bol SZČO a súčasne PN.
Jozef Mihál
24.01.09,19:24
Ja by som Vás chcela požiadať o radu v uvedenom prípade, prečítala som si viacero príspevkov, ale neviem sa presne zorientovať. Volala mi známa, ktorá má termín pôrodu 11.08.2009, VZ zo zamestnania má 26000,-, podmienku 270 dní v zamestnaní splnenú, materskú bude mať slušnú, ale chcela by, ak sa ešte dá zvýšiť ju na maximum.
Viete mi odpovedať, či je to ešte možné, aby si viac neuškodila ako pomohla?
Ďakujem

Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/927452-post160.html

Prosím nezadávajte duplicitne otázku okrem konkrétnej témy aj tu, zabíjame tým obaja vzácny čas.
Jozef Mihál
24.01.09,19:26
Dobrý večer, prosila by som poradiť - otec /náš občan/ dieťaťa pracuje v Nemecku od 2007 , kde mu spätne v 10/2008 vyplatili prídavok na dieťa, matka /naša občianka/ dieťaťa pracuje na Slovensku, kde doteraz poberala prídavok na dieťa. Má matka dieťaťa vrátiť prídavok na dieťa za obdobie od 2007 do 10/2008
naspäť ÚPRaSV alebo môže aj ona naďalej na dieťa poberať prídavok. Ďakujem.
Neviem, ide o otázku z oblasti štátnych sociálnych dávok, pravdepodobne nie je v poriadku, ak v rámci EÚ poberali rodičia na to isté dieťa prídavok 2x.
Jozef Mihál
24.01.09,19:42
Dobrý deň,
p. Mihál ako postupovať pri výpočte minimálneho základu pre zamestnanca, ktorý neodpracoval celý mesiac. Zamestnanec v mesiaci, v ktorom bolo 23 pracovných dní odpracoval:
a.) 1 deň
b.) 2 dni
c.) 0 dni, mal 6 dni absencie

Je potrebné zaokruhľovať medzivýpočty? Ak áno ako?
295,50 / 23 = 12,8478260869...
Aký by mal byť minimálný základ v uvedených prípadoch ak podľa zákona č. 460/2008 Z.z. článok I, bod 9 v § 130 ods. 1 by mzda mala byť zaokrúhlená na eurocenty nahor, podľa zákona č. 460/2008 Z.z. článok II., bod 1 v § 2 ods. 3 sa suma minimálnej mzdy zaokruhľuje na najbližších 10 eurocentov a podľa zákona č. 461/2008 , ktorým sa novelizoval zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení § 13 VZ by mal byť zaokrúhlený na eurocenty nadol.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Sociálne poistenie:

Minimálny VZ podľa zákona o SP sa určí tak, že suma pripadajúca na jeden deň sa zaokrúhli na 2 des. miesta nahor -viď § 138 ods. 20 zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

Zdravotné poistenie:

Minimálny základ = minimálna mzda.

Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas alebo zamestnancovi, ktorý neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, sa minimálna mzda zaokrúhľuje na desať eurocentov matematicky (§ 2 ods. 3 zákona č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde).


Pri výpočte sa minimálna mzda pripadajúca na 1 deň nezaokrúhli, zaokrúhli sa až výsledok za príslušný počet dní - na 10 €c matematicky.

Výsledok je súčasne minimálny VZ na ZP, keďže bude vyjadrený sumou zaokrúhlenou na 10 €c, samotný VZ už zaokrúhliť netreba.
Jozef Mihál
24.01.09,19:46
Dobrý deň, prosím o radu. SZČO mal živnosť od 1.1.2008 do 31.12.2008 kedy ju zrušil, od 1.1.2009 sa zamestnal, jeho príjem zo živnosti bol v roku 2008 50 000.-- EUR, bude mať v roku 2009 povinnosť platiť do sociálky? /dokonca dostal informáciu, že aj spätne/.
Ďakujem
Ak zrušil živnosť, tak ako SZČO neexistuje a preto nemôže mať povinnosť platiť poistné do SP, bez ohľadu na výšku príjmu za rok 2008. A samozrejme poistné do SP nebude platiť ani spätne.

Niečo iné je zdravotné poistenie, kde bude musieť za rok 2008 podať ročné zúčtovanie a zrejme doplácať poistné za rok 2008.
apsgroup
24.01.09,20:35
r. 31 = 1.2.2007 - 31.12.2007, uvádza sa obdobie, kedy bol súčasne SZČO i poistenec štátu ako nezaopatrené dieťa - študent.

V. oddiel prázdny - tam sa skutočne píšu len počty dní, kedy by bol SZČO a súčasne PN.

Dakujem za odpoved, ale kde budem mat potom v zuctovani zachytený ten januar, ked bol len student. Oddiel III. je len SZCO, oddiel IV. SZCO a sucasne student.
Jozef Mihál
25.01.09,13:53
Nikde. Obdobie, keby bol poistenec štátu výlučne poistencom štátu sa v tlačive neuvádza. Môžete to zapísať do poznámok, ak chcete.
michelle84
25.01.09,14:38
Pri sprostredkovateľskej práci - finančný poradca (zmluva o obchodnom zastúpení), SZČO len na základe DIČ, vypisuje DP typu B? Časť roka zamestnanec a časť roka aj dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Sumu dobrovoľného poistného mám zahrnúť do r. 34 alebo do výdavkov finančného poradcu? Príjmy finančného poradcu zapíšem do riadku 8 tabuľky č. 1 VI. oddielu? A do výdavkov určite zahrniem zdravotné poistenie, ktoré sa platilo počas tejto doby ako SZČO. A ako prílohu DP mám dať provízne listy a doklady o zaplatení dobrovolného poistného a poistného ako SZČO? Len si potrebujem utvrdiť niektoré riadky DP, pri ktorých si nie som istá. Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
25.01.09,14:50
Áno, DP typ B, keďže má príjmy podľa § 6 ZDP.

Sumu dobrovoľného poistného zahrňte do r. 34 ale nič sa nestane, keď ju započítate do výdavkov v § 6. Samozrejme nie aj tam aj tam.

Príjmy finančného poradcu zapíšete do riadku 8 tabuľky č. 1 VI. oddielu. Do výdavkov zahrniete zdravotné poistenie, ktoré sa platilo počas tejto doby ako SZČO.

Ako prílohu DP nemáte dať provízne listy a doklady o zaplatení dobrovolného poistného a poistného ako SZČO - predpokladám, že sa uplatnia paušálne výdavky.
michelle84
25.01.09,15:11
Áno, DP typ B, keďže má príjmy podľa § 6 ZDP.

Sumu dobrovoľného poistného zahrňte do r. 34 ale nič sa nestane, keď ju započítate do výdavkov v § 6. Samozrejme nie aj tam aj tam.

Príjmy finančného poradcu zapíšete do riadku 8 tabuľky č. 1 VI. oddielu. Do výdavkov zahrniete zdravotné poistenie, ktoré sa platilo počas tejto doby ako SZČO.

Ako prílohu DP nemáte dať provízne listy a doklady o zaplatení dobrovolného poistného a poistného ako SZČO - predpokladám, že sa uplatnia paušálne výdavky.

Na paušálne výdavky som úplne zabudla :rolleyes: Ďakujem Vám za rady p. Mihál.
Marta Žigová
26.01.09,10:19
ďakujem
Ludula
26.01.09,11:17
Dobrý deň, poprosila by som poradiť. Zamestnanec mal do 31.12.08 mesačnú mzdu vo výške11340 Sk, bol zaradený do 3. stupňa náročnosti práce a jeho priemerný hodinový zárobok vypočítaný za 4. Q. 2008 a prepočítaný konv. kurzom je 2,1642EUR.
Nakoľko sa od 1.1.09 menila MM, pracovnik ostal naďalej zaradený do 3.stupňa náročnosti práce a jeho mesačná mzda bola dojednaná na 431,60 EUR, čo je o niečo viac ako minimálna mzda zodpovedajúca 3. stupnu náročnosti(413,70).
Ja sa chcem opýtať aký bude jeho priemerný zárobok na pracovno právne účely používaný pre 1. štvrťrok 2009. Bude to minimálny hodinový mzdový nárok zodpovedajúci 3.stupňu náročnosti vo výške 2,3772 EUR?
Ludula
zhv
26.01.09,11:41
Dobrý deň,dňa 14.01.2009 som ukončila živnosť ako SZCO ,bola som aj povinne poistená v soc.poistovni- platila som si odvody. Živnosť chcem znova založiť od 01.02.2009 ako to bude s odvodmi - mám sa znova prihlásiť do SP a lebo sa to bude posudzovať od 01.07.2009?
ďakujem
Jozef Mihál
26.01.09,21:25
Dobrý deň, poprosila by som poradiť. Zamestnanec mal do 31.12.08 mesačnú mzdu vo výške11340 Sk, bol zaradený do 3. stupňa náročnosti práce a jeho priemerný hodinový zárobok vypočítaný za 4. Q. 2008 a prepočítaný konv. kurzom je 2,1642EUR.
Nakoľko sa od 1.1.09 menila MM, pracovnik ostal naďalej zaradený do 3.stupňa náročnosti práce a jeho mesačná mzda bola dojednaná na 431,60 EUR, čo je o niečo viac ako minimálna mzda zodpovedajúca 3. stupnu náročnosti(413,70).
Ja sa chcem opýtať aký bude jeho priemerný zárobok na pracovno právne účely používaný pre 1. štvrťrok 2009. Bude to minimálny hodinový mzdový nárok zodpovedajúci 3.stupňu náročnosti vo výške 2,3772 EUR?
Ludula
Podľa § 134 ods. 5 ZP, ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.

Čiže musíte zvýšiť sumu priemerného zárobku na 2,3772 €.
Jozef Mihál
26.01.09,21:30
Dobrý deň,dňa 14.01.2009 som ukončila živnosť ako SZCO ,bola som aj povinne poistená v soc.poistovni- platila som si odvody. Živnosť chcem znova založiť od 01.02.2009 ako to bude s odvodmi - mám sa znova prihlásiť do SP a lebo sa to bude posudzovať od 01.07.2009?
ďakujem
Keďže si znova otvoríte živnosť, do 30.6.2009 musíte do SP doručiť výpis z DP za rok 2008. Podľa obratu za rok 2008 by ste potom mali byť povinne poistená v SP od 1.7.2009.

Na takúto situáciu sú rôzne názory, druhý názor je, že ako "nová" živnostníčka budete potenciálne povinne poistená najskôr až od 1.7.2010.
zhv
27.01.09,08:23
Keďže si znova otvoríte živnosť, do 30.6.2009 musíte do SP doručiť výpis z DP za rok 2008. Podľa obratu za rok 2008 by ste potom mali byť povinne poistená v SP od 1.7.2009.

Na takúto situáciu sú rôzne názory, druhý názor je, že ako "nová" živnostníčka budete potenciálne povinne poistená najskôr až od 1.7.2010.
Podľa toho od 01.02.2009 nemusím platiť odvody a prihlasovať sa do SP. Písomne budem žiadať stanovisko od soc.poisťovne ako sa budem posudzovať či od 01.07.2009 alebo od 01.07.2010?
Som zvedavá na ich stanovisko,ďakujem
enigma
27.01.09,09:26
Dobry den p. Mihal, prosim viete mi povedat ci zamestnanec moze poziadat o RZD ak:
- zamestnanec ma prijem z prenajmu do 25 650 Sk
- zamestnanec ma zivnost ale v roku 2008 nemal ziadny prijem a zaroven nevykazal ani stratu
dakujem,prajem pekny den
Tánička
27.01.09,12:45
Prosím Vás, potrebujem poradiť, či môžem zamestnancovi priznať 25 dní dovolenky, keď ukončil vysokú školu druhého stupňa, bol na tzv. "vojne", potom bol 2 roky zamestnaný u iného zamestnávateľa a teraz je u nás 6 rok. Teda odrobených má dokopy 8 rokov. Potrebujem vedieť či sa do doby na posúdenie nároku na dovolenku započítava aj štúdium na VŠ a ZVS. Zamestnanec má 34 rokov.

A ešte by som chcela poradiť, či si môže u nás uplatniť DB ak si u nás nebude uplatňovať nezdaniteľnú čiastku. Vyhlásenie podpísané má.

Ďakujem
Jozef Mihál
27.01.09,17:58
Dobry den p. Mihal, prosim viete mi povedat ci zamestnanec moze poziadat o RZD ak:
- zamestnanec ma prijem z prenajmu do 25 650 Sk
- zamestnanec ma zivnost ale v roku 2008 nemal ziadny prijem a zaroven nevykazal ani stratu
dakujem,prajem pekny den
V oboch prípadoch môže požiadať o RZD.

V druhom prípade sa odporúča vopred oznámiť na DÚ, že nebude podávať DP, pretože v roku 2008 nemal žiadny príjem a zároveň nevykázal ani stratu.
Jozef Mihál
27.01.09,18:01
Prosím Vás, potrebujem poradiť, či môžem zamestnancovi priznať 25 dní dovolenky, keď ukončil vysokú školu druhého stupňa, bol na tzv. "vojne", potom bol 2 roky zamestnaný u iného zamestnávateľa a teraz je u nás 6 rok. Teda odrobených má dokopy 8 rokov. Potrebujem vedieť či sa do doby na posúdenie nároku na dovolenku započítava aj štúdium na VŠ a ZVS. Zamestnanec má 34 rokov.

A ešte by som chcela poradiť, či si môže u nás uplatniť DB ak si u nás nebude uplatňovať nezdaniteľnú čiastku. Vyhlásenie podpísané má.

Ďakujem
Štúdium na VŠ a ZVS započítate do odpracovaných rokov, viď § 103 ods. 5 Zákonníka práce.

Zamestnanec si u zamestnávateľa môže uplatniť DB napriek tomu, že si neuplatňuje nezd. časť.
Tánička
27.01.09,18:41
Štúdium na VŠ a ZVS započítate do odpracovaných rokov, viď § 103 ods. 5 Zákonníka práce.

Zamestnanec si u zamestnávateľa môže uplatniť DB napriek tomu, že si neuplatňuje nezd. časť.

Ďakujem pán Mihál a ešte by som sa chcela spýtať, či treba zdokladovať štúdium na VŠ (keďže má titul, zrejme netreba) a dobu ZVS.
ajobs
27.01.09,22:52
Ďakujem pán Mihál a ešte by som sa chcela spýtať, či treba zdokladovať štúdium na VŠ (keďže má titul, zrejme netreba) a dobu ZVS.


Treba samozrejme....štúdium na VŠ sa zdokladuje diplomom a vysvedčením o štátnej záverečnej skúške alebo inej skúške na jej roveň postavenej, a ZVS spravidla vojenskou knižkou so zápismi.
ELEX
28.01.09,05:40
Dobrý deň,
zamestnanec má 59 rokov a pracoval vo firme 15 rokov, výpoveď dal ku dňu 31.12.2008 podľa §67 ZP/bez uvedenia dôvodu/, ale od 16.4.2007 je v predčasnom dôchodku. Má nárok na vyplatenie odchodného ? Ďakujem za odpoveď Silvia
michelle84
28.01.09,06:16
Predčasný starobný dôchodca bol zamestnaný celý minulý rok. Koncom decembra zomrel. Príjmy zo závislej činnosti zdanené preddavkovou daňou boli vo výške 56.070,- SKK. Príjmy zo závislej činnosti zdanené zrážkovou daňou boli vo výške 3.317,- SKK. Jeho manželka musí spraviť daňové priznanie. Má v DP uviesť celkovú výšku príjmov 49.248,-? Odvody mal zrazené aj pri príjme zdanenom zrážkovou daňou. Aj tieto som zahrnula do celkového zaplateného poistného. Čiže sa mu vráti daň zrážková v plnej výške a zvyšok preddavková daň. Len takýmto spôsobom sa môže vrátiť časť dane? Ide mi o to, že má ešte nárok na odpočet aj za manželku vo výške 24.311,-. Nemôžem uviesť úhrn príjmov 49.248,- + 24.311,- a tým pádom by sa vrátila vyššia suma dane? Aj jeho dôchodok bol nižší ako 98.496,- za celý rok 2008.
ivanabel
28.01.09,09:00
V téme Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane som nenašla, či mňa ako zamestnávateľa môže o vykonanie zúčtovania požiadať bývalý zamestnanec, s ktorým som prac.pomer ukončila v novembri 2008 a on odišiel na invalidný dôchodok. Bol dlhodobo na PN a príjem mal len odchodné /víde mu preplatok dane/. V podstate som jeho posledný zamestnávateľ, u ktorého si uplatnil nezdan.časť, takže by vlastne asi mohol. Lebo viem, že pri RZZP by ma požiadať nemohol, keďže už u mňa nepracuje.
bredikova
28.01.09,13:53
Potrebovala by som poradiť ohladne MD+RP. Dnes mi volala kamarátka z Anglicka, ktorá je 2,5 roka v Anglicku a tu na Slovesnku si neplatí nič. V apríli sa jej má narodiť dieťa. Čo by mala spraviť, ak sa chce vrátiť na Slovensko a dostávať tu MD+RP.
Jozef Mihál
28.01.09,17:02
Dobrý deň,
zamestnanec má 59 rokov a pracoval vo firme 15 rokov, výpoveď dal ku dňu 31.12.2008 podľa §67 ZP/bez uvedenia dôvodu/, ale od 16.4.2007 je v predčasnom dôchodku. Má nárok na vyplatenie odchodného ? Ďakujem za odpoveď Silvia
Má.
Jozef Mihál
28.01.09,17:07
Predčasný starobný dôchodca bol zamestnaný celý minulý rok. Koncom decembra zomrel. Príjmy zo závislej činnosti zdanené preddavkovou daňou boli vo výške 56.070,- SKK. Príjmy zo závislej činnosti zdanené zrážkovou daňou boli vo výške 3.317,- SKK. Jeho manželka musí spraviť daňové priznanie. Má v DP uviesť celkovú výšku príjmov 49.248,-? Odvody mal zrazené aj pri príjme zdanenom zrážkovou daňou. Aj tieto som zahrnula do celkového zaplateného poistného. Čiže sa mu vráti daň zrážková v plnej výške a zvyšok preddavková daň. Len takýmto spôsobom sa môže vrátiť časť dane? Ide mi o to, že má ešte nárok na odpočet aj za manželku vo výške 24.311,-. Nemôžem uviesť úhrn príjmov 49.248,- + 24.311,- a tým pádom by sa vrátila vyššia suma dane? Aj jeho dôchodok bol nižší ako 98.496,- za celý rok 2008.

V DP sa musí uviesť príjem zdanený preddavkovo = 56070 Sk, môže ale nemusí uviesť príjem zdanený zr. daňou.

V danom prípade odporúčam uviesť príjem 56070 Sk. ďalej poistné zrazené z tohto príjmu a príslušné preddavky na daň.

Uplatní sa nezd. časť na daňovníka daná ako 98496 mínus jeho dôchodok,

a nezd. časť na manželku 98496 mínus jej vlastné príjmy.

Postup podľa § 46 (nulová daň) sa použiť nemôže, veď mal príjem zdanený preddavkovo vyšší ako 49248 Sk.
dalilada
28.01.09,17:08
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa započítava akýkoľvek príjem, podliehajúci dani z príjmov, dosiahnutý v súvislosti s činnosťou zamestnanca (s výnimkami taxatívne vymenovanými v § 13 ods. 4 zákona). Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa preto započítava (od 1.septembra 2005) napríklad aj:
príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a pod.

Pán Mihál toľko citácia Vášho príspevku. Znamená to teda, že pri výpočte do 31.8.2005 nebol príspevok zamestnávateľa DDS súčasťou vymeriavacieho základu pre ZP?
Ďakujem za odpoveď.
Timi26
28.01.09,17:13
Mozem poberat socialne davky ak pracujem na dohodu a zarobim 2000sk?Som rozvedena a mam 9 rocneho syna na ktoreho mi jeho otec plati 700sk.Zijem sama a nemam iny prijem.Dakujem
Jozef Mihál
28.01.09,17:13
V téme Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane som nenašla, či mňa ako zamestnávateľa môže o vykonanie zúčtovania požiadať bývalý zamestnanec, s ktorým som prac.pomer ukončila v novembri 2008 a on odišiel na invalidný dôchodok. Bol dlhodobo na PN a príjem mal len odchodné /víde mu preplatok dane/. V podstate som jeho posledný zamestnávateľ, u ktorého si uplatnil nezdan.časť, takže by vlastne asi mohol. Lebo viem, že pri RZZP by ma požiadať nemohol, keďže už u mňa nepracuje.
Môže o vykonanie zúčtovania dane požiadať.
Jozef Mihál
28.01.09,17:19
Mozem poberat socialne davky ak pracujem na dohodu a zarobim 2000sk?Som rozvedena a mam 9 rocneho syna na ktoreho mi jeho otec plati 700sk.Zijem sama a nemam iny prijem.Dakujem
Neviem, problematiku sociálnych dávok neovládam.
Jozef Mihál
28.01.09,17:19
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa započítava akýkoľvek príjem, podliehajúci dani z príjmov, dosiahnutý v súvislosti s činnosťou zamestnanca (s výnimkami taxatívne vymenovanými v § 13 ods. 4 zákona). Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa preto započítava (od 1.septembra 2005) napríklad aj:
príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a pod.

Pán Mihál toľko citácia Vášho príspevku. Znamená to teda, že pri výpočte do 31.8.2005 nebol príspevok zamestnávateľa DDS súčasťou vymeriavacieho základu pre ZP?
Ďakujem za odpoveď.
Do 31.8.2005 nebol príspevok zamestnávateľa DDS súčasťou vymeriavacieho základu pre ZP.
dalilada
28.01.09,17:23
:)Ďakujem, som Vám naozaj vďačná za odpoveď. A že nemusím prerábať mzdy za 20 mesiacov.
Jozef Mihál
28.01.09,17:33
Potrebovala by som poradiť ohladne MD+RP. Dnes mi volala kamarátka z Anglicka, ktorá je 2,5 roka v Anglicku a tu na Slovesnku si neplatí nič. V apríli sa jej má narodiť dieťa. Čo by mala spraviť, ak sa chce vrátiť na Slovensko a dostávať tu MD+RP.
Nevieme, či bola poistená v Anglicku, takže k materskému sa vyjadriť neviem.

Na RP bude mať nárok.
bredikova
28.01.09,18:47
Nevieme, či bola poistená v Anglicku, takže k materskému sa vyjadriť neviem.

Na RP bude mať nárok.


1 . Ako je to ak bola v anglicku poistená? Ona totiž tam bola zamestnaná.

2. Ak tam dá výpoveď a vráti sa , už tu nebude mať nárok na MD, alebo sa ešte môže prihlásiť.

Prosím poraďte, Zajtra mi bude z anglicka volať a ja neviem čo odpovedať. :(
Jozef Mihál
28.01.09,18:52
Doba poistenia v Angl. by sa mala započítať do požadovaných 270 dní nem. poistenia pre vznik nároku na materské.
Jozef Mihál
28.01.09,18:55
bredikova
28.01.09,19:39
Ďakujem už som trohchu múdrejšia.

Takže, keď to zhrniem. Ak by sa teraz vrátila a začala by si platiť nemocenske z max. VZ a a bola v anglicku nemocensky poistená (teda by sa jej to rátalo do 270 dní) mohla by mať celkom peknú MD. :rolleyes:
Jozef Mihál
28.01.09,21:44
Nebude to také jednoduché. Ak to bude DNP, tak ak nastúpi na materskú v období do 26 týždňov od začiatku DNP, materskú bude mať len 55% z 295,5 €.
petkor
29.01.09,06:47
Dobrý deň,
ideme ukončovať pracovné pomery so všetkými zamestnancami, nakoľko pravdepodobne zrušíme celú firmu. Mám niekoľko nejasností, preto Vás prosím o radu.
Zamestnanec - Dohoda o pracovnej činnosti - aká je tam výpovedná lehota? A len si chcem overiť, myslím, že nemá nárok na odstupné.
Zamestnanec - pracovná zmluva na kratší pracovný čas - tam beriem výpovednú lehotu 3 mesiace? (PP od 1.1.2004) A ešte k tomu odstupné je 3 mesiace?
Zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke, ale zároveň pre nás pracuje doma na Dohodu o PČ. Tam sa ako postupuje? Tiež má nárok na odstupné z titulu PP? A ešte sa ma pýtala, či má nárok na rodičovský príspevok, ak pracuje u nás na Dohodu o PČ od 1.7.2008 (dieťa je stále v jej starostlivosti - pracuje doma), rodičovský príspevok poberá od 20. júna 2008. Vznikla jej teraz nejaká povinnosť ohlásiť opäť túto dohodu? (Už ju hlásila, keď ju uzatvárala.)
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
ELEX
29.01.09,07:40
Dobrý deň,
ďakujem Vám za odpoveď, a ešte by som rada vedela za koľko mesiacov, má nárok na odchodné /príspevok 3248/.
S pozdravom Silvia
ELEX
29.01.09,07:43
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či platí základná tarifa za amortizáciu motorového vozidla 6,20 Sk, a ak sa zmenila aká je po novom táto suma a jej hodnota v EUR.
Jana
chudaska
29.01.09,10:44
5,50 Sk= 0,183 €
apsgroup
29.01.09,12:56
Neviem ci to tu patri, ale neviete mi prosim povedat, ci student VS poberajúci sirotský dochodok moze mat nejaký prijem? Napr. moze si zalozit zivnost, aby neprisiel o sirotsky dochodok? Vdaka.
michelle84
29.01.09,12:59
Citát:
Pôvodca textu príspevku: michelle84 Pozri príspevok
Predčasný starobný dôchodca bol zamestnaný celý minulý rok. Koncom decembra zomrel. Príjmy zo závislej činnosti zdanené preddavkovou daňou boli vo výške 56.070,- SKK. Príjmy zo závislej činnosti zdanené zrážkovou daňou boli vo výške 3.317,- SKK. Jeho manželka musí spraviť daňové priznanie. Má v DP uviesť celkovú výšku príjmov 49.248,-? Odvody mal zrazené aj pri príjme zdanenom zrážkovou daňou. Aj tieto som zahrnula do celkového zaplateného poistného. Čiže sa mu vráti daň zrážková v plnej výške a zvyšok preddavková daň. Len takýmto spôsobom sa môže vrátiť časť dane? Ide mi o to, že má ešte nárok na odpočet aj za manželku vo výške 24.311,-. Nemôžem uviesť úhrn príjmov 49.248,- + 24.311,- a tým pádom by sa vrátila vyššia suma dane? Aj jeho dôchodok bol nižší ako 98.496,- za celý rok 2008.
V DP sa musí uviesť príjem zdanený preddavkovo = 56070 Sk, môže ale nemusí uviesť príjem zdanený zr. daňou.

V danom prípade odporúčam uviesť príjem 56070 Sk. ďalej poistné zrazené z tohto príjmu a príslušné preddavky na daň.

Uplatní sa nezd. časť na daňovníka daná ako 98496 mínus jeho dôchodok,

a nezd. časť na manželku 98496 mínus jej vlastné príjmy.

Postup podľa § 46 (nulová daň) sa použiť nemôže, veď mal príjem zdanený preddavkovo vyšší ako 49248 Sk.



Ešte sa vrátim k mojej otázke. Do úhrnu poistného dám len poistné, ktoré bolo pri príjmy zdanenom preddavkovou daňou alebo môžem pripočítať aj poistné z príjmu zdanenom zrážkovou daňou?
michelle84
29.01.09,13:10
Neviem ci to tu patri, ale neviete mi prosim povedat, ci student VS poberajúci sirotský dochodok moze mat nejaký prijem? Napr. moze si zalozit zivnost, aby neprisiel o sirotsky dochodok? Vdaka.

Môže mať príjem popri sirotskom dôchodku.
Jozef Mihál
29.01.09,18:38
Do úhrnu poistného dám len poistné, ktoré bolo pri príjmy zdanenom preddavkovou daňou alebo môžem pripočítať aj poistné z príjmu zdanenom zrážkovou daňou?

Len poistné, ktoré bolo pri príjme zdanenom preddavkovou daňou.
Jozef Mihál
29.01.09,18:40
Dobrý deň,
ďakujem Vám za odpoveď, a ešte by som rada vedela za koľko mesiacov, má nárok na odchodné /príspevok 3248/.
S pozdravom Silvia
Odchodné sa podľa Zákonníka práce poskytuje vo výške najmenej jedného priemerného mesačného zárobku bez ohľadu na počet odpracovaných rokov vo firme.
michelle84
30.01.09,06:23
Zamestnaňkyňa má možnosť ukončiť pracovný pomer dohodou k 31. 1. 2009 alebo čerpať výpovednú dobu do konca apríla. V máji dovŕši 59 rokov, je bezdetná. Čo je pre ňu výhodnejšie? Ukončiť teraz pracovný pomer, prihlásiť sa na úrad práce a v máji si požiadať o dôchodok? Alebo ešte ostať v pracovnom pomere do konca apríla a v máji si požiadať o dôchodok?
Jozef Mihál
30.01.09,12:26
Najvýhodnejšie je zarábať a nebyť odkázaný na štát. Prečo si nehľadá nové zamestnanie?

Mimochodom, ako bezdetná má v roku 2009 dôchodkový vek 61,5 roka, o predčasný dôchodok teda môže žiadať až ako 59,5 ročná.
michelle84
30.01.09,12:33
Najvýhodnejšie je zarábať a nebyť odkázaný na štát. Prečo si nehľadá nové zamestnanie?

Mimochodom, ako bezdetná má v roku 2009 dôchodkový vek 61,5 roka, o predčasný dôchodok teda môže žiadať až ako 59,5 ročná.

O zamestnanie prichádza kvôli hospodárskej kríze. Je vŕtačka, čiže strojársky priemysel a momentálne nemá pracovnú príležitosť vo svojom kraji. Osobne už ani nechce pracovať, už má toho dosť. Ide na úrad práce a potom si požiada o predčasný dôchodok.
Jozef Mihál
30.01.09,12:40
OK, zrejme bude mať nárok na 6-mesačnú dávku v nezamestnanosti, a na jeseň už bude môcť požiadať o predčasný SD.
michelle84
30.01.09,12:46
OK, zrejme bude mať nárok na 6-mesačnú dávku v nezamestnanosti, a na jeseň už bude môcť požiadať o predčasný SD.

Áno, má nárok 6-mesačnú podporu. Uvidíme, ako sa to všetko ešte vyvinie a ako bude na jeseň s krízou. Ďakujem za rady.

PS: Bohužiaľ sa mi nebude dať prísť v utorok pre tričko "DRAK" :mee:
petkor
30.01.09,12:53
Dobrý deň,
ideme ukončovať pracovné pomery so všetkými zamestnancami, nakoľko pravdepodobne zrušíme celú firmu. Mám niekoľko nejasností, preto Vás prosím o radu.
Zamestnanec - Dohoda o pracovnej činnosti - aká je tam výpovedná lehota? A len si chcem overiť, myslím, že nemá nárok na odstupné.
Zamestnanec - pracovná zmluva na kratší pracovný čas - tam beriem výpovednú lehotu 3 mesiace? (PP od 1.1.2004) A ešte k tomu odstupné je 3 mesiace?
Zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke, ale zároveň pre nás pracuje doma na Dohodu o PČ. Tam sa ako postupuje? Tiež má nárok na odstupné z titulu PP? A ešte sa ma pýtala, či má nárok na rodičovský príspevok, ak pracuje u nás na Dohodu o PČ od 1.7.2008 (dieťa je stále v jej starostlivosti - pracuje doma), rodičovský príspevok poberá od 20. júna 2008. Vznikla jej teraz nejaká povinnosť ohlásiť opäť túto dohodu? (Už ju hlásila, keď ju uzatvárala.)
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

Prosím, prosím, viete mi niekto poradiť?
Jozef Mihál
30.01.09,13:43
DoPČ:

§ 228a ods. 3: ...Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Nárok na odstupné nie je.

Pracovný pomer na kratší pracovný čas

Podľa § 49 výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

Na pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, sa nevzťahujú ustanovenia:

§ 62 = výpovedná doba,
§ 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e) = niektoré ustanovenia týkajúce sa zákazu výpovede,
§ 73 = hromadné prepúšťanie,
§ 74 = povinnosť zamestnávateľa prerokovať Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov,
-§ 240 ods. 8. = obmedzenie možnosti výpovede zástupcovi zamestnancov.Pri pracovnom pomere na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, zamestnanec má nárok na odstupné a Odchodné v súlade s § 76.
petkor
30.01.09,13:49
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ešte by som sa chcela spýtať, odstupné pri kratšej pracovnej dobe je potom 1 mesiac, ako výpovedná doba?
A ešte mám taký problém. Čo v prípade, ak zamestnávateľ si to rozmyslí počas výpovednej doby a bude chcieť stiahnuť výpoveď. Ak s tým zamestnanec bude súhlasiť, tak to je v poriadku, ale čo ak si už zamestnanec medzitým nájde inú prácu. Má stále nárok na dokončenie výpovednej doby aj na odstupné?
ivanabel
31.01.09,15:30
Zamestnankyňa od 8/2008 na materskej, v 2/2009 prechod na rodičovskú. Môžem s ňou rozviazať PP počas rodičovskej dovolenky? Nenastúpi do práce, zostane na RD. A ešte 1 otázka: Má nevyčerpaných 10 dní dovolenky z r.2008. S akým priemerom mám tvoriť rezervu na nevyč.dovolenku - pravdepodobný aký by zarobila v 4. Q.2008?
Jozef Mihál
31.01.09,19:55
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ešte by som sa chcela spýtať, odstupné pri kratšej pracovnej dobe je potom 1 mesiac, ako výpovedná doba?
A ešte mám taký problém. Čo v prípade, ak zamestnávateľ si to rozmyslí počas výpovednej doby a bude chcieť stiahnuť výpoveď. Ak s tým zamestnanec bude súhlasiť, tak to je v poriadku, ale čo ak si už zamestnanec medzitým nájde inú prácu. Má stále nárok na dokončenie výpovednej doby aj na odstupné?
Odstupné sa poskytne rovnako, ako pri "normálnej" pracovnej dobe, teda vo výške 2-mesačného priem. zárobku alebo 3-mesačného priem. zárobku.

http://www.porada.sk/t58691-odstupne-a-odchodne.html

Druhá otázka: ak bola výpoveď podaná, zamestnávateľ ju chce stiahnuť a zamestnanec s tým nesúhlasí - tak výpoveď je naďalej platná a postupuje sa obvyklým spôsobom.
Jozef Mihál
31.01.09,20:04
Zamestnankyňa od 8/2008 na materskej, v 2/2009 prechod na rodičovskú. Môžem s ňou rozviazať PP počas rodičovskej dovolenky? Nenastúpi do práce, zostane na RD. A ešte 1 otázka: Má nevyčerpaných 10 dní dovolenky z r.2008. S akým priemerom mám tvoriť rezervu na nevyč.dovolenku - pravdepodobný aký by zarobila v 4. Q.2008?

K výpovedi citujem z témy http://www.porada.sk/t58682-skoncenie-pracovneho-pomeru.html

Zákaz výpovede (§ 64 a 66)

Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe. Ochrannou dobou sa rozumie obdobie:

kedy zamestnanec je uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, (pozor, netýka sa to obdobia rodičovskej dovolenky) alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie (napr. je poslanec),
keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi:

z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) - ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke, zamestnanca na rodičovskej dovolenke (len podľa § 166 ods. 1) - ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
pre iné porušenie pracovnej disciplíny - viď § 63 ods. 1 písm. e), s výnimkou tehotnej zamestnankyne, zamestnankyne na materskej dovolenke, zamestnankyne a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.V uvedených prípadoch môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď aj v ochrannej dobe.

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e):

ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer (viď ďalej), alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.K tvorbe rezervy na nevyčerpanú dovolenku:

Ide o problém finančného účtovníctva, môj názor je použiť pravdepodobný zárobok aký by zamestnankyňa mala v prvom štvrťroku 2009.
Katkagar
01.02.09,09:39
Poraďte mi prosím Vás, môžem urobiť mesačný výkaz do ZP aj v čiastkovej sume, t.z., ak som sa pomýlila vo VZ a dala sumu napr.30000 Sk, ale správna má byť 19000, môžem to opraviť opravným mínusovým tak, že dám -11000,- Sk VZ??
Jozef Mihál
01.02.09,15:05
Mesačný výkaz do ZP by sa mal v prípade opravy vypracovať tak, že bude kompletný a v nových správnych sumách.
Ľaľa
01.02.09,17:37
Prosím poradiť, náš zamestnanec poberateľom predč.star.dôchodku mal pracovný pomer uzavretý do 31.12.2.2008. Pracovný pomer bol týmto dňom ukončený, boli odoslané odhlášky do poisť., tiež ELDZ a zamestnancovi bolo vyplatené odchodné. Od 1.1.2009 má tento zamestnanec u nás novú pracovnú zmluvu dňom vzniku pracovného pomeru od 1.1.2009, je zaradený na to isté pracovné miesto.Znovu sú vystavené prihlášky na SP a ZP.
1. Z pracovného pomeru trvajúceho do 31.12.2008 mu budú ešte vyplatené prémie za IV.Q.2008. Prémie budú vyplatené vo výplatnom termíne mzdy za 1/09 teda 13.2.2009.1. Mám výplatu týchto prémii považovať ako plnenie po skončení pracovného pomeru a nebudú sa z nich platiť odvody do SP a ZP, alebo tieto prémie mám pripočítať ku mzde z nového pracovného pomeru za mesiac január 2009 a započítať ich aj do vym.základu zamestnanca /čo sa mi celkom nezdá/. Prosím Vás nie je niekde k tomuto problému uvedené usmernenie. Ďakujem za odpoveď.

Hľadám niečo v zákonníku práce, ale našla som len § 110 ZP spoločné ustanovenia o dovolenke, odsek 2, kde sa hovorí, že za nepretržité trvanie pracovného pomeru sa pre účely dovolenky považuje skončenie predchádzajúceho prac. pomeru a následne vznik nového prac. pomeru u toho zamestnávateľa. Zamestnanec má ešte 5 dní dovolenky z roku 2008. Priemer pre preplatenie dovolenky mám použiť pravdepodobný? Ako to bude s rozhodným obdobím zamestnanca? Ďakujem,
Jozef Mihál
01.02.09,18:02
Plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru sa nezapočítavajú do vymeriavacierho základu ani na sociálne poistenie (§ 138 ods. 2 zákona 461/2003) ani na zdravotné poistenie (§ 13 ods. 4 zákona 580/2004).

Preto odmeny vyplatené za prácu v ukončenom PP, vyplatené za mesiac 1/2009 nezapočítajte do VZ.

Pri ukončení PP sa mala zamestnancovi preplatiť nevyčerpaná časť dovolenky, nie je možné si ju preniesť do nového PP.
apsgroup
01.02.09,18:16
Neviem ci to tu patri, ale neviete mi prosim povedat, ci student VS poberajúci sirotský dochodok moze mat nejaký prijem? Napr. moze si zalozit zivnost, aby neprisiel o sirotsky dochodok? Vdaka.
Neviete poradit?
Ľaľa
01.02.09,18:26
K príspevku 3284,3285. Ďakujem pekne za skorú odpoveď. Ale ako som zistila mám zasa problém, čo s tými 5-timi dňami dovolenky. Mám mu ich preplatiť spolu s tými prémiami za IV.Q.08, tým pádom poškodím zamestnanca, lebo to bude plnenie po skončení pracovného pomeru a nebude sa z náhrady za nevyčerpanú dovolenku platiť poistné do ZP a SP /hlavne star.poist./, alebo to nechám tak, ako to je, že si dovolenku vyčerpá, ale tým pádom poškodím firmu lebo sa už z náhrady bude platiť poistné. Ako by som to mala najlepšie vyriešiť? Ďakujem.
zhv
02.02.09,08:42
Ad zhv:

Mám zamestnanca na pracovnú zmluvu na 3 hodiny denne. Priniesol mi rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberá invalidný dôchodoch. Môžem ho považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť mu znížené odvody ? Splňa podmienku plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím ?

§ 9 zákona 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti:

"Občan so zdravotným postihnutím
(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)
(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)

Poznámky:

14) § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z. Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
16) Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."

Znamená to, že na účely zákona o službách zamestnanosti sa pri posudzovaní povinnosti zamestnávateľa zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím za zdravotne posithnutého občana považuje občan, ktorý je invalidný podľa zákona o sociálnom poistení alebo podľa zákona o soc. zabezpečení policajtov a vojakov.

Za takého sa nepovažuje občan, ktorý má len rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím
Tento zamestnanec a zamestnávateľ má mať polovičné odvody do zdravotnej poisťovne?
zhv
02.02.09,10:34
Dobrý deň, v prílohe zasielam potvrdenie o invalidnom dôchodku. Podľa tohto tento zamestnanec sa započítava ako ZPS pre úrad práce,invalidné poistenie platí do SP a má znížené odvody do zdravotnej poistovne? Je to vojenský úrad soc.zabezpečenia.

Veľmi pekne ďakujem,no stále nemám v tom jasno.
Bez mena
02.02.09,11:06
Dobry den,

som podnikatelka a odovzdavam danove priznanie typu B. Uplatnujem si 40% pausaune vydavky.

Za rok 2007 (v roku 2008) som podavala rocne zuctovanie ZP. Vysiel mi preplatok cca 9000,- SKK. Ocakavala som, ze sumu 9000,- SKK mi ZP aj vrati. ZP mi vratila sumu mensiu o 19% dan( o 1710,-Skk menej).

Chcem si spravit DP za rok 2008 a neviem ako zahrnut uvedeny preplatok do DP. Mam sumu 9000-1910 ignorovat a tvarit sa, ze je vysporiadana, alebo mam zaklad dane zvysit o 9000,- Skk a celkovu danovu povinnost znizit o 1710 Skk, alebo je este nejake ine riesenie ?
TomosP
02.02.09,12:07
Nezdanitelná částka na poplatníka pro rok 2009 :

J.Mihál :
"Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

Suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona je pre rok 2009 daná ako 3435,27 €. Pri výpočte preddavkov na daň zo závislej činnosti podľa § 35 zákona je 1/12-tina tejto sumy suma 286,27 €.

Výpočet: 19,2 x 178,92 € (životné minimum platné k 1.1.2009) = 3435,264 €, po zaokrúhlení na eurocent nahor (zaokrúhľovanie pozrite nižšie) 3435,27 €.

Suma pri výpočte preddavkov: 3435,27 € / 12 = 286,2725 €, po zaokrúhlení na dve desatinné miesta matematicky 286,27 €."

Jde o spíše matematický než faktický problém :
Pokud zaměstnanec celý rok uplatňuje měsíčně poměrnou část nezdanitelné části základu daně, uplatní za rok 12*286,27 = 3435,24, což je částka rozdílná od deklarované roční sumy nezdanitelné části daně (3435,27) a pokud nepožádá o RZD nebo si neuděla daňové přiznání, bude "ošizen" o 3 eurocenty.
Uvědomuji si, že jde o naprosto minimální částku, nicméně se to jeví jako nesystémové - nebude se to v zákoně nějak řešit...?
michelle84
02.02.09,14:34
Zamestnanec na invalidnom dôchodku ukončí PP 30.4.2009 uplynutím 3-mesačnej výpovednej doby. Prihlási sa na úrad práce. 11.4.2009 dovŕši 60 rokov. Je pre neho výhodnejšie po nahlásení na úrad práce ostať práceneschopný dva mesiace a potom poberať 6 mesiacov dávku v nezamestnanosti do konca roka 2009, aby mohol na začiatku roka 2010 podať žiadosť o predčasný dôchodok?
TomosP
02.02.09,16:20
Nezdanitelná částka na poplatníka pro rok 2009 :

J.Mihál :
"Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

Suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona je pre rok 2009 daná ako 3435,27 €. Pri výpočte preddavkov na daň zo závislej činnosti podľa § 35 zákona je 1/12-tina tejto sumy suma 286,27 €.

Výpočet: 19,2 x 178,92 € (životné minimum platné k 1.1.2009) = 3435,264 €, po zaokrúhlení na eurocent nahor (zaokrúhľovanie pozrite nižšie) 3435,27 €.

Suma pri výpočte preddavkov: 3435,27 € / 12 = 286,2725 €, po zaokrúhlení na dve desatinné miesta matematicky 286,27 €."

Jde o spíše matematický než faktický problém :
Pokud zaměstnanec celý rok uplatňuje měsíčně poměrnou část nezdanitelné části základu daně, uplatní za rok 12*286,27 = 3435,24, což je částka rozdílná od deklarované roční sumy nezdanitelné části daně (3435,27) a pokud nepožádá o RZD nebo si neuděla daňové přiznání, bude "ošizen" o 3 eurocenty.
Uvědomuji si, že jde o naprosto minimální částku, nicméně se to jeví jako nesystémové - nebude se to v zákoně nějak řešit...?


Odpovím si sám - viz :
Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky na zabezpečenie jednotného postupu pri výpočte 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka na účely § 35 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov :
....
3. Napriek skutočnosti, že dvanásťnásobok sumy, vypočítanej a zaokrúhlenej podľa bodu 2 tohto oznámenia predstavuje sumu 3 435,24 eura (286,27 x 12 = 3 435,24), na konci roka 2009 sa uplatní nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka podľa v § 11 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov vo výške uvedenej v bode 1 tohto oznámenia , t. j. vo výške 3 435,27 eura, v ktorej sa zohľadní rozdiel vzniknutý zaokrúhlením pri výpočte podľa bodu 2 tohto oznámenia (0,03 eura za zdaňovacie obdobie).
Jozef Mihál
02.02.09,21:13
Dobry den,

som podnikatelka a odovzdavam danove priznanie typu B. Uplatnujem si 40% pausaune vydavky.

Za rok 2007 (v roku 2008) som podavala rocne zuctovanie ZP. Vysiel mi preplatok cca 9000,- SKK. Ocakavala som, ze sumu 9000,- SKK mi ZP aj vrati. ZP mi vratila sumu mensiu o 19% dan( o 1710,-Skk menej).

Chcem si spravit DP za rok 2008 a neviem ako zahrnut uvedeny preplatok do DP. Mam sumu 9000-1910 ignorovat a tvarit sa, ze je vysporiadana, alebo mam zaklad dane zvysit o 9000,- Skk a celkovu danovu povinnost znizit o 1710 Skk, alebo je este nejake ine riesenie ?
Ak si uplatňujete aj za rok 2008 v DP paušálne výdavky, započítajte preplatok v brutto sume do príjmov v DP (9000 Sk), časť zrážkovej dane sa Vám vráti naspäť.
Jozef Mihál
02.02.09,21:15
Zamestnanec na invalidnom dôchodku ukončí PP 30.4.2009 uplynutím 3-mesačnej výpovednej doby. Prihlási sa na úrad práce. 11.4.2009 dovŕši 60 rokov. Je pre neho výhodnejšie po nahlásení na úrad práce ostať práceneschopný dva mesiace a potom poberať 6 mesiacov dávku v nezamestnanosti do konca roka 2009, aby mohol na začiatku roka 2010 podať žiadosť o predčasný dôchodok?
Áno, je to pre neho výhodnejšie ale poprosím Vás, neklaďte tu takéto otázky.
Jozef Mihál
02.02.09,21:18
Dobrý deň, v prílohe zasielam potvrdenie o invalidnom dôchodku. Podľa tohto tento zamestnanec sa započítava ako ZPS pre úrad práce,invalidné poistenie platí do SP a má znížené odvody do zdravotnej poistovne? Je to vojenský úrad soc.zabezpečenia.

Veľmi pekne ďakujem,no stále nemám v tom jasno.

Podľa zákona č. 461/2003 má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 70%.

Znamená to, že sa započítava ako ZPS pre účely zákona o zamestnanosti. Započítava sa len "raz", pretože má pokles presne o 70% (keby mal pokles vyšší ako 70%, započítaval by sa "za troch").

Platí invalidné poistenie do SP (to platia aj plní invalidi, bez výnimky) a má polovičnú sadzbu poistného na zdravotné poistenie.
ELEX
03.02.09,06:55
Dobrý deň,
chcem sa opýtať či platí ešte základná tarifa za amortizáciu mororového vozidla 6,20 SK alebo sa zvýšila? Prosím Vás o odpoveď, potrebujem to k vyúčtovaniu cestovných náhrad. Ďakujem, s pozdravom Jana
michelle84
03.02.09,06:59
Dobrý deň,
chcem sa opýtať či platí ešte základná tarifa za amortizáciu mororového vozidla 6,20 SK alebo sa zvýšila? Prosím Vás o odpoveď, potrebujem to k vyúčtovaniu cestovných náhrad. Ďakujem, s pozdravom Jana

Od 01. 06. 2008 sa menila na 5,50 Sk a od 01. 01. 2009 je to 0,183 €.
pdtrstenik
03.02.09,07:02
prosim, co sa stane, ak sa vyplati odchodne este pocas trvania pracovneho pomeru po vzniku naroku na st. dochodok. /viem, ze pravny narok, je az pri prvom ukonceni pracovneho pomeru. / alebo je potom lepsie ukoncit pracovny pomer napr. 28. 02. odhlasit zo soc. poist. a zdr. poist. zaslat eldp,vyplatit odchodne a nahradu za nevyc. dovolenku a znovu uzatvorit novy pracovny pomer od 01. 03. ale uz na dobu urcitu. dakujem velmi pekne.
katjab
03.02.09,12:26
Dobrý deň!
Chcela by som sa informovať, či môže sa dať vypísať na PNS dôchodkyňa - DPO, teraz vo februári, ktorá je ťažko chorá a od decembra 2007 do decembra 2008 už rok bola na PNS z dobrovoľného nemocenského poistenia. Momentálne je hospitalizovaná v nemocnici.
Ďakujem
zlolen
04.02.09,11:01
Dobrý deň
Zamestnanec nemal z podnikania žiadne príjmy ani výdavky, ale je vlastníkom živ. oprávnenia, v roku 2008 nevykonával žiadnu činnosť, môžem mu ako ZĽ urobiť ročné zúčtovanie? Ďakujem
Libi
04.02.09,15:47
prosím vás, vôbec by som sa nepýtala, keby sa naše odbory na tom neodbavovali: 55% z 3,3€ je 1,815, kde je napísané, že to môže byť 1,82?pretože daňovo by malo byť uznané max. 55% z ceny stravného pre časové pásmo 8-12 hod a to je 1,815 a podľa zákona o zavedení eura, sumy slúžiace na čiastkové výpočty (napr. jednotkové ceny) sa zaokrúhľujú na 3 des. miesta minimálne. Môžu ma odbory dodrncať zato, že ja vo svojej kalkulácii udávam 1,815?
Bodnarovaa
05.02.09,12:05
Prosim Vas, ako podnikatel ked si plati dobrovolne nemocenske poistenie aj povinne, moze jednou PN-kladenkou ziadat nemocenske davky z dobrovolneho, aj povinneho platenia?Dakujem